فرمول یک ایران – در فصل 2020 باز هم به نظر می رسد که مرسدس فرسخ ها جلوتر از دیگران می باشد و حتی ردبول که همه در مورد خطر آن در این سال صحبت می کردند عملا تا به الان در نزدیکی پیکان های نقره ای نبود.

تا به الان خودرویی در نزدیکی مرسدس W11 در سه مسابقه اول نبوده است. هیچ خودرویی در فاصله نیم ثانیه آنها در مرحله تعیین خط قرار نگرفته است و برتری آنها در آخرین مسابقه برگزار شده نیز 0.9 ثانیه بود. اما نکته جالب تر کم شدن میانگین فاصله تیم های سطح وسط با مرسدس بود که البته بخش اعظم آن به لطف ریسینگ پوینت اتفاق افتاد:

کمبود میانگین سرعت در مرحله تعیین خط مکلارن/رنو/ریسینگ پوینت به مرسدس:

در 2019 : 1.972 درصد
در 2020 : 1.771 درصد

همانطور که گفته شد بخش اعظم این تفاوت را ریسینگ پوینت رقم زده و البته رنو نیز نسبت به سال گذشته کمتر رقابتی شده ولی در کل خودروهای سطح وسط فاصله خودشان را با مرسدس کم کرده اند.

تمام اتفاقی که افتاده است این می باشد که فراری و ردبول قدرت خودشان را از دست داده اند و از مرسدس عقب افتاده اند. مرسدس خودرویی نسبتا بهتر از سال گذشته خودش ساخته ولی در واقع این رقبای او هستند که افت عملکردی دارند و فاصله زیادی را با مرسدس پیدا کرده اند.

در مورد افت عملکردی فراری که اخبار زیادی منتشر شده از پاوریونیت گرفته تا شاسی و انواع و اقسام جزییات مختلف، اما البته فراری در پیچ ها عملکرد بهتری را از خودش نشان می دهد اما خب این عملکرد آنقدر خوب نیست که بتواند افت عملکردی در مسیر های مستقیمی را جبران کند.

در سکتورهای یک و دو پیست مجارستان(جایی که مستقیمی ها قرار دارند) فراری ها ششمین و هفتمین خودروی سریع بودند. اما در سکتور سوم، تنها مرسدس از آنها سریعتر بود.

اما برای ردبول کمی دلایل پیچیده تر است، با توجه به ناپایداری هایی که از خودرو در تست پیش فصل و تمرین های اول سه مسابقه اول از هر دو راننده این تیم ردبول دیده شد، مکس ورشتپن و الکس البون به مراتب کنترل خودروی خودشان را از دست می دادند و در اصطلاح اسپین می شدند. خودروی ردبول RB16 یک خودروی فوق العاده سخت و پیچیده برای رانندگی می باشد، ورشتپن در مجارستان گفته بود:

ما در طول عبور از پیچ ها بالانس و تعادل خوبی را نداریم. کم فرمانی، بیش فرمانی، عدم چسبندگی. وقتیکه شما به آخرین حد عملکردی خودرو می رسید، کار سخت می شود و از دست دادن کنترل پشت خودرو آسان می شود و یا اینکه کم فرمانی شدیدی ایجاد می شود.

به محض اینکه شما به ایجاد شدن یک لحظه (ناخوشایند) نزدیک می شوید، خودرو کنترلش از دست می رود و به دست گرفتن و رام کردنش آسان نیست.

اسپین ها به طور پیوسته در پیچ های سرعت پایین رخ داده اند اما جالب اینجا بود وقتیکه اسپین رخ نمی داد، این پیچ ها تبدیل به پیچ هایی می شدند که پسران ردبول واقعا در آنها سریع بودند.

مکس ورشتپن و مکانیک های تیم ردبول - فرمول یک اتریش 2020

مکس ورشتپن و مکانیک های تیم ردبول – فرمول یک اتریش 2020

در اتریش، در عبور از پیچ های سه و چهار سریعترین خودروها بودند اما این پیچ ها همان پیچ هایی بودند که در مرحله تمرین، اسپین ها رخ دادند. الکس البون در رادیو تیمی که داده بود این مسئله را به شکل جالبی بیان کرد:

من درک نمی کنم که چطور در پیچ شماره سه، به طرز وحشتناکی کم فرمانی دارم و وقتیکه به پیچ چهار می رسم بیش فرمانی دارم!

به گفته یکی از مهندسان ایرودینامیک:

از وقتیکه قوانین در فصل 2019 تغییر کرده اند( ساده سازی صفحه انتهایی(اندپلیت) و محدودیت استفاده از پره ها در زیر دماغه)، گردابه هایی که در قسمت جلویی خودرو تولید می شود می توانند خیلی ناپایدار باشند. مخصوصا که اگر شما یک خودرویی با زاویه ریک بالا داشته باشید.

خودرو حول قسمت جلو طراحی می شود و وقتیکه شما ترمزگیری می کنید و سرعتتان کاهش می یابد، زاویه ریک شما حتی بیشتر می شود و این مسئله باعث می شود که کل جریان تنش زیادی را پیدا کند.

شما می توانید در تونل باد ببینید که گردابه ها ناگهان می توانند از حالت بارگذاری داخلی به خارجی تغییر حالت دهند. این مسئله می تواند به میزان قفل فرمان یا جهت وزش باد ارتباط داشته باشد – وضعیت همیشه روی لبه تیغ است.

این توضیحات می توانند به درستی مشکلی که راننده های ردبول تجربه می کنند را توصیف کنند. در سال قبل، خودروی ردبول آن چابکی مرسدس را در پیچ های سرعت پایین نداشت و یکی از هدف های RB16 این بود که خودرو عملکرد بهتری را در پیچ های سرعت پایین داشته باشد. بنابراین یک باز طراحی کاملی در قسمت جلویی این خودرو شکل گرفت.

اما این باز طراحی صورت گرفته به نظر می رسد که حداقل در پیست های اتریش و مجارستان، تغییراتی ایجاد کرده که خودرو آرام و قرار ندارد و اعتماد لازم را به راننده نمی دهد و اگر لحظه خطرناکی رخ دهد امکان به دست گرفتن مجدد کنترل فوق العاده سخت خواهد بود.

ردبول RB16

ردبول RB16

به نظر می رسد که به عبارت دیگر، طراحی خودروهای با زاویه ریک بالا با توجه به قوانینی که از سال قبل اعمال شده از اساس کار اشتباهی باشد. خودروی مرسدس که زاویه ریک پایینی دارد عملکرد به مراتب بهتری را دارد.

اگر چنین چیزی صد در صد درست باشد، تیم های مالک خودروهای ریک بالای پیست اگر بتوانند خودروهایی با زاویه ریک پایین بسازند، امکان اینکه به سرعت رقابتی شوند وجود خواهد داشت. بر فرض مثال ریسینگ پوینت که تا سال قبل از زاویه ریک بالا استفاده می کرد و الان این زاویه را به مراتب کمتر کرده است یک نمونه بارز در این مسئله می باشد.

22 دیدگاه

   • Amirmm

    1

    1

    اگه ماشینی که دست همیلتونه دست مکس بود خود همیلتونم لپ میکرد

 1. get f... up SEB

  1

  6

  فک میکنم لاستیک ها هم تاثیر زیادی روی این قضیه دارن.واقعا عجیب غریب شدن هنوز هم به جز مرسدس و دو سه تیم دیگه بقیه تیمها درگیرن با به دمای عملیاتی رسوندن لاستیکها.از 2018 که مرسدس مشکل پیدا کرد بالاستیکها و باعث تغییر لاستیکها شد واقعا معلوم نیست چرا اغلب تیمها هنوز نتونستن راهی برای سازگاری با لاستیکا پیدا کنن

  • محمدجوادسلیمانی

   1

   0

   این چه حرفیه
   مرسدس با ماشینش تو مجارستان ثابت کرد که حرف اووووووووول رو میزنه
   در حال حاضر چه بخوایین چه نخوایین مرسدس همه رو لپ میکنه
   لاستیک شاید 10 درصد تاثیر داشته باشه

 2. ALEX-ALBON

  4

  11

  اختلاف سرعت بین مرسدس و همه تیمهای دیگه فقط دلیلش میزان مصرف سوخت و..
  تکنولوژی و علم هر میزانی پیشرفت کرده باشه بالاخره مهندسین تیمای دیگه تربچه نیستن که ندونن باتوجه ب قوانین چکارباید انجام بدن.. پس یا مرسدس یه راهی برای استفاده از یه خلاء قانونی پیدا کردن ک از دید بقیه پنهان مونده که این محتمله چون معمولا اینکار زیاد اتفاق افتاده توسط مرس..- یا اینکه تیمای دیگه عقلشون به اندازه مهندسین مرسدس نیست که این بعیده.دلیل این اختلاف سرعت و گذشت زمان مشخص میکنه.
  ولی مرسدس شاسی خوبی طراحی کرده که این جای دست مریزاد داره.
  راجع ب قدرت موتورشونم والله واعلم..

  • a Ferrari lover

   6

   2

   اتفاقا دقیقا هرچی گفتی بعیده همون ها اتفاق افتاده مگه هر دوره که ماشینی بهتر بوده مهندسین اون تیم بهترین مهندس ها نبودن الان هم مرسدس بهترین مهندس ها رو با اختلاف نسبت به بقیه داره

 3. 33🦁Ali

  3

  5

  خارج از این تحلیل
  مستر John elkann تو شبکه sky گفتش که فراری واسه سال2021 هم رقابتی نیست ولی شاید سال بعدش چیزی شد..
  واقعأ طرفدارای وتل برن خوشحال باشن تا ناراحت ولی واقعأ حیف استعداد هائي مثل چارلز و ساینز حتی 1سال دور از رقابت باشن من به عنوان یه رقیب واسه خودشون و طرفدارشون ناراحتم..
  امیدوارم ردبول هم تو طراحی آیرودینامیکی خودش ساختاری به وجود بیاره که حداقل فاصله با مرسدس 0.3 دیگه بیشتر نباشه و مهمتر اسپین نشن که تو این سایت سوژه نشه برای بعضیا که واقعیت نمی بینن در آخر هم بگم هر چند موتور هوندا هم چنگی به دل نزده تا الان.

 4. ali.ricc

  4

  7

  پس ببینید مکس تو دور آخر مجارستان وقتی بوتاس رو پشت خودش نگه میداشت چی کشید ، عجب راننده ای واقعا …
  البته اگر یه لپ دیگه داشت مسابقه بوتاس میگرفتش ولی باز هم تحسین برانگیزه

 5. Behzad

  2

  7

  سالهاست تیم ها نمیتونن یک بالانس درگ پیدا کنند، وقتی درگ میره بالا سرعت مستقیمی افت میکنه و از درگ کم کنن سرعت پیچ ها و دمای عملیاتی تایر تحت الشعاع قرار میگیره.
  وقتی مرسدس مشکلی در درگ و سرعت مستقیمی نداره به این معنی هست که قدرت موتور این تیم با فاصله از سایرین بالاتره و اگر امسال را در نظر بگیریم براحتی موتور این تیم نزدیک 100 اسب قویتره(در مد تایم گیری).
  تیم ها وقتشونو هدر میدن و درگیر شدن در طراحی شاسی و آیرودینامیک فقط سرگرمشون میکنه و هر از گاهی در پیست هایی که قدرت موتور تاثیرش کمه میان و مرسدس رو به چالش میکشن.
  امیدواریم فاصله ها کم بشه اما حسم میگه مرسدس ها در سیلوراستون در کوالی میتونن اختلاف 1.5 ثانیه ای ایجاد کنند مگر اینکه از بالا بگن فیتیله پایین!

  • Mohammad44

   0

   0

   بهزاد جان من به درست و غلط بودن نظر شما کاری ندارم چون به هر حال نظر شماست و بنده هم تخصصی در این زمینه ندارم ولی چیزی که واضحه اگه اختلافی هم بین موتور ها باشه 100 اسب نیست چون اگه این قدر اختلاف باشه نباید اختلاف زیر 3 ثانیه باشه
   در ضمن چون این ماشینا خیلی سبکن در حدود 700 الی 800 کیلوگرم ماشینی که صد اسب بیشتر داشته باشه نسبت قدرت به وزنش نسبت به بقیه بهبود عجیبی پیدا میکنه
   یه کامبک به سال قبل بزنیم.موتور فراری که خاطرتون هست با اون قدرتش میگفتن 40اسب بیشتر داره دیگه مرسدس که جای خود داره

 6. Mehryar Salehi

  8

  2

  چقدر هیجان انگیز هست که بعد ۳-۴ تا مصاحبه از کریستین هورنر و مهندسین تیم ردبول، متوجه میشیم که دوستان از پای لپ تاپ بهتر تشخیص میدن که مشکل ماشین، ایرودینامیک و تعلیق نبوده، موضوع موتوری هست، این اعضای ردبول نمیخوان قبول کنن اما.و چقدر از خودگذشته شده این کریستین هورنر به یکباره! کسی که عادت داشت هرشکستی رو بندازه گردن رنو، یک مرتبه به یه تحول روحی رسیده و هیچ حرفی از ضعف بارز موتور هوندا نمیزنه، ضعفی که اساتید فهمیدن، ایشون هنوز نفهمیده یا داره پنهان میکنه و مشکل ماشین رو گردن میگیره…

  عزیزان تا وقتی خود مدیر فنی نیومده علل رو بگه، میشه حدسیات و اوکی…اما الان این مقاومتتون جلوی صحبتهای مهندسین تیم واقعا جای سوال داره!

  درضمن جهت اطلاع جناب بهزاد، اتریش پیست قدرتی هست، اختلاف مرسدس با تیم بعد 0.9% بود، توی پیست مجارستان که دانفورس بالا نقش بیشتری داره و به قول شما نقش موتور کمتره، این اختلاف رسید به 1.2%…ترجمه ساده اش میشه اینکه نقش شاسی مرسدس توی برتریش بیشتر از موتورش بوده.

  • Behzad

   1

   10

   مهندس به جای اینکه 10 خط داستان راجب نظرات دیگران تعریف کنی بیا دلایل فنی که به مغزت میرسه ارائه کن!
   *ببینید تو این سالها حتی رنو هم نمیومد بگه موتور ما ضعیفه یا هوندا همیشه گفته ما در حال نزدیک شدن به مرسدس هستیم و اگر به ذهنت تلنگری بزنی همین چند وقت پیش مدیر فنی موتور هوندا گفت ما از قدرت موتور مرسدس شوکه شدیم و فکر نمیکردیم اونها اینقدر پیشرفت کنن.
   الان هوندا یک اسپانسر بسیار قوی برای دو تیم ردبول و آلفاتائوری هست و فکر کن بیان از اسپانسر انتقاد کنن ، همچین چیزی امکان پذیر نیست.
   شما نگران نباش چون مهندسین ردبول و فراری مشکلی برای طراحی شاسی و آیرودینامیک ندارن و فعلا فقط یک دلیل برای ناکامیشون دارن که مثل روز روشنه…

  • Amin

   6

   2

   باو موضوع مثل روز روشنه…
   وقتی مرسدس تو سکتور سه از همه تیم ها سریعتره چه ارتباطی به موتور داره؟خوبه گفته شده که فراری هم تو همون سکتور دومه
   حداقل در مورد فراری که میدونیم موتورش تو چه وضعیتیه!
   ب علاوه تو اتریش هم تاپ اسپید مرسدس فضایی نبود،مرسدس حتی سرعت پارسال فراری تو کفی رو هم نداره!ب علاوه ویلیامز هم موتور مرسدس داره!پس چرا اینقدر کندتر هستن…!

   • Behzad

    4

    4

    به همان دلیل که هاس هم پارسال موتور فراری داشت پس چرا سوم نشد؟
    زیاد هم سخت و پیچیده نیست درک این شرایط.
    تاپ اسپید فراری در اتریش پارسال؛
    لکرک 325
    فتل 321
    امسال مرسدس در اتریش؛
    همیلتون 322
    بوتاس 321
    و برای مقایسه آلفارومئو امسال اتریش؛
    هر دو خودرو 320 و فراری ها 313
    با یک مقدار فکر کردن خواهید دید بالا رفتن چسبندگی بدون افت سرعت مستقیمی لازمه اش داشتن موتور قوی هست.
    ورشتپن در اتریش 3 کیلومتر افت سرعت مستقیمی داشت به نسبت پارسال.
    خارج از بحث های فنی، چیزی که غیر قابل بحث از طرف شما است، همه ی اتفاقات مهارت همیلتونه و کمی هم تلاش مرسدس و تمام کاستی فراری مدیریتشه و 8 تا تیم دیگه دارن عالی کار میکنن و مشکلی نیست!
    همین الان کل ساختار ماشین مرسدس توسط فراری و ردبول کپی بشه با همین موتور اختلاف بیش از اینها خواهد بود! چون این میزان چسبندگی با همچین موتورهایی نتیجه ی معکوس میزاره.

   • ALEX-ALBON

    1

    0

    امین
    همه میدونیم مرسدس هیچوقت ب راننده هاش اجازه نداده که از تمام توان خروجی موتور استفاده کنن که اگه اجازه ضادر بشه همیلتون خودش و 2 بار لپ میکنه.
    هرگز این اجازه صادر نمیشه چرا؟
    چون مرسدس میدونه که این قدرت انقدر زیاده که شک برانگیزه.. شما فکر نکن تا امروز حتی تو1 ریس مرسدس از تمام توان خروجی موتورش استفاده کرده باشه
    دلیلشم اینکه هر زمان مکس یا ماشین دیگه ای غیر از مرسدس ب لویس نزدیک میشه همیلتون اگه اراده کنه تو 3 دور10 ثانیه اختلاف باز میکنه اونم خیلی راحت و بدون فشار آتوردن روی موتور..ریس پیس مرسدس همیلتون و تو دورایی که مکس نزدیکش بوده با دورهایی که تنهایی دور میزده توی پیست مقایسه کنید تا از این اختلاف زیاد حیرت کنید.
    فتل و مکس و چارلز بدشانس هستن که تو دوران مرسدس رانندگی میکنن.

  • Mehryar Salehi

   1

   0

   نیازی به بزرگنمایی اسپاسرشیپ هوندا نیست، انتقاد از تامین کننده موتور با قرارداد ورکس دیل، یه موضوع خیلی عادی و پیش پا افتاده هست که شما ظاهرا در جریانش نیستی.
   ویلیامز، انتقاد از ب ام و.
   مک لارن، انتقاد از هوندا.
   البته من بهتون آوانس دادم با این مثالها چون ردبول، بزرگترین اسپانسرش خود ردبول هست با تزریق پول سالیانه نزدیک به ۶۵ میلیون دلار، هیچوقت نمیاد برند خودش با این سرمایه گذاری رو خراب کنه، ایراد اسپانسرش رو بپوشونه و گردن بگیره، نه این تیم، نه هیچ تیم دیگه ایی.یه حرفی بزنید که یه پشتوانه یا مثال داشته باشه حداقل.

   درباره تلاشت برای ندید گرفتن قیاس اختلاف عملکرد تیمها توی دو پیست قدرتی و پیست با دانفورس بالا هم که دیگه توضیح نداره، اینا نظر من و نظر جنابعالی نیست، فکت هست، اعداد و ارقام واضح هست…کتمانش همونقدر معنا داره که من بگم “به نظرم” دو ضربدر دو میشه پنج و این نظر شخصیه منه!

   و البته مهندس ظاهرا شمایی، نه من…من عادت ندارم حرف مدیر فنی تیم و طراحش و راننده هاش رو کتمان کنم، بگم حالیشون نیست، دروغ میگن، بنده از پای لپ تاپ میفهمم! حداقل اگر تیمی مثل ویلیامز بود که سالهاست داره ماشینهای بد میسازه، یه سر سوزنی منطق توی این ادعا پیدا میشد اما ردبول؟!

   مثل ۵-۶ بار قبل، خواهشمندم یه سر به صفحات رسمی تیم بزنید، قسمت contact us, بنویسید براشون که شما مشکلی درباره طراحی ندارید، مشکل جای دیگه هست…”نگران” نباشید.

   • Behzad

    1

    1

    استفاده از کلمات روتین شده کار هر روز برخی از دوستان.
    قیاس اختلاف در دو پیست متفاوت!!!
    یک چیزی بگید باور پذیر باشه ، از کدام اختلاف میگید؟
    مگه تیم مرسدس در این دو پیست عملکردش سینوسی بود؟
    هنوز بعد از 7 فصل متوجه نشدید ضعف تیم ها کجاست دیگه مشکل شماست.
    الان مدیر هاس سالهاست هر هفته میگه ما داریم شبانه روز تلاش میکنیم و تیم متحد شده تا خودشو بالا بکشه و همینطور تیم ویلیامز که مدیرش گفته راسل را اونقدر نگه میداریم تا قهرمان جهان بشه توقع داری مثل طوطی بیاییم حرفاشونو تکرار و تایید کنیم!
    مدیران فراری و ردبول نمیدونن یا نمیتونن از ماشین مرسدس کپی کنن؟ هر بخش از ماشین به قول اهالی فن یک نوآوریه به خصوص بخش اتصالات عقب که برای این تیم ها کار چند هفته بیشتر نیست!

 7. a Ferrari lover

  2

  3

  میگم تیم های دیگه مسخره کردن اگه حرکت ریسینگ پوینت قانونی هست خب همه انجام بدن حداقل شکل ظاهری ماشین هاشون رو مثل مرسدس بسازن بعضی تیم ها هم(که رابطه خوبی با مرسدس دارن) قطعه های لیست نشده رو نقشه هاش رو بخرن

 8. پویا اردلان

  1

  1

  سلام‌، سید نازنین.
  امیدوارم که حالت خوب و سلامت و‌ سرافراز باشید.

  سید جان فکر کنم‌ یک اشتباه کاربردی در متن داری ، فرسخ واحدی شرعی است که معادل پنج الی پنج و نیم کیلومتر است.

  اما فرسنگ واحدی رسمی و و بخشی از اندازه گیری و خودش یک واحد مشخص است.

  امیدوارم که باعث ناراحتی نشده باشم. هدف فقط اطلاع رسانی بود سید جان.

  پیروز
  تندرست و برقرار باشی.

  بدرود.

دیدگاه خود را بیان کنید