فرمول یک ایران – مهندس پیشین فراری، راب اسمدلی، باور دارد که فصل 2019، بهترین فصل سباستین فتل در فرمول یک بوده است. فتل در فصل 2019 تنها توانست به یک پیروزی برسد و در پایان فصل با کسب امتیازات کمتری نسبت به همتیمی خودش، چارلز لکلرک کار را به اتمام رساند.

راب اسمدلی باور دارد که 2019، فصلی بود که می توان فتل را به عنوان یک “قهرمان واقعی” به خاطر بازگشتش از یک فصل سخت، تحسین کرد. از او پرسیده شد که اگر در پایان فصل 2020، سباستین فتل فرمول یک را ترک کند، به ضرر این ورزش خواهد بود؟ او پاسخ داد:

بله من اینطور فکر می کنم، به این خاطر که ما یک راننده خیلی خوب داریم، یک راننده خارق العاده و می دانید من در مورد بهترین سال حضور او در فرمول یک چه فکری می کنم؟ – می دانم که با گفتن این جمله مورد انتقاد قرار می گیرم – بهترین سال حضور او در فرمول یک، سال گذشته بود، فصل 2019.

باور دارم که او با بزرگترین چالش دوران حرفه ای خودش روبرو شد و همه در مورد او قضاوت کردند که کار او تمام شده است، به این خاطر که (گفتن این حرف) چیز آسانی بود که چارلز قرار است بهتر و بهتر شود و پایان سباستین فرا رسیده است.

من باور دارم که ما سباستین فتل واقعی را در نیمه انتهایی فصل دیدیم. من مطمئنم که او براحتی به این مسئله اعتراف می کند که او در ابتدای فصل هم نسبت به تیم و همتیمی خودش در جایی که می خواست باشد نبود. اما پس از آن او تمرکز خودش را جمع کرد که این نشان یک قهرمان واقعی است و او (به رقابت ها) بازگشت.

هیچ شکی نیست که تمام فشارها روی سباستین بود. فکر می کنم که این احتمالا، بیشترین فشاری بود که او در دوران حرفه ایش با آن روبرو شد. او در برابر راننده های خوبی بوده است، او در برابر قهرمانان جهان مسابقه داده است. او کاملا بر کیمی برتری داشت و نسبت به مارک وبری که فوق العاده خوب است نیز کاملا برتری داشته. مارک یک راننده واقعا سریعی بود و فتل همیشه توانست بر او غلبه کند.

ولی من مطمئن نیستم که او تا به الان به اندازه فصل 2019 به چالش کشیده شده بود. برای او که با این مسئله کنار بیاید و به رقابت برگردد و مهر تاییدی بر جایگاه خودش پس از یک شروع بد بزند، من شخصا فکر می کنم که ما یک چیز خاص را دیدیم.

فیلیپه ماسا و راب اسمدلی

فیلیپه ماسا و راب اسمدلی

نشان یک اسطوره واقعی

اسمدلی در مورد مسابقه روسیه سال گذشته و حواشی تیمی فراری که در آن مسابقه پیش آمد نیز افزود:

من مطمئنم که متیا (مدیر تیم اسکودریا فراری) با من در این مورد خاص مخالفت می کند، او خودش را به پیشتازی مسابقه رساند – به هر صورتی که اینکار را انجام داد، به هر دسیسه ای که باعث شد او خودش را به جلو برساند.

او به گونه ای این تصمیم را در ذهن و کاسکت خودش گرفت که می خواهد در جایگاهش باقی بماند و قصد ندارد که به او(چارلز لکلرک) اجازه رد شدن بدهد. من باور دارم که این نشان یک اسطوره واقعی است که آنها در راه رسیدن به پیروزی بی رحم هستند.

31 دیدگاه

 1. ....kh:n....

  9

  5

  ولی ما اینجا کارشناسانی داریم که اعتقاد دارن سباستین نباید چهاردوره قهرمان جهان میشد…
  وتل با کم شدن مبلغ قرارداد مشکل نداشت.با قرارداد یکساله مخالف بود.
  نمیخواد در ازای سوار شدن بر یه ماشین خوب هر دستور وخفتی را قبول کنه.
  بینوتو باخت….
  میتونست با یه قرارداد دو یاسه ساله با کمی دستمزد کمتر وتل را نگه داره.

  • امید نورمحمدی

   4

   0

   متاسفانه حق با شماست. ما در ایران بهترین گزارشگران و کارشناسان را داریم ولی در کمال تاسف شاهد هستیم برخی از آنان که اتفاقا تریبونهای چند میلیونی هم دارند علیرغم دانش و اطلاعات و عشقی که به این رشته دارند دچار تنفر از یک راننده و تحلیلهای تحت فرمان نفرت میشوند.
   باور کنید من بارها تلاششان برای منصف بودن و واقعیت را گفتن بوده ام که در عمده موارد این تلاش سرانجامی جز شکست نداشته.
   و از طرفی خوشبختانه در این سایت نویسندگان و متخصصینی داریم که بواسطه همان دانش و اطلاعات و عشق به این رشته همیشه با وسواس و مسئولیت پذیری زیادی مطالب را عرضه میکنند و در حد توانشان و بر خلاف سلیقه شخصی اطلاع رسانی و تحلیل میکنند.
   سلیقه و طرفداری در همه انسانهای کره خاکی وجود دارد که نباید با جانبداری و یا کوبیدن بی دلیل اشتباه گرفته شود.
   با سپاس از سید بزرگوار که اولویتشان انسانیت و شان همه طرفداران اینن رشته بوده است.

 2. Jingooz

  5

  15

  با سلام خدمت دوستان ، نظر کارشناسی بنده اینه که این آقا اگر عقل درست و حسابی داشت از تیم اول فرمول یک نمیرفت تیم آخر فرمول یک!!
  اتفاقاً یکی از ضعیف ترین فصل های فتل بود فصل پیش و کاملاً جلوی شارل جوان ما گرخیده بود….

  • siamak

   8

   0

   منظورتون از این آقا حتمأ راب اسمدلیه دیگه که با فیلیپه ماسا از فراری به ویلیامز رفت ؟ آخه خیلی خاطرخواه ماسا بود ، نمیتونست دوریشو تحمل کنه !

   • Jingooz

    2

    3

    همه کسانی که توی فرمول یک هستند آرزوی سواری فراری رو دارند حتی اگه بهترین تیم اون فصل مسابقات هم نباشه.
    اوضاع ویلیامز هم که با این مدیریت کاملاً مشخصه
    نظر کارشناسی شما هم محترمه…

   • THE MINDBLOWER

    4

    1

    اینکه همه بخان توی فرمول یک به فراری برن باعث نمیشه این تیم از لحاظ عملکردی( که مسلما از عبارت بهترین تیم فرمول یک این رداشت میشه) بهترین باشه و البته ویلیامز اون موقعی که مسا رفت امید زیادی داشت(نه درحد فراری البته) با توجه به اینکه از 2014 موتور مرسدس میگرفتن. با این حال نظر شما هم محترمه

 3. REZA.M

  16

  2

  از نظر من هم این فصل سخت ترین فصل سب بود.به این دلیل که فتل با ماشینی رانندگی کرد که مخالف سبک رانندگیش بود و به گفته یکی از تحلیلگرای موتوراسپرت در طول فصل فراری با بیشتر کردن گریپ مکانیکی جلو(برای جبران مشکل کم فرمانی) عقب ماشین رو بیشتر ناپایدار میکرد.و با این کار ماشین حتی بیشتر از قبل مطابق سبک لکلرک میشد.اوج مشکلات فتل با فلسفه این ماشین تعیین خط های سیلورستون و اسپا بود.اما بعد از سنگاپور و بعد از اینکه فراری یکم دوانفورس اضافه کرد فتل هم بلافاصله به یه فرم قابل قبول و رقابتی برگشت. به عنوان مثال توی ژاپن که یه پیست فنی هست پل پوزیشن رو کسب کرد.توی مسابقه روسیه سریعتر بود.توی مکزیک اگه بوتاس نمی‌رفت تو دیوار تایم سریعتری نسبت به لکلرک میزد.و توی برزیل هم با وجود اینکه لکلرک یه موتور جدید داشت ولی بازهم فتل تایم سریعتری زد.
  همه این اتفاقات بعد از اینکه فراری یکم دوانفورس اضافه کرد افتاد.
  حالا یه لحظه فکر کنید لکلرک در فصلی مثل ۲۰۱۷ که ماشین مطابق سبک فتل بود به فراری می آمد.
  نمیخوام توهین کنم
  اما بی شک فتل به راحتی شکستش میداد.
  در مورد فشار هایی که روی فتل بود و حمایت هایی که از لکلرک شد…………………..

 4. ayyub#5

  15

  3

  1- بنظرم مسابقه روسیه 2019 بعنوان یه لکه ننگ تا ابد روی پیشونی فراری می مونه و هیچ وقت پاک نمیشه
  2- نکته بعدی این که فتل توی سال 2019 و وقتی تحت فشار همه جانبه بود، توی نیمه پایانی فصل بازم چشمه هایی از نبوغش رو نشون داد که مقایسه دقیقی با رانندگی سال 2016 نفر دوم تیم مرسدس می تونه باشه، جاییکه نه تحت فشار گاراژ و تیم و استراتژی های فاجعه بار مثل فراری 2019، بلکه فقط با فشار هم تیمی قافیه رو باخت
  اینم برای همیشه توی تاریخ ماندگاره

 5. Siya

  5

  9

  ببین لکرلک تو دومین سال حضورش تو فرمول یک چقدر خوب و قوی ظاهر شده که راب گفته 2019 بهترین فصل وتل بوده اونوقت یکی مثه زک براون میاد میگه ساینز از روی لکرلک رد میشه آدم مخش کم میاره دیگه 😂😂😂

 6. Amin

  3

  11

  یکی از فتل فن ها(سب د گریت)در مورد لوییز نوشته بود:هر موقع هم تیمی درس و حسابی گیرش اومده باخته!در حالیکه کاملا برعکسه و این مورد دقیقا در مورد فتل صدق میکنه انصافا هر سالی ک ی هم تیمی درس و درمون داشته شکست خورده که حتی تو سالهای اول فرمول یکشون بودن!
  لوییز ی بار از نیکو از روی بدشانسی و ی بار هم از باتن قهرمان جهان شکست خورد(البته تو مجموع سه سال لوییز بالاتر بود)
  ب علاوه ضعیفترین هم تیمی هارو ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ داشته ک خب شکستشون داده
  فتل راننده ای نیست ک بتونه با هم تیمی قوی رقابت کنه،راستی دیروز سالگرد شاهکار ترکیه ۲۰۱۰ بود!فتل با لاستیک نو داخل رو داره و….

  • ayyub#5

   6

   3

   در بزرگی فتل همین بس که لوییس فن ها سالگرد اشتباهاتش رو هم حفظ میکنن
   واقعا این کامنت شما بزرگترین تعریفی بود که می شد از سب کرد و ما طرفداراش هیچ وقت نمی تونستیم چنین ستایشی رو ازش به جا بیاریم
   ممنونم

  • Saeed

   9

   1

   فتل راننده ای نیست ک با همتیمی قوی رقابت کنه….!!!😂😂

   همون کیمی ک سب چهار سال پیاپی شکستش داد ب مراتب از امثال جنسون باتن یا نیکو رزبرگی ک راننده محبوبت ازشون شکست خورده(اونم سوار بهترین ماشین) راننده بهتر و رقابتی تری بوده
   حالا هم میتونی با خودت بگی کیمی بی انگیزه بود حقیقتو قبول نکنی

   و مارک وبر هم….اولا خوبه بدونی تو 39سالگی قهرمانی wec اورده پس قطعا راننده خوبی بوده
   و ضمنن توی ویلیامز هم نیکو رزبرگ رو شکست داده…

   ضمنن گفتی استانبول بدک نیست بری اسپانیا 2016 رو ببینی
   یکی ک مثل همیشه تو استارت خراب میکنه
   بعدش میاد سبقت بگیره از تو چمن ک اسپین میشه و پرتاب فرمون و…..😂😂

  • Seb the great

   7

   3

   ببین امین جان تو برو اشتباهات سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ لوییس رو ببین برو چین ۲۰۰۹ رو ببین هر راننده جوونی اشتباه میکنه چارلز آلمان کرد مکس کرد سب هم میکنه
   بعد وقتی لوییس ناندو رو شکست داد که کل جو تیم به نفعش بود مثل مرسدس بعد شما ۳ ساله دارین از ۲۰۱۶ میگید که لوییس با بدشانسب قهرمان نشد
   سب هم ۲۰۱۷ با بدشانسی قهرمان نشد
   در کل میگم لوییس راننده بینقصی نیست الان بی نقص میرونه چون هیچ فشاری از جانب والتری و فراری و تیم بهش وارد نیست برعکس سب شما مکس رو همتیمی لوییس کن شرط میبندم هر مسابقه یه اسپانیا ۲۰۱۶ برای لوییس میشه شما لوییس رو با سب همتیمی کن
   البته این نوع کامنت ها از شخصی که لوییس رو بالاتر از شوماخر و قهرمانی شوماخر رو کشک مینامه بعید نیست
   امیدوارم قبول شه

 7. Amin

  3

  8

  ایوب۵:خیلی خوشحال نباش پیچ اف وان فیلم رو تو سالگردش گذاشته بود!
  سعید جان لوییز لاروس رو گرفتااا!
  جناب سب د گریت نمیخوام بحث رو ادامه بدم اما فقط در مورد شوماخر:قبلا هم گفتم شوماخر هرچقدر هم برا شما یا برا جهانیان بزرگ باشه هیچ وقت نمیتونه کارنامه ای مثل لوییز تو رقابت با هم تیمی هایش دست و پا کنه
  چراکه یکی از بند های مهم قرارداد شوماخر عدم استخدام راننده درست و حسابی توسط فراری بود! رقابت فتل با کیمی هم مثل شوماخره
  تا قبل از لکلرک میگفتین کیمیِ قهرمان جهان رو ب راحتی تو فراری شکست داده اما وقتی لکلرک اومد تازه متوجه شدید ک قدرت ماشین فراری بیشتر از توان فتل بوده و این خودش نشون میده کیمی چقدر ضعیف یا بی انگیزه کار کرده

  • amirbnd

   3

   1

   وقتی احساسات بر منطق حکم فرما میشه.
   اینکه فتل فصل فوق‌العاده افتضاحی رو داشت رو قبول داریم
   اما وقتی میگی توان ماشین sf ۹۰ بیشتر از فتل بوده و فتل نتونسته از ماشین کار بکشه ببخشیدا اینجوری میگم
   واقعاً جوکی بیش نیست.ارجاعتون میدم به مصاحبه بینوتو که از فتل شکایت کرده بود و گفته بود بیش از توان ماشین داره ازش کار می‌کشه.

   • Amin

    0

    1

    امیر:حالا بیش از توان ماشین کار کرده بود نتیجه این شد؟؟؟؟
    اگه اشتباه نکرده باشم پارسال فتل به لکلرک باخت!
    حالا شما میتونین هر دلیلی ک دوست دارین رو مطرح کنین از سبک رانندگی گرفته تا اشتباهات گاراژ و موتور و…
    این موارد برا لکلرک هم کم و بیش اتفاق افتاد
    فتل فرصت های خیلی بیشتری داشت ک ب هم تیمیش نبازه اما خب اشتباهات فردیش اجازه ندادن انگلیس ۲۰۱۹ مصداق خوبیه
    ایوب:قبلا هم گفتم این سایت برای بنده مثل یک خانواده مجازی میمونه!ما هم داخل این خانواده هستیم و صرفا قصد توهین نه به راننده خاص و نه به فن ها رو ندارم
    تا زمانی که توهین به شخصیت فرد خاص(منظورم فن ها هستن نه راننده ها)صورت نگیره،دوست دارم کلکل باشه!
    اما اینکه نسبت ب فتل چنین حساسیتی وجود داره!دلیلش برای بنده اینه که اولا فتل رو تو سطح بالاتری از دیگر راننده های فرمول یک به خاطر افتخاراتی ک کسب کرده و البته اخلاق خیلی حرفا ای که داره قرار میدم
    و چون فتل فن ها و شاید خیلی های دیگه لوییز و فتل رو مقایسه میکنن طبیعیه که چنین بحث هایی هم پیش بیاد
    (لوییز و فتل رو مثل رونالدو و مسی تو فوتبال می‌دونم)

  • ayyub#5

   2

   1

   بله جناب امین, پیج اف وان هر روز پستای زیادی کار میکنه, ولی اینکه طرفدارای لوییس بیان اینجا و به سوابق سب اشاره کنن, صرفا بزرگی این آدم رو میرسونه
   امیدوارم به هر مناسبتی این کارو انجام بدین, چون واقعا انقدی که شما به سب ارادت دارید و پیگیرشید طرفداراشم نیستن 😊
   بازم ممنونم

 8. امید نورمحمدی

  3

  3

  چرا بحث به لوییس و شوماخر کشید؟! اصلا با لوییس سوار بر ابر ماشین فرازمینی مرسدس چکار دارید؟ حالا روی بدشانسی یا هر دلیل دیگری به رزبرگ باخته. اونم نه بین رده باخته باشه. قهرمانی جهانو باخته. خب برای راننده های جوان (لوییس 2016 چند سالش بود؟!!) پیش میاد. برای همه پیش میاد.
  دنیا و جهانیان هم نشستند کامنتهای بی سرو ته منو بخونن! که بگم فلانی از فلانی بهتره بعد بهم جایزه بدن و تشویقم کنند!!! چه خوشتون بیاد چه نه شوماخر به هزار دلیل باربط و بیربط اسمش از اسم فرمول 1 در لایه های متفاوت اجتماعی بزرگتره. حالا بیایید اینجا برای مخاطبان سایت هرچی دلتون میخواد بنویسید! هییییچ فرقی در اذهان عمومی نمیکنه. یکی میگه سنا فنی تر بوده یکی میگه راننده مرسدس بهتر بوده یکی هم درباره سر جکی استیوارت نظر میده…
  لکلرک هم که در دومین حضورش در فرمول 1 (البته در فراری) دوتا مسابقه برده که توی هر دوتا هم حرف و حدیث داشته. سب وقتی مونزارو در 2008 با تیم دوم ردبول فتح کرد نه فراری داشت نه مک لارن مرسدسی و نه هیچ ماشین برتر دیگری. این یعنی نبوغ و استعداد. در ضمن عملکرد آقای شارل جوان اینا در پیستهای موناکو و باکو و ژاپن و … در حدی بوده که نشون داده فعلا صحبت از قهرمانیش یکم زوده. ولی توی اتوبان کرج و اسپا و مونزا خوب میرفت خداییش!!!
  به هر روی بحث کردن و استدلال آوردن دوطرفه است و بنظر من نمیشه با کسانی که منطقشون براساس قبول نداشتن شوماخره اصلا وارد بحث شد. این کاربران از مریدان اون کسی هستند که صحبتهای سب در تریبون چند میلیونی را اشتباه ترجمه میکنه و نسبت به ترجمه غلط خودش از سب شاکی میشه و به سب حمله هم میکنه که “بعله آقای وتل …” و بعدش که میبینه تمام کسانی که در حد اول دبیرستان هم انگلیسی بلد بودند معترض شدند شب میره توی لایوش برای 200 نفر میگه که بخاطر صدای زیاد اطراف درست نشنیده بودم!!!
  واقعا با این دیدگاه و منطقی که در سطح این کاربران وجود داره بحث باهاشون چه فایده ای داره؟! حالا هی بیایید از فلان مسابقه فلان سال مثال بزنید و اونا هم بگن فلان اتفاق در فلان پیست افتاد! که چی؟! خداوکیلی تا الان از این بحثها چیزی گیرتون آمده؟!
  چند ماه پیش بود یکی از رفقا با یکی از جوانان این سایت در حال جمع آوری اعداد و ارقام قهرمانان بودند که مثلا مرسدس در این سالها که قهرمان شده با چند درصد امتیاز بوده و فراری چند درصد داشته. خیلی هم علمی و داغ در حال محاسبه بودند و سالهای قبل و بعد و … ولی این دوستان به مهمترین نکته توجه نمیکردند: وقتی مرسدس در 14 مسابقه پرونده قهرمانی را میبنده دیگه مهم نیست از اون به بعد چه امتیازی کسب میکنه! همین نکته تمام محاسبات و نتیجه گیریهای این مدلیو برای شخص من بی ارزش میکنه.
  در فرمول 1 و برای قهرمانی در فصل صرفا تعداد برد ملاک نمیتونه باشه یا تعداد امتیاز. زمان کسب برد و امتیاز هم به همون اندازه مهمه که در محاسبات تحلیلهای عددی لحاظ نشد و از این به بعد هم لحاظ نخواهد شد.

  • Hasan Mohebbi

   5

   1

   امید جان سلامت باشی
   به نکات خوبی اشاره کردی یه نکته این که شما از کارشناسان و بعضی از دوستان به خاطر تتفر و عقاید افراطیشون نسبت به سباستین گله داری، درسته یا نه؟؟؟ پس چرا خودت همین کار رو داری انجام میدی؟؟؟!! کاملا مشخص از لکلرک متنفری؟!!! اخه چرا؟؟؟ بابا نتیجه نگرفتن سب با فراری هیچ ربطی به لکلرک نداره؟؟؟ بابا این مرسدس خیلی قدرتمنده!!! وقتی پرونده مسابقات رو تو نیم فصل میبنده ۸ تا یک و دو میگنه ۶ تا مسابقه اول فصل رو پشت سرهم یک و دو میکنه، چه انتظاری میشه داشت؟ بابا زور فراری همینه. نه فراری بلکه ردبول هم همینه. اشتباهاتی هم داشته تیم فراری که اگه نداشتن باز همین اش بود و همین کاسه.
   امید جان سعی کن شما مثل اون عزیزان نباشی و از نفرتت نسبت به لکلرک کم کنی.🙏

   ارادت فراوان خدمت شما دوست عزیزم، موفق و سربلند باشید.

 9. Mohammad44

  3

  2

  گاهی اوقات حقیقت یه موضوع در تضاد با علایق ماست و با نپذیرفتنش هیچ چیز عوض نمی شه پس بهتره بپذیریمش و برای نفی اون خودمون رو به زحمت نندازیم و همچنین باید بدونیم که اعمالی رو که دیگران انجام میدن توسط ما ارزش گذاری نمیشه

 10. Mohammad44

  4

  0

  این خاصیت انسانه که وقتی با یه قهرمان تو یه دوره خاطره می سازه پذیرش قهرمانان دوران بعدی براش سخته مثلا منی که با قهرمانی لوییس خاطره دارم قطعا قهرمانی های آینده شارل یا مکس یا جرج یا … برام به اندازه قهرمانی لوییس دلچسب نخواهد بود(البته اگه عمری باقی باشه) بنده هم شخصا معتقدم بسیاری از رفتارهایی که از طرفداران سر می زنه عاملش همین موضوعه به خاطر همین یه عنوان یه جوان توصیه می کنم زیاد سخت نگیرید

 11. Mahmoud

  1

  3

  من قبلا هم گفتم. من تا قبل سنگاپورجدی جدی داشتم از سب ناامید میشدم. ولی از سنگاپور به بعد به یقین رسیدم که سب خیلی قوی تر از لکلرکه. تازه سنگاپور که داون فورس از این رو به اون رو نشده بود که، فقط مقداری بهتر شده بود که دیدیم سب برگشت. هنوز خیلی زوده امثال لکلرکو مکس به سب و لوییس برسن. ابتدایی ترین خواسته ی هرراننده ای میتونه این باشه که ماشین مطابق سبکش باشه و اینکه SF90 مطابق سبک فتل نبود رو چگونه دوستان دارن تحریفش میکنن و میگن سب ضعیف بوده واقعا توش موندم!!!

دیدگاه خود را بیان کنید