فرمول یک ایران – در روز اول ماه می سال 1994 راننده بزرگ برزیلی فرمول یک، آیرتون سنا (ایرتون سنا) که خیلی ها انتظار می کشیدند پس از دنیای فرمول یک روزی رییس جمهور برزیل شود، در جریان حادثه ای در پیست ایمولا جان خودش را از دست داد.

در این پست سعی شده که مصاحبه های مختلف افراد مهم تیم ویلیامز در زمان های مختلف و با رسانه های مختلف جمع آوری شود و در اختیارتان قرار بگیرد:

پیوستن آدرین نیوی به تیم فرمول یک ویلیامز

اول باید بنگریم که چرا و چطور آدرین نیوی به تیم ویلیامز آمد؛ در سال 1990، آدرین نیوی از تیم مارچ که مشکلات زیادی داشت اخراج شد؛ نیوی در این مورد اعلام کرده است:

شک و تردید های زیادی را به خودم داشتم. ما با خودروی مارچ سال 1988 موفقیت هایی را به دست آورده بودیم و من هم 28 سال سن داشتم و کمی ساده لوح بودم.

ما بیش از اندازه جاه طلب بودیم و من در یک شب از یک قهرمان به شخصی تبدیل شدم که نمی دانست دارد چه کاری را انجام می دهد.

من اخراج شدم ولی خیلی وقت بود که دیگر خودم را برای رفتن آماده کرده بودم، به این خاطر که وقتیکه یک تیم دارد با یک حسابدار مدیریت می شود دیگر وقت ترک کردن این تیم فرا می رسد. اعتماد به نفس شما کم می شود ولی ویلیامز به سراغ من آمده بود.

آیرتون سنا

آیرتون سنا

آدرین نیوی و مرگ آیرتون سنا

نایجل منسل، آلن پراست و دیمون هیل با خودروهایی که آدرین نیوی برای ویلیامز طراحی کرده بود قهرمان شدند؛ اما خاطرات نیوی با به یاد آوردن سنا به عمق تراژدی می رود. یک همکاری رویایی که قرار بود بین برترین طراح و برترین راننده فرمول یک به وجود بیاید نهایتا به مرگ ایرتون سنا در گرندپری سن مارینو 1994 منجر شد. نیوی در مورد اینکه چطور مرگ آیرتون سنا روی او تاثیر گذاشت بیان کرد:

همانقدر مویی که بر سر داشتم بعد از آن قضیه ریخت. از لحاظ فیزیکی این مسئله روی من تاثیر گذاشت. وحشتناک بود. هم پاتریک هد(مدیر فنی ویلیامز) و من جداگانه از خودمان پرسیدیم که آیا دیگر حتی می خواهیم که به مسابقه دادن ادامه دهیم یا نه! آیا می خواهیم در ورزشی باشیم که مردم در چیزی که ما سازنده آن هستیم جان خودشان را از دست بدهند؟ دوما، آیا این تصادف به خاطر یک سهل انگاری در طراحی یا طراحی بد رخ داد!؟ سپس موضوع دادگاه نیز شروع شد.

پاتریک هد و ادرین نیوی

هد و نیوی هر دو متهم به قتل شده بودند:

پرونده دادگاه یک فرایند افسرده کننده و فشار اضافه ای به حساب می آمد ولی این مسئله باعث نشد که من از خودم بپرسم که می خواهم در فرمول یک باشم یا نه. مسئله مهمتر چیزی است که یک فرد در خودش می گردد نه در اتهامات منتشر شده به خودش.

آیا نیوی نزدیک بود که از دنیای اتومبیلرانی خداحافظی کند؟

بله، برای کل تیم (این شرایط) فوق العاده سخت بود. من روز بعد از مسابقه را به خاطر دارم، یک دوشنبه ای بود که تعطیل رسمی بود و بعضی از ماها به (شرکت) رفتیم و سعی کردیم بفهمیم که چه اتفاقی افتاده است. هفته های تاریکی بود.

پاتریک هد، متهم به قتل ایرتون سنا

هد به عنوان مدیر فنی، در سال 2007 به شکل جنجالی به جرم قتل مقصر شناخته شد. اما وی به دلیل تصویب قانون محدودیت(عبور از مهلتی که توسط قانون زمانی برای اقدام عملی در نظر گرفته شده بود) طبق قانون ایتالیا هرگز دستگیر نشد. کی نیوی خودش را از سرزنش کردن رهایی داد؟

حقیقت این است که هیچوقت کسی نمی فهمد که دقیقا چه اتفاقی رخ داد. هیچ شکی وجود ندارد که ستون فرمان از کار افتاد ولی سوال بزرگ اینجاست که آیا این ستون فرمان به خاطر تصادف از کار افتاد یا اینکه چون از کار افتاد تصادف رخ داد!

در(ستون فرمان) ترک های خستگی وجود داشت و بالاخره در یک جایی از کار می افتاد. هیچ شکی نیست که طراحی آن بسیار ضعیف بوده است. با این حال، تمامی شواهد نشان می دهد که این خودرو به دلیل خرابی ستون فرمان از مسیر خارج نشده است.

پشت خودروی ایرتون از کنترل خارج شد

نیوی پس از بررسی های کار آگاهانه در جمع بندی چیزی که به عنوان دلیل تصادف عنوان می کند بیان می کند که پشت خودرو ” از کنترل خارج شد” به خاطر اینکه “تایر عقب سمت راست احتمالا به خاطر وجود خرده قطعات دیگری که روی پیست وجود داشت پنچر شد.

اگر من تحت فشار قرار می گرفتم که یک دلیل را از مجموع دلایل موجود برای تصادف انتخاب کنم، این دلیل را به عنوان محتمل ترین دلیل برای توجیه این تصادف انتخاب می کردم.

از نیوی پرسیده می شود که آیا مستند ایرتون سنا را دیده است، که می گوید:

نه، دیدن آن چیز آسانی برای انجام دادن نیست.

رتبه دوم در ماشین لوتوس 98T 10 آگوست 1986

آیرتون سنا – 1986

مرگ آیرتون سنا، اشتباه راننده یا خرابی خودرو

مصاحبه در روز دوم اکتبر 2013 با بی بی سی:

اتفاقی که آن روز افتاد، چیزی که باعث تصادف شد هنوز هم که هنوزه در ذهن من است.

نیوی بیان کرد که “هیچ کس نخواهد فهمید” که آیا تصادف به خاطر اشتباه راننده رخ داد یا خرابی ستون فرمان. راننده برزیلی تیم فرمول یک ویلیامز در روز 1 ماه می سال 1994 با سرعت 305 کیلومتر بر ساعت در پیچ تامبورلو پیست ایمولا کنترل خودرویش را از دست داد و با برخورد با دیواره پیست، جان خودش را از دست داد:

آیا خرابی ستون فرمان باعث تصادف بود یا تصادف باعث خرابی ستون فرمان شد!؟ هیچ شکی نیست که (ستون فرمان) ترگ گرفته بود. به طور یکسان، تمام داده ها، کلیه دوربین های پیست، دوربین آنبورد موجود روی خودروی مایکل شوماخر که در تعقیب وی بود، هیچ کدام از آنها نشاندهنده چیزی نبود که با خرابی ستون فرمان سازگار باشد.

ابتدا خودرو بیش فرمانی پیدا کرد (وقتیکه عقب خودروی ایرتون سنا سعی در اسپین و از بین رفتن کنترل خودرو داشت)، آیرتون آن را گرفت و بعد مستقیم پیش رفت. اما اولین چیزی که اتفاق افتاد بیش فرمانی بود به مانند چیزی که بعضی مواقع در مسابقات سرعت بالا در آمریکا مشاهده می کنید که خودرو کنترل عقبش را از دست می دهد و راننده آن را تصحیح می کند و سپس مسیر مستقیم را طی می کند به دیواره بیرونی برخورد می کنند و به نظر نمی رسد که(دلیل این مسئله) با خرابی ستون فرمان سازگار باشد.

ایرتون سنا در سومین مسابقه برای ویلیامز جان خودش را از دست داد

نیوی هنوز از این موضوع که می دانست سنا برای کسب چهارمین قهرمانی خودش به ویلیامز امده است و خودرویی که در اختیارش قرار داد خودروی خوبی نبود ناراحت است. ایرتون سنا در سومین مسابقه برای این تیم جان خودش را از دست داد:

یک هاله ای در مورد وی وجود داشت، چیزی که توضیح آن سخت است. او مطمئنا یک حضوری را داشت.(یعنی همیشه وجودش حس می شد).

من فکر می کنم که یکی از چیزهایی که همیشه مرا اذیت می کند این موضوع است که او به ویلیامز آمد چونکه ما در سه فصل گذشته خودروهای خوبی را ساخته بودیم و او می خواست در تیمی باشد که فکر می کرد بهترین خودرو را می سازد اما متاسفانه خودروی فصل 1994 در ابتدای فصل، خودروی خوبی نبود.

استعداد ذاتی و خالص و اراده آیرتون… او تلاش می کرد تا خودرو را با خودش ببرد و کارهایی را با آن بکند که (خودرو) قادر به انجام آن نبود. این یک شرمساری بزرگ و یک چیز فوق العاده غیرمنصفانه بود که (شخصی به مانند او) در چنین موقعیتی بود. اما البته زمانی که ما مشکلات خودرو را برطرف کردیم، او دیگر متاسفانه با ما نبود.

باید گفته شود که اعتقاد عمومی این ورزش مخالف روند دادگاهی شدن این موضوع بود، خانواده آیرتون سنا خودش هم مخالف برگزاری دادگاه و پیگیری های حقوقی شده بود. نیکی لائودا این روند پیگیری را یک اتفاق بدبینانه و احمقانه نامیده بود؛ مکس موزلی مدیر فیا از سالهای 1993 تا 2009 نیز روند کند این دادگاه را حس کرده بود بیان کرد:

هیچ چیز مفیدی از این پرونده بیرون نیامد. در حقیقت ، این کار مانع هر کاری در زمینه ایمنی می شد، زیرا با توقیف کردن اتومبیل و کلیه تجهیزات و هر آنچه که در آن وجود داشت، آنها مانع از بررسی های ما شدند و فقط وقت همه را هدر دادند.

شرح حادثه مرگ آیرتون سنا در کتاب آدرین نیوی

شرح حادثه به زبان آدرین نیوی در کتاب خودش که در روز 2 نوامبر سال 2017 منتشر شد:

با توجه به گفته های نیوی، اولین شک ویلیامز روی خرابی ستون فرمان بود که پیشتر روی خودروی ایرتون سنا تغییراتی را به خودش دیده بود. اما به هر حال آنها پس از آنکه تصاویر روی دوربین آنبورد خودروی مایکل شوماخر که پشت سر آیرتون سنا درست در لحظه از دست دادن کنترل خودرو قرار داشت نظرشان را تغییر دادند. طبق آن تصاویر، ابتدا خودروی سنا، به جای جلوی خودرو که با خرابی ستون فرمان همراه بود، کشش و پایداری عقبش را از دست داد:

آنبوردهای مایکل شوماخر اسپری جرقه هایی را به مانند شمع های رومی از پشت خودروی آیرتون وقتیکه شعاع داخلی پیچ تامبورلو را انتخاب کرد نشان می داد. چیزی که بعد از آن می بینید این است که پشت خودروی آیرتون به سمت راست بیرون می زند. در یک چشم به هم زدن، خودرو به سمت چپ است و ناگهان به سمت راست جهت می گیرد و در آن مسیر ناپدید می شود.

ستون فرمان سنا برای بهبود موقعیت رانندگی وی تحت تغییراتی قرار گرفت. نیوی نقشه ها را برای موقعیت جدید ستون فرمان طرح ریزی کرد و در یک نقطه ای هم قطر آن را کم کرده بود. او خودش این تغییرات را اینگونه وصف می کند:

دو قطعه مهندسی خیلی بد که من و پاتریک(هد) مسئولیت(ساختش) را به عهده داشتیم. پاتریک هد مدیر فنی و مسئولیت فنی تیم را به عهده داشت. من طراح ارشد بود و مسئولیت طراحی کل خودرو را به عهده داشتم. به عنوان رهبران کشتی، ما اشخاص مسئول بودیم.

پس از تصادف، ویلیامز طراحی ستون فرمانش را تحت تست قرار داد. آنها متوجه شدند که با وجود کاهش قطر، یک شکست خستگی روی شفت، کماکان این ستون عملیاتی بود. با این حال نیوی می گوید که هنوز هم که هنوزه، بابت آن تصادف احساس “گناه” می کند:

من یکی از افراد برجسته آن تیم بودم که خودرویی را طراحی کرد که مرد بزرگی در آن کشته شد. بدون در نظر گرفتن اینکه ستون فرمان باعث این تصادف شد یا نه، هیچ راه فراری نیست از این واقعیت که این یک قطعه طراحی شده بد مهندسی بود که هیچوقت نباید اجازه داده می شد که روی خودرو قرار بگیرد.

آیرتون سنا

آیرتون سنا

تغییر ارتفاع فرمان به درخواست آیرتون سنا

به مانند همه ورزشکار های دیگر این رشته، آیرتون سنا خودرویی را مطابق علاقمندی های خودش را می خواست که با خودرویی که نیوی طراحی کرده بود مغایرت داشت، برای همین یکی از اقدامات درخواستی سنا تغییر ارتفاع فرمان بود. تغییر ارتفاع فرمان سنا به این خاطر بود که قوزک های دست او به داخل شاسی برخورد نکند، نیوی یک پشیمانی بزرگ به این خاطر دارد و می گوید:

کاری که من انجام ندادم این بود که خودم به جزییات طراحی نگاه کنم یا اینکه یک سیستم بررسی درست و حسابی در اختیار می داشتیم تا مطمئن شویم که تغییراتی را که اعمال کردیم با ایمنی کامل انجام شده است. این یک قانون ساده و شناخته شده مهندسی می باشد تا برای حفظ سختی و مقاومت باید ضخامت دیواره را افزایش داده می شد که این اتفاق نیفتاد. در نهایت پاتریک و من مسئولیت این موضوع را بر عهده داشتیم.

ایرتون سنا، در دو مسابقه اول خودش با تیم ویلیامز موفق نشده بود که امتیازی را کسب کند و داشت با یک خودروی غیر رقابتی ویلیامز دست و پنجه نرم می کرد. نیوی می گوید که احساس می کرد که سنا بیش از حد توان خودرو به آن فشار می آورد تا بتواند ضعف های طراحی آن را جبران کند:

چیزی که من بیشتر از همه نسبت به آن حس گناه دارم این احتمال نیست که خرابی ستون فرمان ممکن است که باعث این تصادف شده باشد به این خاطر که من فکر می کنم که به این خاطر نبود ولی این واقعیت که من در ایرودینامیک این خودرو گند زدم بود.

من خودرویی را که از سیستم تعلیق فعال استفاده می کرد(سال 1993) یک خودروی را طراحی کردم که از نظر ایرودینامیکی نا پایدار بود و ایرتون هم سعی می کرد که کارهایی را با آن خودرو بکند که در توان خودرو نبود. اینکه او پنچر شده بود یا نه، انتخاب شعاع داخلی، مسیری که سریعتر بود ولی ناهموار تر برای خودرویی که از لحاظ ایرودینامیکی ناپایدار بود سبب می شد که امکان کنترل خودرو را سخت کند، حتی برای او.

شاید کسی از نیوی بپرسد که

چرا زمانی که پشت خودرو بیرون زد، ایرتون موفق به کنترل خودرو نبود؟

دو احتمال وجود دارد؛ یک اینکه در آن لحظه ستون فرمان خراب شده بود. دیگری اینکه وقتیکه خودرو به سمت چپ جهت گیری کرده بود و چرخهای جلو به سمت مستقیم بودند، پشت خودرو ناگهان چسبیدند و خیلی تند و تیز خودرو را به سمت راست پرتاب کردند.

چیزی که ما پس از انکه اجازه بازرسی پیدا کردیم و دیدیم این بود که ستون فرمان دچار شکست خستگی شده بود به همین دلیل دیرتر یا زودتر این خرابی اتفاق می افتاد. یک سوم محیط این قطعه دچار خستگی شده بود و بقیه آن نیز بریده شده بود حالا یا به خاطر تصادف یا به خاطر فشاری که آیرتون به هنگام کنترل خودرو پس از بیرون زدن پشت خودرو به خودرو وارد کرد. جایی که ستون فرمان خراب شد جایی بود که قطر آن 4 میلی متر کاهش پیدا کرده بود.

نیوی در مورد فرایند دادگاه توسط دادرس مائوریتزیو پاسارینی نیز می گوید:

من همیشه یک درجه ای از مسئولیت را برای مرگ آیرتون سنا احساس می کنم ولی(خودم را) مجرم نمی دانم. این واقعیت که پرونده راتزنبرگر به این راحتی(تبدیل) به چیز شرم آوری شده بود که کسی نباید چیزی از آن می فهمید برایم این شک و تردید را ایجاد کرد که شاید انگیزه اولیه پاسارینی از این کار معروفیت و مسائل مادی شخصی بوده باشد.

دیمون هیل درباره اشتباه راننده برزیلی می گویذ

دیمون هیل در مصاحبه با مجله تایمز:

من تئوری های مختلفی را در مورد چرایی و چگونگی تصادف او در یک چنین پیچ “ساده ای” به مانند تامبورلو را شنیدم و مطالعه کردم. هیچکسی به جز آیرتون سنا و من نمی دانست که رانندگی با آن خودروی(افتضاح) در آن پیچ، در آن مسابقه، در آن روز و روی تایرهای سرد چگونه بوده است! در نهایت ما نمی توانیم بفهمیم که آیرتون داشت به چه چیزی فکر می کرد یا واقعا چه اتفاقی افتاد.

من متقاعد شدم که او اشتباه کرده است، اما خیلی از مردم باور دارند که او اشتباه نمی کرد. چرا که نه؟ او اشتباهات زیادی را در دوران حرفه ای خودش مرتکب شد.

تصادف آیرتون سنا

تصادف ایرتون سنا

خلاصه ای از روند دادرسی در پرونده مرگ آیرتون سنا

از تصاویر آنبورد روی خودروی ایرتون سنا می شد دید که خودروی ویلیامز-رنو وی وقتیکه وی در حال عبور از پیچ چپگرد تامبورلو بود به سمت راست رفت. او نتوانست تصحیح فرمان مناسبی را داشته باشد و مستقیم به دیوار برخورد کرد. اینطور که قضیه شکل گرفته بود و بر اساس پیش فرض های خیالی به نظر می رسید که بیشتر شبیه به یک خطای مکانیکی باشد تا خطای رانندگی.

آیرتون سنا راننده ای با تجربه و قدرتمندی بود و این اشتباهات در حد وی تلقی نمی شد و این تصادف برای شخصی به مانند او، یک تصادف عجیب به نظر می رسید آن هم در خودرویی که به گفته هم تیمی اش رفتار خوبی نداشت.

یکی از دلایل اصلی به عنوان این تصادف، خرابی ستون فرمان وی ذکر شده بود. یک دلیل پشت این دلیل هم بود! راننده برزیلی می خواست که موقعیت فرمانش تغییر کند، برای همین با جوشکاری و تقویت طول اضافی به ستون فرمان موجود افزوده شده بود. این اقدام با موافقت مدیر فنی تیم ویلیامز پاتریک هد و طراح ارشد این تیم آدرین نیوی انجام شد. فرانک ویلیامز مدیر این تیم، پاتریک هد و آدرین نیوی هر سه به جرم قتل متهم شدند.

اگر این اتهام اثبات می شد، ویلیامز و دست اندر کارانش به احتمال زیاد با یک محرومیت دوساله و هفت سال حبس روبرو می شدند. تصادف ایرتون سنا در چند ثانیه اتفاق افتاد ولی روند دادگاه چندین سال طول کشید.

خرابی ستون فرمان، اولین فرضیه

برجسته ترین دلیل علیه این تیم هم خرابی ستون فرمان در نقطه ای بود که پیشتر دستکاری انجام شده بود و باعث مرگ آیرتون سنا شده بود. تیم قبول کرد که این خرابی اتفاق افتاده است به هر حال یک ستون فرمان خراب شده ای بود این وسط که این ادعا را ثابت کند ولی آنها می گفتند که شاید این خرابی در اثر برخورد با دیوار به وجود آمده است. به عبارت دیگر، تصادف باعث خرابی ستون فرمان شده نه اینکه خرابی ستون فرمان باعث تصادف شده باشد.

شاهدین زیادی در دادگاه حضور پیدا کردند و شهادت دادند. از جمله قهرمان خود تیم ویلیامز یعنی دیمون هیل که در آن روز همتیمی ایرتون سنا هم بود. هیل تئوری خرابی ستون فرمان را قبول نکرد و بیان می کرد که چیز دیگری باعث شده بود که سنا از مسیر پیست خارج شود. از دید او خطای رانندگی محتمل ترین دلیل برای این رخداد بود.

تغییر مسیر در پیست، دومین فرضیه

وکیل تیم ویلیامز نیز پیشنهاد داده بود که ایرتون سنا برای اینکه با خرده قطعات ریزی که در پیست به خاطر تصادفی که در اول مسابقه اتفاق افتاده بود برخورد نکند از پیست خارج شد و این مسئله باعث مرگ وی شد. یک واقعیت دیگری نیز وجود دارد که تایر های او پس از چند دور پشت سر خودروی ایمنی بودن سرد شده بود و دمای خودش را از دست داده بود. به طور کل دلایل متعددی برای توجیه مرگ وی وجود داشتند که مرتبط به خرابی ستون فرمان نمی شدند.

اما یک گزارش فنی از دانشگاه بولونیا، تاکید بر خرابی ستون فرمان داشت. این تحقیقات توسط پروفسور اِنریکو لورنزینی انجام شده بود و به طور چکیده چنین چیزی را در مورد ستون فرمان بیان می کرد:

قطعات به شکل بدی جوشکاری شده بودند و قادر به تحمل فشار مسابقه نبود…به اعتقاد من میله ناقص بوده و احتمالا حتی در حین دور گرم کردن ترگ رفته بود. لحظاتی قبل از تصادف فقط یک قطعه خیلی ریز متصل باقی مانده بود و به همین دلیل خودرو دیگر در پیچ نتوانست بپیچد.

حال تمام توجهات دادگاه به هد و نیوی معطوف شده بود و توسط دادستان کل ایالتی مائوریتزیو پاسارینی، فرانک ویلیامز و سه نفر دیگر از اعضای رسمی مسابقه ای تیم ویلیامز رد اتهام شدند. اما قاضی از روند دادرسی درست زمانی که قرار بود پرونده در جریان بگیرد و عکس جدیدی برای اثبات ادعای وجود خرده ریزهای قطعات(ناشی از تصادف اول مسابقه) پیدا شد راضی نبود.

حکم تقریبا نهایی قاضی برای پرونده مرگ آیرتون سنا

قاضی نتیجه گرفت که در حالی که ستون فرمان به احتمال زیاد خراب شده بود اما هیچ دلیلی برای اثبات اینکه سهل انگاری از طرف تیم باعث این امر شده بود پیدا نشد. در تاریخ 16 دسامبر سال 1997 تیم ویلیامز، هد و نیوی از اتهامات تبرئه شدند. همچنین برگزار کننده مسابقه، مدیر پیست و مدیر مسابقه رولند برینسورید نیز تبرئه شدند. وکیل این تیم در راستای این حکم اعلام کرد:

من فکر می کنم که آنها خیلی خوشحال خواهند بود از اینکه این مرحله از فرایند با موفقیت برایشان به اتمام رسیده است.

فرانک و سه نفر از تیم مسابقه ای ویلیامز به طور کامل تبرئه شده بودند ولی هنوز دادرسان این پرونده به دنبال حکم یک سال محرومیت هد و نیوی بودند.

هد و نیوی همچنان متهم هستند

روند دادرسی دوباره شروع شد و دوباره پرونده برای دو سال دیگر نیز در جریان قرار گرفت، اما در آن زمان نیوی در تیم مکلارن بود و ویلیامز هم یک فرایند رو به نزولی را طی می کرد. در روز 22 نوامبر سال 1999، دادگاه تجدید نظر حکم اصلی را تأیید کرد و یک بار دیگر کسی مقصر شناخته نشد.

دادگاه باز هم ادامه پیدا کرد ولی دیگر با یک سرعت فوق العاده پایینی روندش ادامه داشت. در ماه آوریل سال 2002 بود که پلیس ایتالیا بالاخره خودروی تیم ویلیامز را برگرداند ولی متاسفانه خودرو دیگر در شرایط کاملا به زوال رفته ای بود و چیزی زیادی نمی شد از آن شاسی قدیمی فهمید.

چندی بعد این شاسی را به طور کل از بین بردند. امید می رفت که اینجا دیگر پایان کار باشد ولی در ماه ژانویه سال 2003، دیوان عالی ایتالیا یک بار دیگر پرونده رو باز کرد و از لفظ “خطاهای مادی” در فرایند اصلی استفاده کرد. در ماه می 2005، 11 سال پس از مرگ آیرتون سنا، نیوی به طور کامل تبرئه شد.

تصادف به خاطر خرابی ستون فرمان

از طرف دیگر، پاتریک هد به خاطر ستون فرمان خراب شده، مقصر شناخته شد ولی این پرونده دیگر شامل قانون محدودیت زمانی ایتالیا شده بود.(روال حداکثر زمان ارسال حکم یک مسئله در قانون ایتالیا به میزان 7 سال و 6 ماه می باشد). نتیجه گیری نهایی در سال 2007 منتشر شد که شامل:

تصادف به خاطر خرابی ستون فرمان اتفاق افتاد. این خرابی به خاطر طراحی بد و اجرای بد بروزرسانی و دستکاری ها صورت گرفت. مسئولیت این خرابی نیز بر شانه های پاتریک هد می باشد. مجازات (طبق قانون محدودیت زمانی) امکانپذیر نیست.

برای شخص خودم هم، هنوز هم که هنوزه دلیل اصلی مشخص نشده؛ آیا ستون فرمان آیرتون سنا قبل از تصادف از کار افتاد یا بعد از تصادف؟ با وجود از بین رفتن آن خودرو، احتمالا هیچوقت متوجه نخواهیم شد که دلیل اصلی فوت این اسطوره چه بوده است. در ویدیو زیر نظرات افراد شاخص و پیشکسوتان فرمول یک را در این مورد مشاهده می کنیم:

 

17 دیدگاه

 1. 55red16

  9

  0

  فقط میشه اظهار تاسف کرد
  این موضوع بسیار دردناک است
  این اتفاق زمانی افتاد که یک قهرمان در دوران اوج و درخشانش قرار داشته و همین تلخی این اتفاق رو دوچندان میکنه

 2. alireza_h

  8

  4

  بزرگترین آرزوی یه راننده مسابقه می‌تونه این باشه که در بالاترین سطح مسابقات یعنی فرمول یک و در زمان اوج خودش کشته بشه؛ دقیقا مثه آیرتون سنا

  چیزی که مایکل شوماخر رو همراهی کرد که بتونه یه اسطوره بشه این بود که نزدیکترین فرد به صحنه تصادف و کشته شدن سنا بود… و این نزدیک‌ترین فرد بودن به اون صحنه رو در تمام مبارزات قهرمانی با خودش همراه نگه داشت و از مرگ نترسید؛ از مرگ با پذیرش اون، نترسید!

  آیرتون سنا شاید بزرگترین اسطوره‌ رانندگی باشه برای تمام اعصار؛ چرا که نترسیدن از مرگ رو بعد از بارها به سخره گرفتنش، برای بهترین پایان ممکن، با آغوش باز پذیرفته…

  • 33🦁Ali

   6

   0

   روحش شاد و اسمش همیشه جاودانه شد???

   • 33🦁Ali

    7

    0

    ???????
    ???????
    ???????
    ???????
    ???????
    ???????

  • ehsan hedayat

   3

   0

   با سلام،
   می خواستم بدونم دوستان از کدوم مستند مرتبط با مرگ ایرتون سنا صحبت میکنن. من چند تا شون رو دیدم، ولی چنگی به دل نمیزدن. ممنون میشم با ذکر اسم مستند یا لینک یوتوب راهنمایی کنید.

 3. 55red16

  10

  0

  “یک راننده فقط زمانی بلافاصله تصمیم به ترمز میگیره که بفهمه فرمون دیگه کار نمیکنه”
  راز مرگ غم انگیز آیرتون سنا حتی اگه مشخص بشه نمیتونه واسه طرفدارهای فرمول یک چیزی رو تغییر بده
  اتفاقی که نباید میوفتاد، افتاد

 4. کامیار جاویدان

  10

  0

  هیچ کس نمیتونه مشکلات شدید خودروی ویلیامز رو انکار کنه
  کاملا مشخص بود که خودروی ویلیامز اون سال به دلیل محدودیت های اعمال شده از طرف فیا سیستم تعلیق الکترونیک پیشرفته ی سال 1993 رو نداره و همین تغییرات باعث بی ثباتی شدید خودرو های رنو-ویلیامز می‌شد. علاوه بر اون در روز تمرین اول پیست ایمولا سنا چندین بار به مهندس های تیم درمورد کم فرمانی خودروی خودش اطلاع داده بود
  و حتی سنا هم در مصاحبه های خودش چندین بار به این موضوع اشاره کرده بود که خودروی راحتی در اختیار نداره و از اون جالب تر این که خود تیم ویلیامز هم این مسئله رو کاملا قبول داشت
  سوای مشکلات کمپانی رنو-ویلیامز از این نکته نمیشه چشم پوشی کرد که پیست ایمولا پیست خیلی خوشنامی نبود و در اون زمان ایمنی پیست ها هم موضوعی بود که انتقادات فراوانی رو توسط رانندگان و تیم ها و تحلیل گران مسابقات موتور اسپورت به فیا وارد می‌کرد
  کافیه به این موضوع توجه کنیم که در روز تست اول و دوم شاهد دو تصادف سنگین در پیست بودیم که در تصادف اول باریچلو با خودروی خودش تقریبا فاصله ی ریسینگ لاین تا دیواری ایمنی خارج پیست رو پرواز کرد ولی به طرز معجزه آسایی از اون تصادف جون سالم به در برد

 5. امید نورمحمدی

  9

  0

  عالی و عالی و عالی. زحمت زیادی برای تهیه این مطلب فوق العاده انجام شده که بسهم خودم از سید گرامی تشکر میکنم.
  باید در نظر داشته باشیم نگارش متنی در این زمینه که هم بیطرف باشد و هم موجز و هم کامل نیاز به یک پشتوانه بزرگ مطالعاتی و تحقیقاتی دارد. در کوتاهترین متن ممکن تقریبا تمامی زوایای این فاجعه شرح داده شده و در کمال انصاف و بی طرفی نقطه نظرات اشخاص درگیر و مطلع و کارشناس در این پرونده آورده شده است.
  با آرزوی سلامتی برای سید گرامی منتظر انتشار بیشتر چنین مطالبی در سایت هستم.

 6. Saeed

  6

  0

  خیلی مطلب جالبی بود…مرسی ک تو این روز ها هستید واسمون?

  • amirbnd

   6

   0

   سلام سید خسته نباشی
   چند وقت پیش داشتم یه ویدیو توی یه سایت خارجی می‌دیدم
   یه یارو بود اومده بود داشت خرابی ستون فرمان رو بررسی میکرد.طبق طراحی هایی که از ستون فرمون موجود بود اومد با همون مشخصات و همون قطر کاهش یافته یه فرمون ساخت
   بعد از ساخته شدن فرمون رو به یه چیزی وصل کرد که بشه با اون مثل فرمون ماشین کار کرد. حدودا چند دقیقه که با فرمون ور رفت این ور و اونور کرد فرمونو فرمون دقیقا از همون جایی شکست که قطر کاهش پیدا کرده بود شکستگیش هم میشه گفت ۸۰ درصد شبیه شکستگی فرمون سنا بود.
   تو آخر ویدیو جمع بندی نهاییش این بود که طراحی بد فرمون از یه طرف و از طرف دیگه چون تو دور اول تصادف شده بود ماشین ایمنی اومده بود سنا مجبور بود لاستیکاش رو گرم نگه داره و باید هی به ماشین فرمون میداد و چپ و راست میرفت و همین باعث فرسودگی شده بود و معتقد بود که دلیل تصادف و مرگ سنا همین بوده.میخواستم ببینم به نظر شما چقدر درسته

   • سید علی حسینی

    5

    0

    سلام، بر فرض مثال پشت خودروی ایمنی 100 بار فرمون داده باشه توی یه بازه ای زمان…دلیلی هست که موقتا موجه ولی کاملا نه…چون یک خودروی مسابقه ای دائما داره فرمون دادنش تصحیح میشه…

 7. Mohammad.gh

  5

  1

  خدایش بیامرزد،
  یه مسئله ای که بیشتر باید بهش پرداخته میشد، دوری 2ساله سنا از قهرمانی سال و فشار روی اون بود برای قهرمانی که باعث میشد به هر ترتیبی که هست دنبال قهرمانی باشه مخصوصا بعد از قهرمانی 4ام پراست.
  یکی از دلایلی که مسئله مرگ سنا خیلی پیچیده شد این بود که راننده خیلی بزرگی بود
  اگه یه راننده معمولی بود میگفتن خب اشتباه کرده و تقصیر خودش بوده
  این که سنا برای خیلیا مخصوصا برزیلیا خدای زنده بود، امکان قبول اشتباه نبود
  (برزیلیا حتی شوماخر رو مقصر میدونستن که زیادی به سنا فشار آورده باعث تصادف شده)
  شاید اگر سنا صبورتر بود، ضعف ماشین رو قبول میکرد و قهرمانی اون سال رو تقدیم رقبا میکرد، میتونست در سال های بعد جبران کنه…

 8. Mohammad.gh

  7

  0

  2تا از بزرگترین راننده های تاریخ، جیم کلارک ( اشتباه نکنم خرابی گیربکس)و سنا(احتمال زیاد) به علت نقص فنی خودروهاشون فوت شدن،
  که نشون میده حتی بزرگترین راننده ها هم تو این ورزش در امان نبودن،
  البته که الان خیلی ایمن تر شده

 9. mahyar

  7

  0

  متاسفانه این تصادف . وحشتناک ترین تصادفی بود که من توی فرمولا یک دیده بودم .
  ولی جالبه بدونید که ی کلیپی از تحلیل تصادف هست که مشخصه که وقتی توی پیچ سنا فرمون رو اصلاح میکنه و بعد فرمون رو برمیگردونه ماشین هیچ واکنشی نشون نمیده .
  حالا چرا مستقیم میره و گیج نمیزنه ماشین ؟
  چون توی خودرو ها چه شهری و چه مسابقه ای زاویه چرخ های جلو TOE OUT هست که باعث میشه لاستیک ها بدونه دخالت دست برگردن به حالت مستقیم .
  فشاری که به میله وارد میشه یک شکستگی پیچشی رخ میده . درست در جایی که جوشکاری شده بوده . دوستان شکستگی خستگی کاملا” مشهود هست و شکستگی های که توی تصادف رخ میده با دفرمگی همراه هست . و میله فرمون خیلی تمیز بریده شده که دلیل شکستگی خستگی هست .

  حالا توی بحث فنی اگه جوشکاری اصولی باشه قطعه هیچوقت از ناحیه جوشکاری دچار شکست نمیشه .

  • shahinmoheb

   5

   0

   سلام به دوستان
   اولین نظر خودمو میدم توی سایت خوبتون
   من با نظر جناب مهیار موافقم از این نظر که اگر میله از محل جوش بریده باشه قطعاً جوش استاندارد نبوده
   از مدیران سایت هم کمال سپاسگزاری رو دارم موفق و مؤید باشید

 10. سباستین فتل اسطوره بی تكرار

  5

  0

  دو راه بیشتر برای وقوع این فاجعه نبوده. یا راننده سکته کرده یا فرمون بریده. با توجه به اینکه مورد اول توسط پزشکی قانونی تایید نشده بود به طور قطع ایراد از فرمان ماشین بود. تو فیلمها هر جوری و از هر زاویه ای کاملا مشخصه هیچ اراده ای برای اصلاح وجود نداشته.

 11. آرشا

  7

  0

  جالبه بدانید توی همون سال هرسه مسابقه اول پول پوزیشن دست سنا بوده واین مایکل شوماخر بوده که برنده شده و همتیمی سنا دیمون هیل بوده که در آخر فصل بااختلاف فقط یک امتیاز قهرمانی را به مایکل واگذار کرده
  این موضوع نشان دهنده بهتر شدن ماشین ویلیامز درآخرای همون سال بوده.و قهرمانی تیمی هم به ویلیامز رسیده.
  اگر سنا زنده می موند قهرمانیش دور از ذهن نبوده.