فرمول یک ایران – شش مسابقه اخیر در مونزا با پیروزی راننده ای که از پل پوزیشن مسابقه را آغاز کرده به پایان رسیده بود. اما روزبرگ این روند را قطع کرد و فشارها بر همیلتون را افزایش داد. روزبرگ تنها کسی نبود که در پایان جشن گرفت همان طور که همیلتون تنها بازنده در مونزا نبود…

برندگان

نیکو روزبرگ

هفت روز پس از آن که او اولین پیروزی اش در پیست باشکوه اسپا را به دست آورد، بار دیگر همین موفقیت را پیست جادویی مونزا تکرار کرد و همانند بلژیک در ایتالیا نیز چیره و مسلط نشان داد.

در حالی که در تمرینات و زمان گیری مغلوب سرعت همیلتون بود، در مسابقه ورق را برگرداند و پس از استارت بسیار بد همیلتون، مسابقه را برای خود کرد.

هفتمین برد او در این فصل او را به دو امتیازی پیشتاز مسابقات رساند. مهم تر از آن، این پیروزی انرژی دوباره برای رقابت عنوان قهرمانی به او داد. نباید از این نکته به سادگی گدشت؛ قبل از تعطیلات تابستانی این همیلتون بود که شش مسابقه از هفت مسابقه را برده بود اما اکنون روزبرگ فاتح اسپا و مونزا شده است. به نظر میرسد رقابت داغ قهرمانی همچنان ادامه داشته باشد.

گرندپری ایتالیا

پسر خندان ردبول

در این هفته ردبول سرعت کافی چه برای غلبه بر مرسدس چه برای غلبه بر فراری را در اختیار نداشت. هدف گذاری آن ها رتبه پنجم و ششم بود. هدفی که با پنجم شدن والتری بوتاس در زمان گیری سخت به نظر می رسید.

یک بار دیگر دنیل ریکاردو؛ راننده ای که همین حالا هم یکی از بهترین سبقت گیرنده ها در فرمول یک شناخته می شود، به کارنامه درخشانش سبقت عالی از بوتاس در پیچ یک مونزا در مراحل پایانی مسابقه را نیز اضافه کرد. ترمز گیری دیرهنگام که می توان گفت عالی بود و شاید بهترین حرکت مسابقه محسوب شود او را به رتبه پنجم رساند. با توجه به شرایط او بیشترین استفاده را از خودرویش کرد.

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

ویلیامز

با این که بوتاس جایگاه پنجم را در دورهای پایانی از دست داد، اما به طور کلی این مسابقه ای خوب برای تیم ویلیامز بود. تنها یک هفته پس از آن که آن ها جایگاه چهارم را به فورس ایندیا واگذار کردند، توانستند بار دیگری برتری را پس گیرند. آن ها از ابتدا در جمعه از رقبایشان سریع تر بودند هرچند ماسا موفق نشد این برتری را در زمان گیری نشان دهد. آن ها اکنون با چهار امتیاز اختلاف نسبت به فورس ایندیا بار دیگر به رتبه چهارم صعود کردند.

والتری بوتاس

والتری بوتاس

کلاس آموزشیِ مکلارنِ باتن

اوضاع در دور اول نمی توانست بدتر از این برای باتن پیش برود؛ استارت از جایگاه چهاردهم و عبور از خط شروع مسابقه تنها یک دور بعد در جایگاه آخر. در حالی آلونسو در همین فاصله از رده دوازدهم به رده نهم صعود کرده بود.

چهل و سه دور بعد شرایط عوض شد؛ هنگامی که باتن در مستقیمی اصلی از آلونسو سبقت گرفت. رمز راننده بریتانیایی حفاظت بیش از حد معمول از لاستیک های سافتش در استینت میانی بود که به او اجازه داد در توقف نهایی از لاستیک های سوپرسافت استفاده کند. لاستیک هایی که او را تا نیم ثانیه ای گروژان به هنگام عبور از خط پایان رساندند.

بعد از دور اول، نمی توانستم چیزی بهتر از این را بخواهم. من لحظات خوبی را در پیست داشتم و سبقت های خوبی گرفتم. از جمله سبقتی از بیرون پارابولیکا؛ اتفاقی که خیلی رخ نمی دهد.من از عملکردم خیلی خوشحالم. پایان در رتبه دوازدهم شاید عالی نباشد اما با توجه به دور اول خیلی بد هم نیست. همیشه اما و اگرهایی وجود دارد؛ فکر می کنم اگر دور اول از مسیر خارج نمی شدم امروز امتیاز می گرفتیم

این رانندگی الهام بخش بود و اگرچه منجر به امتیاز نشد اما با توجه به اینکه مونزا پیستی قدرتی است می تواند برای مکلارن بسیار با معنی باشد. به همه این ها شیرینی سریع ترین دور مسابقه توسط فرناندو آلونسو را نیز اضافه کنید.

فرناندو آلونسو جنسن باتن

استافل وندورن

برنده ای که حتی در مسابقه حاضر نبود؛ پس از اعلام آن که استافل وندورن در فصل 2017 در کنار آلونسو برای مکلارن مسابقه می دهد می توان او را برنده دانست. راننده بلژیکیِ صاحب عنوان قهرمانی جی پی دو و راننده ذخیره فعلی مکلارن، رزومه و استعدادی قابل توجه دارد. اکنون برای او کار اصلی شروع شده است.

جنسن باتن و استافل وندورن

تیفوسی ها

رقابت های فرمول یک امسال شاهد حضور با شکوه تماشاچیان بوده است. پس از صحنه های باشکوه از حضور جمعیت در اسپا و سیلوراستون، این بار مونزا خود را با طرفدارن همیشه متعصب به عنوان مدعی بهترین اتمسفر در رقابت ها نشان داد.

مونزا

مونزا

طرفداران تغییر

مونزا با خبرهایی درباره عدم حضور برخی راننده های با تجربه در فصل آینده همراه بود. با رفتن ماسا و باتن، فرمول یک مجموعاً رانندگانی با 26 پیروزی، 91 سکو، 24 پل پوزیشن و البته یک قهرمانی جهان را از دست می دهد. اما در عوض رانندگانی مانند وندورن پرچم دار نسل جدید خواهند بود. شایعات پیرامون صندلی خالی ویلیامز در گردش است و اخیراً راننده 17 ساله کانادایی لنس استرال نیز مطرح شده است و همچنین حدس و گمان های درباره حضور راننده 19 ساله فرانسوی منور، استبان اکون در تیم رنو.

در حالی که فرمول یک برای ورود به عصر جدید مقررات آماده می شود، رانندگان جدیدی برای درخشش آماده می شوند.

مسابقه ایتالیا

مسابقه ایتالیا

بازندگان

 لوئیس همیلتون

هرچقدر شرایط برای همیلتون در زمان گیری خوب پیش رفت – با دور استثنایی و اختلاف نیم ثانیه ای – به همان میزان شرایط استارت بد بود.

با هرزگردی زیاد لاستیک ها در استارت، همیلتون قبل از رسیدن به پیچ اول به رده ششم سقوط کرد. سپس توانست سریعاً از ریکاردو سبقت بگیرد اما بعد از آن با ده دوری که پشت بوتاس زد زمان زیادی را از دست داد.

در پایان استراتژی یک توقف مرسدس، همیلتون را جلوتر از فراری ها با دو توقف قرار داد اما روزبرگ فاصله ای ده ثانیه ای باز کرده بود و او نتوانست این فاصله را کم کند.

برخی معتقدند مشکل کلاچ مرسدس است چرا که مشابه موردی که در مونزا دیده شد در هوکنهایم برای روزبرگ نیز پیش آمده بود. علت هرچه باشد نتیجه را تغییر نمی دهد؛ اختلاف همیلتون با روزبرگ در رقابت قهرمانی به دو امتیاز کاهش یافته و روزبرگ هفت پیروزی در مقابل شش پیروزی همیلتون به دست آورده است.

بازی شروع شده است.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

شروع کنندگان کند

همیلتون تنها کسی نبود که استارتی بد داشت. ورشتپن نیز با استارتی افتضاح به رده دوازدهم تنزل کرد تا بقیه مسابقه را به دنبال جبران آن باشد و نهایتاً هفتم مسابقه را تمام کند.

استبان گوتیرز نیز داستانی مشابه داشت؛ در حالی که موفق شده بود برای اولین بار هاس را به Q3 برساند و از دهم مسابقه آغاز کند، با استارت بد تا رده بیستم در انتهای دور اول پس رفت و تمام تلاش هایش در ادامه نتیجه ای بهتر از سیزدهمی برایش به همراه نداشت.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

پالمر و نصر

رقبای سال 2014 مسابقات جی پی دو در دور دوم با هم برخورد کردند که نتیجه عملاً اتمام مسابقه برای هر دو راننده بود. نصر به از سوی داوران مقصر شناخته شد و پالمر هم در انتقاد از او کوتاهی نکرد اما در هر حال می توان هر دو راننده را بازنده دانست.

برخورد پالمر و نصر

فورس ایندیا

فورس ایندیا می دانست ممکن است در این پیست به مشکل بر خورد و در پایان مسابقه شک آن ها به یقین تبدیل شد. بهترین رتبه ای که پرز و هالکنبرگ موفق به کسب آن شدند هشتم و دهم بود. در نگاه اول کسب پنج امتیاز خیلی هم بد نیست اما به برای جلوگیری از تنزل دوباره آن ها به جایگاه پنجم بعد از ویلیامز، کافی نبود.

فورس ایندیا

منبع: سایت رسمی فرمول یک

8 دیدگاه

 1. Mojtaba

  0

  0

  عالی بود دست شما درد نکنه

 2. siavash

  0

  0

  این عکسی که نیکو رو سکو انداخته داستان کل فصله
  البته برای فتل ناراحتم تو دوران افول فراری به این تیم اومد

  • ناشناس

   0

   0

   ناراحت نباش دوست عزیز زمان اوج فراری هم خواهد رسید
   پیروزی های مرسدس هم موقتیه و اخراشه
   به امید روزای خوش برای فراری

 3. Mostafa

  0

  0

  وتل و رایکونن هم استارتشون خوب بود ولی در نهایت هر دوشون نتوستن برن رو سکو ولی به نظرم باید وتل هم جزء برندگان می بود چون که بعد از باکو دوباره روی سکو رفت

  • Saeed

   0

   0

   ب امید خدا سنگاپور هم میبره.ب هر حال اونجا بهترین رانندس
   ولی کم کم دارم از استراتژی های فراری میترسم.فک کنم قدم بعدیشون کشتن فتل و رایکوننه

  • ali911

   0

   0

   وتل کجا برنده بود حقش حداقل دوم بود. حداقل دوم. بارها گفتم این اولین بدشانسی وتل نبوده. تا چهار یا پنج مسابقه اول همه درمورد بدشانسی های همیلتون می گفتن. ولی حالا معلومه بد شانس واقعی کیه. وتل توی استرالیا و اسپانیا و کانادا شانس قهرمانی داشت و توی موناکو شانس سکو و توی اتریش امتیاز و توی مونزا دومی. وتل اگه بدشانس نبود، الان حداقل 30 40 امتیاز بیشتر از این داشت.

 4. F1 fan

  0

  0

  واقعا ریکاردو عالی بود و چند مسابقه هست که عالیه
  اگر یکم ماشینش قویتر بود الان نفس مرسدس رو میگرفت ولی حیف که فعلا کسی جلودارشون نیست
  خیلی بهش امیدوارم و سال بعد انتظار دارم برای قهرمانی بجنگه

 5. ناشناس

  0

  0

  واقعا فراری باید تو استراتزیهاش تجدید نظر بکنه
  خیلی راخت میتونست فراری هر دوشون روی سکو باشن ولی نشد