فرمول یک ایرانلوییس همیلتون و مایکل شوماخر فقط سه فصل را در فرمول یک باهم به اشتراک گذاشتند ولی رکوردهایی که هر دو در این ورزش ثبت کردند معرف و معیاری برای دهه ای از فرمول یک که هر کدام در آن حضور داشتند می باشد. حال که همیلتون در فصل 2020 فرمول یک، به سراغ کسب هفتمین قهرمانی جهان خودش و رسیدن به رکورد افسانه ای مایکل شوماخر می رود، راس براون، مدیر ورزشی فرمول یک نظر خودش را در مورد مقایسه این دو راننده باهم می دهد.

راس براون مدیری بود که تحت مدیریت فنی وی مایکل شوماخر توانست هفت مقام قهرمانی جهان را کسب کند(بنتون 1991-1996)، فراری (1997-2006)، همینطور براون مدیریت تیم براون جی پی را داشت که پس از خریداری این تیم توسط مرسدس به مدیریت مرسدس نیز رسید و پایه و اساس تیم را برای رسیدن به یک سلطه بلند مدت بنا کرد و توانست در سال 2013 همیلتون را از مکلارن به مرسدس منتقل کند. حال این فرد که با این هر دو نفر کار کرده است می گوید:

این دو نفر هر دو فوق العاده با استعداد هستند در مورد کاری که در خودرو انجام می دهند و لحظاتی که از یک ناکجاآبادی چیزی را رو می کنند. بعضی از دورهای تعیین خطی که لوییس ثبت کرده، (آنقدر عالی بوده که) تیم را شگفت زده کند و سکوت را حکمفرما کند. مایکل هم همین بود، بعضی از رانندگان هستند که می توانند چنین کارهایی را کنند.

لوییس شایسته تمام قهرمانی هایی است که به دست آورده و پیروز شده، او خودش را در زمان درست در تیم درست قرار داده و در بالاترین سطح عملکردی خودش است. او اشتباهی نمی کند و یک راننده فوق العاده است. عملکرد او بی نظیر است. اینگونه نیست که لوییس از روی شانس چیزی را می برد و پیروز می شود. او پیروز می شود چونکه عالی کار می کند و شما نیز باید به او(بابت این عملکردش) این اعتبار(و مقبولیت) را بدهید.

نیکو روزبرگ، راس براون و لوئیس همیلتون

نیکو روزبرگ، راس براون و لوئیس همیلتون

براون یک نقطه کلیدی در تفاوت همیلتون و شوماخر بیان می کند که بدین شرح است:

آنها در دوران متفاوتی، رقابت متفاوت، نوع متفاوت خودروها از هم بودند و شخصیت هایی فوق العاده متفاوتی را نسبت به هم دارند.

لوییس فوق العاده حرفه ای و متعهد است ولی مایکل دقت نظر وحشتناک زیادی روی (کارکرد) خودرو داشت که لوییس نیاز ندارد(که داشته باشد). مایکل در دورانی بود که تکنولوژی کنونی در آن جایی نداشت. بررسی داده ها آنچنان توسعه نیافته بود و نقش راننده به مراتب بیشتر بود. الان یک راننده از خودرو پیاده می شود و یک مهندس تمام رفتارهای خودرو را در هنگام عبور از پیچ ها را بررسی می کند. تقریبا می شود گفت که راننده حرف زیادی برای گفتن ندارد.

وقتیکه برای اولین بار با مایکل کار می کردم، ما یک کاغذ داشتیم که شماره پیچ ها روی آن نوشته بود و مایکل باید می گفت که روی کدام (پیچ) کم فرمانی یا بیش فرمانی داشت و سپس ما موضوع را بررسی می کردیم. اما الان، زمانی که یک راننده تا رادیویش را روشن کند، تیم تمام تحلیل ها را دارد.

بنابراین، نیازمندی ها و پیشنیاز های یک راننده کاملا متفاوت است. مایکل آن دقت نظر و نقش را در خودرو داشت و لوییس نیازی ندارد که آن را داشته باشد. بنابراین، من نمی دانم که لوییس چگونه در این موضوعات نقش آفرینی می کند آن هم در دورانی که نیازی به این نقش آفرینی نیست.

مقایسه آماری لوییس همیلتون و مایکل شوماخر پیش از شروع فصل 2020:

آمارمایکل شوماخرلوییس همیلتون
پول پوزیشن6888
پیروزی مسابقه9184
قهرمانی جهان76
سریعترین دور7747
هتریک(پول،پیروزی، سریعترین دور)2215
سکو155151
ردیف جلوی شروع مسابقه116145
مسابقاتی که با کسب امتیاز همراه بود221213
دورهای پیشتازی مسابقه51114486
جز ده نفر اول مسابقه226216

38 دیدگاه

  • امین

   2

   1

   دو قهرمانی تو بنتون زمانی بود که ویلیامز رنو برترین تیم فرمول یک بود بعدش ۹۸، ۹۹، ۲۰۰۰ مک لارن بود که برتری داشت (البته فراری از ۲۰۰۰ مثل مک لارن خوب بود) میشه گفت ۲۰۰۱،۲۰۰ ،۲۰۰۳ فراری قدرت مطلق بود. این از مایکل
   از اون طرف ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ مک لارن قدرت برتر بود (یا حداقل یکی از دو قدرت برتر) بعد میرسیم به ۲۰۱۴ تا الان که همه شاهدن مرسدس چجوری همه رو کنار زده و بدون شک قدرت بلامنازع بوده. اینم از لویس
   حالا نظر شخصی من اینه که مایکل شوماخر بقدری خوب بوده که نباید کسی رو باهاش مقایسه کرد و اگر هم بخواییم کسی رو باهاش مقایسه کنیم مطمئناً اون شخص لویس همیلتون نیست.
   همیلتون بدون شک افتخارات و رکوردهاش رو مدیون ماشین دامینیت مرسدس بوده (خیلی بیشتر از قهرمانان دیگه ای که ماشین برتر رو داشتن).
   امسال هم همه میدونیم که بازهم مرسدس قهرمان خواهد بود و انقدر از بقیه فاصله داره که دست نیافتنیه.فقط خوشبین هستیم که این اتفاق دوباره نیوفته.

 1. Amir nobar

  10

  4

  هر دو راننده لایق ستایشن و من جفتشونو قبول دارم، با حرفای راس براون هم کاملا درسته راجب هر دو راننده،البته مقایسه این دو نفر اشتباهه چون ب قول براون توی شرایط متفاوت با ماشین متفاوت و اخلاقیات متفاوت هستن، حالا هر کسی نظر خاص خودشو داره و محترمه، به نظر من، تفاوت اصلی ۷ قهرمانی شوماخر با ۶ قهرمانی همیلتون در اینه که مایکل درصد بالایی از برد هاش رو مدیون استعدادش بوده نه ماشین؛ اگه به مسابقاتش دقت کرده باشید میبینید تفاوت امتیازی مایکل با نف بعدی هیچوخ مثل مال همیلتوت قابل ملاحظه نبود و میشد با یه دی ان اف ساده یا یه پیت اشتباه امتیاز هارو تقدیم ب تیم مقابل کنه،ولی همیلتون درصد بالایی از قهرمانی هاشو ب نظرم مدیون ماشینشه که هر زمان اراده کرده قدرت عجیبی زیر پای راستش بوده،البته منظورم این نیس که صرفا فقط ب خاطر ماشین بوده چرا که بوتاس هم همون ماشینو میرونه و نتیجه یکسان رو نمیگیره، باز هم میگم هر دو راننده لایق ستایش و احترامن

 2. Hassan Mohebbi

  8

  1

  نمیدونم فقط من این حس رو دارم یا دوستان دیگه هم این حس رو دارن!! اونم اینکه امسال سال سختی واسه لوئیس و شاید نتونه هفتمیش رو بگیره.
  یه سوال هم داشتم از سید جان اگر تونستند که جواب بدن، اگر هم که نتونستن فدای سرت سید جان.
  اقا سید به نظرم برخلاف انتظاری که ما فراری فنها و علی الخصوص وتل فنهای عزیز داشتن ماشین این فصل فراری به جای رفتن به سمت داونفورس به سمت سرعت مستقیمی و کم کردن درگ رفته. دلیلش هم به خاطر کم کردن ارتفاع بال عقب (اون قسمت دی ار اس) هست. اما بال جلوش تا حدی داونفورس رو زیاد میکنه که اون عکس اون چیزی هست که وتل و وتل فنها انتظار رو دشتند (راحت بودن وتل با عقب ماشین) و تا جایی که فصل گذشته نشون داده این به سبک لکلرک همخونی داره (داونفورس جلو زیاد و عقب کم و وارد شدن به حالت دریفت تو پیچا یا در کل راحت بودن با جلو ماشین). لذا فراری تخم مرغاش رو گذاشته تو سبد لکلرک و فشار رو وتل (با گفتن این جمله: ما ماشین رو به سبک وتل ساختیم) اینجوری لکلرک با اسوده خاطری و کمترین فشار رانندگی میکنه. یعنی اگه خودش خراب نکنه رسانه ها کاری باهاش ندارن. در صورت بودن لکلرک در رقابت قهرمانی تنها باید از جنگ روانی مکس و لوئیس (بیاد طرف وتل رو بگیر و هی از وتل در جهت منافع خودش تعریف و تمجید کنه که امسال هم کم ازش ندیدیم) خودش رو حفظ کنه. من احساس میکنم اگر از فراری ها کسی قراره تو رقابت قهرمانی باشه با این ماشین اون کس لکلرکه (من خودم میخواستم هردو باشن و به وتل ارجحیت میدم).
  نظر شما در مورد حرف ها من چیه سید جان؟

  • ....kh:n....

   5

   2

   داداش نزدیک به ۷۰درصد نیروی روبه پایین ماشین رو قطعه ای تولید میکنه که اصلا به چشم نمیاد…فلور ماشین….
   اصلا این جزئیاتی که ما میبینیم چیزی نیست که بخوایم بگیم سرعت ماشین کم میشه یازیاد.
   من بشخصه احساس میکنم رقیب اصلی همیلتون ردبول ومکس وستپن خواهد بود.
   فکر نمیکنم فراری تو چنتا پیست خاص(مثل بحرین،سنگاپور،یامکزیک)زیاد حرفی برای گفتن داشته باشه.
   مگر اینکه مهندسان مارانلو معجزه کرده باشن که بعیده.

   • Hassan Mohebbi

    1

    0

    حرف شما متینه ولی به نظرم فلسفه طراحی اس اف هزار هیچ فرقی با اس اف ۹۰ نداره.
    به نظرم وتل باهاش راحت نیست. بازم باید صبر کرد و دید تو تست‌های پیش فصل راننده‌های فراری و وتل چی در باره‌اش میگن.

   • Akbar (Ghasemi)

    1

    0

    چنین چیزی نیست عزیز
    بال ها بیشترین عوامل تولید کننده ی دانفورس هستند
    تازه اگه دانفورس تولیدی بال ها رو کناره بگذاریم 40 درصد مابقی دانفورس رو فلور ایجاد میکنه که رقم بالاییه
    اگه منبعی هست که درستی اون 70 درصد رو اثبات میکنه ارایه بدین

   • Hassan Mohebbi

    3

    0

    دوست عزیز محمد جان، انشاالله هر کسی که راننده بهتریه قهرمان شه. حالا میخواد لوئیس باشه یا مکس یا وتل یا لکلرک و یا حتی ولتری (یهو نامزد جدیدش یه انگیزه رو بهش داد و از این تو سری خوری در اومد).

  • pejman

   1

   2

   نظر فنی رو که باید سید بده اما اگه اجازه بدی من برداشت خودمو میگم
   تا اونجایی که من معرفی ماشین هارو دنبال کردم هر تیمی ماشین راننده شماره یک خودش رو معرفی کرد (شایدم به دلایل منافع تبلیغاتی ماشین راننده معروف تر رونمیدونم کدوم درست تره) اما چیزی که من دیدم برداشتم این بود هر تیم ماشین راننده شماره یک خودش رو معرفی کرد و فراری هم ماشین شماره ۱۶ لکلرک رو معرفی کرد و قرارداد لکلرکرو هم به طرز عجیبی تمدید کرد تا بگه از الان تا اینده تو قهرمان و شماره یک ما هستی و برای برداشتن فشار روانی از روی لکلرک و تزریق این فشار به فتل ( که نشون داده زیر فشار فتل همیشه نیست) میخواد شرایط برای رقابت ازاد بین دو راننده و تکرار اتفاقات قبل جلچگیری کنه تا حدی و شرایط برای لکلرک محیا تر باشه
   مرسدس حتی راننده های ایندشش رو نگه داشت و شاید از دست داد تا شرایط برای لوییس فراهم باشه (بعنوان یه لوییس فن دارم میگم) چرا فراری مه ید طولاتری از همه تیما تو نابودی راننده دوم برای راننده اول ذاره اینکارو نکننه کاری که اوایل فصل با دستور تیمی برای لکلرک کرد اما لکلرک زرنگ بود و خودشو ثابت کرد و حالا فتل باید نقش راننده دوم بازی کنه
   تیم های فرمول یک خیلی بی رحم و سیاست مدار و اینده نگر هستن و خبری از مرام و معرفت وسپاس گزاری تو پدوک نیست اینا مال خارج پیسته تازه اگه هارج از پیست وجود داشته باشه حتی دیدیم که ردبول هم که همه هویتش از فتل هست فتل رو نمیخواد دیگه حتی اگه فتل بتونن با ردبول قهرمان بشه همونجور که مملارن سفیر خودش فرناندو رو نمیخواد و حتی ردبولم فرناندو تموم شده رو نمیخواد (البته میدونم از لحاظ اخلاقی فرناندو وفتل قابل مقایسه نیستن )

   • H.farahani

    1

    0

    در مورد بقیه شاید درست باشه حرفتون.ولی فراری جلوی ماشین شماره فتل بود و عقب ش چارلز.الفاتائوری هم جلو گسلی و عقب کویات.

   • akbar

    0

    2

    جناب پژمان
    اگه اشتباه نکنم فراری شماره ی لکلرک و روی دماغه ی ماشین زده بود شماره ی فتل و هم قسمت عقب.

 3. Mekaeel

  6

  3

  مصاحبه جالبی بود هر چند دوران این دو راننده باهم متفاوت بوده ولی بخوایم یا نخوایم مقایسه بین این دو نفر انجام میشه و برای من به عنوان یه هوادار فرمول یک (امیدوارم به طرفدارهای لویس بر نخوره) قهرمانی های شوماخر یه چیز دیگست و زحمت زیادی واسه رسیدن بهش کشید البته منظورم این نیست که لویس راننده خوبی نیست چون لویس توی مکلارن خودش رو اثبات کرده بود و توی مرسدس هم با این که ماشین برتری نسبت به بقیه داشته ولی هم تیمی هایی داشته که تونسته شکستشون بده

  • علیرضا

   1

   0

   لوییس هم زمانی که در مک لارن بود و هم‌الان که در مرسدس هست ماشین هایی کاملا رقابتی و پیش تاز رو داشت
   مک لارن ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ از هر لحاظ سرآمد بقیه بود که دیدیم در مسابقه آخر کیمی تونست قهرمان بشه

   هرچند همیلتون یک مورد واقعا استثنایی در فرمول یک هست و این یک حقیقت است

 4. Amin

  7

  6

  ۲۰ سال دیگه اگه راننده ای بخواد رکورد لوییز رو بشکنه ب نظرتون باید از این حرفا بزنیم؟
  اون موقع علم باز هم پیشرفت خواهد داشت
  اما واقعا منطقیه که بیایم بگیم لوییز این کارارو کرد ولی تو فقط رانندگی کردی؟؟؟!!!
  ب نظرم این موضوع فقط و فقط حسادت رو می‌رسونه ؛ما چه بخوایم چه نخوایم چه خوشمون بیاد چه نیاد یک راننده باید قهرمان فصل بشه و این قهرمانی ممکنه برا یک راننده بیشتر اتفاق بیفته و یک راننده کمتر یا هیچ وقت
  پس بهتره این موضوع رو بذاریم کنار
  حتی اگه امسال هم مکس یا لکلرک یا فتل قهرمان بشه؛شک نکنید ک ماشین سریع تری نسبت ب مرسدس داشتن ک قهرمان شدن
  همون طور ک مکس تو اتریش و برزیل پارسال سریعترین ماشین رو داشت
  پس الکی خودمون رو نپیچونیم

  • H.farahani

   4

   0

   حتما این حرف زده میشه ولی امکانات بیشتر در اختیار رقبا هم بوده.
   نمیشه سختی کاری ادموند هیلاری برای فتح اورست کرد رو با امروز مقایسه کرد.هر کس باید با دوره خودش مقایسه بشه.

 5. E46-M3

  5

  2

  یکی از بهترین توصیفهایی بود که درباره شوماخر افسانه ای شنیدم،براون راست میگه دوران شوماخر و همیلتون خیلی باهم‌ فرق میکنه،هیچ وقت نمیتونیم قهرمانیهاشونو باهم مقایسه کنیم

  • Amin

   7

   7

   باشه پس قهرمانی های شوماخر هم در مقایسه با قهرمانی های قبل از خودش قطعا پوشالی و بی ارزشه؛شما شک نکن شوماخر ناخن فانجیو هم نیست چه برسه ب اینکه بخوایم شوماخر رو باهاش مقایسه کنیم
   ادمین محترم لطفاً بدون سانسور قبول کنید واقعا این سبک کامنتها اعصاب نمی‌ذاره

   • siamak

    5

    2

    Amin عزیز .
    اصلآ قرار نیست تا در این سایت همه باهم همنظر و همفکر باشند !
    نظرات پست شده هریک از عزیزان طبعآ با توجه به علائق و تعلقات ذهنی شون ارسال شده که میتونه درست و یا حتی نادرست باشه ، پس بهتر نیست تا بجای نشان دادن واکنش منفی به نظرات مخالف یا بقول شما بهمریختگی اعصاب ، آستانه تحملمونو برای شنیدنش بالا ببریم ؟
    ایکاش شرایط و جو حاکم در سایت طوری باشه تا هریک از اعضاء فارغ از اینکه علاقه مند به کدام تیم و کدام راننده هستند بتوانند بدون سانسور و خودسانسوری عقیده و نظرشونو ابراز کنند و از واکنش منفی دیگران دلواپس نباشند !
    به تعبیر دیگه انشالله آستانه تحمل هزیک از ما و جو سایت طوری باشه که بتونیم دموکراسی را حداقل از نوع نوشتاری اش در اینجا تمرین کنیم !؟…

   • Amin

    4

    6

    سیامک:موضوع کنترل اعصاب نیست
    موضوع اینه که بعضیا هنوز نمیتونن باور کنن ک رکورد شوماخر در آستانه شکسته شدنه!
    (البته هراتفاقی ممکنه بیفته و لوییز قهرمان نشه اما درکل فعلا فقط لوییز می‌تونه ب این رکورد حمله کنه!)
    برا خیلیا شوماخر خدای رانندگی بوده و هست و احتمالا خواهد بود
    اما برای من فقط ی راننده خوب بوده که تو زمان درست تو مکان درست بود و تونس قهرمانی های متعدد داشته باشه
    و لوییز هم همین طور
    اگه بخوایم ب استعداد و سختی رانندگی توجه کنیم صحبت های خود مایکل نشون دهنده همه چیزه!اونجا ک از فانجیو تعریف می‌کنه و ….

   • امین

    1

    0

    ببخشید استاد Amin با شما از این به بعد هماهنگ میکنیم که کامنتا ناراحتت نکنه و فقط در وصف لویس همیلتونشعر می سراییم

 6. Mahmood.gh

  5

  7

  جالبش اینه ک فقط لوییز وقتی قهرمان شده ماشینش بوده ک قهرمان شده
  ولی بقیه ک قهرمان شدن با ماشین ضعیفتر بوده

  مایکل شوماخر و سب و کیمی و الونسو و……..
  همه اینا با ماشین ضعیفتر قهرمان جهان شدن

  • Ali

   4

   0

   بنده خدا نگفته ماشین شوماخر ضعیف تر بوده، گفته راننده باید کار بیشتری میکرده، اصلا کسی راننده ای میشناسه که با ماشین ضعیف قهرمان شده باشه؟ اگر میشناسین بگین اطلاعات همه بالا بره، شاید بشه با ماشین ضعیف یه مسابقرو برد ولی قهرمان یه فصل شدن اصلا، هرکس قهرمان شده ماشینش پتانسیل قهرمانی داشته، این بحث که فلانی قهرمانه چون ماشینش بهتره بحث جالبی نیست

  • Amir Mp

   3

   0

   😑😐تویی که مکس رو خدا میدونی تازه به شوماخر ایمان آوردی؟واقعا ماشین متوسط؟درضمن اینهمه تلاش برای تخریب لوییس نکن چون هیچ برجی با پس لرزه کج نمیشه
   اینم بگم که خودم شاید فن مکس نباشم ولی خیلی ازش خوشم میاد ولی خب اول احترام

 7. Mahmood.gh

  3

  0

  اینکه ماشین مرسدس خیلی خوبه شکی توش نیست ولی لطفا اگه کسی سراغ داره ی قهرمان جهان مثال بزنه ک با ماشین بد قهرمان جهان شده باشه

 8. Nohed81

  2

  0

  با احترام کامل به لوییس و طرفداراش ، چه بخواهیم ، و چه نخواهیم ،اصلا و ابدا نمیشه شوماخر افسانه ایی رو با لوییس مقایسه کرد، حالا حتی اگه لوییس ۸ بار هم قهرمان بشه، بابا شوماخر کجا، و لوییس کجا. موفق باشید

 9. علیرضا

  1

  0

  درود به همه
  به نظر من در اینکه لوییس یکی از بهترین های فرمول یک هست هیچ شکی وجود ندارد و توانایی هایی که لوییس در مسابقه دادن داره رو کمتر راننده ای میتونه داشته باشه.
  اما چندتا نکته ای که(باز هم به نظر من)میتونه شوماخر رو نسبت به همیلتون برتر بکنه رو به عرض میرسونم
  اول اینکه زمانی که شوماخر مسابقه میداد خبری از اینهمه کامپیوتر و داده های واقعا تعیین کننده برای پیشتازی و بُردن مسابقه وجود نداشت و بیشترین عاملی که باعث اول شدن راننده میشد توانایی ها و مهارت های خود راننده بود
  بارها از طریق کلیپ های مسابقات فرمول یک در دهه ۲۰۰۰ شاهد بودیم که شوماخر با رقیب هاش مسابقه بسیار نزدیک و چرخ تو چرخ رو میبرده و اول میشده اما همیلتون و تیمِ واقعا عالی مرسدس با اختلافاتی گاها سی ثانیه به بالا نسبت به نفر دوم در یک مسابقه اول میشدن.(منظور رقابت بین تیم های مختلف در زمان شوماخر و تقریبا تک قطبی شدن رقابت ها در عصر قهرمانی های پی در پی لوییس و مرسدس هست)
  دوم اگه در تعداد مسابقاتی که این دو افسانه اتومبیل رانی انجام دادند دقت بکنیم و تعداد دفعاتی که DNF شدن نگاه بکنیم،تعداد دفعاتی که شومی نتونسته از خط پایان عبور بکنه و به قول معروف دی ان اف شده به مراتب بیشتر از لوییس بوده که اگه تعداد دی ان اف های جفتشون رو از تمام مسابقه هایی که دادند کم بکنیم فاصله این دو نفر از نقطه نظر تعداد مسابقه انجام و اتمام شده بمراتب کفه ترازو به سود مایکل پایین میاد.
  و در آخر شوماخر زمانی از فراری خداحافظی کرد که در بهترین حالت ممکن برای مسابقه دادن بود و اگه به رانندگی برای اسب های ایتالیایی ادامه میداد چه بسا که الان قهرمانی های او واقعا دست نیافتنی بود و برای همه یک آرزو به حساب میومد.
  درکل این تاپیک نقطه نظر من هست و بس
  همیلتون یک استثنا در فرمول یک هست و این یک حقیقت انکارناپذیر حتی برای من که طرفدار فراری ام هست.

دیدگاه خود را بیان کنید