فرمول یک ایران – مدیر تیم ردبول، کریستین هورنر باور دارد که قوانین فنی که در 2021 تغییر می‌کند، هنوز به اندازه کافی توسعه پیدا نکرده‌اند و این تغییرات باید به فصل 2022 موکول شود.

فرمول یک می‌خواهد در فصل 2021 قوانین فنی و مالی خود را تغییر دهد. هدف این تغییرات ایجاد جذابیت بیشتر و ارزان‌تر کردن حضور در این ورزش است. بحث سهامداران فرمول یک درباره پکیج جدید قوانین و اختلاف نظرهای بین تیم ها و عوامل، تایید نهایی این تغییرات را تا انتهای فصل 2019 به تاخیر انداخت و در نهایت در روز پنج شنبه شورای جهانی موتوراسپورت(WMSC)، قوانین جدید را به تصویب رساند.

کریستین هورنر درباره این تغییرات گفت که یکی از ایده ها ایجاد سقف بودجه 175 میلیون دلاری برای فصل 2021 بود تا توسعه های لازم به وجود بیاید و این قوانین را در فصل 2022 عملی کنند.  هدف از انجام این ایده، کم کردن هزینه های تیم های برتر است تا تیم های میان رده بتوانند به اندازه کافی توسعه پیدا کنند. هورنر در این رابطه گفت:

ما بهتر بود که برای فصل 2021 سقف بودجه ای تعیین می کردیم تا زمان بیشتری برای توسعه قوانین جدید داشته باشیم و آن ها را در 2022 عملی می‌کردیم. ممکن نیست که چنین سقفی را در 2020 تعیین کرد چراکه هیچ توافقی به وجود نمی‌آمد.

تعیین سقف بودجه ایده منطقی برای فرمول یک است اما بودجه ای که برای فصل 2020 تا 2021 خرج می شود به دلیل رقابت در آن فصل و توسعه برای 2021 بسیار زیاد خوهد بود و فصل گرانی خواهد بود.

ما شانس اینکه برای چنین فصلی سقف بودجه ای تعیین کنیم را از دست دادیم تا پروسه را تحت کنترل قرار دهیم و قوانین را توسعه دهیم.

توتو وولف و کریستین هورنر

کریستین هورنر نگران است که کانسپت ماشین های 2021 به اندازه کافی توسعه نیافته است. توتو ولف هم درباره این موضوع نگران است:

ماشین و کانسپت آن در حال حاضر به نظر می رسد که توسعه پیدا نکرده است.

توتو ولف در تایید صحبت های هورنر گفت:

بهتر بود که کانسپت این ماشین 12 ماه دیگر هم توسعه پیدا می کرد تا چیزی به وجود بیاید که به درد بخورد و مشکلاتی مانند وزن ماشین را حل کند.

اما همان طور که کریستین گفت، به نظرم این قوانین به اندازه کافی توسعه پیدا نکرده‌اند.

اما ولف معتقد بود که تغییر قوانین نباید به بعد از فصل 2021 موکول شود:

فکر نمی کنم که تغییرات قوانین بتواند متوقف شود. مشخص است که این تغییرات عملی می شوند.

شاید تغییراتی در جزییات به وجود بیاید اما در کل این تغییرات حتما انجام می شوند.

در میان تیم های میان رده اما تیم هایی مثل مکلارن برای قوانین جدید لحظه شماری می کنند و آندرس سیدل منتظر تغییرات است:

ما از چیزی که پیش رو است راضی هستیم. تغییراتی که در قوانین فنی، ورزشی و مالی به وجود میآیند.

13 دیدگاه

 1. ehsan hedayat

  3

  1

  عدد ذکر شده در تیتر، باید به ۲۰۲۲ اصلاح شود.

 2. بردیا

  1

  8

  تو فرمول یک باید رقابت زیاد بشه ولی نه دیگه طوری که ویلیامز با مرسدس رقابت کنه

  • حمید رضا

   6

   0

   ارجاع شما به گذشته
   اگه اشتباه نکنم تعداد قهرمانی این دو تا تیم یکی هست

  • Habibibashir

   11

   0

   ویلیامز یکی از تیم های قدیمی و خیلی خوب فرمول یک هست تعداد قهرمانی هاش از مرسدس بیشتره…

  • Sebbbbb

   3

   7

   گيرم اين قوانين اونقدر مرسدس رو ضعيف كنه كه قرار باشه اخر جدول با ويليامز رقابت كنه. اون موقع معلوم ميشه عيار رانندگي هميلتون. ترسي نداره

   • Mahmood.ghaedi

    7

    2

    فرزین اگه فکر میکنی مرسدس اونقدر ضعیف میشه ک بره ته جدول پس خیلی ساده ای مرسدس از الان کارای ماشین 2021 داره انجام میده شک نکن 2021 هم مرسدس شانس اول قهرمانیه
    اگه ب این چیزی ک گفتی دل بستی و امید داری
    فکر کنم قرار بازم ناامید بشی

  • Behnam380

   5

   1

   مرسدس راه زیادی در پیش داره تا به ویلیامز برسه…

 3. itg

  8

  3

  قهرمانها میان و میرن شوماخرم رفت همیلتونم میره ولی اینا اسطوره هستن جوری کامنت نزار که به طرفداراش بربخوره. گیریم همیلتون راننده دوزاریه ولی همین همیلتون کلی هوادار داره که یک دنیا قبولش دارن

  • امید نورمحمدی

   0

   0

   itg بعنوان یک سب فن باهات صددرصد موافقم… لوییس الان بهترین راننده است و باید بهش احترام گذاشت… فصلهای آینده شرایط خودشونو دارند و راننده هایی مثل سب و لوییس با هر قانونی زود کنار خواهند آمد مگر اینکه واقعا و عمدا دست و بالشونو ببندند

 4. Mahmood.ghaedi

  6

  1

  اولا چ اشکالی ویلیامز بامرسدس رقابت کنه اگه میتونه اینقدر پیشرفت کنه چ عیبی داره

  • بردیا

   3

   3

   محمود اینطوری میشه فرمول ای که همه ی ماشین ها سرعتشون یکی هست و خیلی کم پیش میاد فاصله بندازن و سبقت کم هست و یه گله ماشین پشت سر هم میرن

 5. Saleh

  2

  0

  دوستان یه جوری از ویلیامز نام میبرید که انگار هیچ وقت هیچی نبوده. تا ۲۰۱۵ جزو تیمهای برتر بود. ۹ تا قهرمانی داره. بعد از فراری پر افتخارترین تیمه. حالا به هر دلیلی این چند سال اخیر ضعیف شده و با مشکل مالی روبرو شده، انصاف نیست اینجوری ازش نام ببریم.
  شاید هم این قوانین جدید باعث شد دوباره یه ماشین رقابتی بسازه و چه خوب میشه اگه این اتفاق بیفته

 6. امید نورمحمدی

  0

  0

  یک نکته که وجود داره اینه که این قوانین میخوان ماشینهای میان رده را به صدر جدولیها نزدیک کنند یا برعکس میخوان ماشینهای صدر جدولیو بیارن پایین؟! این بنظرم مهمه