فرمول یک ایران – تاکنون پنج راننده توانسته اند چهار بار (یا بیشتر) قهرمان جهان شوند. مایکل شوماخر، خوان مانوئل فانجیو، الین پراست و سباستین فتل همگی در این لیست قرار دارند و همگی در دوره‌ای با تیم فراری همکاری کرده و پشت ماشین قرمز نشسته‌اند. تنها راننده‌ای که تاکنون با فراری قرارداد نداشته، لوییس همیلتون است. او می‌گوید از بودن با مرسدس خوش حال است اما اینکه طرفداران فراری او را می خواهند باعث افتحارش است.

همیلتون 5 بار پیروز گرندپری ایتالیا بوده است و فصل قبل هم پس از رقابت تنگاتنگی با کیمی رایکونن، پیروز شد و به فراری اجازه جشن گرفتن نداد. این موضوع باعث شد که طرفداران فراری او را هوو کنند. اما این بار و در فصل 2019، چارلز لکلرک توانست پس از 9 سال پیروزی خانگی فراری را به تیم هدیه کند.

لوئیس همیلتون - گرندپری ایتالیا 2018

لوئیس همیلتون – گرندپری ایتالیا 2018

لوییس همیلتون در این رقابت به جایگاه سوم رسید و معتقد بود که حالا او بیش از پیش از سمت طرفداران فراری مقبولیت دارد و تیفوسی ها او را دوست دارند:

من خیلی خیلی خوش شانسم که طرفداران ایتالیایی دارم. فراری با این طرفدارانش، حالا با این پیروزی و قهرمان نشدن از سال 2007؛ آرزوی موفقیت در تیم موج می‌زند. من مطمئنم که این طرفداران قهرمانی های قبلی من در چند سال اخیر را در نظر گرفته اند.

اما با گذر زمان، طرفداران بیشتری به من پیام می‌دهند و می گویند که طرفدار فراری هستند اما احترام خاصی برای من قائل‌اند. این موضوعات تغییر می کنند. اما آنها دو راننده فوق العاده دارند پس من مطمئنم که آن ها با این ترکیب راننده خوش حال اند. مخصوصا با وجود راننده جوان فوق العاده ای که دیدن پیشرفتش من را خوش حال می کند.

Hamilton Hugs everyone

لوییس همیلتون – گرندپری ابوظبی 2014

سوالی که در حال حاضر ذهن بسیاری از خبرنگار ها و طرفداران را درگیر خود کرده این است که سباستین فتل پس از پایان قراردادش با فراری در 2020 چه خواهد کرد. از لوییس همیلتون سوال شد که جایگزین شدن او با فتل چه قدر محتمل است و این پیشنهاد چه قدر وسوسه بر انگیز است:

فکر نمی کنم وسوسه شدنی در کار باشد. فکر می کنم این بیشتر به برنامه و شرایط بستگی دارد.

اخیرا از من سوال شد که اگر حرفه ام بدون همکاری با فراری پایان یابد، چه حسی خواهم داشت؟ و اگر راستش را بخواهید، زمانی که شما بخشی از خانواده مرسدس باشید برای همیشه در جایگاه‌تان می مانید – مشخصا اگر با تیم بمانید!

اگر به استرلینگ ماس یا فانجیو نگاه کنید، می بینید که آن ها همچنان در خانواده احترام خاصی دارند. شما بخشی از تاریخشان هستید و آن ها در آینده هوای تو را خواهند داشت. این برای من مهم است. وفاداری بخش بسیار بسیار مهمی است.

اما اگر در بخشی از حرفه‌ام تصمیم بگیرم که تغییری ایجاد کنم، این گزینه احتمالی است. فکر نمی کنم در حال حاضر چنین حسی داشته باشم.

لوییس همیلتون

لوییس همیلتون

برای یک راننده که از لحظه ورودش به فرمول یک در 2007 با مرسدس همکاری داشته و در طول حرفه اش چندین بار فراری را متحمل شکست های سختی کرده، قرار گرفتن پشت فرمان ماشین اسکودریا فراری اصلا کار آسانی نخواهد بود. اما ترکیب لکلرک – همیلتون ممکن است.

20 دیدگاه

 1. آریو رابتسون

  4

  12

  💥برای یک راننده که از لحظه ورودش به فرمول یک در 2007 با مرسدس همکاری داشته و در طول حرفه اش چندین بار فراری را متحمل شکست های سختی کرده، قرار گرفتن پشت فرمان ماشین اسکودریا فراری اصلا کار آسانی نخواهد بود. اما ترکیب لکلرک – همیلتون ممکن است.

  اون موقع لکلرک میتونه راه صد ساله را یک ساله بره، اگر کنار لوییس باشه.
  مخصوصا که خیلی لکلرک را هم دوست داره

  • نیما

   11

   4

   لکلرک در این حد دوست داره که اگه 2 3 تا برد تو فصل بیاره و موی دماغش نشه، دوست داره
   همین امسال اگه رقیب قهرمانیش بود میدیدن رفتارش چقدر تفاوت می کرد

   • iman88

    11

    2

    دقیقا نیما جان.
    تا جایی که یادمه رزبرگ هم دوست داشت.بوتاس هم دوست داشت و دیدیم تو مسابقات اول فصل میونشون چطور داشت میشد و اگر بوتاس برنمیگشت به تنظیمات کارخونه معلوم نبود کارشون به کجا کشیده میشد.در مورد چارلز هم همین الان با توجه به اتفاقات مونزا استارت”دیگه دوست نیستیم”رو زدن.

 2. miladhammer44

  6

  6

  منم خوشم میاداگه به فراری بره ….فراری یکی ازبرندهاوقدیمی ترین تیم فرمول یکه..
  دیدن لوییزتوماشین قرمزفراری یادرانندگی لوییزبامکلارن رابرام زنده میکنه

 3. E46-M3

  10

  13

  همیلتون اگه قرار باشه به فراری بیاد،اون موقع میاد که فراری یه ماشین خوب و رقابتی تحویلش بده وگرنه مگه مریضه این ابر ماشین مرسدسو ول کنه و بیاد تو تیم داغون فراری،ولی کاش تو این چندسال میومد فراری و سوار این ماشین داغون میشد تا عیار واقعیش مشخص بشه

  • iman88

   17

   2

   تومکلارن و اوایل تو همین مرسدس جایگاهی مشابه یا حتی پایین تراز چند سال اخیر فراری رو تجربه کرده.نیازی نیست برایه اثبات خودش به کسایی که شاید اون دوران رو ندیدن یا دیدن و یادشون نیست بازم همچین چیزی رو تجربه کنه.فتل و همیلتون برایه سالها تنها راننده هایی بودن که بیشترین لیاقت رو برایه نشستن پشت بهترین ماشین داشتن.حالا به خاطر اینکه یه سری راننده ها که لیاقت همچین ماشینی رو داشتن ولی ازش محروم بودن، لوییس رو هم شایسته همچین جایگاهی ندونیم درست نیست.

   • THE MINDBLOWER

    6

    0

    یه سری راننده ها که لیاقت همچین ماشینی رو داشتن ولی ازش محروم بودن، لوییس رو هم شایسته همچین جایگاهی ندونیم درست نیست.
    گل گفتی ایمان‌جان.

  • Amin

   9

   3

   همیلتون الان ۱۱ فصله تو فرمول یکه
   و ۶ سال تو مرسدس که فقط ۵ سالش ماشین قهرمانی بوده
   من موندم شما اون ۶ سال قبل رو چی فرض میکنی که هنوز هم منتظری لوئیز تو فصل دوازدهم یا سیزدهمین فصلش تو فرمول یک با بیش از ۸۰ برد و ۸۰ پول و احتمالا ۶ قهرمانی و نفر دوم فعلی تو افتخارات و ان شاالله سال بعد نفر اول رکورد های فرمول یک جهان بیاد عیار خودشو ب شما نشون بده…؟؟؟؟؟

   • E46-M3

    7

    9

    Amin:با اون ماشینی که مرسدس تحویلش داده و حمایت کامل تیم و مدیران مرسدس و همچنین حمایت هم تیمی میخواستی قهرمان نشه دوست عزیز؟پس چرا تو اون ۶ سال از ۱۱ سال چرا قهرمان نشد؟همیلتون راننده ای هستش که اگه ماشینش شاخ نبود و هم سطح ماشینهای دیگه بود شاید تا حالا حد اکثر ۳ قهرمانی داشت

  • بهروز

   10

   3

   چننند بار این موضوعو جواب دادیم، همیلتون مک لارنو ول کرد اومد مرسدس، هیچ کس این کارو نمیکرد، میخواست به ماشین نگاه کنه نمیکرد این کارو، من نمیدونم شما چرا هنوز فکر میکنین همه مثل خودتون فکر میکنن؟!!!!!

  • Abbas

   0

   0

   اصن فراری ماشین نداره،دوچرخه داره،نمیدونم چرا با دوچرخه اومدن تو مسابقات فرمول یک،احتمالا مافیا پشتشونه،متوجه نمیشم ابر ماشین یعنی چی؟؟؟کاش جنبه داشته باشم و از رقابت سالم لذت ببرم،کاش وقتی تیمم ب هر دلیلی نتایج دلخواه من رو نمیاره کار بقیه رو بی ارزش نکنم،کاش کاش،کاش طرفداری فراری منطقی تر بشن،ظهور کن

 4. Amin

  8

  3

  همیشه گفتم مهم اینه ک با مرسدس دو تا رکورد اصلی رو بگیره
  بعدش اگه فراری ماشین رقابتی برا ۲۰۲۱ داشته باشه ب نظرم میره فراری

 5. امید نورمحمدی

  9

  5

  چقدر مطالب جالبی گفته و زخم به بدنه نحیف این روزهای فراری زده. صحبت از خانواده و وفاداری میکنه و به ایتالیاییهایی که بهش میگن بیا فراری افتخار میکنه!
  واقعا داریم؟! فراری فنی که خواستار همیلتون باشه؟ اگرم هست که پاسخ بدی گرفتند! برای قهرمانی مثل لوییس وفاداری مهمتر از وسوسه شدنه. آفرین. دمش گرم. یه جورایی داره میگه بمیرم هم نمیام فراری و به مرسدس خیانت نمیکنم. اون فراری فنی که دنبال لوییسه چی؟ اون به چی وفاداره؟ معنی کلمه وفاداری و هواداری چی میشه؟!
  راستی تا یادم نرفته : ماکیاول هم ایتالیایی بوده و …

 6. Abbas

  0

  0

  ب نظر شخصی من فتل دگ باید بره گاراژ،خیلی مشخصه ک دگ دورش تمام شده،ی نگاه ب همتیمیش بندازید،همه چیز واضحه،دگ سودی نداره

دیدگاه خود را بیان کنید