فرمول یک ایران – مدیر تیم مرسدس، توتو ولف بعد از مسابقه با عصبانیت بیان کرد که فاجعه ی پیش آمده برای این تیم در گرندپری آلمان 2019، نتیجه ی اعمال خودشان در این آخر هفته بود، چرا که ذهن و حواس آن ها بیشتر معطوف به جشن 125 سالگی مرسدس در موتوراسپورت بود.

مرسدس برای تجلیل از 125 سال حضور این تیم در موتور اسپورت برای گرندپری آلمان که گرندپری خانگی آن ها محسوب می شد، برنامه ویژه ای ترتیب داده بود. از تغییر رنگ خودرو گرفته تا پوشیدن لباس های دهه ی 50 توسط افراد گاراژ تیم و همچنین مهندسان، از برنامه هایی بود که مرسدس برای این مهم ترتیب داده بود.

راننده های مرسدس مسابقه را بسیار خوب شروع کردند. لوییس همیلتون که مسابقه را از پول پوزیشن آغاز می کرد، در همان رده اول باقی ماند و والتری بوتاس نیز به دلیل استارت بسیار ضعیف مکس ورشتپن، توانست رده دوم را اختیار کند و بدین ترتیب در اوایل مسابقه، همه شاهد همان یک دوی همیشگی مرسدس بودند اما در نهایت این شروع خوب برای آن ها به یک فاجعه تبدیل شد.

با شروع دوباره ی باران، همیلتون در ناحیه ای از پیست که به استادیوم مشهور است، به دیواره ی پیست برخورد کرد و بال جلوی خودروی او به شدت آسیب دید. همیلتون به ناچار به منطقه سرویس مراجعه کرد اما او از مسیر درستی وارد پیت نشد و در نهایت داوران او را با 5 ثانیه پنالتی جریمه کردند.

همیلتون به دلیل عدم آمادگی کافی تیم برای تعویض تایر ها و بال جلوی او زمان بسیاری را از دست داد و مسابقه را در رده یازدهم به پایان رساند که با توجه به پنالتی های دو راننده آلفا رومئو، او به رده هشتم آمده و دو امتیاز را از مسابقه هوکنهایم کسب کرد.

لوئیس همیلتون - آلمان 2019

لوئیس همیلتون – آلمان 2019

در مسابقه ای که اسپین و برخورد با دیواره ی بخش استادیوم پیست کابوس رانندگان شده بود، بوتاس نیز از این قافله عقب نماند و با برخورد به دیواره ی این بخش از پیست خودرویش آسیب دید و در نهایت او نیز مسابقه را ترک کرد و بدین ترتیب فاجعه ی مرسدس در آلمان تکمیل شد.

توتو ولف معتقد است که همه ی این اتفاقات نتیجه ی اعمال خودشان است (کارما)، چرا که به دلیل برگزاری این جشن و تمرکز بیش از حد روی آن، موضوع اصلی را فراموش کرده بودند. ولف گفت:

این اتفاقات نشان داد که نباید ذهن خودتان را با چیز های کم اهمیت مشغول کنید، باید روی کار تمرکز کنید. خرافاتی نیستیم اما به کارما اعتقاد داریم. امروز روزی است که باید از آن درس بگیریم.

شروع خوبی در مسابقه داشتیم و سرعتمان نیز خوب بود. سپس اتفاقات مختلفی پیش آمد. تصادفات، شرایط ناپایدار و گول زننده ی مسابقه، اشتباهاتی که در استراتژی و تعویض تایر ها داشتیم، این جا زمانی بود که همه چیز خراب شد.

لوئیس همیلتون، والتری بوتاس، کیمی رایکونن و مکس ورشتپن - آلمان 2019

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس – آلمان 2019

ولف همچنین بیان کرد که امروز، روز بسیار بدی برای همیلتون و بوتاس بود:

تصادف بد و ناشی از بد شانسی برای او (همیلتون) بود که درست در ورودی پیت اتفاق افتاد. مشخصا ما برای آن آماده نبودیم و همچنین بعد از آن نیز تماس اشتباهی با او درباره ی استراتژی داشتیم. در نهایت همه چیز دست به دست هم داد.

بسیاری دیگر نیز این اشتباه را انجام دادند. لکلرک تصادف کرد و بسیاری دیگر نیز همین اتفاق برای آن ها افتاد. در کل روز بسیار بدی بود همین طور برای رانندگان نیز اینگونه بود. بدتر از این نمی توانست اتفاق بیفتد.

42 دیدگاه

  • ARA$H

   29

   6

   اتفاقا داره اشتباه میگه ” ولف بدتر از این نمیشد اتفاق بیفته ” بدتر از این هم میشد که بوتاس که هیچی اوت شد ولی همیلتون هم اوت میشد این دیگه بدترین بود نه که دو امتیاز گرفته هر چند که دو امتیاز برای تیمی مثل مرسدس زیاد جالب نیست اونم با وضعیت فعلی فرمول یک که یک سروگردن از بقیه تیما بالاترن ولی همیلتون خیلی خوش شانس بود ماشین بیشتر از اون داغون نشد که اوت بشه مثل لکلرک یا بوتاس

   • Candis

    22

    13

    به همیل تو این ریس باس لقب “جان سخت” رو داد! با اون اسپین ها و پیت های فاجعه و رفتن از ۱ به اخر و… بازم روحیشو نباخت و حداقل اینکه dnf نشد

   • REZA.M

    24

    14

    “Candis”
    این رو جدی که نمیگی؟روحیشو نباخت؟
    همیلتون یه مسابقه تحت فشار قرار گرفت اونم فشاری که دلیلش اشتباه خودش بود.
    ولی بجای ادامه دادن از تیم خواست ماشین رو ریتایر کنن.چون روحیشو باخته بود.ولی مرسدس ازش خواست که ادامه بده.رادیوش هم موجوده.

   • Mahmood.gh

    10

    2

    دوست عزیز درسته دو امتیاز بهتر هیچ
    ولی این تیم مرسدسه و فقط دو امتیاز تو خونه فاجعست ی فاجعه خیلی بد
    روزی ک همه مقصر بودن تیم و رانندها ولی هیجان مسابقه عالی بود
    متاسفانه واسه داشتن هیجان تو ی مسابقه باید اتفاق واسه مرسدس بیفته
    ک این نکته نشانه قدرت مرسدسه و ب همین دلیل ک همین دو امتیاز هم فاجعه حساب میشه

   • Candis

    6

    6

    Reza m
    این رادیوهایی ک شما میگی حداقل درمورد همیل اکثرا trick و بلوف هستند ک بارها ازین موارد دیدیم ازش

 1. daniel65

  38

  3

  مرسدس در حال حاضر یک تیم تمام عیار و کاملی هستش اما به نظر من در هر مسابقه ای ک این تیم به مشکل خورده هیجان مسابقه خیلی زیاد شده و بلعکس.

   • yas

    8

    0

    شاید مشکل از روحیه راننده‌هاش باشه. خب بالاخره چند ساله همیشه خط اول رو دارن و زیاد با درگیری با ماشین‌های جلویی و پشت سری آشنایی ندارن

 2. Mjyz

  35

  26

  خدایی خیلی ظلمه راننده های آلفا رومئو که کم اشتباه ( کیمی ) یا بدون اشتباه ( آنتونیو . تا جایی که من یادمه ) بودن، امتیاز نگیرن بعد همیلتون با اون همه اشتباه بیاد امتیاز بگیره.

  • soroush_sh_11

   19

   15

   ظلم نیست
   توی استارت تقلب کردن
   بخاطر همین کیمی تا رده چهارم اومدش
   حالا دلیلش
   خوب همه میدونیم اگه کلاچ یدفعه رها بشه ماشین تایراش هرزگردی میکنه و استارت خراب میشه و از طرفی میدونیم اگه کلاچ دیر و آهسته رها بشه بلایی مثل استارت مکس میوفته
   حالا اگه با شیطنت کاری کنی که چرخ های ماشین با کمک کامپیوتر ماشین هرزگردی نکنه تو متقلبی

   • Hassan Mohebbi

    21

    6

    نه دوست عزیز، یعنی تعیین خطم تقلب کرده بودن که کیمی پنجم بود. تو روزی که از کوچیک و بزرگ تو در و دیوار بودن و یا ماشینشون خراب شد راننده‌های الفا و هاس کم اشتباه ترین بودن. یعنی به خاطر این پنالتی مسخره یکی مثل کوبیتسا اومد تو فاصله امتیازی. به نظرم اگر هم پنالتی میخواستن بدن باید یا در جریان مسابقه میدادند اگر امکانش نبود و نمدونستند تقلب کردن، پس باید مسابقه بعدی پنالتی جایگاه میدادند.
    به نظرم اولین چیزی که تو ۲۰۲۱ باید درست بشه این قوانین هست.

   • Hassan Mohebbi

    7

    1

    راستی ویلیامزها هم کم اشتباه بودن استرول هم همچنین.
    در مورد کوبیتسا هم منظورم این نبود که راننده قابل احترامی نیست، نه. بازم او کمتر از نفر جلوییش اشتباه کرد.

   • Mahmood.gh

    9

    3

    حسن جان تقلب کردن و جریمه شدن
    حالا تو ریس خوب بودن دلیلی نمیشه تقلبشون نادیده گرفت
    هرکی تقلب کنه باید جریمه شه چ آلفا چ فراری و ردبول باشه چ تیم مرسدس ک من دوسش دارم تقلب درست نیست و باید جریمه بشن

   • Hassan Mohebbi

    7

    0

    دوست عزیز محمود جان، من که نمیگم نباید بدن و اصلا حقشون نبود من میگم اگر خطایی بوده در حین مسابقه اعلام میکردن و یا برای گرندپری بعدی میگذاشتن و اونجا پنالتی میدادند. یعنی این‌قدر این دستکاری سرعتشون رو زیاد کرده که اگه این دستکاری رو نمیکردن پشت سر ویلیامزها تموم میکردن؟ قطعا نه.
    حداقل جریمه کمتر؟ ۳۰ ثانیه خداییش خیلیه؟
    اشکالی نداره کیمی یکشنبه جبران میکنه💪

 3. REZA.M

  42

  6

  یکی مثل ولف میاد از راننده هاش حمایت میکنه و میگه ما خودمون هم مقصریم.(این خیلی خوبه.باعث میشه راننده تحت فشار قرار نگیره و بتونه تمرکز کنه برای مسابقه بعدی)
  یکی مثل بینوتو میاد قبل ریس از فتل انتقاد میکنه تا راننده تحت فشار قرار بگیره.(بینوتو یکشنبه قبل از مسابقه گفته بود ما از فتل انتظار بیشتری داریم!البته فتل با عملکردش باعث شد خفه شه این بینوتو)

 4. Empt1984

  32

  2

  همه ي اينا به كنار يكي از اصلي ترين دلايلش از پيش برنده انگاشتن خودشون بود
  وقتي از قبل خودتو برنده بدوني بازنده اي داداش

 5. josef6565

  33

  28

  خوب توتو میگه جشن 125 ساله دلیل فاجعه بوده. رابطه منطقیش چیه؟ یعنی بر اساس چه مکانیزمی ؟ مثلا بگه مکانیک های ما لباس Retro پوشیدند و مغزشون اون همه اطلاعات علمی و فنی و تکنیکی رو در جا از دست داد. یا مثلا: کراوات توتو ولف باعث شد جیمز حواسش پرت بشه و قدرت استراتژیکیش کامل بهم بریزه. یا رنگ جدید ماشین اون رو به اندازه ویلیامز کند کرد.
  مدیر رند و البته بازیگر بهتری هستی. من دلیل فاجعه رو می گم براتون :
  سه تیم برتر در واقع باید دو تا راننده درجه یک داشته باشند نه هیچی !. که اگه یکی خراب کرد اون یکی امتیاز جمع کنه مثل فراری. کل ردبول هم افتاده گردن مکس. وقتی راننده اولت می ره تو دیوار اون هم پشت سیفتی کار این یعنی روی راننده سرمایه گزاری نکردی. همیلتون نشون داد اگه اون وسط مسط ها باشه اصلا نمی تونه در حد قهرمان ظاهر شه.
  این حرف ها رو هم برای این زده که حواس عموم رو از همیلتون و اشتباهش به جشن 125 ساله منحرف کنه و در واقع اون رو از سیل انتقادات رسانه نجات بده. توتو خوب می دونه که هیچ چی تموم نشده و مکس داره مثل یه اره ماهی میاد و اعتماد به نفس کلید موفقیته.

  • Silver Arrows

   26

   9

   رابطه منطقی این هست که وقتی شما برای کار B زمان می‌گذاری، برای کار A زمان محدودتر میشه.
   به جای وقت گرفتن با جشن ۱۲۵ سالگی موتوراسپرت مرسدس، شاید می‌شد شرایط مسابقه رو بهتر آنالیز کرد؛ شاید می‌شد ستاپ بهتری روی خودرو پیاده کرد؛ می‌شد رقبا رو بهتر سنجید.

   • josef6565

    25

    5

    آقای Silver Arrows :
    تا قبل اینکه مسابقه وارد فاز هر ج و مرج شه همیلتون و بوتاس دائما و پیوسته داشتند جدا می شدند.خوب این یعنی چی؟ حتی مکس هم نمی تونست به بوتاس نزدیک شه. پس ستاپ مشکل نداشته.

   • Silver Arrows

    6

    9

    Josef5656
    دوست گرامی وقتی تو پیستی که ریسینگ لاین خشک داره بوتاس نمی‌تونه به استرول نزدیک بشه به احتمال زیاد یه جای کار ایراد داره. قطعا مرسدس و ریسنگ پوینت که سرعت برابر ندارند. این که ستاپ خودرو ایراد داشته یا نه احتمالا تو پادکست مشخص میشه.
    من تصورم این هست که مرسدس خودرو رو برای شرایط باران مداوم و پیوسته آماده کرده بود. حتی قبل از استارت مسابقه هم توی رادیو تیمی همیلتون شنیدیم که تا یک ساعت دیگه بارون برقراره.

  • مهدی کوپایی

   10

   23

   بهت توصیه می کنم سیلوراستون پارسال رو ببینی دوباره
   رایکونن رو مامور کوبیدن به لوئیس کردن
   لوئیس کجا تموم کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   ماشینی که تایر فقل کنه اثرش می مونه سر شاسی اثر اسپین که جای خود داره

   • josef6565

    18

    6

    آقای M.E.H.D.I:
    پس اگه این جوریه مکس مامور نابود کردن فتل و فراری و حتی رایکونن تو سنگاپور 2017- ژاپن 2018 وحتی ریکاردو عامل نابودی فتل در آمریکا 2018 بود. فصل 2018 اگه همیلتون قهرمان نمی شد باز حرف شما یک به میلیون مخاطب داشت.

  • Ali

   21

   13

   دوست عزیز موندم این حد از کینه رو از کجا اوردی بهتر به یک سال گذشته نگاهی بندازی تا بفهمی کم اشتباهترین راننده یک سال گذشته کی بوده . حیف امثال شما فن فتل هستین که باعث میشه هوادارهای بقیه رانندها به خاطر حس کینه شما به فتل توهین کن و ارزش اونو پایین بیارن در حالی که همیلتون به خاطر لاستیک و البته اشتباهی که داشت این اتفاق براش افتاد و من اونو یه اتفاق طبیعی میبینم هر تیمی و هر راننده‌ایی ممکنه اشتباه کنه امروز روز پر اشتباه مرسدس و همیلتون بود و روز بدونه نقص فتل فقط‌ همین.به امید یه مسابقه پر هیجان توی مجارستان.

   • josef6565

    28

    7

    اصلاحیه !!.
    ببین عجله با آدم چه می کنه.
    “آقای Ali :
    واقعا از کینه صحبت می کنی. بهتر نیست عملکرد لوییس تو این پیست رو یه دوره کنی.
    طرفدارهای همیلتون بعد از هوکنهایم 2018: فتل راننده نیست. پادشاه بهش درس روندن تو بارون داد. فتل باید بره از اریکسون یاد بگیره. فتل باید بره ویلیامز راننده دوم شه. فتل باید از فرمول بازنشست شه. فتل باید راننده دوم لکلرک شه. فتل باید غاز بچرونه !!!.
    طرفدارهای همیلتون بعد از هوکنهایم 2019 : بچه ها باید به هم احترام بگزاریم. نباید با حرف های تند و زننده هم دیگر رو ناراحت کنیم. باید قبول کنیم همه اشتباه می کنند. باید به تبریک بگیم به همدیگه.”

   • سید علی حسینی

    39

    1

    بزرگترین اشتباه طرفداری اینه که از راننده ها خدا میسازین و وقتی اشتباه می کنن قبول نمیکنین، فتل و همیلتون رانندگی خوبشون رو همه دیدن، رانندگی پر اشتباهشون رو هم همه دیدن. دیگه تیکه اندازی رو بیخیال بیشتر از این روی اعصاب هم نرین یه ورزشه، همه هم اینجا عاشق فرمول یک هستن و بعد این ورزشکارا، روزی میرسه همیلتون و فتل هم خداحافظی میکنن ولی شماها فرمول یک دیدنتون ادامه پیدا میکنه، ورزشکارا هم اشتباه می کنن چه در گذشته چه در حال چه در آینده

   • Ali

    5

    7

    Jisef6565عزیز
    من اصلا از کسایی که فتل رو راننده نمیدونن طرفداری نمیکنم حتی کسایی که همیچن حرفی رو میزنن طرفداران ۱۲ساله اف وان میدونم. دوما بهتر خودتون کامنت دوستان فتل فن رو‌مرور کنین دست کمی از طرفداران افراطی همیلتون ندارن. ولی چیزی که مشخصه و کسی نمیدونه انکار کنه اینه که جفت راننده در حال حاضر جز بهترینها هستند و ممکنه بهترین ها هم‌دچار اشتباه بشن پس با یه برد یا یه باخت نمیشه کسی رو قضاوت کرد.چیزی که مشخصه دیروز همیلتون مغلوب استراتژی اشتباه مرسدس شد عین بلایی که سر فتل در تعیین خط اتفاق افتاد.

   • Hassan Mohebbi

    10

    2

    “چیزی که مشخصه دیروز همیلتون مغلوب استراتژی اشتباه مرسدس شد عین بلایی که سر فتل در تعیین خط اتفاق افتاد.”
    دوست عزیز علی ببین تو همین کامنتت تقصیر رو انداختی گردن تیم، آخه چرا نمی‌خواهید قبول کنید تقصیر خود لوئیس بود و خیلی هم شانس داشت در شرایط سیفتی و راست ورودی پیت لین بود و بعد از اون هم پنجم در اومد پشت البون و جلو البون بوتاس بود و بعد از چند دور به پشت بوتاس رسید اونایی که میگن همیل اول مسابقه ۸ ثانیه فاصله باز کرد پس چرا نتونست به بوتاس برسه و سبقت بگیره. بعد از اون هم دوباره رفت پیت، پنالتی داشت و بعد که از پیت در اومد دوباره یه اشتباه کرد یه ۳۶۰ زد. این‌هایی که گفتم تقصیر استراتژی تیم بود؟ قبول کنید اگه به دیوار اونم تو شرایط سیفتی کار (خیلی جالبه تو سرعت کم به دیوار برخورد کنی) برخورد نکرده بود الان برنده مسابقه بود. غیر از اینه؟
    همه اشتباه میکنن از شوماخر اسطوره گرفته تا لکلرک و مکس جوون. همه این واکنشا به این خاطر هست که لوئیس رو زیاد از حد بزرگش کردن. اگه تاریخ بیستا راننده خوب داشته باشه همیل هم یکی از اون بیستاست، نه بیشتر.
    شرمنده طولانی شد 🙏

   • Ali

    5

    0

    حسن جان من اصلا انکار نمیکنم همیلتون اشتباه کرده ولی منظورم اینه مرسدس در اون تایم اشتباه داشت که برای همیلتون مدیوم انداخت وگرنه در این که همیلتون اشتباه میکنه شکی نیست . اگر من بد منظورم رو‌گفتم عذرخواهی میکنم اگه این تفکر به وجود بیاد که‌ بزرگانم اشتباه میکنن خیلی خوبه که اکثرا انکار میکنن

  • Amin

   5

   3

   جوزف ۶۵۶۵:از قدیم گفتن با ی گل هیچ وقت دقت کن هیچ وقت بهار نمیشه
   همون طور ک فتل با ی مسابقه این شکلی نمیتونه یکسال بد گذشته خودش ب غیر از چند مسابقه رو جبران کنه،دقیقا همون طور هم نمیشه لوئیز رو ب خاطر ی مسابقه این شکلی کوبید!
   درضمن محض اطلاعت از ۹ تا مسابقه آخر ک بارونی بوده ۸ تاشو لوئیز برده و فقط آخریش مکس بوده،پس فن های علیه لوییز الکی فاز راننده بارون و عیار رو بر ندارن چون همه چیز مثل روز روشنه!

  • سید علی حسینی

   13

   0

   اینجا کامل راجبش صحبت شده

   اون قسمت بیرونی اندپلیت از فراری الهام گرفته، نه زبون طراحی مرسدس عوض نشده دارن یه پک دیگه رو آماده میکنن ببینن چه جوابی میده به ماشینشون در شرایط جوی متفاوت. الان هم که هم از قهرمانی راننده ها مطمئنا هم از قهرمانی تیمی، بهترین موقع هستش که بخوان چنین چیزهایی رو امتحان کنن که در صورت اینکه در آینده یا فصل های بعدی خواستن در پیست هایی که مشکل دارن رقابتی حاضر بشن بیان و قد علم کنن

   • مهدی

    9

    0

    ممنون
    بنظرتون اگه لکرک تو دیوار نمیرفت میتونست برای اولی رقابت کنه ؟

   • سید علی حسینی

    13

    0

    صد در صد، خودش هم گفت که تیم منو روی استراتژی گذاشته بود که میتونستم باهاش مسابقه رو ببرم، به نظرم فراری میتونست یه دونه یک سه یا دو سه بگیره حداقل. حتی یه تیکه هم میتونستن فتل رو بیارن پیت و فتل برای نفر اولی رقابت کنه ولی تاخیر داشتن داخل تصمیم گیریشون.

  • Mahmood.gh

   2

   2

   امیر جان مسئله اینه پارسال دوستان ک فن سب هستن واسه هر اشتباه سب دنبال بهانه بودن و هر برو قهرمانی لوییز هم ی مشکلی داشته
   و البته این ربطی ب دوستان ک فن فراری و سب هستن نیست چون ما ک فن مرسدس و لوییزیم هم وقتی ی اشتباه از تیم و راننده مورد علاقمند هست همینکار میکنیم
   شاید دوستان ناراحت شن ولی دلیلی اینه ک طرفداری بلد نیستیم
   خود من هم تو بعضی از پستها شاید از سر لج بعضی کامنتها همینطوری برخورد کردم
   شاید دلیلش اینه طرفداری بلد نیستیم
   یا اینکه بیشتر دوس داریم رقیب نتیجه نگیره
   ب امید اینکه طرفداری یاد بگیریم اول از همه خوده من
   اگه دوستان ناراحت شدن معذرت میخوام نظر شخصی بود

   • amir

    4

    0

    منم بعید میدونم توی فرمول یک طرفدار متعصبانه یه نفر یا یه تیم بودن کار درستی باشه.
    وقتی که میشه از این همه استعداد ناب لذت برد چرا باید خودمونو محدود به یک چیز بکنیم؟!!
    طرفداری یه جور مسولیته که نباید الکی برای خودمون ایجادش کنیم

دیدگاه خود را بیان کنید