فرمول یک ایران – ژاک ویلنوو قهرمان سال 1997 فرمول یک معتقد است که لوییس همیلتون خودش را در موقعیتی قرار داد که سباستین فتل جریمه دریافت کند.

راننده فراری که مسابقه را از رده پول پوزیشن آغاز کرده بود، توانست پیشتازی مسابقه را نیز بدست بگیرد تا اینکه در پیچ چهارم به روی چمن ها رفت و دوباره به پیست بازگشت. از نظر داوران فدراسییون جهانی اتومبیلرانی، فتل در دور 48 به صورت خطرناکی به پیست بازگشته و برای استفاده از تمام عرض پیست و بستن راه همیلتون، باید 5 ثانیه جریمه شود.

ژاک ویلنوو و جاک کلیر

جاک کلیر و ژاک ویلنوو 

به مانند بسیاری از رانندگان حرفه ای، ژاک ویلنوو نیز معتقد است که جریمه 5 ثانیه ای برای فتل، یک جریمه ناعادلانه بوده اما او علاوه بر این موضوع بیان کرده است که همیلتون خودش را در موضعی قرار داد تا به فتل جریمه تعلق گیرد:

این مسابقه دادن نیست! باید فرقی بین عمدی بودن و زمانی که از پیست منحرف می شود و به آن باز می گردید باشد. راننده پشت سری از این موضوع باخبر است و می داند که راننده جلویی به کجا می رود، او می توانست مسیر جایگزین را انتخاب کند و به سمت چپ فتل برود.

موضوع سر این نیست که بگذاریم آزادانه مسابقه دهند، موضوع این است که مسابقه آزادانه در نهایت ختم به اتفاقات احمقانه می شود و کار درستی نیست. شما هیچوقت نباید کاری کنید که راننده دیگری به اجبار تسلیم شود و یا به خطر بیفتد. اما وقتیکه شما روی چمن ها می روید، باز هم سعی می کنید با قدرت هرچه تمام تر به پیست بازگردید حتی اگر به معنای به خطر انداختن راننده پشت سری باشد. زیرا که راننده پشت سری می داند که راننده جلویی در موضع ناپایداری قرار دارد و در حال سر خوردن می باشد و اگر به سمت شعاع خارجی برود، می داند که امکان برخورد وجود دارد ولی در صورت رفتن به شعاع داخلی، دست بالاتر با راننده پشتی می باشد.

لوییس کاری کرد که باید می کرد، او خودش را در کنار فتل قرار داد تا فتل جریمه دریافت کند. همه ما می دانیم که او در این مسائل استاد است.

30 دیدگاه

 1. بیژن

  43

  73

  اره براش تمرین کرده همیلتون
  عوض این همه صغرا و کبری و متهم کردن همه فتل اگه بدون اشتباه رانندگی میکرد جریمه ای هم نبود
  دیگه کم مونده بگن همیلتون هلش داد تو چمن

 2. just.jeep

  41

  58

  جوک قشنگی گفتی ژاک جان.همه این اتفاقات در کسری از ثانیه بوده بعد همیلتون نشسته فکر کرده پیش خودش که خب پس من الان میام سمت راست چون پیش بینی میکنم فتل میاد که راه منو ببنده و منم ریسک برخورد قبول میکنم و احتمالا داورها هم به فتل پنالتی میدن و ….کلا ژاک ویلنوو و هلموت مارکو در یه فضای دیگه ای سیر میکنن.

  • Behnam380

   24

   32

   چطور فتل تو کسری از ثانیه باید لوییس رو میدید و تو چمن‌ها یه جوری فرمون میداد که یه وقت لوییس آب تو دلش تکون نخوره.

   • Saeed

    12

    11

    خیلی ساده هر راننده ای رو ریسینگ لاین میرونه و فتل هم میدونست همیلتون زیر ۱ ثانیه فاصله داره پس وقتی رفت بیرون نباید تا حد امکان برمیگشت به ریسینگ لاین حالا اینکه خودش میگه دیدم و تله متریشم اومده هیچی

  • Niki

   37

   12

   تصمیم اشتباه بود:
   Nigel Mansell
   Mario Andretti
   Martin Brundle
   David Croft
   Karun Chandhok
   Daniel Ricciardo
   Jean-Eric Vergne
   Jenson Button
   Lando norris
   Jackie stewart
   Mika hakkinen
   تصمیم درستی بود :
   Rosberg / Jolyon Palmer

   دیگه حساب و کتابش با خودت

 3. Silver Arrows

  39

  29

  صحبت ایشون مثل این می‌مونه که یه بازیکن فوتبال دروازه خالی رو گل نکنه و منتظر باشه یه بازیکن حریف بهش برسه و از اون یه پنالتی بگیره 😐
  همیلتون مگه مریضه ببینه حریفش تو چمن‌هاست و نخواد که سبقت بگیره و دنبال پنالتی باشه!
  منطق رو لگدمال نکنیم…!

 4. Amin

  24

  26

  دوستان حرف ژاک مثل اینه که بگیم
  یکی میخواسته با چاقو ی شخصی رو بزنه
  اقدام هم کرده که بزنه ولی ب طرف نخورده
  الان ب خاطر اقدام ب جرم(مصداق تهدید)طرف رو گرفتن و یه عده اومدن میگن اونی که بهش چاقو نخورده میتونسته اونجا حضور نداشته باشه تا تهدید هم نشه!
  ب نظر خودتون خنده دار نیست؟؟؟
  البته شاید بگین فتل که اقدام نکرد راه لوئیز رو ببنده ولی انصافا و ب دور از هواداری کاملا مشخصه که فتل میتونس راه لوئیز رو نبنده ولی بست!

  • Saeed

   27

   26

   همیلتون هم میتونست راه دنیل رو نبنده
   تازه اون رو آسفالت بود!!!

   ولی فتل لاستیک هاش خراب شده بود از تو چمن

   اگ با ی ری اکشن تیز فرمون میداد اسپین میشد یا بهتر بگم چون پیست شهری بود کنار میرف از مسابقه

   • بهروز

    21

    22

    این مغلطس، جواب دوستمونو بده به جای مثال بی ربط آوردن :)) کلا خود فتل، گاراژ فراری و فناشون همگی یه جورن، خیلی جالبه، اصلنم کسی نمیگه فتل تحت فشار اشتباه میکنه، اونم این اشتباه نه یک قفل کردن ساده، شما یقه رانندتو بگیر که هیچ وقت تحت فشار نتونسته خودشو کنترل کنه :))

 5. حامد

  19

  12

  به نظر با این ۲-۳ تا خبر آخری که منتشر شده قضیه تموم شده هست. فراری هیچ اعتراضی به تصمیم گرفته شده نکرد در فرصتی که داشت که نشون میده هیچ مدرکی نداشتن که بخوان اعتراضی کنن. و فیلم تلمتری فتل هم که منتشر شد و مشخص شد فتل قبل رسیدن لوییس ۱۰۰ درصد پدال گازو فشار داده و امکان نداره راننده بتونه بدون داشتن کنترل روی ماشین پدال گاز رو ۱۰۰ درصد فشار بده و اتفاقی هم نیفته. بعدشم که باز مشخصه فرمون رو داره میده به چپ که آینشو میبینه. میفهمه لوییس از راستش داره میره فرمون رو صاف می کنه به اون سمت. تفاوت استواردها با این راننده و کارشناسا هم همینه که اون ها از اول اون تصاویر رو داشتند و دیدند و تصمیم گرفتند ولی بقیه تازه دارن این تصاویر رو می بینن. و یه مقدار هم فرهنگ طرفداری تو فرمول ۱ هنوز پیشرفت نکرده دیگه کسی تو فوتبال نگاه نمی کنه علی دایی راجع به صحنه پنالتی یا کلا داوری چه نظری داره یا کارشناسی مثل هاج رضایی چی می گه (خودشون هم فرهنگشو دارن راجع یه چیزی که تخصصشون نیست بحث نکنن نهایت نظزشون رو بگن). کسی نمی گه مگه تو از مورینیو بیشتر می فهمی مورینیو گفته پنالتی بوده پس پنالتی یا قلعه نویی. دیگه جا افتاده هر کس تخصصی داره و نظرش تو اون تحصصش هست که ارزشمنده. مثلا نمونه سادش تو خود ایران مردم یاد گرفتن مشکل داوری که پیش اومد وایستن یه برنامه تخصصی با چهار تا کارشناس داوری (نه بازیکن و کارشناس فنی) بیان نظر بدن یا منتظر باشن تو سایت تخصصی همون رشته نظر چنتا کارشناس داوری منتشر بشه.

  • Amir-60

   13

   17

   دوست عزیز من کاملا باهات موافقم.اصلا احتیاجی به تلمتری نیست،صحنه داد میزنه که کاملا هوشیار داره عمل میکنه و میاد تو ریسینگ لاین.نزدیک بود بال جلو همیلتون خورد بشه بعد اقای ژاک اومده میگه همیلتون استاده…. همیلتون اونجا رو دید که خالیه و فکرشم نمیکر فتل ببنده روش.

  • Niki

   15

   15

   فراری اعتراضش رو ادامه نداد چون بی نتیجه بود طبق قانون نمیشه به پنالتی های زمانی اعتراض زد چه درست بوده باشند یا غلط

 6. Lewiis44

  24

  17

  تله متری اون صحنه تازه اومده بیرون و نشون میده که فتل پاش رو گاز بوده حتی تو چمن و وقتی برمیگرده به پیست درجا بیشتر گاز میده و کاملا ماشین در اختیارش بوده…با سرعت 90 کیلومتر بر میگرده به پیست اخه ماشین فرمول یکی پیچای 90 درجه رو بالای صدو هفتاد هشتاد میزنه با سرعت 90 تا کم فرمانی یا بیش فرمانی داره؟ 😁… حالا هی بیا بگو فلانی گفته حق فتل پتالتی نبوده

 7. Lewiis44

  17

  22

  بعد میان ربطش میدن به موناکو 2016… چرا همیلتون تو موناکو 2016 جریمه نشد؟ به همون دلیلی که رزبرگ وقتی لویس رو تو اسپانیا 2016 بست و لویس مجبور شد از پیست خارج بشه و جریمه نشد رزبرگ… فرق هست بین اینکه یه راننده رو توی پیست ببندی و اینکه از پیست خارج بشی و برگردی به پیست و ببندیش… توی موناکو 2016 لویس از پیست خارج شد و خیلی زود برگشت به پیست و اون فرایند بستن در بر بروی دنیل تو جریان عادی مسابقه اتفاق افتاد نه زمانی که از پیست خارج شده بود

 8. Lewiis44

  17

  18

  هی برو فکت بیار از راننده ها😁😁 اونا اندازه استوارت ها به قوانين اگاه نیستن… هیچ ورزشکاری اندازه داورهای اون رشته به قوانین اگاه نیست

  • E46-M3

   15

   24

   و هیچ کسی مثل استوارت ها با قانون سلیقه ای برخورد نمیکنه،فتل قبل این قضیه محبوب بود،محبوب تر هم شد و بر عکس همیلتون که همه هوش کردن

   • Lewiis44

    8

    6

    رکورد هو شدن رو سکو توسط فتل تو سال 2013 شکسته شد شما نگران این قضیه نباشید

 9. cfz

  13

  13

  از ادمین های سایت هم خواهش میکنیم که تلمتری اون صحنه رو بذارن تا همه ببینن

  تازه الان داره واقعیت ها معلوم میشه

 10. بهزاد زمانی

  12

  11

  لجظه ورود فتل به داخل چمن سرعتش حدود 100 کیلومتره و وقتی کاملا وارد میشه حدود 70 کیلومتر. وقتی که مجددا بطور کامل وارد سمت چپ پیست میشه حدود 100 کیلومتر سرعت داره. یعنی برای ورود به پیست گاز داده. ترمز نمی کرد ولی گاز هم نمی داد با همون 70 تا وارد پیست میشد و براحتی ماشین رو جمع میکرد. فراری خودش بخوبی میدونه فتل چکار کرده که به جریمه اعتراضی نکرده. اما دوستان اینجا ….

  • yas

   0

   1

   تا دیرو حرف از منطق میزدین و میگفتین اینها کارشناس خبره هستن و سالها تجربه دارن و….
   یعنی هرجا علیه سب باشه اینها خبره هستن و هرجا علیه لوییس باشه این افراد، همگی شاعر هستن؟؟؟
   من در مورد پنالتی هیچ نظری ندارم ولی حداقل معیارهای خودتون رو رعایت کنید.
   حیف که دیر شما رو شناختم😄😄😄😄

 11. Amin

  7

  7

  بله دقیقا،اونجا اولا لوئیز ب پیچ نرسید و مجبور شد ببره!و بعد از اینکه وارد پیست شد و راهشو ادامه داد اومد جلو دنی رو بست در‌مورد داشتن پنالتی یا نداشتنش اصلا بحث نمیکنم چون قانون رو نخوندم ولی اینو میدونم که هیچ ارتباطی ب حرکت فتل تو کانادا نداره!ب قول چارلی وایتینگ که تو جواب حرکت پارسال مکس تو سوزوکا ازش پرسیدن گفت:شما از پیست خارج شدی(حالا ب هردلیل)اگه میخوای ب پیست برگردی نباید تو ریسینگ لاین ایجاد خطر کنی حرکت مکس رو هم ک همه میدونن!
  پس پنالتی داره تموم شد و رفت
  فتل از پیست خارج شده و موقع برگشت تو ریسینگ لاین ایجاد خطر کرده که خیلیا میگن کنترل نداشت اما خب با تله متری ثابت شد ک کنترل داشته چون هیچ راننده ای برا کنترل ماشین بهش گاز نمیده

دیدگاه خود را بیان کنید