Register

نوزده + هفده =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران: جایزه بزرگ اتریش امسال هم تمام شد. مسابقه ای جذاب که پر از حادثه و برخورد بود. اما مثل همه ی مسابقات دیگر برندگان و بازندگانی داشت که در ادامه آن ها را بررسی میکنیم. این شما و این آخرین صفحه ی سفرنامه ی اسپیلبرگ, تحلیل مسابقه ی اتریش؛

 

برندگان

 

لوئیس همیلتون

لوئیس مسابقه را خوب شروع کرد. در پیت استاپ اول, لاستیک عقب سمت چپ دچار مشکل شد و از همیلتون وقت گرفت. بعد از آن راننده ی بریتانیایی به سرعت بازگشت و به رقابت با همتیمی خود – که پنج پله پنالتی گرفته بود و توقف اول خود را در دور دهم انجام داده بود- پرداخت.

نقطه ی قوت همیلتون استفاده ی حداکثری از تایر های خود بود. در دمایی بالاتر از تمرین روز شنبه او با تایرهای اولتراسافت خود بیست و یک دور زد و به خوبی آن ها را مدیریت کرد. باز هم با کمک این طرز فکر ” هیچ وقت کم نیار  خود نتیجه ی خوبی گرفت.

لوئیس همیلتون

اصلا جا نزدم. در طول مسابقه مدام داشتم گاز میدادم. به اون امتیازات نیاز داشتم. طرفدارانم اومده بودن.بعضی هاشون از راه دور. همه ی تلاشم رو کردم و کم نیوردم.

نیکو تو پیچ یک اشتباه کرد و من سعی کردم حداکثر استفاده رو ببرم.

تو پیچ دو نمیدونم ترمزش مشکل داشت یا چه چیز دیگه ای بود اما برخورد کردیم و خب من میتونستم ادامه بدم. شکرگزارم.

بازم میگم، کم نیوردم و ادامه دادم. از مسابقه هم لذت بردم.  مسابقه همینه دیگه.جدال های نزدیک  و چالش ها. اما مهمتر اینه که سرت رو بالا بگیری. هر جا لغزیدی تسلیم نشی و ادامه بدی.

البته که لوئیس در باکو لغزید اما در اتریش جبران کرد و درخشید.

 

 مرسدس

بله حق با شماست. تعداد تار های موی سفید توتو ولف باز هم بیشتر شد. باز هم برخورد. اما این بار مسابقه را بردند و مهم تر از آن, این برد در جدالی نفسگیر به دست آمد.

توتو ولف و آریوابنه

توتو ولف و آریوابنه

خیلی ها بر این باور بودند که باکو یکی از پیست هایی است که مرسدس به راحتی میتواند با یک سری تنظیمات مشخص پیروز شود. اما آن ها در اتریش هم این برد را تکرار کردند. پیستی که به مراتب کوتاه تر و چالش برانگیز تر از باکو است.

هنگامی که خیلی از تیم ها امید داشتند که تغییرات قبل از مسابقه ی پیرلی به ضرر تیر های نقره ای باشد آن ها بدون هیچ مشکلی در استفاده از تایر ها مسابقه را به پایان رساندند.

در این یکشنبه فراری و ردبول عملا چالشی برا تیم اشتوتگارتی ایجاد نکردند. اما نکته ی کلیدی پیروزی مرسدس,شرکت در تعیین خط با لاستیک های اولتراسافت بود برخلاف فراری که با لاستیک های سوپرسافت مسابقه را آغاز کرد تیر های نقره ای با اولتراسافت استارت زدند و نتیجه گرفتند.

نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون

نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون

سباستین فتل در دور بیست و هفتم وقتی که نیکو توقف اول خود را انجام داده بود دچار ترکیدگی لاستیک شد و از دور کنار رفت.

بالاخره زمان سلطه ی مرسدس هم به پایان میرسد اما چیزی که مشخص است این است که این اتفاق به زودی نخواهد افتاد

 

مکس ورشتپن

نسبت به هم تیمی خود دنیل ریکاردو عملکرد خوبی در تعیین خط نداشت. اما در مسابقه یکبار دیگر نشان داد که یک اعجوبه است.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

از همان دور اول نهایت سرعت را از ماشینش گرفت. بی خیال ترمز کردن شد و در دور دوم از همتیمی خود سبقت گرفت.

بعد از توقف جلوتر از کیمی رایکونن از پیت خارج شد و خوش شانس هم بود که مرد یخی پشت ریکاردو گیر افتاد. مدیریت لاستیک را به خوبی انجام داد و پنجاه و شش دور با تایر های سافت خود زد. در دور های پایانی کیمی داشت نزدیک میشد اما مثل روزبرگ در کانادا در برابر پسر هلندی کاری از پیش نبرد.

دومی در اتریش ,قلمروی ردبول, به اندازه ی برد در اسپانیا برای جوان هلندی شیرین بود.

 

مکلارن

قبل از مسابقه جنسن باتن , خیلی خوشبینانه اعلام کرد که میخواهد تاریخ را از نو بنویسد اما خب این طور نشد. توانست نیکو هالکنبرگ را در پیچ اول جای بگذارد و دوم شود.

تا دور هفتم اختلافی یک ثانیه ای با کیمی رایکونن داشت و تا قبل اولین توقفش تنها یک جایگاه دیگر را تسلیم نیکو روزبرگ کرد.در طول مسابقه بین رانندگان برتر امتیازی بود. سریع و چابک رانندگی کرد وتوجه همگان را جلب کرد.

مسابقه ی اتریش

جنسن باتن

برای تیمی مثل مکلارن ششمی جایگاه ویژه ای نیست اما نشان از شکوفایی دوباره ی این تیم بریتانیایی میدهد. تیمی که با مشارکت شرکت ژاپنی هوندا ثابت کرد که پیشرفت دور از دسترس نیست.

 

پاسکال ورلاین و منور

ورلاین از  همان ابتدای فصل خوب بود از گرندپری استرالیا تا الآن پیشرفت زیادی داشت و در تیم منور خوب درخشیده.

دوازدهمی در تعیین خط  یک نتیجه ی عالی بود. مسابقه هم برای او خوب شروع شد اما پیت استاپ دور بیست و چهارم کند بود و او را عقب انداخت.

استفاده از لاستیک های سافت و تقلای فراوان او برای تیمش ارزشمند بود. در دور آخر با والتری بوتاس در حال جدال بود که پرچم های آبی بالا آمدند. کار برای او سخت تر شد اما او ادمه داد و امتیاز گرفت. اتفاقی که یک بار دیگر در موناکوی 2014 به دست ژول بیانکی فقید رقم خورده بود.

پاسکال ورلاین

پاسکال ورلاین

برای تیمی از بانبری این نتیجه خیلی مهم بود. این تک امتیاز, جرقه ای ایست که آثار خودش را در بلند مدت نشان خواهد داد.

 

و بازندگان…

 

نیکو روزبرگ

واقعا باید برای او متاسف باشیم , وقتی همیلتون قصد دفاع دارد, جدال بدون تصادفی تمام میشود اما وقتی او قصد  این کار را داشت, ورق برگشت و همه چیز خراب شد. این حادثه به قیت برد برای نیکو روزبرگ تمام شد.

تصادف پیچ دوم هم که به علت نقص در سیستم ترمزش بود برایش جریمه ای ده ثانیه ای به ارمغان آورد. علاوه بر آن به دلیل رانندگی با ماشین آسیب دیده دو امتیاز منفی به کارنامه ی خود اضافه و یک توبیخ دریافت کرد.

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

بدتر از آن همه مشکلات این بود که او به دنبال هتریک در اتریش بود. او میتوانست با تداوم فرم خوب خود اختلاف خود را بیشتر کند. اما این اتفاق نیوفتاد و این فاصله دوباره به یازده امتیاز کاهش یافت.

 

دنیل ریکاردو

از گرندپری موناکو تا الآن هیچ چیز بر وفق مراد او نبوده. درست مثل باکو نتواست از ماشین خود حداکثر استفاده را ببرد. برخلاف مکس که که با جنگندگی دوم شد, او در رده ی پنجم قرار گرفت. تیم ردبول با تحلیل داده ها باید منشاء این کندی را دریابند.

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

فورس ایندیا

دوباره فورس ایندیا در تعیین خط خوش درخشید اما با استارت نه چندان جالب نیکو هالکنبرگ همه ی امید آن ها بر باد رفت. بعد از آن مشکل بالانس در خودرو ایجاد شد و خوردگی لاستیک های عقب را افزایش داد و باعث شد سرعت هالک کم شود. چند دور بعد آلمانی بدشانس به دلیل نقص در سیستم ترمز از مسابقه کناره گیری کرد.

پیت استاپ سرجیو پرز هم ضعیف بود. او را تا رده ی یازدهم عقب انداخت. بازگشت وی به رده ی هشتم از نکات قابل توجه بود اما مشکل نیکو برای او هم پیش آمد ترمز هایش را از دست داد.در ابتدا چند رده از دست داد و در آخر در پیچ سوم از مسیر خارج شد و به مسابقه ی خود و فورس ایندیا پایان داد.

 

فراری

امید داشتند که بتوانند در پیست نسبتا باریک ردبول رینگ اتریش که تنها نه پیچ دارد مرسدس ها را به چالش بکشند. شرکت در تعیین خط و استارت با لاستیک های سوپرسافت در ابتدا شاهکار به نظر میرسید اما در مسابقه عملکرد ضعیفی داشتند.

فتل به دلیل تعویض جعبه دنده از چهارمی به هشتمی رفت. در دور بیست و هفتم زمانی که نیکو روزبرگ که به پیت لین رفته بود, تنها 1.2 ثانیه با سباستین فتل فاصله داشت لاستیک عقب سمت راستش ترکید و شماره ی پنج فراری را از دور خارج کرد.

سباستین فتل

سباستین فتل

کیمی رایکونن در ابتدا رقابتی به نظر میرسید اما بعد از گیر افتادن پشت دو خودروی ردبول کم کم از از سرعتش کاسته شد و در دور پنجاه و هشتم زمانی که از دنیل ریکاردو عبور کرد, فاصله اش با مکس خیلی زیاد شده بود. با حداکثر توان ادامه داد و این جدال دیرهنگام را با 0.3 ثانیه اختلاف به راننده ی جوان ردبول واگذار کرد.

مسابقه ی اتریش

کیمی رایکونن

نکته ی جالب این بود که مرسدس بر خلاف برنامه ی قبلی خود توقف همیلتون را از یک به دو توقف افزایش داد درست برعکس فراری که برای کیمی رایکونن دو توقف پیش بینی کرده بودند اما آن را به یک کاهش دادند. هر چه اسب های فراری تلاش کردند نتوانستند برای تیر های نقره ای چالشی ایجاد کنند

6 دیدگاه

 1. هومن

  1

  0

  یه چیز جالب بگم تا قبل گرند پری اتریش امسال فقط ۲ راننده در تاریخ فرمول یک هتریک دو رقمی داشتند که با اتریش امسال همیلتون به دهمین هتریک خودش رسید بعدی جیم کلارک بریتانیایی هستش با ۱۱ هتریک و شومی ۲۲ که بسیار دست نیافتنیه تبریک به تمام طرفداران همیلتون جنگنده وبه قول یکی از دوستان جاه طلب (ما با هم میبریم و میبازیم)

 2. هومن

  0

  0

  ولی f1از لحن جالبی برا رفتارنیکو استفاده کرد

 3. سلمان

  0

  0

  واقعا باید برای او متاسف باشیم , وقتی همیلتون قصد دفاع دارد, جدال بدون تصادفی تمام میشود اما وقتی او قصد این کار را داشت, ورق برگشت و همه چیز خراب شد.
  این جمله جای تامل داره!

 4. yg

  0

  0

  پنالتی 10 ثانیه چطور حساب میشه؟من تازگیا یه فرمول یک علاقمند شدم زیاد از قانونا اطلاعی ندارم

  • Ali n

   0

   0

   اگه تو طول مسابقه باشه که باید 10 ثانیه تو گاراژ وایسه ، اگه بعد از مسابقه باشه که به زمان مجموع مسابقش 10 ثانیه اضافه میکنن مثلا اگه مسابقه رو اساعت و 30 دقیقه و 10 ثانیه تموم کرده میشه 1 ساعت و 30 دقیقه و 20 ثانیه
   بعد اگه زمان جدیدش از زمان بقیه بیشتر باشه جایگاه از دست میده.

   • yg

    0

    0

    مرسی اما واقعا 10 ثانیه خیلی زیاده