فرمول یک ایران – فصل 2017 فرمول یک اولین فصلی بود که تغییرات در داون‌فورس ماشین ها بسیار چشم‌گیر شد و منجر به ثبت زمان هایی سریع‌تر و سرعت‌هایی بالاتر از آنچه قبلا در فرمول یک دیده بودیم شده بود. با نزدیک شدن به آغاز فصل 2018 فرمول یک، نگاهی خواهیم داشت به تغییراتی که طراحان ماشین‌ها باید در طراحی هایشان اعمال کنند تا بتوانند قوانین جدید در طراحی را رعایت کرده باشند.

شاید تعجب برانگیزترین شاخصه‌ای که در ماشین‌های فصل 2017 اضافه شده بود، بالچه تی بود. یک بالچه افقی کوچک پشت سر راننده و جلوتر از بالچه‌های انتهایی ماشین که در ابتدای فصل زیاد به آن اهمیت داده نمی شد اما رفته رفته به یکی از ارکان اساسی تمام ماشین‌های فرمول یک تبدیل شد.در اصل نظریه افزودن بالچه تی به ماشین‌ها از بررسی های آیرودنامیکی آنها به‌ دست آمد، جایی که طراحان با بررسی‌هایشان متوجه شدند برای بهبود شرایط آیرودینامیکی ماشین می توانند چنین بالچه‌ای به ماشین بیفزایند. در تصویر زیر محدوده هایی که با رنگ قرمز مشخص شده مناطق ممنوعه و محدوده هایی که با رنگ زرد مشخص شده مناطق مجاز جهت نصب بالچه تی بود.

محدوده های مجاز نصب بالچه تی

محدوده های مجاز نصب بالچه تی

 

این نکته که بالچه های تی می‌ توانستند مقداری کم اما کافی به میزان کلی داون ‌فورس ماشین بیفزایند پذیرفتنی است اما باید این مساله را هم مورد توجه داشت که جریان هوای برخوردی به بالچه‌های افقی انتهایی ماشین را مغشوش می کنند.

تعطیلات مابین فصل 2016 و 2017 زمان مناسبی برای تست کردن اجزاء جدید ماشین‌ها بود. گفتنی است از همان ابتدا اضافه کردن بالچه تی تاثیرات مثبتی روی شرایط آیرودینامیکی ماشین‌ها گذاشت اما برای مثال در ماشین تیم هاس باعث ایجاد ارتعاشات در بالچه کوسه ماشین شده بود.

ماشین VF17 تیم هاس

ماشین VF17 تیم هاس

 

در ابتدا مشکلات زیادی برای ماشین‌ها بخاطر نصب این بالچه پیش آمد تا جایی که برخی تیم‌ها حتی به فکر حذف کردن این قطعه از ماشینشان افتادند. فدراسیون جهانی اتوموبیلرانی برای جلوگیری از خطرات احتمالی این قطعه،طرح های نامناسب بالچه تی را به تیم ها داد تا از نصب آنها پرهیز کنند هرچند این مورد هم کارساز نبود و در گرندپری بحرین، بالچه تی ماشین والتری بوتاس خسارت قابل توجهی به ماشین مکس ورشتپن وارد کرد.

هرچه در طول فصل پیش می رفتیم طرح های منحضر بفردی از تیم‌ها برای این قطعه دیده می شد.

طرح های منحصر بفرد تیم‌ها برای بالچه تی

طرح های منحصر بفرد تیم‌ها برای بالچه تی

 

البته در مسابقات پایانی فصل ترجیح بیشتر تیم‌ها بر استفاده از یک بالچه ساده به جای بالچه‌هایی با طراحی‌های پیچیده و چند بخشی بود، هرچند هنوز در طراحی‌های آنها از جزئیات پیچیده‌ای استفاده می شد. در تصویر زیر به خوبی می‌ توانید این جزئیات را که با فلش های قرمز مشخص شده اند ببینید.

جزئیات بالچه تی در فصل 2017

جزئیات بالچه تی در فصل 2017

همانطور که از تغییرات بالچه تی می بینیم، همیشه همه چیز همانطور که در کتاب مقررات نوشته شده پیش نمی رود. تیم ویلیامز از بالچه‌های تی دوگانه استفاده کرد اما مکلارن، فورس ایندیا و رنو از ویلیامز هم یک قدم فراتر گذاشتند و از بالچه‌های تی چند لایه بهره بردند.

به هر صورت، بالچه کوسه و بالچه تی در طراحی ماشین‌های 2018 جایی ندارند. بنابراین ماشین‌های 2018 بیشتر شبیه آن چیزی هستند که تیم سائوبر در سال 2017 در گرندپری آمریکا استفاده کردند خواهند شد. پوشش موتور خودرو هنوز هم بالچه خواهد داشت اما نه شبیه آن چیزی که در فصل 2017 شاهد آن بودیم.

پوشش موتور تحول یافته در سال 2018

پوشش موتور تحول یافته در سال 2018

 

پوشش Halo

پوشش Halo

پوشش Halo

 

با شروع فصل 2018 مسابقات فرمول یک، اولین تغییری که هر طرفدار این رشته ورزشی در ماشین‌ها می بیند اضافه شدن یک قطعه عجیب و غریب مقابل چشمان راننده است. برای بالا بردن سطح امنیت راننده‌ها در ماشین‌های فرمول یک، در سال 2015 ایده‌ای مطرح شد که با استقاده از قطعه‌ای مقابل دیدگان راننده، احتمال رخ دادن حادثه‌های خطرناک مانند آنچه برای فیلیپه ماسا رخ داد را کاهش دهند. این قطعه با نام Halo اولین بار در فصل 2018 مسابقات فرمول یک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

البته لازم به ذکر است تمام قطعات شبیه Halo که تا الان دیده بودیم تنها جنبه تست و آزمایش داشته ‌اند و فقط برای بررسی های عموما آیرودینامیکی روی ماشین‌ها قرار گرفته بودند. قطعه اصلی Halo باید بخشی از خودرو باشد. افزودن این محافظ، طراحان را به دردسر انداخت به این دلیل که مجبور بودند محدودیت وزن خودروها را رعایت کنند و در عین حال قطعه ای اضافه به ماشین بیفزایند. البته طبق قوانین جدید، در سال 2018 ماشین ها می توانند 6 کیلوگرم سنگین تر از وزن قانونی فصل 2017 باشند که 728 کیلوگرم بود. با این حال خیلی از طراحان اعتراضات خود را به گوش مسئولین مسابقات فرمول یک رسانده اند چون طراحی قطعه Halo در نهایت منجر به قطعه ای 14 الی 15 کیلوگرمی می شود و همین می تواند باعث شود تیم هایی که از راننده های سنگین وزن تر برای رقابت استفاده می کنند دچار جریمه شوند.

3 تامین کننده مختلف در کشورهای بریتانیا، آلمان و ایتالیا این قطعه را تولید می کنند و هر عدد Halo با قیمت 15 هزار یورو به فروش می رسد. جنس این قطعه از تیتانیوم می باشد. افزودن Halo به ماشین اجباری می باشد اما دست تیم ها در نحوه طراحی آیرودینامیکی این قطعه تا حدی باز است پس انتظار این را داریم که Halo هایی با طرح های مختلف در فضل 2018 ببینیم.

شکل زیر مکان و مقدار نیروهای مختلفی که Halo باید توان مقاومت در برابر آنها را داشته باشد را نشان می دهد.

حداقل توان مقاومت بخش های مختلف Halo

حداقل توان مقاومت بخش های مختلف Halo

 

سیستم تعلیق

شاید تغییر در سیستم تعلیق اصلا به چشم بیننده های تلویزیونی یا حاضرین در پیست نیاید اما در سال 2017 تیم های ردبول و فراری با استفاده از بازویی کوچک، سیستم تعلیق خود را کمی تقویت کردند که علاوه بر بالا رفتن فرمان پذیری ماشین در پیچ‌های تند، اندکی تاثیر مثبت نیز روی آیرودینامیک ماشین داشت. امسال با قوانین جدید فدراسیون جهانی اتوموبیلرانی، تیم ها دیگر اجازه استفاده از این بازوی اتصال را نخواهند داشت.

سیستم تعلیق ماشین تیم ردبول در سال 2017

سیستم تعلیق ماشین تیم ردبول در سال 2017

 

سیستم تعلیق ماشین تیم فراری در سال 2017

سیستم تعلیق ماشین تیم فراری در سال 2017

7 دیدگاه

 1. soroush_sh_11

  11

  8

  مسابقات ۲۰۱۸ برابر با پسرفت فرمول یک

  • ايزديار

   16

   0

   از نظر مديران و حضرات نگين خودرو، قطعا اين تغييرات ، تغيير محسوب نمي شوند.
   به حول وقوه الهي سال اينده ماكت ماشين ٢٠١٤ رو ميارن نمايشگاه و با كمال ادب و متانت برچسب ٢٠١٨ را بشكل شكيلي روي خودرو مي چسبانند.
   اميدوارم ما علاقه مندان فرمول١ كمي شعور پيدا كنيم و به حضرات نمايشگاهي اعتراض نكنيم و هرچي گفتند بگوييم :بله حق با شماست

   درود برمديران ملي

 2. Rexa25

  7

  0

  البته بالچه ی تی کاملا از بین نرفته و تیم ها بالچه ی پایینی رو نگه داشتن

 3. OWL

  2

  0

  ممنون بابت مطلب فنی بالا.اگه امکانش هست درباره قوانین وزن ماشینها هم یه مطلب برید.بعد از پایان مسابقه چرا بصورت عمدی لاستیکهای خرد کنار پیست رو روی لاستیکها جمع میکنن؟؟؟؟؟

  • max verstapen

   3

   3

   سلامOWL دوست خوبم اسمتو نمیدونم چیه اما جواب سوالات اینه: طبق قوانین وزن ماشین های فرمول یک به اضافه ی وزن راننده ها وکلاه کاسکتشون نباید از یک عددی کمتر بشه بطور مثال نبایداز 900 کیلو کمترباشه . اگه کمتر از وزن تعریف شده در قانون باشن بهشون پنالتیه زمانی تعلق میگیره اینجوری ممکنه پودیوم و رده رو از دست بدن به همین خاطر هستش که راننده های اول تا سوم بعداز مسابقه در دور کول داون یا خنک کردن بر روی خرده لاستیک های کنار پیست میرن تا باچسبیدن اون خورده لاستیک ها به لاستیک ماشینشون وزن ماشین رو بالاتر ببرن تا از جریمه زمانی دور بشن . امیدوارم به جواب دلخواهت رسیده باشی اگرسوال دیگه ای بود درخدمت هستم

   • OWL

    0

    0

    ممنون بابت جوابتون.مرسی

 4. Ssj 110

  2

  1

  فکر میکنم اگه قوانین مربوط به آیرودینامیک آزاد تر بزارن بیشتر باعث پیشرفت ماشینا میشه.
  هرچند که تیمای متوسط به مشکل میخورن.