فرمول یک ایران – یاد گرفتیم که در فرمول یک منتظر رویدادهای غیر منتظره باشیم، و این آخر هفته در گرندپری مالزی این انتظار ما برآورده شد. با این حال، چه کسانی درآخرین گرندپری مالزی برنده بودند، و چه کسی مسابقه ای را در سال بعد دیگر از دست نخواهد داد؟

برندگان

ورشتپن فاتح

مکس روز شنبه گفته بود که واقعاً می خواهد با تلاش خودش یک مسابقه را ببرد تا این که مانند مسابقه سال گذشته اسپانیا پیروزی به او هدیه داده شود. و در نهایت، مکس ورشتپن به آن چه می­ خواست رسید، آن هم یک روز بعد از تولد 20 سالگی اش.

حقا که شایسته این پیروزی بود.

با در نظر گرفتن هفت DNF و این که آخرین سکویش به گرندپری چین در ماه آوریل بر می گردد، باید گفت که ستاره هلندی یک سال نه چندان موفقی را گذرانده است. سالی که گفته است می خواهد فراموشش کند.

اما در این آخر هفته، زمانی اوضاع بر وقف مرادش شد که سباستین فتل در تایم گیری دچار مشکل شد و در انتهای گرید قرار گرفت و در ادامه نیز فراری رایکونن، که تایم دو زده بود، به دلیل معضل مشابه با فتل یعنی مشکل فشار توربو آن هم در دور جای­ گیری در گرید، به گاراژ برگردانده شد و دوباره به پیست برنگشت.

بعد از این اتفاقات، او در استارت پشت همیلتون نفر دوم بود و قبل از این که به شکل تهاجمی از داخل پیچ شماره یک از همیلتون سبقت بگیرد، در سه دور ابتدایی مرسدس تدافعی را تعقیب کرد. او می دانست که همیلتون به دلیل موقعیتش در کسب امتیازات قهرمانی، با او وارد یک مبارزه جدی نخواهد شد، و زمانی که سبقت عالی گرفته شد او خودش و مسابقه را کنترل کرد تا با یک نتیجه فوق العاده به پیروزی که نیاز داشت، برسد.

ورشتپن و تیمش - مالزی 2017

ورشتپن و تیمش – مالزی 2017

ردبول جانی دگر می یابد

ظاهراً خبر پیروزی ورشتپن در سرخط خبرها به اندازه کافی شادی آفرین نبود که تیم شهر میلتون کینس، سومی دنیل ریکاردو را نیز جشن گرفت.

اما این موفقیت فراتر از نتیجه 1-3 و کم شدن فشارها از روی ردبول، خوشحالی دوباره مرد هلندی را بعد از بدشانسی های مداوم در این فصل در پی داشت.

بعد از عملکرد فوق العاده در پیست سنگاپور، خودرو RB13 به اندازه کافی در سپانگ خوب بود که بتواند انتقامش را از مرسدس بگیرد.

شواهد نشان می دهد، از زمانی که آدرین نیووی دوباره تمرکزش را بر روی بخش آیرودینامیکی خودرو گذاشته، پیشرفت زیادی در ردبول حاصل شده است. آنها در مونزا، سنگاپور و البته در مجارستان خوب بودند، و انتظار دارند در مابقی مسابقات خیلی خوب باشند.

اگر این بدین معناست که تیم سومی هم درگیر رقابت قهرمانی خواهد شد، خبر خوشحال کننده برای فرمول یک و خبر بد برای فراری و مرسدس است، که در آخر هفته های ضعیف امکان دارد امتیازات ارزشمندی را از دست بدهند.

سکوی گرندپری مالزی 2017

سکوی گرندپری مالزی 2017

الهه شانس در کنار لوئیس و مرسدس

این آخر هفته قطعاً برای مرسدس، با دوم شدن همیلتون و توقف سه برد پی در پی، یک باخت دوگانه است. آنها بعد از آنچه که توتو ولف آن را بدترین جمعه مرسدس نام گذاشت، به طور دراماتیکی با تعویض به ویژگی های ست آپ آیرودینامیکی سنگاپور، کارها را به عقب برگردانند. و همیلتون در حالی پول پوزیشن را از آن خود کرد که بعد از رضایت والتری بوتاس از ست آپ جدید در FP3 و با اینکه همین ست آپ در تمرینات جمعه به خوبی کار نکرده بود، نمی توانست در مورد وضعیت ست آپ خودرو تصمیم گیری بکند چون از طرفی بازگشت دوباره به ست آپ جدید پیچیدگی های زیادی داشت.

در مسابقه شرایط فرق داشت و این برای همیلتون یک موهبت بود که ست آپ جدید کار نکرد. کسب جایگاه دوم عالی بود و از خسران بیشتر مرسدس در روزی که F1W08 سرعت لازم برای رقابت با مکس ورشتپن ردبول سوار را نداشت، جلوگیری کرد.

در مجموع، 5 مسابقه مانده تا پایان فصل، همیلتون اختلاف امتیازش با فتل را به 34 امتیاز افزایش داد.

ورشتپن در حال سبقت از همیلتون - مالزی 2017

ورشتپن در حال سبقت از همیلتون – مالزی 2017

پرز شجاع

با در نظر گرفتن مریضی ویروسی پرز و این که او دو شب گذشته را زیر سرم به سر برده است، کسب مقام 6 امی با یک رانندگی قهرمانانه، فوق العاده بود.

او ناخوش احوال به مسابقه رفت و در پایان دشوارترین گرندپری تقویم مسابقات به لحاظ فیزیکی، کاملاً رنگ پریده و خسته به نظر می رسید. با این حال او یک استارت محشر داشت و در تمام مدت مسابقه اشتباهی مرتکب نشد.

او با احساسات گفت:

این سخت ترین مسابقه ای بود که تا به حال رانندگی کردم.

در مقایسه با صورت مثل گچ سفید او، خودرو صورتی روشن فورس ایندیا قطعاً رنگ بهتری داشت.

او اعتراف کرد:

می ترسیدم نتوانم مسابقه را تمام کنم.

ولی این اتفاق نیافتاد. او این طور ادامه داد:

به اتمام رساندن مسابقه نیز برای خودش یک نتیجه فوق العاده است. برای انجام آن خیلی مصمم بودم و از دکترها برای رساندن من به مسابقه تشکر می کنم. نکته کلیدی برای مسابقه من داشتن یک استارت خوب و عبور از وندورن در چند دور اول مسابقه بود. بعد از آن، می توانستم مسابقه ام را مدیریت کنم که تقریباً بدون حادثه سپری شد. ما توانایی طولانی تر کردن بخش اول مسابقه و مدیریت لاستیک ها را داشتیم. فقط من از جانب فتل تحت فشار بودم، اما این واقعاً مبارزه من نبود. ما امتیازات ارزشمند بیشتری را برای تیم کسب کردیم و من از این که بعد از یک آخر هفته سخت با یک نتیجه خوب رهسپار خانه می شوم، خوشحالم.

حقیقتاً او یکی از راننده های روز بود.

سرجیو پرز - مالزی 2017

سرجیو پرز – مالزی 2017

رانندگی خارق العاده وندورن

یک مسابقه قوی از استافل وندورن، مقام 7 امی را برای مکلارن آن هم در روزی که فرناندو آلونسو نتوانست رتبه ای بهتر از 11 امی را کسب کند، به ارمغان آورد. همچنین مرد بلژیکی در تایم گیری نیز ماتادور را شکست داد.

وندورن بعد از مسابقه بیان داشت:

امروز خیلی خیلی خوشحالم، این به طور یقین بهترین رانندگی من در فرمول یک تا به کنون بود. از رتبه 7 ام شروع کردم و در رتبه 7 ام تمام کردم؛ یک مسابقه بی نهایت قوی. مجبور بودم در هر دور فشار بیاورم، از تایرها محافظت کنم و خودرو را به خانه برگردانم. لاستیک ها شرایط سختی داشتند، اما ما فاصله را با لنس استرول به خوبی مدیریت کردیم، بنابراین بی نهایت خوشحال هستم.

او در ادامه گفت:

مسابقات اخیر برای من خیلی خیلی خوب بودند. من قطعاً با تیم به سختی کار کردم، فشار آوردم، و این برای روحیه تیمی نیز خوب بود. این آخر هفته نشان داد که اگر در و تخته کم و بیش با هم جور باشند، و بتوانیم از حداکثر پتانسیل خودرو استفاده کنیم، کارهای بزرگ ممکن می شوند. و نهایتاً، اگر کارها صددرصد درست پیش نرفت، من هنوز خیلی خوب توانایی جبران آن را دارم. پاداش تمام تلاشهایم را به وفور دریافت می کنم.

استافل وندورن - مالزی 2017

استافل وندورن – مالزی 2017

پاسکال ارزشش را اثبات کرد

پاسکال ورلاین مسابقه را با خودرو سائوبر غیررقابتی خود در رده 17 ام به اتمام رساند، اما این در نوع خودش یک پیروزی است، چون راننده آلمانی که هیچ تضمینی برای داشتن صندلی فرمول یک در سال 2018 ندارد، 10 فستست لپ بسیار ارزشمند را ثبت کرد. او با لاستیک های سافت پیرلی مسابقه را آغاز کرد و تا دور 37 ام زمان تعویض لاستیک های سوپر سافت، وارد پیت نشد، اما این شرایطی نبود که او بتواند با استفاده از یک ست تایرهای نو عملکرد بهتری نسبت به رقبایش داشته باشد. آن دور سریع در دور 53 ام از مسابقه 56 دوری زده شد، که تلاش بسیار تحسین برانگیزی بود. اوه، و سپس او با ماشینش فتل را به پیت برگرداند.

ورلاین، فتل را به پیت می برد - مالزی 2017

ورلاین، فتل را به پیت می برد – مالزی 2017

بازندگان

فاجعه برای کیمی

بیچاره کیمی رایکونن. در مسابقات موناکو و مجارستان او سرعت لازم برای کسب پیروزی را داشت اما مصلحت تیمی به او این شانس را نداد، حالا که فتل مجبور به استارت از انتهای گرید بود او به طور خوشبینانه تشجیع شد تا کار را تمام کند.

اما بخت با او یار نبود و در رانندگی به سمت گرید احساس کرد که موتورش توان ندارد، همان مشکلی که گریبان فتل را در تایم گیری گرفته بود.

تیم در نهایت مجبور شد خودرو SF70H کیمی را برای بررسی دقیق تر به گاراژ فراری منتقل کند، جایی که او دیگر از آن بیرون نیامد.

با توجه به سرعتی که فتل در مسابقه داشت و توانست تا رده چهارم بالا بیاید، به احتمال قوی رایکونن می توانست پیروز مسابقه باشد.

مکانیک ها مشغول تعمیر موتور رایکونن - مالزی 2017

مکانیک ها مشغول تعمیر موتور رایکونن – مالزی 2017

فتل دلاور

به طرق مختلف فتل یک برنده بود، چون به شیوه ای پخته با ناکامی اش در FP3 و تایم گیری کنار آمد، و به لطف فستست لپ های پی در پی، در پیست طوفان به پا کرد.

شاید او در سبقت از دنیل ریکاردو در دور49 ام مسابقه به اندازه کافی قوی نبود. هرچند؛ مانند همیلتون؛ موقعیتش در رقابت قهرمانی، مانع از چنین قهرمان بازی شد.

در نهایت او نتوانست زیاد در این کار دوام بیاورد و عقب افتاد، سپس در دور کند پایان مسابقه با لنس استرول که برای جمع کردن تکه های لاستیک روی پیست، در مسیر مشابهی با فتل بود، یک برخورد غیرضروری انجام داد. اگر این تصادف باعث شود که جعبه دنده اش را برای سوزوکا تعویض کند، این به معنی یک گرید پنالتی پر دردسر برای او است.

او مالزی را در حالی ترک کرد که 34 امتیاز از رقیبش لوئیس همیلتون عقب است، و حالا برای کسب پنجمین عنوان قهرمانی علارغم سرعت SF70H به کمی شانس نیاز دارد.

سباستین فتل - مالزی 2017

سباستین فتل – مالزی 2017

بوتاس بی باک در باتلاق مرسدس

والتری بوتاس اعتراف کرد که بعد از افت زنجیره ای عملکردش در مقایسه با اوایل فصل، در سخت ترین مرحله از دوران کاری اش قرار دارد.

داشتن بسته آیرودینامیکی جدید که در سپانگ کار نکرد، کمک حال او نبود، اما تقصیر از خود او نیز هست.

او چنین عنوان کرد:

امروز سخت بود. هر چه را که می توانستم انجام می دادم، هر چه را که بلدم بودم به خودرو منتقل می کردم، اما سرعت کافی برای رقابت را نداشتم. یقیناً استارت بهترین بخش از روز بود. واقعاً خوب بود، در عمل می توانستم کمی حمله کنم و برای رده های بالاتر بجنگم.

او در مرحله ای برای رده دوم نزدیک بود از بیرون مکس ورشتپن را دور بزند.

بوتاس در ادامه افزود:

اما کمی بعد از آن، دائماً عقب افتادم و نتوانستم پا به پای بقیه بروم. من در بخش اول مسابقه خیلی زیاد، کم فرمانی داشتم، و بنابراین با بالانس خودرو دست و پنجه نرم می کردم. کل داستان مسابقه برای من عبارت بود از مدیریت دمای تایرها. وقتی به خودرو فشار می آوردم، تایرها بیش از حد گرم می شدند و بنابراین من مجبور بودم همه چیز را مدیریت کنم و چرایی کندی من همین بود.

ما نیاز داریم که مسابقه را آنالیز کنیم، چون بسته به روز شده ما بایستی گامی رو به جلو در زمینه داون فورس ایجاد کند، اما عملاً من چنین چیزی ندیدم. هنوز موارد زیادی هستند که بایستی سعی کنیم، بفهمیم. ما باید از امروز درس بگیریم. برای ژاپن، بایستی مطمئن بشیم که قطعات درست را برای خودرو انتخاب کردیم و امیدوار باشیم که هوا کمی خنک تر باشد.

با این حال، او در مرسدس حامیانی دارد.

از جملات رئیس تیم، توتو ولف:

روزی مرد دانایی گفت: دریاهای آرام دریانوردان پخته تربیت نمی کنند.

رقابت بوتاس و ریکاردو - مالزی 2017

رقابت بوتاس و ریکاردو – مالزی 2017

اوکون در جنگ

اوکون در استارت بدشانس بود. اما هم تیمی اش سرجیو پرز استارت عالی داشت، و زمانی که در پیچ شماره 2 به هم رسیدند، اوکون مرد مکزیکی را در داخل پیچ و سمت چپش یافت در حالی که فلیپه ماسا در سمت راستش بود. او گوشتی بود در ساندویچ. در نتیجه برخورد با ماسا پنجر شد و در دور سوم بالاجبار وارد پیت شد.

این باعث شد که او 53 دور باقی مانده مسابقه را با لاستیک های سافت پیرلی رانندگی کند، و در دور 25 ام در پیچ شماره 1 نیز با ساینز برخورد کرد که او را از رده 9 ام به رده 12 ام عقب انداخت. و این بدین معنا بود که او می توانست فقط تا رده 10 ام بالا بیاید در صورتی که پتانسیل 6 ام و یا 7 ام شدن را داشت.

او در پایان رقابت گفت:

این مسابقه ای است که دوست دارم فراموش کنم، چون سرعت خودرو عالی بود و ما نتوانستیم آن را بیشینه کنیم.

استبان اکون - مالزی 2017

استبان اکون – مالزی 2017

8 دیدگاه

  • Ssj 110

   2

   2

   فقط تیکه آخر مسابقه استرول چه کار کرد!!!!!

   اصلا میدونید چیه لنس استرول گفته الان هر کی به هر کیه بزار منم خودم رو واسه صندلی 2019 مرسدس کاندید کنم !!!!!
   البته به قول بعضیا ??? خخخ

  • max verstapen

   4

   1

   البته مشکل از قانون هم هس کاش اصلاح بشه که تعویض قطعات ناشی از تصادفات قبل و بعداز مسابقه پنالتی نداشته باشه چون اصن درجریان مسابقه رخ نداده

 1. Ssj 110

  2

  2

  در ضمن آقا جون ، این خط – و اینم نشون * ،
  مرسدس تا همیلتون هست ورستپن رو نمیاره.

  دنیل ریکاردو احتماش هست ولی مکس ورستپن نه.
  حالا ببینید.
  من تا اون موقع این جا هستم.

 2. مرسدس.

  5

  4

  چرا اینقدر تقصیر ها را گردن دیگران می اندازید. ندیدیم یکبار اینها بپذیرند تقصیر فتل بوده. اون بدبخت که داشت مسیرش را میرفت فتل اومد از کنارش رد بشه زد بهش.
  دقیقا همان مشکلی که هم تیمی سابقش بهش اشاره کرد که فتل باید بداند بعد از خودش ماشین تمام نمیشود و هنوز ادامه دارد، ولی فتل نمیتواند انرا کنترل کند.
  اینجا هم دقیقا همان شد.
  دیگه بازیچه نکنید تعصبات را….

 3. max verstapen

  5

  1

  من ویدئو تصادف فتل با استرول رو توی یوتیوب دیدم تصویر دوربین روی ماشین گروژان که پشت فتل و استرول بود نشون میداد که استرول توی آینه اصن نگاه نکرد و اصن فتل رو ندید

  • 77Ali

   3

   2

   دوست عزيز برو ويديو رو از ماشين گروژان ببين تو كانال تلگرامى سايت هست كاملا واضح يه هو فرمون ميگيره سمت راست
   حالا خداروشكر عوض نكردن جعبه دنده رو

دیدگاه خود را بیان کنید