Register

هفده + هفت =

A password will be e-mailed to you.

راف شوماخر احساس می کند که سباستین فتل یک کاندیدای قوی برای صندلی مرسدس است، آنهم در صورتی که لوئیس همیلتون آن را خالی کند.

لوئیس همیلتون از زمان مسابقه ابوظبی به طرز وحشتناکی ساکت بوده است. البته همه چیز آنطور که او می خواست پیش نرفت، مکس ورشتپن چند هفته پیش، عنوان قهرمانی او را درست در نزدیکی پرچم شطرنجی ربود.

اگر همیلتون تصمیم بگیرد از این ورزش کناره گیری کند، ولف و همراهانش باید در لحظه آخر جایگزینی برای او پیدا کنند و شوماخر فکر می کند فتل یک انتخاب منطقی خواهد بود.

راف شوماخر در این باره اذعان کرد:

با توجه به تجربه ای که سباستین دارد، سرعتی که هنوز دارد.

و بالاتر از همه، او ماشین مرسدس یا موتور را می شناسد… فکر می کنم به کانسپت  استون مارتین نیز بسیار نزدیک است.

با اینکه فتل برای 2022 با استون مارتین قرارداد دارد اما در صورت تماس احتمالی مرسدس، معادلات تغییر خواهد کرد.

البته این یک احتمال خواهد بود. به خصوص که اکنون در استون مارتین تغییراتی در پرسنل ایجاد شده که ممکن است برای سباستین ایده آل نباشد.

چون فکر می کنم اوتمار سافنور و او… تیم خوبی بودند.

105 دیدگاه

 1. مَمَّدو

  26

  0

  چرا بال عقب خودروهای جدید، قاشقی است؟ (تقدیم به کاربر جنتلمن؛ mrz_ir)
  طبق قوانین سال ۲۰۲۲ فرمول یک، بال جلو، در دو انتهای سمت چپ و راست خود، دارای گوشه های کاملا گِرد میباشد. همچنین اِندپلیت های (لبه های عمودی) خیلی بلندی در دو طرف خودش داره. بلندای لبه های کناری بخاطر از بین بردن جریان آشفته ی تولید شده توسط بال جلو و جلوگیری از امتداد اون به سمت ماشین پشت سری هست و صافی و گردی گوشه های بال هم برای کاهش خطر پنچری تایر ماشین بغلی، در برخوردهای جزئیه. اما در بال عقب، صفحه های عمودی دو طرف بال، کاملا حذف شدن! و این تصمیم در راستای کاهش دانفورس بر روی محور عقب گرفته شده. اما چرا با حذف اِندپلیت عقب، حالا طراحان بال رو گود و قاشقی میکنن؟ اولش بیاین باهم یه مروری بر تاریخچه زیبای اِندپلیت داشته باشیم:
  اِندپلیت رو اولین بار مهندسی باوقار و خوشتیپ به نام فردریک ویلیام لانچستر، در سال ۱۸۹۷ پیشنهاد داد. اونهم در اون سالهایی که هنوز نه به اون صورت هواپیمایی وجود داشت، نه ماشین پرسرعتی، نه تونل بادی و نه سی اِف دی. در حقیقت آقای لانچستر به شدت از زمان خودش جلوتر بود و درک مفهوم مکانیک سیالاتش فوق العاده قوی بود. آقای لانچ که لقب بنیان گزار آیرودینامیک رو هم از آن خودش کرده، اندپلیت رو برای از بین بردن جریانهای گردابی درگ افزا پیشنهاد داد که بعدها (زمان توسعه هواپیماها) مشخص شد اونها خاصیت لیفت افزایی هم دارن (یا به عبارتی وقتی برعکس نصب بشن، خاصیت دانفورس افزایی خواهند داشت). برای توضیح اثر اندپلیت بر روی دانفورس، میشه گفت که هوای فشرده روی بال عقب، مثل یک فنر فشرده، تمایل داره که مولکول هاش رو از هم جدا کنه و به اصطلاح منبسط بشه. با انبساط هوا به طرفین، عملا بخشی از جریان هوا از روی بال به کنار میره و از مجموعه تولید کننده دانفورس دور میشه و دانفورس کلی، کاهش پیدا میکنه. وجود اندپلیت باعث میشه که هوای فشرده به صورت حبس در بالای بال باقی بمونه و اثر فشاری و تولید دانفورسش بیشتر بشه. اندپلیت ها یه اثر دوم هم دارن و اون اینه که مثل یک دیوار، بین جریان هوای کنارگذر و جریان هوای روی بال عقب، جدایی میندازن. اگه این جدایِش اتفاق نیفته، چون هوای روی بال، فشار بیشتری از هوای کنار و زیر بال داره، ما بلافاصله بعداز بال عقب و در دو گوشه چپ و راست اون، شاهد غلبه جریان پرفشار بر جریان کم فشار خواهیم بود و اتفاقی شبیه چرخش آب به دور چاه روی میده و گردبادی تشکیل میشه که درگ رو افزایش میده. پس اندپلیت در کنار خاصیت دانفورس افزایی، میتونه درگ رو هم کم کنه. هرچند که عمودی قرار گرفتن اون، نسبت به تیغه بال عقب، خودش عامل تولید گردبادهای درگ افزای کوچکتری هست که طراحان با ایجاد شکاف های عمودی یا افقی، سعی بر حذف اون گردبادها میکنن. در قوانین جدید، اندپلیت حذف میشه تا دانفورس کمتر بشه. اما اینکار درگ رو افزایش میده. طراحان برای جبران هر دو مسئله ی کاهش دانفورس و افزایش درگ، میان وسط بال عقب رو منحنی میکنن. ایجاد گودی در وسط بال، این امکان رو میده که اکثریت دانفورس تولیدی توسط بال عقب، در محدوده همین ناحیه قاشقی اتفاق بیفته و عملا ادامه بال تا دو طرف، نقش چندانی در فشرده کردن جریان هوا و ایجاد نیروی عمودی نداره. در نتیجه نیروی انبساط مولکول های هوا در لبه ها، کمتر بوده و جریان هوای جدا شده از بال عقب، دیگه به اون صورت باعث تقویت گردباد مکنده پشت خودرو نمیشه (کاهش درگ). ضمن اینکه شیب دیواره گودال قاشقی به سمت وسط، تا حد زیادی به مقابله با نیروی انبساط هوا میپردازه و اونو خنثی و دانفورس رو افزایش میده.
  امروزه تاثیر اندپلیتها و یا مکمل آنها یعنی حالت بالِ قاشقی بر افزایش راندمان آیرودینامیکی به قدری اثبات شده و محبوب است که اگر دقت بفرمایید در نوک بال قریب به اتفاق جت های شخصی جدید اعم از “لیر جت”، “داسو فالکون”، “بیچ کرافت”، “گلف استریم” و … و حتی برخی هواپیماهای مسافربری جدید مثل بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰، بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر، ایرباس اِی۳۲۰ و ایرباس اِی ۳۵۰ و … اندپلیت وجود داره. اما به نظر شخص خودم، زیباترین طرح بال خمیده تعلق میگیره به بال هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ مدل متحول شده ۸آی (۷۴۷-۸آی) که بالهای نازک و انعطاف پذیر آن پس از برخواستن از زمین و تحت فشار آیرودینامیک، به حالتی خمیده رو به آسمان در تلفیق با بدنه هواپیما، عملا شکل یک کاسه و منحنی یا گودی به خودش گرفته و یکی از بهترین راندمان های جهان را به خودش اختصاص داده است.
  در مجموع راه حل بال قاشقی، فعلا و قبل از اعمال خلاقیت ها و جولان های در محدوده خاکستری، بهترین راه حل موجود میباشد. امیدوارم که شاهد مدل های مختلفی از طراحان تیمهای مختلف باشیم.

  • @sebvr

   8

   1

   ممنون اطلاعات خوب و مفیدی رو انتقال دادید و از انتقادات راجب ساده سازی توضیحات هم نکته برداری کردید و باعث شده با یه قماله خوب و کامل طرف باشیم
   مثل همیشه جذاب اقای ممدو ممنونم

  • @sebvr

   8

   0

   ممنون اطلاعات خوب و مفیدی رو انتقال دادید و از انتقادات راجب ساده سازی توضیحات هم نکته برداری کردید و باعث شده با یه مقاله خوب و کامل طرف باشیم
   مثل همیشه جذاب اقای ممدو ممنونم

  • mrz_ir

   7

   2

   ممدو عزیز واقعا خیلی لطف دارید و واژه جنتلمن برای من خیلی زیاده !
   عجب مقاله ای و عجب موضوع جذابی ، واقعا از مقالتون لذت بردم ، اونم بعد از یه امتحان نسبتا سخت کمکم کرد که یکم ذهنمو ازاد کنم .❤
   یکی از جالب ترین قسمت هایی بود که حذف شده و واقعا منتظرم که ببینم تیم ها چه راه حل های خلاقانه ای برای این موضوع دارند .
   یاد شکل هاش و شکافهاش و همچنین دو خط گردبادی که میدیدیم بخیر !

  • Amin-sdg

   6

   0

   مرسی ممدو جان
   واقعا عالی بود.👌👌
   دمت گرم

  • armin

   6

   0

   عالي 👏👏👏
   ممنون از مطلب عالي

  • Ali Hosseini

   4

   0

   اقا دمت گرم خیلی عالی بود فقط یه نکته ای ذهنم درگیر کرده.
   اندپلیت 2 اثر داره، کاهش درگ و افزایش دانفورس که متاثر از کم شدن گردابه های لبه بال عقب (محبوس شدن هوا) هست.
   حالا اندپلیت رو حذف کردن اگه تیما از این فرم قاشقی با شیب کمتری استفاده کنن به گونه ای که شاهد شکل گیری گردابه های نسبتا قوی نوک بال عقب باشیم(البته قدرت گردابه های بال عقب رو نمی دونم چقدره ولی توی بال هواپیما میدونم خیلی خیلی قوی هستش)، این گردابه از منظر هوای کثیف برای ماشین پشتی میتونه مشکل ساز بشه یا نه؟ چون هوا رو اشفته میکنه
   توی قوانین در مورد این شکل قاشقی بال عقب محدودیتی گذاشتن؟

   • مَمَّدو

    8

    0

    از حمایت ها و کامنت های محبت آمیز همه دوستانم ممنونم.
    راستش فکر میکنم که اگه تیمها بخوان از بال عقب به عنوان آشفته ساز استفاده کنن، دستشون کاملا باز باشه (از نظر قانون ابعاد بال) ولیکن نکته اینجاست که اگه به جای تولید دانفورس بر محور عقب، به تولید آشفتگی بپردازن، چرخ عقب سبک میشه و تعادل آیرودینامیکی ماشین بهم میخوره. بعد مجبورن بال جلو رو کم دانفورس تنظیم کنن و دست آخر چنین ماشینی سرعتش رو تو پیچ ها از دست میده. پس فکر کنم ارزشش رو نداره.

 2. مَمَّدو

  12

  5

  ضمن عرض خسته نباشید خدمت محمد آقا نامور و خواهش از اینکه کامنت بنده رو آزاد بفرمایند میخواستم بگم که خییییلی عجیب میشه اگه چنین تفاقی بیفته. بیشتر احساس میکنم تیم مرسدس به ایشون پول داده تا چنین حرفی بزته!
  چون با اینکارش حس حسادت و رقابت لوئیس رو در مورد اینکه سباستین بیاد و با ماشینی که همیلتون توسعه داده قهرمانی کسب کنه، بر می انگیزه و لوئیس رو ترغیب میکنه به موندن.
  البته به عنوان طرفدار فتل آرزو میکنم بیاد مرسدس و دو سه تا قهرمانی خوشگل بگیره قبل از بازنشستگی!

  • Mahdi.drs

   11

   3

   انشالا
   البته طرفداران لوییس بد برداشت نکن و رفتن لوییس از اف وان اتفاق ضدحالی هست مسلما ولی اگر بره خیلی دوس دارم سب یا الونسو رو با توجه به حجم تجربه ای که میتونن به راسل انتقال بدن ببینم .
   در کل امیدوارم هاس سال بعد بهترین ماشین رو داشته باشه و مزپین هم قهرمان یشه!!!،🤣😬

  • mrz_ir

   13

   4

   به نظرم این استراتژی مرسدس و لوییسه که مطمئن بشن دیگه همچنین اتفاقی نمیوفته و جایگاه خودشونو محکم کنن چون این دو سه سال به خاطر دامینیت بودن مرسدس قوانین برای مرسدس و لوییس خیلی ریزبینانه تر و سخت تر بودن !
   دلیل اصلیش هم این بوده که فیا میخواسته قهرمان جدید ببینه (تقریبا بهشون حق میدم ، جور دیگه ای زورشون نمیرسیده! )، مثلا همین سخت گیری ها گسلی رو برنده کرد و ساینز رو به سکو دوم رسوند و امسالم یکی از قهرمانی هارو به زور از ترکیب مرسدس و لوییس گرفتن.

   اما اینکه سب جایگزین لوییس بشه و یکی از این دو نفر بدون اونیکی رقابت کنه خیلی حال گیریه
   همین دو سالی که سب جلو نبوده واقعا عذاب اور بود.

   • FJ

    13

    5

    mrz_ir
    تغییر قوانین طبیعیه همیشه بوده ,قبلا هم برای اینکه جلوی شوماخر و فراری و یا سب وردبول رو بگیرن از این کارا کردن.به هرحال اگه رقابت نباشه مخاطب کمتر میشه در نتیجه درآمد کم میشه.و ابن خب ضرره برای هر ارگان و تشکیلاتی .

   • Mahdi.drs

    9

    2

    رقابت لوییس و سب رقابت کلاسیک و قشنگی بود ولی دیگه فکر نکنم بتونیم باتوجه به قدرت استون مارتین اینجور رقابتی ببینیم
    باید امیدوار باشیم حداقل رقابت باشه و مثلا اگر مرسدس سریعترین ماشین رو داشت راسل بتونه در حد رزبرگ ظاهر بشه. ویک رقابت در کار باشه (نه مثله بوتاس که نمیتونست پا به پا لوییس بیاد) با اگر فراری بهترین ماشین رو ساخت ساینز بتونه خودشو به سرعت لکرک برسونه!!

   • Mahdi.drs

    8

    3

    در واقع به نظرم فصل بعد فصل خوبی خواهد بود چون اگر فراری سریعترین باشه دوتا راننده داره که هر دوتاشون تشنه برد و قهرمانی هستن و اختلاف عملکرد زیادی باهم ندارن
    اگر مرسدس بهترین باشه راسل می‌تونه احتمالا در حد رزبرگ و باتن با لوییس رقابت کنه
    اگر مکلارن باشه دنیل و نوریس هم نزدیک به هم عمل خواهند کرد!!
    منتها اگر ردبول سریعترین ماشین باشه(خیلی بعید میدونم) مکس احتمالا میتونه راحت پرز رو کنار بزنه!!
    در کل تا موقعی که ردبول با اختلاف سریعترین ماشین رو نداشته باشه سال بعد شاهد رقابت قهرمانی تقریبا نزدیکی خواهیم بود نه مثله سال ۲۰۱۹ و۲۰۲۰ که بوتاس مثله شلغم قهرمانی رو با اختلاف بیشتر از ۱۰۰ امتیاز واگذار میکرد و هر مسابقه که شروع میشد میدونستیم حتی اگر بوتاس پول هم داره احتمالا بازم لوییس چون ازش سریعتره مسابقه رو میبره و یه جورایی حوصله سربر شده بود دیگه!!
    توتو ولف اگر یکم زودتر از شر بوتاس خلاص میشد سال۲۰۲۰ و ۲۰۱۹ میتونستن فصل های قشنگ تری باشن

   • Ham

    6

    1

    نباید راسل با همیلتون رقابت کنه چون توتو ولف نمی ذاره

   • Lewis44

    6

    5

    نظر من برعکسه (مرسدس گفته لوییس اعتمادشو به فیا به کلی از دست داده و تا اعتمادشو جلب نکنن احتمالا به مسابقات برنمی‌گرده.)
    از طرفی از تمام راننده ها،مهمانداران،خوده شخص مایکل مسی خواسته شده درمورد پیگیری دور آخر مسابقه سال شرکت کنن،واینطور که من خوندم توتوولف با محمد بن سلیم دیدار داره.
    حالا چه برداشتی شما دارید بهم بگید.برداشت من اینه مرسدس میخواد اگه بی قانونی شده اون بی قانونی رو درست کنن واگه واقعا مایکل مسی رو مقصر بدونن واسه من ارزشش از قهرمانی بیشتره

   • mrz_ir

    6

    2

    fj
    کاری با تغیر قوانین فنی نداشتم و اون بحث جداییه ، این بحث رو خودمم قبلا گفته بودم و بهش واقفم.
    حرف من در کامنت بالا این بود که نوع اعمال قوانین و جریمه های رانندگی در این چند سال سخت گیرانه تر بوده برای مرسدس و لوییس .
    مثلا همین امسال : لوییسو توی برزیل دیسکوالی کردن ،
    اما این مشکلی که به خاطرش دیسکوالی کردن ( درسته طبق قوانین بوده اینکار )
    اما وقتی تاریخچه این قبیل مشکلاتو نگاه کنی میبینی 0.2 میلیمتر اونم فقط یک طرف بال معیوب باشه کسی دیسکوالی نمیشده و از اول گرید نمینداختنش اخر گرید ، اجازه میدادن که حتی داخل پارک فرم تعمیر بشه(مخصوصا وقتی 0.4 ثانیه با نفر دوم تایمش اختلاف داره و قرار نیست این یذره اینقدر ادونتیج ایجاد کرده باشه). (این بحث دیسکوالی نشدن رو توتو عنوان کرده بود)
    و صحبت من در کامنت بالایی در مورد این موضوع هست.

   • Mahdi.drs

    1

    2

    Mrz.ir
    به نظر خودم پول پوزیشن برزیل حق لوییس بود و اون فاصله ظریف توی نتیجه تاثیری نداشت ولی سباستین رو به خاطر کمتر از یک لیتر سوخت از جایگاه دوم و۱۸ امتیاز به جایگاه دیس کوالیفای و صفر امتیاز رسوندن و به همین که ایراد رو بعد مسابقه پیدا نکزدن مثله کیس سباستین خیلی خوب بود وگرنه یک دقه فرض کنید همون ایراد فاصله جزیی رو اگر بعد مسابقه به جای بعد کوالی پیدا میکزدن نتیجه کل مسابقه یعنی۲۵ امتیاز حذف میشد

   • mrz_ir

    0

    0

    از دست رفتن سکو سباستین تا اونجایی که متوجه شدم : خودش و تیمش هم بی تقصیر نبودن و برخی تیم ها میان بنزین داخل باک رو کمترین حالت ممکن میریزن که ماشین سبکتر باشه و موقع استارت رده کسب کنن و بعدش با ترفند های ذخیره سوخت ماشین رو به خط پایان برسونن (استون همین کار رو کرد) اما موقعیت در اون مسابقه به شکلی پیش رفت که افتاد داخل رقابت و از حفظ سوخت غافل شد و سوخت رو تا جایی مصرف کرد که بعد مسابقه ماشین رو کنار پارک کرد و پیاده رفت سمت سکو (مشخصه که خودشون هم ریسک کرده بودن بابت مصرف سوخت و اوضاع رو میدونستن)
    و مشکل پمپشون هم معلوم نیست کی به وجود اومده که تا ته باک رو خالی نمیکرده حتی ممکنه وسط مسابقه به این مشکل بر خورده باشن و حرکت ریسکی استون و فشار بیش از حد خود سب با توجه به وضعیتشون باعث این مشکل شد .

    و یک چیز دیگه : (مکلارن ، فراری و ساینز فن ها ناراحت نشید شوخی میکنم )
    فقط ساینز چهارم نشه ! هر وقت این بشر سکو گرفته که یه نفر دیگه توی سه نفر اول بد جور به فنا رفته که سکو گیرش اومده .
    لوییس و البون تصادف کردن و لوییس بعد مراسم سکو پنالتی گرفت و سکو رسید به ساینز !
    مرسدس حواسش نبود پیت بستست و موقع بسته بودن پیت لین لوییس رو برد پیت و ده ثانیه استاپ اند گو و ساینز به سکو دوم رسید+ شانس برد (البته اینجا به جای چهارم سوم بود)
    لکرک ماشینش به مسابقه نرسید و بوتاس پیچ چرخش هرز شد سکو دوم رو گرفت.
    سب دیسکوالیفای شد و ساینز به سکو رسید .
    امیدوارم ساینز هر رده ای میخواد بشه چهارم نشه !!
    راستی مسابقه اخر امسال هم چهارم بود که پرز ریتایر کرد و رفت روی سکو (اونجا هم ماجرای لوییس …) 😐

   • امید نورمحمدی

    0

    0

    mrz_ir : با درود و عرض ادب خدمت کاربر گرامی.
    درمورد قهرمانی این فصل بنظر من قهرمانی حق مکس بود ولی مسابقه ابوظبی در حق همیلتون جفایی بزرگ شد. اینجا یک تناقض ممکنه پیش بیاد که من قهرمانی را حق مکس میدونم ولی به نتیجه مسابقه ابوظبی بشدت معترض هستم.
    از طرفی من اصلا فکر نمیکنم که در دوران موسوم به “هایبرید” فیا تصمیمی برای عوض کردن قهرمان یا کاهش تسلط مرسدس داشته بوده. هرچه بود کلیدش بین مرسدس و فیا و پیرللی از فصل 2013 خورده بود.
    شخصا بیاد ندارم دستگاه قانونگذار و اجرایی مسابقات اجازه داده باشه تا دامینیت بودن یک تیم 8 فصل متوالی طول بکشه و قاعدتا (بنظر من) همیشه نهایتا بعداز 4-5 فصل قوانین کلا عوض میشد.
    البته بحث فصل 2021 کاملا جداست و با محدود کردن زاویه ریک عملا استون مارتین و مرسدس را بدون هیچ دلیلی تضعیف کردند . چراکه از فصل 2022 قرار بود قوانین کلا تغییر پیدا کنه و این چند موردی که در فصل 2021 عوض شد (مثل زاویه ریک) هیچ ارتباطی هم با تغییرات آینده نداشت و گویا فقط یکفصل به یک تیم و یک راننده شانس رقابت با همیلتون (و نه مرسدس) داده شد.
    به هر روی امیدوارم تغییرات هرچه هست بنفع فرمول 1 و رقابتی شدن این رشته که سالهاست غیر رقابتی است تمام بشه (چشمم اصلا آب نمیخوره).

   • mrz_ir

    0

    0

    امید جان
    با اینکه توضیح دادم این کامنت من در مورد قوانین فنی نبود و در مورد اعمال جریمه ها بود .
    اما مرسدس شده حکایت شاگرد اول کلاس که از بس کارش خوبه کار بقیه رو خراب میکنه!
    (خودم همکلاسی داشتم که امتحانی رو که همه کلاس 13-14 شده بودیم تنهایی 20 شده بود !! و حتی میگفتیم استاد ببره رو نمودار هم فایده نداشت به خاطر اون بشر 😕)

    حکایت مرسدس هم همینه ، هر جوری قوانینو وضع کنن (نه مثل 2021 بلکه تغییرات منصفانه مثل 2017 یا 2022) مرسدس اونقدر قدرتمند هست و کارشون دقیقه که باخت نمیدن خوشبختانه و یا متاسفانه و اینکه مرسدس سلطه کامل داشته روی دوران هایبرید تا 2016 قبول اما تغییرات 2017 نسبتا اساسی بود و برای نزدیک کردن که تا حدی هم موفق شدن اما باز هم مرسدس سرعت رشدش از بقیه بیشتر بود تا جایی که در 2020 پول پوزیشنی گیر بقیه نمیومد و تک تک مسابقات رو پتانسیل برد داشت و هر کدوم رو نتونستن ببرن به خاطر خرابکاری در بخش های دیگه بود نه خود ماشین.
    و باز باید ببینیم که سال اینده چه اتفاقی میوفته(هر چند اینجوری که بوش میاد باز احتمال برتری مرسدس بالاست)

  • armin

   5

   6

   من سالهاست ارزويه ديدن سب تو يه ماشين رقابتي مثله مرسدس رو دارم البته واقعا دوست دارم لوييس هم بمونه.شايد دوستان بگن ٢٠١٧ و ٢٠١٨ سب ماشين رقابتي داشت كه بنده اعتقاد دارم اين دوسال بهترين فراري دوران سب بود ولي نميشد با غول مرسدس و راننده تاپ لولش رقابت كرد.بخصوص از نيمه هر دو فصل ديگه كاملا مرسدس برتر بود.بهر حال ديدن سب تو مرسدس رويايه شيرينه.

 3. Hossein 123

  7

  10

  نکته جالب اینجاست که سب هم در صورت برتری مرسدس می تونه به رکورد ۷ قهرمانی لوییس و شوماخر برسه! و سه تا راننده پرافتخار تاریخ تو مرسدس روندن…

  از طرفی ترکیب فتل-راسل چیز جالبی میشه بنظرتون؟
  توسعه به نفع راسل خواهد بود احتمالا مگه اینکه انتظارات دو راننده از ماشین یکی باشه

  بنظرم همون ترکیب لوییس راسل بهتره… تو آغاز یک دوران جدید دو تا راننده جدید رسما روند رسیدن به ستاپ و… رو سخت تر می کنه

  من اگه دست خودم بود به جای لوییس که نگهداشتنش اولویت اولم هست، دنبال ساینز می رفتم… با خبر از فراری رقیب احتمالی، سرعت مناسب، سازگاری خوب، ماشین جمع امتیاز!

 4. Mahdi.drs

  10

  1

  مسلما مرسدس فقط به خاطر آلمانی بودن سل اون رو انتخاب نخواهد کرد ولی به نظرم اگر بتونه داخل تست هایی که با ماشین مرسدس انجام میده از راننده هایی مثله نیک د وریی یا اکون سریعتر باشه جایگزین خوبی هست با توجه به انتقال تجربه هاش به راسل که آینده مرسدس ترقی ماشین

  • Mahdi.drs

   8

   1

   راستی از سباستین پرسیده بودن ایا تا۴۰ سالگی مثه الونسو در اف وان خواهد موند که جواب داد با قاطعیت نه!!!
   با توجه به صحبت های سال قبل سب فک نکنم اگر بیشتر از سال ۲۰۲۳ در اف وان بمونه. … تنها امیدی که به موندنش هست اینه که استون مارتین یه ماشین در حد سوم گرید بسازه.

   • armin

    3

    7

    سب تازه ٣٤ سالشه و ٣ سال از لوييس و ٦ سال از ناندو كوچيكتره .بنظرم حداقل ٣ فصل ديگه ميتونه ادامه بده.

   • Mahdi.drs

    1

    5

    میدونم هنوز وقت داره ولی خودش فک نکنم مثله الونسو و کیمی شوق اف وان در حدی داشته باشه که ۵ سال مثلا پشت یک ماشین اشغال بشینه

 5. Ferrari4ever

  12

  1

  امیدوارم لوییس نره و لی اگر بره یه قهرمات جای اونیکی رو پر میکنه

 6. محمد امین _👊

  7

  11

  مگس ورشتپن لید مسابقه ی lemans virtual شده ، مثل موشک میمونه ، توی ۲ دور حدود ۴ ثانیه گپ باز کرد ، واقعا که قهرمانه

  • Ali🦁1

   2

   4

   آره منم دارم پخش مستقیم نگاه می کنم حیفش دیشب تو کوالی با فاصله ناچیز2هزارم ثانیه دوم شد و امروز تو ری استارت تا پیچ سوم از ماشین مرسدس سبقت گرفت که مجری هم یه شوخی f1 کرد با حال بود فکر کنم قهرمان ایندی کار هم هست که قبل شروع تصویر سلمان ريس جدید fia نشون داد که استقبال کرد از مکس و چند راننده دیگه که أمدن شرکت کردن.

  • Ali🦁1

   11

   10

   دیشب هم مکس تو کوالی میلیمتری از دست داد دوم شد، ولی امروز تا پیچ سوم هم امان نداد که لیدری بدست بیاره الانم کلی جلو افتاده دارم لایو می بینم.

   • Mahdi.drs

    4

    5

    الان یک دقیقه بین مکس و نفر دوم گپ ایجاد شده!!

   • محمد امین _👊

    7

    2

    Dnf شد 😭😭
    میگن که خطای ارتباطی بوده ، یه باگ اینترنتی و کنترل ماشین از دست رفته

   • mrz_ir

    5

    2

    😂 مثل اینکه فقط ما نیستیم که پینگ و پکت لاست گند میزنه به گیممون

  • Ham

   7

   2

   آقا به نظرم همیلتون بهتره چون می بینید

 7. Majid

  13

  6

  بیخیال انقدر شایعه درست نکنید، لوییس جایی نمیره و تا دوسال دیگه هست و هشتمین قهرمانیشم می گیره

  • L.h.44

   4

   3

   حقشه ولی به نظرم اگه سال بعد راسل قهرمان بشه بهتره اونوقت جوان ترین قهرمان فرمول یک باز هم از بنز هستش

 8. Amin-sdg

  9

  2

  توی دنیای امروزی مون، افراد کار های زیادی میکنن برای جلب توجه که همه ش خلاصه میشه تو مارکتینگ و کسب درآمد بیشتر. شک ندارم این سکوت هم بیشتر جنبه تبلیغاتی داره برای لوییس و همین حرف نزدنش رو نگاه کنید چ قدر همه جا دارن در موردش صحبت میکنن.
  این حرف ها هم بیشتر شایعه ست. این خبر در مورد دنی ریک هم اومده که میتونه گزینه جایگزینی لوییس باشه.
  (نمیگم این حرکت بدیه از طرف لوییس. صرفا میگم یه تریک مارکتینگ هست و با توجه به این، من که میگم لوییس برمیگرده برای سال بعد و به این خبر ها هم خیلی توجه نکنید.)

 9. Mahdi.drs

  5

  0

  الان که این متن رو می نویسم مکس داخل مسابقات ۲۴ ساعته لمان به صورت مجازی با اختلاف یک دقیقه نفر اول هست!

 10. Amir-80

  8

  8

  خوب شخص مایکل مسی محبوب دل ردبول فنا هم به زباله دان تاریخ فرمول یک پیوست .

  • L.h.44

   3

   1

   اووووف. ایوول.

  • Morteza_1

   1

   2

   بیشتر منفور مرسدس فن ها بود تا محبوب ردبول فن ها.
   فرقی هم به حال ما نمیکنه.

 11. توتو ولف

  3

  31

  یعنی مرسدس اینقدر خوار شده که کسایی مثل فتل یا آلونسو بشینن پشت فرمون ماشینش؟!
  …. فکر نکنم

  • Mahdi.drs

   12

   2

   حتما بوتاس از وتل و الونسو بهتر بودن که ۵ سال نشستن!!!
   کامنت هاتون خیلی جالب انگیز هست میشه به عنوان میم استفاده کرد

   • Mahdi.drs

    11

    2

    یکم از بوتاس بگم براتون!!
    بوتاس بعد از ۵ سال پشت فرمون مرسدس بودن فقط ۱۰ برد به دست اورد!!! مکس فقط امسال توی یک فصل ۱۰ برد به دست اورد!!!
    برای مثال رزبرگ از سال۲۰۱۴ تا۲۰۱۶ که مرسدس درست و حسابی سوار بود۲۳ مسابقه رو برد!!
    لوییس توی همون مدت مشابه رزبرگ ۳۱ مسابقه رو برد !! یعنی رزبرگ دوبرابر بوتاس در مدت ۲ سال کمتر برد به دست اورد که یعنی اگر باهمون نسبت حساب کنیم اگر رزبرگ مثله بوتاس ۵ سال مرسدس سوار میشد باید ۴۰ برد به دست می اورد تقریبا که تبدیلش میکرد به ۵ امین راننده پر افتخار تاریخ!!!
    به شخصه یکی از ازار دهنده ترین موضوعات اف وان در چن سال اخیر بودن بوتاس توی مرسدس برای من بوده و همیشه دوست داشتم یه راننده که بتونه کمی رقابت برای لوییس ایجاد کنه سوار ماشین باشه … فرض کنید سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ مثلا رقابت به جای دو نفر بین سه نفر بود ومثلا لوییس و سباستین و ریکاردو یا ساینز میجنگیدن برای قهرمانی همچنین سال های۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ اگر مثلا ریکاردو مرسدس بهش پیشنهاد صندلی میداد و به جای رنو سوار مرسدس میشد فرص کنید چقدر رقابت ها میتونست جذاب تر باشه!!

   • Mahdi.drs

    12

    3

    در واقع لوییس به نظرم به بخشی از افتخاراتش رو‌ مدیون توتو هست که ۵ سال تمام یه هم تیمی داخل سریعترین ماشین گرید ‌‌‌براش‌گذاشت که نمیتونست باهاش رقابت کنه … اگر ریکاردو یا لکرک یا مکس یا نوریس یا گسلی (مطمن نیستم) رو مثلا هم تیمش انتخاب کرده بود مثلا مکس‌ جلوی نصف برد هایی که بین سال های ۲۰۱۷_۲۰۲۱ رو به دست می اورد میگرفت والان لوییس تقریبا۸۰ برد داشت جای۱۰۳ تا … البته فک میکنم خود توتو میخاست مرسدس یه قهرمان بزرگ داشته باشه و سعیش این بود که مرسدس هم مثله فراری که شوماخر رو داشت یا مکلارن که سنا رو داشت یه قهرمان پر افتخار داشته باشه و به همین دلیل از ۲۰۱۷ بوتاس رو توی تیم برای ۵ سال نگهداشت و اگر الان هم از اینکه تیم هایی مثله الپین یا مکلارن یا حتی ردبول و فراری راسل رو جذب بکنن نمیترسید بازم بوتاس رو نگه میداشت

   • mrz_ir

    5

    2

    یچیز رو هم در نظر بگیر .
    بعد از شکست 2016 لوییس
    لوییس خیلی بیشتر خودشو ساخته و کم خطا تر شده
    (یه ویدیو یوتیوبی این موضوع رو با امار و ارقام ومثال های مختلف بررسی میکرد)

   • Mahdi.drs

    2

    6

    مطمنا لوییس از ۲۰۱۶ به بعد بهتر شد شکی نیست!!
    ولی حرفم اینه اگر هم تیمی هاش ریکاردو یا لکرک یا مکس و آلونسو بودن جلوی بخش عظیمی از افتخاراتش در ۵ سال گذشته رو میگرفتن !!
    مثلا بوتاس سال ۲۰۱۷ مرسدس سوار شد داخل ۵ سال با بهترین ماشین گرید ۱۰ برد به دست اورد
    مکس اواسط سال ۲۰۱۶ (چن مسابقه فقط بیشتر از بوتاس) بهش صندلی ردبول دادن و در این ۵ سال ۲۰ تا مسابقه رو پشت صندلی ماشینی که سال های ۲۰۱۷و۲۰۱۸ و۲۰۱۹ ماشین سوم گرید و سال های ۲۰۲۰ هم ماشین دوم گرید بود و امسال فقط با مرسدس یه ماشین برابر داشت به دست اورد!!!
    خب از همین میشه فهمید اگر با ماشین سوم گرید ۲۰ مسابقه رو میبره توی ۵ سال پس با ماشین اول گرید در ۵ سال حداقل ۵۰ تا رو میبرد که این برد ها از افتخارات هم تیمیش کسر میشه!!

  • Sebmm

   7

   1

   توتو وولف حرفایی ک تو میزنی ب درد جرز لای در حیاط خلوت هم نمیخوره

  • German man

   2

   2

   کاری به متنت ندارم،معلومه از عمد نوشتی تا دیسلایک بگیری
   مگ اینکه دیدن مسابقات رو از دوسال پیش شروع کرده باشی و هیچ خبری از گذشته فرمول یک نداشته باشی

   مشکلم با اونایی هست که بهت لایک دادن
   اونا دیگه چه…… بودن

 12. ali..Ferrari

  6

  2

  لوییس فقط با سکوتش داره اعتراضشو نشون میده.این بهترین نوع اعتراض هست نه اینکه جنجال درست میکرد و هر روز مصاحبه برای زیر سوال بردن تایتل مکس.

 13. ali..Ferrari

  10

  1

  لوییس غیر ممکنه ۲۰۲۲ توی مرسدس نباشه.ضمنا گزینه اصلی جانشینی بعد از خداحافظی لوییس توی ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴،گسلی هستش.خلاصه دلایلش اینه،عملکرد بسیار خوبش توی دوسال اخیر.اینکه ردبول دیگه نمیخاد دوباره امتحانش کنه.قراردادشم تا۲۰۲۳ تمومه.اگه این مطلب که جای معتبری خوندم درست باشه،ولف گفته نفر مورد نظرمون بعد از بازنشستگی لوییس،گسلیه.در صورت جدایی ساینز از فراری اونم تو اولویت هست.

   • Mahdi.drs

    0

    2

    راسل راننده خیلی خوبیه اتفاقا … بعد لکرک به نظرم ‌‌بهترین در کوالی گرید هست

  • Portal

   0

   0

   بعد از روزبرگ مرسدس غیر ممکنه تو تا راننده حم سطح رو بیاره تو تیم خودش.

 14. ali..Ferrari

  5

  2

  ۲۰۲۳ تغییرات زیادی به خاطر اتمام قرارداد خیلی از راننده ها ممکنه اتفاق بیوفته.
  اینها که مینویسم فقط نظر شخصیم هست و خیلی موضوعات به عملکرد راننده ها و همینطور کیفیت ماشینی که تیم در اختیارشون قرار میده،برمیگرده.بنابراین نظرمو در اینباره باتوجه به عملکردشون در ۲۰۲۱ میگم
  ساینز،باقی ماندن در فراری
  گسلی،ترک آلفاتاوری
  آلونسو،موندن در آلپین
  ژو،موندن در آلفا
  فتل،بازنشتگی
  لوییس،بازنشتگی
  شوماخر،موندن در هاس
  سونودا،موندن در آلفاتاوری
  پرز،موندن در ردبول
  لطیفی،موندن در ویلیامز
  نصف گرید رو یادم بود کسی از قلم افتاده متاسفم فراموش کردم.

  • Mahdi.drs

   5

   1

   گسلی تا ۲۰۲۳ قرداد داد داره … سوندا هم از شرش خلاص میشن اگر مثله امسال عمل کنه چون دنیس هاگر که قهرمان اف۳ شد امسال با تیم پریما (بهترین تیم اف ۲ ) قرارداد بسته و حدسم اینکه دنیس قهرمان فرمول ۲ سال بعد خواهد شد و ردبول هم میخاد در اولین فرصت اون رو پشت صندلی الفا توری بنشونه پس سوندا اگر در حد گسلی عمل نکنه سال بعد هیچ شانسی برای حفظ صندلیش نداره توی ۲۰۲۳
   الونسو دوست دارم بمونه ولی الپین الان یه راننده به نام ایکار پیستاری داره که قهرمانی اف ۴ و اف۳ و اف۲ رو به صورت متوالی برده و کارشناسا میگن میتونه لکرک یا راسل یا نوریس بعدی باشه پس فکر میکنم الپین سال بعد تنها راهی که قرار داد ناندو رو تمدید کنه اینه که فوق‌العاده عمل کنه و از اکون به عنوان لنگ استفاده کنه!! چون اکون تاسال۲۰۲۴ قرارداد داره از به این زودی ها مگر اتفاق عجیبی نیفته نمیره از الپین
   لکرک که تا ۲۰۲۴ قرارداد داره … ساینز هم تا ۲۰۲۲ داره ولی اگر مایک شوماخر سال بعد عالی عمل کنه و ساینز هم بد عمل کنه می‌تونه ساینز صندلیشو از دست بده ولی احتمال سال ۲۰۲۳ هم بمونه فراری ساینز
   لوییس و راسل جفتشون تا۲۰۲۳ قرارداد دارن فعلا
   مکس تا۲۰۲۴ قرارداد داره .. پرز هم احتمال ۹۰ درصد سال ۲۰۲۳ صندلیشو حفظ کنه چون ردبول علاقه ای به برگردوندن گسلی نداره و سوندا هم که گیج میزنه و راننده های اکادمی اف ۲ و ۳ شون هم هنوز تجربه شون کمه پس پرز تا۲۰۲۳ هست به نظرم
   ریکاردو تا ۲۰۲۳ قرارداد داره… نوریس تا۲۰۲۵ قرار داد داره
   سب تا ۲۰۲۲ داره ولی اگر ماشین استون مارتین بهتر بشه به نظرم تمدید می‌کنه قرارداد رو … استرول هم باتوجه به مالکیت پدرش توی تیم و همچنین سهام دار بزرگ استون مارتین بودن تا هر موقع که عشقش بکشه توی اف وان هست و خواهد بود
   آلبون و لطیفی تا ۲۰۲۲ دارن واحتمالا البون رو نگه دارن و از شرش لطیفی خلاص بشن و جاش راننده اف به نام اگر اشتباه نکنم سرگانت که امریکایی هست رو جاش بیارن چون جونیورشون هست و استعداد خوبی داره
   آلفارومئو بوتاس رو ۲۰۲۵ بهش قرارداد 😑دادن و این پسر چینی هم تا ۲۰۲۲ قرار داد داره و حدسم اینه بمونه۲۰۲۳ هم ولی ۲۰۲۴ احتمالا تعو پورشه بیاد جایگزینش بشه چون دلیلی که به ژو قرارداد طولانی نمیدادن وجود تعو بود!!!
   هاس هم که مزپین شرکت باباش مهمترین سرمایه گذار تیم هست پس مزپین هم هست مثله استرول… شوماخر رو هم نگه میدارن چون هم از طرف فراری فشار روشون هست که نگه دارنش و هم راننده خوبیه و از دست دادنش حرکت عجیبیه!!
   اینم از پیش بینی های کلی من 😬

 15. ali..Ferrari

  4

  2

  خیلی از الان دندون تیز کردن برای گرفتن جای لوییس بعد ذز بازنشستگیش که احتمالا ۲۰۲۳ هست.
  چندتا از نفراتی که ازشون نام برده شده رو میگم و اینکه شانس هرکدوم کمه یا زیاد با توجه به عملکردشون در دوران فرمول یک،تجربه،سن مناسب.
  اوکون که بخاطر نداشتن استعداد ذاتی فوق العاده،شانس کمی داره
  ریکاردو که تجربه و عملکرد مناسب و تجربه و سنی که خیلی زیاد نیست،شانس خوبی داره
  گسلی که بخاطر عملکرد دوسال گذشتش خیلی از تیمهارو در پایان ۲۰۲۳ برای داشتنش رقابت میکنن
  ساینز در صورت جدایی از فراری از مهمترین گزینه های مرسدس هست
  نوریس که میتونه از بهترین انتخابها باشه
  فتل و آلونسو به خاطر شرایط سنیشون و اینکه مرسدس راننده ای برای برنامه طولانی مدت میخاد،شانسی ندارن
  خودم نوریس و ساینز رو پنجاه پنجاه میدونم شانسشونو

 16. Mahdi.drs

  7

  1

  هر تیم چقدر به راننده اش حقوق میده برای سال ۲۰۲۲
  مرسدس
  لوییس ۴۰ میلیون دلار
  راسل. ۸ میل
  ردبول
  مکس ۲۵ میل
  پرز. ۸ میل
  فراری
  لکرک. ۱۲ میل
  ساینز ۱۰میل
  مکلارن
  ریکاردو ۱۵ میل(جالب)
  نوریس۵
  الپین
  فرناندو الونسو گرامی. ۲۰ میل
  اکون. ۵ میل
  الفاتوری
  گسلی ۵ میل
  سوندا ۷۵۰ هزار دلار😐
  استون مارتین
  سباستین. ۱۵ میل
  استرول. ۱۰ میل🤔🤔
  ویلیامز
  البون ۲ میل
  کینگ لطیفی (د ریل گوت). ۱ میل
  آلفارومئو
  بوتاس. ۱۰ میل
  ژو ۱ میل
  هاس (قهرمان فصل بعد)
  مزسپین ۱ میل
  شوماخر پسر. ۱ میل. (باباش تا۷۰ تا میگرفت)
  البته اینا درامد راننده بدون اسپانسر هاشون هست و مثلا میگن لوییس با اسپانسر ها تا۷۵ میلیون میرسه و مکس هم تا ۵۵ الی ۶۰ میرسه..
  مزپین پ استرول هم با اسپانسری پدرشون بالای ۱۰۰ میل بزنن فک کنم!!

  • Mahdi.drs

   5

   0

   راسا اشتباه نوشتم ۵ میلیون میگیره نه۸

  • نوذر

   3

   4

   خیلی جالب بود دستتون درد نکنه،
   ولی بنظرم پرز خیلی کم می گیره چون فقط کلی لاستیک صرفه جویی کرده در طول فصل! و در ضمن دفاع هایی که کرد کلی در امتیازات تیم و مکس موثر بود….

   • Mahdi.drs

    1

    4

    مخلصم. اره حداقل اندازه بوتاس که ۱۰ میل میگیره حقشه

   • Mahdi.drs

    2

    1

    راستی میدونسین هر تک لاستیک ۲۷۰۰ دلار ارزش داره و در واقع هر پیت استاپ که میرن تقریبا۱۲۰۰۰ دلار دور میریزن!!

   • Mahdi.drs

    0

    3

    ۱۲۰۰۰×۳۰ =۳۶۰ میلیون تومن🤣

 17. Iam_Alireza

  6

  7

  من واقعا دلم میخواد دوباره قهرمانی فتل رو ببینم. به نظرم سب و ناندو بهترین راننده های عصر حاضرن

  • Mahdi.drs

   1

   4

   سب و ناندو و لوییس بهترین راننده های نسل قبلی هستن… توی نسل یکم جدید تر پرز و ریکاردو خوبن … توی نسل جدید هم مکس و لکرک و راسل …. نسل اینده هم راننده های مثله پیستاری و هاگر و تئو پورشه و لیام لاسون هم اگر پاشون به اف وان باز بشه راننده های خوبی هستند

 18. mohsen driver

  6

  7

  احتمالا لوئیز تا تست صبر میکنه و نتیجه اگه ۲ثانیه سریعتر باشه ماشینش از بقیه و راسل هم بهش تعظیم کنه فصل آینده هم میبینیمش!

  • ARIA

   4

   6

   باشه تو خوبی

  • Hamid

   3

   0

   مرسی که هستی

  • Mojtabakurd4493

   3

   5

   احسنت لوئیس باید برای قهرمانی باید ماشینش انقد اختلاف داشته باشه و مثل بعضیا نیست که مایکل مسی پشتیبانش باشه

  • Mahdi.drs

   5

   2

   لوییس به ماشینی که دو ثانیه سریعتر باشه نیاز نداره تا قهرمان بشه چون دیدیم سال های مکلارن با ماشین برابر و حتی شاید بشه گفت ضعیف تر هم قهرمانی به دست اورده وامسال هم دیدیم که پا به پای پر استعداد ترین راننده گرید با ۳۷ سال سن جنگید!!!
   چیزی که لوییس لازم داره برای قهرمانی فصل بعدش یه ماشین در حد برابر با سریعترین ماشین دیگه گرید هست و اینکه اشتباهاتش رو کم تر کنه و حرکتایی مثله استارت مونزا و ترمز توی باکو نزنه!!

  • Mahdi.drs

   1

   2

   مخلصم. اره حداقل اندازه بوتاس که ۱۰ میل میگیره حقشه

 19. ARIA

  6

  5

  یه نکته ای هم بگم به کسایی که به مرسدس فنا و لوییس فنا گیر میدن
  حالا چه ردبول فن چه مکس فن چه فراری فن چه سب فن(خودم سب رو دوست دارم)
  اول فراری فنا :اگه خودتون تو این ۸ سال تو صدر بودین این حرف ها رو می زدین
  ردبول فنا : ۱ ساله با کمک عمو مسی(حیف واقعا که فامیلیش هم فامیلی فوق ستاره آرژانتینی یعنی لئو مسی ) قهرمان شدین
  به رقیب خود احترام بزارین

  • Mahdi.drs

   4

   3

   عزیز دل برادر .. کمک مسی رو به طوری بیان نمودین که انگار مکس با مسی و لطیفی و تیم ردبول طی یک ملاقات سری ترتیب نقشه ای رو دادن تا لوییس قهرمان نشه!!!

   مکس قهرمانیش رو مدیون شخص خودشه که مثله سال ۲۰۱۸ که سباستین داخل مسابقه خونگی خودش در المان در حالی که لیدر بود نرفت توی دیوار !!!
   یا مثله سباستین توی یه فصل ۱۰ بار اسپین نشده!!!!
   البته سباستین راننده فوق‌العاده ای هست و فقط اشتباه زیاد کرد وگرنه سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شانس خوبی برای قهرمانی داشت و فرق مکس با سب در این بود سباستین سال۲۰۱۸ در ۹ مسابقه که تموم کرد مسابقه رو خارج پودیوم بود ولی مکس امسال در تمام مسابقه هایی که تموم کرد فقط یک مسابقه رو خارج پودیوم بود(اون مسابقه هم از بوتاس باید تشکر کرد وگرنه درصد پودیوم فصلش۱۰۰ درصد میشد در مسابقاتی که تموم کرده) یعنی از ۲۱ مسابقه۹ تا رو سکو نگرفت ولی مکس از ۲۲ مسابقه فقط ۴ تا رو سکو نگرفت که دوتاش مرسدس ها بهش زدن . یکی خودش به یک مرسدس زد و یکی هم تایرش ترکید که از ۴مورد یکیش تقصیر خودش بود!
   پس لدفا قبل اینکه نطق بفرمایید که با کمک عمو فلانی قهرمان شد عملکرد راننده رو با راننده هایی که خودتون قبولشون دارید مقایسه کنید!!

 20. ARIA

  6

  4

  واقعا رقابت لوییس و سب ( بدون جنبه طرفداری ) خیلی بهتر از لوییس و مکس

 21. ARIA

  7

  5

  هی ردبول فنا میان میگن آفرین مکس که با ماشین نا برابر قهرمان شدی
  خب ببین استاد نیم فصل اول رو ببین بعد از اسپانیا چی کرد مکس جز بریتانیا و مجرستان
  مرسدس بعد از برزیل با اون موتور جون گرفت پس الکی اظهار نظر بیخود نکنید
  اون موقع که ما داشتیم با فراری می جنگیدیم شما تو قنداق بودید

  • PAC-MAN

   2

   5

   یه نفر حرف حق زد بالاخره

  • Mahdi.drs

   3

   7

   لازم به ذکر میدونم یاد اوری کنم سال ۲۰۱۹ رو براتون!!!
   جدول سازندگان اخر سال
   مرسدس اول
   فراری. دوم
   ردبول. سوم
   جدول رانندگان
   لوییس اول
   بوتاس دوم
   مکس سوم
   لکرک چهارم
   سباستین پنجم

   خب میشه دید که مکس در ماشین سوم گرید از دو راننده فراری در ماشین دوم گرید امتیاز بیشتر گرفته پس اینکه بگیم از ماشینش بیشتر از حد راننده های دیگه استخراج میکنه بی راه نیست!!!
   در ضمن امسال مکس ماشین ضعیفتر نداشت ماشین برابر داشت!!

   • ali..Ferrari

    4

    2

    اون سال فتل اگه توی اون مسابقه که یادم نیست تو برزیل یا مکزیک بود به چارلز نمیزد و دوتاشون دی ان اف شدن،چارلز سوم میشد براحتی.توی بحرین چارلز بخاطر مشکل ماشینش برد رو از دست داد.توی سنگاپور تیم گذاشت فتل،چارلز رو آندرکات کنه تا اونم یه برد بیاره بعد از دوتا برد چارلز.توی اتریش مکس پرت کرد بیرون چارلز رو مثل کارایی که امسال با لوییس کرد و هیچ جریمه ای نشد و یه برد دیگه رو از چارلز گرفت.اتفاقای دیگه هم بودن که بخاطر طولانی نشدن متن نمیگم.همینا کافی هستن ببینید چارلز سوم میتونست بشه یا مکس.بخاطر تصمیم تیم و اینکه فتل نمیخاست سومی چارلز رو ببینه این اتفاق افتاد.اون موقع فتل راننده اول تیم بود و فراری ازش حمایت بیشتری میکرد.
    بعد از شکست خوردنش تو آخره ۲۰۱۹ و نتایج ضعیفش توی ۲۰۲۰ فتل از چشم فراری افتاد

   • Mahdi.drs

    4

    2

    تمام مواردی که ذکر کردین اتفاق مسابقه ای هست!!
    همون طوری که من اگر بیام بگم اگر لوییس توی سیلوراستون و بوتاس توی مجارستان اگر به مکس نمی زدن داخل قطر مکس قهرمان بود ولی مکس مجبور بود تا اخرین مسابقه در حالی که حقش این بود که زودتر ببره رقابت کنه!!!

    یه نکته دیگه هم دوست دارم ذکر کنم سباستین داخل سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و۲۰۱۹ و۲۰۲۰(البته این فصل فراری در حد هاس بود) در تمام سال هایی که ذکر کردم راننده تیم فراری بود درست؟؟
    فک میکنید در تمام این سال ها چن مسابقه رو برد؟؟ جوابش ۱۴ هست..
    فک میکنید مکس‌توی فصلی که با ماشین تقریبا برابر با بهترین راننده تاریخ بر اساس امار (لوییس) جنگید چندتا مسابقه رو برد؟؟. جواب ۱۰ هست!!!

   • Mahdi.drs

    3

    1

    البته باید بگم که خودم خیلی سباستین رو دوست دارم ولی یه وقتایی اشتباهاتی میکرد توی مواقع حساس که واقعا حال آدم رو میگرفت .
    سباستین مثلا سال ۲۰۱۳ در ردبول ۱۳ مسابقه رو برد درحالی که هم تیمیش مارک وبر هیچ مسابقه ای نبرد !!!! کاش میتونستیم سباستین سالهای ۲۰۰۸ تا۲۰۱۳ رو بازم ببینیم😐

  • Morteza_1

   2

   6

   چیزی که ارزش قهرمانی مکس رو بیشتر میکرد ماشین برابر بود نه برتر. (البته اخر فصل که زیاد هم برابر نبودن.)
   حالا شما هی با مسی بخواین بی ارزش جلوه اش بدین. مهم نیست. انگار مسی فقط مسابقه اخر اشتباه کرده. باوشه مسی قبلش گل و بلبل بود.
   مهم نیست آیندگان قضاوت میکنن.

 22. ARIA

  2

  5

  نابرابر

 23. ARIA

  2

  5

  دستم خورد فاصله دار شد

 24. Hitler

  4

  0

  آقای آریا اول که طرز صحبتتون واقعا نادرست و تند هست و این صحبتتون که میگین عمو مسی شده مثل طرفداری های فوتبال استقلال و پرسپولیس فوتبال رو با فرمول یک قاطی نکنید
  بعدشم اسپل لیونل مسی و مایکل مسی رو برید بخونید

  • Mahdi.drs

   2

   2

   فارسیش یه طوره😬😬😬

 25. ali..Ferrari

  2

  0

  آقای نامور لطفا تایید کنید کامنت رو.آیا کلمه توهین آمیز به هیچ شخصی نوشته شده،از کلمات انگلیسی استفاده شده،محتوای نامتعارف داشته؟لطفا بگید چی بنویسیم که قابل تایید باشه.از هر ۵تا کامنت ۲یا ۳تاش تایید نمیشه به دلایل نامعلوم.بنده تمام مقررات رو میدونم و رعایت میکنم.اما این عدم تاییدها انگیزه نوشتن رو از کاربرها میگیره.

 26. ali..Ferrari

  3

  1

  انصافا اکثر کامنت ها جدال بعضی کاربرها و حتی توهین بهم دیگس.بنده نمیدونم چطور اون کامنتها تایید میشن اما یه خبر ساده درباره اعتراض مرسدس به اف آی ای تایید نمیشه

  • Mahdi.drs

   0

   1

   شاید خود خبر رو ادمین داشته ادیت میکرده😬

 27. ali..Ferrari

  4

  3

  فتل از دیدگاه شخصیتی یکی از راننده های خوبه.
  اکثرا،دوم شدنش توی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رو نتیجه استراتژی های بد فراری،آپدیت های خوب مرسدس در نیم فصل،نداشتن وینگ من خیلی خوب،میدونن
  اما سهم خود فتل در شکستش چقدر بود؟
  وقتی صحبت از انطباق پذیری راننده ها با ماشین تیم جدید میشه یکی از بدترین نمونه ها در این زمینه فتل توی فراری هست.هرگز نتونست تسلط کافی روی ماشینش تو پیچها داشته باشه.بدترین خاطره هم هوکنهایم ۲۰۱۸ بود.به لطف مازپین هست که لقب مستر اسپین از فتل فاصله گرفت.
  اون چهار بار قهرمان جهان شده اما به لطف یه ماشین دامینیت.آلونسو همون زمان با ماشین به مراتب ضعیفترش فتل رو به چالش کشید.
  وقتی صحبت از لوییس میشه میگن قهرمانی هاش بخاطر ماشینش بوده.ولی نمیگن فتل قهرمانیش با چطور ماشینی بود.
  اگه اون راننده ای بود که انطباق پذیری خوبی داشت توی فراری دوتا قهرمانی میگرفت و الان ۶تا قهرمانی داشت و لوییس ۵تا.
  حالا هی میان میگن اگه فلانی جای لوییس بود اون بیشتر از لوییس قهرمانی میگرفت با مرسدس یعنی به رزبرگ هم نمیباخت۲۰۱۶
  انصاف چیزه خوبیه

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   4

   5

   Ferrari lover
   ممنون!
   در فاصله زمانی بین ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ اگر لوئیس نبود روزبرگ چند قهرمانی رانندگان و فراری و فتل چند قهرمانی رانندگان و سازندگان بیشتر میاوردن.حالا کاربری مثل mahdi drs دم از پیروزی های بیشتر مکس میزنه!از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ طرز رانندگی ورشتپن و dnf هاش نشون میداد که لایق صندلی مرسدس نبود.شرایط ردبول و مرسدس هم کاملا متفاوته و یک طرفه نیست.

   • Mahdi.drs

    1

    0

    نگفتم لوییس راننده ضعیفیه هست بلکه جز بهترین های تاریخ هم هست به نظرم گفتم بوتاس لیاقت صندلی مرسدس نداشت … اگر بوتاس میتونه مرسدس سوار بشه پس ریکاردو و مکس و نوریس هم بدون شک لیاقتش رو دارن.
    حالا بخش دوم ببانات شما یه سوال داشتم در موردش …..منظورتون از کاربری مثله mahdi drs چی بود دکتر؟

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    0

    1

    اتفاقا منظورتون همین بود که لوئیس راننده ضعیفی هست وقتی میگین مکس ورشتپن اگر مرسدس بود بخشی از برد های لوئیس رو میگرفت نشون میده اصلا صحبت های ریکاردو رو در موردش نخوندین.به قول Sebmm رانندگی اگرسیو و ریسکی برای تیم گرون تموم میشه!خب مرسدس چنین راننده ای رو اون هم تو رقابت تایتل اصلا نمیخواد چون کلی خسارت میزد و امتیازات تیمی رو از دست میدادن.باز اگه ریکاردو بد شانس رو مثال میزدی بهتر بود.دلیل دوم هم اینه که گفتی با ماشین سوم گرید خب من برد های ورشتپن قبلا دیدم یا توی پیست ریس بقیه خراب شده یا اینکه با اختلاف ماشین برتر رو داشت.حرکات ریسکی رو هر راننده ای میتونه انجام بده اما اینکه بتونی با کمترین خسارت ممکن اینکارو انجام بدی مهم تره.در ضمن شما گفتی اگر بود اینهمه برد بیشتر داشت.خب از کجا معلوم اگه با لوئیس هم تیمی میشد همون تعداد برد هم که نام بردین کمتر نمیشد!تازه این رو با شرایطی در نظر بگیر که توی مرسدس مثل ردبول طرفش رو نمیگرفتن و ماشین هم مطابق میل او توسعه داده نمیشد.اینکه شما یک طرفه رفتین.همین نشون میده که لوئیس رو ضعیفتر از ورشتپن میدونین در حالی که لوئیس همین فصل گذشته هم ورشتپن رو شکست داد.آلونسو و ریکاردو و فتل مثال های بهتری برای برد بیشتر بودن(البته نه قهرمانی).ولی هیچکدومشون ریسک رفتن به مرسدس رو نپذیرفتن پس بهتره در اینمورد دیگه ادامه ندیم.

  • Mahdi.drs

   1

   1

   در کل بازم مرسدس در سال های ۲۰۱۸و۲۰۱۷ کمی سریعتر بود .. گپ کوالی معلوم میکرد معمولا
   در خصوص اینکه اشتباه های خود وتل منجر به اینکه شانسی برای گرفتن قهرمانی نداشته باشه که خودم بالا نوشتم.
   نکته سوم کسی نگفت اگر فلانی سوار مرسدس بود از لوییس بیشتر میبرد .. گفتم اگر خیلی ها سوار مرسدس بودن از بوتاس بیشتر برد میگرفتن .
   برای مثال بوتاس با رزبرگ

 28. (1)AmirFrog33

  4

  2

  دور های آخر ابوظبی رو همه دیدیم و روایت های بسیاری از طرفداری عمو مسی و غیره و ذالک از ردبول شنیدیم😄😬 یه جور میگن انگار عمو مسی ماشین لطیفی رو کوبید به دیوار.
  به نظرم مرگبار ترین اشتباه مرسدس تو سیفتی کار نبود. توی VSC بود، اگر اون موقع لاستیک عوض میکردن حتی اگه مکس لاستیک عوض نمیکرد لوییس با برتری ای که داشت راحت رد میشد، اگر مکس هم میرفت برای تعویض لاستیک که دیگه هیچ، توی دور آخر مسابقه و اتفاقاتش هم لاستیک نو تری می‌داشت و به احتمال زیاد قهرمانی هشتم رو کسب میکرد و الان به جای سکوت طولانی مدت هر روز ده تا استوری میذاشت

  • Nader_nah

   2

   1

   این حرفا خیلی تکراری هستش اما بازم عرض می‌کنم
   نه به لحاظ طرفداری از مرسدس یا ردبول
   مرسدس توی vsc به این فکر بود که اگر پیت انجام میدادن و پشت مکس شروع میکردن احتمال برخورد وجود داشت و از اونجایی که با خروج هر دو بازم مکس قهرمان می‌شد پس پیت استاپ ریسک بزرگی بود
   من فکر می‌کنم به این خاطر مرسدس از پیت صرف‌نظر کرد

   • Nader_nah

    0

    1

    اگر اشتباه می‌کنم، دوستان اصلاح بفرمایند لطفاً

   • Morteza_1

    3

    0

    حرف شما درسته
    ولی اینکه چون احتمال یک چیزی وجود داره ریسک نکنی نتیجه اش همین میشه که شد.
    تازه الان که بیشتر فکر میکنم توی vsc پیت انجام میداد
    مکس بازم مجبور بود به پیت بیاد چون لاستیک خوری ردبول خیلی بیشتر مرسدسه و
    اون موقع میتونست تا پیت استاپ مکس صبر کنه و بدون برخورد رد بشه اینم هست.
    بپذیریم که لوییس ریسک نکرد
    اصلا ریسک نکرد.

   • Nader_nah

    3

    1

    کاملآ صحیح می‌فرمایید
    اما قبول کنیم الان که نتیجه مشخص شده تصمیم گیری خیلی راحته
    اما توی اون اوضاع واقعاً سخت بود
    اما فراموش نکنیم که اونا حرفه‌ای هستن و پول می‌گیرند که توی شرایط بحرانی تصمیم درست بگیرند

 29. CL16

  1

  0

  دوستان یک سوال مراسم رونمایی از ماشین ۲۰۲۲ تیم فراری رو از کجا میتونم ببینم؟

 30. بهزاد زمانی

  3

  4

  “مکس ورشتپن چند هفته پیش، عنوان قهرمانی او را درست در نزدیکی پرچم شطرنجی ربود.” خیر، این صحیح نیست. مکس با معاونت مایکل مسی قهرمانی لوییس را به سرقت برد.

  • mohammad-shumi

   1

   0

   اگه لویس اسطوره ای شما می تونست یه دور بدون DRS چشت مکس دوام میاورد و هشتمین قهرمانیش رو جشن میگرفت همهیشه نمیشه که قهرمانی هلو برو تو گلو باشه باید سختی هم بکشی .

   • بهزاد زمانی

    0

    0

    از قرار شما درک مناسب و درستی نه شرایط مسابقات داخل پیست و نه از شرایط حاکم در خارج پیست نداری عزیز. پشت لبت سبز شده؟