Register

سه × سه =

A password will be e-mailed to you.

لوئیس همیلتون میخواهد در عین تهاجمی بودن، رقابتش با مکس ورشتپن تمیز و بدون حاشیه باشد، کسی که نشان داده از به اوج رساندن هیچ چیز نمی ترسد.

این دو راننده در رقابت قهرمانی فرمول یک 2021 رقابت جنجالی با یکدیگر داشته اند که شامل برخورد در گرندپری بریتانیا و ایتالیا و حاشیه های ایجاد شده در مسابقه برزیل بوده است.

همیلتون درباره رقابتش با ورشتپن گفت:

فقط باید خیلی خیلی محتاط باشید، محتاط تر از همیشه. شما همیشه باید آماده باشید تا به هر قیمتی از برخورد اجتناب کنید، [حتی] اگر به قیمت باز طی کردن پیچ باشد، زیرا در پایان روز می خواهید پرچم شطرنجی را ببینید.

من سعی کردم مطمئن شوم که از برخورد جلوگیری می کنم. فکر می‌کنم در اکثر سناریوها بسیار مناسب عمل کرده‌ام. شما همیشه نمی توانید اینطور عمل کنید، اما رانندگان دیگری هستند که به طرق مختلف پرخاشگر و محترم هستند.

اما او تنها راننده ای نیست که من با او مسابقه داده ام. من در زمان خود با راننده های زیادی مسابقه داده ام و همه آنها در نحوه رفتارشان بسیار متفاوت بوده اند. و این موضوع جالب است. حالا من بزرگتر شده ام، کمی عمیق تر به شخصیت و کمی پیشینه و تربیت آنها نگاه می کنم.

تربیت ما به شیوه رفتارمان شکل میدهد و اینکه خوب یا بد باشد. سعی می‌کنم آن‌ها را درک کنم، پس می‌توانم بیشتر شخصیتی که با آنها مسابقه می‌دهم را بپذیرم.

87 دیدگاه

 1. Sadegh

  30

  2

  به نظرم یکی از بهترین رقابت های رانندگان در تاریخ فرمول یک ، رقابت بین فتل و همیلتون بود. اصلا آدم کیف می کرد دو نفر در عین رقابت برای قهرمانی ، به هم احترام ميذارن👌

  • Amirali

   17

   5

   رقابت فقط رقابت گروژان و مگنوسن
   آدم از رفاقت بینشون کیف میکرد
   البته اینکه گروژان خودش هم میدونست هیچوقت اگزوز مگنوسن رو هم نمیبینه بی تاثیر نبود

 2. مَمَّدو

  37

  2

  “طوفان در ساحل دریای سرخ!”
  ظاهرا، سرمایه گذاران عرب، برای تبدیل پول نفتی به طرحهای بلند پروازانه و آینده نگرانه، هیچ حد و مرزی نشناخته و پس از ساخت جزایر مصنوعی و مزارع بزرگ تولید انرژی های پاک، به تیمهای ورزشی و سرانجام به مسابقات جذاب فرمولاوان هم رسیده اند که البته شخصا نسبت به این موضوع، نظر مثبتی دارم.
  پیست فرمول یک عربستان، در نزدیکی شهر “جده” و در منطقه توریستی “کورنیش” و در سواحل “دریای سرخ” ساخته شده است. طراحی پیست رو، گروه معماری “هرمان تیلکه” (طراح معروف آلمانی) و با کمک گروه عمران فدراسیون اف۱ به سرانجام رسوندن. در ساخت این اَبَر پروژه، ۳۰۰۰ پیمانکار مختلف از ۵۰ شرکت و کارخانه و از ۳۰ مِلیَّت و کشور گوناگون مشارکت داشتن تا با صرف میلیون ها نفر-ساعت، بتونن به موقع، پیست رو برای مسابقات آماده کنن. برخی مصالح به کار رفته در این پروژه شامل؛ ۳۷ هزار تُن آسفالت (معادل۳۷۰۰ کامیون!)، ۶۰۰ هزار تن سیمان (معادل۳۰ هزار تریلی!)، ۳۰ هزار متر مربع آجر و ۱۴۰۰ تُن شیشه هستش. انسانها در مجموع حدود یک میلیون تُن ماده جدید رو در این ساخت و ساز به صحرا آوردن و این مواد با فرض اختلاف دمای ۲۵ درجه صبح و شب، حدود ۱۲ هزار میلیارد (۱۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ژول انرژی رو در روز به خود گرفته و در شب به صحرا میسپارن. برای درک عدد ۱۲ هزار میلیارد ژول باید گفت که یک عدد، کولر اسپلیت ۳۲۰۰۰، بایستی حدود ۵۰۰ سال بطور دائم کار کنه تا این گرما رو خنثی کنه. حالا بگذریم …!
  پیست طولانی جده (۶۱۷۵ متر و دومین پیست طولانی بعد از اسپا-بلژیک) همانطور که دوستان گفتن، رکورد دار تعداد پیچ در بین پیستهاست و شامل ۲۷ تا پیچه. ۱۶ تا راستگرد و ۱۱ تا چپگرد و به نظر میرسه که شتاب جانبی و شتاب ترمز، در پیچ های چپگرد این پیست بیشتر از راستگرد ها باشه بطوریکه پیچهای شماره ۱ و ۱۳ و ۲۷ که همگی ترمزگیری شدید دارن، چپگرد هستن که در نتیجه سایش لاستیک جلو سمت راست، زیاد خواهد بود.
  شاید گفتن این نکته هم جالب باشه که در ۲۱ پیچ از ۲۷ پیچ پیست جده، کمترین میزان ترمز استفاده خواهد شد و ماشین ها اغلب با دنده معکوس و ذخیره انرژی، اقدام به کاهش سرعت میکنن (اگه یادتون بیاد، مهارت خاص لندو نوریس در استفاده عالی از دنده معکوسه). این مسئله به خاطر اینه که تعداد زیادی از این پیچها، به صورت پی در پی و پشت سر هم ظاهر میشن و قبل از اونا هیچ مستقیمی و مسیر پر سرعتی وجود نداره و چون فقط سه تا از پیچها از نوع کم سرعتن و مابقی ۲۴ پیچ، یا پرسرعتن یا سرعت متوسط، در مجموع باعث میشن سرعت میانگین بالایی به وجود بیاد. برای مثال سرعت متوسط در پیست باکو ۲۱۵ تا و در آلبرت پارک استرالیا ۲۳۷ کیلومتر بر ساعته که این رقم در پیست جده معادل ۲۵۲ تاست و فقط یکی دو تا پیست مثل مونزا (با سرعت میانگین ۲۶۴) اَزَش سریعترن! چنین رکورد سرعتی برای یک پیست خیابانی (پیستهایی که در روزهای غیر مسابقه، همون خیابان های شهری هستن مثل پیست آلبرت پارک سیدنی، باکو، موناکو و مارینا بی در سنگاپور) جالب توجه بوده و حاوی نکات تحلیلی مهمی هست.
  و اما نکات تحلیلی :
  ۱- تعداد زیادی پیچ با سرعتهای نزدیک به هم، به معنای عدم شتابگیری و ترمزگیری در زمان زیادی از مسابقه هست و یعنی راننده ها دارن از دورهای میانی موتور برای حرکت استفاده میکنن و نه تَه گاز. پس میتونیم بگیم که در این بخش ها، ماشینی دست برتر رو داره که پاوریونیتش بتونه در دورهای میانی، گشتاور بیشتری تولید کنه (مثلا شاید فراری) و حداکثر قدرت در این سکتورها به کار نمیاد.
  ۲- قطعاً پی در پی بودن پیچها، موضوع عملکرد شاسی رو به میان میاره که از این لحاظ هم فراری ها در بخش های پیچ در پیچ دست برتر رو دارن (موناکو رو یادتون بیاد) و البته ردبول ها.
  ۳- نکته ای که اصلا و ابدا نباید فراموش کرد، به دما رسوندن و حفظ دمای تایر قبل از ورود به سکتورِ پیچ در پیچه. یعنی اگه راننده ای نتونه تو مستقیمی لاستیکش رو به دمای بهینه برسونه، در منطقه مذکور به شدت زمان از دست داده و لاستیکهاشو خراب میکنه. در نتیجه فردا اختلاف بین راننده هایی که مراقبت بهتری از تایرشون میکنن با بقیه بیشتر میشه (پرز، مکس، ساینز، آلنزو، فتل، راسل و همیلتون).
  ۴- امروزه فلسفه فیا در آسان کردن سبقت، به این صورته که یه مستقیمی بلند وجود داشته باشه که به یه پیچ عریض ختم بشه و ترجیحاً عرض پیچ از عرض مستقیمی بیشتر باشه و این دقیقا در جده وجود داره پس میشه گفت اگه مرسدس ها در منطقه پیچ در پیچ، زیاد عقب نیفتن، میتونن با توجه به قدرت بیشترشون، به راحتی در مستقیمی سبقت رو تکمیل کنن.
  ۵- آسفالت این پیست کاملا تازه هست و به اصطلاح هنوز روغن پس میده و باعث میشه که عملکرد ماشین بر روی تایر های نرم و سخت، تفاوت آشکارتری داشته باشه و رانندگی و سِت آپ رو برای راننده ها سخت تر کنه(ست آپی که خودش به خاطر ناشناخته بودن پیست و شرایط محیطی، به اندازه کافی سخت بود). حتی ممکنه روی لاستیک نرم، دردسر ساز بشه.
  ۶- با توجه به ناشناخته بودن ریسینگ لاین پیست عربستان، احتمالا، اون، جزو سخت ترین ریسینگ لاین های تقویمه. پیچ های پشت سر هم که حداقل در سه نوبت به مستقیمی پرسرعت ختم میشه و اگه راننده ای خروجی پیچ ماقبل مستقیمی رو از دست بده، کاملا تو کَفی جا میمونه (ضعف کارلوس ساینز). و از طرف دیگه، راننده ای مثل مکس یا آلنزو که حتی وسط مسابقه هم دائما در حال تستِ لاین های جدیدن، یه جورایی شانس بیشتری از بقیه دارن.
  ۷- وضعیت لوئیس – مکس :
  اگه مکس پول رو بگیره، میتونه با فاصله انداختن و ذخیره انرژی در سکتور پیچ در پیچ، اقدام به دفاع مناسبی در مستقیمی ها بکنه و حتی شاید لوئیس رو از منطقه دی آر اس خودش خارج کنه و اگه لوئیس پول رو بگیره با توجه به اینکه دفاع کردن در منطقه پیچ پیچی نسبتا آسونه، پس براحتی میتونه در مستقیمی از مکس جدا شده و اونوقت نگاهِ ردبول ها فقط باید به آندرکات لوئیس باشه.
  ناگفته نماند که خودم دوست دارم مکس پول بزنه تا خیلی زود بین دوتا رقیب فاصله نیفته و کمی استرس بگیریم 😁
  ۸- این پیست، حادثه خیز هم هست. و یه پیچ خطرناک داره که شاید کمی شبیه پیچ قهرمانان پیست کاناداست (پیچی که اغلب رانندگان بزرگ، توش تصادف کردن مثل شوماخر و فتل) و اشتباه راننده طمع کار رو نمیبخشه! پس خدا بداد برسه چون ممکنه با یه سیفتی کار، تمام محاسبات به هم بریزه!
  ۹- از همه استرس زا تر و هیجان انگیز تر اینکه، اگه به هر دلیلی (زبونم لال!) لوئیس نتونه مسابقه رو تموم کنه، مکس قهرمانی جهانش مُسَجَّل میشه 😬😬😬
  ۱۰- با وجود میانگین سرعت ۲۵۲ کیلومتر بر ساعتی این پیست، ولی چون پیچ های زیاد و یک کمان بسیار طولانی داره، پس اصلا نمیشه گفت اینجا یه پیست دانفورس پایینه و در حقیقت شانس ردبول ها به اندازه مرسدس هاست.
  و در پایان امیدوارم که مورد پسند دوستانم واقع شده باشه.

  • مکس مارکز⚡😺🧡

   13

   1

   عجب تحلیل عالی جناب ممدو برامن که خیلی شناختی از پیست ندارم خیلی مفید بود.ممنون وراستی منتظر تحلیلی به من قول دادین هم هستم😅😇🥳😁😉

   • مَمَّدو

    12

    0

    🤗
    ممنونم. باشه سعیم رو میکنم اگه عمری باقی بود.

  • Sebmm

   11

   3

   ب راستی ک هرچند متنت هم طویلی باشه ما رو مشتاق ب خوندن میکنه
   کماکان لذت بردیم و میبریم
   بسیار سپاس گذاریم ممدو ب خاطر اطلاعات درجه یک و زحمات زیادت

  • Monster

   9

   1

   عالی جناب ممدو یه متن کاملا اموزنده با جزییات بالا و با دانش

  • رضا سلطانی

   10

   6

   خیلی عالی بود ممدو جان
   فقط چند نکته و سوال:
   اطلاعی نداری هزینه تولید این پیست چقدر شده؟ رکورد بیشترین هزینه که برای اماراته با حدود ۷۰۰ میلیون دلار. ولی حدس می زنم اینجا این رکورد رو بشکونه.
   با توجه به نکاتی که گفتی به نظرم کسانی که از الان جده رو کاملا مرسدسی فرض کرده اند باید یکم تردید کنند
   اما راجع به پیچ های پست سر هم نسبت به حرف شما نقد دارم. درسته که فراری و ردبول در پیچ های پست سر هم قوی بوده اند امسال ولی باید نوع پیچ رو هم دید. ردبول و فراری در پیچ های سرعت پایین بسیار خوب بوده اند و سرعت بالا ها دست مک لارن و مرسدس هست. مثالش همین قطر که زمان از دست رفته مکس به همیل در مستقیمی نبوده که در پیچ ها بوده. پس اتفاقا پیچ های پیاپی سرعت بالا برای مرسدس بهتره.
   حفظ لاستیک هم بسیار حیاتیه اینجا.
   نباید فراموش کنیم که عملکرد ردبول در پیست هایی که به تازگی آسفالت شدند امسال بهتر بوده.
   و البته دمای پیست هم هست که اینجا بسیار مهمه و شاید از خیلی چیزهای دیگر مهم تر باشد.
   به نظرم بر خلاف نکته شما اوضاع مک لارن از فراری اینجا بهتر باشه.
   و به شخصه دوست دارم مکس ببره و ردبول. و حتی اگر در جده ببره که چه بهتر! چون هم دوست ندارم رکورد شومی شکسته بشه و البته دوست دارم مکس به قهرمانی برسه چون واقعا امسال حقش بوده و از لوئیس بهتر بوده. هرچند طرفدار مکس نیستم ولی دوست دارم امسال ببره.
   و برد مکس و ردبول و خروج از سلطه مرسدس برای فرمول یک قطعا خوبه و بسیاری از قدیمی ها هم به این نکته اشاره کرده اند

   • ایرن

    10

    4

    با جمله آخرت موافقم. که بیرون اومدن فرمول یک از سلطه مرسدس برای این رشته مفیده. نه بخاطر لینکه چون طرفدار فراری هستم. حتی سلطه طولانی مدت فراری هم مشکل ساز خواهد بود.

    مثلا من پرسپولیسی هستم. از یه طرف بینهایت دوسدارم پرسپولیس ششمین و هفتمین و هشتمین قهرمانی فصل رو هم بگیره. اما وقتی منطقی فکر میکنم میبینم که این اتفاق شاید برای لیگ برتر مفید نباشه. حالا بازم قهرمانیای پرسپولیس با اختلاف نیست، مثلا یه نگاه به لیگ آلمان و لیگ ایتالیای دو سه سال قبل بندازین واقعا قهرمانیهای یوونتوس (با اینکه یوونتوسی هم هستم) و بایرن مونیخ خیلی سازنده نبودند.

   • مَمَّدو

    9

    1

    خیلی خوشحالم آقا رضا، که کاملا با دقت و با دیده باز متن رو میخونین. راستش فرمایش شما بسیار متینه و سکتور های پیچ پیچیه سرعت بالا، با موناکو فرق داره. اما پیشرفت های اخیر فراری و ساینز، من رو به این نتیجه میرسونه که خبری در راه هست 😁

  • pooriya

   9

   2

   تشکر کاش امکانی وجود داشت بتونیم تمام تحلیل های شما رو به نحوی توی سایت داشته باشیم

  • Lewis44

   7

   2

   جناب ممدو یعنی شما داری میگی حتی تو این مسابقه وجود مکلارنا و فراری ها هم تاثیر گذاره ؟

   • مَمَّدو

    9

    1

    تاثیر گذار که نه. منظورم رقابت بین مکلارن و فراری بود. مرسدس و ردبول رو فقط با خودشون میشه مقایسه کرد. هرچند که در مونزا معادلات عجیبی دیدیم!

  • Hami

   11

   0

   درود . ممدو عزیز من در چند جا قبلا هم گفتم اصلا در این پیست نمیشود هیچکدام از رانندگان را از قبل برنده دانست . ودر این پیست ناشناخته نبرد استراتژیها اهمیت بسیار زیادی دارد . من در یک انیمیشن این پیست را دیدم . بنظرم عرض پیست خیلی اجازه سبقتگیری آسان را نمیداد . شاید هم این نظر خیلی درست نباشد .

   • Lewis44

    8

    1

    ممدو بخاطر همون مونزا این حرفو میزنم چون مکس پشت لندو گیر افتاده بود واگه لوییس رد شده بود مکس کلی امتیاز از دست میداد

  • Amin44

   5

   1

   به دلیل دمای بالا مرسدس احتمالا مشکل روشن کردن لاستیک که تو موناکو و اذربایحا

   • Amin44

    12

    0

    به دلیل دمای بالا مرسدس احتمالا مشکل روشن کردن لاستیک که تو موناکو و آذربایجان داشتن رو نداشته باشه!
    تایم از دست دادن مکس تو سکتور دو قطر به خاطر نوع ستاپی بود که در نظر گرفته بودن!
    به دلیل جبران اختلاف سرعتشون تو کفی نسبت به مرسدس مجبور هستن چنین کاری کنن،تجربه برزیل و اختلاف سرعت ۲۷ کیلومتری با مرسدس ها رو این تصمیمشون تاثیر گذار بود!
    اما در مورد ریسنگ لاین باید بگم تقریبا همه راننده ها پشت شبیه ساز بارها تمرین کردن تا بیشتر با پیست آشنا بشن حتی لوییس!
    بنظرم مهم ترین چالش تیم ها آسفالت پیست خواهد بود مشکلی که ترکیه پارسال هم گریبان گیر شده بود…

   • Amirali

    16

    1

    مهندس جان این چه حرفی بود دیگه
    w11 برای این هیچوقت از مکس سبقت نگرفت چون همیشه سی ثانیه جلوتر بود
    هیچ ماست بندی هم نمیگه ماستم ترشه طبیعتا توتو به نفع مرسدس و سهامش صحبت میکنه نه به نفع همیلتون

  • Amirali

   9

   3

   دوست من بار دیگه توانایی بالای خودت در نگارش متن رو به رخ کشیدی
   من واقعا فکر میکردم موتور با توانایی بالاتر دست بلا رو داره ولی ظاهرا اینطوری نیست
   اون ناحیه پیچ در پیچ رو اگر مال ردبول در نظر بگیریم یک چیزی مثل سکتور دو برزیل به دست میاد چون باز یه نیمچه مستقیمی هست که مرسدس میتونه خودش رو نزدیک کنه.در کل اگه ردبول پل رو هم بزنه اگر سورپرایز ویژه ای نداشته باشن و قدرت موتور مرسدس همون باشه انشاالله سبقت سخت نخواهد بود ولی بازم منتظر هر اتفاقی باید باشیم.ممنون از این تحلیل عالی مثل همیشه بیست و دو از بیست

   • mahyar

    7

    2

    دوستان عربستان پیست بسیار باریکی هست .
    اما امکان رقابت چرخ تو چرخ توش بسیار زیاده .
    و این که نصف پیست دست ردبوله و نصف دیگش دست مرسدس اول یک سری نکته رو پایین میگم بعد میریم سروقت خود عربستان :

    از اونجایی که مرسدس از کوالی قطر مجبور شده تا ساختار باله عقبش رو عوض بکنه (ظاهرا فیا متوجه موضوع شده و یک تست جدید رو برای قطر ترتیب داده بوده جدا از صبح های ردبول )
    باله عقب مکس توی گرندپری قطر از لویس هم بزرگتر بود و به ناچار مشکل DRS مجبور شده بودن این کارو بکنن و ماشینشون یکم از اون تعادل ایرودینامیکی خارج شده بود .
    اما نکته مثبتش این بود که حداقل توی مستقیمی ها دیگه خبری از 3 دهم ثانیه از دست دادن نبود .
    توی مسابقه هم با وجود آسیب دیدن اند پلیت باله جلوی مکس . پیس بدی نداشت به نظرم و تونست از استینت دوم گپ رو حفظ کنه و یجاهایی هم سریعتر باشه .

    با توجه به خودروی w12 که ی شاهکار مهندسی هست که مرسدس هر سال با ی چیز جدید تیم های رقیب رو آچمز میکنه مثل همین سیستم جذاب تعلیق عقبشون که بینظیره . (مثل das که پارسال داشتن . درسته تاثیر داس فقط پشت ماشین ایمنی بود و معقه گرم کردن لاستیک . اما عالی بود کار مرسدس جدا از اون w11 بی نقص بود) اما یادمون نره که توی ترکیه هم لویس توی مستقیمی ها نزدیک به سی کیلومتر از مکس سریعتر بود . (مکس از چکو هم کند تر بود البته اونجا ماشین مکس داد میزد که روی پاوریونیت سوم هستن)
    لویس توی آمریکا به کل اون قدرت موتورش توی مستقیمی ها بیشتر شبیه این بود که فقط چون خودروی ایرودینامیکی تری داره سریعتره و توی پیچ ها نسبت به مکس تایم از دست میداد و موتور لویس مسابقه دومش بود .

    مکزیک از اونجایی که قدرت محور نیست به خاطر ارتفاعش از سطح دریا و ماشین عملا” توی مقاومت کمتری رانندگی میکردن اختلاف مکس و لویس 7 کیلومتر بود .البته هفت کیلومتر توی سرعت 343 تا مکس و 350 تا لویس بوده .

    توی برزیل داده های تلمتری مکس توی پیچ ها تایم بدست میاورده و بعضی جاها به لویس نزدیک و بعضی نواحی از لویس سرعتر میشده ولی در مجموع برایند های بالا تا قبل از پیچ آخر و شتاب گیری مکس تنها 2 دهم کندتر بوده و بعد از اون مستقیمی برزیل اختلافشون تا خط پایان به 4-5 دهم میرسه .

    قطر هم که گفتیم چی شد . میریم خدمت پیست جدید عربستان .

    ردبول ها روی آسفالت نو لاستیک رو بهتر حفظ میکنن چون اساسا ماشینشون دانفورس بیشتری نسبت به مرسدس ها تولید میکنه و این که ریر اند بهتری نسبت به مرسدس دارن در صورتی که مرسدس فرانت اند بهتری داره . ردبول ها با اندراستیر وارد پیچ میشن و با چسبندگی لاستیک های عقبشون خروجی بهتری و سریعتری دارن . مرسدس ها به خاطر فرانت اند خوبوشن با سرعت بیشتری وارد پیچ میشن و توی خروج اور استیر میشن و خروجیشون سرعت پایینتری داره و لاستیک های عقبشون زودتر خراب میشه (ردبول ها لاستیک های جلوشون زودتر خراب میشه)

    با توجه به همه موضوعات بالا و این که قطعا موتور برزیل رو نمیتونن مثل برزیل بهش فشار بیارن( من خیلی محتمل میدونم که اونا نمیتونن خیلی بهش فشار بیارن نه این که هیچی فشار نیارن به اون موتور . منظورم اینه که قطعا” دیگه تاب اون فشار رو نداره)
    سکتور یک تا ابتدای پیچ یک ، سکتور دوم از پیچ 17 تا 22 و سکتور سوم از پیچ 24تا آخ خود سکتور (بجز پیچ آخر) دست مرسدس هست
    سکتور یک از خود پیچ 1 تا خود پیچ 17 دست ردبول خواهد بود .
    به نظرم عربستان هر دوتا تیم به شدت به هم نزدیک هستن .
    هنوز هم روی حرفم هستم . ردبول توی سرعت مستقیم اینجا چیزی کم نمیزاره . و احتملا” هم اگه برنده بشن برای مسابقه آخر پنالتی موتور . (یعنی فکر میکنم در هر صورت این کارو میکنن، اگه عربستان رو ببرن، که موتورشون رو عوض میکنن تا احتمال dnf شدنشون کم بشه، اگه هم نبرن باز هم موتور عوض میکنن و مود موتورشون رو بالا میبرن چون دیگه چیزی برای از دست دادن ندارن )

   • مَمَّدو

    8

    0

    Mahyar
    👏👏👏👏👏👏
    👌👌👌👌👌👌🌹❤

   • mahyar

    4

    1

    البته این در تکمیل فرمایشات ممدو بود .

   • Amin44

    5

    2

    مهندس: مکس هرجا ماشین سریعترو داشته پل زده و پیچ یکو گرفته و خداحافظ
    اصلا درگیر نشده که بخواد سبقت بگیره
    مرسدس داره هر سه مسابقه موتور میترکونه
    فکر نمیکنم اسم اینکار داشتن ماشین سریع باشه

  • Arvin.Hamilton 44

   11

   2

   ممدو جان
   واقعا مرسی که هستی😂
   بسی لذت بردم از خوندنش،امیدوارم مسابقه هیجان انگیز و خوبی بشه که لذت ببریم
   واقعا صبر کردن واسه مسابقه ها سخت ترین کار دنیاست😂

  • مهدی

   0

   7

   اسمت چیه ؟؟؟؟
   ها ؟؟؟
   بلند بگو

  • Amin-sdg

   7

   1

   من یه پیام گذاشتم نمیدونم چرا تایید نشد!
   به یه تشکر خشک و خالی بسنده میکنم بلکن تایید بشه:) مرسی ممدو.عالی بود.

  • ALO

   8

   1

   سلطان خودتی جده بهونس خیلی دوس داشتنی مینویسی ادم حظ میکنه به خدا

   • ALO

    3

    2

    بوخورمت من شیرین ترین
    ببین بخورمتو چجور نوشتم
    همونجوریااا

  • mrz_ir

   7

   1

   ممنون ممدو بابت بابت تحلیل معرکه و جذابتون
   بخش مقایسه مقدار انرژی مصرف شده با توان سرمایش کولر گازی ایده جالبی بود
   پیستایی که میانگین سرعتیشون بالا بوده همیشه برام جذاب بودن
   این پیست با این میانگین سرعت وقتی شهری هست و دیوار ها نزدیک بهت واقعا ترسناکش میکنه
   همچنین اسفالت تازه که توی ترکیه پارسال دیدیم چی بود (بارون نیادکه خیلی ترسناکترش میکنه) و
   واقعا در مورد نوع پیست که مرسدسی یا ردبولی هست تا قبل تعیین خط نمیشه نظری داد
   چون امسال خیلی چیز ها برعکس شده و تا نبینم قبول نمیکنم که کدوم برتر هستن
   (پیستایی که چند ساله مسابقه درونشون هست برعکس شده این پیست که اسفالتش گرم گرمه)

  • @sebvr

   8

   0

   مرسی خیلی موضوع جذابیو برای مقاله انتخاب کردین !
   جذاب بود به قول شما مرسییییی

   • Amirali

    7

    1

    منتظر تحلیل های جذاب تو هم هستم
    چند وقتیه کم کار شدی سپهر جان

   • مَمَّدو

    7

    0

    🌹
    کاش شما هم مینوشتی. نحوه نگارشمون و اطلاعاتی که بررسی میکنیم، با هم متفاوته و مقایسه نقطه نظراتمون با هم، جذابیت داره.

   • @sebvr

    9

    0

    سلام امیرعلی
    راستش این امتحان ها فرصت نمیده وگرنه خودم فوق العاده دوست داشتم یه مقاله جذاب راجب مرسدس براتون آماده کنم
    آقای ممدو دقیقا موافقم
    برای من که جذابه این قضیه امیدوارم بقیه ی دوستان هم دوست داشته باشن که یه روزی این کار رو کنیم

  • Ali.A

   6

   0

   ایول پسر
   عشق منی تو

  • Saeedreza

   4

   6

   از خوندن متن های بلند زیاد خوشم نمیاد
   ولی خوندن متن های ممدو مثل خبر گذاشته شده میمونه
   هر جا اسم ممدو میاد حتما متنشو میخونم
   ممدو جان بسیار عالی و روان و با نکات باارزش و درست تنظیم شده
   دستمریزاد

  • Mahdi.drs

   4

   1

   اینکه عملکرد راننده ها رو با توجه کاراکتر پیچ پیش بینی کردی خیلی چسبید … ممنون بابت متن مفید و زیبا

  • Anzali

   5

   0

   دم شما گرم ممدو خیلی استفاده کردیم از تحلیل شما و مخصوصا از پیست عربستان که نمدونستم جزئیاتشو..موفق باشی رفیق..بازم مارو بی نصیب نزار از تحلیل قشنگت😘😘😘

  • Babak.h

   2

   0

   حال کردم عالی بود

  • Mehdi-k

   1

   0

   خیلی لذت بردیم 👏👏
   عالیییی 👌👌

 3. Sebmm

  5

  16

  اخی همیلتون جون چقد بزرگتر شدی…. بابا بیخیاال سن عدده

  • Hami

   15

   3

   اتفاقا از نوع عکس العملهای لوییس در برخورد لوییس همیلتون در اکثر رقابتهای چرخ به چرخ میتوان به درستی حرفهای همیلتون پی برد . و این عکس العملهای محتاطانه تر همیلتون باعث برداشت غلط مکس شده بود که با رفتار همیلتون در مسابقه انگلیس تقریبا اصلاح شد .

  • Parsa911

   8

   0

   ولی تو این مورد سن فقط یه عدد نیست پشتش کلی تجربه هست همونطوری که مکس 17 ساله با الان خیلی فرق کرده

   • Sebmm

    2

    1

    قبول دارم حرف شما رو

 4. Hamilton44

  8

  7

  من قهرمانی همیلتون رو تبریک می گم

  • Amirali

   6

   6

   باز حرف های بیهوده

 5. Hamilton44

  7

  10

  و خوشحالم که همیلتون هشتمین قهرمانی رو می گیره

 6. Ali🦁1

  4

  15

  جالبه برای رسانه ها و خودنمائی جلو مردم این حرفا میزنه که من اجتناب می کنم از هر برخوردی حالا خیالش بابت ماشینش راحت هست که سریعترین هست میگه احترام بزاریم و محتاط باشیم، چرا سیلورستون نگفتی که احترام بزاریم..!! اگه فقط همین برخوردش هم نبود حالا مکس قهرمانیش نزدیکترین بود.
  همیلتون همین الانم باید امتیازاتش از مکس بیشتر باشه.

  • Amirali

   13

   8

   سیلور استون مشخصا تقصیر همیلتون بود ولی آیا مکس نباید انقدر عقل داشته باشه که بدونه از یک ببر زخم خورده که امید زیادی به قهرمانی نداره(شرایط اون مسابقه)باید دوری کنه؟برای ایناست که میگیم این بچه شایسته عنوان قهرمانی نیست و شخصیت قهرمانی نداره
   هر راننده ای هم باشه وقتی در اون شرایطه قرار نیست راه رو برای مکس باز کنه.هیچ راننده تاپی اون کار رو نمیکرد چون مشخص بود طرف مقابل قرار نیست بهت راه بده.ده بار گرفت رو همیلتون تو همون مسابقه و واقعا هم حقش بود همون بلا به سرش بیاد.
   حتی من واقعا شک دارم ماشین دامینیت سالهای قبل مرسدس رو به مکس بدن باز دست بکشه از این حرکات،تو میگی لوییس خیالش از ماشین راحته خب خیال مکس چرا راحت نبود؟بعد اون اتریش با فاجعه مرسدس نباید خیال مکس راحت باشه که از برخورد دوری کنه؟

   • Amirali

    12

    6

    مهارتی که داره رو با این حرکاتش جمع بزنیم در مجموع اصلا در حد و اندازه راننده هایی مثل وتل یا همیلتون نیست.وتل هم در شرایط هیجانی مثل آذربایجان 2017 یا کانادا 2019 که مقام اول و دوم رو عوض کرد گاها حرکاتی انجام میداد ولی به هیج وجه انقدر بی کله نبود.این دو راننده های با شخصیتی هستند که بردشون رو مدیون مهارت و ماشینشونن نه خشونتشون.

   • Amirali

    11

    5

    در ضمن دوستی گفته بود در مجموع وستپن کم اشتباه تر بوده
    طبیعیه هرکی ماشین برتر داشته باشه مثل همیلتون در قطر یا در سالهای قبل که ماشین برتر با اختلاف رو داشت فشار کمتری روشه و کم اشتباه میرونه
    تازه در همین شرایط این اشتباهات رو داشته:
    بحرین،تعیین خط ایمولا،آذربایجان که دیگه مالدونادو هم میدونست وقتی اونقدر برتری ریسک فشار آوردن رو نباید به جون بخری،استارت فرانسه،تصادف انگلیس(بحث مقصر تصادف جداست مکس اشتباه کرد اونجا ولی مقصر نبود)،اسپرینت برزیل و دادن رده به بوتاس
    حالا اگر این آدم بیشتر از همیلتون شایستگی داره یا نه دیگه قضاوت با خودتون

   • ایرن

    13

    2

    من که به شخصه نه طرفدار لوییسم و نه مکس. به نظرم هردو راننده به یک اندازه لایق این عنوان هستند (البته چون مکس هنوز قهرمانی نداره دوستدارم مکس قهرمان فصل بشه)

    اما اینجا فرمول یک هست. اگه علاقه به مسابقه درگ دارین اشتباه اومدین.
    اونجا مطمئنا برخوردی و تهدیدی هم وجود نداره و راننده ها میتونن بدون ریسک فقط گاز بدند.

    فقط حس میکنم اینجا توی ترجمه اگر به جای اینکه از کلمه تربیت از کلمه آموزش یا فرهنگ استفاده میکردند بهتر بود. نمیدونم دوستان چقدر از دنیای ادبیات و ترجمه سر در میارن. اما توی ترجمه معمولا سعی میشه کلمات با توجه به فرهنگ زبان مقصد و تفاوتهاش با زبان مبدا انتخاب بشند.

    مثلا یادمه یه بار فرگوسن گفت فیل جونز مثل یک حیوان برای تیم تلاش میکنه. خب به یکی توی لیگ ایران بگی داری مثل یک حیوون برای تیمت تلاش میکنی میخوابونه زیر گوشت. چون در فرهنگ اینجا تشبیه به یک حیوان یک جور توهین هست اما در اصل فرگوسن داشته از سخت کوشی فیل جونز تعریف میکرده و حتما هم فیل جونز با شنیدن اون مصاحبه حسابی خرکیف شده.

    اینجا هم وقتی میگی تفاوت تربیت ناخودآگاه مخاطب ایرانی و فارسی زبان ذهنیتش میره سمت اینکه منظور گوینده تاکید بر برتری تربیتی خودش هست. اینجا تربیت معادل ادب و نزاکت و شخصیت هست. در صورتی که لوییس صرفا داره به تفاوت ها اشاره میکنه و میگه نحوه برخورد راننده ها با شرایط یکسان متفاوته. همین!!!

   • Max33vr46

    7

    8

    امیرعلی اگه دادن رده تو استارت اشتباهه همیلتون کم از این اشتباها نکرده ها پس بهتره بی سر و صدا از روش بپری چون به نفع سیر لوئيسه

   • Amirali

    9

    2

    ایرن واقعا با مثال فرگوسن خیلی خندیدم
    دم شما گرم

   • Sebmm

    2

    2

    امیر علی بحث محتاط رفتار کردن مکس ب ضررش تموم میشد… نمخواست همیلتون بشه ملکه‌ی ذهنش
    ….

    و همیلتون بر عکس اون رو نمیخواست
    اون اتفاق باید میفتاد هم سیلور هم مونزا
    اینا فقط برخورد داخل ریس با ی عامل مقصر نیست… من ی جور دیگه مثلا جنگ روانی بین دو تا رااننده فرض میکنم

  • Ali🦁1

   5

   12

   Amirali
   فکر کنم خیلی دوس داری اشتباهات امسال همیلتون تو فشار بودن برات قطار کنم.
   این فصل مهم فقط عملکرد مکس بوده برام نه اینکه امثال شما بخواین افتخارات و نبرد وتل و همیلتون به رخ ما بکشید، واقعأ یه چیزی یاد گرفتین مکس شخصیت قهرمانی نداره فقط همیلتون داشته و داره.
   مکس امسال قهرمان هم نشه برای طرفداراش بهترین بوده و راه درازی در پیش داره.

   • Amirali

    11

    12

    قطار کن ببینم چیزی هم داری بگی؟اشتباهات همیلتون تحت فشار در مقایسه با اشتباهات مکس تحت فشار واقعا هیچی نیست.نمیگم اشتباه نداشته ولی مکس خیلی بیشتر داشته.
    من با دلیل گفتم چرا اون جمله کلیشه ای صد درصد درسته
    مکس نه از نظر اخلاقی نه از نظر رانندگی هیچ جوره امسال بهترین نبوده،حتی اگه قهرمان بشه

   • Amirali

    9

    8

    برای اینکه انصاف رعایت بشه اشتباهات همیلتون رو تا جایی که یادم باشه اینجا لیست میکنم:
    فاجعه سبقت گیری از راسل در ایمولا،اشتباه در استارت اسپرینت مونزا
    غیر این چیزی یادتون اومد به منم بگین
    ناتوانی در سبقت رو فقط نگید چون مکس هم از این نمونه ها داشته و من وارد لیستم نکردمشون

   • Max33vr46

    6

    10

    امیر علی فاجعه باکو و پر پر شدن 25 امتیاز توسط همیلتون اشتباه در دور دوم کیو 3 تعیین خط های یکی از دو اتریش اشتباه در دور دوم کیو سه در تععین خط روز جمعه سیلور استون اشتبا و اسپین شدن در تععین خط روسیه اشتباه و اسپین شدن و برخورد به دیوار در پیت لین روسیه و چند تا دیگه که نگم بهتره چون خیط میشی

   • Amirali

    7

    8

    مهندس درست میگه یک تعدادی رو در نظر نگرفتم کلا که به حافظه برمیگرده دیگه
    باکو رو کلا حواسم نبود مثلا
    ولی در کل اینجا مبنا رو بر امتیاز نمیذارن ممکنه شما اشتباه بزرگی بکنی مثل همیلتون در ایمولا ولی امتیازی هم از دست ندی،اون مسابقه نمونه خوبیه.
    ولی به مسابقه های بارونی اشاره کرد که لازم میدونم این نکته رو بگم:
    تو اون دما لاستیک برای رسیدن به دمای مناسب گاها به چند دور نیاز داره،این دیگه به تیم بستگی داره.تعیین خط اسپا و روسیه و همینطور مجارستان رو تیم میتونست مدیریت کنه.طبیعتا راننده نمیدونه بقیه راننده ها میخوان چه کنن.نمیگم لوییس مقصر نیست ولی کمتر از تیم مقصره و من خودم اون رو به پای راننده نمینویسم.ضمنا موناکو هم تصادف چارلز باعث شد لوییس نتونه دور بهتری رو ثبت کنه وگرنه داده میگفت سومی رو میگرفت حداقل و چون اون دور هیچوقت تموم نشد نمیدونیم آیا از بوتاس میتونست بهتر باشه یا نه،این کاملا خارج از کنترل لوییس هست.ترکیه هم اگر کلا عوض نمیکرد همون سومی رو میگرفت و ترس تیم مانع گرفتن رتبه بهتر شد.
    پس شد:
    ایمولا،باکو،اتریش،سیلوراستون،روسیه،مونزا
    حالا که نگاه میکنم تقریبا برابر بوده و شاید اشتباهات مکس در خصوص استراتژی کمتر هم بوده،ولی از طرفی اشتباهات لوییس هم در مسابقه کمتر بوده.

   • Amirali

    8

    7

    در هر حال به نظرم تجربه لوییس در حادثه هایی مثل برزیل و اسپانیا خیلی به سراغش اومد،دوستی برتری لوییس رو تجربش دونسته بود که واقعا درست بود سرعت این دو نفر از اونجایی که به شدددددت به هم نزدیکه همین چیزا تفاوت ایجاد میکنن
    در کل من برنده این فصل رو راننده برتر میدونم مگر اینکه دو مسابقه آخر خیلی اتفاقات به نفع یکی پیش بره

   • مَمَّدو

    15

    2

    Engineer
    خدا این حافظه رو برات نگه داره انشاءالله.
    گذشته از اینکه زیاد کل کل میکنی ولیکن اطلاعاتی که میدی خیلی خوبه.
    امیدوارم یواش یواش کفه ترازو رو در سمت بحث و مجادله سبک کنی و به سمت تحلیل و اطلاعات اضافه کنی. مطمئنم اینجوری حسابی تو دل بچه ها جا باز خواهی کرد.
    باز هم ممنونم و دنبالت میکنم.

   • mohammad

    6

    3

    قطعا در حد قهرمانی نبوده

    اصلا مقایسه سب و همیلتون با مکس جفا به اون دو بزرگوار هست

   • Mahdi.drs

    2

    1

    در جواب اقا محمد عزیز که میگن مقایسه مکس با همیلتون ویا وتل جفا به حق این دو قهرمان هست

    الن پراست(نمیدونم چقدر با افتخاراتش اشنایی دارید) به صورت واضح بیان کرده که امسال مکس با لوییس در یک سطح دارن رانندگی میکنن به نظرش … معنی کلمه به کلمه صحبتش همینه …دارن در یک سطح رانندگی میکنن!!
    مسلما الن پراست از من وشما و قصد جسارت ندارم ولی تمام دوستان گرانقدر این سایت بهتر با فرمول یک و سطح راننده ها اشنایی دارن ..
    کاش یکم در مورد راننده ها قبل از اینکه بگیم ضعیف هستن قوی هستن یا فقط به خاطر ماشینشون امتیاز میارن تحقیق کنیم …
    یقینا اگر شما چنتا پادکست که راننده های سابق فرمول یک داخلشون حضور دارن و نظرشون رو در خصوص رقابت امسال وتوانایی های راننده ها بیان میکنن گوش کرده بودید نمگفتید در حد لوییس یا سل رانندگی نمیکنه…
    نمیدونم شایدم میدونید ولی از روی تعصب این نظر رو دادین یا احساسی بوده

  • Anzali

   2

   3

   داداش علی 33 یه سوال اگه مکس قهرمان بشه میشه جوونترین راننده فرمول یک یا دست وتل میمونه؟؟

   • Ali🦁1

    4

    3

    Anzali
    دوست خوبم فکر کنم این افتخار حالا حالاها واسه وتل خواهد ماند ما هم بهش افتخار
    می کنیم چون با ردبول بدست آورده.

   • mohammad

    2

    1

    فکر نمیکنم تا چند نسل بعد کسی بتونه این رکورد رو بشکنه

 7. mahdi arabi

  14

  2

  Amirali
  قفل کردن تو ری استارت باکو و خداحافظی با ۲۵ امتیاز دست نخورده هم سلام میرسونه

  • Amirali

   9

   5

   بنده مریض که نیستم باکو رو ننویسم،تو ذهنم نبوده
   به نظرم این ادبیات شایسته شما نیست
   اون دوست معلوم الحال پایینی هم داستانش مشخصه لازم نیست چیز زیادی در موردش بنویسم

  • Amirali

   9

   3

   بنده مشکل که ندارم باکو رو ننویسم دوست عزیز تو ذهنم نبوده
   به نظرم این ادبیات شایسته شما نیست مهدی جان
   اون دوست پایینی هم چیز زیادی در موردش نگم بهتره

   • mahdi arabi

    10

    1

    Amirali
    من که بی احترامی نکردم
    صرفا یادآوری کردم

   • Amirali

    5

    4

    درسته یک لحظه فکر کردم شاید کدورتی پیش اومده باشه
    این روزا همه از همه چیز ناراحت میشن دیگه قابل تشخیص نیست

 8. مهدی

  4

  13

  حالا میخاد بگه خیلی باتربیته
  مکسم بی تربیته
  مکس تهاجمیه . نترسه
  نه مث تو
  مکس بی نظیر

  • Amirali

   8

   2

   خخخخخ چه ربطی داشت واقعا

   • Lewis44

    10

    8

    چه مزخرافاتی اشتباه تو پیت روسیه و برخورد با دیوار.
    شما برو با تایر اسلیک برخورد نکن با دیوار اونم تو پیست پر از آب
    یا این یکی دیگه میگه اومده بگه مکس بی تربیته تو با ادبی اولا که چند وقته افتضاح تیتر میزنن بزرگواران دومم شما برو خبرو یه بار دیگه با دقت بخون ببین لوییس چی گفته بعد کامنتش کن.
    از اشتباهات راننده ما هم نمی‌خواد صحبتی بکنی فعلا تعداد dnfهای مدمکس اشتباهاتش بیشتر بوده از لوییس، اگه تو ایمولا رفت تو گرولا بعدش رانندگی کرد که کسی تو عمرش ندیده بود تو برزیل دیس کوالیفای شد ولی اونجا هم دهن همه رو بست الآنم اگه قهرمان بشه هم یه کامبک رویایی زده هم رکورد شوماخرو میزنه هم میشه راننده ای که هیچ کس تو خوابم نمیتونه رکوردایی که زده رو جا به جا کنه و تا وقتیم. از فرمول یک خداحافظی نکنه کسی طعم قهرمانی رو نمیتونه بچشه

  • Hossein 123

   9

   2

   تهاجمیه ولی این همیشه خوب نیست

   من که کیف نمی کنم رانندم بالای نصف چرخ به چرخ هاش تبدیل بشه به تصادف یا خروج حریف از پیست

   ایمولا، برزیل، اسپانیا، سیلوراستون، مونزا 🙂
   لوییس هم همین کارو کرده ولی به مراتب کمتر
   سیلوراستون مقصر لوییس بود، اما اینو میشه انکار کرد که تو همون یک دور دو سه تا دفاع خشن دیدیم از مکس؟ وقتی حدود ۲۰ امتیاز جلویی چرا باید اینجوری اینقدر شدید دفاع کنی؟ دفاع درسته ولی اینجوری؟:|

 9. Formula 44

  11

  3

  همونطور که خود همیلتون اشاره کرد ۲ مسابقه آینده نباید با وستپن چرخ به چرخ بشه به ویژه تو استارت و دور اول ، حتی اگه وستپن رد شد باید سعی کنه در ادامه تو کفی ازش رد بشه …
  چون ردبول و وستپن قطعا به DNF همیلتون مثل مونزا و برزیل فکر کردن ( شاید برنامه ای برای انجام این کار نداشته باشن ولی اگه شرایط مهیا باشه حرکتی مثل برزیل انجام میدن … )
  مرسدس با استفاده از رسانه باید به ردبول فشار وارد کنه تا احتمال برخورد کمتر کنه

 10. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  10

  1

  Engineer خوش برگشتی جات توی کل کل های سایت خالی بود😅
  اما در مورد ورشتپن جمله ای داشت که میگفت شما تو رقابت های چرخ تو چرخ باید به اندازه یک ماشین فضا بزارین اما همین فصل بارها این رو نقض کرده و دابل استاندارد رو معنا کرد از جمله ایمولا که ورودی پیچ لوئیس یه تایر جلوتر بود ولی بخاطر خطر dnf سعی کرد زودتر ترمز بگیره و مکس پرتش کرد بیرون اما چون دور اول بود شانس آورد برخورد مسابقه ای در نظر گرفته شد و باز تو پرچم قرمز شانس آورد که راننده های پشتی از اون فرصت (خارج شدن و رفتن تو چمنا)استفاده نکردن!همین کار رو تو پیچ۱ اسپانیا تکرار کرد و نمیدونم چرا لوئیس بجای اینکه جلوی ورشتپن رو بگیره به دستور تیمی نگاه کرد.تو مونزا هم مشابه حرکتش تو ایمولا رو تکرار کرد و لوئیس با تایر سفتر و استارت بهتر از لندو گذشت اما اون حرکتش باعث شد همه زحماتش به باد بره و بازم دور اول و برخورد مسابقه ای.. و شاید هیچوقت اون برخورد بینشون اتفاق نمیفتاد بماند که خودش تو استارت از دنیل جا موند
  اشتباهش تو برزیل که نیازی به گفتن نداشت که پنالتی هم داشت(با وجود ۷سال تجربه این چیز خوبی نیست)و اون ۵۰هزار یورو که حتی اگه چند برابرش هم میکردن تفاوتی نداشت.لوئیس اشتباهاتی داشت اما اکثرش اشتباهات استراتژی بودن که از طرف تیم بود.این شامل موناکو که هم میشه هر چند از راننده های جلوییش سریع تر بود ولی عرض پیست این اجازه رو بهش نمیداد و همینطور ترکیه و بلژیک و تعیین خط روسیه.
  در مورد باکو اگه لوئیس ۱۸ امتیاز از دست داد ورشتپن هم ۲۶ امتیاز از دست داد و اگر مدیریت تایر بهتری مثل پرز داشت اون بلا رو سر خودش به بار نمیاورد و ممکن بود اتفاق تلخی رخ بده.
  ورشتپن تو این فصل تو بیشتر مسابقات ماشین برتر رو داشت.(از نظر خودم)و البته خوش اقبالی هایی که تو روسیه و اسپا و آمریکا آورد رو هم نباید از چشم انداخت.
  و در مورد اشتباهات همیلتون که نام بردید شماره های ۱ و ۷ و ۹ و ۱۰ رو زیاد باهاتون موافق نیستم چون یک طرفه به سمت قاضی رفتین.
  هر دو راننده لایق قهرمانی هستن و خیلی بده که یکیشون قهرمان نشه

 11. مَمَّدو

  8

  1

  Engineer
  از استدلال شما خوشم میاد. بُرهانِ تو، بُرهانِ یه مرد جوون و با روحیه هست. اما این ذهنیت شفاف شما، هنوز جای رشد داره.
  برای ما، زمانی یک بحث، منطقی به نظر میاد که با علم و دانشی که تا اون لحظه بدست آوردیم، ناسازگار نباشه. وگرنه اگه با علم ما در تناقض باشه، بهش میگیم “غیر منطقی”.
  از طرفی ما دائماً در حال پیشرفت هستیم (انشاءالله) و هر بار که علم ما بالاتر میره، نظر ما و منطق ما هم تغییر میکنه و چه بسا خودمون حرف دو سال قبل خودمون رو قبول نداریم!
  حالا اگه تا اینجای عرایض بنده رو قبول داری، به بقیش توجه بفرما:
  برای هر چیز، ظاهری هست و باطنی هم هست. ظاهر لایک گرفتن و تو دل مردمان جا باز کردن، شبیه به نیازمند بودن به تایید دیگرانه.
  و اما باطن لایک و دیسلایک در اینه که سخن شما توسط علم ها و منطق های مختلف سنجیده میشه. و چون هر کسی علم و تجربش با دیگری فرق داره، حرف شما رو با خط کش خودش میسنجه. در اینصورت چون “همه چیز را هَمِگان دانند”(یعنی علم کامل از تجمیع علوم افراد به وجود میاد-همون مسئله اجتهاد در مسائل)، برآیند لایک و دیسلایکِ همگان، شاخص خوبی برای اینه که درک کنی سخن شما تا حد (وقعا تا چه حد و نه فقط در ترازوی علم خودت) منطقی بوده است. امیدوارم که از این پس، از این جنبه به لایک و دیسلایک نگاه کنی. ❤

  • ERMIYA

   5

   1

   با این نظرت موافقم ممدو….
   درسته گاهی وقت ها پیش میاد به خاطر بعضی نظرات تعصبی لایک یا دیس بگیریم….
   ولی نمیشه گفت همه دوستان متعصبی هستند و اطلاعاتشون کمه و ….فقط سره تعصب لایک و دیس میدند…اکثر دوستان به اندازه نرمال اطلاعات دارن و دنبال تحقیق و یادگیری هستند…

  • Mahdi.drs

   5

   4

   لایک و دیس لایک ن نمیتونه به نظر بنده ملاک خوبی برای حق بودن باشه… چه بسا همین نظر ایشون داخل سایت های مثه پ ل ن ت. ا ف و ا ن لایک بیشتر بخوره و اینجا کمتر… اگه داخل یه سایت هلندی کامنت علیه لوییس بذارید مسلما ده برابر سایت انگلیسی لایک میشه و برعکس … دوستان این سایت میشه گفت بیشتر به لحاظ برایند کلی جمعیت طرفداران مرسدس هست و مسلما کامنت علیه مرسدس احتمال دیس لایک بیشتر دریافت خواهد کرد

   کافی هست بنویسید مرسدس بد است
   و چن روز بعد جای کلمه مرسدس را با ردبول در زیر عنوان خبر دیگری عوض کنید.
   متن یکی هست ولی لایک و دیس لایک ها به شما تصویر مناسبی از وضعیت جمعیتی طرفداران هر تیم خواهد داد…

   • Mahdi.drs

    0

    0

    الان از قبل هم مطمن تر شدم🧐🤔🤔