فرمول یک ایران – استون مارتین تایید کرد که به روزرسانی های ایرودینامیکی که به پورتیماو پرتغال آورد، سرعت بیشتری را به لنس استرول نسبت به سباستین فتل داده است.

این تیم همراه با پکیج آیرودینامیکی جدیدی وارد پورتیماو شد، اما رسانه ها اشاره کردند که فقط ماشین استرول به آن مجهز شده است در حالی که فتل از خودروی قدیمی استفاده می کند.

این موضوع به این دلیل بود که تیم وقت نداشت که هر دو ماشین را به موقع برای پرتغال ارتقا دهد. مدیر عملکرد مهندسی استون مارتین، تام مک کالو گفت:

همانطور که همیشه در مورد به روزرسانی های آیرودینامیکی اتفاق می افتد، این کار برای اضافه کردن نیروی داونفورس (نیروی رو به پایین) کارآمد بوده، به عبارت دیگر چسبندگی بیشتر با حداقل درگ اضافه شده است.

ما فقط یک مجموعه به روزرسانی آیرودینامیکی را به پورتیماو آوردیم و آنها برروی ماشین لنس نصب شدند. در حالت ایده آل، شما همیشه می خواهید هر دو ماشین رانندگان خود را به طور همزمان به روز کنید، اما این همیشه امکان پذیر نیست.

تجزیه و تحلیل پس از مسابقه نشان داد که لنس قادر به دستیابی به سرعت مسابقه ای بیشتری نسبت به سباستین است، که نتیجه به روزرسانی های آیرودینامیکی بود که به طور منحصر به فرد روی ماشین او نصب شد و از آن استفاده می کرد.

در مسابقه آینده در بارسلونا، ما انتظار داریم قطعات جدیدی برای تجهیز هر دو ماشین برای به روز رسانی های آیرودینامیکی در اختیار داشته باشیم.

55 دیدگاه

 1. امیر باقری

  23

  0

  نشون میده که مهندسا و طراح‌ها پشت صحنه چه زحمتی میکشن که تیمشون سریع‌تر بشه…
  امسال استون خیلی سال سختی داره فعلا هم بین سازندگان هفتمه!

  • علیرضا

   9

   0

   دلیل سریع تر بودن سب تو کوالی چی بود! ؟

   • Mahmood.ghaedi

    21

    5

    دوست عزیز هرچقدر هم ازش انتقاد کنه ادم ولی بازهم قهرمان چهار باره جهان
    دلیل سریعتر بودنش از استرول هم خیلی سادس
    اون سباستین فتل و اون یکی استرول

   • DavidKame

    25

    3

    دلیلش
    ۱ به خاطر اینکه سباستین وتله
    ۲ به خاطر عملکرد هوشمندانش و استفاده از Tow ورشتپن بود

   • DavidKame

    13

    2

    دلیلش
    ۱ به خاطر اینکه سباستین وتله
    ۲ به خاطر عملکرد هوشمندانش و استفاده از Tow ورشتپن بود که خود پاس راضی نبود از سب

  • Amir

   23

   2

   به نظرم اگه دوستان بحثی مثل اونی که تو پست قبلی داشتند باهم دارند که هیچ ارتباطی به فرمول یک و تحلیل و افزایش اطلاعات نداره , بهتره جای دیگه انجام بدن و بی دلیل قسمت کامنت ها رو با این گونه بحث ها شلوغ نکنن که اگر کسی میخواد از کامنت های مفید استفاده کنه راحت تر باشه و وقتش تلف نشه .

   • علیرضا

    11

    1

    اشتباه گرفتید اقا امیر اگه پروفایل من رو ببینید میفهمید من سب فنم ولی خب سب تو این ریس خیلی سریع بود و برعکسش استرول از حالت عادی کند تر بود حس میکنم آپدیت جدید با ماشین استون مچ نبود وگرنه استرول اینقد رتبه پایینی نداشت

   • Amir

    5

    0

    علیرضا
    کامنت من در جواب به شما ، نبود من معمولا ریپلای میزنم تا نیاز به تایید سایت نباشه .

   • foad.ma

    6

    0

    فتل مرد روزهای سخت کجا رفتی؟

 2. محمد یاسین

  22

  0

  سال سختي پيش روي استون مارتين است اميدوارم شرايط شون بهتر بشه

 3. Dr¡ft€r

  23

  1

  با این بروز رسانی‌ها امیدوارم فتل و استرول نتیجه خوبی بگیرن

 4. AmirAli

  16

  0

  امیدوارم این آپدیت یکم وضعیت رو بهتر کنه، ولی فکر نکنم توانایی رقابت با بقیه میدفیلد رو داشته باشن فلا، این آپدیت در راستای رسیدن به اونا و کم کردن اختلاف بود(پیس خوب مک‌لارن و آلپین در پرتغال رو به یاد دارید حتما)، تو ریس پرتغال دیدیم که ماشین آلفا پیس تقریبا برابری داشت…!
  سال سختی پیش روی استون مارتین هست….

 5. آرشا

  13

  11

  چقدر بدبیاره این وتل،کنار دریا بره باید یه قمقمه آب باخودش ببره.
  وتل باید به مکلارن میرفت.

  • Erfan

   26

   2

   دریا آبش شوره شما هم اگه رفتی باهات یه قمقمه ببر😅
   شوخی بود بلکه از بحث منفی خارج شیم🤞

 6. Amir

  21

  1

  اوردن اپدیت رو ماشین لنس به جای وتل به صلاح تیم بود چون لنس با ماشین عادت کرده و بهتر متوجه تغییرات میشه ولی وتل هنوز با ماشین و رفتار دقیقش اشنا نشده برا همین به خوبی نمی تونست تاثیر اپدیت رو تشخیص بده امسال همه تیم ها اگه مجبور بشن فقط یک ماشین رو برای مسابقه اول اپدیت کنن ,تو نیم فصل اول ماشین راننده قدیمی تر رو اپدیت میکنن

  • SIAMAK

   20

   6

   Amir جان .
   در اینمورد من دقیقا برعکس شما فکر میکنم ! اگه آپدیتها در آستون مارتین ابتدا روی ماشین فتل اجرا بشه ، تیم میتونه از تجربه طولانی سب برای تجزیه و تحلیل و اخذ دیتا در مورد عملکرد اون آپدیت برخوردار بشه که طبعا لنس با توجه به سابقه و تجربه کمترش نمیتونه این کمک رو به تیم بده !
   ولی از طرفی این امری است مرسوم و متداول در تیمها که آپدیتها رو ابتداعا روی ماشین اولشون ( ماشین پیشتاز ) اجرا میکنند . درحال حاضرهم لنس با 5 امتیاز مکتسبه جلوتر از فتله که هنوز در این فصل موفق به کسب نتیجه و امتیاز نشده ، ضمن اینکه بهرحال نباید فراموش کرد که لنس پسر صاحب تیمه و بالاخره حتی در شرایط کاملا مساوی طبیعتا تیم بطرف اون غش میکنه !

   • Amir

    11

    3

    سب تجربه بالایی داره ولی تا وقتی با ماشین هماهنگ نشده نمیتونه از اون برا توسعه ماشین استفاده کنه , ولی وقتی که شناخت کافی به دست بیاره حرف شما صحیه و وتل راننده مناسب تری خواهد بود

   • AmirAli

    10

    5

    خیر، اینطور نیست و نخواهد شد
    در حال حاضر لنس پیس بهتری داره که نشون دهنده مچ بودن بیشتر با ماشین هست، پس بهتره که اگر آپدیتی برای یک ماشین فراهم میشه، اولویت با اون باشه، دوست عزیز لطفا از گفتن اینکه اون راننده باباش رئیس تیم هست و …. خود داری کن، درسته تأثیر گذاره، ولی تو این مورد کاملا دارن کار درست رو میکنن، شاید با بالاتر. رفتن سرعت سب، آپدیت ها اول برای اون اومد…!

   • SIAMAK

    11

    7

    Amir Ali .
    تصور نمیکنم که جملات کامنتم نیاز به ترجمه و تفسیر داشته باشه !
    شما هم که تقریبا همانهائی رو که من گفتم دارید تکرار میکنید ! فقط در مورد اینکه لنس پسر صاحب تیمه شما دوست دارید چشم خودتونو بر روی واقعیت ببندید و اونو مسکوت بگذارید که صد البته در اینمورد مختارید ! حالا اینکه چرا نباید اشاره ای به این مورد بشه حکایتی است که حتما حکمتی در آنست که شما به اون واقفید و بنده نه ! قرار نیست بنده اونطور فکر کنم و نظر داشته باشم که شما خوشتون بیاد !!

   • Mahmood.ghaedi

    5

    7

    اقا سیامک عزیز
    این چ حرفیه برادر خب معلومه ابدیت بیاد مال استرول کلا تیم مال استرول بعد انتظار اینکه ابدیت بره واسه سب یکم عجیب نیست
    اصلا نباید ب این موضوع حتی شک کرد ک هرچیز خوب تو این تیم مال صاحب تیمه

 7. mehdi vettel

  10

  0

  من تو پست تعیین خط هم گفتم
  میگن این آبدیت در حد نیم ثانیه ماشین رو سریعتر میکنه( هر چند بعیده یه آبدیت اینقدر ماشین رو سریعتر کنه ولی در هر صورت مثل اینکه آبدیت گنده ای هستش )

  تو مسابقه هم لنس تا حوالی دور 40 با سافت تقریبا 6 ثانیه از آلونسو با مدیوم عقب تر بود که نشون میده ماشین سرعت خوبی داشته اگه این رو در نظر بگیریم که تایرای سافت از دور 20 دیگه از تایرای مدیوم کندتر میشن

  ولی مشکل ماشین تو مسابقه با تایرا مدیوم بود
  لنس که کاملا مشکل داشت با تایرا مدیوم و حریف جیووناتزی که با لاستیک های هارد که 17 دور کهنه تر بودن نشد

  سب هم با مدیوم راحت نبود
  این مشکل رو فراری هم با مدیوم داشت
  هم لکلرک و هم ساینز بد مسابقه از تایرای مدیوم راضی نبودن

  حالا باید ببینیم سب با آبدیت های جدید چطوره

  تو پرتغال که بدون آبدیت سب تو تعیین خط سریعتر بود اونم با اختلاف
  ببینیم تو اسپانیا اوضاع چطور پیش میره

 8. AM PHD

  15

  1

  ایول عکس پست رو ببینین موهای سب برگشته :))

  • @sebvr

   8

   2

   شاید کاشته ! البته همین کم پشت هم بهش خیلی میاد ..(:

  • mohammad

   7

   2

   آقا موهاشو از ته زده بود یکم بغلاش خالی شده وگرنه موهاش همونن

 9. iman88

  3

  1

  فعلا که هنوزم در به در دنبال این هستن که قوانین فلور رو تغییر بدن!!!و جدیدا هم که برای اینکار دست به دامان مرسدس شدن!!!بابا بی خیال…
  مطمئنا عقلشون کمتر از من نمیرسه که:
  غیر ممکنه فیا رضایت بده،اگرم بده با تمام کاستومرهای مرسدس بازم اکثریت گرید رو که ندارن هیچ ،تیمی مثل مکلارن هم مثل مشتریهای دیگه نیست که مرسدس بخواد تحت فشار حمایتش رو بدست بیاره.ضمن اینکه بحث سقف بودجه مطرحه که خودش به تنهایی میتونه به این بحث خاتمه بده.یکی دیگه از موانع مهم هم جذابیت این فصل ف1 و رشدیه که 6 تیم از 9 تیم داشتن(با در نظر نگرفتن هاس).هیچکس در هیچ مقامی جرعت نمیکنه با یه سری تغییرات… صرفا به خاطر 1 تیم گند بزنه به چیزی که بصورت اتفاقی ف1 تونسته بعد از هفت سال فراهم کنه.
  یعنی یک درصد فکر کنید بریم به ریس بعد توی کوالی مرسدس ها یک و دو کنن و مکس پشت سرشون با 7 دهم اختلافی که نمیشه با رانندگی جبرانش کرد.عقب تر دو ماشینه سریعترین تیم میدفیلد 1 ثانیه پشت مرسدس و باقی میدفیلد هم نیم ثانیه پشت اونها.ریس هم مرسدس با اختلاف 25 ثانیه نسبت به نزدیکترین تعقیب کنندش ببره و باقی گرید هم تا رده چهارم لپ بشن!!!!(این ریس سال گذشته بود تو اسپانیا)همچین چیزی، با توجه به سطح انتظاری که بوجود اومده و پتانسیلی که که دیگه کاملا بالفعل شده اش رو همه دیدیم، خیلی بیشتر از ضرری که ف1 به استون زده به استون و کل ف1 میزنه.
  بله خود استون هم خیلی بیشتر از بنده به این مسائل واقفه و حداقل یکی از دلایل این اه و ناله ها برای منحرف کردنه نتیجه ذهنیتیه که از ظهور استون و سب بوجود اوردن که در نهایت به شکل یک پوزخند کج و کوله به خودشون برگشت و شرایط رو برای سب مخصوصا تبدیل به چیزی کرده که بعد از هر ریس داریم تو رسانه ها میبینیم.(یه مقایسه بکنید بین جو اطراف حضور ناندو تو الپین با سب تو استون)به نظرم یکی از دلایلش برگردوندن شرایط به قبل از بوجود اومدن این هایپیه که خودشون برای خودشون ساختن و در کل بازسازی وجهه اسیب دیدشون در ابتدای راه و اهداف بلندپروازانه ایه که به دنبالشن.
  در کل چه این-چه اون، هدف استون مطمئنا چیزی نیست که ظاهرا بدنبالشه؛
  این فرصت خیلی قبل تر از این بدنبال نتایج انتخاب های خودشون از بین رفته بود.

  • iman88

   4

   0

   خطاب به ادمین:
   لطفا این کامنترو تایید نکنید.ممنون

 10. iman88

  15

  6

  فعلا که هنوزم در به در دنبال این هستن که قوانین فلور رو تغییر بدن!!!و جدیدا هم که برای اینکار دست به دامان مرسدس شدن!!!بابا بی خیال…
  مطمئنا عقلشون کمتر از من نمیرسه که:
  غیر ممکنه فیا رضایت بده،اگرم بده با تمام کاستومرهای مرسدس بازم اکثریت گرید رو که ندارن هیچ ،تیمی مثل مکلارن هم مثل مشتریهای دیگه نیست که مرسدس بخواد تحت فشار حمایتش رو بدست بیاره.ضمن اینکه بحث سقف بودجه مطرحه که خودش به تنهایی میتونه به این بحث خاتمه بده.یکی دیگه از موانع مهم هم جذابیت این فصل ف1 و رشدیه که 6 تیم از 9 تیم داشتن(با در نظر نگرفتن هاس).هیچکس جرعت نمیکنه با یه سری تغییرات… صرفا به خاطر 1 تیم گ… بزنه به چیزی که بصورت اتفاقی ف1 تونسته بعد از هفت سال فراهم کنه.
  یعنی یک درصد فکر کنید بریم به ریس بعد توی کوالی مرسدس ها یک و دو کنن و مکس پشت سرشون با 7 دهم اختلافی که نمیشه با رانندگی جبرانش کرد.عقب تر دو ماشینه سریعترین تیم میدفیلد 1 ثانیه پشت مرسدس و باقی میدفیلد هم نیم ثانیه پشت اونها.ریس هم مرسدس با اختلاف 25 ثانیه نسبت به نزدیکترین رقیبش ببره و باقی گرید هم تا رده چهارم لپ بشن!!!!(این ریس سال گذشته بود تو اسپانیا)همچین چیزی، با توجه به سطح انتظاری که بوجود اومده و پتانسیلی که که دیگه کاملا بالفعل شده اش رو همه دیدیم، خیلی بیشتر از ضرری که ف1 به استون زده، به استون و کل ف1 میزنه.
  بله خود استون هم خیلی بیشتر از بنده به این مسائل واقفه و حداقل یکی از دلایل این اه و ناله ها برای منحرف کردنه نتیجه ذهنیتیه که از شروع استون و سب بوجود اوردن که در نهایت به شکل یک پوزخند کج و کوله به خودشون برگشت و شرایط رو برای سب مخصوصا تبدیل به چیزی کرده که بعد از هر ریس داریم تو ر.س…-ها میبینیم.(یه مقایسه بکنید بین جو اطراف حضور ناندو تو الپین با سب تو استون)به نظرم یکی از دلایلش برگردوندن شرایط به قبل از بوجود اومدن این هایپیه که خودشون برای خودشون ساختن و در کل بازسازی وجهه اسیب دیدشون در ابتدای راه و اهداف بلندپروازانه ایه که به دنبالشن.
  در کل چه این-چه اون، هدف استون مطمئنا چیزی نیست که ظاهرا بدنبالشه؛
  این فرصت خیلی قبل تر از این بدنبال نتایج انتخاب های خودشون از بین رفته بود.

  • yaghub

   9

   0

   سلام آقا ایمان، خیلی خوشحالم که دوباره برگشتی و میتونیم از نظراتت بهرمند بشیم.

   • iman88

    9

    0

    سلام یعقوب جان.
    واقعا ممنونم از لطف شما❤️

  • MERC

   6

   1

   مشکل فلور که حل شد.
   چیز جدیدی که تیمها معرفی کردن, فلور پله ای مشکل tire squirt رو تا مقدار زیادی حل کرده.

   • iman88

    17

    0

    همین قسمت کوچیک فلور و در مقیاسی کمتر بخشی از دیفیوزر در حد چند دهم مرسدس و استون رو نسبت به چندین تیم تو گرید عقب انداخته.
    در مورد حل شدن که مطلقا نمیشه گفت حل شده!بله تیمها به راه حلهای کار امدی دست پیدا کردن مثل اون طراحی z شکل بخشی از فلور که تقریبا الان همه دارن ازش استفاده میکنن.اما در کل حتی راه حلهای مشترکی که برای چند تیم مختلف جواب دادن برای مرسدس و استون به خاطر فلسفه زاویه ریک متفاوت میتونه دستاورد کمتر یا حتی کاملا متفاوتی رو به همراه داشته باشه.
    چیزی که از عملکرد تیمها به چشم میاد اینه که اون درصد دانفورس از دست رفته داره به مرور بازیابی میشه،(اگر حل شدن به این معناست بله )اما مطلقا در حد یک تاثیر انقلابی برای هیچ یک از تیمها نبوده که مثلا مقدار گپی که با فلان تیم از ابتدا داشتن از بین بره.نسبت پیشرفتها تقریبا بین همه تیمها ثابت بوده و اگر پیشرفتی هم نسبت به دیگران بوده کوچیک و معقول بوده.
    مرسدس هنوز هم نزدیک به 1 ثانیه نسب به شروع فصل گذشته در برابر ردبول تایم از دست داده.استون هم هنوز از تیم سوم در سال گذشته به نوسان بین تیم های 5 و 6 و 7 رسیده.فراری و مکلارن هم که هنوز با اختلاف بیشترین زمان رو بین کل گرید کسب کردن(در واقع کمترین زمان رو از دست دادن)که بخشیش برای هر دو به خاطر پاور بوده و باقی و بیشترین مقدارش هم بخاطر درک بهتر از تغییر قوانین ایرو بوده.
    ——–
    من یک مدت اخبار رو دنبال نکردم و کاملا به اتفاقات 7-8 روز پیش اشراف ندارم به خاطر همین اگر موردی بود که ازش بی اطلاعم خوشحال میشم بدونم.مسائلی هم که در اینجا عنوان کردم حاصل مطالعه چند مطلب فنی و دیدن خود مسابقات بوده، پس اصلا بعید نیست که چیزی از قلم افتاده باشه.

   • MERC

    6

    1

    اینکه ریک بالا ها نتیجه بهتری میگیرن که تغییر نمیکنه, ولی اون بحث وارد شدن tire squirt به زیر فلور و کم شدن دانفورس یهویی و لیز خوردن عقب, تا حدودی حل شده.
    در مورد استون نظری ندارم, ولی مرسدس باید با چندتا چالش کنار بیاد, و همه چالش ها هم مربوط به دانفورس عقب نیستن, توی سال گذشته همه تیمها روی گرم کردن تایرهای جلو کار کردن و دیتا جمع کردن در حالی که مرسدس DAS رو داشت و عملا یک سال عقب تره.
    در مورد تنظیم ارتفاع هم محدود هستن, ولی چیزی که واسه مرسدس کار رو سخت کرده اینه که باید ساسپنشن رو سفت کنه تا تغییر زیادی توی ارتفاع اتفاق نیوفته, و مرسدسی که پارسال بهترین ساسپنشن رو داشت, امسال جزء سفت ترین ها هستش و روی کرب خوب عمل نمیکنه. البته شاید با استپ فلور بتونن این مساله رو کنترل کنن و برگردن به تنظیمات پارسال.
    تایرهای جدید هم مطمئنا معادلات رو تا حدودی به هم زدن و نمیشه گفت دقیقا این تیمها زمان رو از کدوم قسمت از دست میدن.

   • iman88

    5

    0

    حالا کاملا متوجه شدم

 11. Mahmoud

  15

  1

  نمیدونم استون جز اسمش و رنگ ماشینش نسبت به ریسینگ پوینت چه تغییری کرده؟؟؟؟ جالبه استون از ردبول رفت و ردبول سریع شد و ریسینگ پوینت شد استون مارتین و کند شد!
  ولی خب با توجه به این که ماشین استون مارتین همون فلسفه مرسدس رو داره و مرسدس الان خیلی از استون مارتین سریع تره پس واضحه که استون راه های زیادی میتونه داشته باشه برای توسعه و حتی میتونه از مرسدس به عنوان الگو استفاده کنه ولی این مرسدسه که باید نگران توسعه باشه چون توی فلسفه خودش خودش پیشتازه و باید خلاقیت به خرج بده و مرز هارو بشکونه.
  سب هم امیدوارم زودتر مچ بشه با ماشین. من که فکر میکنم ماشین راحته و ماشین پایداری لازم رو داره پس سب میتونه خودش رو بکشه بالا.
  استرول هم واقعا تبدیل شده به یک راننده ی خوب هم توی سرعت و هم توی حفظ لاستیک. پارسال رقابت خوبی داشت با پرز البته قبل تصادفاش و کرونا گرفتنش!

  • iman88

   8

   1

   محمود در مورد تفاوت بین استون نسبت به ریسینگ و میزان انتظار ازش مهریار چند وقت پیش حرف خوبی زد.
   لب مطلب اینکه این تیم دقیقا همون تیمیه که تو دو سه سال گذشته بوده! نه دانش خاصی و نه منابع جدیدی به تیم اضافه شده که کسی بخواد ازش انتظار داشته باشه کاری بسیار متفاوت تر نسبت به کاری که در حرکت از 2018 به 19کرد،در حرکت از 2020 به 21 انجام بده.
   اتفاقا به نظر من به خاطر کاری که در 2020 انجام دادن سال 2021 براشون به مراتب سخت تر هم شده.از طرفی هم خودشون باعث و بانی جوی هستن که دورشون بوجود اومده.تبلیغات برای تیم و سب تا جایی که دیگه تو فر…و.م مختلف صحبت از رقابت استون و سب با مرسدس و به چالش کشیدن ردبول، به کرات مطرح شد.اتفاقا بعد از اون بود که کمی فیتیله رو پایین کشیدن و سعی کردن سطح انتظارات رو مدیریت کنن.
   خلاصه اش کنم این تیم طی سالهای اینده با ویند تونل و کارخونه جدید و سرمایه برابر و … تازه میتونه ادعای بودن در حد و اندازه های تیمهای برتر رو داشته باشه.
   تا اون موقع استون مارتین چه رنگش سبز باشه چه صورتی، چه سب پشت ماشینش باشه چه پرز
   همون ریسینگ پوینت باقی میمونه.

   • Mahmoud

    3

    2

    ظاهرا که همینطوره و فعلا همون ریسینگ پوینته! اما این همه حرفی که زده میشد درمورد سرمایه گذاری که لارنس استرول کرده و چمیدونم از این حرفا، کو؟؟؟
    من فکر میکردم استون خیلی امکانات فنی و مهندسی در اختیار ردبول گذاشته و فایده ی زیادی براشون داشته و با ترک ردبول به این تیم ضربه وارد میشه اما ضربه که هیچی ردبول قوی ترم شده. سوال اینه که اگه خیلی مفید بوده برای ردبول حالا نمیتونه همون فواید رو برای خودش داشته باشه و امکانات بهتری رو برای ریسینگ پوینت بیاره؟؟ اگرم زیاد حضورش توی ردبول مهم نبوده که… نمیدونم والا!
    البته اگر استون واقعا بهتر باشه به نظرم اینو باید 2022 به بعد ببینیم ولی من زیاد خوش بین نیستم!
    درباره مدیر تیمشون اوتمار سافنور هم چیز زیادی نمیدونم که چطوریه؟! آیا تفکرات کمال گرایی داره و میخواد پیشرفت کنه یا نه!

   • Sohrab

    2

    0

    Mahmoud
    بنظر “من” تیم استون مارتین فرمول یک فقط در حد یک اسم هست
    نمیدونم تا چه اندزاه به خودروسازی استون مارتین مربوط میشه ولی فکر نمیکنم استون توان ساخت یک خودرو فرمول یک و توسعه شو داشته باشه این هم سرمایه های لارنس استرول هست تا استون مارتین

    و همونطور که مهریار هم گفته بودن و البته ایمان خان این تیم هنوز همون ریسینگ پوینته .

    البته تا جایی که اطلاع امکانات و شبیه ساز جدیدشون قرار تابستون امسال یا سال بعد تازه آماده بشه

 12. Mehriar Salehi

  18

  0

  یک خبر بی ربط به تاپیک اما از اونجاییکه فردا تمرین هست، فکر کنم گم بشه بین اخبار دیگه علی الرقم اهمیتش.

  بعد از بن هاجسون که قبلا مدت زیادی مدیر بخش موتور مرسدس بوده، ردبول ۵ عضو کلیدی دیگه از بخش فعلی پاوریونیت مرسدس رو هم به خدمت گرفته :

  – مدیر بخش تولید
  – مدیر بخش الکترونیک و ERS
  – مدیر بخش طراحی مکانیکی یونیت
  – مسئول طراحی موتور (ICE)
  – مدیر بخش موتور (ICE)

  شاید بشه گفت خوش بین ترین طرفدارای ردبول هم نمیتونستن تصور کنن که ظرف این مدت کوتاه، این تعداد عضو‌ با همچین مسئولیت های مهمی رو کسی بتونه از مرسدس جدا کنه.
  مطمئنا ردبول داره یک عمارت عظیمی رو میسازه که چه خودشون بخوان پاوریونیت سال ۲۰۲۵ رو طراحی کنن و چه قرار باشه یک خودروساز (مشخصا یکی از زیر مجموعه های فولکس واگن) بپیونده بهشون، کمک بزرگی میکنه…داشتن همچین بیسی که این همه مدیر و طراح و مهندس فرمولا وانی، اونم از تاپ ترین نوعشون رو شامله، برای امثال فولکس واگن میتونه رویایی باشه تا اینکه بخوان خودشون جایی رو بسازن، خودشون نیرو بیارن و یا شروع به جذب نیرو کنن…هرچند که امیدوارم این طرح، تحت رهبری خود ردبول پیش بره و نه یک خودروساز.

  • Max33vr46

   8

   1

   آقا مهریار یه سوال داشتم حتما دیدین که بخش‌هایی از پیست اسپانیا تغییر کرده حالا از شما این سوالو دارم این تغییرات بیشتر به نفع کدوم تیما ست وآیا ممکنه برتری ردبول تو این پیست به خطر بندازه؟

   • Mehriar Salehi

    11

    0

    فکر کنم خود تیمها تو مصاحبه هاشون مطمئن نیستن کاملا که تاثیر اون بخش چیه نسبت به قبل…فکر کنم سرعت کل اون پیچ سریعتر میشه، از حالت استاپ گو‌ بودن قبلش درمیاد.به نفع کدوشون هست؟ نمیدونم واقعا.

  • Fastboy 44

   10

   0

   سوال من اینه که این افراد چطور از مرسدس جدا شدن؟
   دلیلی داشته؟
   چطور جیمز الیسون از فراری جدا شد؟
   آیا برای مرسدس مهم نیست که این افراد رو از دست بده؟
   چون ممکنه یه سری از اسرار موتور مرسدس رو با خودشون ببرن،درسته؟
   🤔

  • MERC

   11

   0

   جالبه یکیشون هم ایرانیه, مدیر بخش الکترونیک دکتر امید مستقیمی.

   • S5

    9

    1

    پس بگو چرا مرسدس تو این سالها همیشه تو مستقیمی قوی و غیر قابل دسترسی بود:)))

  • آرشا

   3

   6

   اگر مرسدس این افراد رو ازدست داده مطمعن باش بهترشون را جایگزینشون کرده.

  • REZA.M

   2

   6

   با تمام حرفات کاملا موافقم غیر از یک مورد
   ردبول برای 2025 میتونه موتور خودش رو بسازه اما هر اندازه که افرادی که داره از سایر تیم ها جذب می‌کنه هم خوب باشن بازم اگه با یه خودروساز همکاری کنه قطعا نتیجه بهتری میگیره
   ترجیح خودم آئودی یا پورشه هست
   البته اگه فولکس واگن مشکلی با هزینه های فرمول یک نداشته باشه که ظاهراً داره

   • Mehriar Salehi

    6

    0

    اینطور نیست بنظرم.
    تصور اینه که واحد موتور مرسدس مثلا یک عده بودن که فله ایی از کارخانه مرسدس و بخش موتور آوردن به فرمولا وان.
    این برخلاف چیزیه که توتو ولف و هورنر میگن.
    معمولا این واحد های ساخت پاور یونیت، نهایتا چند نفر راس رو از کارخانه خودروسازی میارن، اونم تازه از بخش موتوراسپرتشون توی دیویژن های دیگه.کلا مستقل شکل میگیرن این بخش ها و صرفا نیاز به آوردن چند متخصص موتوراسپرتی و مقدار زیادی پول دارن که ردبول هردو رو داره.
    حتی امثال کازورث هم زمان مستقل بودنشون توان رقابت داشتن.فکر کنم اولین تیمی بودن که زمان V8 ها، 18000rpm رو رد کردن…مشکل تو دوره جدید هزینه های بالا بود که فکر کنم با این همه شکایت از این موضوع از طرف سازنده های فعلی، پتانسیل های خارج از گرید و کاستومرها، مدیران فرمولا وان اونقدر توجیه شدن که باید نسل بعدی پاوریونیت ها، در کنار شاخصه های دیگه، به صرفه تر هم باشن.

   • Mahmoud

    2

    1

    آقای صالحی اینکه ردبول چندتا کله گنده متخصص بیاره و یک خط تولید راه بندازه برای صرفا فرمول یک میصرفه براشون؟ این موضوع اگه با همکاری تیم دیگه ای باشه شاید بهتر باشه. اصلا شاید تغییر قوانین 2025 باعث ورود تیم های دیگه و موتور های متنوعی بشه دیگه ردبول چرا باید خودش موتورشو بسازه؟
    من فکر میکنم با همکاری هوندا و این مهندسایی که گرفته میخواد یه واحد موتور راه بندازه. چون میخواست خط تولید موتور فرمول یک هوندا رو با همکاری هوندا ایجاد کنه.

   • Mehriar Salehi

    3

    0

    محمود جان یکبار در قیاس با بیلبورد و تبلیغات تلویزیونی، تفاوت اسپانسرشیپ توی فرمولا وان رو توضیح دادم که کاملا برای سازندگان محصولاتی که قصد فروش جهانی دارن، صرفه داره.این مربوط به زمانی بود که کاست کپی هم در کار نبود حتی…امثال ردبول و مرسدس هم از این قائده مستثنا نیستن.
    این صرفه اقتصادی تو تصویر بزرگتر وقتی بیشتر میشه که همراه با موفقیت هم باشه و زمان بیشتری از پخش رو بگیرن پس تزریق همچین سرمایه ایی صرف استفاده خود ردبول هم ایده بدی نیست.

    موضوع بعدی هم میتونه پروژه های آتی باشن…مثل پیوستن به گروه سوپراسپرت سازها مثل کاری که مک لارن کرد.
    احتمال بررسی پاوریونیت مشترک برای چند سری مختلف هم هنوز صحبتش از طرف FIA مطرح میشه.

    و البته اینم در نظر بگیرید که شاید موفق شدن؟ در اینصورت چرا کاستومر نداشته باشن؟ در اینصورت که صرف خود بخش پاور یونیت هم به تنهایی سودآور میشه براشون.

    من منکر سودهایی که یک ورکز دیل میاره به یک تیم، نیستم اما در حال حاضر همچین گزینه ایی حتمی نیست و این توضیح برای این بود که یک سازنده پاوریونیت مستقل هم میتونه سودآور باشه…برای ردبول که بیشتر هم هست از یک سازنده عادی که محصولی برای فروش نداره.

 13. آرش

  1

  0

  سلام دوستان
  کسی از وضعیت گرند پری ترکیه خبر داره؟
  چطوری میشه رفت و اصلا تماشاچی داره امسال یا ن؟
  اگر کسی میدونه جزئیاتشو ممنون میشم بهم اطلاع بدین

 14. Amir5

  3

  2

  خب مشخصه فتل چرا سریع تره اینم قابل توجه دوستان که میگن فتل هیچیه

  • Amir5

   3

   2

   حداقل استون مارتین صادقه مثل فراری نیست

 15. SUPER FAST 16

  6

  2

  چه منطق زیبایی
  سریع تر=چون با استعداد نابغه و چون فلانیه
  کندتر =هزار دلیل و…..
  در صورتی که به نظر خودم همه این سرعت و کندی شامل بسیار دلیل فیزیکی وتعداد کمی روحی و روانی میتونه باشه.

 16. Ali-seb-max

  1

  0

  قطعا اینکه آپدیت رو بزارن برای لنس کار درستی بود، بالاخره ۵ امتیاز داره و راننده پیشتاز تیم هست فعلا. سب هم فعلا روند رو به رشدی داشته تو استون، بالاخره کلا ۳ تا ریس نشسته پشت ماشین و طول میکشه لمش دستش بیاد، در حالی که لنس سومین سالش تو این تیم هست. دو مسابقه اول آلپین خیلی ضعیف بود ولی با آپدیت خودشونو بالا کشیدن، خداکنه استون هم خودشو جمع کنه هر چه زودتر.

 17. Nima

  1

  0

  واقعا امیدوارم سباستین امسال بتونه بهتر عمل کنه و خودشو نشون بده چون راننده فوق العاده ایه واقعا با شخصیته ولی این چندساله داره بدمیاره