فرمول یک ایرانژاک ویلنوو معتقد است که والتری بوتاس سرعت لازم را برای به چالش کشیدن دیگر رانندگانی که برای قهرمانی جهان مسابقه می دهند، ندارد.

ویلنوو در تکمیل حرف های خود توضیح داد که حوادث هفته گذشته گرندپری ایمولا، به خصوص تصادف راننده فلاندی با جورج راسل ثابت می کند که بوتاس در مقایسه با همیلتون و ورشتپن فاقد سرعت لازم برای رقابت است.

قهرمان فصل 1997 ادامه داد:

این حادثه نشان می دهد که بوتاس چقدر در دومین مسابقه فصل تنش دارد. این (شرایط) بهتر نخواهد شد، زیرا او خیلی کند است.

علی رقم این که راسل به دلیل انتقاد صریح خود از بوتاس عذرخواهی کرد، اما ویلنوو مقصر اصلی تصادفی که باعث حذف شدن هر دو راننده از مسابقه شد را بوتاس می داند.

اگر او خیلی کند نبود، مجبور نمی شد تا به سختی از جایگاه خود در برابر راننده ویلیامز دفاع کند.

بوتاس دقیقاً می دانست كه محتمل ترین جانشین وی (برای صندلی مرسدس) در آستانه سبقت گرفتن از اوست و با اندکی تغییر مسیر به سمت راست مطمئنا تصادف می كنند.

برخورد میان والتری بوتاس و جورج راسل - پرندپری ایمولا 2021

برخورد میان والتری بوتاس و جورج راسل – پرندپری ایمولا 2021

ویلنو در خصوص رفتار توتو ولف با دو راننده تحت نظر خود گفت:

من خیلی توتو ولف را درک نمی کنم. چرا او راننده جوان بریتانیایی را مقصر این برخورد می داند؟

و او خاطرنشان کرد که مرسدس اکنون یک مشکل جدی دارد، و این مشکل نیز چیزی نیست جز سرجیو پرز که در ردبول خود را به عنوان یک هم تیمی قدرتمند برای مکس ورشتپن ثابت کرده است.

ویلنوو گفت:

پرز تازه به تیم ردبول پیوسته است و در عین حال از بوتاس که پنجمین فصل خود را با مرسدس سپری می کند قدرتمندتر است. پرز می تواند بیش از آنچه که بوتاس از همیلتون پشتیبانی می کند، به مکس کمک کند.

84 دیدگاه

 1. 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

  14

  4

  واقعا چرا باید بوتاسو عوض کنن توتو قبلا هم گفته نمی خوام داستان روزبرگ و همیلتون پیشبیاد و از روز اول اوجشون تو بحرین وقتی اونطوری میجننگیدن توتو می گفت اینطوری ما زنده نخواهیم موند

  • SeyedAbolfazlTaqavi

   3

   7

   این ظاهر قضیه اس!!!!
   ما که نمی دونیم پشت پرده چه چیزی میگفتن

  • Kenzo

   9

   2

   کلا توی همه وجوه زندگی
   چه ورزشی و بیزنسیش در اینجا چه شخصی و احساسی و…
   انسان باید دندون لق رو بکنه بندازه دور
   قبل از اینکه مشکل براش پیش بیاد[کسکم]
   وولف همیشه رو لبه تیغ حرکت کرده
   خواسته بوتاس برای همیلتون هیچ مشکلی پیش نمیاره و خیال لویس از بابت جو تیم و رقابت درون تیمی راحت باشه
   ولی
   الان با کاهش فاصله بین تیم ها بوتاس بدجور داره عقب میمونه(بوتاس همیشه همین بوده توی اکثر مسابقات پشت سر نفرات برتر بوده ولی ماشینی نبوده که بینشون قرار بگیره ولی این فصل چون هشت ماشین توی فاصله نیم ثانیه‌ای پول پوزیشنن بوتاس از صدر فاصله ش بیشتر شده و توی استراتژی نمیتونه کمک کنه)و درسته مشکلی برای لویس پیش نمیاره
   ولی دیگه هیچ کمکی هم بهش نمیتونه بکنه
   وولف باید زودتر بوتاس رو با راسل عوض میکرد این فصل بوتاس میشه پاشنه آشیلش
   این جمله رو سر سری نخون و در باب عمق فاجعه کمی تأمل بنما:
   «راننده مرسدس هنگام دفاع از رده اش مقابل راننده “ویلیامز” باعث تصادف و خارج شدن هر دو ماشین از مسابقه شد»
   فاجعه ست واقعا با مرسدس جلو ویلیامز دفاع کنی
   نه که باز مثلا باهاش رقابت کنی، جلو ویلیامز دفاع کنی
   یعنی راسل توی ویلیامز از بوتاس توی مرسدس سریعتره!!
   من جای وولف بودم نیم فصل با راسل عوضش میکردم.

   شده مثل دوران قهرمانی های ردبول
   فراری فقط یه راننده داشت که اونم فرناندو آلونسو بود، مک‌لارن و ردبول با دو تا راننده مسابقه میدادن که اکثرا تو استراتژی که تیم میچید مکمل و مکمک(کمک کننده) همدیگه بودن ولی فراری میخواست راننده شماره یک و دو داشته باشه و کل تیمو دور آلونسو ساخت،توی بیشتر مسابقات ماسا داشت با فورس ایندیا و مرسدس مسابقه میداد و هیچ کمی نمیتونست به فرناندو کنه حتی گر رقبای آلونسو بعد پیت استاپ پشت ماسا قرار میگرفتن بازم نمیتونست نگه شون داره که به همتیمش کمک کنه.
   با اطمینان میگم فراری کیمی رایکونن رو جای ماسا نگه می‌داشت سال ۲۰۱۰ قهرمان میشد همون راننده مورد علاقه شون هم قهرمان میشد و مشکلی هم پیش نمیومد.

   • Mmd9024

    6

    1

    کنزو کاملا باهات موافقم که میگی فراری تیمو حول محور آلونسو ساخته بود و بنظرم یکی از اشتباهاتشون بود و بازم اینجا میرسیم به این تصمیم درست امسال فراری که از اشتباه سالیان قبلشون درس گرفتن و 2تا راننده خوب دارن

  • محمد جواد سلیمانی

   1

   0

   جناب کامیار جاویدان و سایر مدیران سایت f1iran.cam
   میشه لطفا یه چیز هایی مثل راننده ها و تیم ها رو بروز کنید تا یهو شوکه نشیم
   مثلا الان تو عکس راننده ها لباس پیرگسلی رو با سونودا مقایسه کنید
   خب حداقل بگید در توانمون نیست
   الانم میترسم یهو بزنید حسابم رو ببندید
   لطفا رسیدگی شود

  • ایرن

   10

   4

   اینکه بوتاس واقعا سرعت لازم رو نداره بر کسی پوشیده نیست. اما اینکه تعویض بشه یا نه رو حداقل دو سه هفته دیگه باید نظر داد. فعلا دو هفته از مسابقات گذشته و هر دو هفته هم دستخوش اتفاقات زیادی بوده و البته تیمها و راننده ها تطبیق کاملی با فصل جدید پیدا نکردند.

   شاید هفته ششم و یا هفته هفتم بشه گفت بوتاس از فصل قبل ضعیفتر عمل میکنه یا نه. به نظرم اگر عملکردش در حد فصل قبل باشه نیازی به تغییر راننده وجود نخواهد داشت. ولی اگر ضعیفتر عمل کنه و همیلتون رو در تقابل با ورشتپن کاملا تنها بذاره اونوقته که باید به فکر جانشینش بود.

  • Amirali

   6

   6

   باز ویلنو حرف زد

  • بوتاس فن!!!

   1

   0

   ذره ای شک ندارم که بوتاس در اخر فصل،چکو رو از لحاظ امتیازی شکست میده

 2. SeyedAbolfazlTaqavi

  10

  5

  من برای اولین بار کاملا با حرفهای ژاک ویلنوو موافقم 😂

  • Engineer

   10

   21

   اونروز که من گفتم مقصر بوتاسه و توتو ولف الکی ازش طرفداری میکنه و چون به نفع بوتاس حرف زده ازش تعریف میکنید.
   همه دیسلایک کردن و لیچار بار ما کردن که چرت و پرت میگی و درک نمیکنی و ساز و کار فرمول رو بلد نیستی.

   تا این که ژاک ویلنو قهرمان جهان پسر ژیل ویلنو بزرگ هم گفت که بوتاس مقصر بوده و گفت توتو ولف هم الکی طرف بوتاس رو گرفته.

   دوستانی که خیلی راحت هر چیزی که به نظر و منطق خودشون درسته رو میگن چه توضیحی دارن اینجا که بدن.
   دوستی که ریپلای مزینه میگه مقصر راسله چه دلیل منطقی داره که الان ارایه بده.
   هرکی با دید کارشناسی و داوری ببینه میفهمه کی مقصره.

   من کامنتی در جواب @sebvr پایین تحلیل گرندپری ایمولا دادم و دلایلم رو برای مقصر بودن بوتاس توضیح دادم.
   حالا دوستانی که میگن راسل مقصره چه توضیحی دارن بدن؟
   قهرمان جهان میگه بوتاس مقصره.
   چهار تا هوادار که 1 ماه شروع کردن دیدن فرمول 1 میگن راسل مقصره.
   این همه تنفر از راسل از کجا میاد؟چون راننده ویلیامزه ازش متنفرید؟
   اگه ورشتپن و لکلرک هم بودن انقدر هیت میکردین؟
   راسل نشون داد با ولیامزش میتونه از بوتاس با مرسدسش توی شرایط غیر عادی و بارونی که مهارت راننده باید بالا باشه رد بشه تازه با نزدیک 7 و 8 سال اختلاف سن و تجربه رانندگی.
   نشون داد که کی جای اشتباهی نشسته و حق و لیاقت کی هست که پشت مرسدس بشینه.

   • Erfan

    16

    2

    تا جایی که میدونم راسل جز پرطرفدارترین راننده هاس توی این جا. حداقل از بوتاس خیلی بیشتر فن داره. اگر قرار به نظر دادن احساسی هم باشه اکثرا میگن بوتاس مقصره. ولی اینکه این موضوع برعکس شده جای تامل داره برای شما جناب engineer

   • @sebvr

    12

    6

    سلام مهندس ! ظهرتون بخیر !
    منم میخواستم دلایلم رو بگم که چرا راسل مقصره :{{متن همون تحلیل ایمولا 2021 }}
    مطمئنا بحث برانگیز ترین صحنه ی این ریس قطعا این تصادف وحشتناک بود که به نظر من حق با بوتاس بود ! ببینید راسل توی کفی بلند ایمولا دی ار اس و اسلیپ استریم والتری رو داشت و میخواست اقدام به سبقت از بیرون کنه و بوتاس لاین داخل رو گرفت و کمی خودش رو به سمت راست متمایل کرد خودش رو توی شعاع داخلی قرار داد و یه مقداری به سمت راست فرمون گرفت که قابل پیش بینی بود و کاملا به اندازه ی یه ماشین جا گذاشت ! {{مثل سبقت لوییس با نوریس که اونجا هیچ اتفاقی نیوفتاد }} و اینجا بی تجربگی جرج بود که خیلی به سمت بیرون رفت و چرخ جلو سمت راستش رفت روی چمن و اسپین شد ! حالا چرا من میگم بی تجربگی جرج ؟! چون جرج و هر راننده ی دیگه هر دور از اون قسمت پیچ 1 رد میشن و جرج میدونست اون چسبندگی خوب رو نمیده و وقتی دید بوتاس جلوشه نباید از اون جا جا اقدام به سبقت میکرد ! چون در هر صورت 1 امتیاز بهتر از اوت شدن از مسابقه س ! و خب جرج هم یه جورایی میدونست اگه این دور رد نشه دیگه تا اخر مسابقه ممکنه شانسش رسیدن به رده ی 9 ام پیش نیاد ! و از طرفی این سبقت میتونست خیلی خطرناک باشه و شاید بهتر بود برای جلوگیری از برخورد یه نیش ترمز بگیره {{مثل اتفاق بین والتری و ریکیاردو توی کانادا 2019 }} چون سرعت دو تا ماشین در اون لحظه 295 تا 300 کیلومتر بود و این اتفاق میتونست خیلی خطرناک باشه !
    درباره ی اینکه جرج گفت که اگه هر کس دیگه ای بود بوتاس اینطوری رفتار نمیکرد و رده ی نهم برای والتری چیزی نیست و… باید بگم که برای یک راننده ی فرمول یک حتی یک رده هم مهمه ! بوتاس نمیاد بگه که : “خب برای راسل نهم شدن خیلی مهمه و برای من چیزی نیست پس رده رو به جرج بدم ” اصلا این حرف هیچ منطقی نداره ! راننده ها همیشه میخوان رقابت کنن ! همیشه میخوان از جایگاهی که دارن دفاع کنن ! حالا در برابر هر کسی که باشه ! الان مثلا فرض کنید اکون پشت والتری بود ! والتری کنار میرفت تا اوکون رد بشه ! واقعا این مصاحبه ها از جرج بعیده ! هیچ راننده ای نمیاد اینکار رو کنه !
    و توی این تصادف هیلو واقعا حیاتی ظاهر شد و باعث شد اتفاق بدی برای والتری پیش نیاد ! چون وقتی ماشین راسل حول محور خودش چرخید چرخ دقیقا داشت میرفت سمت راست سر بوتاس و هیلو جلوی برخورد لاستیک راسل با سر والتری رو گرفت !

   • Engineer

    6

    7

    سلام @sebvr خسته نباشی
    منم منظورم از این کامنت که ریپلای میزنن میگن راسل مقصره تو نبودی
    تو دلایلی منطقی بیان کردی هم زیر تحلیل گرندپری و هم زیر این کامنت
    من منظورم کسانی هست که بی دلیل فقط از روی خوندن نظر دیگران که میگن راسل مقصره میگن مقصره.

    من در پایین تحلیل ایمولا که شما زحمتش رو کشیدی نوشتم که همونطور که توتو گفت تقصیر بین این 2 نفر 60 به 40 است ولی معلوم نیست کی بیشتر مقصره.
    این کامنت شما دقیقا همون چیزی بود که توی تحلیل گفتید و منم در جواب اون نظر خودم رو گفتم ولی چون شما زحمت کشیدی و دوباره نوشتی منم دوباره مینویسم.

    در این مورد به نظرم بیشتر تقصیر متوجه بوتاس هست حتی اگه 60 به 40 باشه.
    من گفتم بازم میگم رفتار غیر ورزشی و غیر حرفه ای و غیر اخلاقی راسل بعد از تصادف رو انکار نمیکنم و حتی حرف غیر منطقی که بر سر جایگاه 9 که برای بوتاس نباید مهم باشه رو هم قبول ندارم و حرفش در رابطه با اینکه هر کسی جای او بود بوتاس این کار رو نمیکرد رو نیز قبول ندارم.

    ولی توی این برخورد زمانی که راننده توی اسلیپ استریم هست و drs داره وقتی از کفی برای سبقت جدا میشه 40% دانفورس رو از دست میده در حالت عادی و خشک توی سرعت 300 تا احتمال 40 درصد عدم تعادل هست.
    حالا فکر کن سرعت 300 تا توی اسلیپ استریم و با drs بخوای جدا شی از کفی توی روز بارونی حدود 50% تا 60% دانفورس رو از دست میدی چون روز بارونی هست و حتی اگه تایر بارونی هم داشته باشی و خیلی خوبه که تغییر قوانین داره این کاهش دانفورس رو کم میکنه که تیم ها راحت تر تعقیب کنن همدیگرو و توی روز بارونی هم قطعا وضع بهتر میشه.
    توی پیست بارونی راسل وقتی از کفی جدا شد و رفت توی قسمت خیس یعنی 50 تا 60 درصد در حالت عادی احتمال اسپین داشت و اگه میبینید که اونایی که سبقت گرفتن اسپین نشدن چون سرعت و تعادل رو با ترمز گیری به موقع کنترل کردن.
    راسل هم کنترل میکرد ولی چرخش رفت روی چمن و کلا تعادل از دست داد.

    ولی به کل همیلتون از رده 9 جنگید و به رده 2 رسید.
    بوتاس هم باید میجنگید و بوتاس این 2 امتیاز و اگه میخواست یا اگر میخواست بجنگه بر سر امتیاز بیشتر باید به راسل اجازه سبقت میداد و دوباره ازش رد میشد.
    بله بوتاس اندازه 1 ماشین جا گذاشت ولی دوزادوز.
    بوتاس باید احتمال تصادف و برخورد در شرایط بارونی رو میداد هر راننده ای حتی تو مرسدس حق داره از رده 19 خودش هم دفاع کنه و هر راننده ای هم حق داره وقتی توی اسلیپ استریم قرار داره برای حتی رده 19 هم سبقت بگیره.
    پس راسل حق سبقت داشت.
    فضا کم بود به اندازه 1 ماشین بود ولی دوزادوز.
    فرماندهی این ماشین ها بالاست و با یه فرمان به سمت راست توی پیست خیس قطعا کنترل سخته و کمتر کسی میتونه و هر کسی هم ممکنه نتونه کنترل کنه.
    برای همین هم راسل زیاد رفت به سمت راست و رفت روی چمن.
    شما دیدید که مکس وقتی توی اسلیپ استریم همیلتون بود توی بحرین track limit گرفت بعد سبقت.
    یا همین همیلتون هم نتونست توی قسمت خیس اتوموبیل رو نگه داره و کنترل کنه.
    این یعنی هر کسی ممکنه اشتباه کنه.
    بوتاس هم باید احتما اشتباه راسل رو میداد و شعاع داخل رو نمیبست اونجا واقعا جای دفاع کردن نبود اگر بوتاس میخواست توی مسابقه بمونه باید احتمال برخورد میداد.

    همیلتون چند بار سعی کرد از نوریس رد بشه ولی هر بار که احتمال برخورد میدید ترمز میکرد.
    بوتاس میدونست حتی اگه چرخ جورج روی چمن نره باز احتمال برخود 50% و بیشتر هم هست چه برسه به اون یه ذره فضای چرخ به چرخ تا چمنی که بوتاس به راسل داد که کاملا خیس بود و حتی فکر نکرد اگه خارج بشه قطعا تصادف میشه.
    بوتاس دقیقا از وسط پیست میروند و میتونست فضای بیشتری بده و مقداری از قسمت خشک ریسینگ لاین رو در اختیارش بزاره.

    هم لکلرک و هم نوریس این فضا رو به همیلتون دادن ولی بوتاس به راسل نداد.
    چرا؟
    فقط اندازه عرض یک خودرو تا خط track limit بهش فضا داد.
    یعنی کاری کرد که جرج عملا نتونه سبقت بگیره و کل بخش شعاع داخل رو در اختیار میخواست بگیره.
    خوب در این شرایط حتی ترمزگیری برای ورودی پیچ هم سخته و یعنی انگار بوتاس داشت راسل رو بیرون میکرد و حتی اگه اسپین نمیشد و با هم داخل پیچ میشدن دیگه اسمش دفاع نمیشد.
    بوتاس عملا راسل رو داشت خارج میکرد.
    و به نظرم توی این پیچ سخت دفاع نباید میکرد اونم به این سختی دفاع کردن قطعا به نظر خودم بیشتر تقصیر با بوتاسه.
    میتونست اجازه سبقت بده و دوباره ازش رد بشه.
    شایدم ترسید که دیگه نتونه از جرج رد بشه که بعید هم نبود.
    بازم میگم فکر میکنم اگه همیلتون جای بوتاس بود عاقلانه تر تصمیم میگرفت و برای 2 امتیاز کل امتیاز ریس و همین 2 امتیاز رو هم الکی با dnf از دست نمیداد وقتی احتمال تصادف میدید.
    به نطرم میزاشت رد بشه و بعد دوباره حمله میکرد برای سبقت.
    و به نظرم اصلا اجازه نمیداد یه ولیامز انقدر نزدیک بشه بهش که بخواد دفاع کنه از رده خودش.واقعا بوتاس سرعت و مهارت لازم رو نداره.
    نمونشم پارسال بوتاس با ماشین برابر 124 امتیاز کمتر از همیلتون.
    و با ماشین خیلی بهتر 9 امتیاز بیشتر از ورشتپن.
    4 سال توی مرسدس 9 برد و ورشتپن 4 سال توی ردبول و 10 برد.
    فکر کنم واقعا همه چیز مشخصه برای چی از بوتاس بیخودی حمایت میکنید؟
    و این جنگ قهرمانی بین ورشتپن و همیلتون است.

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    7

    4

    Engineer
    طبق نظر خودتون آمار همیشه درست نمیگه
    ورشتپن ۵ سال تو ردبول بود نه ۴سال.
    در ضمن اون قسمتی که همیلتون رفت و خارج ریسینگ لاین از پیچ عبور کنه اشتباه خودش بود و در اینکه زمان از دست میداد هم نباید پشت راسل یک لحظه هم میموند!

    اما این که در اون قسمت نتونست کنترل کنه ماشین رو واقعا از دست همیلتون با اون سرعت یا هر راننده دیگه ای هیچ کاری برنمیومد.مگر این که سرعت کمی رو تو ورودی پیچ داشت.اگه ترمز هم میگرفت احتمالا اسپین میشد چون ماشین در شرایط بی ثباتی قرار داشت.

   • Fastboy 44

    13

    2

    چون ژاک ویلنوو(با نظرات پر مغزش) بیاد و بگه پس حتمااااااا درست گفته!چون پسر ژیلز ویلنوو بوده!
    پس برونو سنا چون فامیلیش مثل آیرتون سنا بهترین راننده تاریخه،پس دیگه اگه بگه الان روزه یا ماست سیاهه پس باید قبول کنیم!
    اتفاق افتاده،الان شما میخوای قاتل بروسلی رو پیدا کنی؟!

   • Engineer

    8

    3

    ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1
    سلام به شما
    بله ورشتپن 5 سال توی ردبول بود ولی تا جایی که یادمه اگه اشتباه نکنم اوایل 2016 نبود.
    بعدشم من حرفی از اینکه همیلتون پشت راسل در میومد یا جلوش نزدم.

    قبول دارم که کنترل ماشین سخت بود و همیلتون هم یک انسان هر چند با مهارته ولی کنترل اون اتوموبیل توی اون سرعت و شرایط فکر نکنم از کسی برمیومد و همیلتون هم راننده کم اشتباهی هست.
    به هر حال هر کسی هم جای همیلتون بود نمیتونست کنترل کنه ماشین رو.

   • Engineer

    4

    8

    Fastboy 44
    من نگفتم هر چی ویلنو گفته درسته.
    من حتی معتقدم مقداری از این قضیه رو مقصر راسله.
    حتی شاید نصف تقصیر با راسل باشه.
    ولی بوتاس هم 50% و حتی ممکنه بیشتر هم مقصر باشه.
    به هر حال هر دو مقصرند.

    ولی حتما یه چیزی هست که همه میگن بیشتر بوتاس مقصره تازه کارشناس ها که با صراحت میگن بوتاس کامل مقصره.
    به هر حال من نظر خودم رو گفتم و چیزی رو هم از خودم در نیاوردم.
    فکر نمیکنم ویلنو هم کمتر از من و تو بفهمه که بخواد مزخرف بگه.

   • مهدی

    0

    1

    قهرمان جهان باشه الکی میگه اونم ی ادمیه مث همه ک میبینن قضاوت میکنن… بوتاس فقط دفاع کرد ک کار درست رو کرد ولی بهش تذکر دادن ک ازین ب بعد راسل اومد بزنه کنار تا راسل اقا رد بشه

 3. Amir5

  3

  13

  بوتاس انقدرم کند نیست ولی دیگه وقتشه که برن و مگنوسن یا هالک و یا گروژانو بیارن واقعا بوتاس انقدرم تند نیست مرسدس نیاز به یه راننده خوب. داره

  • arshia

   13

   3

   اوکون . می دونم خیلی انتخاب محبوبی بین طرفدارای فرمول یک نیست ولی اگه بوتاس و همیلتون هردو تصمیم به رفتن بگیرن راسل و اوکون بیشترین احتمال رو دارن. اما اگه همیلتون بمونه راسل به ناچار باید بیاد چون دیگه نه خودش تحمل صبر داره نه ولیامز نه مهریار صالحی .خلاصه که جالب می شه اگه فقط بوتاس بره .

   • Eliya

    3

    9

    من دوست دارم تا لندو و جورج بیان مرسدس تا به معنای واقعی کلمه سه تا جوون با استعداد با هم رقابت کنن(لندو و جورج و مکس میگم)
    البته به احتمال زیاد به جای بوتاس یا وندرون می یاد یا نیک د وریز و به جای همیلتون هم راسل میاد!

   • Engineer

    4

    3

    بیشترین احتمال برای
    راسل و نوریس هست
    نه راسل و اکون

   • arshia

    5

    1

    engineer من خودم دوست دارم نوریس بره مرسدس و همیلتون برگرده مکلارن اما با خودمون رو راست باشیم و به حرف های زک برون هم گوش کنیم این اتفاق هرگز نمی افته . مکلارن اگه تن به این جابه جایی بده اینده خودشو نابود کرده . نوریس تو اکادمی مکلارن بوده و الان هم بیشتر از همیشه داره پیشرفت خودشو نشون می ده مکلارن هم داره به رقابت بر می گرده دلیلی برای خروج لندو نمی بینم . از اون طرف توتو کمک می کنه اوکون یه صندلی تو رنو گیرش بیاد این هم به دلیل لطف توتو بر این جوان فرانسوی نیست.به نظر من برنامه داره براش . در کل که هیچ چیز رو نمی شه پیش بینی کرد ما فقط نظر های شخصی خودمون رو می گیم

   • Engineer

    3

    8

    همیلتون نهایتا 3 تا 5 سال باقی میمونه و بعدش کناره گیری میکنه.
    شاید حتی اگه ببینه نمیتونه دیگه قهرمان بشه اگه قهرمان نشه این 1 و 2 سال هم به زور بمونه.
    بوتاس هم که با این سطح عملکرد امسال یا نهایتا سال 2022 یا 2023 آخرشه توی مرسدس.

    این یعنی برای فصل 2024 مرسدس به احتمال بسیار زیاد 2 صندلی خالی داره.
    و اگه بخواد انتخاب کنه
    راسل ورشتپن (که مکس احتمالا اگه ماشینش خوب باشه نیاد به مرسدس)
    راسل نوریس
    راسل اکون
    راسل وندورن

    اینها هم احتمالاتی هست ولی بیش از همه راسل و نوریس متحمله.

  • 🏁Parsa16

   13

   0

   آقا امیر،گروژان پشت مرسدس؟؟؟؟خودکشی تمامه برای مرسدس

   • Pouria

    11

    0

    گروژان تله انفجاری س برا نابودی رقیب

  • Mmd9024

   6

   5

   گروژانو بیارن که هر مسابقه یه شیرینکاری انجام بده و تصادف کنه و کلی هزینه بندازه رو دست مرسدس؟
   ولی مگنسون موافقم بنظرم از اون راننده هایی که به حقش تو فرمول یک نرسیده

   • Amir5

    4

    2

    من رفتم آنبورد های رومنو دیدم سال۲۰۱۸ گروژان مثل فتل میرونه از نظر سبک رانندگی بخاطر همین گروژان با ماشینی که عقبش چسبندگی نداره نمی تونه برونه واگر نه تو مسابقه ایندی کار که دیدیم واقعا خب بود کارش

  • 🏁Parsa16

   10

   4

   آقا امیر شما وقتی اسم هالکنبرگ و مگنوسن رو میگید،دیگه گروژان رو نچسبونید بهش که
   فرق اینها زمین تا آسمونه

   • Amir5

    6

    2

    آقا پارسا فقط این یه پیشنهاد بود😂

  • SIAMAK

   9

   2

   مخصوصا گروژان ! … خدا زیاد کنه .

   • @sebvr

    11

    0

    گروژان لامصب مثل مین برای ماشین های دیگس 😂

   • Fastboy 44

    9

    0

    آره گروژان!
    پس هر مسابقه پتانسیل یه رد فلگ رو داره!

  • 🏁Parsa16

   6

   0

   به نظر من رقابت برای صندلی مرسدس بین اکون و نوریس و راسل هست باید ببینیم از بیناین سه نفر کیا به جای لوییس و والتری میان مرسدس

  • Ali shrifinia

   2

   1

   اخه گروژان چرا باید لایق صندلی مرسدس باشه ؟

 4. Farzad🏁

  12

  0

  ( پرز می تواند بیش از آنچه که بوتاس از همیلتون پشتیبانی می کند، به مکس کمک کند )
  این جمله عین حقیقته .

 5. Eliya

  6

  0

  دوستان یه سوال قراره تو مسابقه پرتقال فرمت جدید تعیین خط برگزار شود؟

  • Mahyar.M.VER.33

   6

   1

   سلام ایلیا… نه هنوز مشخص نشده اما کارشناس ها از دو تا پیست که قابلیت اجرای این فرمت رو داره نام بردن که همون هم قطعی نیست. پیست مونزا و بریتانیا فعلا احتمالش بالاست البته چون سه تا ریس با این پلت فرم داریم پس یه پیست دیگه هم هست که احتمال داره استرالیا باشه ….

  • Majid

   4

   0

   نه سه تا پیست تا الان حرفشه، سیلوراستون، مونزا و پیست برزیل

  • ایرن

   5

   3

   به نظرم توی پرتقال فرمت جدید برگزار میشه. اگر اشتباه نکنم توی اینستای فرمول یک یه همچین چیزی رو دیدم.
   جمعه شصت دقیقه تمرین اول
   جمعه عصر تعیین خط اول
   شنبه صبح 60 دقیقه تمرین دوم
   شنبه عصر 100 کیلومتر مسابقه برای تعیین خط اصلی
   یک شنبه هم که مسابقه ی اصلی

   این چیزی بود که برای مسابقه پرتقال توی اینستای فرمول یک زده

   • Hamoon

    2

    0

    خیلی ممنون

 6. Salar

  5

  1

  کسی میدونه ممدو کجاست؟

  • @sebvr

   5

   0

   از بن در اومد ولیکن خودش دیگه فعالیت نمیکنه !

 7. @sebvr

  9

  2

  سلام ! من راستش با حرف های ایشون مخالفم ! دلیلشم اینه که در حال حاضر ردبول بهترین ماشین رو داره ! البته با یه اختلاف کم ! ولی اگه دقت کنید سرجیو پرز اینقدر توی بارون اشتباه داشت که اصلا نتونست امتیاز بگیره ! توی بارون همیشه بهترین ماشین سریعترین ماشین نیست و متغیر های زیادی وجود داره ! حالا بسته به استراتژی و ست اپ ماشین و راحت بودن راننده با اون ست اپ ! توی ایمولا ما بارون رو فقط توی مسابقه دیدیم و توی تعیین خط و یا تمرین ها بارونی نبود ! به خاطر همین تیم ها اصلا فرصت کافی برای تست ست اپ مناسب رو نداشتن !{{هر چند چون قبل از تمرین ها پیش بینی بارون بود تیم ها یه پیش زمینه ای داشتن }} از طرف دیگه با این ست اپ بوتاس کاملا برای گرم کردن تایر ها و رسوندنشون به دمای عملیاتی که توی بارون خیلی مهمه مشکل داشت ! ولی به نظر من اوردن راسل با این حرف هایی که زد تقریبا دور ذهنه ! الان همه ی تیم ها راننده هایی رو میخوان که برای دستور تیمی ارزش قائل بشن ! برای مثال ! کوین مگنوسن ! راننده ی خیلی خوبیه ولی چرا توی تیم های خیلی بزرگی نیست و الانم یگه از فرمول یک رفته !؟ چون برای کوین دستور تیمی عملا هیچ منطق و ارزشی نداره ! برای تیم ها دستور تیمی مهمه چون نمیخوان امتیاز از دست بدن ! چون نمی خوان این هزینه های سرسام آور برای درست کردن مجدد ماشین رو بدن ! فرمول یک در سال های قبل قابل دسترس تر بود و تیم ها انقدر ترس نداشتن ! چرا تو موتو جی پی همچین چیزی وجود نداره !؟ چون اونقدر ورزش گرونی نیست ! {{فقط یادمه توی والنسیا و سپانگ 2018 لورنزو جلوی دووی بود و دووی داشت با مارکز برای قهرمانی سال رقابت میکرد ! و دوکاتی یه پیام رمزی داد که بزار دووی بره ! ولی لورنزو نزاشت و تا وقتی که خودش افتاد اون رو پشت خودش نگه داشت !}}چرا وقتی توی 2014 نیکو و لوییس رقابت میکردن فشار تیم ها برای توفق این رقابت کمتر بود ! هر روز این ورزش داره غیر قابل دسترس تر میشه و باید یه راهی برای نجاتش پیدا کرد ! باید دید انقلاب 2022 میتونه این کار بکنه یا نه ؟!{{البته بحث بوتاس بود ببین به کجا کشید امیدوارم هیچ وقت از مسیرتون جدا نشید !}}

  • AmirAli

   6

   0

   چقدر علامت تعجب ! 😂

  • Mahmoud

   3

   0

   البته باید میگفتی توی شرایط بارون سریعترین ماشین بهترین نیست! 😂

 8. Ramila_LHfan

  7

  3

  تا حدودی با بیشتر حرف هاش موافقم ،مخصوصا اون قسمت که پرز میتونه به مکس کمک کنه 👌🏻
  ولی اینکه میگه توتو ولف رو درک نمیکنم خوب چه انتظاری دارین طبیعتا به عنوان رییس باید از تیم خودش و راننده هاش دفاع کنه (حتی به غلط 🤦🏻‍♀️ )

  • @sebvr

   14

   2

   اگه نیکی لائودا زنده بود شاید تیم خیلی بهتر با این قضیه کنار میومد چون واقعا میدونست چطوری با راننده ها صحبت کنه ! یادمه یه جایی خونده بودم که توی اسپانیا 2016 که رزبرگ و لوییس برخورد کردند توتو ولف اومد تهدیدشون کرد که یه صفر از قرارداد هردوتون کم میکنم ! ولی نیکی اینطوری نبود نیکی داشت یه روز با لوییس صحبت میکرد بهش گفت :”لوییس توی چراغ قرمزی که پشت ماشین نیکو چشمک میزد رو دیدی یا ندیدی ؟!” لوییس گفت : “اره دیدم ” نیکی ادامه داد : “مگه نمیدونستی که ماشینی که پشتش اون چراغ چشمک میزنه چندین اسب بخار کمتر داره و سرعتش کمتره ” لوییس گفت :”معلومه میدونستم ” بعد نیکی گفت پس چرا اون حرکت رو کردی ؟! لوییس چیزی نگفت ! نیکی میتونست بدون اینکه راننده ها رو تهدید کنه و تنشی توی تیم ایجاد کنه راننده ها رو قانع میکرد ! چرا ؟! چون زبون راننده ها رو بلد بود ! توتو اینطوری نیست چون هیچ وقت راننده نبوده و روحیات و اخلاق های راننده ها رو درک نمیکنه ! بودن نیکی توی تیم واقعا باعث دلگرمی بود ولی حیف…
   مثلا یادمه نیکی باعث اومدن لوییس به مرسدس بود !
   اومد به لوییس گفت :”لوییس بیا مرسدس و از این حرفا ” لوییس گفت :”من قهرمان جهانم اینجا همه چی دارم چرا باید بیام مرسدس ؟!” نیکی گفت :”ببین لوییس تو هر چقدر هم برای این تیم افتخار بیاری تو نه اولین قهرمانشونی نه اخرین ! ولی بیا مرسدس من کل تیم رو برات جمع میکنم ! و اون وقت اگه تو قهرمان بشی میشی اولین قهرمان تاریخ این تیم ! لوییس کمی فکر کرد و در اخر قبول کرد ! راننده ها عاشق این اعداد و… هستن ! و نیکی خیلی خوب اینو میدونست !
   چند سال بعد توی 2018 نیکی به لوییس گفت :”الان خیلی خوشحالی که تو مرسدسی !” لوییس گفت :”چطور مگه ؟!” گفت :”اگه پیشنهادم رو قبول نمیکردی الان داشتی برای مکلارن مسابقه میدادی !{{اونموقع مکلارن وضعش فاجعه بود }} لوییس خندید ! چیز دیگه ای هم نمی تونست بگه جز اینکه نیکی تو نابغه ای !

   • Engineer

    3

    8

    سلام @sebvr وقتت بخیر.
    بله منم گفتم اگه نمیومد مرسدس الان 1 قهرمانی داشت و بعضی ها بهشون برخورد و منم سعی کردم دیگه نگم.
    لایودا هم منظورش دقیقا هم بود توی 2018.

    ولی جدا از این ریپلای زدم بگم توی یک منبع خبری خوندم که ورشتپن توی این سالها به خاطر اتوموبیل همیشه از همیلتون شکست خورده ولی امسال که اتوموبیل خوب داره.
    نوشته بود همیلتون حاظره بکوبه بهش تا هر دو dnf بشن و هر دو امتیازی نگیرن تا اینکه ورشتپن امتیاز بیشتری بیاره و نوشته بود برخورد ایمولا هم همین باعثش بوده.
    نوشته بود همیلتون مثل 2016 که میکوبید به رزبرگ الان داره میکوبه به ورشتپن.
    گرچه من خودم این رو تا حدودی قبول ندارم و 2016 رو هم حوادثش رو به یاد ندارم که مقصر همیلتون بود یا رزبرگ.

   • Mmd9024

    8

    -1

    آقای SEBVR خیلی خوبه که اسم آوردین از نیکی لائودا فقید چه راننده اعجوبه و سختکوشی بود دوستان حتما فیلم Rush که واقعا یه شاهکاره در مورد رقابت نیکی لائودا و جیمز هانتو ببینید. یه جا خوندم که لائودا بیشترین نقش توی انتخاب همیلتون داشته و بنظرم نیکی لائودا با توجه به اینکه میدونست همیلتون چه راننده با استعدادیه اونو انتخاب کرد. من به شخصه فکر میکنم اگر همیلتون نبود مزسدس این همه قهرمانی نمیاورد

   • Engineer

    4

    11

    Mmd9024
    نه اینکه با رزبرگ هم نتونستن قهرمان بشن و حتی بالاتر از فتل تموم میکرد همیشه.
    ماشینشون فوق العادست.
    اگه به جای همیلتون.
    از 2017 تا 2020 4 فصل بوتاس و مگنوسن یا بوتاس و گروژان هم توی مرسدس همتیمی بودن.
    الان 4 تا قهرمانی داشت بوتاس
    و احتمالا زیاد 2 و 3 تا 2 امی هم داشت گروژان.
    نظر شما قابل احترامه.
    ولی اینکه مرسدس و ماشینش چثدر قدرتمندن و حتی قدرتمند تر از همیلتون.
    اینکه به احتمال 90% ماشین مرسدس میتونه هر راننده ای رو قهرمان کنه بدیهیه.
    و اینکه اگر 2 راننده توی مرسدس همتیمی بشن 1 راننده که بهتره قهرمان میشه هم بدهیه.
    4 فصل با رزبرگ همتیمی بود.
    3 سال برای قهرمانی جنگیدن که 2 سال شکستش داد.
    و 4 فصل هم بوتاس رو برد.
    شد 6 قهرمانی ولی آیا اگه به جای رزبرگ و بوتاس یکی مثل فتل یا باتن هم همیتیمیش بود میتونست 6 قهرمانی بیاره؟
    این موضوع در ابهامه.
    قبلا 3 فصل مسابقش رو با باتن دیدیم.
    اگه باتن توی مرسدس بود و مثل رزبرگ هم نمیرفت یعنی 8 فصل میومد مرسدس الان حداقل 2 تا 3 قهرمانی از 6 تارو از همیلتون میگرفت.
    پس از نظرت مطمن بشو و بعد بگو همیلتون باعث قهرمانی مرسدسه.

   • Engineer

    2

    10

    Mmd9024
    همیلتون 1 قهرمانی بدون ماشین برتر نداره البته همه همینطورن به جز شوماخر.
    ولی امسال فرصت خوبی شد که ببینیم با ماشین شماره 2 هم میتونه قهرمان بشه.

    یا این مرسدس بود که هر سال بهترین ماشین رو بهش میداد که راحت قهرمان بشه.

    امسال میتونیم بفهمیم قهرمان واقعی همیلتون بوده یا مرسدس.
    گرچه امسال هم ممکنه از اواسط فصل ماشین مرسدس قوی بشه و بازم همیلتون رو قهرمان کنه.

   • Mmd9024

    12

    3

    آقای Engineer عزیز من نمیدونم شما تا چه حد کلا با فرمول یک و کلا ورزشهای گروهی آشنایی و اطلاع داری ولی باید بهتون بگم ورزشهای گروهی مثل یک پکیج هستن یعنی چندین عامل نقش دارن یه مثال غیر از فرمول یک برات بزنم .همه قبول دارن مایکل جردن بزرگترین بسکتبالیست تاریخه ولی مایکل جردن از سال 1984 تا 1990 حتی یک قهرمانی هم با شیگاگو نیاورد ولی زمانی که یه مربی خوب مثل فیل جکسون و بازیکنای خوبی مثل اسکاتی پپین و دنیس رادمن اومدن کنارش تونست قهرمانی بیاره توی فراری رویایی هم همین اتفاق افتاد صرفا ژان تاد صرفا یه راننده رو نیاورد بلکه یه پکیج برنده رو آورد توی تیم شامل شوماخر راس براون و روری برن. مرسدس هم این ترکیب برنده رو داره . همه ماه هم میدونیم ماشین فرمول یک بر اساس نیاز یک راننده ساخته و توسعه داده میشه به همین خاطر همیلتون نقش بسیار مهم و پر رنگی توی این ماشین داره

   • Fastboy 44

    12

    12

    وتل توی ماشین قدرتنمد تر فصل ۲۰۱۸ نتونست لوییس رو شکست بده و دائما درحال 🔄بود!
    لوییس توی ۲۰۱۱ یه DNF بیشتر داشت
    توی 2012 ۶ تا DNF داشت!!!!!!
    وقتی توی سنگاپور لیدر بود،وقتی توی ابوظبی لیدر بود،وقتی توی سنگاپور لیدر بود،وقتی توی برزیل لیدر بود DNF شد!
    توی بلژیک استاد گروژان هم ناندو و هم لوییس رو به باد فنا دادن!
    توی والنسیا استاد پستور کوبید به لوییس!
    توی هاکنهایم که بماند…..
    ولی وقتی صحبت از وتله،همه خرابی های تعیین خط و مسابقه و روغن ماشین سیروتکین و…. دخیله!
    توی ۲۰۱۶ این همه خرابی متعدد توی کوالی و تعیین خط حساب نیست!
    اینو هم بگم
    مطمئن باش،نه باتن،نه وتل نمیتونستن جلوی لوییس با تجربه و سریع دوام بیارن!
    😊💜😏

   • Fastboy 44

    14

    4

    مهندس
    شما فصل ۲۰۰۸،۲۰۱۷،۲۰۱۸ رو دیدی؟!
    تعریف شما از ماشین برتر چیه؟!
    همه از این قاعده مستثنی هستند جز مایکل شوماخر!
    یعنی همه ها،بجز شوماخر!
    مایکل شوماخر گاری هم بدی بهش قهرمان جهان میشه،ولی لوییس و همههههه راننده های دیگه در تاریخ فرمول یک نیاز دارن تا سوار موشک،هیولا!!!(امداد های غیبی،خوندن اسم رمز در گوش جرج راسل توسط توتو ولف) دارن!!!

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    8

    2

    آقای Engineer
    نظر شما محترم هست و ممکنه درست باشه و ممکنه درست نباشه چون در مورد احتمالات حرف میزنی ⇐چیزی که هنوز اتفاق نیفتاده و با قاطعیت هم این نظر رو میدید.

    اما صادق باشیم،اگه لوئیس تو مرسدس نبود الآن فراری چند قهرمانی رانندگان و سازندگان و روزبرگ یک قهرمانی بیشتر داشتن.اما این لوئیس بود که داستان رو طور دیگه ای رقم زد. و یا همین والتری اگه تنها بود و راننده ای مثل اوکون رو تو مرسدس میزاشتن ردبول هم شانس قهرمانی رانندگان و سازندگان رو تو فصل ۲۰۲۰ پیدا میکرد
    (راستش بوتاس اصلا عملکرد ۹۰ یا ۹۵ درصدی رو به اجرا نمیذاره!وگرنه بوتاس آنچنان هم که گفته میشه خیلی کند نیست! اینو تو تعیین خط ها نشون داده یا تو استارت اول مسابقش فقط نمیتونه خود واقعی ترش رو نشون بده
    و این خیلی بد براش تموم میشه)

   • Engineer

    7

    1

    Mmd9024
    بله حرفات قابل قبوله.
    کار تیمی است.حتی اگه تیم و اتوموبیل در قهرمانی دخیل باشه برای همه همینطور بوده.
    ولی خب تا حدودی هم اینکه تیم راننده خوب در بیاد یا بد واقعا شانسیه.
    مثلا فتل شانس اورد اول جوونی 4 سال تیمش خوب بود.
    ولی بعدش بدشانسی تا الان.
    همیلتون هم اصلا کسی باورش نمیشد که مرسدس یهو متحول بشه.

   • Engineer

    3

    9

    Fastboy 44
    در جوابت بله حرفت درسته.
    این که کسی dnf شده یا نه واقعا شانسی هر فصلی یه نفر بیشتر dnf میشه.
    سال گذشته همیلتون dnf نشد بوتاس رو یادم نیست ولی فکر کنم 2 بار بود و ورشتپن 5 بار.
    خوب اگه توی ضخیر 2 dnf نمیشد مکس باتوجه به اتفاقات الان 2 ام بود.
    ایناها دلیل نمیشه.
    برای همیلتون هم بوده برای رزبرگ هم بوده برای فتل هم بوده.

    خدایی فارق از ماشین همیلتون این که ماشین فتل طی این سالها مقصر اصلی نتایجش بوده واضحه.
    2008 رو یادمه مکلارن از همه بهتر بود حتی شده کم.
    2017 و 2018 فراری بهتر از مرسدس بود ولی تا وسط فصل نرسیده ورق برگشت و بیشتر مسابقه ها مرسدس بود که بهتر عمل میکرد.
    ماشین مرسدس بهتر بود تقریبا در کل فصل و همینم باعث شد که فتل 2 سال به همیلتون ببازه.

    قبلا هم گفتم فتل و همیلتون واقعا همسطحن.
    باتن رو قبول دارم که احتمال زیاد نمیتونست جلوی همیلتون رو بگیره و اگه متن من رو هم بخونی نوشتم 2 تا 3 قهرمانی از 6 تارو میگرفت ازش.
    یعنی بازم کفه ترازو به نفع همیلتون بود.
    برو نتایج 2010 و 2011 و 2012 رو دوباره ببینه.
    متوجه میشی اگه 8 فصل باتن همتیمی همیلتون بود میتونست در حد توانش حداقل 2 سال قهرمانی رو از 7 فصل بگیره ازش چون 1 فصل که 2013 بود و ماشین در حد قهرمانی نبود.
    اگه همیلتون 5 سال قهرمان میشد باتن هم میتونست از 7 سال 2 سالش رو قهرمان بشه.

    ولی فتل و همیلتون بحث اصلی.
    حقیقتش کاملا برابرن.
    فتل توی مسابقه و عملکرد و سرعت کاملا میتونه شکستش بده اینو توی 2017 و 2018 هم دیدیم.
    ولی توی ثبات عملکردی همیلتون بهتر کار میکنه و باعث برابریشون میشه.

    اگه فتل هم 8 فصل باهاش همتیمی بود میتونست 4 فصل ببرتش.
    همیلتون راننده خوبیه.
    منم این رو بارها گفتم.
    مثل تو مقایسه نکردم نمیدونم برای چی ناراحت میشی من همیلتون رو با شوماخر و فتل مقایسه میکنم نه با مالدونادو که بخواد بهت بر بخوره.

    بعدشم یه بار توضیح دادم نیازی به موشک نیست برای راننده ها.

    شوماخر 5 فصل ماشین برتر 7 قهرمانی.
    فتل 4 فصل ماشین برتر و 4 قهرمانی.
    ناندو 2 فصل و 2 قهرمانی.
    باتن 1 فصل و 1 قهرمانی.
    رزبرگ 3 فصل و 1 قهرمانی.
    همیلتون 9 فصل و 7 قهرمانی.

    بهترین عملکرد برای شوماخره که 2 فصل بدون ماشین برتر تونسته قهرمان بشه.
    ولی بقیه همه فقط با ماشین برتر قهرمان شدن البته کیمی ماشینش برتر نبود توی 2007 با مکلارن تقریبا برابر بود.
    ولی خوب همه 100% سالهایی که پشت ماشین خوب نشستن رو قهرمان شدن.
    شوماخر بیش از 100% 5سال ماشین خوب و 7 قهرمانی.

    در اینجا ضعیف ترین عملکرد برای رزبرگ و همیلتونه.
    3 فصل 1 قهرمانی.
    و همیلتون باز بهتر از رزبرگه 9 فصل و 7 قهرمانی و هرچی باشه ثبات داشته.

    ولی خوب بیشترین کسی که بعد از همیلتون پشت ماشین خوب نشسته شوماخره.
    5 سال.
    ولی همیلتون تقریبا 2 برابرش ماشین خوب داشته 9 سال.

    حالا شوماخر 7 قهرمانی با 5 فصل برتر بودن با ارزش تره.
    یا همیلتون 7 قهرمانی با 9 فصل برتر بودن.
    تازه شوماخر با تعداد برد کمتری هم 7 امین قهرمانیش رو گرفت.

    حالا هر چی هم که باشه همه این اسامی که توی این لیست بود جز بهترین های تاریخ این ورزشن.
    بهترین هاشونم شوماخر و فتل و همیلتون.
    پس بهت الکی بر نخوره.من همیلتون رو با گروژان مقایسه نکردم و یه مقایسه تحقیر آمیز انجام ندادم.

   • Engineer

    2

    8

    Fastboy 44
    تازه اگه اختلافشون رو توی 2010 و 2011 و 2012 ببینیم.
    1 سال باتن برده.
    1 سال همیلتون.
    و 1 سال همیلتون با 2 اختلاف امتیاز(تقریبا برابر بودن دیگه اگه 1 مسابقه دیگه بود شاید باتن میبردش).
    بعدشم توی مجموع 3 فصل باتن 15 امتیاز بیشتر داشت.

    پس باتن گفتم که از 7 فصل اگه 5 تاشو قهرمان نمیشد 2تاش رو میشد حداقل.

    تازه اگه بخوایم نتایج 2010 تا 2012 رو در نظر بگیریم.
    باتن از 7 فصل 3 تارو میتونست ببره.
    همیلتون هم 4 تارو.

    البته این رو هم بگم اینها احتمالات بر حسب نتایجه.
    همینطور که گفتم آمار همه چیز رو به ما نمیگه.
    پس این صحبت هایی که من کردم منطقی هست ولی قطعی نیست.
    شاید هر 8 سال بعد رو همیلتون میبرد باتن رو و شاید باتن میبرد همش رو.

    هیچی معلوم نیست.
    واضح ترین چیز برابری فتل و همیلتونه که باز اونم قطعی نیست.

   • Fastboy 44

    8

    2

    مهندس
    انفاقا خودتونم گفتین آخر حرفتون
    آمار اینجوری نیست که حتما این اتفاق افتاده،پس توی n فصل هم اینطور میشه!
    مشکل من با همهههه مقایسه هاتون همینه
    متاسفم
    ولی این مقایسه ها درست نیست،حتمی نیست!

   • Engineer

    4

    7

    ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1
    اتفاقا من هیچ وقت با قاطعیت حرف نمیزنم شاید اینطور برداشت بشه ولی منظورم متحمل هست نه قطعی و با اطمینان.
    حرف هایی که درباره والتری زدی تا حدودی درسته و سرعتش بالاست فقط نمیتونه همیشه خوب باشه.
    ضمنا در مورد بحثی که درباره قهرمانی سازندگان فراری و ردبول توی 2020 کردی باید بگم یک نظر اشتباه دادی.

    اگه همیلتون هم نبود فرقی نمیکرد.
    اگه همیلتون نبود و به جاش اکون بود.
    بوتاس به جای 2 تا برد میتونست 7 تا یا بیشتر برد بگیره.
    اکون هم حداقل 2 تا به اندازه والتری یا بیشتر میبرد.
    این قهرمانی توی 2020 با این ضعف ماشین هرگز برای ردبول نبود اونم با وجود آلبون.

    و این قضیه برای فراری هم توی این چند سال صادقه.
    همیلتون و همتیمی.
    همیلتون و همتیمی.
    این هی تکرار میشه و کسی که بهتره برنده میشه بین این 2.
    ولی اگه همیلتون نبود خوب بیشتر پیروزی هاش رو نفر بعدی میگرفت که شاید بوتاس شاید رزبرگ بوده باشه.
    و کسی هم که به جای اونها میومد حتی گروژان میتونست درحد 2 پیروزی در فصل بیاره.
    یا اینکه پیروزی های بین اون 2 تا پخش میشد.
    به هر حال اتوموبیل بسیار قوی بود.

    پس یعنی این داستان هی تکرار میشه.
    وقتی من یک غذا رو نخورم کسان دیگری میخورن.
    اگه 5 پرس بزارن جلو من و دوستم من 4 تا بخورم و اون یکی.
    اگه من نباشم جانشینی برام میرن تو فرمول که سیتمش اینه.
    پس اینبار دوستم 4 تا میخوره و جانشین من 1 دونه.
    یا این 5 پرس بین اونها تقسیم میشه.2 به 3.خلاصه این غذا خورده میشه.

    مثال جالبی نبود ولی چیزی بهتر از این برای رسوندن منظورم پیدا نکردم.
    اگر همیلتون هم نبود مرسدس این چند سال قهرمان میشد.
    منتها چند قهرمانی کس دیگری داشت و چند دومی و سومی هم کسی به جز والتری یا شاید جانشین همیلتون هم والتری رو شکست میداد.
    در هر صورت اگه همیلتون نبود قهرمانی هاش و پیروزی هاش و سکو های فصل و هر مسابقه بین والتری و جانشین همیلتون تقسیم میشد به یه طریقی.

    همیلتون در پیروزی ها و قهرمانی های مرسدس نقش داشته ولی این نقش خیلی زیاد نبوده.
    توتو هم گفت که موفقیت های مرسدس به خاطر همیلتون نیست.
    ماشین خیلی خوبه هر کسی هم بود مرسدس از 8 سال با همیلتون 7 سال قهرمان شده.
    اونموقع شاید 6 سال قهرمان میشد اینم تازه معلوم نیست شاید هر 7 فصل قهرمان میشد و ما از عملکرد جانشینی که برای همیلتون میاوردن باخبر نیستیم.
    ولی این قهرمانی ها کمتر از 6 سال نمیشد.

   • Engineer

    3

    5

    Fastboy 44
    منم به این موضوع اشاره کردم که حتمی نیست.
    بله n فصل ممکنه اینطور بشه یا حتی ممکن کل این فصل ها برعکس این بشه.
    ممکن یه چیزی بین این ها باشه.

    ولی فعلا آمار و ارقام درسته که نمیشه با قاطعیت بهش استناد کرد و همیشه درست نمیگه ولی فعلا این رو به ما میگه.

   • Mohammad44

    9

    1

    بزرگوار به خدا ما قبول داریم که شوماخر بهترینه بعدش مکس بعدش سب وتل بعدش هم اگه جایی موند اون پایین ها لوییس فقط بیخیال شو جان عزیزت هر دفعه میای به قول خودت آمار میدی که لوییس فلانه و بهمان باشه به خدا ما قبول داریم
    ببینید بنده ی حقیر نمی تونم تعیین کنم کی کامنت بذاره یا نذاره یا هر کس چند تا کامنت بذاره ولی زمانی که یه بزرگواری با تعدد و طولانی و تکراری بودن کامنت هاش به نوعی سبب اذیت شدن بقیه میشه حداقل حقی که برای خودم قائل میشم انتقاد کردن نسبت به این وضعیته. شاید با خودتون بگین نخون خب ولی ماشالله این قدر زیاده که اصلا چیزی باقی نمی مونه
    اگه اسائه ادب ناخواسته ای شد یا هر چیز دیگه به بزرگواری خودتون ببخشید🙏🙏🙏

 9. Majid

  14

  2

  چی میگه این، کدوم راننده با تایر سرد که هنوز یک دور هم نزده می تونه سرعت بیشتری بره؟ ویلیامز هم دیگه پراید نیست که نتونه تو این شرایط سبقت بگیره. بوتاس تنها اشتباهش تو تایم گیری بود که حتی زمان تمریناتشم نتونست بزنه وگرنه تو مسابقه بدون دی آر اس چه کار بهتری می تونست انجام بده؟ و وقتی هم که فعال شد شاهکار راسل رسید و نابودش کرد. همیلتون هم بدون دی آر اس نمی تونست این همه سبقت بگیره و دوم بشه. طرف خودش میگه تقصیر من بود این میگه نه والتری مقصر بود. کاسه داغتر از آش

  • Amir

   2

   5

   این هم به وضوح طرف راسل هست , ولی یدون دی ار اس سبقت غیر ممکن نیست نمونش وتل که سبقت گرفت از اوکون تازه بوتاس با مرسدس بود

 10. parsa911.

  13

  3

  اینکه بوتاس تو این مسابقه به معنی واقعی کند بود شکی توش نیست ولی این ویلنوو کلا دنبال حاشیه درست کردنه که یکم مطرح بشه و حرفاش ارزشی نداره

 11. Amir

  6

  2

  بوتاس ۲۰۱۹ به نظرم بهترین بوتاس بود

 12. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  9

  3

  بوتاس تو روسیه و اتریش ۱ فصل قبل هم خیلی خوب بود.و اگه نگیم بدون نقص رانندگی کرد،اشتباه خیلی خیلی کمی داشت.

 13. 33🦁Ali

  6

  9

  طرفداران همیلتون باید از والتری متشکر باشن این تصادف بودش که واقعأ مسابقه همیلتون زنده کرد خیلی نجاتش داد درسته تصادف ضرر به تیم خورد ولی بیشتر منفعت همتیمیش بردش مسابقه اول هم تا میانه ریس تو کمک استراتژی بود فنلاندی، پرز مسابقه اولش خوب بود برای تیم ولی دومی هیچ.
  —-
  احمد رضا جان
  گفتی بوتاس تو روسیه.؟! مگه یادت نیست از زنبور…..راستش پارسال ماشین مرسدس خیلی سریع بود فاصله زیاد بود یعنی این دومی سال هم هرگز می گرفت حتی با خرابی‌های مکس.

  • Hamoon

   8

   2

   اره ی زنبور خیلی بزرگ
   :))

   • محمد

    0

    0

    احتمالا چون یه پشه از اونایی که آدم رو ول نمیکنن توی دور دیدش بوده، فکر کرده زنبوره!

  • محمد

   0

   1

   آقا شما یه دفعه بگو مرسدس همه چیز رو برای همیلتون میزاره دیگه!

   همیلتون باهوش بوده اومده مرسدس دیگه!تو زمانی که شرایط خوبی نداشته

 14. mahyar

  9

  1

  من به حرف های ایشون کاری ندارم که بوتاس چقدر افت کرده و…
  اما در کل چیزی که مشخصه اینه که بوتاس به اندازه 1.5 ماشین به راسل فضا داد .
  راسل هم تنها دلیلی که رفت رو چمن ها این بود که بیشتر ترسید که بوتاس بیشتر بیاد کنار
  به خاطر همین توی اون شرایط تصمیم راسل این بود که بوتاس قطعا” بیشتر مسیرش رو میبنده . اما خود این اتفاق نیفتاد .
  من مقصری توی این تصادف نمیبینم به شخصه .
  و هر کس دیگه ای بود ممکنه بود حتی بیشتر در رو بروی راسل ببنده .
  و کار غیر قانونی هم از سمت بوتاس انجام نشد .

  • AmirAli

   5

   0

   یه عکس استپ شده از همون صحنه بود
   جورج زیاد گرفت روی چمن و بالانس خودرو به هم خورد
   حرکت بوتاس هم همچین شدید نبود، اما بحث سرعت های بالای ۳۰۰ که میشه اوضاع پیچیده میشه، معادلات به هم می‌ریزه
   گذشت دیگه…..

   • Majid

    0

    1

    کافیه خوب به تصادف نگاه کنید، امکان نداشت والتری مسیر دیگه ای بتونه پیدا کنه حتی اگه پیست خشک هم بود باز هم دقیقا در ریس لاین خودش بود بخصوص که بعد از خروج از یک پیچ نرم قطعا هر ماشین دیگه ای هم بود به وسط ریس متمایل می شد ولی باز مسیر برای راسل باز بود ولی حماقت کرد و رفت داخل مسیر خیس و اسپین شد.

 15. Erfan

  3

  5

  حرف درست فردی نچندان محترم

 16. Majid

  5

  1

  مرسدس نبازی به تغییر راننده نداره چون نیازی نداره. حالا شما برای خودتون فلسفه بافی کنید. انگار مرسدس تنها تیم در عالم و تاریخ فرمول وان بوده که دو تا راننده همسان نداره. فراری در تمام سالهای قهرمانی شوماخر یک هم تیمی ضعیف داشت بسیار ضعیفتر از بوتاس و نیازی هم نمی دید تغییری ایجاد کنه. بوتاس تنها مشکلش ذهنیه و جنگیدن با امسال کسایی که فکر می کنن راسل بیاد، همیلتون رو شکست میده. 😄. مقایسه های بدون منطق و از رو شکم. بهتون قول میدم سال بعد لطیفی از راسل جلو می زنه و میاد مرسدس

  • Erfan

   0

   3

   لطیفی میاد مرسدس
   البته‌ تو خواب و رویای شما و خودش .)))))

 17. نوذر

  0

  0

  با اینکه طرفدار مرسدس نیستم اما باید قبول کرد اگر بوتاس راننده دوم خوبی نبود تا فصل پنجم در چنین تیم استراتژی داری دوام نمی آورد. خیلی جا ها به داد تیم رسید و براحتی از برد خودش برای تیم و همیلتون گذشت. الان کمتر راننده ای در گرید خاضره این کار ها را بکنه. همه اگرسیو و سریع هستند.