فرمول یک ایران – چارلز لکلرک امیدوار است که بزودی اسکودریا فراری بتواند دوباره خود را در رقابت قهرمانی و رده های جلو ببیند.

پس از یک فصل چالش برانگیز در سال 2020، جایی که تیم ایتالیایی با یک موتور کم قدرت و خودرویی بیش از درگی روبرو بود، بازنگری های لازم را انجام داده تا با بهبود بیشتری به فصل جدید پا بگذارد و همچنین خود را برای تغییرات 2022 آماده کند.

چارلز لکلرک گفت:

اگر از من سوال کنید، وقتی پروژه جدیدی برای خودرو در دست داریم، همیشه دانستن چگونگی اوضاع بسیار دشوار است تا زمانی که آن را امتحان کنید.

فکر می کنم با تمام جلساتی که از ابتدای سال داشته ایم، کم و بیش می دانیم که چیزهای مثبتی در این خودرو وجود دارد. حجم زیادی از کارها برای بهبود آن انجام شده است.

خواهیم دید که کارهایمان چگونه پیش می رود. بنابراین بله امیدوارم که به زودی به رده های جلو برگردیم.

لکلرک درباره هم تیمی جدیدش، کارلوس ساینز گفت:

من اینجا هستم تا دیگران را شکست دهم و می دانم که هم تیمی من تنها راننده حاضر در مسابقات است که خودروی مشابه من را دارد، بنابراین همیشه یک راننده برای چالش وجود دارد.

این یک چالش بزرگ بوده اما برای من، همین موضوع این ورزش را بسیار هیجان انگیز می کند زیرا ما یکدیگر را تحت فشار قرار می دهیم تا همیشه کارهای بیشتری انجام دهیم زیرا در پایان آنچه مهم بوده پیروزی فراری است.

161 دیدگاه

 1. Amir5

  25

  14

  یعنی فقط باید فتل از فراری میرفت که یه تغیر اساسی اتفاق بیفته چظور اون زمان که فتل بنده خدا یه ماشین خوب میخواست بهش ندادین حالا وقت رفت همه چی یه دفعه ای خوب شد نوش دارو بعد مرگ سهراب

  • a Ferrari lover

   13

   21

   مگه فراری منحل شده یا اتفاقی افتاده نوش دارو بعد مرگ سهراب🤔😐 تا باشه از این مرگ سهراب ها

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    14

    0

    هر چی باشه اگه فراری بتونه به حرفش عمل کنه نشون میده فراری همون فراری همیشگی شده.

  • FJ

   13

   3

   amir5
   اینا سالهاس میخوان بیان رده های بالا ,همیشه هم از این حرفها زیاد میزنن ,تو جدی نگیر

  • milad

   9

   12

   کم لطفی نکنید.وتل هم ماشین خوب دستش بود تصادفش تو آلمان نمیدونم چرا باعث افتش شد.ماشین ۲۰۱۹ هم ماشین بدی نبود در کل…

   • مَمَّدو

    10

    10

    راجع به تصادفش تو آلمان یه نیمچه تحقیق داشتم. مشکل عدم مهارت رانندگی نبود (طبق نتیجه گیری خودم). مشکل عدم داشتن تمرکز بود. ظاهرا درگیریهای فتل با بینتو و فراری از قبل اون مسابقه شروع شده بود و فتل داشت سعی زیادی میکرد در هر مسابقه، که مهندس های گاراژ رو با نظر خودش قانع کنه و یه جور اعتبار و آبرو در میون بود که تحمل اینهمه استرس تمرکزش رو بهم میزد. ضمن اینکه درجایی خوندم که مشکل سیستم فرمان برای فتل پیش اومده بود (یا شاید داشت مهندس هارو قانع میکرد که سیستم فرمان این ماشین احساس خوب و صحیحی رو از جاده به راننده منتقل نمیکنه ولی موفق نمیشد حرفش رو به کرسی بنشونه) و در نهایت به اون تراژدی ختم شد. مسائل داخلی ای که شبیه حال گیری تیم از راننده و خراب کردن اعتماد به نفس راننده هست و اینکه ما دیگه به مسیری که تو بهمون نشون میدی اعتماد نداریم و راننده داره آخرین سعیش رو میکنه که ثابت کنه اشتباه نمیکرده و بعد ناگهان این برج فرو میریزه.

   • armin

    6

    1

    هيچ راننده اي بدون اشتباه نيست،تاكيد ميكنم هيچ راننده اي.بله درست ميفرماييد سب تو كاناداو المان اشتباه كرد.ولي كدوم راننده تا حالا اشتباه نكرده.مساله اينكه وقتي ماشينت برايه رقابت خيلي مناسب نيست و از تو توقع قهرماني وحود داره مجبوري ريسك كني،و هميشه اين اصل وجود داره اگه تحته استرس كار كني و البته ريسك كني ممكنه اشتباه كني.فصل ٢٠١٨ و ١٧ شايد بهترين فراري ١٠ سال اخير تو مسابقات حاضر بود (حالا حتي با روش غير قانوني)ولي بازم از اواسط فصل حريف مرسدس نميشد اينو با يه نگاه گذرا به اين دوفصل متوحه ميشيد كه مرسدس چجوري با اپديت ها تونست برتري بدست بياره.يادم نره بعد از مايكل راننده هايه فوقالهاده اي فراري رو روندن مثله فرناندو،كيمي،سب و چارلز.يعني همه بد بودن!؟نه مشكل جايه ديگست.

   • milad

    2

    2

    پاسخ به ممدو
    منم یک جایی خوندم وتل به دلیل لج بازی با گاراژ برا تعویض لاستیک نیومد داخل و نتیجه اش از دست رفتن قهرمانی شد در حالی که پیست لغزنده بود و لاستیکاش نا مناسب

   • Mahmood.ghaedi

    6

    2

    ممدو
    تصادف المان سال2018بود
    بینوتو چ سالی مدیر تیم شد؟

   • مَمَّدو

    2

    6

    محمودجان، درست فرمودی. من منظورم انتظار بیش از اندازه و بعد سرکوفت زدن به سب هست که به نظرم واقعا اتفاق افتاده. اخبار رو خیلی خوب دنبال میکردم و فضای گرندپری آلمان رو خوب یادمه. سب دغدغش فقط تنظیم ست آپ نبود. نصف کاری که الآن بینتو داره انجام میده رو هم گردنش انداخته بودن و بیچاره دیگه تمرکزی برا رانندگی نداشت. بینتو هم که اومد برای لکلرک خیلی کارها کرد ولی رفتارش با سب منزجر کننده بود. منم عقیده دارم که برای دیدن عملکرد بینتو هنوز زوده و نباید هنوز قضاوتش کرد ولی این لکه سیاه تو کارنامش تا ابد میمونه. امیدوارم از این به بعد تیم فراری رو موفق کنه.

   • BAHRAM

    7

    4

    ممدو
    دوست عزیز دست از این بهانه ها بردارین دوسال گذشته هربار به المان ۲۰۱۸ اشاره شد شما یک دلیل جدید برای اشتباه شخص فتل اوردین از روغن ماشین سیروتکین گرفته تا جدا شدن فلپ های عمودی روی بال جلو که نقش انحراف هوا از روی چرخ جلو و کاهش درگ رو داره و اصلا ربطی به تو دیوار رفتن فتل نداشت الان هم میفرمایید میخواسته مشکل سیستم فرمان رو به تیم نشون بده چی میگی اخه برادر من کی گفته مشکل فرمان داشته یا مهندسهارو قانع میکرده مشکل داره؟ خودتم مطمئن نیستی تازه میگی تحقیق کردی سباستین فتل قبول داره اشتباه کرده شما چرا کاسه داغتر از آشی؟
    رانندگی برای تیمهای مطرح همیشه فشار و استرس مضاعف داره راننده قهرمان با دستمزد بالا میاد که تو این شرایط تفاوت رو رقم بزنه حالا میگید تمرکزش بهم ریخته و اِل شده و بِل شده
    این اقا در یک گرد همایی هم نتونست ماشینش رو سالم بیاره و پارک کنه، رفت تو دیوار و بال جلوشو شکست
    ماشین و تیم بهانست سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ فتل در حد قهرمانی نبود بعد از اون هم در حد راننده متوسط ظاهر شد

   • FJ

    2

    0

    آقا BAHRAM
    میشه بفرمایید وقتی ماشین تو سال 2017 به تعیین خط مالزی نمیرسه و تو ژاپنم دور 5 ام مرخص میشه ,اونم در حالی که رقابت تو اوجشه ,سب چه جوری میتونه حریف همیلتونی بشه که ماشینشش نه خراب میشه , نه پیت استاپهای مرسدس مشکل داره و تازه ماشینش قویترم هست .
    چه جوری میشه بگی؟؟
    اصلا خود همیلتون یا حتی شوماخرم میاوردی میتونست تو اون شرایط قهرمان بشه .
    عزیز من قبول کنید دیگه تیم افسانه ایتون مشکل داره نه راننده ها .
    نمیشه که سه تا قهرمان جهان (سب -کیمی و آلونسو) ایراد داشته باشن ,فراری ایراد نداشته باشه.
    همون لکلرکم که شما الان عکشسو گذاشتی رو پروفایلتم هم داره تو این تیم هدر میره .چرا ؟چون فراری واقعا تیمی در حد قهرمانی نبوده تو این ده سال .هر رقابتی هم بوده بیشتر به خاطر استعداد راننده اش بوده اونم تا یه مقطعی از فصل.
    حالا هی بیا بگو سب در حد قهرمانی نیست .
    نیست که فراری در حد قهرمانیه !!!!!

 2. Eliya

  6

  0

  بچه ها دیروز یک مسابقه ی فرمول E بودش می شه یکی خبرش را کار کند!

  • |ZXE-LECLERC16|

   3

   0

   چشم عزیزم
   من متاسفانه دیشب نتونستم ریس رو ببینم
   شب میذارمش انشاالله

 3. مَمَّدو

  6

  0

  sebvr جااااااان!
  مقاله تحلیلیت کو؟

  • @sebvr

   4

   0

   یه کم نیاز به ادیت داشت ولی الان اماده شد ..!!

 4. مَمَّدو

  7

  5

  طبق قولم به دوستان iman88 ، محمد یاسین ، mahyar ، hamoon و آقا محمود این کامنت رو مینویسم و امیدوارم در بحث شرکت کنین. تهش هم هرچی باشه من دوستتون خواهم داشت و برای خودم فقط همین مهمه ، نه غلبه در بحث.
  ایندفعه میخوام یه نقدی داشته باشیم به مدیریت توتو و متیا؛ برای اینکار بهتره که اول بعضی اصول مدیریت رو مرور کنیم. توجه بفرمایید که اینها جزو شرح وظایف اغلب مدیرهاست و یه مدیر باید این کارهارو انجام بده :
  1- شغل خوب یا تعریف مشاغل : بدون شک تعداد همه شغل های ممکن در فرمول یک، بسیار زیاد است. تصور کنید که از 70 سال پیش تا الآن، چه تعداد حرفه بر حسب نیاز تیم ها به وجود آمدند. از رانندگی گرفته تا مسئول سایز کفش بچه ها!. هرچند که بعضی از این شغل ها ، امروزه یا با اتومکانیک جایگزین شده اند (مثل مسئول هِندِل زدن یا استارت خارجی که امروز راننده خودش استارت میزنه) و یا اصلا دیگه وجود ندارند (مثل مسئول تزریق بنزین در پیت استپ ها) و خیلی شغل ها هستند که جدیدند مثل روانشناس ورزشی که روزبرگ استخدام کرده بود و هنوز فراگیر نشده. حالا فرض کنید که تعداد شغل های ممکن در اف1 حدود هزار تا باشه ولی میدونید که تیم ها حداکثر 300 نفر کارمند دارند. پس چه جوری باید به کارها سامان داد؟ اینجا اولین وظیفه مدیر ، “تعریف شغله” یعنی باید برای تیمش نیاز سنجی کنه و ببینه در اون لحظه به کدوم یک از این حرفه ها بیشتر نیازه و بعد کارمندهارو به انجام اون کارها بگماره. پس اینطور نیست که چون شغل طراحی مهره چرخ خیلی مهمه پس حتما یه نفر داره این کار رو انجام میده! بلکه شاید اینقدر کارهای مهمتری وجود داره که هنوز کسی رو مسئول این شغل نکردن (هول نشین! هنوز از بینتو دفاع نکردم). پس تعدادی شغل میرن کنار و تعدادی هم میمونن تو میدون با تصمیم مدیریت!
  2- آدم مناسب : حالا که مشاغل خوب رو انتخاب کردیم، دومین وظیفه مدیریت آغاز میشه و اون اینه که آدمهای مناسبی رو برای اون کارها پیدا کنه. یه مدیر باید تیمش هر سال یه سری اخراجی و یه سری استخدامی داشته باشه چون همون آدمهای پارسالی نمیتونن شغل های امسالی رو به خوبی انجام بدن (منظور مشاغلی هست که تغییر میکنن).
  3- جهت دهی و تعیین مسئولیت : شغل هارو که مشخص کرده، آدم هارم گذاشته سر کار ، حالا چی میمونه؟ اینکه بهشون تفهیم کنی که ازشون چی میخوای. بنابراین اگه کارمندات دارن کاری رو انجام میدن که تو نمیخوای، مقصر خودتی آقای مدیر نه مهندسها و کارشناسا!
  این سه تا اصل رو داشته باشین و حالا توتو رو با بینتو مقایسه کنین.

  • مَمَّدو

   4

   0

   ادمین گرامی لطفا این کامنت رو آزاد کن چون به دوستانم قولش رو داده بودم. ممنون.

  • Eliya

   4

   0

   ممدو من فکر کردم شما می خوای توتو و متیا را نقد کنی ولی فقط مقاله نوشتی!
   لطفا من را راهنمایی کن.

   • مَمَّدو

    3

    1

    راهنمایی ؟ فلش رو به بالا خخخخخ (صب گذاشتم، تازه آزاد شد!)

   • Eliya

    4

    0

    ممدو می گم مقایسه نکردی فقط مقاله نوشتی منظورت از این کار چی بود؟

   • مَمَّدو

    5

    0

    آها! تازه منظورت رو فهمیدم. خخخ . مقاله من مثل این هنر های سورئالیسمه! تو دلش نقد لازم رو داره. مخاطب خاص خودش متوجه میشه که در کجا منظورم کیه. منتظر جواب ها باش البته اگه آقا ایمان و مهیار و هامون قلم رنجه بفرمایند و پاسخی به این دوست کوچکشون بدن.

   • Eliya

    2

    0

    گرفتم ممنون

  • amirbnd

   8

   4

   سلام آقای ممدو
   از نظر بنده بینوتو اشتباهاتی از لحاظ مدیریتی داشت.هر انسانی هم ممکنه اشتباه کنه.اما الان داره چیکار میکنه؟
   از لحاظ فنی که هیچ انتقادی رو نمیشه بهش وارد کرد.جزو معدود کسانی هست که اگه از فراری خارج بشه از مرسدس بگیر تا ردبول و مکلارن واسش سر و دست میشکنن.
   از لحاظ مدیریتی هم در حال حاضر داره کارش رو درست انجام میده،کنار گذاشتن سباستین اصلأ اشتباه نبود،فقط نحوه کنار گذاشته شدنش چندان جالب نبود.
   بینوتو از اشتباهاتش درس گرفته و تا اینجا که داره تیم رو درست هدایت میکنه.امیدوارم به این روند خوبش هم ادامه بده.

   • مَمَّدو

    5

    5

    سلام. موافقم. همین که بینتو رو از انجام کارهای جزئی جدا کردن و اونارو به سانچز سپردن یه نشونه خوبیه که دارن آدم ها رو سر پست های مناسب میذارن. به امید موفقیت فراری هوووووررررررا!
    اما نقد من به بینتوی پارساله و اون وضعی که برای سب و ماشینش به وجود آورده بود. تیم رو خراب کرد و تلاش تیم رو در جهت نادرستی (گوش دادن به سبک لکلرک به جای تجربه سب در حالیکه روش سب خیلی به موفقیت نزدیکتر بود و تونسته بود لوئیس رو به چالش بکشه) قرار داد.

  • محمد یاسین

   3

   1

   ممدو عزيز پاسخت رو دادم منتظرم تاييد بشه

   • مَمَّدو

    3

    0

    امیدوارم با افراطی و احساسی پاسخ نداده باشی. من از طرف خودم میگم که ناراحت نمیشم ولی از حملاتی که به شما میشه ناراحت میشم.

  • محمد یاسین

   0

   0

   خانم عليزاده اين انتظار داره خيلي طولاني ميشه

  • محمد یاسین

   0

   0

   دقيقا چرا تاييد نميكنيد ؛ هر چه كه ميگويند تاييد ميكنيد ولي هر چه كه ميگويم نه مگه من چي گفتم ممدو سوالش را پرسيد من هم جواب دادم

  • armin

   2

   0

   دقيقا
   به بيان ساده،اكه قرار باشه عملكرد مجموعه به رييس ربط نداشته باشه پس هيچ رييس جمهوري نبايد مورد انتقاد باشه.تفاوت ها رو دقت در جزعيات رقم ميزنه و اين كاري هستش كه يه مدير با تعيين خط مشي ،شرح وظايف شغلي ،اموزش و مميزي و البته تيم بيلدينگ ايجاد ميكنه.

  • Mahmood.ghaedi

   1

   0

   ممدو بحث مدیریت کلان
   بحثی هست ک ادم باید دانشش داشته باشه بعد واردش بشه ولی درحد خودم بنظر من زمان لازم باید ب ی مدیر داده بشه بعد ازش انتظار انجام کار مثبت داشت
   الان توتو چندین ساله ک مدیر مرسدس هست و ما نوع مدیریت کردنش دیدیم و میدونیم چطوره و البته نباید فراموش کرد ک چندین سال هم کنارش یکی مثل نیکی لائودا بوده
   ولی بینوتو زمانی تیم دست گرفت مشکلات زیادی داشت و تا شروع کرد مشکل پاوریونیت داشت ک خودش کلی زمان و انرژی میگیره از ی مدیر
   بعد توتو توی مرسدسی کار میکنه ک خبری از تیفوسی نیست مدیریت ارشد خودش مشکل نداره
   ولی بینوتو تو تیمی داره کار میکنه ک اجر اول کچ گذاشته شده و باید از همون اولی درست بشه وگرنه بینوتو ن یکی دیگه بیاد هیچ فرقی نمیکنه
   البته ک من دانش مدیریتی ندارم و فقط نظر شخصی بود

   • امید نورمحمدی

    3

    3

    Mahmood.ghaedi : هر آدمی که بهش یک پست یا شغل پیشنهاد میشه اول از همه باید ببینه شرایط کار چیه و اگر مطلوبش بود وارد بشه. اینکه شما میگی مدیری آمده و مقصر نیست فرافکنی شدیده. بینوتو سالهاست در گاراژ فراری و در کنار تیم بوده و از همه بهتر شرایطو میدونسته و قبول مسئولیت کرده پس هیچ بهانه ای نمیشه برای نقصانها بکار برد

   • Mahmood.ghaedi

    2

    0

    امید نورمحمدی عزیز منظور منو متوجه نشدی
    منظور من اینه ک من نوعی دانشش رو ندارم ک مطمئن درباره مدیریت ی تیم فرمول وان نظر قاطع و درستی بدم و نظرم شخصیه
    و همچنین باید شرایط هر دوتا تیم درنظر بگیریم و هیچوقت نگفتم ک مقصر نیست ک شما از طرف بنده میگید مقصر نیست پس اشتباه میگم
    اتفاقا وقتی مدیر باشی وقتی حتی کوچیکترین نیروی زیر دست شما اشتباهی میکنه مقصره
    باید شرایط درنظر گرفت و البته بهترین مدیر دنیا هم باشی ب زمان نیاز داری هیچ مدیری نمیتونه یهو ی مجمع رو بکوبه از نو بسازه ب زمان نیاز داره

   • مَمَّدو

    1

    3

    ممنونم که نظر دادی. باشه. بذار دو سال دیگه هم بهشون وقت بدیم تا ماشین جدید افتتاح بشه (۲۰۲۲). امیدوارم اون موقع نگه که ما تیر آخر رو برای تغییر قوانین ۲۰۲۵ گذاشتیم!!

   • امید نورمحمدی

    1

    0

    Mahmood.ghaedi : اگر منظورتونو بد متوجه شدم عذرخواهی میکنم. بنده هم مثل شما از مدیریت خاص تیم فرمول 1 اطلاعات کمی دارم ولی درباره “اصول مدیریت” چند واحدی خارج از رشته تخصصی خودم گذراندم. آنچه من گفتم بر اساس اصول اولیه و کلی مدیریت بود.

  • امید نورمحمدی

   2

   5

   مَمَّدو : بسیار عالی و متقن درباره مدیریت نوشتید. البته احتمالا متهم به نگارش متن “خاله زنکی” میشوید! کاربرانی هستند که کل حیطه مدیریت را “خاله بازی” دانسته و صحبت درباره آن را هم “خاله زنکی” خطاب میکنند.
   احتمالا بخاطر اخلاق بسیار خوب شما و ارتباط مثبتی که با همه کاربران دارید نتوانند مستقیم بشما چیز خاصی بگویند ولی زیرپوستی حتما واکنش نشان خواهند داد.
   با توجه به نکته سنجی و نکته بینی حضرتعالی نیازی به راهنمایی این حقیر ندارید و خودتان متوجه هستید.

   • مَمَّدو

    2

    3

    متشکرم آقا امید. تعریف شما برای من خیلی خاصه.
    میشه یه خواهش بکنم؟
    میشه دیگه دوستان رو با لفظ “خاله زنکی” نیازارین؟ من و شما هر دو کامنت های آقا ایمان رو دوست داریم. لطفا ایشون رو به بحث های طرفداری نکشونین. زود عصبانی میشه و میره تا چند روز کامنت نمیذاره. بسیار ممنونم و به خاطر این بی ادبیم عذر میخوام.

 5. مَمَّدو

  15

  10

  خیلی دوست دارم که فراری رو دوباره اون بالا بالاها ببینم. ولی این جمله رو که میخونم عجیب خندم میگیره :”هم تیمی من تنها راننده حاضر در مسابقات است که خودروی مشابه من را دارد” خخخخخخخخخخخ . سب فتل ماشین برابر با تو داشت؟

  • @sebvr

   17

   4

   البته خب برای اینکه سب ماشین برابر نداشت هنوز مدرک رسمی نیست و فکر نکنم هیچ وقت چنین چیزی اثبات بشه و خب همه میدونیم ماشین سب تو 2 فصل اخیر اصلا خوب کار نکرد 2019 2 یا 3 بار ماشینش تو مسابقه خراب شد و خب استراتژی ها و پیت استاپ های مسخره ی فراری هم بهش اضافه کنیم ….

   • mn.a

    4

    4

    من تصور میکنم برای درکش فقط کافیه نابینا نباشیم. نیازی به مدرک نیست. یه نکته هم بگم در رابطه با دوستان فراری فن جانب دار بینوتو (خطاب به شما دوست عزیز sebvr نیست). دوستان شما گویا حافظتون انتخابگر هست. فقط یک فصل از صحبت های پرحیایوی بینوتو و عملکردهای مغایرش گذشته. یعنی یادتون رفته به همین زودی؟؟

   • armin

    2

    1

    روزي معلوم ميشه كه هيچ چيز برابر نبود،حداقل رفتار مدير تيم بر اساس عدالت و توانايي نبود.مطمعنم روزي معلوم خواهد شد كه بلايي كه ٢٠١٩ سر سب اوردن چه دليلي داشته.

  • BAHRAM

   15

   10

   ممدو
   چرا فکر میکنی فتل ماشینی برابر با لکلرک نداشت؟ میتونی مدرک بیاری که ماشینها فرق داشتن؟ حتی فتل هم همچین ادعایی نداره

   • Shumi1

    11

    5

    من طرفدار فتل نیستم ولی فقط کافیه انبوردها رو نگاه کنید مخصوصا موقع سبقت لکلرک از فتل وبه دور از این که فن کی هستید با هوش و منطقتون دقت کنید کاملا متوجه ضعیف بودن ماشین فتل نسبت به لکلرک میشید،فک میکنم شما قبلا درباره تقلب فراری در موتور صحبت کردید اگه شما مدرکی داشتید کاش در اختیار بقیه میزاشتین

   • @sebvr

    12

    1

    چرا وتل باید علنا بیاد همچین چیزی بگه ؟؟ هیچ راننده ای این کار رو نمی کنه …. چون ابروی تیمش زیر سوال میره….!

   • مَمَّدو

    6

    2

    منم میخواستم همین هایی رو بگم که دوستان فرمودن ولی کامنتم همش حذف میشه!

   • Arian.F1

    11

    2

    توی یکی از مصاحبه های وتل ، وتل میگه باید احمق باشم که ماشین هامون با هم براره.
    یا برای مثال شما برو آنبورد های وتل و چارلز توی تمرین های اتریش رو برو ببین ، صدای موتور های جفت ماشین ها کاملا متفاوت. (اگر اشتباه نکنم باید آنبود های فصل 2019 اتریش رو ببینی.)

   • BAHRAM

    9

    8

    دوستان عزیز انقدر سادلوح نباشید از روی تلمتری به راحتی میشه فهمید ماشین فتل ضعیفتره یا نه و فراری بعد از هر تمرین حتی تعیین خط این تلمتری هارو منتشر میکرد نیازی هم نیست شما به خودتون انقدر زحمت بدین از روی انبورد به نتایج عیجب و غریب برسید ۵۰ سال پیش نیست که کسی از چیزی سر درنیاره داخل همین تلمتری ها به راحتی مشخص شده چرا فتل از لکلرک کندتره
    هزار بار در این مورد صحبت شده نمیدونم چرا شما فتل فن ها بعد از یه مدت دوباره برمیگردین به تنظیمات کارخانه
    چند روز پیش پرز گفت فهمیده وطور باید با ماشین ردبول رانندگی کنه و سبک خاصی رو میطلبه. متوجه هستید؟ یعنی پرز باید خودش رو با ماشین تطبیق بده تا بتونه از پتانسیل ماشین استفاده کنه کاری که فتل نتونست انجامش بده
    فتل نتونست ماشینش رو درک کنه کاری که لکلرک به سادگی انجامش داد و سه برابر فتل هم امتیاز جمع کرد

   • مَمَّدو

    6

    2

    BAHRAM
    آئودی از روی همین تله متری ها ده ها میلیون ماشین فروخت که استاندارد آلایندگی رو رعایت نمیکردن ولی براشون مجوز یورو6 گرفته بود! تله متری باور کردنی نیست. خودشون که نمیان بگن ما با فتل دشمنیم و ایناهاش این مدرکش!

   • مَمَّدو

    4

    0

    آئودی گفتم؟ منظورم باباش بود! فولکس واگن.

   • BAHRAM

    4

    2

    ممدو
    دوست عزیز تقلب ائودی و فولکس واگن چه ربطی به تلمتری داره؟ چرا قاطی میکنی؟ تلمتری ها یکی از اصلی ترین مرحع برای مقایسه عملکرد همتیمی هاست حالا شما قبول نداری مشکل خود شماست چون حتی تیمها هم با کمک همین تلمتری ها با تقریب خوبی میتونن قدرت پاوریونیت همدیگرو بدست بیارن
    جالبه شما اولین کسی هستی که میگی تلمتریهارو قبول نداری

  • Pouria

   4

   12

   نه انگار موتور سب نصف موتور چالز بود 🤣🤣

   • mahdi.doroudi

    6

    0

    اقا بهرام عزیز وفق پیدا کردن به ماشین جدید و سبک رانندگی یک نفر دیگ اصلا کار اسونی نیست اونم وقتی ک ماشین بیش از سالای قبل ضعیف عمل کنه ماشین فراری رو برای لکرک ستاپ کرده بودن بعد توقع داشتی سب با اون ماشین سریع بره حتی اگر ماشین کاملا مساوی باشه ولی ستاپ دو تا ماشین متفاوت باشه یک دنیا تفاوت عملکرد بین دوتا ماشین رخ میده بعدم طوری نیست ک یک راننده با یک سبک خاص یهو بیاد سبک رانندگی رو عوض کنه شما تو رانندگی اگر همون اول به یه چیزی عادت کردی مثلا بستن کمربند تا اخر عمر برات میمونه سبک رانندگی هم همینه درسته ماشینا از یک موتور و شاسی استفاده میکنن ولی ستاپ خیلی مهمه خیلی مهمه !این نظر شما فقط نشان دهنده دقت کم شماست سعی کنید بیشتر دقت کنید به این مسائل اینطوری بهتر این تفاوت ها رو درک می کنید

  • 55red16

   16

   3

   اینکه ما منتظر بشینیم تا یه روز ثابت بشه sf2000 برای فتل و لکلرک یکسان نبوده، توقعی احمقانه است. این موضوع هیچوقت به صورت رسمی اثبات نمیشه و توقع هم نداشته باشید که فتل بیاد همچین ادعایی بکنه چون یک راننده حرفه ای با اصول و قواعد محکمی هست. اما هرکسی که ذره ای از فرمول یک دانشی داشته باشه فقط از روی آنبوردها و نوع فرمانپذیری خودرو در پیچهای یکسان متوجه میشه که خودروی چارلز عملکرد بهتری داره. اما این موضوع امر غیرقابل پیشبینی نبود. افتضاح مدیریت فراری در دادن خودرو غیریکسان نبود، مسائل بدتری وجود داشت ولی حوصله بیانش نیست. فقط امیدواریم 2022 اتفاقهای خوبی برای فراری بیوفته.

   • 55red16

    0

    0

    ببخشید sf1000 ، اشتباه تایپی بود

  • امید نورمحمدی

   1

   0

   مَمَّدو : لطف شما همیشه شامل حال بنده بوده و افتخار میکنم که نظرات این حقیر برای شما مهم است.
   صادقانه عرض میکنم من اصلا از بکار بردن الفاظی مثل “خاله زنکی” و … پرهیز میکنم و این اتهام هم توسط کاربری غیراز آقای ایمان 88 بمن وارد شد و شخص دیگری بود که به متن بنده این اتهام را وارد کرد.
   باور بفرمایید شخصا هیچ خصومتی با آقای ایمان (چون شما نام ایشان را آوردید عرض میکنم) نداشته و ندارم و علیرغم تصوری که ایجاد شده کامنتهای ایشان را با دقت مطالعه میکنم. بنده اکثر کامنتها را اصلا نمیخوانم. در متن هم منظور من اصلا به ایشان نبود و بسیار متعجب شدم که ایشان جمله “وکیل مدیر تیم فراری بودن” را بخودشان گرفتند. تنها اشاره من به نوشته ایشان درباره تفاوت ساخت کشتی و ماشین فرمول 1 بود که تلاش کردم فقط با یک اشاره از روی آن بگذرم.
   به هر روی همانطوریکه قبلا هم عرض کردم کلمات بیرحم هستند و فاقد احساس. شاید همه ما اگر رودررو و چشم تو چشم باهم در جایی صحبت کنیم نیمی از اختلافاتمان هم خودبخود از بین برود.

   • مَمَّدو

    0

    0

    کاملا حرفتون رو قبول دارم. این کامنت کاملا درست هست.

 6. @sebvr

  12

  0

  به سوی پیشرفت گام بردار : تحلیل کامل الفاتوری AT 02 : “بالاخره الفاتوری هم از ماشین جدیدش برای فصل 2021 رونمایی کرد با حضور دو راننده ی جوون و جنگده اش گسلی و سونودا این تیم سال های پیش نشانه هایی از پیشرفت و رسوندن خودش به بالای جدول نشون داده و باید دید که با این ماشین میتونه این پیشرفت رو ادامه دار کنه یا نه!!! با من همراه باشید …
  این ماشین تغییراتی جالبی رو نسبت به فصل قبل داشته که به اونها میپردازیم :
  1 . بال جلو : در زمینه بال جلو الفاتوری تغییر خاصی رو نداشته و این در طول تست ها تغییر خواهد کرد چون یک نسخه ی پایه ای هستش
  2 . دماغه : دماغه ی اصلی ماشین الفاتوری همچنان به فلسفه ی فراری طور خودش ادامه داده و نسبت به 2 فصل پیش مقداری جلو تر اومده و این باعث میشه که هوا رو بهتر به دو طرف ماشین {{بدنه و ساید پاد }} ببره..همچنین پارسال در دو طرف دماغه الفاتوری دو تا قطعه با طول نسبتا بلند داشت که تا اخر سیستم تعلیق جلو ادامه داشت این قطعات در واقع هوای ورودی به به سیستم تعلیق جلو رو بهینه سازی و مدیریت میکردند ولی امسال الفا اومده این قطعه رو برداشته و به جاش دو تا قطعه ی هم سبک قطعه های کناری ایر باکس ماشین این فصلشون اوردن فقط در ابعاد کوچکتر . که این قطعات هم همون کار رو میکنن ولی تا حدودی کمتر از قطعات قبلی در این امر دخالت میکنن ..
  و یه تغییر جالب دیگه ای که الفاتوری داشته اینه که یه خراشی رو دو طرف دماغه ایجاد کرد که در عملکرد ایرودینامیکی و… تاثیر مثبتی داره..
  و دو تا قطعه ی دیگه ای هم اضافه کرده که در مجاورت دماغه و در نزدیکی قطعه ی قبلی قرار دارد که این دو تا قطعه باعث بهتر هدایت شدن جریان هوا به دو طرف ماشین هستش !!!
  3 . سیستم تعلیق جلو : سیستم تعیلق جلو تغییری نداشته فقط قطعه ی متصل به داکت ترمز مقداری پایین تر اومده
  4 . داکت ترمز : داکت ترمز این فصل نسبت به فصل پیش خیلی بیرون تر هست و اگه از روبرو به دو تا ماشین نگاه کنید به راحتی متوجه میشد … و این کمک میکنه ترمز هوای بیشتری رو بگیره و ماشین ترمز های قوی تری داشته باشه..!!!
  5 . بارج بورد : پارسال قطعه ی پایینی بارج بورد کمی خراش داشت و زاویه دار بود که این فصل دیگه اون خراش رو نداره و زاویه نداره ..
  در فصل قبل الفاتوری قطعه ی بالایی بارج بوردش یک تکه بود و در پشتش تیغه ی های معروف الفا رو برای هدایت و بهینه سازی هوای وارده به ساید پاد بود … ولی امسال این قطعه دو تکه شده و یه جورایی فلسفه ی بومرنگی فراری رو در پیش گرفته و قطعه ی کناریش بارج بورد رو به ساید پاد متصل کرده و پشتش همون تیغه های معروف الفاتوری برای مدیریت جریان هوا وجود داره… و همچنین در قسمت بارج بورد خراش هایی روی بدنه ایجاد شده که باعث هدایت بهتر هوا به سمت بدنه و ساید پاد هستش .. و در کنار اون یه قطعه ای نصب شده که باعث بهینه سازی هوای ورودی به سایدپاد و بدنه هستش ..
  6 . ساید پاد : ساید پاد الفاتوری در فصل پیش یک تکه بود ولی امسال اومدن قطعه ی بالایی ساید پاد رو برداشتن و نوک دو قطعه ی زیرینش رو تیز کردند تا جریان هوا رو بهتر به سمت سیستم تعلیق هدایت کنه..!!! و همچنین قطعه ی کناری زیرین ساید پاد هم حذف شده..
  7 . بدنه : بدنه ی اصلی الفاتوری 02 هم تغییراتی رو داشته که مهمترین اونها میشه به کنار بدنه اشاره کرد که پهن تر شده و این نشون میده پاور یونیت هوندا حجم بیشتری نسبت به قبل داره ..
  فلور {{سینی کف ماشین}} : انتهای فلور همه تیم هایی که تا الان معرفی شدن باریک تر شده و الفا توری هم از این قاعده مستثنا نیست…و تغییرات به همین جا ختم نمیشه .. روی سطح فلور این فصل الفاتوری برآمدگی هایی ایجاد شده که روی ایرودینامیک ماشین و بهینه سازی هوای ورودی به سیستم تعیلق عقب تاثیر مثبتی داره… و همچنین هوای اشفته رو از اون قسمت دور میکنه.
  8 . ناحیه کوکاکولایی : نسبت به قبل باریک تر شده و طولش هم کمتر شده که این یعنی ماشین الفاتوری در قسمت عقب خودش {{پاور یونیت گیر باکس و…}} فشرده تر شده و اگه توی میزان خنک کاری مشکلی ایجاد نکنه یه دست اورد خوب به حساب میاد…
  9 . ناحیه ی کوسه ای : توی این ناحیه الفا تغییری رو نداشته و فقط طول این ناحیه رو چند میلی متر زیاد کردند ..
  10 . ایر باکس : میرسیم به ایر باکس الفاتوری 02 این ایرباکس یه ایرباکس بیضی شکل هستش که اکثر تیم ها ازش بهره میبرند و در دو طرفش دو قطعه ی اشک مانند نصب شده که هم سبک قطعه ی کنار ایر باکس فراری اس اف 1000 هستش و این ها در واقع یه ثاتیر کمی روی بهینه سازی هوای وارد بر بال عقب دارند
  11 . بال عقب : در بال عقب ماشین تغییراتی جالب و خوبی رو الفاتوری داشته که میشه به قطعه ای که پشت ماشین رو متصل میکنه به بال عقب که پارسال 1 قطعه بود ولی امسال دو تا قطعه هست که وسطش یه قطعه ی کوچیک گذاشته شده که جریان هوای ورودی به اون قسمت رو بهینه میکنه و تاثیر کمی روی ایرودینامیک خودرو داره..!!!
  دومین تغییری که داشته قطعات کناری چراغ عقب ماشین هستش که پارسال 3 تا بود که صاف بودن و زاویه ای نداشتند و امسال هم هون 3 تا هست ولیکن جهتشون رو به پایین شده و روی بهتر هدایت شدن هوا از اونجا نقش دارند ..و اگزوز کمی کوچکتر و بهینه تر شده و دو تا قطعه ی دایره ای شکل کوچیک مثل فصل قبل در اونجا هست ..
  و حالا میرسیم به خود بال عقب ماشین که یه نسخه ی پایه ای هستش و در طول تست قطعا تغییر خواهد کرد بال عقب این ماشین در سمت چپ و راست خودش خراش هایی رو داره که باعث هدایت بهتر هوا در بال عقب هست که در اوایل فصل پیش تیم ها ازش استفاده میکردند و همچنین در پشت این قسمت تغییراتی رو داشتیم که میشه به 3 تیکه شدن و جهت پیدا کردن عقب کنار بال عقب اشاره کرد… و همچنین در قسمت داخلی این قطعات یه خراشی ایجاد شده ..
  زاویه ی ریک : زاویه ی ریک الفاتوری نسبت به فصل پیش کمتر شده و عقب ماشین پایین تر اومده ..
  12 . سیستم تعیلق عقب : سیستم تعیلق عقب الفاتوری هیچ تغییری نکرده
  پاوریونیت : الفاتوری همانند ردبول امسال از پاور یونیت هوندا استفاده میکنه که باید دید چه عملکردی خواهد داشت
  13 . هیلو : الفاتوری همچنان قطعه ی باریک بالای هیلو خودش برای تاثیر بهینه روی جریان هوای ورودی به بال عقب داره
  14 . چرخ ها : پره های چرخ های الفاتوری امسال کم پهن تر شده که ورودی هوا رو به داکت ترمز کمتر میکنه و در عوض ورودی داخلی داکت بزرگتر شده
  15 . رنگ : رنگ این ماشین پارسال سفید و سرمه ای بود که بیشترش سفید بود ولیکن امسال تم اصلی سرمه ای هستش در کنار سفید به نظر من که خیلی جذاب تره شده….!!
  نتیجه گیری : الفاتوری عملا یه اپدیت بین فصلی برای ماشین خودش در نظر گرفته ولی این ماشین نسبت به ماشین دیگه ای که تا الان رونمایی شدن {{ردبول . الفا و مکلارن }} تغییرات بیشتری رو داشته باید دید که ایا این تغییرات واقعا اون جوری که باید جواب میده یا نه….

  • محمد یاسین

   5

   2

   یا مقلب القلوب واقعا دستت درد نکنه چجوری این ها رو از روی عکس متوجه میشی؟

  • مَمَّدو

   4

   1

   فوق العاده بود sebvr عزیز. گمون نکنم که بدون ویدیو و عکس دیگه بشه بهتر از این توضیح داد. لذت بردم خییییییلی. برای من شیارهای دناغه جلو و پهن شدن پوشش موتور و کاهش زاویه ریک خیلی جالب توجه بود. اصلا به چشمن نیومدن. مرررررسی.

  • رضا سلطانی

   4

   0

   ممنون از این تحلیل
   اما خودروی خود ردبول را برخی حدس می زنند که دارای نوآوری هایی باشد چون تنها دو عکس ارائه دادند که در آن چیز زیادی مشخص نیست
   آیا ردبول یک چیزی مثل دس فصل گذشته مرسدس ابداع کرده؟

  • |ZXE-LECLERC16|

   2

   0

   چه تحلیل کاملی
   بابا ایول خیلی ممنون 🙂

 7. yaghub

  3

  7

  سلام
  دوست من آقای ممدو شما چطور میگی ماشین فتل با لکلرک برابر نبوده میشه دلیل منطقی بگی که منم متوجه بشم!!

  • danialhatami

   8

   3

   اگه مسابقاتو رو دیده باشی متوجه می شی فتل تعداد اسپین های بیشتری داره خودروش دونفورس کمتری داشت و فتل رو در حد یک راننده معمولی می دیدند امید وارم فراری با دو راننده دیگش پیشرفت کنه و سکو بگیره و فتل هم با استون مارتین سکو بگیره همه چیز کمتر از یک ماه دیگه مشخص می شه

   • BAHRAM

    7

    6

    DANIALHATAMI
    اتفاقا فصل قبل فتل با داونفورس بیشتر نسبت به لکلرک مسابقه میداد و این موضوع رو به وضوح میشد از ارتفاع بیشتر بال عقب ماشین فتل دید.
    فتل با ستاپ لکلرک نمیتونه مسابقه بده

   • Mahmood.ghaedi

    3

    5

    دلیل اینکه لکلرک بهتر نتیجه گرفت این نبود ک ماشین سب ضعیفتر بود
    ستاپ هیچ هم تیمی تو فرمول وان شبیه هم نیست ک بهضی از دوستان میگن ستاپ
    تنها دلیل نتیجه بهتر لکلرک تو این دوسال فقط و فقط بهتر کار کردن لکلرک بود
    توی این دوسال لکلرک واقعا بهنر بوده

  • Pouria

   8

   1

   من تا حالا صد بار گفتم و می دونم اگه بگم دارم میزنن ولی بازم میگم
   چطوری پیت های سه ثانیه فراری( ماشالله خدا حفظشون کنه گاراژ بغلی ردبول تو ۱.۹ تموم میکنه) برای چالز ده ثانیه واس سب تموم میشد
   یا اصلا خود مرسدس هر موقع والتری یه جونی گرفت واس رقابت تمامی ایراد های فنی .داغ بودن موتور و…. بر سر والتری اومد چرا لوئیس نه!!! ( لوئیس پنجر هم بکنه دور آخر با ۴۰ ثانیه اختلاف میکنه این بنده خدا این همه شانس از کجا میاره)

   • Mahmood.ghaedi

    4

    1

    Pouria
    دلیل 40 ثانیه فاصله ای ک گفتی این بود ک ردبول مکس برد پیت استاپ و لاستیک نو واسش انداخت
    احتمالا اینم تیم ردبول میدونست و از عمد مکس بردن توی پیت ک لوییس ریس ببره

   • محمد

    0

    1

    مکس رو بخاطر این آوردن پیت(یا اومد؟)که لوییس ببره که همه به لوییس بگن فقط از شانسشه و این کثیف ترین چیز کل فرمول یکه.بازم از این کار های کثیف یادتون هست در سال های گذشته بگین

  • مَمَّدو

   3

   2

   منم میخواستم همین هایی رو بگم که دوستان فرمودن ولی کامنتم همش حذف میشه!

 8. Eliya

  2

  0

  دوستان لطفا یکی مسابقه ی دیروز فرمول E رو تحلیل کنه!!!!

 9. محمد یاسین

  3

  4

  سلام خدمتتون اومدم یک قسمت رو از ابر مقاله خودم درباره گیربکس ماشین های فرمول یک ارائه بدهم. سوال اول اینه که گیربکس اصلا چی چی هست و به چه درد میخوره ” ” گیربکس برای نگه داشتن روغن در داخل خودرواست ،
  برخی آن را جعبه دنده و برخی گیربکس می دانند ، بستگی به این دارد که در کدام طرف آتلانتیک باشید. برای اروپایی ها این یک جعبه دنده است. در انگلیسی انگلیسی اصطلاح انتقال به کل قطار محرک ، شامل گیربکس ، کلاچ ، دیفرانسیل و شافت درایو نهایی اشاره دارد. با این حال ، در انگلیسی آمریکایی این تمایز ایجاد می شود که گیربکس به هر وسیله ای تبدیل می شود که سرعت و گشتاور را تبدیل می کند ، در حالی که جعبه دنده نوعی جعبه دنده است که می تواند “تغییر مکان” دهد تا نسبت سرعت / گشتاور را به صورت پویا تغییر دهد ، مانند یک وسیله نقلیه . اما می توان گفت که گیربکس جز اصلی سیستم انتقال قدرت است.
  ( به عبارت ساده تر گیربکس سرعت و گشتاور رو به هم تبدیل میکنه ) فرض کنید شما نیرو وارد میکنید اما حرکت نمیکنید کار انجام نمیشه ولی فرض کنید تو یک سراشیبی هستید بدون وارد کردن نیرو حرکت میکنید و کار …. بازم انجام نمیشه w=fd
  و حالا وقتی فهمیدید چرخ دنده چگونه کار می‌کند بیایید درباره چیز پیچیده تری صحبت کنیم.
  دو عملکرد اصلی در هر مورد دنده ای نصب دقیق یاطاقان های هر شافت دنده است ، به طوری که چرخ دنده ها مشبک دقیق را تحت بارهای تقسیم شده ناشی از انتقال گشتاور ، جلوگیری از آلودگی و جلوگیری از روغنکاری روغن حفظ می کنند. علاوه بر این ، این مورد باید مکانیزم های انتخاب کننده و پمپ های روغن را پیدا کند و دارای پنل های دسترسی برای مونتاژ باشد. همانطور که تقریباً در هر اتومبیل مسابقه ای مدرن طراحی شده است ، بدنه نیز بخشی از ساختار اصلی شاسی را تشکیل می دهد ، سیستم تعلیق عقب را نصب می کند و بارهای سیستم تعلیق را به قسمت عقب موتور می رساند. از فضای اضافی درون جعبه دنده می توان برای جای دادن روغن برای موتور استفاده کرد ، جعبه دنده در صورت خشک بودن می‌توان از آن به عنوان ، هیدرولیک و مخزن گیر استفاده کرد . سرانجام در سال های اخیر ، گیربکس های مورد استفاده در ماشین های فرمول یک باید یک ساختار جذب کننده ضربه عقب داشته باشند، به طور معمول در پوشش عقب قابل جدا شدن برای درایو / دیفرانسیل نهایی قرار دارد ، که همچنین ساختار بال عقب را نصب می کند.

  • Mahmood.ghaedi

   5

   0

   دوست عزیز ابرمقاله نیاز نداره
   پاوریونیت نیرو تولید میکنه
   گیربکس هم یکی از قسمتهای ماشینه ک وظیفش انتقال نیرو ب سمت چرخ های ماشینه ن نگهدارشت روغن ماشین

 10. AliA

  2

  0

  دوستان تست های پیش فصل زمانش کی هست؟

  • a Ferrari lover

   1

   2

   19 مارس فکر کنم میشه 29 و30 فروردین

   • arshia

    2

    0

    مسابقات 7 فروردین شروع می شه تست هم اخر اسفنده

  • میلاد

   3

   0

   ۲۲ تا ۲۴ اسفند تست پیش فصل در صخیر هستش. ۸ فروردین هم مسابقه اول فصل در صخیر هستش. مسابقه‌ی دوم هم در ایمولا روز ۲۹ فروردین .

 11. محمد یاسین

  4

  4

  سلام خدمتتون اومدم یک قسمت رو از ابر مقاله خودم درباره گیربکس ماشین های فرمول یک ارائه بدهم. سوال اول اینه که گیربکس اصلا چی چی هست و به چه درد میخوره ” ” گیربکس برای نگه داشتن روغن در داخل خودرواست ،
  برخی آن را جعبه دنده و برخی گیربکس می دانند ، بستگی به این دارد که در کدام طرف آتلانتیک باشید. برای اروپایی ها این یک جعبه دنده است. در انگلیسی انگلیسی اصطلاح انتقال به کل قطار محرک ، شامل گیربکس ، کلاچ ، دیفرانسیل و شافت درایو نهایی اشاره دارد. با این حال ، در انگلیسی آمریکایی این تمایز ایجاد می شود که گیربکس به هر وسیله ای تبدیل می شود که سرعت و گشتاور را تبدیل می کند ، در حالی که جعبه دنده نوعی جعبه دنده است که می تواند “تغییر مکان” دهد تا نسبت سرعت / گشتاور را به صورت پویا تغییر دهد ، مانند یک وسیله نقلیه . اما می توان گفت که گیربکس جز اصلی سیستم انتقال قدرت است.
  ( به عبارت ساده تر گیربکس سرعت و گشتاور رو به هم تبدیل میکنه ) فرض کنید شما نیرو وارد میکنید اما حرکت نمیکنید کار انجام نمیشه ولی فرض کنید تو یک سراشیبی هستید بدون وارد کردن نیرو حرکت میکنید و کار …. بازم انجام نمیشه w=fd
  و حالا وقتی فهمیدید چرخ دنده چگونه کار می‌کند بیایید درباره چیز پیچیده تری صحبت کنیم.
  دو عملکرد اصلی در هر مورد دنده ای نصب دقیق یاطاقان های هر شافت دنده است ، به طوری که چرخ دنده ها مشبک دقیق را تحت بارهای تقسیم شده ناشی از انتقال گشتاور ، جلوگیری از آلودگی و جلوگیری از روغنکاری روغن حفظ می کنند. علاوه بر این ، این مورد باید مکانیزم های انتخاب کننده و پمپ های روغن را پیدا کند و دارای پنل های دسترسی برای مونتاژ باشد. همانطور که تقریباً در هر اتومبیل مسابقه ای مدرن طراحی شده است ، بدنه نیز بخشی از ساختار اصلی شاسی را تشکیل می دهد ، سیستم تعلیق عقب را نصب می کند و بارهای سیستم تعلیق را به قسمت عقب موتور می رساند. از فضای اضافی درون جعبه دنده می توان برای جای دادن روغن برای موتور استفاده کرد ، جعبه دنده در صورت خشک بودن می‌توان از آن به عنوان ، هیدرولیک و مخزن گیر استفاده کرد . سرانجام در سال های اخیر ، گیربکس های مورد استفاده در ماشین های فرمول یک باید یک ساختار جذب کننده ضربه عقب داشته باشند، به طور معمول در پوشش عقب قابل جدا شدن برای درایو / دیفرانسیل نهایی قرار دارد ، که همچنین ساختار بال عقب را نصب می کند.

  • Shumi1

   6

   1

   باعرض معذرت محمد یاسین جان فک کنم این مقاله رو ترنسلیت کردید و به اینجا انتقال دادید ولی کاش با استفاده از اطلاعات خودتون که مطمئنا دارید،بعضی جاها رو بازنویسی میکردید
   مثلا(گیربکس نگه دارنده روغن داخل موتور است)واقعا؟؟؟!؛!!

   • محمد یاسین

    5

    2

    بله بخش هايي از مترجم گوگل استفاده شده دليلش هم تفاوت كتاب هاي انگليسي us ‌ما و انگليسي united kingdom هست(‌من كه رشتم زبان خارجي نبوده باور كنيد هر چه در توانم بود گذاشتم ) به هر حال طبق معمول اگه كم و كسري بود ببخشيد ولي به جريت ميتونم قول بدهم كه حداقل نصف متن ترانسليت نشده اميد است كه همچنان پيشرفت كنم اما اگر براي دوستان آزاردهنده است چشم ديگه ترجه رو ميبوسم و ميگذارم كنار ( باز هم ميگم من اصلا در حد @sebvr نيستم )‌

   • مَمَّدو

    3

    1

    نه محمد یاسین عزیز. از حرف جناب شومی ناراحت نشی. ایشون بزرگتر از ما هستن و طبیعیه که گاهی اشتباه مارو گوشزد کنن. باید استفاده کنیم از نظرشون. خواهش میکنم ادامه بده . من که خیلی دوست دارم.

   • @sebvr

    2

    0

    محمد یاسین جان ؟!!! این چه حرفیه!!! من اصلا در حد SEB VR نیستم ؟!!! راستش شما نمی دونید ولی به نظرم دانش شما واقعا بالاست… هر فردی که میاد اینجا {{به جز هیترا}} اظهار نظر میکنه فوق العاده س دیگه شما که جای خود داری … لطفا خودتون رو دست کم نگیرید دوستان!!!!

  • مَمَّدو

   2

   1

   خیلی ممنون. البته نقد جناب شومی هم وارده ولی راستش منم مقاله هامو با ترنسلیت ترجمه میکنم با این تفاوق که خودم میخونمش و هرچی رو که ازش درک کردم و علمم قَد داد! دوباره ویرایش و مابقی رو حذف میکنم.
   در توضیح تکمیلی سه خط آخرت باید بگم اونطور که حافظه یاری میکنه، اولین بار فراری بود که اومد و اون قسمت از شاسی رو که دور گیربکس رو در بر میگیره حذف کرد و از خود پوسته گیربکس به عنوان شاسی و محل نصب پایه بال عقب و اتصالات چرخ عقب استفاده کرد و با اینکار منطقه کوکاکولایی جمع تر شده (آخرین سال شوماخر بود فکر کنم) ولی مجبور شد پوسته گیربکس رو خیلی تقویت کنه که البته می ارزید و نوآوری خیلی باحالی بود. مرررررررسی.

   • محمد یاسین

    2

    1

    خيلي ممنون گفتم كه اين هنوز قسمت اوله انشاالله اگر موافق باشيد يك مجموعه سه قسمتي درباره گيربكس فرمول يك بگذارم

   • raha

    2

    0

    ولی خدایی ترنسلیت هم خیلی غلط داره
    مثلا من داشتم یک مقاله در مورد چسبندگی لاستیک ها ترجمه می کردم که بخونم بعد یک خط ساده که حتی اگر زبان هم بلد نباشی میشه بفهمی چی گفته رو کلا یک چیز دیگه ترجمه کرد و متن های تخصصی رو هیچی دیگه نگم که کلا برنامه هنگ میکنه 😅

 12. Hamoon

  3

  2

  نمیدونم چرا قضیه فتل تموم نمیشه هیچوقت !! دیگه واقعا تکراری شده این حرفا

  • محمد یاسین

   4

   1

   به نظر خودم هم همينطوره با اينكه سب فنم ولي از دي كه گذشت هيچ از او ياد مكن

   • @sebvr

    5

    0

    فردا که نیامده است فریاد مکن….. مشاعره شده که….!خخخخ

  • مَمَّدو

   8

   3

   وقتی یکی مظلوم واقع میشه ، روح کائنات (البته خودم به روح کائنات اعتقاد ندارم و فقط محض شوخی میگم) نمیذاره که حقش فراموش بشه!

 13. Shumi1

  6

  5

  همه راننده درصد بیشتری رو برای خودشون میجنگن و درصدی هم برای تیم،ولی کسی که بیشتر از بقیه نمیشه این حرف رو ازش پذیرفت که اول تیم مهمه این اقای لکلرک هستن
  وبه نظر من کارلوس در جمع بندی همه چیز خیلی از لکلرک بهتره،فقط با کمی نگاه دقیقتر میشه اینو متوجه شد و این ثابت خواهد شد

  • محمد یاسین

   3

   2

   خواهيم ديد شارلز چه امتيازي ميگيرد و كارلوس جه امتيازي forza charles

  • مَمَّدو

   4

   4

   منم به کارلوس بیشتر اعتقاد دارم. عذر میخوام محمد یاسین جان فکر کنم نسخه چارلزتون رو بپیچه!

   • Parsa16

    6

    3

    ممدو جان با احترام برای شما،در این مورد چارلز ساینز رو آسفالت میکنه

   • Parsa16

    3

    0

    و این نظر منه(قطعی نیست)

   • Pouria

    3

    3

    من فکر میکنم با توجه به اینکه راننده اول فراری چالز در نظر گرفته شده تعداد سکو های چالز بیشتر خواهد بود ولی اگه کارلوس خودشو پیدا ونه و فراری یه گندی بالا نیاره تو امتیازات سال کارلوس بالاتر خواهد بود

   • مَمَّدو

    6

    2

    خخخخ چه کَل کَل مودبانه ای شده! (البته من خیلی میپسندم اینطور بمونه). من و پسر خاله هام (خدا زیاد کنه 15 تا هستن!) معمولا با مشت میزنیم همو!

   • |ZXE-LECLERC16|

    6

    2

    ممدو جان من هم با احترام تمام، معتقدم کارلوس در برابر جنگندگی چارلز کم میاره و چارلز هم تو کوالی و هم تو ریس دست بالا رو داره 🙂

 14. آرشا

  7

  5

  به امید موفقیت استون مارتین ووتل دوست داشتنی.وهمچنین به امید DNFهای مکرر ماشین های فراری واخراج فرفری.

  • Parsa16

   7

   2

   نشد دیگه نشد،شما این حرف هارو الان میزنید و بعد می‌گیرد نوشدارو بعد از مرگ سهراب؟
   الان حرف شما نوشدارو بعد از مرگ سهرابه،سب نتونست در فراری قهرمان بشه و حالا که رفته در یک تیم دیگه،دودش در چشم فراری میره،کیمی،الونسو،ماسا و……اینها راننده نبودن؟
   مگه بجز کیمی تونستند قهرمانی بیاورند؟(تازه اونم یک بار که هزارتا اتفاق افتاد)مگه الان اونا بجای اینکه فکرشون در تیم جدیدشون باشه،تیم قبلی رو نفرین میکنن؟به نظرم این تفکر به خود سب ضربه میزنه و اونو در حاشیه میبره
   به امید موفقیتِ سب و فراری و چارلز در فصل جدید

   • Parsa16

    2

    0

    تصحیح خط دوم:می گید

  • @sebvr

   5

   4

   ببین دوست من هنوز معلوم نیست که این تغییرات جواب بده یا نه بنابراین هنوز نمیشه گفت نوش دارو بعد از مرگ سهراب چون هنوز اتفاقی نیوفتاده ضمنا اینجا یه مشکلی هست فراری چرا وسط فصل مشکلش رو حل نکرد ….!!! چرا وقتی وتل رفت تازه شروع کرد؟ این یه علامت سوال بزرگه … نمی خوام فراری رو زیر سوال ببرم ولیکن نمی تونم مشکلاتی که وتل داشت رو نادیده بگیرم…

  • آرشا

   4

   6

   پارسا۱۶..
   دوست عزیز چی میگی نوشدارو چیه.
   این آرزوی شخصیه خودمه دوس دارم بخاطر کاری که فراری سر وتل آورد که خدایی درشان قهرمان ۴دوره جهان نبود خدایی خودتون هم میدونید،فراری هیچوقت موفق نشه وهمیشه زیرسایه مرسدس وردبول بمونه.😏

   • Parsa16

    2

    1

    آرشا عزیز
    من هدفم از گفتن نوشدارو،تناقض حرف های فتل فن ها بود
    فکر کنم کامنت های قبلی من رو دیدید(در پست های قبل)که به حمایت سب زیر بار فشار پرداختم و اصلا هم با حرف شما مخالف نیستم ولی خب چون پشت پرده ماجرا رو نمیتونم ببینم فقط نظر شخصی میدم دوست من

 15. yaghub

  4

  11

  سال قبل فتل را راننده معمولی میدیدن که نتیجه نگرفت؟!؟! تعداد بردهای لکلرک از فتل بیشتر بود با اینکه لکلرک سال اول بود اومده بود فراری، و فتل همچنان راننده اول بود و همه تمرکز تیم روی اون بوده، اینو حتی میشد از مسابقه سنگاپور فهمید که تیم کاری کرد که فتل اول بشه در حالی که حق لکلرک بود. اون سال هایی که رایکونن قربانی فتل بود و همیشه به ضررش دستور تیمی میدادن کسی ناراحت نبود ولی امسال که لکلرک واقعا بهتر از فتل بود؛ میگفتن بزار لکلرک رد بشه همه میگن چرا.
  اینکه ماشین فراری مناسب نبود برای رانندگی فتل شاید درست باشه(ماشین مناسب سبک رانندگیش نبود) اما اینکه بگیم مثلا موتورش ضعیفتر بود و… را من قبول ندارم.

  • Ahmadreza

   9

   2

   وای وای باز میگن فراری کاری کرد فتل سنگاپور رو ببره تو برو آنبورد سب رو ببین از همه یه لِوِل بالاتر بود دوما اگه اینجوری خب برادر من اسپا هم سب رو فدای لکلرک کردن و بدترین گندشون که روسیه بود

   • yaghub

    3

    8

    بله دوست من در اسپا لکلرک اول بود برای اینکه اولی از دست نره فتل را بیرون نگه داشتن که همیلتون را پشت سر خودش نگه داره و اگر اینکارو نمیکردن نه فتل نه لکلرک هیچکدوم اول نمیشد پس بهترین کار بود، اما سنگاپور در هر صورت فراری اول میشد ولی اینکه کی اول بشه به استراتژی تیم ربط داشت که تیم کاری کرد که فتل که عقب‌تر از لکلرک بود، لکلرک را آندرکات کنه و اول بشه.

  • Pouria

   8

   2

   مسابقه سنگاپور مشکل سب نبود مشکل تیم بود !!!!
   بزار چالز رد شه همه میگن چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چون اون نابغه ها نمی‌دیدند لوئیس هم پا به پای چالز میاد و همه مون قشنگ میدونیم لوئیس رد شه دیگه خیلی سخته که جایگاهشو از دست بده
   و بخش آخر اینکه موتور فراری ضعیف بود رو قبول ندارید!!!!! مسابقه ابوظبی فراری تو کفی ها کشکی بیش نبود حتی آلفا توری هم به سادگی ازش رد میشد میخوایید افت موتور فراری رو ببینید فراری ۲۰۱۸ رو با امسال مقایسه کن😑

   • yaghub

    2

    4

    من نگفتم کلا ضعیف نبود من گفتم موتور دوتا ماشین به نظر من یکی بود(یعنی موتور ماشین سب با لکلرک یکی بود و ضعیفتر نبود)

   • Amir5

    4

    1

    بنظر من تیم تمام اپدیت ها و مدل ماشینو برای لکلرک انتخاب کرده بودن کلا فراری به فتل بد کرد

   • Parsa16

    0

    0

    فراری در حق سب ظلم کرد قبول،چرا پای لکلرک و ساینز رو به این ماجرا دو طرفه باز میکنید؟

   • Parsa16

    0

    0

    این هم(ظلم کرد)یک دومش معلومه و خیلی خیلی زیاد نیست

 16. مَمَّدو

  3

  0

  خانم “آناهیتا علیزاده” گرامی؛ (اگه ایندفعه هم اشتباهی میگفتم “همتی” احتمالا میزدین پروفایلمو میترکوندین!خخخ)
  چرا من بعد از فشردن دکمه ثبت نظر ، کامنتم غیب میشه؟ حتی نمیره تو انتظار بررسی! هیچ حرف خاصی هم توش نیست و یه متن ساده هست. لطفا پاسخ بدید. پیشاپیش ممنون.

  • @sebvr

   2

   0

   برای منم بعضی اوقات این مشکل هستش … مثلا دیروز هم من این مشکل رو داشتم … چند تا کامنت رو پاسخ بدید درست میشه

   • مَمَّدو

    2

    0

    یعنی اول باید مشتری بشیم بعد تخفیف میدن؟ چه کاسب کارانه! خخخخ

  • |ZXE-LECLERC16|

   2

   0

   جناب ممدو جان مثل اینکه باید یک مقاله در مورد روند احتمالی من از مورد قبول واقع شدن نظرات بذارم! 🙂
   بابا اینقدر که فکر می کنید مقام اولی های محترم مشکلی با ما ندارند! :))))

 17. Parsa16

  6

  0

  متن راجب فراریه،دوباره راجب سب کامنت میگذارید؟؟یعنی چی واقعا

  • Hamoon

   4

   3

   اخه دوستان فکر میکنن حق مظلومو خوردن!!!! واقعا جالبه

  • Arash⁴⁴

   3

   2

   به نظرم شما یکم گاردت رو نسبت به سب پایین بیار دوست عزیز

   • Hamoon

    2

    1

    Arash44 عزیز من با فتل هیچ مشکلی ندارم براش ب عنوان ی راننده خوب و ی انسان با اخلاق کلی احترام قائل هستم ولی بعضی دوستان حتی با رفتن فتل از فراری این قضیه حق خوری و ماشین نابرابر تموم نمیکنن و تو هر مبحثی عنوان میکنن!!! یکم حرفه ای باشیم

   • مَمَّدو

    1

    1

    بیوگرافیت خیلی خوبه. نویسنده نشدی چرا؟

 18. مَمَّدو

  6

  1

  تفسیر سینا :
  وقتی سر صف مدرسه بهمون جایزه میدادن!
  الآن چارلز داره جایزه ای که مامانش خریده رو نشون میده و اون بغل لوئیس خیلی خوشحاله که مامانش چنین چیزی براش نخریده از بس که ضایس!
  راستی این جایزه چرا اینقدر زشته؟!

  • Pouria

   3

   0

   🤣🤣🤣
   عالی درست خود خودشه

 19. Pouria

  1

  3

  من فکر میکنم با توجه به اینکه راننده اول فراری چالز در نظر گرفته شده تعداد سکو های چالز بیشتر خواهد بود ولی اگه کارلوس خودشو پیدا ونه و فراری یه گندی بالا نیاره تو امتیازات سال کارلوس بالاتر خواهد بود

 20. مَمَّدو

  2

  2

  iman88 عزیز :
  (در پاسخ به کامنت شما در پست قبلی چون گفتم شاید اونجا سر نزنی):
  عجله نکن ایمان. بذار کامنتمو ببینی. زود تصمیم میگیری بعضی وقتا! من یه چیزی در لفافه سخن آقای نور محمدی میبینم که احتمالا شما هنوز نمیبینی … یا شایدم از ایشون خوشت نمیاد و نمیخوای ببینی … حالا …
  اما یه حرف خیلی خیلی عمیقی تو این کامنتشون هست که 20 ، 30 سال طول میکشه تا بعضی دوستان (متاسفم چون اگه اسمش رو بیارم قطعا ناراحت میشه ولی یه کم دقت کنی متوجه میشی کدام دوستان پر شور و کم تجربه ای رو میگم) به این بینش برسن.
  اینکه ایشون به شخص گیر میدن رو به حساب طرفداری دو آتیشه بودنشون از سب بذار (یادته قبلا یه بار سب رو با بوتاس با هم اسم بردم و منو با اره ی کُند نصف کرد؟!! خخخخ) ولی حیفه که عجله کنی و فقط به همین خاطر کل حرفشون رو نادیده بگیری.

  • محمد یاسین

   2

   2

   ممدو اینجا به من مربوط نمیشه اما ….. من بلا نسبت خیلی فضولم جناب اقای نورمحمدی استاد سخن و به کار بردن ارایه های ادبی هستند؛ اگر این بنده حقیر رو به عنوان یک قاضی عادل بشناسید باید بگم این اختلاف جناب نورمحمدی و ایمان عزیز که من واقعا همیشه از کامنتاش لذت میبرم ، یک اختلاف انگوریه ؛ من مامان بزرگ نیستم اما مولانا یک کتاب داره مثنوی معنوی اینو همه میدونن همه ! داستان از این قراره اگه کم و کسری بود ببخشید . یک روز چهار درویش ( بلا نسبت ) به شهری رسیدند و در انجا با یکدیگر دوست شدند یکی ترک و یکی فارس و یکی عرب و یکی رومی بودند . انها همه ی وعده های خود را با هم میخوردند . روزی همه ی انها گرسنه و تشنه به هم پیوستند و خواستند ناهار بخورند هیچ کدام اه در بساط نداشتند. تا این که مردی امد یک سکه انداخت و رفت انها خدایشان را بابت سکه شکر کردند. و سپس شروع به جر و بحث کردند . فارس گفت : من میخواهم انگور بخورم .عرب گفت من میخواهم عنب بخورم ترک گفت من میخواهم اوزوم بخورم رومی گفت میخواهم استافیل بخورم ، دعوا شروع شد داشتند همدیگر را میکشتند که دانایی از راه رسید و گفت چرا دعوا میکنید ماجرا را برایش تعریف کردند و سپس دانا گفت همه ی شما یک چیز میخواهید اوزوم و استافیل و عنب و انگور یک چیز هستند سپس رفت و مقداری انگور برای انها خرید واختلاف انگوری حل شد

 21. Pouria

  6

  6

  یه سوال از لکلرک فن ها!
  چی چالز رو دوست دارید بگید شاید ما هم دوسش داشته باشیم رانندگی؟ افتخاراتشو؟ اخلاقشو؟ تیپشو؟ پول های پدرشو؟ …….

  • @sebvr

   4

   2

   پول های پدرشو؟ !!! تر خدا دست بردارین …

  • |ZXE-LECLERC16|

   2

   1

   پول پدر؟!
   بیوگرافیش رو که تو همین جا کار کردن بخون(رو اسمش تو مقاله کلیک کن)
   من به شخصه رانندگیش رو دوست دارم 🙂

   • |ZXE-LECLERC16|

    2

    0

    برو ریس (اگه اشتباه نکنم)اسپرینت بحرین فرمول دو 2017 رو ببین

   • @sebvr

    3

    0

    درسته توی اون ریس چارلز فوق العاده بود..!!! توجه : توی فرمول 2 شاسی ماشین ها و ایرودینامیکشون برابره!!!

  • Eliya

   3

   2

   Pouria
   از این حرف ها بکش بیرون کسای دیگه ای هم هستند که با پول پدرشون دارند تو فرمول یک جولان می دن کم هم نیستند(استرول و لطیفی) لکرک هم استعداد دارد و تو 2019 دیدیم چی کار می تونه بکنه!!!
   پس از این حرف ها نزن

   • Pouria

    6

    0

    من نگفتم که چالز به خاطر پول اومده و این حرفا
    خداییش از این بچه پولدار ها( استرول و لطیفی و…) خیلی خیلی هم بهتره
    فقط منظور من این بود که به چه چیز چالز علاقه دارید که فنش شدید؟؟؟
    مثلا خودم بخاطر خنده هاش از سب خوشم میاد
    بخاطر چهره خشک از کیمی خوشم میاد
    دنیل که نگم
    لوئیس اخلاق شو اصلا دوست ندارم ولی به خاطر رانندگی ش احترام زیادی براش دارم

   • Eliya

    4

    0

    من فن چارلز نیستم فقط خواستم بگم به خاطر پول باباش در اف وان نیست!!!

  • Parsa16

   4

   3

   از مکس خوشمون بیاد؟پول پدر🤣🤣دیگ به دیگ میگه روت سیاه ،ولی در اینجا دیگ شنونده تقصیری نداره

   • Pouria

    2

    2

    نه ترو خدا مکس کلا ول کن
    یه چن تا از دوستان مکس فن اند الان بگم جانب داری میکنن ولی مکس هم چیزی کمتر از لوئیس نداره( توی مغرور بودن)

  • Siya

   4

   4

   آقای pouria
   از رانندگی که چند نفر رو سراغ داری چهل دور همیلتون پشت سرش باشه نتونه سبقت بگیره با لاستیک سریعتر و… مونزا 2019 یا چرخ به چرخ همو تیکه پاره کنن با مکس سیلورستون 2019 برو نگاه کن
   از تیپش چند نفر سراغ داری مدل برند جورجیو آرمانی باشن
   از افتخاراتش دو سال پیاپی قهرمان چهار باره جهان رو شکست داده
   اخلاقش هم که باید از نزدیک بشناسیدش تا بفهمید چه پسر با شخصیته
   پول باباش هم که بقیه جوابتونو دادن من نگم
   اگر هم همه این دلایل کافی نیست و در مکتب بعضیا هستید که میگن استعداد نداره من دیگه از نظر مغزی به شما هیچ کمکی نمیتونم بکنم

   • Pouria

    2

    2

    دوست عزیز منظورم رو اشتباه برداشت نکن
    اگه دقت کرده باشید من جلوی همه اون بخش ها یه علامت سوال گذاشته بودم پس من قصد تخریب نداشتم
    من کی گفتم چالز بی استعداده😑

 22. @sebvr

  4

  0

  تفسیر عکس : من وقتی به دوستم تو فوتبال لایی میزنم …. قیافه ی من : چارلز !! قیافه ی رفیقم : اون مجسمه دست چارلز !!
  قیافه ی مربی : همیلتون !!

 23. mahyar

  4

  0

  سلام رفقا .
  آقا تا الان 4 تا ماشین رونمایی شده(با مکلارن میشن 5 تا )
  ولی نمیدونم چرا براش مطلب بچه های ادمین نزاشتن .
  تغییرات عمده rb16b دماقه دارز تر شده .
  داکت ترمز تغییر کرده و کمی کویچیکتر شده .
  بارج بورد تغییر کرده .
  کاور موتور تغییر کرده.
  و این که سیستم DRS تنها از یک المان برای نگه داشتنش روی باله عقب استفاده شده .
  و خوب همه میدونیم آخرین زور هوندا زیر کاور موتور قرار گرفته و تغییرات عمده ای داشته که کاور موتور یک برامدگی قابل ملاحضه درش ایجاد شده. (بیشتر شکلی که داره آدم رو به تغییر عمده توی سیستم خروجی دود یعنی همون هیدرز معطوف میکنه)
  بقیش هم تغییربا” همون قبلیه .

  سیستم DRS

  • |ZXE-LECLERC16|

   3

   0

   عزیزم بچه ها یه لایو تحلیلی توی کانال سرویس اشتراک ویدیوشون گرفتن! و کامل تغییرات مکلارن و آلفا تائوری و آلفارومئو رو توضیح دادن(قبل از رونمایی ردبول) من که دیدم و خیلی لذت بردم
   گفتن از این به بعد انشاالله هر هفته لایو داریم

   و یه چیز دیگه: 4 تا با مکلارن 5 تا؟!
   کلا آلفا های تائوری و رومئو با مکلارن و ردبول رونمایی شدن! پنجمی کدومه؟ اگه فکر می کنی ویلیامزه هنوز رونمایی نشده ولی تو سیلورستون باهاش دور زدن.

 24. REZA.M

  2

  0

  امیدوارم دوباره تقلب نکنید.

 25. مَمَّدو

  7

  5

  پست های فتلی امروز رو که خوندم یاد یه خاطره ای افتادم . یه کم جسورانه هست. به بزرگواری خودتون ببخشین. منم سعی میکنم کمی سانسور کنم! :
  سربازی که بودم، پلیس بودم سر چهار راه استانبول (تهرونیا که بلدن). یه روز که با مینی بوس برای تعویض شیفت اومدیم، سرباز قبلی رو دیدیم که گرم صحبت با خانمی هست که پوشش مناسبی نداره!. سر هاشون نزدیک به هم بود. لبخند خاصی گوشه لب سربازه بود و مدام با حرکت سر هر چی خانمه میگفت رو تایید میکرد (نشانه های دلسپاری!) هر چقدر هم بوق زدیم ملتفت نشد!
  آخرش پیاده شدم و بلند صداش زدم تا مارو دید (حالا همه چشمها از مینی بوس …خخخ). بهش گفتم خانمه کی بود؟ چی کارت داشت؟ (اون موقع هنوز فوضول بودم!)
  دیدم میگه : آدرس میپرسید!
  بهش گفتم : والله که من هر چی سعی میکنم بهت خوشبین باشم و حرفت رو باور کنم ولیکن اون ارتفاع لبه مانتوش نمیذاره!!! خخخخخخخ
  حالا این قضیه سب فتل و انکار طرفداران فراری شبیه داستان اون باباس. میخوام حرفتون رو باور کنم ولی آنبوردهای فتل نمیذاره! خخخخ

 26. @sebvr

  2

  0

  دوستان پتروناس قراره فردا از موتورش رونمایی کنه یه تیزر جذاب هم گذاشته توی پیچش که من به شخصه خیلی حال کردم ولنتینو رو تو اون لباس دیدم … تاپ تاپ…..تاپ تاپ صدای قلبمه!!
  تیک تاک …..این تاک

  • مَمَّدو

   1

   2

   تاپ تاپ تاپ؟ این جمله من بود؟ ادددددددمین! سرقت ادبی!!!

   • @sebvr

    1

    1

    ای وای !!! الان دستگیرم میکنن!!! ممدو وقتی از زندان ازاد شم حسابت رو میرسم….. خخخخ

 27. امید نورمحمدی

  3

  4

  1- حکایت سب و فراری 2019-0202 چیزی نیست که با چهار جمله متعصبانه چند نفر فراری فن بشه انکارش کرد. نحوه عدم تمدید و مصاحبه در سومین مسابقه فصل توسط مدیر تیم که “منافع ما با منافه سب در یک مسیر نیست” به اندازه کافی گویای شرایط سب در دوران مدیریت بینوتو است. اگر فراری فنها فراموشکار هستند مشکل خودشونه.
  2- بینوتو سالهاست از نزدیک در تیم فراری حضور داشته و از فصل 2017 به بعد هم روز بروز قدرتش در تیم بیشتر شد تا 2019 که رسما مدیر تیم اعلام شد. برخی کاربران جوری حرف میزنند که انگار بینوتو از تیم دیگری آمده که احتمالا از روی عدم دانش کافی اینگونه حرفهارو میزنند .
  3- ملاک تمام آنتی سبها شده مسابقه هاکنهایم 2018! و قهرمانی را به آن مسابقه گره زدند. احتمالا این کاربران “راننده از نزدیک دیده” و “شرکت کننده در جشن خبر عدم تمدید سب در کشور ایتالیا!” قدرت مرسدس و تسلط همیلتون و … را فراموش کردند. بالاتر هم عرض کردم که برخی کاربران فراری فن بشدت فراموشکار هستند و ماجرای شمع ماشین در فصل 2017 و پیت استاپهای طولانی (که خود تیم هم به آنها اشاره کرد) و استراتژی غلط را زود فراموش میکنند.
  4- شارل لکلرک تنها شخصی از تیم فراری است که من به صحبتهای او اعتماد دارم و اگر از بازگشت فراری صحبت میکنه حتما خبر خوبی است.

  • مَمَّدو

   2

   4

   چه جمع بندی خوبی. عااااااالی. مرسی.

  • Parsa16

   2

   2

   عالی بود آقای نورمحمدی عزیز
   ولی دیگه لطفا بحث هارو به هم ربط ندید،دیگه چارلز چه ربطی به سب داره که باید درموردش صحبت بشه؟

   • امید نورمحمدی

    1

    0

    Parsa16 : بنده اصلا وارد این بحث نشدم. منظورن این بود که صادق ترین فرد در تیم فراری را لکلرک میدانم. هیچ ربطی هم بین این دو ندادم. گویا سوتفاهم شده.

 28. Kamran

  1

  0

  بینوتو می گوید ، داده ها حاکی از آن است که فراری “سرعت زیادی را در مسیرهای مستقیم پیدا کرده است.

  اما ما معتقدیم که ماشین ما مطمئناً در مقایسه با خودرویی که سال گذشته داشتیم کارآمدتر است و وقتی می گویم کارآمد ، به این معنا که هم از نظر آیرودینامیکی و هم از نظر واحد قدرت است

  • Pouria

   2

   0

   حالا این بار میان کفی ها سرعت میگیرن پیچ ها از دست میدن مشکل فراری تو این چند سال این بوده که بخشی از ماشین همواره مشکل داشته
   مرسدس این مهندس ها رو از کجا استخدام کرده که این همه اختلاف دارن؟

 29. Pouria

  3

  5

  نمی دونم ولی یه حسی بهم میگه امسال استون فوق العاده خواهد بود
  حالا اگه استون یه ماشین عالی بده سب هم رو فرم باشه اون موقع س که میخوام قیافه اون عینکی و برخی دوستان که میگن آلمانی بی استعداد رو ببینم
  قهرمان چهار دوره جهان معلوم میشه چیه ‌و کیه
  😈😈😈
  آخرش یکم شبیه فیلم های شیطانی شد!!

 30. SUPER FAST 16

  3

  1

  احمق ها اگر پی به حماقت هایشان ببرند ،دیگر هیچ احمقی نخواهیم داشت.آیا میشود؟؟دیگر هیچکس اشتباه نکند.
  دایی جان ناپلئون ها😉

 31. iman88

  4

  2

  کسی که اطلاعات شخصی در زمینه خاص یا حتی اظهار نظر شخصی رو در زمینه خاص،به روشهای چیپ,بچگانه,کوچه بازاری و…(تا مودبانه است تمومش میکنم)به سخره میگیره،نمیتونه در یه محیط سالم جز با امثال خودش ارتباط و دوستی برقرار کنه.
  موارد زیر انقدر تکرار شده که دیگه حتی حالم از یاداوریش بهم میخوره.
  “همه چیز دان”-“تافته جدابافته”-“اقای مدعی اصلاحات”و…..
  کسی که نظر مخالفش رو با همچین الفاظی الوده میکنه،نمیتونه از تحمل کم دیگران در مقابل نظر مخالف خودش،شکایت کنه.
  ———-
  مسله اخر.
  چنین اشخاصی پیش من ذره ای ارزش ندارن که بخوان روی حضور یا عدم حضور من در بحث ها ،صرفا با اظهار وجودشون ،تاثیری بذارن.من برعکس یه عده وقتی چیزی برای گفتن نداشته باشم سکوت میکنم.
  خوش باشید.

 32. امید نورمحمدی

  1

  0

  بیشترین اهانتها را از جانب افرادی که خود بصفاتی که فرمودند مفتخر هستند به من گفته میشه. مدعیان ادب و نزاکت حتی ظاهرشان هم نمیتوانند حفظ کنند!
  اگر حالتان بهم میخوره پیشنهاد بنده سرم و مصرف مایعات است!
  بنده فقط و فقط نظرات شخصی خودم را درباره فرمول 1 مینویسم و تا الان هم تصور میکردم در اینجا میبایست درباره فرمول 1 صحبت کنیم. ولی گویا اهانت و توهین و نحقیر آنهم خارج از بحث هم آزاد است!
  واقعا مرزهای هتاکی را باز تعریف نمودید! هنوز نمیدانم چه مطلبی نوشتم و به چه چیزهایی اشاره کردم که چنین خشمی افسارگسیخته بسمتم آمده.
  من به مدیر تیم فراری انتقاد دارم . به استراتژیهای این تیم و نحوه برخورد با راننده مورد علاقه ام اعتراض دارم. صحبتهای من اصلا شخصی نبوده! و نخواهد بود…