فرمول یک ایران – توتو ولف، رئیس تیم مرسدس می‌گوید که اگر جراحات رومن گروژان شدیدتر بودند، تیمش به احتمال زیاد از ادامه مسابقه بحرین 2020 کناره‌گیری می‌کرد.

پس از شروع مسابقه راننده تیم هاس در حالیکه از پیچ سوم بیرون می‌آمد با دنیل کویات برخوردی داشت و به گاردریل کنار پیست برخورد می‌کند و درگیر حادثه‌ای مهیب می‌شود. پس از این برخورد شدید گاردریل به دو قسمت تقسیم می‌شود و ماشین VF-20 تیم هاس نیز نصف می‌شود. باقی مانده بخش جلویی ماشین که در سمت دیگر گارد ریل درحالیکه آتش سوزی شدیدی گروژان را احاطه کرده بود، متوقف شد.

به طرز معجزه آسایی این راننده فرانسوی توانست تا از این حادثه جان سالم به در ببرد و تنها دستان او دچار سوختگی شدند. تا قبل اینکه تیم مرسدس نجات گروژان از مهلکه و انتقال وی به آمبولانس را ببیند، آنها در نظر داشتند تا تا در ادامه مسابقه شرکت نکنند. ولف در جمع خبرنگاران پس از پایان مسابقه گفت:

ما یک بحث کوتاه در اتاق او [لوئیس همیلتون] داشتیم تا درباره حادثه گفتگو کنیم اما در همان زمان بود که تصویر رومن را دیدیم که از ماشین خارج می‌شود. من فکر می‌کنم که اگر خدایی ناکرده او صدمه بیشتر از آن دیده بود ما امروز احتمالا از مسابقه خارج می‌شدیم. سلامتی یک فرد و جان او خیلی مهم تر از مسابقه دادن است.

آلن ون در مرو راننده خودروی پزشکی فرمول یک و رومن گروژان - فرمول یک بحرین 2020

آلن ون در مرو راننده خودروی پزشکی فرمول یک و رومن گروژان – فرمول یک بحرین 2020

در دنیای مدرن امروزی شما دیگر قادر نیستید چیزی را پنهان کنید

زمانی که معلوم شد گروژان بطور جدی دچار جراحتی نشده، تصاویر و بازپخش هایی از لحظه خارج کردن وی از آتش پس از آنکه او از از کاکپیت ماشینش خودش را رها کرد، در پخش زنده تلویزیونی نشان داده می‌شد.

دنیل ریکاردو درباره این موضوع نظر تند و تیزی داشت و گفت او “حالش بهم خورده” که اینهمه تصویر از حادثه در پخش زنده نشان داده شده است. اما ولف حس می‌کند که مهم بود که این تصاویر نشان داده شوند، او در توضیح گفت:

من عقیده دارم در دنیای مدرن امروزی شما دیگر قادر نیستید چیزی را پنهان کنید. اگر خود گروه فرمول یک آن را نشان نمی‌داد، پس شخص دیگری که آنجا بود با تلفن همراه از آن فیلم می‌گرفت در نتیجه ما باید شفاف باشیم.

آن تصاویر ترسناک بودند ولی اگر شما به عنوان یک سازمان شفاف نباشید، تنها دارید ریسک می‌کنید که یک نفر دیگر آن چیزها را نشان بدهد و خارج از کنترل شما باشد.

رئیس تیم هاس، گونتر استاینر تایید کرد که پس از پایان گرندپری بحرین تلفنی با گروژان حرف زده و دریافته که او بسیار “خوشبین” و خوشحال است با وجود حادثه ای که پشت سرگذاشته بود. گروژان به رئیسش گفت که هیچ کدام از استخوان هایش هنگام حادثه نشکسته، و تنها سوختگی هایی در پشت دستهایش بوده که شدت آنها هم تا دوشنبه و زمانی که دکترها بانداژ دست او را باز کنند معلوم نمی‌شود.

8 دیدگاه

 1. RADU

  11

  11

  باید دید اگه قهرمان رانندگان و سازندگان نبود و تو کورس قهرمانی بود این حرف رو میزد یا نه ؟
  با قسمت دومش موافقم باید شفاف باشه فرمول یک اگه از یه جا دیگ پخش میشد صحنه تصادف چهره جالبی نداشت اصلا خود فرمولا باید صحنه هارو پوشش بده

  • MERC

   12

   0

   مرسدس کلا سیفتی رو خیلی جدی میگیره
   بخاطر اتفاق لمان 1955 نه تنها از همون مسابقه که پیشتاز هم بودن, کناره گیری کردن, بلکه کلا مسابقه دادنو برای چند دهه کنار گذاشتن

 2. Mahmoud

  9

  6

  الان دیگه همه دارن میگن چقدر خوب که ایمنی فرمول یک اینقدر بالاست ولی واقعا نباید همین اتفاق ها هم می افتاد. امیدوارم بازم فیا در پی ایمن تر کردن باشه. ماشین اصلا نباید نصف میشد یا نباید آتش میگرفت. اصلا چرا ماشین باید بتونه از گاردریل رد شه باید این ها ایمن تر بشه.

  • arshia

   12

   2

   اتفاقا باید نصف می شد . نصف شدن ماشین یه حادثه نبود بلکه توقع همه همین بود . تو پادکست امروز یه اشاره ریزی شد به این موضوع ولی حتما اگه علاقه داری منابع خوب تو اینترنت زیاده

 3. Kenzo

  3

  7

  توتو همونی رو میگه ک نمیشه تو سایت نوشت

 4. mohsen.p

  7

  2

  این حادثه خیلی عجیب بود، از حرکت عجیب رومن گروژان برای پیچیدن جلوی کویات و برخوردشون از نیروی ۵۶ برابری نسبت به وزن راننده که توی حادثه تولید شد و بهش وارد شد و هیچ استخونیش نشکست، از هشیار موندنش ، از عکس العمل سریعش برای خروجش از ماشین تا اینکه چرا ماشین نصف شد و چرایی اتیش گرفتن تیکه ی جلویی خودرو با توجه به اینکه موتور و باک توی قسمت عقبی ماشین هستن ! و نزدیک بودن سیفتی کار و مدیک ها به محل حادثه و عملکرد عالی هیلو و ایمنی فوق العاده کاکپیت و حتی لباس های ضد حریق نجات بخشی که تن راننده هاس و کیفیت گاردریل که مسلما با اون نیروی ۵۶ برابری وزن ماشین عملکرد بدی نداشته و بنظرم هرچه سفت تر میبود و غیر قابل انعطاف تر ، نیروی بیشتری در تصادف به کاکپیت راننده وارد میشد و شاید همین که انقدر خم شده بود یه عامل برای هشیار موندن و حتی زنده موندن رومن شده باشه چون انرژی فوق العاده ای رو جذب کرده بود و مطمئنا اگر دو تکه بالایی گاردریل از هم باز نشده بود رومن توی ماشین گیر افتاده بود و نمیتونست در بیاد ، صد البته که میتونست اوضاع بهتر از این هم باشه و اون قسمت بهتر طراحی بشه ، مثلا از لاستیک ها یا بشکه های پر از اب مرسوم که توی پیست های دیگه استفاده میشه میشد استفاده کنن که جذب انرژی توسط اون محل بیشتر باشه و اینجوری ماشین دوتیکه نشه … خلاصه من رو به یاد تصادفی قدیمی انداخت که برای تعداد زیادی از ماشینها بعد از استارتشون و انفجار و احتراق ناشی از برخورد ماشین ها به هم داشت انداخت ، ولی با این حال این بدترین تصادفی بود که به شخصه بصورت زنده توی فرمول یک دیدم و خیلی از تصادفاتی که منجر به مرگ راننده ها شده از این تصادف سبک تر بوده … حتی تصادف پارسال که منجر به مرگ انتوان هوبرت شد و مرگ سنای فقید … مسلما رانندگی با چنین سرعت های سرسام اوری در گذشته به مراتب خطرناک تر بوده و سطح ایمنی بسیار پایین تر بوده ولی همین تصادف ها باعث بررسی و بازنگری بیشتر در فراهم کردن ایمنی راننده ها شده و این نتیجه سالها تلاش هست … از همه ی کسانی که توی این راه قدم برداشتن ، مخصوصا دکتر هلموت مارکو باید تشکر کرد 🙏🏻

 5. Saeedreza

  4

  0

  دیدگاه توتو رو با دنیل مقایسه میکنم
  یکی با منطق و عقل و فکر کامل
  اونیکی بدون فکر و با حس نفرت و احساسی و شاکی
  پس واقعا بی خود نیست بهترین مدیر لقب بگیره