فرمول یک ایران – آسفالت جدید پیست استانبول در روز جمعه گرندپری ترکیه باعث شد تا رانندگان فرمول یک چسبندگی لازم را در حین رانندگی نداشته باشند و لوئیس همیلتون یکی از منتقدان جدی این وضعیت است.

مکس ورشتپن در روز جمعه توانست به بازه زمانی 1:28 برسد اما هنوز هم حدود چهار ثانیه با رکورد این پیست فاصله دارند. همیلتون اما با مرسدس W11 خود نتوانست وارد این محدوده زمانی شود و در مصاحبه ای اذعان کرد:

روز جمعه کمی فاجعه بود، پیست فوق العاده ایست و من واقعاً نمی دانم چه زمانی آنها میلیون ها دلار را برای بازسازی سطح آسفالت پیست هزینه می کنند.

من می دانم که مدت زمان طولانیست که این کار انجام شده اما آنها احتمالاً می توانستند به جای هدر دادن این همه پول، فقط پیست را تمیز کنند تا اینکه الان شاهد آسفالت جدیدی باشیم و حتی [چسبندگی] از پیست پورتیماو بدتر باشد.

هیچ یک از لاستیک ها برای ما کار نمی کنند (به دمای عملیاتی نمی رسند) و شما این موضوع را دیده اید، مانند یک زمین یخ [و اسکی] است، بنابراین شما نمی توانید یک دور کامل را ثبت کنید و فکر نمی کنم [وضعیت شنبه] تغییر کند.

وحشتناک است، تقریباً مانند این است که بعضی جاهای پیست خیس هستند، بنابراین وقتی روی لاستیک اسلیک (خشک) هستید و شتابگیری می کند، خیلی ناگهان و سریع چسبندگی را از دست می دهید. و این به این دلیل بوده که شما کاملاً پایین تر از دمای عملیاتی لاستیک ها هستید و به معنای واقعی کلمه آشغال است.

لاستیک های نرم تر، می توانستند کمک کننده باشند…

پیرلی لاستیک های C1، C2 و C3 را به استانبول آورده که هاردترین (سخت ترین) نوع هستند، آیا لاستیک های سافتر (نرم تر) می توانست کمک کننده باشد؟ همیلتون افزود:

مطمئناً کمک می کرد. هر چه پایینتر بروید اوضاع خوب نیست، لاستیک هارد بلا استفاده بوده، مدیوم هم تعریفی نداشته و تازه از سافت اوضاع بهتر می شود.

واقعا پپیست بسیار دشواریست، برای پیچ 8 شما لاستیک های خود را کاملا از بین می برید. ممکن بود [لاستیک های نرم تر] کمی بهتر از آنچه که الان هست کار می کرد اما شرایط تغییر پذیر نیست.

25 دیدگاه

 1. alireza_h

  14

  8

  مگر این‌ «آسفالت آشغال» یه‌ کم هیجان بیاره به فرمول یک؛ و گر نه در شرایط معمولی که پیش از شروع‌ مسابقه مشخصه‌ کی اول و کی دوم می‌شه

  • behrang 1350

   9

   7

   گل گفتی آقای علیرضا
   من هم دقیقا میخواستم به این موضوع اشاره کنم
   که شما زحمت مرا کم کردی
   امیدوارم ریس مهیج و نزدیکی را شاهد باشیم

  • NICO ROSBERG-06

   5

   1

   تنها راه بوجود اومدن هیجان و پیوزی یکی غیر مرسدس همین آسفالت آشغال فقط به درد میخوره وگرنه که یکشنبه مثل همیشه بایدمنتظر رقابت راننده ها برای رسیدن به سومی و چهارمی باشیم.باید بپذیریم رسما کسی به مرسدسا نمیرسه.

   • Mahmood.ghaedi

    0

    6

    نیکو واسه بردن ی ریس بجز مرسدسها نیازی ب یخ زدن زمین نیست
    مگه مکس تو انگلیس رو یخ مرسدسها شکست داد
    نیاز ب ی مکس داریم ی ماشین ردبول ک خراب نشه ی استراتژی خوب از ردبول

 2. Alireza

  7

  0

  به انگلیسیِ سخت گفت :))))))))

  • NICO ROSBERG-06

   3

   0

   Mahmood.ghaedi داداش اصلا ازت انتظار نداشتم .. ینی شما این ماشین ردبول و با مرسدس برابر میدونی؟؟ خداییش حالا یه ریس ردبول برنده شده شما چجوری حساب کردی که باهمون یه پیروزی ینی ردبول ماشینش بهتر از قول مرسدسه؟؟؟ دراینکه ردبول و نزدیک ترین تعقیب کننده مرسدس بدونیم حرفی ندارم ولی دیگه نه اینکه فکر کنیم ردبول ماشینی داره که بتونه هر مسابقه مرسدس و به چالش بکشه. اصلا نه آمار نه ارقام نه هیچ چیزی دیگه تو این فصل این و نمیگه

 3. ایرن

  15

  2

  راست میگه خداییش.
  تمرین دوم رو ندیدم اما تمرین اول بیشتر یه طنز غم انگیز بود. یه دور از اوکون رو با دوربین بالای سرش نشون داد توی پیچ ها که هیچ، توی مستقیمی ها هم بارها مجبور بود با فرمون مسیرش رو اصلاح کنه.
  آخه برگزار کننده ها چه فکر کردند که سخت ترین لایتسک ها رو برای یه آسفالت کاملا نو توی یه فصل سرد انتخاب کردند
  کاش روز مسابقه اوضاع بهتر بشه.

  • Hamed

   2

   3

   خیلی هم نمیشه اونارو مقصر دونست چون چند ساله هیچ دیتایی تو دوره هیبریدی از این پیست نداشتن. با توجه به نوع پیچا بخصوص پیچ 8 و فشاری که رو تایرا بوده و ترس از تکرار اتفاقات سیلوراستون سعی کردن ریسک نکنن و کامپوند سفت تر رو آوردن.

   • ایرن

    6

    0

    قبول دارم حرفت رو اما خب تازه بودن آسفالت و دمای هوا در این ماه و زمان چیزای قابل پیش بینی هستند.

 4. آرشا

  15

  9

  اینجاس که مشخص میشه چه راننده ای متکی به ماشینشه وچه راننده ای متکی به مهارتش…

  • Amir MH

   7

   12

   به این صورت که شما میفرمایید نیست که سعی دارید رانندگی همیلتون رو بی ارزش نشون بدید ، همیلتون همون راننده ایی که با یه لاستیک ترکیده ماشین و رسوند به خط پایان

   • Amirmm

    1

    2

    اینکارو مکس و بوتاسم کردن همیلتون فقط با ماشین مرسدس شاخه

  • ....

   4

   13

   دقیقا به نکته ظریفی اشاره کردی
   یه راننده ای رو میشناسم که فقط با یک مدل ماشین می‌تونه رو لیمیت باشه
   راستی چطوره ی فلش بک بزنیم به ده سال پیش و همین پیست و البته سبقتی که هنوز تکمیل نشده!
   #راننده_دیفیوزر

  • 『メ91』ÁLIEN

   0

   0

   پس در این صورت استرول بهترین راننده دنیاس و فتل و همیل و لکلرک و اینا اصن راننده حساب نمیشن

   فقد لطفا این چرندیاتتون رو برای خودتون نگه دارین که همیل متکی به ماشینه، زمانی که تو مکلارن آلونسو رو کنار گذاش یا قهرمان شد، اونام همش ماشین بود؟

   درک خودتونو ب فرمول یک نشون میدین
   شما بسوزین ماهم لذت میبریم از قهرمانیامون😂😍

 5. AM PHD

  10

  9

  لاستیکات اوخ شدن؟
  لاستیکای سب یه فصله اینطوری ان!!

  • R.ivi4n2

   8

   8

   لاستیکای فتل با بقیه فرق میکرد؟ 🙂 خودتونو با این چیزا گول میزنید؟ 🙂

   • Fastboy 44

    6

    14

    اره بابا مافیای همیلتون و پیرلی و فیا و شاهزاده موناکو و تاد و….ّتو گاراژ وتل رسوخ کرده!

 6. mamadf86

  8

  4

  البته همیلتون درست میگه ولی دیگه به حرف هاش نمیشه صد در صد اطمینان داشت، همیلتون یه خرفی میزنه ولی جور دیگه ای عمل می کنه این رو بارها تو مسابقات دیدیم که می گه لاستیکم تموم شده ولی بعدش رکورد با همون لاستیک میزنه.
  فکر می کنم توی تایمگیری و مسابقه یهو سریع میشه و رکورد میزنه و …..

 7. Hamoon

  6

  4

  درسته ک مرسدس مزد زحمت و پیشرفتش میخوره اما برا بیننده این پیست و شرایط هوا شاید باعث بشه ی ماشین غیر مرسدس برنده بشه یکم این سکو های تکراری عوض شه

 8. sadegh.f1

  7

  4

  یه بار شرایط وفق مراد ایشون نبود و با ماشینش راحت نبود ببنید چطور رفتار می کنه…
  فتل که دو فصله با ماشینش راحت نیست چه جور رفتار می کنه
  درسته پیست لغزند هست ولی برای همه این شرایط هست
  با اون ابر ماشین شما باید بهتر از بقیه تو این شرایط نتیجه بگیری
  البته بازم بازی سیساسی همیلتون هست به چپ نگاه می کنه به راست پاس میده ….

 9. Saeedreza

  4

  1

  و اینجاست که عیار همیلتون کمی فقط کمی مشخص بشه
  مکث به احتمال زیاد برنده ترکیه میشه

 10. Amirmm

  1

  0

  آره زمینم کجه همیلتون اگه ماشین مرسدس دستش نبود میخواست چیکار کنه… اگه اون ماشینی که دست همیلتونه دست نیکولاس لطیفیم بود چندبار قهرمان جهان میشد… بهترین راننده و درضمن بدشانس ترین راننده حال و حاضر مکس ورستپنه

 11. Engineer

  2

  0

  من اصلا طرفدار همیلتون نیستم و همینطور مرسدس ولی همیشه به خاطر ریسک پذیری و درسته که ماشین قهرمانی رو همیشه داشت ولی خوب همیشه یک همتیمی هم داشت که شکستش داد در اکثر مواقع در هر صورت او اخلاق و شخصیت خوبی داره توقع این نوع حرف زدن و اعتراض رو از او نداشتم به هر حال شرایط بارندگی و آسفالت برای همه یکسانه و همیلتون هم که بهترین ماشین از هر نظر یعنی قدرت موتور و داونفورس و شاسی و آیرودینامیک و ترمز هارو داره دیگه چرا باید اعتراض کنه چون اوضاع به نفعش نبوده؟راننده های کم تجربه تر با ماشین های ضعیفتر خیلی سریعتر از همیلتون بودن و این عمق یک فاجعه رو نشون میده مثل رعایت نکردن قوانین و بی اطلاعی و بی اهمیتی به اون ها توسط قهرمان 6 دوره فرمول 1 به هر حال از نظر من همیلتون به یک سبک رانندگی عادت کرده و اونم لیدر بودنه توی یک مسابقه که عقب بود اصلا سرعت بالایی نداشت شاید به خاطر دمای موتور بوده و مشکل از ماشینه به هر حال همیلتون تو پیشتازی موفق تر بوده تا رده های پایین و به نظرم با یه خورده تغییر شرایط برنامه های همیلتون به کلی بهم میریزه انگار از قبل همه چیز رو برنامه ریزی کرده که از یه طرف مفیده که با برنامه پیش میره ولی از سمت دیگه مثل امروز با کوچکترین مشکلی کل محاسباتش بهم میریزه

  • Engineer

   2

   0

   درسته که همیلتون بزرگانی مثل آلونسو و باتن و رزبرگ رو شکست داده ولی تا به حال شکست هم خورده شما اگه بررسی کنید میبیند باتن و همیلتون در مجموع 3 سال همتیمی بودن 15 امتیاز بیشتر باتن نسبت به همیلتون داره و یک شکتش هم با اختلاف 2 امتیاز بوده درسته که تو ریس و فست و پول و سکو و در کل همیلتون برتر بوده ولی برتری چندانی نداشته و همنطور با آلنسو هم امتیاز برابر داشته.

   همتیمی های او قهرمان بودند البته به جز کوالین و بوتاس ولی خیلی دوست داشتم بدونم اگه یک همتیمی مثل شوماخر و فتل و ورشتپن و لکلرک هم داشت بازهم انقدر قهرمان میشد؟

   فتل اگه سال 2013 مرسدس بهش پیشنهاد میداد قبول نمیکرد و قبول دارم که همیلتون ریسک کرده ولی اگر الان فتل جای همیلتون بود و همیلتون جای فتل انوقت فتل با 10 یا 11 قهرمانی بود و همیلتون 1 قهرمانی در ضمن ماشین در حد مرسدس تو این چند سال تا حدی فراری بوده ولی زمان فتل نه ردبول اقتدار کامل رو داشت مثل الان مرسدس و همینطور رنو و فراری و مکلارن رقیب های بزرگی بودند که این هم اهمیت داره

 12. Majid

  0

  1

  بیشتر دوستان فمر می کنن رانندگی فرمولا وان فقط گاز و ترمزه، اتفاقا هر ملشینی که سریعتر باشه، کنترلش هم سخت تره و اینطوری نیست هرکسی بشینه پشت مرسدس، اوله. قطعا تجربه، استعداد و تمرکز کامل نیازه.