فرمول یک ایرانسباستین فتل که برای فصل جدیدی در دوران حرفه ایش آماده می شود، سعی کرده از مقایسه شدن با مایکل شوماخر فاصله بگیرد.

زمانی بود که از فتل در ابتدای دوران اتومبیلرانیش به عنوان شوماخر کوچک یاد می شد. اما آخرین قهرمانی فتل به سال 2013 برمی گردد و این در حالی است که سلطه مرسدس بر مسابقات باعث شده تا لوئیس همیلتون به برابری با رکورد هفت قهرمانی شوماخر بسیار نزدیک باشد.

فتل بعد از چند فصل ناامیدکننده با فراری قرار است که برای فرمول یک 2021 به تیم استون مارتین بپیوندد و شاید بسیاری این انتقال را با دوران حرفه ای شوماخر و پیوستنش به مرسدس مشابه بدانند اما قهرمان چهار دوره مسابقات معقتد است که شباهتی وجود ندارد:

فکر نمی کنم مقایسه هایی از این دست کمک کننده باشد. شما نمی توانید وضعیت من را با آن زمان مایکل مقایسه کنید. اول اینکه زمان دیگری بود، ثانیا [اینکه تیم جدید من یک] تیم متفاوت با الزامات مختلف است.

اما مهمتر از همه، مایکل وقتی به مرسدس آمد، سن متفاوتی نسبت به من داشت و قبل از آن سه سال استراحت کرده بود. من در میانه همه چیز قرار دارم و فقط تیمم عوض می شود.

سباستین فتل و مایکل شوماخر

سباستین فتل و مایکل شوماخر

چه چیزی سباستین فتل را برای پیوستن به استون مارتین متقاعد کرد:

شفافیت و صراحت برای من مهم بود.

جاه طلبی و اهداف؛ اهدافی که لارنس استرول داشته با اهداف من مطابقت دارد و همین ما را بهم وصل می کند. او ایده روشنی از دستاوردهای آینده دارد و من از این موضوع بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم. اما واضح است که یک مرتبه جهش بزرگی رخ نخواهد داد.

البته من هنوز کاری با ریسینگ پوینت نکرده ام و یا در جلساتی برای برنامه ریزی خودروی جدید شرکت نمی کنم. من حتی مجاز به انجام این کار نیستم. من هنوز کارمند فراری هستم.

30 دیدگاه

 1. Mekaeel

  13

  2

  این مقایسه ها تمومی ندارن مردم به مقایسه کردن همه چیز عادت دارن
  سب هیچ شباهتی به مایکل نداره و نخواهد داشت و کاملا حرف سب درسته این مقایسه ها به جز دردسر چیز دیگه ای ندارن شاید بزرگترین اشتباه این بود که همه از سب انتظار مایکل شدن و موفقیت های بزرگ با فراری رو داشتن و همین باعث فشار بسیار زیاد روی سب و فراری شد و این فشار باعث اشتباهات فراوان از سمت هر دو شد

 2. Amir5

  11

  0

  اینو باید گفت که هر راننده ای خودشه حتی مالدونادو هم خودش بود نباید فتل رو با شو ماخر یا هملتون مقایسه کرد

 3. Sina

  5

  1

  ولی بلاهایی که سر شوماخر اومده داره سر فتل میاد اولا داره از فراری میره بعد از چند سال اونم به تیمی که میخواد تازه پیشرفت کنه عین مرسدس ‌، تجربیاتش رو انتقال میده اون تیم ماشین ها هم که قراره کلا شکلشون عوض شه عین هیبریدی شدن موتور ها

 4. امید نورمحمدی

  9

  5

  “فتل بعد از چند فصل ناامیدکننده با فراری” : ؟!!!
  این همه خبر و مصاحبه و مقاله درباره سب منتشر میشه. مثلا مصاحبه مدیر ورزشی تیم ریسینگ پوینت درباره نحوه ورود سب و دلایل استون مارتین برای بخدمت گرفتن سب. یا مقاله رالف شوماخر در اسکای آلمان درباره سب و انتقالش به استون مارتین و …
  ولی در سایت فرمول 1 ایران فقط به مقالاتی پرداخته میشه که به زعم انتخاب کننده مطلب حاوی نکات منفی درباره سبه. تازه ادمین محترم هم نظراتشو لابلای اون مطلب بنحوی جا میکنه که خواننده گمان میکنه در اصل مطلب هم یکچنین چیزی نوشته شده!
  البته سیاست هر سایت و یا رسانه میتونه قابل درک باشه درصورتیکه اون رسانه خیلی شفاف نشون بده جهتش به چه سمتی است و آیا داعیه بیطرفی داره یا خیر…
  در مطلب صحبتهای آلکان هم چنین چیزی دیده شد. سوای اینکه من طرفدار سب هستم یا نه ولی بیتفاوت بودن صرف هم برای مخاطبین یک رسانه خیلی نمیتونه مفید فایده باشه.
  بنده شخصا در برتر بودن مرسدس و همیلتون هیچ شک و شبهه ای ندارم ولی اصلا معتقد نیستم طی سالهای 2015 تا 2019 سب “فصلهای نا امید کننده” در فراری داشته. معنی فصل امیدوار کننده برای هر تیمی متفاوته و یک مفهوم کلی است.
  مثلا اگر راسل در ویلیامز بتونه در طول این فصل 2 امتیاز هم بگیره بسیار امیدوار کننده ظاهر شده . حال باید ببینیم بین فصول 2015 تا 2019 دست آوردهای فراری نسبت به قبل از ورود سب چه بوده و از کجا به کجا رسیده. فصل 2020 به هیچ وجه نمیتونه ملاک باشه چون تخلف فراری موجب نابودی ماشین شده و سب هم از قبل از شروع فصل دیگر راننده فراری نیست و طبق گفته مدیر تیم منافع مشترکی بین سب و فراری وجود ندارد…
  حال در اینمورد میتوان بررسی کرد که سهم هرکدام از دو طرف راننده-تیم در عدم قهرمانی چقدر بوده ولی اصلا نمیتوان گفت حضور سب در فراری برای هر دو طرف نا امید کننده بوده. حتی اولین برد سب در فراری هم برای این تیم امیدوار کننده بوده و با مراجعه به آرشیو میتوانید بهتر در این مورد قضاوت کنید.
  سلطه مرسدس و همیلتون در دوران هایبرید فقط و فقط 2 بار به چالش کشیده شد. 2017 و 2018 که توسط سب و فراری بوده است.
  حال اگر ملاک “فقط” قهرمانی جهان باشد و معنی موفقیت با فراری فقط “قهرمانی جهان” باشد و بس پس لطفا به سایر راننده های “ناموفق” دیگر فراری بعداز سال 2008 هم اشاره کنید و عملکرد آنها را با توجه به شرایط ماشین و تیم تحلیل بفرمایید تا ببینیم موفق ترین این ناموفقها! چه کسی است!!!

  • سب تنها قهرمان من

   8

   6

   خودتو ناراحت نکن
   فراری به جایی رسیده که اجازه هم نمیده سب تو جلسات پیشرفت ماشینی که قراره چند ماه دیگه باهاش مسابقه بده، شرکت کنه
   حتی خیلی از سایت از نحوه قرارداد فتل با لارنس صحبت میکنن
   که سب بهشون گفته همین ماشین امسالتون رو تا نیم فصل آنالیز میکنیم اگر دیدیم قابلیت قرار گرفتن در 6 نفر اول رو داشته باشه اونوقت رضایت به قرار داد میدم.
   متاسفانه سایت فرمول1 از هیچ مطبی از قرار داد بین این دو خبری منتشر نمیکنه
   انگار نه انگار طرف 4 دوره قهرمان جهانه
   بیشترین پیروزی پشت سرهم با بیشترین پول پوزیشن پشت سرهم رو تو تاریخ فرمول 1 داره و بعید میدونم تکرار بشه
   وقتی یه جوونی میاد فتل رو به چالش میکشه یجوری گندش میکنن که انگار لکرک و ورشتپن 10 دوره قهرمان جهانن و فتل هیچی از رانندگی نمیدونه

   معلومه اینا جوونن و دنبال اثبات خودشون
   مگرفتل جوون بود از اینا کمتر بود؟؟!! چرا از جوونیای وتل نمیگید که بیشتر بینندگان سایت که جوون بدونن کی بوده و چیکارا کرده
   و کلی حرفای واسه گفتن که متاسفانه نه وقتش الانه و نه حسش…

   باتشکر از مدیریت خوب سایت فرمول1

 5. iman88

  6

  0

  کاربر “سب تنها قهرمان من”
  دوست عزیز از سب به اندازه کافی گفته شده.حقیقت اینه وقتی عملکردش مناسب اسم و افتخاراتشه همه جا اسمش بوده،وقتی هم تو جوانی تونست بدرخشه انقدر ازش گفتن که گوش فلکو کر کردن.الان 8 سال از اخرین قهرمانیش میگذره بازم خبر انتقالش به یه تیم دیگه جشن 1000 ریس فراری رو میتونه تحت شعاع قرار بده.
  اما شما انتظار دارید همه جا صحبت از راننده محبوبتون باشه و تو این صحبتها هم کوچکترین اشاره ای به عملکرد ضعیفش نشه و بجاش تا جا داره از گذشته پر افتخارش حرف بزنن.
  در مورد انتقادات هم معمولا هرچقدر بزرگتر باشی اشتباهاتت هم بزرگتر دیده میشن و انتقادات هم شدید تر میشن.
  موضوع دیگه .یه جمله ی”چند فصل ناامید کننده با فراری” انقدر شمارو براشفته میکنه که کل سایتو به جانب داری متهم میکنید ،فکر نمیکنید همچین انتقاداتی خود چندان به دور از جانب داری و تعصب نیستن؟
  این قهرمان سازی هم که از چارلز و مکس داره میشه رو خود امثال لوییس و سب روندشو از برن.فکر میکنید این داستان مقایسه شدن با شوماخر از کی شروع شده؟
  اینجا ورزش حرفه ایه و خون تازه بهش حیات میده.باور کنید تو این ورزش به اندازه کافی به سب،
  به توانایی ها و مهارتهاش و به استعداد خاصش پرداخته شده.انتظار ندارید که همه تو خواب زمستانی افتخارات گذشته فرو بریم و به راننده های جوون بگیم صبر کنید هنوز نوبتتون نشده!
  نه برادر من قرار نیست همچین اتفاقی بیوفته.یه نگاهی به جدول رده بندی و رده های سوم تا دوازدهم بندازید.این راننده ها قراره اینده این ورزش رو رقم بزنن و از همین الان کارشون رو شروع کردن.
  سب هم کلی جا داره و بشخصه فکر میکنم تو ماشین و یه تیم درست هنوزم میتونه رس این جوونا رو بکشه.اما باید تا سال دیگه صبر کرد تا ببینیم دقیقا کجایه معادله قرار میگیره.

  • سباستین فتل اسطوره بی تكرار

   2

   0

   اولا که 7 سال گذشته از آخرین قهرمانی در 2013. دوم اینکه دو سال گذشته از آخرین نایب قهرمانی در 2018. سوم اینکه جز سب چه کسی تونست بالاتر از لوئیز قرار بگیره و مرسدس رو در دوران هیبرید به چالش بکشه و تا مرز قهرمانی با فراری در 2017 و 2018 همین دو و سه سال پیش برسه؟! الان هم فراری اوضاعش بسیار بهم ریخته هست و ماشینش جزو بدترینهاست و همینی هم که هست با شاهکار راننده هاشه وگرنه کنار هاس و آلفارمئو بود. مرسدس هم که واقعا با این ماشین دست هر کسی باشه یک و دو می کنه. وقتی با یک و نیم ثانیه با ماشین قبلی (مکان سوم) زمان ثبت می کنند و 5 ثانیه با ویلیامز فاصله دارند این دیگه رقابت نیست.

   • iman88

    2

    0

    بله 7 سال دقیقتره.هرچند فکر میکنم میشه این فصل رو هم حساب کرد.
    اما درمورد باقی کامنت من ارتباطش رو با صحبتهایه خودم متوجه نشدم.جز اینکه باز یه سری از دستاورد هایه سب رو لیست کردید.
    کسی نگفت سب تمام شده.تمام حرف من اینه که پرداختن به جوانها کاملا طبیعیه.همونطور که زمان جوانی سب و لوئیس چیز طبیعی بود.
    و اینکه برعکس شعارای احساسیه”تو برای ما اثبات شده ای” که مدام هوادارای یه راننده معمولا تو این شرایط میدن،یه راننده مدام باید توی پیست خودشو اثبات کنه همونطور که تیم مورد علاقه من،فراری(به عنوان پر افتخارترین چیزی که در ف1 میشه پیدا کرد)باید اینکارو انجام بده.

  • siamak

   1

   1

   ایمان عزیز ، با سلام .
   هرچند با محتوای کلی کامنت شما مثل سایر نظرات صحیح و درستتان موافقم ، ولی اجازه میخواهم با آن قسمت که مراسم هزارمین گراندپری فراری را تحت تآثیر انتشار همزمان خبر انتقال سب به آستون مارتین قرار دادید ، موافق نباشم .
   هرچند برخی فرهیختگان حاضر در این سایت معتقد و امیدوار بودند تا این مراسم تحت الشعاع خبر انتقال فتل به آستون مارتین قرار گرفته و دچار اختلال شود ، و حتی انتخاب زمان رسانه ای شدن این خبر را نیز با توجه به این رویداد ، برنامه ریزی شده فرض میکردند ، اما دها و شاید صدها میلیون بیننده و دنبال کننده f1 در سراسر جهان به عینه مشاهده کردند که طبق برنامه تدوین شده تیم اکروجت نیروی هوائی ایتالیا نمایش خود را با موفقیت به اجرا درآورد ، پرچم سه رنگ ایتالیا را توسط ناوگان هوائی حاضر در آسمان موجلو ترسیم کرد و آخرالامر نیز خوشبختانه هیچیک از هواپیماها دچار سانحه و یا سقوط نشدند !؟…
   متعاقبآ نیز سرود ملی ایتالیا توسط هنرمند مشهور و اسطوره روشندل ولی سلطان صدای تنور جهان آندره آ بوچللی به همراه حاضرین ایتالیائی در موجلو یکصدا خوانده شد و باز طبق معمول همیشه بوچللی برنامه اش را با تسلط کامل به اجرا گذاشت و طی خواندن سرود تپق نزد !!!….
   اتفاقآ حوادث و تصادفات مکرر طی مسابقه نیز گرندپری موجلو را تبدیل به یکی از هیجان انگیزترین و بیادماندنی ترین مسابقات فصل کرد !
   پس میبینیم که این نقل و انتقال اگرچه اهالی دنیای f1 و دنبال کنندگان اخبار این ورزش را هیجان زده و کنجکاو کرد ، ولی آن تآثیر فاجعه بار قابل پیش بینی ایندسته از دوستان که منتظر بودند هزارمین مسابقه فراری تحت الشعاعش قرار گیرد را بهیچعنوان بدنبال نداشت !

   • iman88

    3

    0

    سیامک جان بنده هم نگاه مشابه ای به نظرات شما دارم.
    اما با احترام فکر میکنم انتقال سب به استون حداقل از نظر رسانه ای این مناسبت رو تحت شعاع قرار داد.

 6. TRANS AM

  3

  0

  عکسها ؛ فتل نوجوان و شوماخر بزرگ بمناسبت اولین حضور رسمی سب فتل در مسابقات کارتینگ سری A در سال ۱۹۹۵ شهر Kerppen آلمان

دیدگاه خود را بیان کنید