فرمول یک ایران – آخر هفته مونزا آخرین حضور خانواده ویلیامز در فرمول یک و آخر هفته موجلو اولین هفته فرمول یکی بود که این خانواده دیگر در این مسابقات حضور ندارد. در این مقاله سعی داریم به اشتباهاتی که باعث افت عملکردی این تیم شد بپردازیم…

شاید بهتر باشد به دهه 90 بازگشت زمانی که سر فرانک ویلیامز با نایجل منسل بر سر به خدمت گرفتن الن پراست برای فصل 1993 دچار اختلاف هایی شده بود که سبب شد، نایجل به عنوان مدافع قهرمان جهان از فرمول یک خداحافظی کند و همزمان در حال مذاکره قرارداد جدیدی با ادرین نیوی بود.

همکاری نیوی و پاتریک هد برای طراحی خودرو از سال 1990 برای موفقیت های این دهه، یک چیز حیاتی بود اما آدرین از نحوه ای که با منسل رفتار شده بود خوشش نیامده بود. در سال 1993، ادرین قراردادی را منعقد کرد که در آن بندی وجود دارد که می گوید تصمیمات بزرگ از جمله تصمیماتی که شامل رانندگان تیم می شود، او نیز باید دخیل باشد.

این البته این معنا را نداشت که نیوی قادر بود در برابر تصمیماتی که فرانک و پاتریک که به ترتیب 70 و 30 درصد سهام تیم را در اختیار داشتند ایستادگی می کرد.

بندهای جدید در قرارداد آدرین نیوی با ویلیامز

این مسئله در قرار داد بعدی نیوی در سال 1995، جزییات بیشتری را به خودش گرفت. در قرارداد جدید ذکر شده بود که باید در مورد تصمیمات مرتبط به رانندگان، تامین کنندگان موتور و جدال های فنی با فیا با آدرین نیوی مشورت شود.

ویلیامز نیز با این بند موافقت کرد و افزایش حقوق قابل توجهی را نیز برایش قائل شد. البته آدرین هیچوقت انگیزه پولی نداشت اما چون موفقیت های زیادی را برای ویلیامز به همراه آورده بود و با توجه به اینکه از طرف مک‌لارن و فراری نیز پیشنهاد های فوق العاده ای را دریافت می کرد، قابل درک بود که می خواست حقوقش نشان دهنده ارزشش در تیم ویلیامز باشد.

در ظاهر، بند جدید قرارداد اعمال شده بود. اما وقتیکه آدرین در تعطیلات بود، در تابستان 1995 با ژاک ویلنوو مذاکره برای جایگزینی احتمالی با دیوید کولتارد مطرح شده بود اما این جایگزینی در حالتی امکان پذیر بود که ویلنوو که پیروز مسابقه ایندی 500 شده بود باید به فاصله 1 ثانیه ای راننده اصلی تیم برسد تا بتواند مسیر تست بعدی و صندلی خودش در فرمول یک را هموار کند.

ویلنوو موفق شد که به فاصله نیم ثانیه ای دیمون هیل برسد اما هیچ تست دیگری صورت نگرفت و بدون مشورت با آدرین نیوی، ژک ویلنوو به صندلی ویلیامز رسید. آدرین که از این قضیه با خبر شد بلافاصله با فرانک صحبت کرد و گفت که باید با او مشورت می شد اما سر ویلیامز صرفا در تعطیلات بودن نیوی را بهانه ای به عنوان مطلع نکردنش اعلام کرد و با عذرخواهی گفت که طبق عادت همیشگی رفتار شد و به آدرین اطمینان داد که این اتفاق دوباره رخ نمی دهد.

پدی لاو(نشسته روی زمین) - فرانک ویلیامز و آدرین نیویی - سال 1992

پدی لاو(نشسته روی زمین) – فرانک ویلیامز و آدرین نیوی – سال 1992

اما چندماه بعد دوباره این موضوع تکرار شد

پس از آنکه مایکل شوماخر در سال 1995 به قهرمانی جهان رسید، ویلیامز تصمیم گرفت که پیش از سال 1996 با هاینز هرولد فرنتزن همکاری کند. آدرین نیوی تنها وقتیکه داشت در ماه آگوست به گرندپری بلژیک می رفت از این موضوع با خبر شد. پتریک هد به او گفت که مدیران تیم قصد داشتند که او را از موضوع با خبر کنند که قرارداد فرنتزن پیشتر نوشته شد، نیوی فوق العاده عصبانی شده بود.

این مسئله اصلا کمکی به جریانات سیاسی درون تیمی نکرد، آدرین فوق العاده به هیل نزدیک بود و رابطه صمیمی بین آنها برقرار بود. حال دوباره همان اتفاقی که برای منسل رخ داده بود، دوباره داشت برای یک راننده بریتانیایی دیگر که در راه قهرمانی خودش بود رخ می داد. اما همه چیز این ها نیست، موضوع پای بند نبود به قولی بود که به این مهندس داده شده بود. پس از این قضیه، آدرین به ویلیامز اعلام کرد که قصد ترک تیم را دارد.

اما تیم گفته بود که او تا پایان سال 1999 قرارداد دارد که نمی تواند ویلیامز را ترک کند اما نیوی باور داشت که این قرارداد توسط ویلیامز و هد زیرپا گذاشته شده و از بین رفته است. بندهای قرارداد واضح بود و ویلیامز در دو مورد تصمیم گیری برای رانندگان نیوی را احضار نکرده بود. دیگر آدرین نیوی می دانست که احمقانه است که به خواهد با طناب ویلیامز و هد به چاه برود و این قول دیگر تکرار نمی شود را قبول کند.

امضاء قرارداد آدرین نیوی با مک لارن

ویلیامز فکر می کرد که آدرین دارد این رفتارها را نشان می دهد تا پول بیشتری را بگیرد و فرانک تلاش کرد که او را نگه دارد اما آدرین بدون اینکه به ویلیامز خبر بدهد با مک‌لارن قرارداد امضا کرد. حتی وقتیکه این مسائلی که در جریان بود داشت تبدیل به یک جدال قانونی می شد اما ویلیامز هنوز معتقد بود که ترک آدرین نیوی فقط به علت پول بود.

در اواخر سال 1996، نیوی در تلاش برای تمام کرد طرح FW19 بود اما تحت توصیه های قانونی که دریافت کرده بود او باید تا پیش از ماه نوامبر ویلیامز را ترک می کرد یعنی پیش از آنکه کار به اتمام برسد. چونکه اگر این کار را نمی کرد، یعنی که برخی از ادعاهای تیم صحت دارد و پرونده قانونی شخص نیوی ضعیف تر شده و تیم دست بالاتر را در اختیار می گیرد.

این مسئله قانونی توسط ران دنیس مدیر مک‌لارن پیش از آنکه به دادگاه برسد حل و فصل شد.

آدرین نیوی

آدرین نیوی

نیوی حال معتقد است که هیچ حس بدی نسبت به ویلیامز ندارد و احتمالا چیز خوبی بود که این پرونده به نتیجه نرسید:

من به فرانک و پتریک هر دو به طرز فوق العاده ای احترام می گذارم و درک می کنم که شکست آنها برای تغییر کردن از روی نخواستن نبود بلکه از روی نتوانستن بود. آنها سازنده یک عادتی بودند که نمی توانستند به شیوه جدیدی وفق پیدا کنند.

من عاشق این ویژگی ویلیامز بودم. این ویژگی بود که به این تیم شخصیت داده بود و دلیل چرایی پیوستن من به این تیم بود.

اما در این خاص بودن جایی برای نفر سوم نبود.

سهام تیم فرمول یک ویلیامز

در سال 2012 هم سر فرانک ویلیامز بیان کرد که نیوی خواستار سهام تیم شده بود و قبول کرده بود که اینکه بخش کوچکی از سهام تیم را به نیوی ندادند کار اشتباهی کردند زیراکه با اینکار آدرین به واقع فکر می کرد که بخشی از ویلیامز است.

ادرین نیوی بالاخره پس از کشمکش های مختلف به مکلارن پیوست و قوانین جدید برای سال 1998 را به طور کامل درک کرد و خودرویش قهرمانی های جهان پشت سر هم را به دست آورد و این در حالی بود که ویلیامز حتی موفق به کسب یک برد هم نشده بود و از یک موتور توسعه نیافته رنو نیز استفاده می کرد.

وقتیکه ویلیامز با ب ام و در اوایل دهه 2000 هم پیمان شده بود، بهترین موتور فرمول یک بدون داشتن یک شاسی مناسب که بتواند مکملش باشد نتوانست هدفی که باواریایی ها داشتند را محقق کند.

ب ام و در فرمول یک ؛ سرگذشت مونیخی ها

سخت است که انتظار داشته باشیم او 20 سال دیگر در ویلیامز باقی می ماند اما شاید اگر این تیم را ترک نمی کرد درست به مانند ردبول الان بیشتر یک جایگاه مدیریتی را قبول می کرد و کار طراحی را به افراد نخبه تیم واگذار می کرد.

12 دیدگاه

 1. سید علی حسینی

  10

  0

  یه مورد دیگه رو نمیدونستم بنویسم یا نه چون ادرین ی جوری کلا بیخیالش شده بود. سر قضیه مرگ آیرتون سنا، بین نیوی و هد یه سری داستان ها پیش اومد ولی خب کلا این دو نفر باهم زیاد بساز نبودن

  • mohamad tomcat

   6

   0

   ممنون سید جان مطلب عالی بود، من هم فکر میکنم اون حادثه ای که برای اسطوره فقید ( آیرتون سنا ) پیش اومد در تصمیم نیوی بی تاثیر نبود.

  • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

   4

   0

   سلام سید. سلام دوستان.
   امروز یه نفر با ماشین rc اومد برنامه‌ی دست‌فرمون.
   اسمشون‌ سید علی حسینی بود!
   شما بودید؟

  • امید نورمحمدی

   5

   2

   قبلا مطلب بسیار دقیقی درباره علل مرگ سنا نوشته بودید . میتونم خواهش کنم بخشهایی که مربوط به نیوی میشه را به اختصار یادآوری کنید.

   • سید علی حسینی

    3

    0

    پتریک هد برگشت بهش گفت که تو مسئول ساخت و طراحی قطعات فنی بودی و تو مقصری، ادرین نیوی می گفت اگر اینطوریه که پس منم برم یقه مهندس پایین دستی خودم رو بگیرم بگم من که اینجا نشسته بودم کیک و کلوچم رو می خوردم تو بودی که ساختی و طراحی کردی و اون مهندس هم بره یقه کسی رو بگیره که ساخت و تولید رو انجام داده و اون یکی باز بره یقه کسی که روی ماشین نصب کرد قطعه رو بگیره… کلا آدرین نیوی و پتریک هد زیاد سر بساز باهم نداشتن

 2. امید نورمحمدی

  6

  1

  عالی و بدون نقص و آموزنده. با اینگونه مطالب اشخاص مهم فرمول 1 را بهتر و بیشتر خواهیم شناخت. دستتون درد نکنه

 3. Mohammad44

  4

  0

  سلام سید خسته نباشی
  ببخشید ربطی به مطلب نداره
  ولی یکی از دوستان به نام آقای باقری بهم درخواست دوستی داده هر کار می کنم نمی تونم تایید کنم لطفا یه بررسی بکنید ببینید اگه مشکلی هست رفع بشه تا خدایی نکرده سو تفاهم ایجاد نشه
  مرسی

  • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

   6

   0

   سلام آقا محمد.
   لطف دارید.🙋🏻‍♂️
   دیگه نیازی به پذیرش نیست. پیگیری شما کافیست.👌🏻
   دیگه دوست شدیم.

 4. Saeed

  1

  0

  مرسی آقای حسینی بابت مطلبتون.
  فقط یچیزی بگید امکان و احتمال اومدن نیویی به استون مارتین وجود داره یا نه؟

  • سید علی حسینی

   0

   0

   سلام، اگر اون راحتی که توی ردبول داره رو داشته باشه میتونه امکان پذیر باشه این انتقال