آنتی کونتساس مربی عملکرد سباستین فتل در روز های گذشته مهمان تیم فرمول یک ایران بود و ما با هم در مورد مسائل گوناگونی صحبت کردیم که در اینجا سوالاتی که پرسیده شد را برایتان قرار دادیم، امیدواریم که لذت ببرید.

1- آنتی یخورده از این بگو برامون که چه مسیری رو طی کردی تا به اینجا برسی و همینطور در مورد مهارت های خودت واسه انجام این کار بگو برامون:

رزومه ورزشی من از فوتبال میاد. من توی تیم ملی جوانان فنلاند بودم و برای یک تیم لیگ برتری فنلاند به اسم TPS هم بازی کردم. من یکی از اون ورزشکارهایی بودم که واقعا سخت کار کردم و هر کاری که از دستم بر میومد انجام دادم تا فوتبالیست بشم اما احتمالا به خاطر نداشتن استعداد ذاتی نتونستم خوب شکوفا بشم.

همینطور من چندین بار مجروحیت های سنگینی پیدا کردم و بعدش تصمیم گرفتم که شاید بهتر باشه دنبال یه شغلی بیرون از زمین فوتبال بگردم و تمرکزم رو روی درس خوندن گذاشتم.

اول رفتم کارشناسی تربیت بدنی رو گرفتم و بعد هم کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی دانشگاه لافبرو (Loughborough University) و بعد هم از توی دانشگاه سینت مری لندن (St Mary’s University in London) وقتیکه داشتم توی فرمول یک کار می کردم هم یه ارشد مجدد توی گرایش “Strength and Conditioning” گرفتم.

دوران من توی فرمول یک با دکتر اکی هینتسا شروع شد. دکتر از یک دوست مشترک در مورد من شنیده بود و آخر فصل 2010 به من زنگ زد و ازم پرسید که آیا در دسترس هستم که به سوئیس پرواز کنم تا با یک راننده جوون فرمول یک که نیاز به مربی داره ملاقات کنم. منم گفتم آره و دیدم که خیلی زود سر میز شام با سباستین بوئمی هستم. بعد از بوئمی من دو سال با ژان اریک ورن کار کردم و از سال 2014 تا الان هم برای سباستین فتل کار می کنم.

مهم ترین مهارت واسه انجام این کار اینه که شما بتونید به طور موثری با ورزشکاری که دارید باهاش کار می کنید، ارتباط برقرار کنید. دوم اینکه، شما باید آگاهی و دانش فوق العاده ای رو در مورد علم و بهترین تمرین های هر قسمت عملکردی بدونید.

شما باید این توانایی رو داشته باشید که بتونید در زمان معین درک کنید که چه چیزهایی برای رسیدن به نتیجه مورد نظر مهم بوده تا بتونید این چیزها رو به شکل تاثیرگذاری به ورزشکار بگید. انجام دادن این کار به مراتب آسونتر از پیدا کردن مشکل هستش و بعد هم باید بهترین ابتکار عمل های ممکن انتخاب بشه برای حل این مسئله و با بهترین نوع تعامل به سراغ حل نتیجه دلخواه برن.

سباستین فتل و آنتی کونتساس

سباستین فتل و آنتی کونتساس

2 – مسئولیتی که تو توی شغلت داری چیه؟

یک مربی عملکردی هینتسا که توی فرمول یک کار میکنه مسئول مدیریت تمامی نکات ریز و درشت عملکردی هست که میتونه یک راننده رو حمایت کنه. طوری هم که ما با ورزشکارمون کار می کنیم این طوریه که نزدیک ترین آدم به یک ورزشکار، مربی عملکردیش باید باشه.

این مربی، تمام فعالیت های روزانه ورزشکار رو مدیریت میکنه و اولین نقطه تماس در تمام امور مربوط به عملکرد است. بعدش مربی میره از تمام افراد نخبه ای که توی شبکه کاری هینتسا هستند مشورت میگیره و به همراه اونا یک برنامه ریزی پیچیده و پیشرفته سالیانه می چینه که در اون تمام قسمت های مختلف همدیگه رو کامل میکنن.

3 – چرا تصمیم گرفتی که به عنوان یک مربی عملکرد و در هینتسا کار کنی؟

من خیلی نسبت به کمک کردن به مردم برای رسیدن به پتانسیلشون مشتاقم و انگیزه دارم. یکی از ویژگی های خیلی خاص هینتسا که منو جذب خودش کرد این نحوه ترکیب علم و عمل در فلسفه اصلیشون بود.

علم باید پایه و اساس دانش باشه اما بدون گوش دادن و یاد گرفتن چیزی که الان داره رخ میده، کسی نمی تونه توی این دوران عملکرد مدرن با سرعت کافی توسعه پیدا کنه. من از اینکه با کمپانی کار می کنم که این فلسفه رو با من شریک شده، سپاسگزارم.

4 – هیچ خاطره خاصی از دکتر اکی هینتسا فقید داری؟

دکتر اکی هینتسا، یک شخصیت خاص و کاریزماتیک بود. بهترین نصیحتی که من از او گرفته بودم این بود که همیشه به اون شخص نگاه کن و فکر کن.

برنامه تمرینی یا دیگر کارهای عملکردی هیچوقت به پای این احساس که اون فرد داره چیکار میکنه نمیرسه. این چیزی هست که من سعی می کنم به طور مرتب به خودم یاداوری کنم به این خاطر که به راحتی فراموش میشه…

5- آنتی تو الان توی یک روز کاری چیکار میکنی؟

کار یک مربی عملکردی توی فرمول یک تفاوت خیلی زیادی رو بین خونه و پیست داره. توی پیست وظیفه اصلی اینه که کمک کنیم تا محیطی ایجاد و حفظ بشه برای ورزشکار تا بتونه شانس اینو داشته باشه که 100 درصد توانایی خودش رو نشون بده. یکی از جنبه های این کار، آمادگی جسمانی هستش. این یعنی که هماهنگ کردن گرم کردن، نوشیدن و آبرسانی، تغذیه و ریکاوری ورزشکار بخشی از کاره. جنبه دیگه قضیه، آمادگی روانی ورزشکار هستش.

مربی به عنوان بخشی از تیم عملکرد ورزشکار در کنار نزدیک ترین مهندس هاشه، یک مدیر برای برخی از راننده ها و یک فرد مسئول روابط عمومی باید ورزشکار رو تشویق کنند و بارها ورزشکار رو به چالش بکشند تا اطمینان حاصل کنند که این فرد تمرکز خودش رو روی چیزهایی که مهم هست نگه داشته و سطح عملکردی خودش رو افزایش داده. توی خونه شما، مسئول طرح ریزی و اجرای برنامه عملکردیتون هستید. این مسئله، معنای انجام دادن تمرینات روزمره و مراقبت کردن و بررسی کردن دیگر نقاط عملکردی رو داره.

یک نفر از تیم فرمول یک ردبول و آنتی کونتساس مربی عملکرد سباستین فتل

سباستین فتل و آنتی کونتساس

6 – بزرگترین چالشی که توی فرمول یک به عنوان یک مربی عملکردی داشتی چی بود؟

با توجه به اینکه سابقه رانندگی وجود نداره، درک بخش مهارتی این ورزش(چالش بزرگیه). به عنوان یک دانشمند ورزشی، شما بر فرض مثال باید به نیاز های ترمزگیری دقت کنید و بگید خب، یک راننده نیاز داره که 80 کیلوگرم نیرو رو با استفاده از پنجه پا با یک زاویه مفصلی مشخص شده روی پدال ترمز وارد کنه و اصولا هم انتظار می ره که راننده در حد فاصل 0.2 ثانیه به اوج نقطه فشار برسه. این مسئله به شما، نرخ توسعه نیروی مورد نیاز رو میده و شما می تونید محاسبه کنید که چندبار و به چه مدت زمانی یک راننده نیاز داره که این کار رو داخل یک مسابقه انجام بده.

با اینکه این مسئله یک چیز مفید به حساب میاد و یک جهت درست برای جهت دهی تمریناته، ترمز گرفتن کماکان یک مهارته و چیزی که ما داریم با مثال بالا تمرین می کنیم، ظرفیت تولید نیروی مورد نیازه، نه مهارت اعمال میزان درست نیرو در مدت زمان درست تا شما بتونید که سریعترین در حین عبور از پیچ باشید.

به عنوان یک مربی شما نیاز دارید که یک طرح و عمل اجرایی عملکردی داشته باشید که بتونه به شکل کاملا ایده آلی به عملکرد مستقیم تبدیل بشه. قبل از اینکه شما مهارت رو درست درک کنین، خیلی سخته که بتونید بهترین تمرین مناسب برای حداکثر کردن شانستون برای رسیدن به هدفتون رو بسازید.

7- نکات خیلی جالبی بود دمت گرم، آنتی بهترین و بدترین لحظه ای که تا الان توی شغلت داشتی چی بود و همینطور بهترین قسمت شغلت چیه؟

من لحظات خیلی خوبی رو با هینتسا و همینطور داخل موتوراسپورت داشتم. یکی از بهترین ها شاید اولین برد ما با فراری بود. به کل تیم نگاه می کردم و سرود ملی رو از ته قلبمون بعد از اون مسابقه فوق العاده می خوندیم، واقعا لحظه خاص و حس فوق العاده ای بود. من واقعا احساس نمی کنم که هیچ لحظه ای بوده باشه که اینقدر بد بوده تا بگم “بدترین”. روزهایی بودن که از لحاظ نتیجه برای ما اونطوری که باید خوب می بودند، نبودند اما شما همیشه باید از این روزها یاد بگیری و بنابراین این تفکر اشتباهیه که اسم بد رو روشون بذاریم.

8 – یه داستانی هست اونم اینه که شماها مسافرت خیلی میرید و جت لگ و کلی مسئله دیگه این وسط رخ میده، باید حتما هوای خودت و سب رو داشته باشی و مطمئن بشی که همه چیز به بهترین شکل ممکن پیش میره، چطوری این کارو می کنی و مطمئن میشی که همه چیز حاضر و آمادست؟

مسافرت کردن و مدیریت کردن جت لگ همش به برنامه ریزی کردن بستگی داره. این برنامه ریزی شروعش با انتخاب زمانبندی درست پرواز ها برای به حداقل رسوندن جت لگ هستش.

قدم دوم اینه که برنامه ای رو ایجاد کنیم تا بتونیم با منطقه زمانی جدیدی که می خوایم در اون ساکن بشیم در آینده، همگام بشیم و این کار هم چند روز قبل از پرواز صورت می گیره.

ساعت بدن فوق العاده به نور حساسه و بنابراین اوقاتی از راه میرسه که شما می خواین صبح خیلی زود نور رو به سمت بدن خودتون جاری کنید تا بتونید بدن خودتون رو به اون سمت(موقعیت زمانی کشور مقصد) هدایت کنید.

چیز های دیگه ای که این وسط هستند برای این کار می تونه ورزش و تغذیه باشه، شما می تونید با این دوتا عامل هم کار کنید تا بتونید به موقعیت زمانی جدید خودتون رو سازگار کنید. به نظر من، با یک برنامه ریزی خوب یک راننده فرمول یک یا یک کارمند نباید بابت جت لگ واقعا دچار چالش بشه.

یک چیز دیگه هم که باید به خاطر سپرده بشه اینه که این فقط جت لگ نیست که عامل استرس و خستگی میشه و سبک زندگی هم یک فاکتوره. یک پرواز به استرالیا مثل یک مرحله تمرینی فوق العاده بزرگ می مونه و شما باید خیلی حواستون باشه که چه نوع تمرین، تغذیه و چه چیزهای دیگه ای توی زندگیتون هست که می تونه این وسط کارساز باشه تا شما هم از لحاظ جسمانی و هم روانی آمادگی خودتون رو حفظ کنید.

سباستین فتل و تیم فراری - مسابقه گرندپری چین 2018

سباستین فتل و آنتی کونتساس

9 – توی مسابقاتی که پیست ها خاصیت های خاصی دارن مثل رطوبت بالا، نیروی جی بالا یا مسابقه های شب هنگام، چه کارایی رو انجام میدی تا مطمئن بشی سب توی آماده ترین حالت ممکن میمونه؟

پایه و اساس کنار اومدن با پیست های متفاوت، نیازمند یک تناسب اندام کلی خوب و یک برنامه تنظیم شده درست و حسابی سالیانه هستش. چندین هفته طول میکشه تا ماهیچه در بدن وفق پیدا کنند و بنابراین شما وقتش رو دیگه ندارین که برای هر مسابقه جداگونه آماده سازی کنین. تنها استثنا این وسط گرما هستش.

هم در علم و هم در عمل نشون داده شده که گرما توی خونه می تونه به ورزشکار برای سازگار شدن (با شرایط) کمک کنه. این، اون معنا رو داره که بیایم محیط گرمتری رو برای تمرین کردن استفاده کنیم یا بر فرض مثال از یک سونا استفاده بشه. جفت این دوتا با هدف افزایش نرخ تعریق ورزشکار به کار گرفته میشن.

این مسئله مهم ترین چیز برای اولین مسابقات گرم سال بعد از یک زمستون سرد اروپایی به حساب میاد. بدن اصلا سازگار نشده و بدون تمرین با گرما و حرارت معین، ورزشکار ممکنه مشکل پیدا کنه.

10 – با قرنطینه چطور کنار اومدی و چطور این دفعه سب رو آماده کردی تا برای این فصلی که با تاخیر شروع شد آماده باشه؟

کووید-19 مطمئنا چیزهای وحشتناکی رو با خودش به دنیا آورد. خوشبختانه من تونستم سلامت خودم رو حفظ کنم.

وقتیکه کاملا مشخص شد که ما قراره برای یه مدتی توی قرنطینه بمونیم، من سعی کردم که دنبال چیزهای مثبت بگردم و به این فکر کنم که با این زمان اضافه ای که الان دستمون هست به چه چیزهایی می تونم برسم.

از دید کاری، ما خیلی زود یک برنامه تمرینی شش هفته ای رو تنظیم کردیم، اول کار که برای مسابقه احتمالی گرندپری هلند آماده باشیم و بعد وقتیکه کامل مشخص شد که فصل توی ماه جولای شروع میشه، برنامه گسترده تر شد. خیلی فوق العاده بود که یک زمان بیشتری رو داشته باشیم و بدون هیچ تعهد خارجی با یک روش و روند سازمان یافته ای به تناسب اندام لازم برسیم.

11 – کارت درسته، میدونی، الان خیلی ها هستن که از لحاظ روانی تحت فشارن و دارن لحظات سختی رو میگذرونن به خاطر تمام چیزهایی که توی دنیا هست (کرونا، از دست دادن کار و…)، اگر بتونی چندتا نکته بگی در مورد اینکه چطور میتونیم از این وسواسیت ذهنی و فشارهای روانی خلاص یا نه حتی شرایطمون رو بهتر کنیم بگی؟ اگر بگی خیلی دمت گرم میشه

وقتیکه اوضاع سخت میشه، یکی از مهمترین چیزها که باید خاطر آدم باشه اینه که بفهمیم چه چیزهایی رو میتونیم کنترل کنیم و نمی تونیم کنترل کنیم.

اگر به مشکل برخوردین، باید یک سری ابتکار عمل های کلیدی برای خودتون روی چیزهایی که می تونید کنترل کنید ترسیم کنید و هر روزی که از زندگیتون میگذره، همین ابتکارعمل هارو پیش بگیرید و انجام بدید.

خوش بختانهخیلی زود اوضاع آروم میشه و شما می تونید خودتون رو توی یه جایی بهتری ببینید.

عالی، سوال آخر، هیچ نصیحتی برای افرادی که میخوان توی این شغلی که تو هستی وارد بشن نداری؟

مربیگری توی فرمول یک هر سال بیشتر از سال قبل حرفه ای تر میشه و الان تقریبا همه مربی ها حداقل یک مدرک کارشناسی ارشد رو توی رشته مرتبط دارند. یک مدرک امروز واجب هستش.

من همینطور باید پیشنهاد بدم که هر فرصتی برای مربیگری توی ورزش های دیگه هم هست رو قبول کنید تا تجربه کار کردن با ورزشکارا رو پیدا کنید و جعبه ابزار خودتون رو برای حل مشکلات متفاوتی که یک ورزشکار ممکنه باهاشون روبرو بشه رو قویتر کنید.

بالاتر از اون، من پیشنهاد می دم که تحقیقات خیلی دقیقی رو در مورد این کنید که اصلا راننده بودن یعنی چی. فلسفه خودتون رو، روی چیزی که فکر می کنید بهترین کار هست توی این ورزش بسازید و اون رو به مدیران ما توی مرکز عملکردی هینتسا ارائه کنید و شاید در اون صورت شما شانسی رو برای کار با یک راننده پیدا کنید.

دمت گرم که با ما بودی، آرزوی موفقیت برای تو و سب داریم.

35 دیدگاه

 1. امید نورمحمدی

  9

  1

  با درود و عرض ادب خدمت سید بزرگوار…
  مصاحبه خیلی باحال و جالب بود و ممنونم. اختصاصی بودنش که واقعا جای تشکر بیشتر هم داره. میخواستم چندتا نکته بپرسم ولی گویا برخی از دوستان کلا نسبت به من حساس هستند و اگر صحبت یا موردی به ذهنم میرسه و میگم با موضع بدی برخورد میکنند.
  بعضی رفقا تصور میکنند من برای خودنمایی و یا چاپلوسی در اینگونه مباحث وارد میشم که اشتباهه. شاید خودم باعث بوجود آمدن این حس توی دوستان شدم.
  به هر روی جو جوریه که باب گفتگو بسته شده و من خیلی بابت این مورد متاسفم. همیشه مطالب شمارو دوست داشتم و دنبال میکنم.
  ارادتمندم

 2. DR3 FA14

  8

  0

  دستت درد نکنه سیدجان و تیم زحمت کش فرمول یک ایران که کلی زحمت کشیدین کی می شه که فراری اجازه مصاحبه با وتلو بده یا بینوتو رو

 3. Fastboy 44

  9

  1

  سلام
  مثل اینکه به صورت مویرگی آشنا دارین همه جا😁
  آقای حسینی میشه یه مصاحبه هم با کالن آنجلا ترتیب بدین?!(شمارشو که دارین😁)

 4. Mahmoud

  5

  0

  میگم آقای حسینی دیگه شورشو درآوردین از بس خوبین. دمتون گرم.
  یه سوال اینجور که من متوجه شدم مثل اینکه مربی عملکردی هم روانشناسی راننده رو انجام میده و روحیش رو حفظ میکنه هم آمادگی بدنیش رو حفظ میکنه هم زمانش رو تقسیم میکنه که باید چیکار کنه. درسته؟؟

   • Kh.k

    1

    0

    با عرض سلام و خسته نباشید .
    سید جان ممنون بابت تمامی زحماتی که میکشین
    همه ما میدونیم که خیلی سخته ،ولی با تمام این سختی ها مثل همیشه عالی و بی حاشیه هستین .🙏🙏🙏

 5. بیژن

  4

  0

  یه خسته نباشید جانانه بع بچه های فرمول وان ایران ؛امیدوارم همکاریتون با فرمول وان روز به روز گسترده تر بشه ‌.
  سید جان امکان این هست لباس و متعلقات اصلی تیم ها رو برای فروش بزارین تو سایت ؟ فکر کنم استقبال خوبی بشه .

  • سید علی حسینی

   4

   0

   ❤️، بدبختی این قیمت بی ثبات ارز هستش، به طور روزانه و ساعتی قیمت ها تغییر میکنه و کوچکترین آیتم حتی مثلا یه کلاه کپ لوئیس نسخه 2018 حتی بیاد ایران نزدیک 1 تومن یا بیشتر میفته…وضع ارزی با ثباتی داشتیم حتما این کار رو می کردیم.

دیدگاه خود را بیان کنید