فرمول یک ایران – هم‌تیمی های سابق سباستین فتل، کیمی رایکونن و دنیل ریکاردو معتقدند که راننده آلمانی تمام سعیش را می‌کند که بهترین عملکرد ممکن را به نمایش بگذارد و در طول فصل دوباره به اوج خودش برمی‌گردد.

در طول تعطیلات مربوط به شیوع ویروس کرونا بود که تیم فرمول یک فراری اعلام کرد قراردادش با سباستین فتل تمدید نخواهد شد و این تیم فصل آینده را با کارلوس ساینز ادامه خواهد داد.

این به معنی پایان شش سال تلاش فراری و فتل برای به دست آوردن پنجمین قهرمانی رانندگان برای فتل بود که در نهایت ناتمام ماند. قدم گذاشتن در مسیر مایکل شوماخر و به دست آوردن قهرمانی جهان همراه با فراری از بچگی آرزو سب بود.

در حال حاضر سباستین سعی می‌کند که تا حد ممکن با ماشین SF1000 فراری کنار بیاید و تا حد ممکن چسبندگی داشته باشد. هرچند که در هر صورت فاصله این ماشین با ماشین مرسدس و ردبول بسیار زیاد است.

با وجود بدترین تجربه فتل در طول 13 سال رانندگی حرفه‌ای خود، کیمی رایکونن معتقد است که سباستین در طول همین فصل همه چیز را تغییر خواهد داد:

من مطمئنم که او از شرایطی که پیش آمده خوش حال نیست اما خب این اتفاقی است که پیش آمده.

فراری در هر صورت فراری است مردم به این چیز ها اهمیت می‌دهند. مخصوصا ایتالیایی ها. اما شک دارم که این موضوع روی عملکرد او تاثیری داشته باشد.

فکر می‌کنم او به اندازه کافی در این ورزش بوده است و که بداند گاهی اوقات شرایط این گونه است و راهی پیدا می‌کند که اوضاع را تغییر دهد.

کیمی رایکونن در فصل 2007 آخرین قهرمانی فراری را کسب کرد و در حال حاضر هم برای آلفارومئو رانندگی می‌کند. این راننده معتقد است که فشار طرفداران و رسانه‌های ایتالیایی نمی‌تواند تاثیری روی عملکرد سباستین بگذارد.

من هیچوقت تفاوتی نسبت به دیگر تیم ها احساس نکردم.

مشخصا اگر شما تمام روزنامه ها را بخوانید کمی اوضاع بدتر می‌شود اما من به شخصه به آن ها نگاه نمی‌کنم.

زمانی که من آنجا بودم گاهی اوقات روز های بدی داشتیم و ایتالیایی هم گاهی اوقات در رسانه ها به شما سخت می‌گیرند. اما شرایط به این گونه است. شرایط در این بیزنس اینگونه است.

سکو مسابقه فرمول یک موناکو 2017 ؛ دنیل ریکاردو ، سباستین فتل و کیمی رایکونن

سکو مسابقه فرمول یک موناکو ۲۰۱۷ ؛ دنیل ریکاردو ، سباستین فتل و کیمی رایکونن

ریکاردو مطمئن است که سباستین فتل تمام تلاشش را برای بازگشت دوباره می‌کند

در ادامه دنیل ریکاردو هم که در فصل 2014 با فتل هم‎تیمی بود، گفت که به نظرش سباستین فتل تسلیم نمی‌شود و دوباره به دوران اوجش برمی‌گردد:

موضوعی که در مورد سب مطرح است، میزان علاقه‌اش به این ورزش است. او عاشقش است.

او کسی است که قرار است همه چیز را بررسی کند و راهی برای پیشرفت و پیدا کردن به سوالات بی پاسخ پیدا کند. فکر نمی‌کنم که او کسی باشد که تسلیم یک مشکل شود.

فکر می‌کنم او خیلی اهمیت می‌دهد. حالا یا علتش علاقه به این ورزش است یا اینکه غرور خاصی در خودش دارد. من از او انتظار دارم که دوباره به اوجش برگردد. قطعا چنین انتظاری دارم.

اگر می‌خواهد به این مسیر ادامه دهد و باور دارد که همانند ده سال گذشته می‌تواند در سطح بالایی انجامش بدهد، 100% باید در این ورزش بماند. او برای این ورزش خوب است. اما جواب به این موضوع به خودش ربط دارد.

27 دیدگاه

 1. امید نورمحمدی

  11

  13

  با درود ..
  بابت مطلب و ترجمه خوبی که انجام شده ممنونم. شخصا امیدوارم سب برای فراری حتی 1 امتیاز دیگر هم کسب نکند. بنظر من رفتار راننده باید در چهارچوب قردادش باشد و تلاش بیشتر بخصوص بعداز بی مهری های مدیران فعلی فراری با او اشتباه است.
  زمانیکه یک راننده متوجه میشود تیم به او اهمیت نمیدهد او هم نباید اهمیت بدهد ولی از سوی دیگر این بستگی به شخصیت راننده هم دارد.
  بوده اند بسیاری از رانندگان که وقتی متوجه میشدند در مسابقه افتخاری برای آنان وجود ندارد با هر بهانه ای ماشین را بکناری برده و پارک میکردند و از ادامه مسابقه سرباز میزدند و تیم هم بدلایل متعددی از روی موضوع رد میشد. یا زمانیکه تیم به تک امتیازهای آنان نیاز داشت و از راننده خواسته میشد برای تک امتیاز هم تلاش کند پاسخ داده میشد که “من قبلا … امتیاز کسب کرده ام!”
  چیزی که از سب مشاهده میکنیم تلاش تا آخرین ثانیه های مسابقه است. حتی در بدترین شرایط هم دست از تلاش بر نمیدارد . مثال آن مسابقه هفته قبل که علیرغم اینکه میتوانست بنا به خواسته تیم برای تعویض لاستیک برود و مسابقه را بدون امتیاز ترک کند ولی در کمال صداقت ادامه داد و برای تیم امتیاز گرفت.
  امیدوارم فصل بعد سب را در فرمول 1 ببینم…

  • Mohammad44

   13

   7

   آقای نورمحمدی الان مثلا به ناندو تیکه انداختید؟
   اتفاقا به نظرم اون رادیو یه مکالمه ی تاریخی می تونه باشه که مهندس الونسو بهش میگه اگه می تونی یه امتیاز بگیر و اون میگه من 1800(یا 1830) امتیاز گرفتم و بعدش میگه این یکی رو هم به خاطر من بگیر و ناندو هم تلاشش رو می کنه ولی طبیعتا با اون ماشین مکلارن نتونست

  • ّFerrari

   7

   10

   اقا امید من با نظر شما مخالفم.
   وظیفه سب هست (با توجه به گفته خودش که هیچ اختلافی بین ماشینا وجود نداره) که قرارداد داره تا اخرین روز قراردادش برای تیم فراری خواسته هاشو براورده کنه
   حواسمون باشه همین الان هم میتونن بجای سب ، نیکو هالکنبرگ (چون شخصا جایگزین لایقی برای سب میدونم در حد سب نیست ولی بین راننده های ذخیره فراری گفتم) نیکو بیاد
   پس سب دست از پا خطا کنه خیلی راحت میندازنش بیرون!

  • Ali n

   12

   3

   هیچ وقت اون صحنه که فک کنم تو مجارستان مک لارن هوندا آلونسو خاموش شد ( فصلشو یادم نیست فک کنم ۲۰۱۵ بود) رو یادم نمیره که آلونسو از ماشین بیرون میاد و با سعی می کنه ماشینو تا پیت لین هل بده تا بتونه تو مرحله بعد تعیین خط شرکت کنه. این تعهد آلونسو رو به تیمش میرسونه.
   اون جمله آلونسو برای ۱ امتیاز در واقع تلنگری بود به تیم مک لارن که بهشون بگه ناسلامتی شما قهرمان چندین دوره فرمول یک هستین و دومین تیم پرافتخار بعد فراری ولی به روزی افتادین که برای ۱ امتیاز بی ارزش که تاثیری هم تو رقابت قهرمانی نداره اصرار می کنین.

   • ّFerrari

    7

    1

    دوست عزیز
    سومین تیم
    فراری 16 قهرمانی
    ویلیامز 9 قهرمانی

  • Mahmood.gh

   14

   2

   ی قراردادی هست و باید بهش پایبند بود
   سب لطف نمیکنه سب وظیفشه
   ن سب تک تک رانندها وظیفشونه واسه حتی تک امتیاز تلاش کنن
   بعد اگه قرار بود سب اینکاری ک شما میگی بکنه ک دیگه سب نبود
   ببین دوست عزیز اصلا دلیل محبوبیت سب همینه اینکه حاشیه درست نمیکنه جو تیم اروم نگه میداره و واسه حتی تک امتیاز میجنگه اینه ک باعث میشه کسی مثل من ک فن مرسدسم هم سب دوس داشته باشم

  • iman

   3

   15

   همونطور که قبلا بارها گفتم بزرگتر از وتل هم در مقابل نام فراری هیچ نیستن و اگر وتل بخواد گربه رقصونی بکنه مطمئنا با یه ….درهای خروج رو بهش نشون میدن و یکی مثل هالکنبرگ رو جانشینش میکنن که فکر کنم در حال حاضر آماده تر از وتل هم باشه

 2. ّFerrari

  18

  1

  سب باید تصمیم بگیره ،
  تصمیم گیرنده اول و اخر هم شخص سباستین وتله!
  سباستین وتل قطعا هنوز هم میتونه برای طرفداراش روحیه و جنگندگی شو به رخ بکشه.
  ولی از خداحافظی ش هم حمایت میکنم چون 100% تصمیم خوده سب بوده و این قطعا همون فاکتوریه که طرفدارای هر راننده میخوان!

 3. ایرن

  12

  0

  یا شما جدیدا گیر دادین به هر خبری که از سب میاد و منتشرش میکنید. یا این روزها توی فرمول یک مد شده همه درباره فتل نظر بدند. البته اگه دومی باشه میشه گفت براننده های قدیمی و بزرگ حال حاضر فرمول یک از رفتن احتمالی فتل ناراحت هستند و با این مصاحبه ها دارند ناراحتی خودشون رو نشون میدند.

  • امید نورمحمدی

   7

   7

   هر دوتا حالتش درسته. این گیر دادن به رفتن سب مختص به این سایت نیست و بحث روز رسانه های فرمول یکه.
   دلیلش هم مشخصه. همه اهالی فرمول یک میدونند که سب پتانسیل قهرمانی با یک ماشین خوب رقابتیو داره و رفتنش در این برهوت راننده های قدرتمند تعجب برانگیزه. بنظر من جدای از مکس و لکلرک راننده با پتانسیل قهرمانی فعلا وجود نداره (همیلتون و سب را کنار گذاشتم و منظورم راننده های دیگر غیراز ایندو هستند).
   شاید طرفداران نوریس و راسل به این حرف من معترض بشن. کسی منکر توانایی های این دو جوان نیست ولی تا قهرمان جهان شدن راهی نسبتا طولانی در پیش رو دارند. بوتاس هم که غرق در اشتباهات گاها عصبی کننده است و هیچ پیشرفتی نشون نداده. بخصوص اینکه ماشینی در اختیارشه که بیشتر از 70 درصد موفقیت و امتیازتشو مدیون اونه.
   در این بین سب هم مثل همه راننده ها دشمنانی هم داره که با بزرگنمایی در اخبار مربوط به سب سعی دارند اینو حقنه کنند که این راننده به آخر خط رسیده.
   این دوگانه ای که بوجود آمده سوخت بیشتر اخبار مربوط به سب هست. تا جاییکه من متوجه میشم راننده ها و اهالی فرمول 1 و بیشتر هواداران این رشته دلشون نمیخواد سب بره و فراری و طرفدارانش منتظر هستند که خبر بازنشستگی سبو با خوشحالی اعلام کنند…

 4. BAHRAM

  3

  16

  چه فایده ای داره؟ دو سه سال قبل باید بهترینش رو به نمایش میگذاشت الان مثل شوماخر هم باشه دیگه اهمیتی نداره فراری با یه راننده دیگه قرارداد بسته فتل هم بدون تیم مونده

  • Seb the great

   7

   12

   با لگن ۲۰۱۷ تا پای قهرمانی رفت
   ۲۰۱۸ هم فوقش میتونست ب لوییس نزدیک تر باشه
   سب تمام تلاششو کرد فراری نتونست با اون اپدیت افتضاحی ک واسه سنگاپور اورد

   • بیژن

    11

    8

    لگن ۲۰۱۷ ؟؟؟؟ ماشین ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ فراری کاملا رقابتی بود ، ۲۰۱۷ بخاطر دومینوی اشتباهات و بدشانسی که از سنگاپور شروع شد فاصله اش با لوئیز زیاد وقهرمانی از دست رفت ، البته معتقدم ۲۰۱۷ برد لوئیز تو ایتالیا و گرفتن صدر جدول قهرمانی تو خانه فراری تمرکز سب و فراری رو بهم زد و خود سب مسابقه باکو ۲۰۱۷ رو بخاطر یه حرکت بچگانه سب از دست داد ،
    ۲۰۱۸ هم که از آلمان شروع شد، اون تصادف بنظرم تمرکز فتل رو از بین برد ، بعدشم که چند تا تصادف بد دیگه داشت ۲۰۱۸ ،فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ،ژاپن وامریکا از فتل و البته اشتباهات تیم باعث شد ۹۶ امتیاز رو از دست بدن ، ماشین به اون خوبی و رقابتی رو میگی لگن ؟
    غیر همیلتون اون دوسال کس دیگه ای تو مرسدس بود سب قهرمان میشد . اون دو سال رو فتل و فراری به اشتباهات خودشون باختن .

   • Mohammad44

    10

    7

    بیژن یه کم دیگه بگذره دوستان فراری ۲۰۱۷ رو با قاطر یکی می کنن

   • بیژن

    6

    3

    اره محمد جان
    حالا خوبه فیلم هاش هست که چه اتفاقاتی افتاده ، کیمی با اون سنش و همچنین اولویت تیم رو فتل هم تونست پل بگیره و هم پیروزی ، کیمی میتونست مسابقات بیشتری رو هم ببره ولی کاری که الان دارن با فتل میکنن اون موقع با کیمی میکردن ، خود فتل مصاحبه هاش هست تو اون دوسال که میگه ماشین خیلی خوبه و راضییه ، دیگه از حرف خود فتل معتبر تر میخوایید ؟
    من قصد تخریب فتل نیست ؛ ولی خداییش ماشین اون دو سال خیلی خوب بود ، فتل بعد تصادف اخر میشد بعد میومد همه رو میگرفت و تا دوم و سوم و چهارم میومد بالا تازه یه سری هارو لپ هم میکرد .
    اگه ماشین بد بود چطور اینکارو میکرد ؟
    چرا امسال کاری نمیکنه ؟
    چون ماشین امسال داغونه و همه هم قبول داریم .
    همه هم قبول داریم سب جزء بهترین هاست ولی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ قهرمان نشدنش ربطی به ماشینش نداشت .
    هر راننده و تیمی که کمتر اشتباه کنه قهرمان میشه .

   • Ghombolfang

    4

    5

    لگن ؟!؟! مرسی ادبیات * !
    دست ادمین محترم درد نکنه با این وضع نظارت کردنش !!

  • mehran

   3

   0

   هروقت ی همچین بحسی برا هر ورزش کاری. پیش میاد ازنقدر رسانه ها میگن تا اگ چیزیم نباش خودشم باورش میشه اگ کاریس نداشته باشن بهتر از اینا عمل میکنند سب هم ک این قدر خونسرد میخواد در ارامس بهترین عمل کردشو نشون بده

 5. م.یوسفوند

  9

  1

  یه ویژگی خاص و عجیبی که از سب فتل همیشه دیدم و البته کاملا هم درکش میکنم اینه که میزان انگیزه و جنگندگی و توانشو اکثرا فقط وقتی میشه دید که داخل کاکپیت یه خودرو رقابتی بوده باشه.ولی وقتی خودرو رقابتی نباشه بشدت سطح رانندگیش افت می‌کنه و اصلا بنظر میرسه که مسابقات رو رها می‌کنه( مواقعی که اسپین میشه)سال۲۰۱۴و البته امسال مثال بارز این موضوعه

 6. Saeedreza

  11

  3

  اتفاقا این نشون دهنده اینکه راننده هايي که تو فرمول یک اسم و رسمی دارن و جز بزرگان این رشته هستند معتقد هستند وتل یک راننده مصمم با اراده هست وبااستعداد و توانایی رده های بالای جدول رو داره
  کیمی، همیلتون، ریکاردو و دیگر بزرگان از روی چاپلوسی این مصاحبه هارو انجام نمیدن قطعا وتل ميتونه شش و هفت سال تو اوج رانندگی بکنه
  خودرو و تیم درستی داشته باشه برای قهرمانی میجنگه و تو رده های اول همیشه میبینمش
  گرچه شرایط الان جوری رقم خورده نميتونه جزو نفرات جلویی مسابقه بده ولی اين اصلا ارتباطی به وتل نداره

 7. Jingoozz

  9

  7

  برعکس نظرات بعضی تازه کارشناسان عزیز ، من معتقدم جناب فتل باید در فرمول یک بمونه و عیار واقعیش تو یه تیم متوسط مثل ریسینگ پوینت مشخص بشه ، کاری که راسل در ویلیامز در حالی که تازه وارده جلوی یکی مثل کوبیتسا کرد یا آلونسو تو مک لارن ضعیف در مقایسه با هم تیمیش و با درنظر گرفتن پتانسیل تیمشون، یا لکلرک الان تو فراری تو اولین فصل های حضورش یا لاندو در مک لارن…
  فتل عادت کرده تیم 100 درصد پشتش باشه و ماشین هم مطابق سلیقه اش که بتونه نتیجه بگیره تازه اونم نه جلوی امثال مکس و لوییس و دنیل و شارل جوان ما! جلوی امثال وبر و رایکونن !!
  بازنشستگی اعلام کردنش تو این سن، یه مقدار ترس و کمبود جرات رو تداعی میکنه…

دیدگاه خود را بیان کنید