فرمول یک ایران – مدیر تیم فرمول یک ردبول، کریستین هورنر گفته است که احتمالا مرسدس در قضیه داکت ترمز تیم ریسینگ پوینت مقصر است. موردی که شکایتش به دادگاه بین المللی کشیده شده است.

تیم فرمول یک ریسینگ پوینت به دنبال شکایت رنو از داکت های ترمزشان 400 هزار یورو جریمه شد و 15 امتیاز رقابت قهرمانی را هم از دست داد. این تصمیم‌گیری توسط فیا گرفته شد و پیرو آن به ریسینگ پوینت اجازه داد که به استفاده از داکت های ترمزش ادامه دهد البته با هر بار استفاده توبیخ خواهد شد. همان طور که در گرندپری بریتانیا 2020 توبیخ شد.

البته هیچ جریمه‌ای برای مرسدس در نظر گرفته نشد و از نظر فیا این تیم هیچ قانون شکنی نکرده است.

در حال حاضر تیم های رنو و فراری هر دو پیگیر اعتراض خود به این تصمیم هستند اما مک‌لارن و ویلیامز که پیش تر به این جریمه اعتراض کرده بودند، دیگر پیگیر این اعتراض نشده‌اند.

تیم ردبول ریسینگ تصمیم گرفت که به این تصمیم گیری اعتراض نکند اما آن‌ها این جریان را تحت نظر گرفته‌اند چراکه ردبول دو تیم فعال در فرمول یک دارد و نتیجه این اعتراض می‌تواند در روند همکاری این دو تیم تاثیر مستقیم بگذارد.

کریستین هورنر معتقد است که مرسدس ممکن است در این روند مقصر باشد و احساس می‌کند که ممکن است مرسدس و ریسینگ پوینت در مورد داکت ترمز و دیگر اطلاعات فنی با هم همکاری کرده باشند:

خب این موضوع جالب است. فکر می‌کنم بزرگ‌ترین موضوعی که به دنبالش هستیم این است که مشخص شود در ادامه چه چیزی مجاز نیست.

مشخصا ردبول در شرایط خاصی است و 100% از سهام دو تیم فرمول یک را در اختیار دارد. به همین دلیل ما همواره به طرز سختگیرانه‌ای قوانینی که خیلی خیلی واضح در آخرین قرارداد کنکورد آمده است را رعایت کرده‌ایم.

به همین دلیل برای ما تصویر بزرگ‌تر مهم است. این فقط در مورد داکت ترمز نیست؛ در مورد فلسفه موارد مجاز و غیر مجاز است.

در مورد مرسدس، مطمئنم که سوال‌هایی مطرح خواهد شد. چون اگر تیمی که این موارد را در اختیار گرفته است مقصر شناخته شود، مسلما تیمی که این اطلاعات را در اختیارشان گذاشته هم قانون شکنی کرده است. این چیزی است که فیا باید در نظر بگیرد.

هلموت مارکو ، کریستین هورنر و سیریل ابیتبول

کریستین هورنر تاکید کرد که با وجود این که آن ها در پروسه اعتراض به داکت ترمز ریسینگ پوینت نیستند، همچنان معتقدند که این تیم باید با جریمه سنگین‌تری مواجه می‌شد:

ما بخشی از آن نیستیم چراکه در حال حاضر تیم‌ها به انداره کافی به این موضوع اعتراض کرده‌اند. رنو هم قبلا شکایت کرده بود.

اما این جریمه برای ما هم قابل قبول نیست چون به اندازه‌ای که امیدوار بودیم شرایط را توضیح نداده است. امیدوارم این موضوع در پروسه اعتراض اتفاق بیفتد.

برای یک وکیل درک این موضوع که شما به خاطر چیزی پنالتی دریافت کنید و دوباره در سه رقابت پشت سر هم از همان تنظیمات استفاده کنید و صرفا توبیخ شوید، سخت است.

یک تیم تا چه زمانی همچنان توبیخ می‌شود؟ فکر می‌کنم این به اندازه کافی مشخص نیست و به آن فکر نشده است. به همین خاطر مهم است که به این مورد شکایت کرد.

23 دیدگاه

 1. Schwaben

  10

  3

  بنظرم ی سری اتفاقا داره رخ میده
  مرسدس قدرت مطلق هست دلیلی نداره میانجیگری کنه بین دو طرف !
  اینکه مکلارن و ویلیامز اعتراض شونو پس میگیرن عجیبه !
  الان همه انگشت اتهام رو به سمت مرسدس میبرن خب این طبیعتا برای فضای تیمی مرسدس خوب نیست.

  • BAHRAM

   5

   2

   ویلیامز که مشتری مرسدسه و مکلارن هم سال اینده از پیشرانه مرسدس استفاده خواهد کرد این طبیعیه که منصرف بشن
   به نظر من نمیشه از قضیه مرسدس و ریسینگ پوینت به این سادگی گذشت فدراسیون جهانی اصل رو بر این گذاشته که ریسینگ پوینت از مرسدس کپی کرده برای همین مرسدس رو تبرئه میکنن. اما اگر ثابت بشه که مرسدس طراحها و نقشه های ماشین فصل قبلش رو به ریسینگ پوینت داده اونوقت این داستان ها دامن مرسدس رو هم خواهد گرفت به نظر میاد فیا به مرسدس اجازه داده این قضیه رو یه جوری ببنده و کار به دادگاه و تحقیق و تفحص از ریسینگ پوینت نکشه

   • Mahmood.gh

    0

    0

    دوست عزیز معلومه مرسدس بهش داده
    این داکت ترمز پارسال تو لیست نبوده و ریسینگ پوینت پول میداده و میخریده
    الان چطور میخوان مرسدس محکوم کنن پارسال پول گرفتن و فروختن

 2. DR3 FA14

  9

  0

  خود ولف گفته بود که با دوربین سه بعدی از ماشین هاشون عکس گرفتن و نمی دونست اون دوربین از کیه ولی شاید این حرف دروغ باشه شایدم راست و شاید مرسدس گناهکار باشه شایدم بی گناه

  • mahyar

   8

   0

   داکت ترمزی که توی چرخ های عقب هست رو چجوری با دوربین سه بعدی وقتی مرسدس ها بیرون میومدن گرفتن ؟
   پس چرا ما توی فصل پیش ندیدیم که مرسدس داد و بیداد کنه که آقا دارن با دوربین سه بعدی از ما عکاسی میکنن ؟
   یکم توتو اینجا صحبت هاش با وجود این که مدیر عالی هست عجیب هست .
   با دوربین سه بعدی نمیشه به این راحتی هاچیزی رو اسکن کرد . اونم از او فاصله و با اون دقتی که داکت ترمز رو عینن طراحی کنن .

 3. Mekaeel

  5

  4

  این که مرسدس گناه کاره یا نه رو کاری ندارم ولی یه چیزی خیلی جالبه که همه تیم ها تازه دارن با مرسدس ۲۰۱۹ توان رقابت پیدا میکنن اونوقت بعضی ها انتظار دارن تیمی بتونه با مرسدس ۲۰۲۰ رقابت کنه؟! مرسدس سال بعد هم اگه همین ماشینو بیاره قهرمانه

 4. lewis

  7

  7

  اگه فک میکنین مرسدس تخلفی انجام داده خب شکایت کنن
  چرا فقط تو رسانه ها حرف میزنند ؟ چون خودشون بهتر میدونن که هیچ دلیل مبنی بر تخلف مرسدس وجود نداره و میخوان با جنگ روانی ” غیر اخلاقی ” مرسدس و همیلتون شکست بدن گرچه بازهم موفق نمیشن

   • Rossi

    10

    1

    چرا تا اتفاقی میوفته اسم همیلتون وسط میاری معلومه دلت از جای دیگه پر هست / حتی اگه مرسدس گناهکار باشه که به احتمال زیاد هم هست ربطی به همیلتون نداره 😒

   • Amin

    0

    0

    ب حرفهای هورنر استناد کن
    *
    ب علاوه تا جایی که شنیدم داکت ترمز رو تو ژانویه خریدن
    منظور‌ توتو طراحی بیرونی ماشین ریسینگ پوینته!

   • Mahmood.gh

    4

    0

    بابا بیخیال مافیا انگلیسی؟
    منظورت همون مافیایی ک قضیه موتور فراری ماست مالی کرد و صداش در نیاورد؟

   • H.farahani

    3

    1

    محمود خان.ارادت
    ماست مالی نکنید.مشخص شده لوییز و ولتری داکت ترمز و چندتا قطعه دیگه از کارخونه کش رفتن و فروختن به استرول.مرسدس صداشو درنمیاره.:))))

 5. Ali seb

  5

  2

  یعنی ریسینگ پوینت فقط جریمه داده و طراحی داکت ترمز رو تغییر نداده ؟
  اگه اینجوریه خب فراری هم یه جریمه میداد و باز از اون سیستم گول زننده سنسور جریان سوخت استفاده میکرد !!!

 6. Amir Bagheri

  1

  2

  سالهای قبل که کرونا نبود، بقیه‌ی تیم‌ها عکاس هاشون اجازه داشتن وارد بقیه‌ی گاراژ ها بشن.
  خود فیلمبردار‌های فرمول‌یک هم زوم میکردن رو جزئیات ماشینا!😂
  این که مرسدس‌ طرح های W10 رو داده باشه یا خود ریسینگ‌پوینت‌ از روی عکس‌های عکاس‌ها، کپی کرده باشه، خدا داند!
  ولی ماشین ریسینگ‌جوینت با W10 فرق زیاد داره.
  البته ممکنه واقعا آپ‌دیت باشه. ولی بعیده. چون ریسینگ‌پوینت‌ روی بعضی چیزای‌ W10 آپ‌دیت زده که خود مرسدس آپ‌دیت نزده.(روی W11)
  این داکت‌ ترمز رو هم از رو عکس میشه کپی کردا!😂
  ولی بازم میگم. راست و دروغ رو فقط بنز میدونه، با پلنگ‌صورتی، با خدا!😂

 7. امید نورمحمدی

  1

  2

  یک مسئله برای فیا وجود داره : عدم افشای تقلب فراری در حالیکه تقلب اثبات شده بود!!! تاد بارها صحبت از این میکرد که شخصا خواهان شفافیت در باره حکم فراری است ولی طبق بندی نمیتواند از تخلف فراری ابهام زدایی کند!!!
  وقتی در دستگاه اجرایی مثل فیا چنین احکام نامشخص و پر از ابهامی صادر میشود مشخصا میبایست منتظر سواستفاده سایرین از این نقطه ضعف باشیم.
  سوالی که مطرح میشود این است : آیا داکت ترمز که کپی شده جریمه سنگین تری دارد یا تخلفی که با عدم ادامه آن ماشین حدود 1 ثانیه کندتر میشود! ممکن است هوادار عادی یا طرفداران فراری ادعا کنند هیچ تخلف یا تقلبی صورت نگرفته ولی حتما مدیران تیمها و روسا و تصمیمگیران فیا و مدیران ارشد فراری از کم و کیف تخلف فراری آگاهی کامل را داشتند که فراری بدون هیچ اعتراض رسمی از ادامه آن تخلف منصرف شد و تیم نایب قهرمان 2017-2019 که تا مرز قهرمانی هم پیش رفت امروز برای کسب رتبه سوم و چهارم میجنگد.
  حال و در این زمان همین حضرات بدنبال شکایت از تیمی هستند که از فصل بعد بنوعی وجود خارجی نخواهد داشت و این در حالیست که در یک فصل نصفه و نیمه و غیر استاندارد و غیرمنصفانه بسر میبریم. فصلی که دو مسابقه در پیستهایی خاص برگزار میکنند و قرار است برای اولین بار در پیست اختصاصی یک تیم مسابقه ای با تنها یک تمرین برگزار شود و یا در پیستی که قبلا غیر استاندارد و خطرناک تشخیص داده شده بود مجددا مسابقه برگزار شود و …
  واقعا داستان ته سوزن و درب دروازه برای فیا مصداق دارد. تنها راه جلوگیری از اینگونه تخلفات و تقلبات برخورد منصفانه با همه تیمها و شفافیت در اعلام تخلفات است. چیزی که اروپاییها خود را سرآمد آن میدانند و همواره انگشت اتهام را بسمت کشورهای آسیایی و آفریقایی میگرفتند که شفافیت در آنها وجود ندارد!

  • Hamed

   0

   0

   ببین آقای شرلوک متخصص توطئه شناسی اولا که نتونستن اثبات کنن فراری تخلف کرده وگرنه مدرکی ادله پسند برای اثبات تو دادگاه وجود داشت تا الان رو شده بود بعدشم فراری تونست از لوپ هل استفاده کنه وقتی خود fia قانونی میزاره باید ابزار کنترلش رو هم داشته باشه وقتی ابزار کنترلت کامل نیست هر تیمی حق داره با هنر مهندسیش قانون رو بپیچونه بدون اینکه اثبات بشه گناهکاره. دیدیم وقتی که امسال ابزار کنترل انجین ها دقیق تر شد هر تیمی که پارسال میتونست دور بزنه فیتیلش رو کشید پایین
   یا حتی خود مرسدس که سیستم DAS رو آورده و همه رقبا میگن غیر قانونیه ولی نمیتونن اثبات کنن و چون به نظر نرمال نمیاد عملکردش و نتونستن ثابت کنن فقط سال بعد غیر مجاز شد. به همین راحتی .

   • amir.h.n997

    0

    1

    شما حرفات خودشون همدیگه رو نقض میکنن !خوبه که منبع خبری همه مون یکیه اونوقت شما طوری حرف میزنی انگار بقیه تا حالا توی غار بودن !
    مگه خود ژان تاد نیومد گفت فراری نمیخواد در مورد موتورش شفاف سازی بشه؟
    مگه فیا قبل از شروع فصل جدید سنسور سوخت دومی رو معرفی نکرد ؟
    دلیل این سنسور چی میتونه باشه؟ جز اینکه راه دور زدن فراری و بقیه رو از این طریق ببنده میتونه دلیل دیگه ای داشته باشه ؟
    پس نگو نتونست ثابت کنه مگر خود فیا طراح این قوانین نیست یعنی وقتی تیمی دورشون میزنه نمیتونه بفهمه کجای کار میلنگه ؟ خود فیا برترین مهندسها رو داره پس یه دسته کندذهن طرف فراری نیستن ! فیا خوب هم میدونه کجای کار میلنگه و جلوشو هم گرفت و فراری باید شکرگزار باشه که امتیازاتی که تفاوت های میلیون دلاری ایجاد میکنند رو ازش پس نگرفتن !
    سیستم das هم درسته با استفاده از حفره قانونی درست شده اما فرقش اینجاست مرسدس روز اول فیا رو در جریان این باگ گزاشته و گفته میخوام ازش استفاده کنم فیا هم گفته چون اولین نفر پیداش کردی یک فصل ازش استفاده کن و بعدش ممنوع میشه اما فراری سنسوری که صرفا برای جلوگیری تخلف طراحی شده رو بدون اجازه دور زده و قانون رو شکسته این دوتا خیلی فرق دارن .
    طراحی یک مکانیزم هیدرولیکی از حفره قانونی با دور زدن مستقیم خود قانون زمین تا آسمون فرق داره پس نیاید بگید مافیای مرسدس والا این کار فراری مادر مافیا بود !
    تازه اگر داد بقیه تیمها درنمیومد از این تخلف فراری امسال هم فراری همون کارو با سنسور سوخت میکرد بدون شک و فیا هم چشماشو میبست !!!

   • Hamed

    0

    0

    خب خداروشکر ابهام برطرف شد پس فیا به مرسدس گفت آفرین به تو که سوراخ قانونو پیدا کردی و گفتی پس جایزه اش اینه که یک فصل میزارم غیر قانونی استفاده کنی و آقای فراری شمام چون سوراخو پیدا کردی ولی نگفتی امسال ممنوعت میکنم و یک سنسور هم اضاف میکنم دیگه نفس نتونی بکشی

    راستی بدون اجازه دور زده یعنی چی ؟ مگه میشه با اجازه دور زد (تخلف کرد)؟
    وقتی تکنولوژی نظارتت کامل نیست و تیمی میتونه دورش بزنه پس نوش جونش اونی که قانون گذاره باید ایراد کارش رو درست بکنه یسری انگار خودشون رو زدن به اون راه نمیدونن رقابت تو فرمول 1 یعنی چی “تک تک ” تیما اگر سوراخی تو قانون پیدا کنن ازش استفاده میکنن

    بعدشم چطور شما از اینجا اینقدر مدرک داری که ثابت کردی فراری دستش با فیا تو یه کاسس ولی مادر مچ گیری یعنی کریستن هورنر هنوز نتونسته ثابت کنه و ببرتشون دادگاه؟؟

 8. بیژن

  1

  1

  وقتی مرسدس پارسال داکت ترمز رو تو یه روند قانونی فروخته به ریسینگ دیگه کجای کار غیر قانونیه ؟ فقط مثل اینکه پارسال ریسینگ از این داکت ترمز استفاده نکرد و امسال استفاده کرده . مشکلش همینه .
  پس ربطی به مرسدس نداره وقتی خودشون اعلام کردن پارسال این قطعه رو فروختم .

دیدگاه خود را بیان کنید