فرمول یک ایران – قماری که تیم هاس در دور گرم کردن مسابقه فرمول یک مجارستان به کار برد، باعث کسب امتیاز و همینطور جریمه 10 ثانیه ای در پایان کار شد.

جریمه ای که برای تیم هاس به دلیل دستور آمدن به پیت به کوین مگنوسن و رومن گروژان برای تایر های خشک به جای بارانی در دور گرم کردن داده شد، جنجال زیادی را ایجاد کرد و انتقادات زیادی را بلند کرد.

کل هدف فرمول یک این است که تیم ها بتوانند با تصمیمات درستی در شرایط برابر به یک برتری برسند اما اینکه قوانین چنین چیزی را محدود می کند واقعا چیز تمسخرآمیزیست.

جریمه تیم هاس در فرمول یک مجارستان

قانونی که طبق آن هاس جریمه شده، طبق بند 27.1 می باشد که می گوید:

راننده باید خودرو را به تنهایی و بدون کمک و دستیار رانندگی کند.

اما یک بخشنامه فنی وجود دارد که در دور گرم کردن به دلایل ایمنی ارتباطات و مکالمات را محدود می کند.

دوباره به یک نقطه ای رسیدیم که داشتن قوانین زیاد و دست و پا گیر برای فرمول یک بد است. بخشنامه فنی باید محدودیت هایی را نسبت به راهنمایی از طرف تیم برای راننده در مورد چگونگی گرم کردن تایرها یا چطور بهترین استارت ممکن را داشته باشند باشد نه اینکه در مورد شرایط جوی و استراتژی تایر محدودیتی قائل شود.

گونتر استاینر و کوین مگنوسن - کانادا 2019

گونتر استاینر و کوین مگنوسن

موضوع فقط مکالمات لفظی که نیست!

علاوه بر این موضوع، اطلاعاتی که روی فرمان راننده نسبت به نقطه بهینه کلاچ و دماهای آن، همگی طراحی شده برپایه الگوریتم هایی هستند که تیم آنها را ایجاد کرده نه راننده، بنابراین آیا این اطلاعات به عنوان سیستم دستیار راننده نمی باشند؟ موضوع فقط مکالمات لفظی که نیست!

همانطوری که فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی گفت، متاسفانه تصمیم استراتژی تایر جزء استثناها نبود و داوران مجبور شدن که در چارچوب قوانین رفتار کنند و این در حالی بود که رفتار منطقی چیز دیگری بود.

بحث کردن در مورد شرایط جوی و احتمالات انتخاب تایر همگی بخشی از این ورزش هستند و باید به خاطر داشته باشیم که این یک ورزش است.

چرا دنیل کویات برخلاف هاس جریمه دریافت نکرد؟

نکته جالب این داستان را دنیل کویات تیم آلفاتاوری رقم می زند…

داستان هاس به این شکل بود که کوین مگنوسن در همان ابتدا متوجه می شود که تایر مناسب پیست چیز دیگریست و فقط این موضوع را به تیم اطلاع می دهد ولی نمی گوید که به پیت می آید…تیم از او می خواهد که به پیت بیاید.

دنیل کویات نیز در شرایط مشابه، مستقیم به پیت می آید و چون تیم، او را نادیده گرفته بود و به او نگفت که به پیت بیا و پاسخی به سوال های وی نمی داد، جریمه دریافت نکرد.

این قانون نه چندان درست تعریف شده و پر اشکال، باعث می شود که دیگر هیچ تیمی جرئت نکند چنین تصمیمات شجاعانه ای را بگیرد. در نظر داشته باشید که یک تیمی به مانند هاس برای چند دور در مسابقه فرمول یک مجارستان، خودروهایش در رده سوم و چهارم قرار داشتند و این اتفاق ممکن است که دیگر رخ ندهد!

کوین مگنوسن هم تا آخرین لحظه مسابقه بهترین و بالاترین حد از توان خودروی فوق افتضاح هاس را بیرون کشید و توانست امتیازی را کسب کند. این تیم در فرمول یکی که تیم برتر چندین دور از خودروهای ضعیف تر جلو افتاده بود، بابت چنین تصمیم و اقدامی نیازمند تشویق بود.

رومن گروژان - تعیین خط گرندپری بحرین 2018

رومن گروژان

معادلات پیچیده برای تیم هاس برای دریافت جریمه

حتی جالب تر اینجاست که اگر کوین می گفت من دارم به پیت می آیم، موردی نبود اما اگر می گفت که من به پیت بیایم و این جمله را سوالی مطرح می کرد، جریمه می گرفت! در نظر داشته باشید که چقدر یک راننده می تواند بدون گرفتن تاییدیه از طرف تیم اطمینان داشته باشد که تیم آماده برای انجام کار و اقدامات مد نظر است! آیا اگر کوین مگنوسن شخصا این کار را انجام می داد و تیم آماده نبود اوضاع به این شکل رقم می خورد؟

ما همیشه صحبت از داشتن یک مسابقات خوب می کنیم اما وجود قوانین بسیار زیاد و بیش از حد پیچیده ای که گاهی اوقات هیچ منطقی را نمی سازند و خودشان علامت سوالات بیشتری را ایجاد می کنند مانع از این امر و مسئله می شود. علاوه بر آن، طرفداران تازه واردی که به فرمول یک علاقمند می شوند، ممکن است ضدحال خیلی بدی را در پایان مسابقه دریافت کنند و دیگر این ورزش را تماشا نکنند.

جامپ استارت هم داستان دارد…

می توانیم این مسئله را به قضیه جامپ استارت نیز تعمیم دهیم. جامپ استارت تعریفی که برای همه مطرح شده، جا به جایی پیش از لحظه شروع مسابقه می باشد. اما می بینیم که برخی موارد به راننده ای که این کار را کرده جریمه تعلق می گیرد و برخی موارد هم نه.

اما برای طرفدار و تماشاگری که دارد مسابقه را تماشا می کند، جامپ استارت کسی که جریمه گرفته و نگرفته هیچ تفاوتی ندارد و فیا توضیح می دهد که یک فرستنده ای روی خودرو و یک سنسوری روی پیست وجود دارد، یک تلرانسی هست، همه این ها اگر دلیل بر خطا بدهند آن وقت جریمه تعلق می گیرد. چرا اینقدر پیچیدگی؟ این مسئله را چطور به کسیکه اخیرا به فرمول یک علاقه مند شده و در حال تماشای مسابقات است، باید توضیح داد که قابل قبول باشد؟

چطور باید قرارگیری در جایگاه شروع مسابقه و میزان مجاز قرارگیری فاصله تایر نسبت به خط زرد و میزان حرکت مجاز و نگرفتن جریمه توضیح داده شود، آن هم برای فردی که صرفا می خواهد مسابقات اتومبیلرانی تماشا کند، ساده و قابل قبول باشد که چشمان خودش را باور نکند و به سنسور ها و حسگرها فقط اعتماد کند و هر چه که آنها نشان می دهند و می گویند را درست و قابل قبول بداند و نظر خودش را اصلا درست نداند! بی دلیل نیست که فرمول یک حتی با این وقفه طولانی مدت خودش و بازگشت مجدد، دوباره انتقادات زیادی را دریافت کرده است.

قمار هاس جواب داد اما…

هاس نشان داد که می تواند صرفا با یک قمار ساده در انتخاب تایرها حداقل برای چند دور هم که شده برای تیم های برتر خط و نشان بکشد و عملا ردبول و ریسینگ پوینت و حتی یک خودروی مرسدس را نیز در پشت سر خودش قرار دهد. جای تعجب بود که چرا برخی از تیم های سطح پایین دیگر چنین قماری را انجام ندادند.

فرض کنید که اگر دو الی سه تیم دیگر نیز چنین کاری را می کردند عملا خودروهای تیم های برتر با یک فاصله قابل توجهی پشت سر خودروهای کندتر و در ترافیک بدون پرچم آبی آنها در یکی از بدسبقت ترین پیست های تقویم قرار می گرفتند و مطمئنا ما در آن حالت، مسابقه به مراتب هیجان انگیز تری را داشتیم.

رنو، آلفارومئو، ویلیامز، هاس، آلفاتاوری چیزی برای از دست دادن نداشتند و هر کدام می توانستند چنین کاری را انجام دهند ولی متاسفانه چنین تصمیمی را نگرفتند. یکی از بزرگترین بازنده های این مسابقه، تیم رنو بود. آنها خودروی کندی ندارند، راننده های ضعیفی هم ندارند. عملا می توانستند با یک استراتژی شجاعانه تر امتیازات زیادی را با خود به خانه ببرند.

ظاهرا تنها چیزی که الان نیاز داریم الفاظ زیبای عالیجناب گونتر استاینر در وصف داوران فیا و فرمول یک می باشد.

38 دیدگاه

 1. |ZXE-LECLERC16|

  11

  1

  «الفاظ زیبای عالیجناب گونتر استاینر در وصف داوران فیا و فرمول یک!!!»
  عالی >:))))))))))))))))))
  ولی جدا از این جمله
  واقعا دیگه فیا داره زیادی به یه چیزایی گیر میده
  و خودروی فوق افتضاح هم کاملا درست و عالی بود
  ممنون از سید عزیز
  واقعا سرحال اومدم با این پست

 2. benota

  2

  3

  خارج از بحث های این پست ، بنظرم بدترین مدیر همین گونتر استاینر هستش که اصلا بلد نیست بحران هارو مدیریت کنه و بدترین راننده ممکن رو چند فصل نگه داشته ، با اون همه تصادف و خرابکاری ( مالدونادو این نسل) یعنی چه حامی مالی پشتش هست که هنوز پشت فرمون میشینه ، ⁦🤦🏻‍♂️⁩

   • رضا red horse

    3

    0

    یکی از نقاط قوت شماهمین نقدپذیری شماهست،که باعث شده اینقدر این مجموعه محبوبیت پیدا کنه ،
    حتی اگه یک اشتباه تایپی باشه ،
    سید میشه یه توضیحی درباره (اشتوتگارت یامودنا فرقی نداره ،اکستازیمون یکیه)بدین؟چندساله برام سواله ولی نمیدونم دقیقا به چه چیزی اشاره کردین؟
    البته اگه فضولی نباشه و امکانش هست جواب بدین،
    ممنون😊😊😊😊😊😊😊

   • سید علی حسینی

    1

    0

    ارادت❤️

    در مورد اون جمله هم منظورم، انتخاب رفتارکردن باهم بر حسب چیزهای مشترک بین خودمون

 3. Hassan Mohebbi

  11

  3

  مگه صحبت با تیم تو دور گرم کردن جریمه داره؟؟؟
  اخه اگه اشتباه نکنم کانادا ۲۰۱۹ بود که لوئیس داشت تو دور گرم کردن یه چیزایی تو رادیو میگفت!!!

  کلا به تیم‌های ضعیف و میان‌رده سریع جریمه میدن. مثل المان ۲۰۱۹ که الفارمئویی‌ها رو سلاخی کردند. ولی به تیم‌های بزرگ خیلی سخت‌گیرانه‌تر و بعد سه ساعت اگه قراره جریمه‌ای بدن اونوقت اعلام می‌کنند. مگر اون‌که راننده‌ش سباستین باشه، اونوقت ضربتب پنالتیش میدن.🤦‍♂️😏

 4. Shabneshin

  4

  2

  در خصوص‌بحث جامپ استارت و دخالت سنسورها وتلورانس باهاتون موافق نیستم.به نظرتون تنها ایراد این قانون مشکل فهم برای بیننده تازه کاره؟
  ظاهرا قانون میگه اگر از یک حد(همون تلورانسی که فرمودید) جابجایی بیشتر نباشه ایرادی نداره.گمون نمیکنم غیرمنطقی باشه.
  اینکه بخواهیم با هر وسیله ای تنور رقابت را داغ کنیم اصل ورزش را زیر سوال میبریم. مثل این می ماند که به یوسین بولت بگوییم چون تو از نظر فیزیکی خاص هستی، تمرینات سنگینی انجام میدهی و استعداد عجیب و غریبی در دویدن داری و در همه مسابقات بدون دردسر اول میشوی دیگه بیننده ها حوصله شون سررفته و تشنه دیدن رقابت میلیمتری هستند.به همین دلیل باید پنج متر عقبتر از بقیه استارت بزنی!
  به نظرتون این مشکل را حل میکنه؟در بقیه ورزشها هم میشه نمونه پیدا کرد.رئال و بارسلونا توی فوتبال دائم بااین انتقاد روبروهستن که وقتی همه ستاره ها را میخرند دیگه قهرمانی‌هاشون ارزشی نداره. فکر نکنم فراری و مرسدس گناهی داشته باشند یا ردبول، که مهندس ها و طراح هاشون نوابغ این رشته هستن.باید به ذات ورزش هم فکر کنیم

  • سید علی حسینی

   5

   3

   بحث ساده سازی قوانین برای مخاطبای جدید مطرحه که فرمول یک اصلا توش خوب کار نمیکنه و یکی از ضعف های اساسیشه برای جذب و نگهداری مخاطب

   یوسین بولت انسانه، فرمول یک انسان و خودرو هستند که همین مسئله پیچیدگی کار رو میاره و باید ساده سازی انجام بشه. استعداد هم قابل اندازه گیری نیست.

   مهندسای فرمول یک تفاوت آنچنانی باهم ندارن برخلاف باورعمومی که فکر می کنن مهندس مرسدس نابغست و مهندس ویلیامز چیزی بارش نیست. مهندسای مرسدس همونایی هستند که تا قبل از راس براون بیاد توی هوندا و براون جی پی رو بسازه کسی اونارو حساب نمی کرد. بعد هم دوباره باز چندین سال سخت و دوباره این افراد کنار هم بعد از 2009 توی سال 2012 و 2013 به تیم برنده تبدیل شدند و توی 2014 به تیم حاکم.

   در مورد جامپ استارت چیزی که نوشتم بیشتر قسمت انتقادیش مطرح بود مخصوصا برای مخاطبایی که صرفا ریسینگ مد نظرشون نه اتفاقای پشت مسابقات و جذب و نگه داری مخاطبای جدید. برای ما ها شاید قابل قبول باشه این مسئله که آره چون سنسور داریم چون تلرانس داریم اکیه، به این مسئله هم عادت کردیم ولی برای خودم هم هنوز آنچنان این سیستم جریمه دادن و ندادن به جامپ استارت قابل قبول نیست.

   • Shabneshin

    4

    0

    ممنون جناب حسینی که مثل همیشه با حوصله میخونید و پاسخ میدید.
    همونطور که عرض کردم نظر شخصی ام اینه که بهترین کار ارتقا مخاطب است نه نزول تولید تا حد مخاطب.در همه جا به این مسئله اعتقاد دارم(شاید خیلی افراد دیگه هم معتقد باشند).
    اینکه عرض کردم طراح ومهندس فراری و مرسدس و… نابغه هستن به معنی خنگ بودن عوامل بقیه تیمها نیست.شما تخصص تون بسیار بیشتر از منه و تایید میفرمایید که زنجیره عوامل و تیم (کارخانه،مهندس،طراح،مکانیک،مدیر،سرمایه گذار….) باعث رشد یک مجموعه میشن و نه یک گروه خاص.شاید من بد نوشتم و منظورم را بد عنوان کردم.
    درخصوص بولت، من هم متوجه تفاوت انسان و ماشین هستم و این تنها یک مثال بود.منظور این بود که وقتی در یک رشته کسی یا تیمی بنا به دلایل مختلف خود را تا حد زیادی از دیگران متمایز میکند،بجای پایین کشیدن آن تا سطح دیگران، منطقی است دیگران را تشویق کرد تا سطح خود را بالا ببرند.قهرمانیهای پیاپی فراری و شوماخر، ردبول و سب، مرسدس و لوییس ابدی و ازلی نبوده و نخواهند بود و هیچگاه حوصله سربر و چیپ هم نبوده اند.دوره هریک روزی به پایان میرسد و دوره دیگری شروع خواهد شد.زمانی که فراری قهرمان میشد به دلیل عملکرد فوق العاده همه عوامل تیم بود،همینطور ردبول و مرسدس.پس قهرمانیها پاداشی است در مقابل این عملکرد فوق العاده.اما همیشگی نیست.درحال حاضر همانقدر که طرفدار فراری از دیدن ریس‌ها دلگیر است، طرفدار مرسدس غرق در خوشحالی است.سالهای قبل عکس این بوده و فردا را کسی ندیده است.
    سپاس مجدد و پوزش به خاطر طولانی شدن عرایض

 5. ALEX-ALBON

  1

  10

  فاتحه فرمول و خوندین آقایان به اصطلاح داور.. برید جمع کنید بساطتون و همین اگه مرسدس بود 10 ثانیه هم بهشون تشویقی میدادین
  خداکنه یه اتفاقی بیوفته این مجموعه داورانی که الان هستن کلا جایگزین بشن
  اصلا فرمول1 بااین بحثی که هر سال چندتا تیم به جز یک تیم خاص- از داوری متضرر میشن خیلی مسخره شده.. داورا فرمول1 و تبدیل کردن به سیرک
  الان باز یه عده کارشناس میان میگن به دلیل فلان وبعمان داوری چنین وچنان.. داوری در فرمول1 ب نفع یک تیمه و و السلام.
  مثلا اون تیم در کل فصل از 10 اشتباه منجر به جریمه نهایتا3 تاش و جریمه میگیره اونم وقتی که دیگه جریمه اونقد دیر داده شده که ب ضرر تیمهای دیگه شده..ولی کل تیمهای دیگه از 10 اشتباه هر 10 تا رو جریمه دریافت میکنن اونم بلافاصله
  سیرک داوری.قوانین فقط بهانه اند

   • رضا red horse

    3

    1

    چارلی وایتینگ فقید ازسال ۱۹۹۷ تا پارسال نماینده ایمنی و شروع کننده مسابقات فرمول یک بود،که بعداز فوتش این مسئولیت به مایکل مسی محول شده
    درسته که درزمان مسئولیت وایتینگ تصمیمات بحث برانگیز هم گرفته میشد ولی اکثریت منصب داران و کارشناسان و اهالیه f1 متفق القول به وایتینگ فقید نمره بالایه قبولی رو دادن، ولی فک کنم که مایکل مسی باوجوداینکه سالها معاونت وایتینگ فقید روداشته ولی توهمین مدت ریاسته کوتاهش تصمیماته عجیب و غریب کم نداشته که گاها منتجه به انتقاداته نسبتا تندی هم شده،بشخصه فک میکنم که مسی کاریزمایه چارلی فقید رونداره، هرچند که سالها درکنار چارلی بودن خودش یه تجربه بینظیر و فوق العاده بود که درنهایت باعث شد که مالکان لیبرتی مدیا مسی رو جایگزین چارلی بکنن…هرچندکه برایه ما عاشقایه f1جایه خالیه چارلی به سادگی پرنمیشه ،حتی اگه مایکل مسی باشه!!!
    امیدوارم مسی هم بتونه روزی نامشو درکنار چارلی فقید جاودانه بکنه،

   • ALEX-ALBON

    0

    2

    خسته نباشید آقای حسینی
    .شما هم؟

   • سید علی حسینی

    2

    0

    سلامت باشی، مشکل چیه؟ من این برخورد تهاجمی رو متوجه نشدم؟ قضیه جامپ استارت هم همون موقع که سب توی ژاپن جریمه نگرفت برای من درست نبود هم بوتاس توی مجارستان، ربطی به مرسدس یا برند دیگه ای نداره

   • ALEX-ALBON

    0

    4

    سند حرفم آلمان 2019 علیه کیمی و برزیل 2019 به نفع لویس که سکو رو گرفتن از نوریس تا لویس بره روی سکو بعد اعلام کردن سومی ب نوریس مزسه..
    ما هر چی سندم رو کنیم بعصیا تعصب متاصفانه جلوی دیدشون و گرفته..پس به قول داریوش -(آخرین سنگر سکوته)

   • سید علی حسینی

    4

    0

    تعصب چیه؟

    آلمان 2019 کجا این کجا، یه جریمه دیگه یه قضیه دیگه چ ربطی به این داره؟ هر مبحثی جدا باید بررسی بشه

    برزیل که سکوی لوئیس رو گرفتن ازش دیگه، مگه نگرفتن؟ کارلوس رفت روی سکو دیگه؟! مکلارن سوم شد دیگه، مشکل کجای کاره؟ الان سند چیه دقیقا؟

  • M-T

   2

   1

   لوییس توی اتریش 2 تا اشتباه داشت که واسه جفتشم جریمه گرفت و فک نمیکنم اولین مسابقه فصلو بشه اسمشو گذاشت اونقد دیر که به ضرر تیمای دیگه باشه.
   دیگه این موضوع که همین 2-3 هفته پیش بود چقدر زود یادتون میره

   • ALEX-ALBON

    0

    1

    قبول دارم اما گفتم که از 10 تا 3تاش و جریمه میدن.
    2019 اگه یادتون باشه بخاطرتعویض گریبکس کیمی توی آلمان ابتدای مسابقه هیچکس دم نزد اما وقتی دیدن لویس اون دست گل و ب آب داد و به امتیاز نمیرسه سریعا یادشون اومد ب کیمی جریمه گریبکس بدن و اون یک امتیازی که به کیمی باید میرسیدوبخاطر اینکه ب لویس امتیاز برسه باهمون جریمه کیمی -لویس رسید ب رده 10 و امتیاز و دادن به اون..اما تو برخوردی که لویس با آلبون توی برزیل پارسال داشت چون داورا دیدن که اگه جریمه بدن ب لویس سکو رو ازش میگیرن و نوریس میره روی سکو – اعلام بررسی ضحنه و اعلام نتیجه رو به بعد از مسابقه موکول کردن و بعد از اینکه لویس رفت روی سکوی سوم اعلام کردن جریمه لویس و که اونجا نوریس سئوم شد اما به همین راحتی یه سکو رو از یه راننده گرفتن.
    اینا مستنده.. اینا باید دیده بشه
    اینه تفاوته قضاوت داوران ف1 با مرسدس و تیمهای دیگه
    لطفا خودتون و ب فراموشی نزنین.وقتی چیزی به ضررتون هست.
    بازم نمونه های زیادی هست .. که وقت همه رو میگیره.. اهمیتی هم نداره بیانشون چون داوران کار خودشون ومیکنن.
    ب شخصه فقط منتظر دیدن مسابقات آلبونم تا کمی از فرمول بااین اوضاع داغونش لذت ببرم البته اگه لویس بذاره.و هی چپ و راست به این بنده خدا نکوبه.

   • ALEX-ALBON

    0

    2

    من این برخورد تهاجمی رو متوجه نشدم؟
    کدوم قسمتش از نظر شما تهاجمی بود؟
    حقیقت وقتی گفته میشه اینجا به سلیقه عده ای جور در نمیاد اسمش میشه تهاجمی؟
    یه نفر علت این تناقضاتی که در فیا هست و همه میدونن و همیشه هم مورد اعتراض تیمهای متضرربوده رو برای کاربران توضیح بده
    البته کارشناسش باید باشه که اینجا نداریم متاسفانه و بیشتر بحث طرفداریه در این سایت تا کارشناسی که البته درستم هست.

   • سید علی حسینی

    3

    0

    عزیز من، برادر من بزرگوار میای میگی :

    “الان باز یه عده کارشناس میان میگن به دلیل فلان وبعمان داوری چنین وچنان.. داوری در فرمول1 ب نفع یک تیمه و و السلام.”

    یعنی حتی حاضر نیستی نظر کسی دیگه رو بدونی و بشنوی. هر کسی دوست داره نظر بده، کارشناسی نداریم توی فرمول یک. افراد صحبت میکنن، یه مسئله از دید یکی خطا هست از دید یکی نیست. از دید یکی جریمه زمانی داره از دید یکی صرفا نمره منفی، از دید یکی برخورد مسابقه ای، از دید یکی برکناری از مسابقه و حذف نتیجه، اصلا ما چیزی به عنوان کارشناس نداریم توی فرمول یک. افراد صحبت میکنن همین

    بابت خیلی از نظرات تندی که نوشته بودی، میدونی چقدر اعتراض مردمی اومد که آقا ما دو ساعت میخوایم مسابقه ببینیم میایم همش دعوا و توهین می شنویم؟! مراعات کن یخورده، شرایط قرنطینه از لحاظ روحی مردم رو تحت تاثیر قرار داده، یخورده رحم کنین به هم

  • M-T

   3

   2

   اولا برزیل ۲۰۱۹ کارلوس رفت رو سکوی سوم نه لندو
   دوم اینکه میگی سکو رو گرفتن یعنی چی ؟ امتیاز مهمه که اون امتیاز رسید به ساینز حالا مراسم سکو رو از دست داد که واقعا فک نمیکنم چیز مهمی توی جدول و کریر ساینز محسوب بشه
   سوم اینکه میگی کوبید کوبید نمیگم لوییس مقصر نیست کما اینکه جریمه ام شد ولی هر کی دیگه غیر الکس بود از اون برخورد اجتناب میکرد ولی کلا مرغ جنابعالی یه پا داره

 6. ASH

  1

  2

  بنظرم باید بجای فرمول وان باید گفت فرمول بنز یا مرسدس وان
  واقعا اگه تیم مرسدس یا لکلکر بود بازم جریمه میشدن یا لابی مرسدس یا نور دیده ژان تاد زنگ میزد با بابا تاد میگفت پاپا نکنه شارل رو دعوا کنی پاپا که آخر سال منو اخراج کنه یا از اون بدتر پرنس موناکو زنگ میزد و خلاصه …
  با این اوضاع میخوان تیم ها رقابتی بشن/فیا با این روش تیم ها رفاقتی هم نمیشن چه برسه رقابتی/خودتون بذر نفاق بین تیم های قوی و متوسط و بخصصوص تیم های با بودجه اندک بخش میکنین حالا هی حد و مرز مالی و محدودیت مالی تعیین کنید

  • siamak

   0

   1

   واقعآ چقدر لذتبخش و غرورآفرینه که چارلز لکلرک ، این جوان کم سن وسال ، بگفته شما و همفکرانتان از پرنس موناکو گرفته تا رئیس فیا و پسرش رو روی انگشت میچرخونه !!!؟؟؟…
   آقای آش ! به نظر شما این خودش نشونه ای از نبوغ و استثنائی بودن لکلرک نیست ؟ نمیدونم این طفلک چه هیزم تری به بعضیها فروخته که از هر موضوع و سوژه ای برای کوبیدن و تخریبش استفاده میکنند ؟ … اصلآ الان موضوع بحث در این تاپیک چی بود که شما بیاد عالیجناب لکلرک افتادید و او را مورد عنایت قرار دادید ؟ کجای قضیه به چارلز مربوط میشد که ذکر خیر معظم له پیش آمد ؟!

 7. Sajadi

  3

  1

  دیگه واقعا فرمول یک خسته کننده شده! حتی برای طرفدارای مرسدس. جالب تر این که هر تیمی خطا بکنه سریعا جریمه میشه ولی مرسدس نه! تازه اگر برای خطا شون پنالتی در نظر گرفته بشه معترض هم میشن. مثلا پنالتی 5 ثانیه همیل به خاطر البون. و این در حالیه که همیل و مرسدس اون همه شلوغش کردن به خاطر حرکت وتل توی کانادا

  • ALEX-ALBON

   0

   3

   واقعا همینطوره.. تیم آلفا بخاطر اون حرکتی که داورا تو آلمان علیه کیمی زدن با سند اعتراض کردن اما حتی سندشون هم مورد بررسی قرار نگرفت و فقط فیا اعلام کرد دریافت شده.و اعتراضشون و رد کردن
   ببندین در این مقر فیا رو همه جامهارو بدین به مرسدس اما بذارین طرفداران یه سال فقط یه رقابت سالم و جذاب ببینن.خسته شدیم.

 8. ALEX-ALBON

  0

  2

  سید علی حسینی عزیز
  بنده حرفم رو پس میگیرم چون میبینم که شما اگر خود فیا هم مستقیما بیاد طرفداریش و اعلا کنه از یه تیمی … باز بحث مغالته آمیزی رو وسط میکشید فقط برای اینکه ثابت کنید نه اونا منظورشون این نبوده
  دوما بنده جوابم به اون بنده خدایی بود که روی کامنت بنده ریپلای زده بودن نه اینکه خدایی نکرده بخوام با شما که استاد مایید بحثی داشته باشیم
  دوست بزرگوار شما قبلا هم گفته بودید که سایت جای نظر دادنه نه کل کل پس بجای اینکه ریپلای بزنین بیاید و نظرات خودتون و فقط بگید.. یادتون هست؟بنده هم تا اونجایی که یادم هست تا جایی که تونستم فقط نظرم و دادم و جایی هم اگر جوابی به کاربری دادم بخاطر ریپلایی بوده که روی نظر بنده زده شده
  وگرنه ما خدایی نکرده مشکلی نداریم
  الانم این بحث به شکلی که پیش میره فقط تلف کردن وقت بنده و شماست
  بازم میگم شما شاید اگر حرفی میزنید درست باشه اما ما بلاخره چیزهایی رو میبینیم که میایم و بیان میکنیم و از پیش خود حرفی رو نمیگیم . نظر سجاد هم بخونید.. نظرتون راجع به اون چیه؟و خیلیای دیگه که اینجا جای گفتنش نیس
  اگر من اشتباه گفتم عذز خواهم اما وقتی هستن طرفدارانی به غیر از خود بنده که حرفشون همینه دیگه چه جای بحث کردنه؟

  • سید علی حسینی

   3

   0

   عزیز من، مغالته نیست…دارم باهات دوستانه صحبت میکنم، این نوع صحبت کردن صحبت طرفداریه، حالا تو طرفدار آلبون و اینطوری فکر میکنی، توی سایت های خارجی ادمیناشون داشتیم باهم صحبت می کردیم بودن افرادی که حتی اومده بودن توی سایت هاشون داشتن از این صحبت می کردن که مکس از قصد ماشین رو کوبیده به دیوار تا قبل از مسابقه یک سری تغییراتی داده بشه وگرنه چ دلیلی داره که مکانیک ها فقط یک سمت ماشین مکس رو قبول کنن و تعداد این کامنت هم خیلی زیاد شده بود…طرفداری همینه، هر طوری فکر میکنه و آزاده.

   من استاد کسی نیستم.

   ذات طرفداری همینه، از دیدن من حتی بعضی از چرخ به چرخ هایی که طرف از مسابقه کامل کنار رفته هم جریمه نداره. چ بخواد لوئیس باشه چه مکس چ سب چه هر کس و هر تیم دیگه ولی از دید یکی دیگه نه اینطوری نیست.

   قرار نیست کسایی که موافق شما فکر می کنن صد در صد درست باشن و یا مخالف شما صد در صد درست باشن.

   من هیچوقت توی این بحثای این شکلی حضور پیدا نمی کنم، ولی این دفعه اومدم تا صرفا یه سری چیزا رو بگم که واسه مسابقه بعدی دیگه شکل نگیره.

 9. ALEX-ALBON

  0

  2

  هر کسی دوست داره نظر بده، کارشناسی نداریم توی فرمول یک. افراد صحبت میکنن، یه مسئله از دید یکی خطا هست از دید یکی نیست. از دید یکی جریمه زمانی داره از دید یکی صرفا نمره منفی، از دید یکی برخورد مسابقه ای، از دید یکی برکناری از مسابقه و حذف نتیجه، اصلا ما چیزی به عنوان کارشناس نداریم توی فرمول یک)
  این نکته شما هم نکته درستیه اما بیشتر بحث این پیش میاد که کی طرفدار کدوم تیم و رانندست و به قول شما کارشناسی نیست و نداریم
  منم همین و گفتم کارشناسی نداریم اگرم بنده نظری دادم صرفا نظر شخصی بوده سید عزیز نه کارشناسی و ممکنه یه کسی نظر بنده رو بپذیره و یکی هم نه.. اما اینکه بخایم نظر کاربری رو به کارشناسی بکشونیم یکمی دور از منطق هستش.. بنده هم سعی میکنم اگر نظراتم باعث ناراحتی شما میشه نظر ندم. عذز خواهم اما سایت شما بشدت جانبدارانه مدیریت میشه.
  البته اینم نظر شخصی بنده و شاید اشتباه باشه.. شما به خودتون نگیرید

  • سید علی حسینی

   4

   0

   همینکه داری اینطوری با یکی از مدیرای سایت صحبت میکنی و حرفت رو میشنوه نشون میده که سایت چطور داره اداره میشه

   بعد هم اینکه نظر کاربری رو نظر کارشناسی فرض کنی، فرض خودته، خب اینطور فرض نکن که برات دور از منطق باشه

 10. ALEX-ALBON

  0

  2

  سید علی حسینی عزیز
  شما قابل احترام بنده هستین که بحثم رو بستم تا خدایی نکرده اساعه ادبی نشه به شما و دور از ادب دونستم که بحث با شما که مدیریت سایت هستین ادامه بدم وگرنه دوسن من شما اگر مدرک دانشگاهی دارین بندهم کارشناسی ارشدش و دارم اما یجایی به بعد سعی میکنم بحث و ببندم تا لطمه ای ب محیط سایت یا شخصیت خود بنده یا جنابعالی وارد نشه
  اما خب این که بنده نظر کاربری رو کارشناسی فرض کنم نمیپذیرم چون اگر بنده جوابی به کاربری دادم باور منید بخاطر ریپلایی بوده که ایشون روی نظر بنده زدند تشریف ببرین ملاحظه بفرمایید بزرگوار.. ریپلای روی نظر بنده زده شده و بنده بعد مجبور ب پاسخ دادن به اون کاربرمحترم شدم
  از شماهم بسیار عذز میخوام برادر بزرگتر عزیزم.

 11. ALEX-ALBON

  0

  1

  سید عزیز
  بنده اگر جوابی دادم ب شما دلیلش این بود که جنابعالی خودتون روی پاسخی که بنده به ریپلای اون کاربر محترم داده بودم وارد شدشن و انگار که از پاسخ بنده ناراحت شدید و به بنده ریپلای زدید وگرنه من هیچوقت خودم رو در سطحی ندونستم که خدایی نکرده بخوام باشما مستقیما راجع ب مطلبی بحثی داشته باشیم
  بازم اگر این مطلب و عنوان کردم قبلا عذار خواهم و دلیلشم این پاسخی بود که شما به بنده دادی.((همینکه داری اینطوری با یکی از مدیرای سایت صحبت میکنی و حرفت رو میشنوه نشون میده که سایت چطور داره اداره میشه))
  ممنونم ازینکه بنده رو لایق بحث دونستید.

دیدگاه خود را بیان کنید