فرمول یک ایرانلوئیس همیلتون مسئولیت کامل جریمه تعیین خط را به عهده گرفت اما به عقیده او، برخوردش با آلبون اتفاق مسابقه ای بوده و مستحق پنالتی نبوده است.

همیلتون به دلیل اعتراض تیم ردبول بخاطر جریمه نشدنش مبنی بر نادیده گرفتن پرچم زرد در مرحله سوم تعیین خط، سه رده جریمه دریافت کرد و از رتبه پنجم مسابقه را آغاز کرد. سپس او در اواخر مسابقه بخاطر برخورد با آلبون که بعد از ماشین ایمنی قصد عبور از او را داشت، جریمه دیگری دریافت کرد. او جریمه اول را پذیرفت اما با دومی موافق نبود. او گفت:

درحال حاضر احساس خاصی ندارم. مسابقه تمام شده و به فکر مسابقه پیش رو هستم. پایان هفته خوبی برایم نبود و اتفاق تعیین خط هم کاملا تقصیر من بود.

قبل مسابقه شنیدن خبر جریمه عجیب بود ولی اتفاق افتاد اما تاثیر بدی روی من نداشت و مرا تشویق کرد عملکرد بهتری نشان دهم و فکر می کنم چنین شد.

او در ادامه افزود:

سرعت خوبی داشتم و با والتری بودم تا اینکه برخورد ناخواسته ای با الکس داشتم. بازهم مثل قبل با الکس با هم از پیچ خارج شدیم و حس می کنم برخورد مسابقه ای بود. به هرحال جریمه ای که آنها فکر می کنند مستحقش هستم، قبول می کنم.

توتو ولف - آذربایجان 2019

توتو ولف – آذربایجان 2019

انتقاد مدیر تیم مرسدس از نظر داورها…

این اتفاقات باعث شد نوریس سکو کسب کند و به سومین راننده جوان و جوان ترین راننده بریتانیایی تبدیل شد که سکو گرفته است. علاوه بر جریمه پنج ثانیه ای، دو نمره منفی نیز در گواهینامه همیلتون لحاظ‌ شد.

توتو ولف، مدیر تیم فرمول یک مرسدس نیز طی اظهار نظری از تصمیم داورها انتقاد کرد. ولف هم مثل همیلتون با جریمه تعیین خط موافقت کرد و آنرا پذیرفت. توتو گفت:

داوران همیشه در جایگاه سختی برای قضاوت قرار دارند. روز بدی برای همیلتون و تیم بود.

با فیلم جدیدی که ردبول نشان داد، جریمه سه رده ای منطقی بود اما جریمه پنج ثانیه ای ناعادلانه و سخت گیرانه بود. لوئیس بطور کامل در پیچ بود و آنرا در اختیار داشت و الکس 40 درصد پیچ را داشت که با اتفاق دور اول فرق داشت. اما به هرحال به این تصمیم احترام می گذارم.

67 دیدگاه

 1. Lecrec_fan

  15

  15

  این مصاحبه جز یه مصاحبه روانی برای اتفاقات محتمل اینده نمیتونه باشه مگه اینکه توتو همه ی مارو نابینا در نظر گرفته باشه. همه دیدیم که 44 به اندازه یه ماشین برای البون فضا قرار نداد. من جای استوارت ها بودم استاپ گو پنالتی میدادم. (البته خوبه که نیستم)

  • رضا red horse

   17

   0

   دوستان یه سوال
   ردبول دقیقا چه چیزی به داورا نشون داد که سه رده جریمه تو استارت به لوییس دادن؟این فیلمو مگه فقط ردبول داشت که اونامتوجه شده بودن!!!!!!!!نمیخام حرفایه شک برانگیزبزنم ، ولی واقعا سوال واسم پیش اومده ، اگه ردبول نبود داورامتوجه نمیشدن؟یااینکه داورا بافشار مابقیه تیمها،تصمیماتشون عوض میشه؟
   بنظرم توهمین تصمیم داورها میشه خود هیات داوران روهم جریمه کرد، چراکه اگر ردبول نبودلوییس جریمه نمیشد ویه حق خوری بوجودمی اومد،یااینکه اصلا حق نبود لوییس جریمه بشه ،وبخاطر فشار ردبول در حق لوییس جفاشده،واقعاخیلی ابهامات وجود داره !!!!!!!!
   من نه میخوام از ردبول دفاع کنم و نه اینکه اونارو نوک تیغ قراربدم، درباره لوییس هم همینطور، فقط میخام بدونم ملاک تصمیم نهایی داوران چی بوده، مگر نه اینکه داوران به تمام دوربینها دسترسی دارن ، تماااااام دوربینها، پس چجورمیشه تویه همچین تصمیم مهمی اونا این تصویر رو نمیبینن تااینکه ردبول به اونا یادآورمیشه!!!!!!تصمیمی که همه دیدیم چقدرتونتیجه مسابقه تاثیرگزاربود،
   دوستان ممنون میشم اگه راهنمایی کنن بنده حقیر رو

   • امید نورمحمدی

    8

    8

    ملاک جهت وزش باد و رضایت روسا است… قانون مشخصه ولی اجرای قانون نوسانیه!!!

   • مهدی

    0

    0

    خیلی واضحه اون ویدیو لو نمیرفت همیلتون جریمه نمیشد .

   • Mehryar Salehi

    16

    4

    ملاک جهت وزش باد نیست عزیزم.زندگی‌توی ایران شما رو عادت داده به تئوری توطئه و دستهای پشت پرده و …

    با اجازه ادمین، برای اینکه عینا منتقل بشه، متن انگلیسیشو کپی میکنم برای دوستانی که علاقه دارن بخونن:

    Events were set in motion just after midnight local time at the circuit, when Formula 1 published 360-degree video footage from Hamilton’s car on social media.

    The 360-degree format footage involves too much data for footage to be streamed from the cars, so it is downloaded from them between sessions.

    “Obviously, it’s not something it’s available live due to bandwidth,” he said. “It needs to be downloaded off the car, processed, et cetera.”

    برای اینکه یه مقدار این تئوری توطئها کمتر بشه، بهتره یادآوری کنم که از نیمه Q3 دوربین آنبورد لوییس دچار مشکل بوده و لپ دومش رو کلا نشون نداده.حالا شاید دستهای پشت پرده باعث شدن پیش بینی کنن که بوتاس قراره از پیست خارج بشه و همیلتون هم سرعتش رو کم کنه، اونو دیگه واقعا من نمیدونم.
    در نتیجه تصمیمگیری بر این اساس بوده ال ایی دی داخل ماشینها که وضعیت پیست رو نشون میدن، ملاک قرار گرفتن که براساس ادعای همیلتون و مایکل مسی به خاطر یه ایراد، در آن واحد پرچم زرد و سبز نشون داده شده و بر همین اساس پنالتی داده نشده.
    دسترسی به این دوربین ۳۶۰ درجه هم تا بعد از چک ماشینها و وزن کشی و البته پروسه پارک فرم بعد از کوالیفاینگ، ممکن نیست…اولین زمانی که این داده انتقال داده شده، در دسترس همه تیمها قرار میگیره که بر همین اساس هم نتیجه برگشته.

    حالا دستور از کجا رسیده، کجای این پروسه انقدر پیچیده هست که نیازه به طرز مضحکی سعی کنیم بگیم داورانی که دوبار طی ۲۴ ساعت همیلتونو جریمه کردن، از کسی خط میگیرن، اینارو نمیدونم.

    البته یه سری تصمیمات نظر شخصیه و برداشت از قانون و مثل هر قضاوتی امکان داره اشتباه یا اعمال سلیقه توش باشه اما یه سری از قوانین، صفر و یک هستن.سلیقه بردار نمیتونن باشن.این مورد هم از همون دسته هست و براساس داده ها.

   • meysam8

    3

    5

    والا کانادا فتل جریمه شد همه میگفتن درسته تازه تو اون شرایط

   • THE MINDBLOWER

    4

    3

    5ثانیه واسه تصادفی که باعث شد البون اخر بیفته کافی نیست، یجورایی مثل قضیه باکو2017 شده اینجا که سب با وجود اینکه اشتباه کرد ریس رو جلوی لوییس تموم کرد.
    بنظرم لوییس باید پنالتی سنگینتری میگرفت اگه قرار بود پنالتی بگیره، میتونستن بگن تصادف مسابقه ای هست و کاری نکنن یا وقتی پنالتی بدن کامل باشه.
    جناب صالحی یه سوال داشتم خدمتتون:
    مگه پنالتی واسه این نیست که کسی که خطاکار هستش پشت کسی که صدمه دیده تموم کنه؟؟؟

   • MERC

    5

    6

    THE MINDBLOWER
    از کی تا حالا نتیجه یه حادثه روی میزان جریمه تاثیر داره؟ یا حرکت غیر قانونی و خطاس که باید مطابق باهاش جریمه در نظر گرفته بشه, یا نیس
    اینکه آلبون ریسک کرد و اون اتفاق افتاد, یه حادثه مسابقه ای بود, ولی شما همه چیز رو قاطیش میکنی دیگه
    از خستگی قهرمانی های مداوم مرسدس و همیلتون, شک به قانونی بودن DAS, تا ضعف فراری و کرونا و وضع بد اقتصادی,…تا پایین رفتن آلبون به ته جدول, بعد میای با عصبانیت میگی که همیلتون لعنتی خیلی کار کثیفی کرد و باید اعدام بشه!!!!
    پ.ن: منظورم شخص شما نیس, در کل اکثر هوادارای این روزای فرمول1 منظورمه

   • رضا red horse

    3

    0

    Mehryar salehi عزیز، تشکربابت متن کاملتون

   • Mehryar Salehi

    2

    0

    Mindblower,
    حالا این بخش که شما میگین پنالتی کم بود یا زیاد بود و اینا، میگم که بحث سلیقه و تشخیصه.آدمهایی که اونجا نشستن هم بهرحال ۵ نفر هستن نظر غالب رای میاره…این چیزا پیش میاد که یه جا یه راننده یه مقدار پنالتی بهتری بگیره یا بدتر، راه حلی هم نداره واقعا.
    اگه از بنده بپرسین (که البته نپرسیدین :)) ) منم موافقم که این ریسینگ اینسیدنت بوده و نیاز به پنالتی نداشته یا همین ۵ ثانیه کافی بود.واقعا نمیشه خوبم قضاوت کرد چون دوربین آنبورد آلبون نیست هرچی گشتم که بشه تشخیص داد چقدر سمت چپش فضا داره…راغب بودین دلایلشم میگم که چرا اینطور فکر میکنم اما خب چون نه طرفدار لوییسم و نه آلبون، و حتی خوشحالم شدم که این قضیه باعث شد لوئیس کمتر امتیاز بگیره تا رقابت قهرمانی جذابتر بشه، دیگه بیشتر از این پرحرفی نکنم.
    درباره خط آخرتون که این اولین باره میشنوم! پنالتی برای اینه که یه راننده پشت اون یکی تموم کنه؟ خب اگه فلسفه اش اینه جای پنالتی زمانی و … بیان این پنالتی رو بدن که فرد مقصر مثلا جایگاه راننده دیگه باشه + ۲! یعنی اگه همیلتون بخاطر پنالتی تعویض موتور و گیربکس از آخر شروع کنه، تو استارت بزنه به لطیفی، باعث بشه لطیفی اسپین بزنه، بهش درایوترو هم بدن باز قبول نیست؟ باید اگر لطیفی ۱۷ ام تموم کرد، لوییس بشه ۱۸؟ این کلا موضوعی نیست که حتی نیاز به سوال و نظر پرسیدن داشته باشه واقعا.

   • سید علی حسینی

    3

    1

    آلبون دوربین آنبوردش خراب بود…ترافیک حروم نکن مهریار

   • T.S W

    0

    0

    Merc در واقع شما سعی داری کاری که همیلتون کرد رو کوچیک نشون بدی وگرنه آلبون هیچ ریسکی نکرد. از همه لحاظ بهتر بود میخواست سبقت بگیره از کی تا حالا این شده ریسک؟؟؟؟ حتی اگه هم اسمش ریسک باشه که نیست، باید بگم کل مسابقه یه ریسکه پس لطفا انقد بی دلیل و منطق پشت همیلتون در نیاید?

  • ايزديار

   4

   1

   چرا دورهای اخر دستور تیمی نداد مرسدس؟
   اگر همیل آزاد میشد و بوتاس همون حدودای ۴ ثانیه رو حفظ میکرد بازم راحت یک دو میکردن
   چرا اینکارو نکرد توتو؟

   • Mehryar Salehi

    6

    0

    ایزدیار، لپ تایمها نشون میده که چند دور آخر رو بوتاس اتفاقا درحال بلاک کردن همیلتون بوده.به نوعی کاری که خود همیلتون با روزبرگ کرد ابوظبی ۲۰۱۶…این یه تاکتیک عادیه، بهرحال هرچقدر هم که تیمها تلاش کنن بگن ما اسم و برندمون مهمتره، توی فرمولا وان همیشه قهرمانی رانندگان اصل بوده.
    مسابقه اول فصل هست و هر دو راننده دارن تلاش میکنن برای قهرمانی، مشخصه که دستوری که به نفع یه راننده باشه رو حداقل تو این مقطع نمیدن.

   • Mohammad44

    6

    3

    اگه اینکارو می کرد دیگه با بمباران کامنت ها رو به رو می شدیم اینجا
    بهنظر منم بهتره اگه لوییس کی خواد قهرمان شه در شرایط کاملا برابر و بدون کمک از هم تیمی باشه

   • ALEX-ALBON

    3

    3

    به این دلیل که اولین مسابقه این فصل بود و بوتاس هم جلو بود و اصلا چنین دستور تیمی اونم تو اولین ریس و اونم به بوتاسی که جیمز حالاحالاها بهش بدهکاره خیلی ناجور بود و واقعا اصلا با اون دستورایی که تیم به هر2تا راننده هاش میداد و هی تکرارم میکرد اما نه بوتاس نه لوییس گوششون بدهکار نبود و سر هرپیچ میرفتن روی کرب ها هیچ معلوم نبود که اصلا بوتاس این دستور تیمی رو بپذیره..مثل2016 رزبرگ..
    ولی از همین کامنتتون مشخصه خود مرسدس فن هام میدونن بوتاس توی تیمشون فقط یک وینگ منه..
    پس هی نیاین بگین همیل خودش هرسال قهرمان میشه چه ربطی به بوتاس داره..

   • Mohammad44

    1

    2

    نه که البون وینگ من نیست باز خوبه لوییس واسه قهرمانی رقابت می کرد و بوتاس کمکش می کنه

   • T.S W

    1

    0

    آلبون هرچی باشه بازنده ی بدی نیست خوشبختانه و همین کافیه و همه چیو ثابت میکنه

   • ALEX-ALBON

    2

    1

    Mehryar Salehi
    این همه آسمون ریسمون برای چیه؟
    همه میدونن که همیلتون بهترین ماشین دهه اخیرگرید زیر پاشه
    ما میگیم اون قهرمانیش خیلی آسونه.. اون نباید تلاش دیگران و اونم وقتی میدونه چی زیر پاشه به این سادگی نادیده بگیره
    این به دور از روح جوانمردی و قهرمانیه.

   • Mehryar Salehi

    1

    1

    Alex albon، نمیدونم منظورت از آسمون ریسمون چیه! یکی پرسید چرا پنالتی کوالیفاینگ داده شد، منم براش توضیح دادم در حد سوادم.
    یکی هم پرسید چرا دستور تیمی به بوتاس ندادن که اونم همینطور، چیزی که به ذهنم رسید رو نوشتم…حالا اگه شما تکست بیشتر از ۳ خط برات هضمش مشکله و میشه آسمون ریسمون، مشکل من نیست عزیزم.
    چیزایی هم که اینجا توضیح دادم تقریبا مثل روز روشنن و کلا نیاز به توضیح ندارن.اینجا متاسفانه یه سری آدم بجای اینکه برن ۴ تا خبر از سایتهای معتبر بخونن، به قوه تخیلشون رجوع میکنن برای علت تراشی، یه سری هم شاید باور میکنن این توهمات رو…توضیح کامل نوشتم تا ذهن این دوستان دیگه تحت تاثیر حرفهای بی پایه اساس قرار نگیره…همین!

 2. رضا red horse

  16

  4

  این آخرهفته چه لوییسی ببینیم، بجز اولی هیچ چی ارضاش نمیکنه ، اولی توتعیین خط، پیشتازی توکل مسابقه،اول شدن و رکوردپیست روزدن.اگه کسی این سه فاکتور رو داشته باشه تو یه مسابقه یه اصطلاح خاص بهش میگن که متاسفانه الان یادم رفته، دوستان اگه بهم یااوری کنن ممنون میشم.
  مکسم که اینهفته دیگه تحمل نداره dnfبشه، حالا اگه یه راننده باعثش بشع که دیگه تاآخرفصل بایدمنتظر انتقامه مکس دوس داشتنی بشه،
  بنظرم عیارواقعی تیمها تواین مسابقه بیشترنمایان بشه، مخصوصا فراری،
  به امید یه مسابقه پرازهیجان و پیروزیه فراری،
  خودمم خندم گرفت ازاین جمله اخرم ، دلی کسی چمیدونه، شاید فراری یک دو کرد????

  • Lecrec_fan

   14

   1

   مسابقه ای که همیلتون پول بگیره 90 درصد برد به همراه داره چون به سرعت با راننده پشت سر فاصله میندازه؛ اگه این راننده بوتاس باشه که بدتر چون بوتاس دنبال کننده ی خوبی در برابر ماشین برابر نیست چون از هوای کثیف راننده جلوییش رنج میبره و کاملا جا میمونه.

   • رضا red horse

    8

    0

    مرسی داداش، فک کنم گرنداسلم باشه ،ولی یخورده شک دارم هنو??

   • itg

    2

    0

    شلم

   • |ZXE-LECLERC16|

    0

    1

    هم گرند اسلم میگن هم گرند شِلِم
    « گرند اسلم (Grand Slam) یا گرند شِلِم (Grand Chelem) که زمانی به یک راننده تعلق می‌گیرد که در یک گرندپری هم پول پوزیشن را کسب کند هم سریع‌ترین دور مسابقه را بزند و هم در تمام دورها نفر اول باشد. جیم کلارک، راننده بریتانیایی با هشت گرند اسلم این رکورد را در اختیار دارد. »
    https://f1iran.com/102922/

  • NavasaN

   5

   1

   لوییس این هفته یه چیزی تو مایه های لحظه ایه که آلبوم ازش سبقت گرفت…یعنی انتحاریه و واسه ی برد ممکنه کل مسابقش رو نابود کنه…

 3. P1F1kimi

  11

  10

  ديروز بعد اون برخورد مطمئن بودم حداقل ١٠ثانيه پنالتي ميگيره خيلي واسم عجيب بود ٥ثانيه !! با اينكارش رقيب مستقيم مرسدس از بازي حذف شد و مرسدس عملاً جاي يك و دو،يك و چهار زد
  اينا منصفانه نيست فيا قطعاً بايد قوانين واضح و شفاف تري در اين موارد وضع كنه،اگر آخر فصل بود و اين تصادف منجر به از دست رفتن كل امتيازات و قهرماني واسه تيمي ميشد چي؟؟نميشه بگيم اول فصل يه پنالتي داره آخر فصل يه پنالتي ديگه
  كلاً قوانين بازدارنده مخصوصاً مجازات و پنالتي ها تو فيا خيلي كلي و سليقه اي اعمال ميشه و اين در كل به فرمول يك ضرر ميرسونه

  • Mohammad44

   8

   2

   بنده از تصمیمات معمول نسبت به این نوع برخوردها بی اطلاعم ولی یه نکته دیروز تو کامنت ها بود که به نظرم می تونه جالب باشه البته شاید درست نباشه
   اگه این برخورد تو شرایط عادی رخ می داد و ده ثانیه جریمه می دادن باز هم همین رتبه می شد چون ماشین ها در حال فاصله گرفتن از هم بودند و در شرایط عادی پایین تر از چهارم نمی شد چه برسه به مرسدس دیروز که واقعا خوب بود حالا اگه تو شرایط بعد سیفتی کار هم می خواستن ده ثانیه جریمه بدن دیگه واقعا در حق لوییس جفا بود حالا باز اگه البون مشکل موتوری نداشت یه چیزی

   • رضا red horse

    4

    0

    Mohammad44،ممنون از جوابتون،
    ولی من ابهامم نسبت به جریمه لوییس توخط استارته؟چطور اول جریمه نکردن ولی بعد شکایت ردبول جریمه سه رده ایی کردن لوییسو؟ردبول چه فیلمی نشون داده که داورا بهش دسرسی نداشتن؟داوراکه به همه فیلمها دسرسی دارن؟
    سیدجان اگه میشه شماهم یه راهنمایی بکنین،
    واقعابرام سوال شده

   • ALEX-ALBON

    2

    2

    انقدر نگین مشکل موتوری
    حال همه ما طرفدارای آلبون و گرفتین
    آلبون بخار شوکی که از برخورد شدید با لوییس داشت مشکل موتوری پیدا کرد وقتی لرزش عبوراز روی کرب ها دوتا ماشین و دچار مشکل و در آخر از مسابقه خارج کرد برخورد با اون سرعت زیاد صد در صد نتیجش میشه مشکل موتوری
    این صد مرتبه
    باز بیاین از مشکل موتور آلبون انشا بنویسین.

 4. Mohammad.gh

  8

  9

  چقد این توتو ولف خوبه خداییش! بهترین مدیر تو گرید
  همیشه تو هر شرایطی سعی میکنه بار روانی رو از رو راننده برداره
  اگه هرچیزی غیر این میگفت باید شک میکردیم
  لوئیس که اشتباهشو تو تعیین خط قبول داره چطور شد که قبل فیلم جدید ردبول میگفت من پرچم وچراغ زرد رو ندیدم؟ ?
  یک یادآوری: حرکت فتل تو کانادا 5 ثانیه جریمه
  حرکت همیلتون تو اتریش 5 ثانیه جریمه
  تازه اینکه کلا هیچ جایی واسه آلبون نذاشت برخورد مسابقه ای بود

  • Amin

   9

   9

   شما اینارو نگی هم متوجه میشیم از لوییز خوشت نمیاد و دوست داری یه راننده آلمانی پشت ماشین آلمانی باشه!
   اولا لازم به یادآوریه که پنالتی فتل ب خاطر برخورد نبود بلکه به خاطر بازگشت خطرناک به پیست بود!
   دوما بهتره برید و نگاه کنید ببینید آلبون چقدر‌جا داشت!!!لوییز تا حد امکان فرمون رو به راست گرفته بود آلبون ناشی گری کرد و اگه ی راننده بهتر اونجا میبود سبقت رو تکمیل میکرد چون قشنگ بیشتر از ی ماشین جا داشت!
   شرح موضوع پنالتی فتل تو کانادا پارسال که تو آرشیو سایت هم هست!
   «در شرح این پنالتی آمده است:

   ناظران شواهد ویدئویی این حادثه را بازبینی کردند و مشخص شد که خودروی شماره 5 (فتل) در پیچ سوم از پیست خارج شده و در پیچ چهارم به شکل ناامنی به پیست بازگشته است و خودروی شماره 44 (همیلتون) را مجبور کرد که از پیست خارج شود.

   خودروی 44 همچنین اقدام اجتناب ناپذیری (ترمزگیری) برای جلوگیری از برخورد داشته است.»

   • امید نورمحمدی

    7

    11

    هنوز تو فکر کانادا هستند رفقا چون میدونن اون پنالتی حق کشی در حق سب بود

   • Candis

    2

    2

    جناب Amin اینجا از داورای فیا بیشتر میفهمن ظاهرا!! قبل ریس هم میگفتن اگه مکس به لوییز نزنه dnfش نکنه مرسدس یک و دو میکنه!! ما هم گفتیم فعلا بذار تاوان پودیوم البون تو برزیلو بده دیدیم ن تنها نداد بلکه بدهی شد ۲ پودیوم!! حالا طلبکارم هستن. از پارسال تا امسال مکلارن ۲ تا پودیوم گرفته جفتشم ب لطف جناب ۴۴

   • Mohammad.gh

    8

    7

    اتفاقا امین جان برعکس شما من طرفدار شخص خاصی نیستم، تیم مورد علاقم مرسدسه، اما از مکلارن و فراری و ردبول و… تا ویلیامز هم به وقتش طرفداری میکنم و لذت میبرم،
    با توجه به همین قضیه خیلی راحت تر حقایقو میبینم وانکار نمیکنم، آلبون راننده ای در حد مکس و لکلرک و حتی به نظرم نوریس و راسل هم نشون نداده هنوز اما، لوئیس کجا جای کافی داد؟روی کرب؟ یا گرول؟
    درباره جریمه فتل تو کانادا، به نظر شما اقدام نا امن با ایجاد برخورد باید یه پنالتی بگیره؟ اقدام نا امن تهش برخورده دیگه درسته؟! اونوقت اینجا برخورد شده نباید بیشتر پنالتی بگیره؟! برخوردی که برای بار دوم مسابقه یه نفرو خراب کرده حداقل 18 امتیاز تیم ردبولو به فنا داد 5 ثانیه جریمشه؟!
    من طرفدار فتل نبودمو نیستم و ولی از اخلاقش خوشم میاد که نقش بازی نمیکنه، رقاصه کوچک یا بزرگ نیست،
    اما قبلا هم گفتم دوست دارم فتل بیاد مرسدس که یکم هیجان بوجود بیاد؛
    شما چرا ازاین قضیه ناراحتی یا میترسی؟ دلیلش شکست اسطورت از یه راننده آلمانی دیگست؟

   • Amin

    5

    2

    جناب محمود نیازی نیست شما در مورد طرفداریت توضیح بدی!
    اینکه یک فردی ب طور صریح و روشن بیاد بگه بنده طرفدار این شخص هستم خیلی بهتره تا ….بگذریم!
    فتل چون بدون رقابت خاصی از پیست خارج شده بود و کسی بغل به بغلش نبود باید مراعات میکرد،لکلرک با لوییز تو مونزا
    مکس با لکلرک تو اتریش با حتی انگلیس
    البون با لوییز برزیل و اتریش همه تو رقابت چرخ به چرخ اتفاق افتاده!
    بنده هیچ ترسی از اومدن فتل ندارم،مشکلم به تئوری و توهم توطئس که مطمعنم پیش خواهد اومد،قبلا هم گفتم،اگه فتل لوییز رو شکست بده،میان میگن:دیدید لوییز راننده هم تیمی تاپ نداشت وگرنه شکست میخورد!اگه هم فتل شکست بخوره،دقیقا مثل ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ و همین مسابقه اتریش توهم توطئه برمیدارن که نه آقا ماشین فتل رو ضعیف کردن تا آبروی لوییز حفظ بشه آخه بده قهرمان چند دوره تو همون فصل اولش از فتل شکست بخوره…

   • Mohammad44

    1

    2

    مسئله اینه که همه فکر می کنن دارن منطقی نظر میدن و نظر اونا درسته حتی خود من پس اینکه من بگم منطقی ام یا یکی دیگه اینو بگه تغییری تو دیدگاه بقیه ایجاد نمی شه

 5. 5red16

  10

  4

  ببینید دوستان وقتی از حمایت تیم از راننده ها صحبت میکنم، منظورم همچین چیزی هست
  در اینکه لوییس مقصر بود و پنالتی همیلتون درست بود شکی نیس اما ببینید تیم چجوری ازش دفاع میکنه…
  یادم نمیاد کانادا ۲۰۱۹ بینوتو همچین کاری کرده باشه، با اینکه هنوز حرف و حدیث در مورد اون پنالتی وجود داره (نمیگم‌ اصلا پنالتی نداشت، اما حادثه صددرصد نبود)
  حداقل از پشت میزش بلند میشد میرفت یه خودی نشون میداد…
  اما اینجا کل تیم پشت سر راننده شون در اومده و درستش هم همینه
  این چیزهاست که به یک راننده اعتماد به نفس میده
  اما پاسخ این دوستان رو میدم
  بله شما درست میفرمایید، جریمه همیلتون منصفانه نبود
  باید حداقل ده ثانیه جریمه اش میکردن یا عبور از پیت لین
  رسما برد رو از چنگ ردبول آلبون در آوردند

  • Mohammad44

   8

   6

   آقا آلبون مگه مشکل موتوری براش ایجاد نشد؟ واقعا درک نمی کنم چرا میگین برد از چنگش دراومده اون که به هر حال موتورش مشکل پیدا می کرد مگه اینکه به خاطر اون برخورد ایجاد شده باشه که بحثش جداست

   • ALEX-ALBON

    6

    11

    دوست عزیز این ویک جای دیگم گفتم
    خرابی موتور آلبون بخاطر شوکی که یکباره تو اون سرعت بالا بخاطر برخورد همیل باهاش ایجاد کرد بود..این درکش انقدر سخته ؟

   • Mohammad44

    8

    3

    ممکنه خرابی موتورش به دلیل برخورد بوده باشه ولی قطعا به این دلیلی که شما میگی نیست اگه اینجوری بود موتور آلبون باید تو برزیل 2019 و مکس تو بریتانیا 2019 و همچنین تو برزیل 2018 باید از کار میفتاد

   • Rossi

    2

    1

    حتما خرابی ماشین مکس هم به خاطر برخورد با همیلتون بود /?? / نیمدن بارون و عامل کرونا هم تقصیر همیلتون هست ??

  • HIM

   7

   2

   ببخشید من نمدونستم لایک کنم صحبتهای شما را یا انلایک چون با نصفش موافق هستم، فراری انطور که باید پشت راننده ای به بزرگی فتل بوده باشه هرگز نبود و شاید مدیریت بدشون باعث شد آلنسو هم وقتی دید جواب نمیگیره بره به یک تیم حتی ضعیف تر، اما در مورد ۱۰ ثانیه پنالتی… اولا دلبخواه داوران نیست که بگن چند ثانیه پنالتی داره، تمامش تو فیا پروتکل داره، اگه شما فن فراری یا ردبول هستید قابل احترامه، اما مگه تو ایتالیا لکلرک با لوئیس برخورد نداشت!! جریمه شد، یا مکس که تودور پایانی زد به لکلرک و از پیست بیرونش کرد و ازش سبقت گرفت چی شد!!؟؟ با نهایت احترام به نظرتون ولی البون یکم عجله کرد والا دورهای زیادی مونده بود و لاستیکهای هارد هر دو مرسدس جواب نمیداد و میتونست براحتی روی سکو یک بره، اگه مکس بجاش بود یا فتل مطمئن باشید یک چنین ریسک اشتباهی را نمیکرد
   آنبورد لوئیس را ببینید از ورود به پیچ تا لحظه برخورد تمام فرمانش به چپ بود، مسلمأ هم قبل پیچ زاویه ایپکس را میبست و دفاع میکرد، آلبون خیلی بی تجربگی کرد

   • HIM

    3

    1

    خیلی عذر میخوام منظورم تمام فرمان به سمت راست بود و دست چپش را کاملا میشد ببینی که در حداکثر پیچش فرمونه

 6. امید نورمحمدی

  9

  5

  تا وقتی بحثها شخصی باشه همین حرفها تکرار میشه. متاسفانه تعداد زیادی کاربر فقط بفکر تسویه حساب شخصی یا حمایت بدون قید و شرط از راننده موردعلاقه اشون هستند و اینها اجازه نمیده بحث فنی و درست پا بگیره.
  درباره تعیین خط عملکرد داوران واقعا شبه برانگیزه و وقتی انقدر سریع نظرشون تغییر میکنه مسلما به دیگران این مجوز داده میشه تا به کلیه نظراتشون شک کنند.
  وقتی متولی برگزاری مسابقه لرزان و ضعیف ظاهر میشه این ابهامات هم پیش میاد

 7. ARRASH

  10

  0

  سلام و درود خدمت دوستان.
  من عضو تازه سایت هستم و علاقه مند به فرمول یک.
  برای اولین بار فرمول یک رو از مسابقه کانادا 2019 دیدم.

 8. مهدی

  0

  0

  جالبه fia نمیخواست به همیلتون بخاطر حرکتش تو تعیین خط پنالتی بده بعد بصورت شانصی یه ویدیو لو رفت و نشون داد که همیلتون سرعتش رو برا پرچم زرد کم نکرده بود و ردبول شکایت کرد بعد دیدن راهی نیست جز جریمه همیلتون .
  یعنی اون ویدیو لو نمیرفت همیلتون جریمه نمیشد . مرسی مافیا

 9. 33🦁Ali

  5

  2

  لعنت به مسابقه دیروز
  ردبول باز باید آپدیت داشته باشه که حداقل یکم نزدیکتر بشه به مرسدس با این حساب حتی نمی تونن اذیت کنن راننده‌ های مرسدس از بس سریع شدن.. تعیین خط به وضوح مشخص بود

  • 33🦁Ali

   5

   4

   مرسدس حواست باشه که ردبول دوربین مخفی داره همجا..
   حساب کنید داورا نتونستن چیزی پیدا کنن بعدش با فیلمی که ردبول أورده بودن حتی لوئیس هم به اشتباهش اعتراف کرده و داورا قفل کردن?

  • HIM

   6

   0

   امیر خان عزیز برگشت نا امن به پیست با تصادف لوئیس فرق داشت، هر چند فتل تو کانادا هیچ چاره ای بجز عکس العملی که نشون داد نداشت و واقعا در حقش داوری خطا کردن، ولی فتل راننده بزرگیه اون تیمشه که نابودش کرد و قهرمانی جهان را نتونست بهش بده، در آخرم دیدیم باهاش چکار کردن?

   • meysam8

    6

    5

    منم با مرسدس موافقم جریمه منصفانه نبود، چرا ۵ ثانیه؟ باید ۱۰ ثانیه پنالتی میدادن.

 10. HIM

  6

  0

  با احترام به همه دوستان
  من رسمأ اعلام میکنم طرفدار لویئس هستم ?, ولی از مسابقه اطریش لذت بردم، شاید بعد مسابقه آلمان پارسال، یکی از جذابترین و غیر قابل پیشبینی ترین مسابقات بود، و داشتم با پسر نوجوانم میدیدم، یادمه گفت بابا لویئس میبره !!! گفتم( از فن های فراری عذرخواهی میکنم) اولا دستور تیمی نمیدن به بوتاس که بزاره لوئیس رد بشه( دلیل حرفم هم اخر مسابقه همه دیدیم اگر بوتاس همکاری کرده بود ۵ ثانیه لویئس شاید جبران میشد) و اما خوشحالم برای اینکه مکلارن داره یک تیم رقابتی میشه و متاسفم که آلبون که از یک خانواده فقیر به این جایگاه رسیده نتونست روی سکو بره واقعا حقش برد بود اما شاید خودش یکم بی تجربگی کرد و در جای نامناسبی سبقت گرفت،خیلی راحت میتونست با یکم صبر هر دو مرسدس را با لاستیک هارد کهنه بگیره( در ضمن درسته ماشینش تو پیچ جلوتر بود اما اگه فیلم انبرد لوئیس را ببینید از ورود به پیچ تا لحظه برخورد تمام فرمونش به چپ بود) در کل زیبایی فرمول یک همین حوادث است چه فن من ببره چه شما،اگر اینا نباشه
  خیلی کسل کننده میشه
  ببخشید زیاد حرف زدم
  بازم از سایت فرمول یک ایران تشکر میکنم بابت اینکه ما عاشقان این رشته را دور هم جمع میکنه ?

 11. McLaren F1

  4

  4

  عجب
  ماشین آلبون نصف بیشترش رد شده بود
  قشنگ توی دید همیلتون بود اما بجای اینکه فضا بده باهاش برخورد کرد
  تازه قبولم نداره

  • Amin

   2

   3

   لوییز با آلبون برخورد کرد؟؟؟؟
   ی طوری میگی انگار لوییز فرمون گرفته رو آلبون
   برو ی بار دیگه فیلم برخورد رو ببین
   لوییز از اول پیچ فرمون رو ب راست گرفته
   حتی بعد از زدن پیچ هم فرمون رو صاف نمیکنه و آلبون رو بلاک نمیکنه
   واسش ب اندازه کافی جا گذاشت ولی آلبون با اشتباه خودش اومد با لوییز برخورد کرد

 12. 33🦁Ali

  3

  3

  من نمی دونم چرا بعضی از لوئیس فن هنوز زیر بار نمیرن که رانندشون مقصر 100% بوده.؟؟!!!!
  تازه خیلیا میگن 5ثانیه کم دادن بهش پنالتی شما دارین هنوز آلبون مقصر می دونید «شما مال خودتون مال هست مال مردم بیت المال»

  • Mohammad44

   1

   2

   علی اول اینکه تو فرمول 1 برخوردی که صفر و صدی باشه به ندرت پیش میاد
   دوم اینکه لوییس تقصیر بیشتری داشت درست ولی تقصیر بیشتری داشتن با اینکه یکی رو بزنی فرق داره تو تمام انبورد ها مشخصه که لوییس اصلا به سمت البون فرمان نگرفت شما اینو مطمئن باش اگه 70 درصد لوییس مقصره 30 درصد هم خود آلبون مقصر بود
   حالا درباره جریمه اش اطلاعی از قوانین ندارم که باید چه قدر بهش میدادن ولی اینکه جریمه باید طوری باشه که مقصر بره پشت کسی که باهاش برخورد میشه واقعا سخن جدید و گهرباریه که از دوستان میشنویم

 13. Lecrec_fan

  0

  0

  یه چیزی که تازه به ذهنم رسیده اینه که مگه لپ 2 q3 همیلتون در شرایطی زده نشده که باید سرعتش رو کم میکرده ولی نکرده؟
  خوب به جای اینکه گیر بدن ایا راننده دیده پرچم زرد رو یا نه کل تایم رو از راننده بگیرن به خاطر عمل نکردن به قانون.

  • Amin

   0

   0

   داداش اینجا دو حالت پیش میاد
   یاد تایم همون لپ دو حذف کنن که لوییز باز دوم میشه
   یا تایم کل کیو۳ رو حذف کنن ک لوییز می‌ره ۱۰
   هر دو صورت منطقی به نظر نمیاد
   همون سه رده منطقی تره

   • Lecrec_fan

    1

    0

    تایم اول q3 که حذف شده بود سر همون قضیه خروج از پیست. حالا نمیدونم چون واسه مکس پارسال همچین قضیه ای پیش اومد که فک کنم دوباره بوتاس رفته بود تو دیوار، اونجا کل تایم مکس رو گرفتن. معلوم نیست قوانین به چه شکلیه واقعا سلیقه ای شده متاسفانه

دیدگاه خود را بیان کنید