فرمول یک ایران – چندی پیش بود که توتو ولف، مدیر تیم فرمول یک مرسدس، با بسیج کردن هفت تیم، یک نامه اعتراضی علیه بیانیه صادر شده فیا نسبت به پاوریونیت فراری نوشت و خواستار توضیحات بیشتر شد. اما حال، مرسدس خود به طور مستقیم از این قضیه کناره‌گیری کرده و ردبول احساس می‌کند که به او خیانت شده است.

عقب گرد مرسدس لحظه‌ای اعلام شد که هلموت مارکو، مشاور تیم فرمول یک ردبول، بیان کرد:

مرسدس عقب نشینی خودش را به زودی اعلام می‌کند.

کریستین هورنر نیز بیان کرده بود:

شرایط بسیار متناقض است. بحث پول زیادی در جدول قهرمانی سازندگان مطرح است. دوم یا سوم شدن در این جدول، تفاوت بسیار زیادی را می‌سازد. بحث 20 میلیون دلار و پاداش برای کارکنانمان مطرح است. ما نمی‌توانیم فکر کنیم که این داستان اینطور تمام می‌شود.

اما دلایل عقب‌گرد تیم فرمول یک مرسدس چه بود؟

پس از آنکه ردبول اعلام کرد که اگر مرسدس از سیستم DAS در گرندپری استرالیا استفاده کند از آنها شکایت می‌کند، هضم این مسئله برای مدیران اشتوتگارتی سنگین بود. توتو ولف تقریبا این سیلی ردبول به مرسدس را هضم کرد ولی اولا کالنیوس این مسئله را به عنوان اعلان جنگ دید. این اقدام تهاجمی ردبول علیه مرسدس، باعث شد که اتحادی که بین آنها و مرسدس وجود داشت، نابود شود.

علاوه بر آن، ردبول اعتراض دیگری را نیز نسبت به سیستم ترمز مرسدس وارد می‌دانست و قصد مختل کردن کمپ مرسدس در استرالیا را داشت. البته حال دیگر به نظر می‌رسد که ردبول کاملا یک اشتباه محاسباتی داشته است؛ زیرا با توجه به منحل شدن فرمول یک استرالیا، مرسدس زمان کافی برای بررسی مجدد خودرو و بازبینی های کافی را دارد و به نظر نمی‌رسد که این مسئله روی آنها و عملکردشان تاثیری بگذارد.

کالنیوس – الکان:

پس از آنکه ردبول نسبت به مرسدس صحبت ها و تهدیدهایی داشت، کالنیوس، مدیر مرسدس، بدون در نظر گرفتن توتو ولف، مستقیما به سراغ جان الکان، مدیر فراری، رفت. کسی از مکالمه بین کالنیوس و الکان خبری ندارد ولی می‌شود فهمید که بین مرسدس و فراری اتحادی برقرار شده است؛ زیرا متیا بینوتویی که قصد داشت علیه DAS مرسدس اعتراضی بکند، از اعتراض خودش-احتمالا به دستور مدیر فراری-دست کشید. حال، به نظر می‌رسد جبهه سیاسی جدیدی ایجاد شده است. دخالت های کالنیوس در چند وقت گذشته در تیم فرمول یک مرسدس زیاد شده است و به نظر می‌رسد که ایجاد یک جبهه جدید سیاسی، برای حفظ برتری و تسلطی که مرسدس طی شش فصل اخیر داشته است، امری لازم می‌باشد.

لوئیس همیلتون و چارلز لکلرک - ایتالیا 2019

لوئیس همیلتون و چارلز لکلرک – ایتالیا 2019

آیا مرسدس فقط به خاطر اعتراض ردبول با فراری متحد شده است؟

احتمال خیلی زیاد خیر. با توجه به تست‌های پیش فصل، احتمالا مرسدس می‌داند که رقیب اصلی آنها، امسال، ردبول-هوندا است نه فراری. فراری هم می‌داند که امسال، در حد ردبول نیست؛ برای همین، فراری ترجیح می‌دهد که رده دومی خودش را حفظ کند و مرسدس نیز، تا جایی که می‌تواند، تضمینی برای برتری خودش ایجاد کند. این را از رفتار مرسدس می‌توان دید. در جنگ های ورزشی بسیار بهتر است که با رقیب اصلی خود، رو در رو شوید نه این که پشت پرده با آنها دست دهید و ندانید که در ذهن آنها واقعا چه می‌گذرد و همیشه خیال خیانت آنها به خودتان را در سرتان داشته باشید. اتحاد مرسدس و فراری را می‌توان از هماهنگی برای اعتراض نکردن فراری به سیستم DAS و همینطور کنار کشیدن از اعتراض به نامه توافق مخفیانه بین فیا و فراری متوجه شد. آن هم اعتراضی که خود توتو ولف-به گفته خودش- هفت تیم دیگر را متحد کرد تا این اعتراض را انجام دهند؛ ولی ظاهرا به دستور کالنیوس، توتو مجبور به عقب نشینی شد.

این تنها باری نیست که توتو نسبت به دستور مستقیم از طرف مرسدس عقب نشینی کرد؛ بلکه در جریان کناره گیری مکلارن از گرندپری استرالیا، تیم فراری و متحدانش نیز جزو مخالفین برگزاری بودند تا جاییکه سباستین فتل و کیمی رایکونن، چند ساعت پیش از شروع تمرین اول، ملبورن را به مقصد خانه خودشان در سوییس ترک کردند. البته ظاهرا اینگونه بیان می‌شود که این مسئله، یک دستور نبوده و صرفا یک مشاوره خیرخواهانه مرسدس به تیم فرمول یک خودش بوده است؛ ولی گزارش‌هایی مطرح بود که توتو ولف با راس براون موافق بود و به نظر می رسید که خواهان شرکت در حداقل دو تمرین اول بود تا ببیند دوام پاوریونیت مرسدس(با توجه به عدم دوام مناسب در تست پیش فصل) و کارکرد سیستم DAS چگونه است و اگر اوضاع برایشان خوب بود، به آخر هفته استرالیا ادامه دهند و در مسابقه شرکت کنند؛ ولی با مشاوره خیرخواهانه از طرف مرسدس مواجه شد که به دنبال آن باید هم تیم فرمول یک مرسدس، و هم تیم هایی که از طرف مرسدس تامین می‌شوند از مسابقه کناره گیری می‌کردند. توتو ولف بار دیگر مجبور به تسلیم شدن در برابر دستور کالنیوس شد که به نظر می‌رسد باز هم پای الکان در میان است.

کریستین هورنر و توتو ولف - مدیران تیم فرمول یک ردبول و مرسدس

کریستین هورنر و توتو ولف – مدیران تیم فرمول یک ردبول و مرسدس

آیا ردبول به تنهایی دوام می‌آورد؟

اما حال، وقتی که هورنر می گوید:«ما نمی‌توانیم فکر کنیم که داستان اینجا و اینگونه تمام می‌شود»، یعنی واضح است که ردبول خودش را رهبر تیم ضد فیا می‌بینید. اما آیا می‌تواند موفق باشد؟ نظر شخصی: نه!
مرسدس، به طور پیش فرض، چهار تیم را در اختیار دارد: تیم فرمول یک مرسدس؛ تیم پر بازده ریسینگ پوینت و مسلح کردن آن با خودروی W10 صورتی؛ ویلیامزی که از چندین سال است از طرف مرسدس تامین می شود و راننده اکادمی مرسدس را نیز در اختیار دارد؛ و مکلارنی که قرار است سال بعد از طرف مرسدس تامین شود. این چهار تیم، مطمئنا زیر پرچم ردبول و هورنر قرار نمی‌گیرند. آلفاتاوری مطمئنا وفادار به ردبول می‌ماند و فقط تیم رنو است که همین الان یک راننده مرسدس را در خودش دارد و به نظر نمی‌رسد که بخواهد خودش را درگیر یک جنگ سیاسی که برایش دلیل مهمی ندارد کند. ردبول یک تیم ترسناک و خطرناک است؛ نه فقط به خاطر طرز رفتارش، بلکه به خاطر این مسئله که خودروی RB16، با توجه به تست های پیش فصل، به نظر می‌رسد که توانایی جنگیدن برای قهرمانی جهان را دارد و همین مسئله، موجب نظر منفی مرسدس نسبت به آن شده است. امیدواریم که  جنگ سیاسی به وجود آمده بین این تیم ها، رقابت جذابی را در طول فصل برایمان ایجاد کند.

اخباری هم درز کرده است مبنی بر این که توتو ولف، در دو کنفرانس بین فرمول یک، فیا و تیم ها در مورد به تعویق انداختن قوانین سال 2021، حضور نداشته است. طبق گفته های مرسدس، شرکت نکردن توتو، دلیل خاصی نداشته است و جیمز الیسون به جای او حضور پیدا کرد. بسیاری از افراد، این رفتار را، آن هم وقتی که دوبار تکرار شد، یک رفتار غیر عادی می‌دانند. شاید توتو ولف آینده ی خودش را دیگر در تیم مرسدس نبیند؛ یا شاید هم با مدیران بالا رده به مشکلی برخورده است. نظر شما چیست؟

ویراستار » انسیه صفری

36 دیدگاه

  • S5

   9

   2

   مدیران مرسدس یهتر از هر کسی میدونند حساب ردبول از بقیه تیمها جداست و تنها تیمیه که به شرط داشتن یه پاوریونیت خوب از هر لحاظ – مدیریت، گاراژ، استراتژی و راننده- توان به خطر انداختن سلطه مرسدس داره. به همین خاطره که تصمیم به اتحاد با فراری علیه ردبول گرفتن. اما از اون طرفم ردبول نشون داده بیدی نیست که از این بادها بلرزه

   • NavasaN

    2

    7

    حالا هورنر یاد میگیره که هرکسی با گنده ها کل کل کنه گنده نمیشه.

  • pejman

   3

   4

   یه نگاه به عناوین مرسدس و سلطه بی بدیلش تو این سال ها و فراری که بعد از رفتن شوماخر یه قهرمانی شانسی داشته و بعد اونم۱۲ ساله رنگ قهرمانی رو ندیده و مرسدسی که تو نوضع قدرته و تو کل مقاله گفت فراری از سر ضعف که جاشو به ردبول نخواد بده اومده تن به اتحاد داده بعد میگی باعث افتخاره برای مرسدس ؟؟؟

   نکنه شمام عادت داری هر حرفی میخوای بزنی برعکسشو بگی🙄🙄

 1. H.farahani

  2

  0

  شخصا فکر میکنم که اولا کالنیوس یه دستور داده به توتو مبنی بر عدم شرکت تو استرالیا و نه یه مشاوره ساده.درسته بعضی از طرفداران فرمول یک خواستار انجام مسابقه بودن ولی کلیت مردم اینکار رو خطرناک میدونستن برای سلامتی.و خوب اگه تیم مرسدس خواستار انجام ریس بود تاثیر بدی رو برند مرسدس داشت.فکر نمیکنم کسی تو دایملر دوست داشته باشه مردم فکر کنن مرسدس اهمیتی به سلامت جامعه نمیده.راستی رئیس مرسدس سوئدی هستش!!!امیدوارم این یکی مثل واگنر نباشه که گند زد تو طراحی مرسدس.

 2. S5

  3

  4

  اینکه اولا کالینوس بر خلاف دکتر زد، به توتو ولف کاملا آزادی عمل نمیده، میتونه خبر خوبی واسه هوادارای فتل باشه. خدا را چه دیدید؛ یه وقت دیدید فصل 2021 شاهد ترکیب رویایی راننده آلمانی -ماشین آلمانی بودیم.

 3. mahyar

  1

  0

  خیلی دوست داشتم ببینم عملکرد das توی پیست به چه صورت هست دقیقا” چه چیز های مثبت و منقی داره که جناب کوید 19 ی حال اساسی به همه ورزش های جهانی داد .
  امروز هم توی پیچ اینستاگرام فرمولا یک اعلام شده که مسابقه آزربایجان هم پوست پون شده.
  حال با توجه به این همه اتفاقاتی که این ویروس داشته احتمال این که امسال کلا” 2020 کنسل بشه زیاده . اینجور که پیش میره هی هر دفعه ی مسابقه کنسل میشه و…. حالا شاید با توجه به گرم شدن هوا مسابقاتی که کنسل شدن یا به تعویق افتادن دوباره برگردن . و از طرفی فرمولایک تا اونجا که اطلاع دارم پیست ها بر اساس شرایط آب هوایی که در طول فصل دارن انتخاب میشن (فکر کنم البته ) که مثلا آخر زمستون گرندپری استرالیا برگذار میشه چون دمای هوای به دلیل این که استرالیا توی نیم کره جنوبی قرار داره . از دمای مناسبی برای برگذاری راحتر مسابقات برخورداره . به نظرم اگه تقویم فرمولا یک اجازه بده و 2020 کنسل نشه مسابقات توی پاییز یا اوایل زمستون توی شهر هایی که دمای هوای گرمی دارن و یا خود استرالیا که زمستون ما تابستون اوناس برگذار میشه .

  • mahyar

   4

   0

   البته اضافه کنم با این که فراری فن هستم . از رفتار فراری نسبت به اتفاقاتی که افتاده اصلا” راضی نیستم . میری پشت پرده ماچ و بوس میفرستی برای مرسدس و مرسدس برای تو . میایین پشت تریبون مشت ول میدید توی صورت همدیگه . دیگه گند نزنین به فرمولا یک .

 4. 5red16

  3

  0

  سلام سید جان
  سال نو مبارک
  من یه چیزی رو در مورد تصمیم فراری خوب متوجه نشدم
  اینجور که مشخصه ردبول پیشرفت داشته و مرسدس احساس خطر کرده اما این وسط چی گیر فراری میاد!؟
  رده دومی!!! همین؟
  فیا که با بیانیه اش فشار رو از فراری بابت پاوریونیت برداشت
  اینجوری مرسدس روغن ریخته رو نذر امامزاده کرد
  الان بهترین فرصت واسه به چالش کشیدن مرسدسه، چون داشتن دوتا رقیب قدرتمند برای مرسدس خیلی دشوار خواهد بود و به احتمال زیاد اونها هم دچار مشکل و اشتباه میشن، چون پیشبینی رقبا خیلی دشوار میشه با در نظر گرفتن این موضوع که مرسدس از لحاظ ترکیب راننده ها در موضع ضعف هستن، اونها فقط یک راننده درجه یک دارن؛ لوییس
  شما فرض کن در هر مسابقه مرسدس بخواد برای لوییس استراتژی تعیین کنه اونم با وجود سه یا چهار راننده قوی پشت سرش: مکس، چارلز، سب و حتی آلبون (من به آلبون این فصل خیلی امیدوارم، فصل پیش خوب ظاهر شد)
  مسلما دچار اشتباه محاسباتی میشن
  این یعنی رقابت سه تیم و شش راننده و بالاخره جذابیت
  فراری به جای اتحاد با مرسدس باید میرفت سمت ردبول
  برنده بین ردبول و مرسدس رو نمیدونم اما بازنده این موضوع قطعا فراریه
  مدیریت فراری بازی خورد
  لطفا در مورد این موضوع بیشتر کار کنید
  با سپاس

  • MERC

   1

   3

   رقابت توی پیست که سرجاشه, ربطی به مسائل بیرون پیست نداره
   فراری الان چکار میکرد بهتر بود؟
   دشمنی ردبول بیشتر به فراری ضربه میزنه تا مرسدس, ردبول میخواد که دومی پارسال فراری رو ازش بگیره و ضربه مالی بهشون بزنه
   و همه کارشناسا اینو میگن که ردبول امسال از فراری سریعتره و نزدیک شده به مرسدس
   به نظرم در این لحظه بهترین کار متحد شدن مرسدس و فراری برای زمین زدن ردبوله

   • 5red16

    0

    0

    به نظر منم مدیران فراری با همین ذهنیت این تصمیم رو گرفتند، اما نظر شخصی من اینه که اشتباه کردند.
    به هر حال باید منتظر ماند و ببینیم چه خواهد شد.

   • pejman

    2

    1

    با نظرات شما موافق نیستم خطر درگیری دو راننده قوی خیلی بیشتر از خطر ترکیب راننده های فعلی مرسدس (نمونش تو ۲۰۰۷ که قهرمانی مال مکلارن بود و مال همیلتون و تنها قهرمانی شانسی فراری رو بعد شوماخر رقم زد
    یا ۲۰۱۴ مرسدس
    یا فصل قبل فراری و مشکلات تو اجرای دستور تیمی و حادثه برزیل)
    پس بازم رو نظرم تاکید میکنم و ترکیب لوویس وبوتاس جواب داده و بازم حتی در صورت نزدیک شدن رقبا جواب میده اران جنگ بین ۳ یا ۴ راننده هستش لوویس مکس لکلرک و احتمالا فتل یا بوتاس

    و البون و جاییی تو جدول قهرمانی نداره
    از طرفی بوتاس خوب بلده دفاع کنه و استراتژی پیاده کنه فقط تو کل فصل نمیتونه اول بشه که لوییس بجاش این کارو انجام میده اما خب تو بعضی پیست ها هم بوتاس بهتره و از طرفی امسال با بوتاس ورژن ۳ روبه رویم که حتی اگه تو تمام فصل هم خوب نباشه قطعا تو بعضی از قسمتای فصل و برخی پیست ها حتی بهتر لوییس ظاهر میشه
    و هرقدر که ردبول پیشرفت کنه عمده ترین تهدیدش برای قهرمانی رانندگان هست نه قهرمانی سازندگان و ااان همه بحث ها بین رقابت لوییس و مکس هستش و جنگ ردبول با فراری برای جایگاه دوم جدول
    راجب کم شدن اختلاف هم باید بگم قرار نیست یه تیم همه مسابقات فصل رو ببره و شما میای میگی ۶ مسابقه رو مرسدس نبرده پس حالام که نزدیک تر شدن نمیتونه قهرمان بشه لازم نیست برای قهرمانی تو همه پیست ها اول بشی یه نگاه به اختلاف مرسدس با تیم دوم و سوم جدول بکنی میفهمی با تغییرات این فصل کسی بازم تو قهرمانی سازندگان نمیتونه جای مرسدس و بگیره و همه این بحث ها سر قهرمانی رانندگان هستش
    و شک نکن اگه همه چیز نرمال باشه و مرسدس مشکل دوام موتور رو حل کنه براحتی قهرمانی سازندگان رو با همین ترکیب راننده میاره و مشکلش از نزدیک شدن ردبول تو جدول رانندگان هست و فراری هم تلاشش از اتحاد با مرسدس حفظ جایگاه دوم جدول سازندگانه و گرنه فراری سال هاست قهرمانی جدول رانندگان و سازندگان رو نداره و فقط میخواد اوضاع از اینی که هست بدتر نشه و قافیه رو به ردبول ببازه
    من بازم رو نظرم تاکید میکنم و ان شا الله به انتظار میشینیم ببینیمنتیجه فصل چی میشه

    جالبه برام که شما معتقدی اون مدیران میتونن اشتباه کنن منم میتونم اشتباه کنم اما اعتقاد نداری که ممکنه خودت اشتباه کنی

   • 5red16

    1

    0

    pejman
    سلام
    شما باید انتقاد اصلی من به اتخاذ سیاست فراری رو در نظر بگیری
    ببین من منکر این نیستم که مرسدس همچنان شانس بالایی و حتی شانس بیشتری برای قهرمان رانندگان و سازندگان نسبت به سایر رقبا داره
    بلکه این سیاست باعث میشه بهترین فرصت واسه به چالش کشیدن مرسدس از دست بره
    با اینحال باید منتظر موند و دید در آینده چه اتفاقی میوفته
    درضمن من معتقد نیستم اشتباه نمیکنم بلکه میگم این سیاست فراری اشتباهه
    شما از کدوم قسمت من اینطور برداشت کردی
    من صرفا نظر شخصی خودم رو گفتم

  • pejman

   1

   2

   اتفاقا ترکیب راننده ها مرسدس بهترین ترکیب هست که هم مستعد قهرمانیه هم مستعد برای اجرای سیاست های تیمی
   ردبول فصل پیش با گسلی نتونست تو کورس رقابت تیمی بمونه و با اوردن البون ترکیبی شبیه ترکیب مرسدس داره اما فراری تیمیه که با دو راننده قوی و ماشین پر اشکال و گاراژ پر ایراد دچار مشکل شدهو داره از حضور دو راننده قوی که هردو تو کورس قهرمانی هستن ضربه میخوره و برای همین قرارداد فتل رو تمدید نکردن تا ببینن فتل این فصل با لکلرک چه عملکردی رو نشون میده واگه مثه فصل قبل باشه فتل رو نگه نمیدارن پس تحلیل شما غلطه راجب رانندگان

   راجب اتحاد با ردبول برای ضربه زدن به مرسدس هم توی متن توضیخ داد که کسی با رقیب مستقیمش دست نمیده و استرس خیانتش رو داشته باشه فراری حنی با اون موتور بحث برانگیز پس مرسدس بر نیومدو از این جهت میدونه نمیتونه اول باشه و ترجیح میده دومی خودشو حفظ کنه وبرای دومی درگیر با ردبول باید بشه نه مرسدس و از طرفی چون ردبول برای اولی با مرسدس وبرای دومی باید با فراری بجنگه بهترین راه برای تو فشار قرار دادن ردبول اتحاد بین مرسدس وفراری هست و از لحاظ شان جایگاه هم بررسی کنیم (که البته بنظرم ربط نداره) فراری و مرسدس با هم بعنوان دو خودروساز کنار میان تا یه خوردو ساز و یه نوشابه ساز جاه طلب

   خالا اینا نظرات من بود با اشاراتی به خود متن خبر و البته همسو با نظر مدیران با تجربه مرسدس و فراری حالا اگه شما تجربه بیشتر داری یا مشاور بهتری برای فراری هستی میتونی بهشون ایمیل بزنی

   • 5red16

    2

    0

    ای کاش کامنت من رو با دقت بیشتری میخوندید
    کاملا مشخصه که عمق پیام من رو درک نکردید با اینحال بیشتر براتون توضیح میدم
    در مورد ترکیب راننده ها باید بگم که مرسدس در وضعیت ضعیف تری هستش
    باز هم میگم چون فقط میتونن روی لوییس به عنوان یک راننده برنده حساب کنن
    از نظر اجرای سیاستها (دستورات تیمی) مرسدس وضعیت بهتری داره اما برای رقابت خیر
    کافیه به مونزا ۲۰۱۹ یک نگاه بندازیم
    لوییس از ابتدا تا انتهای مسابقه پشت لکلرک داشت فشار میاورد، در انتها هم دلیل عقب نشینی اش تموم شدن لاستیکهاش بود. حالا بوتاس با آمادگی ذهنی کامل و لاستیکهای بهتر نسبت به لکلرک (که همه توان لاستیکهاشو برای دفاع جلوی لوییس مصرف کرده بود) آماده حمله به چارلز هست اما نمیتونه حتی دو دور کامل لکلرک رو تحت فشار بزاره!!!
    شما به این میگین راننده فرمول یک!؟
    همه میدونیم تنها دلیل تداوم حضور بوتاس تو مرسدس چیه
    بوتاس راننده ای نیست که مرسدس بتونه تو شرایط سخت روش حساب کنه
    (باز هم میگم با تمام احترام برای خود بوتاس و طرفدارهاش اما بحث فنیه)
    اما در مورد اتحاد مرسدس و فراری
    باز هم همین فصل ۲۰۱۹ رو مثال میزنم
    چون نزدیکترین رویداد هست و قوانین هم تغییر نکردند
    مرسدس در این فصل (که به اعتقاد همه کارشناسهای فرمول یک از جمله ادمینهای همین سایت بیشترین تسلط و اختلاف رو نسبت به سایر رقبا داشته و عده ای هم خودرو ۲۰۱۹ مرسدس رو کاملترین خودرو تمام ادوار دونستن) به غیر از گرندپری اتریش که مشکل بیش گرمایش پاوریونیت داشت در تمام گرندپری ها شانس اول برد بود اما شش مسابقه (اگه اشتباه نکنم) رو نمیتونه ببره… میدونید چرا!؟
    چون در اون شش مسابقه رقبا اختلافشون با مرسدس کم شده بود، نه اینکه جلوتر باشن
    نه، صرفا اختلاف کم شده بود
    مکس؛ اتریش، آلمان، برزیل
    چارلز؛ بلژیک (که خود توتو ولف گفت وتل با دفاعش پنج ثانیه از زمان ما رو کشت وگرنه برنده اسپا ما بودیم) و مونزا
    وتل؛ سنگاپور
    خب اگه شما آدم باهوشی باشی متوجه میشی که مرسدس با وجود اختلاف زیاد شش مسابقه رو نتونسته ببره، حالا اگه اختلاف کم بشه (بنا به گفته خودتون ردبول خیلی نزدیک شده) و رقیبهاش به جای یک تیم، دو تیم و چهار راننده (طبق استدلالی که کردم) باشند، شانس قهرمانی ردبول و فراری بالاتر نمیره؟
    آیا اگه مرسدس پیروز مسابقه نباشه کسی جز ردبول و فراری برنده خواهند شد؟
    دقیقا اشتباه مدیران فراری همینجا بوده
    درضمن باید خدمتتون عرض کنم که من بارها از رسانه های مختلف با روابط عمومی تیم فراری مبادله پیام داشتم
    یک نمونه اش درمورد نوع دیدگاهشون نسبت به راننده های تیم
    نیازی به تذکر شما نبود
    درضمن این رو هم به یاد داشته باشید مدیران موفق و شرکتهای بزرگ هم اشتباه میکنند
    به طور مثال شرکت نوکیا (کافیه یک گوگل سرچ ساده بکنید)
    موفق و سلامت باشید

   • 5red16

    4

    1

    درضمن یک موضوع رو فراموش کردم تذکر بدم
    در همین سایت خیلی زیاد مشاهده کردم که عده ای از جمله دوستان خودم و طرفدارهای فراری با [نوشابه ساز] خواندن ردبول قصد توهین و تحقیر این تیم رو داشتند که کاملا باعث تاسفه
    تمسخر تیم ردبول باعث آزردگی خاطر و رنجش طرفدارانش میشه
    ردبول ریسینگ یک تیم فوق العاده قوی، منسجم و رو به پیشرفت هستش که اتفاقا برند ردبول در ورزش و نه تنها فرمول یک سرمایه گذاری بالایی داشته که این جای خوشحالی داره نه تمسخر
    یاد بگیریم که با منطق و احترام صحبت کنیم
    سال نو مبارک

   • MERC

    0

    4

    اینکه به یه نوشابه ساز بگی نوشابه ساز توهین نیس, واقعیته
    الان به فراری بگیم خودروساز بهش برمیخوره؟

   • Mohammad44

    3

    2

    5red16
    الان مرسدس تو برزیل یا مونزا برتر بود؟؟؟؟؟؟؟
    مگه میشه؟ مرسدس تو برزیل جلوی گسلی کم آورد بعد تو میای میگی اختلاف ردبول یکم باهاش کم شد یا مثلا مونزا اونجا لوییس با دی آر اس تازه به سرعت لکلرک بدون دی آر اس می رسید اونوقت میگی شانس اول برد؟؟؟
    آلمان که قصه اش جداست بارون شرایط رو بسیار متفاوت می کنه و لوییس و بوتاس اشتباه کردند پس ربطی به نزدیک شدن رقبا نداشت
    سنگاپور رو تاحدی درست میگی هر چند اونم نبرد استراتژی + یک اوت لپ خوب بوده
    و اینکه خودت میگی اتریش مشکل داشت بعدش اتریش رو جز اون مسابقات قرار می دی؟؟؟؟
    کلا دلیلی که واسه حرفات اوردی اصلا جالب و درست نبود

   • 5red16

    2

    0

    MERC عزیز
    خیلی از تیمها یا اسپانسرهای F1 خودرو ساز نبودند و نیستند
    چرا به اونها طعنه و کنایه زده نمیشه!؟
    الان هاس خودروسازه!؟
    چرا در مورد خودروساز نبودن هاس صحبت نمیشه؟ یا ریسینگ پوینت؟
    چرا اونها رو با این الفاظ خطاب نمیدید؟
    تازه حضور آستون مارتین، رنو و هوندا رو نادیده میگیرید
    اونها خودروساز نیستند؟
    اگه دقت کنید متوجه میشید که این الفاظ همراه با قصد و غرض هست
    من طرفدار ردبول نیستم اما اینکه به جای رقابت با رقیب به تخریبش روی بیاریم، کار درستی نیست
    موفق و سلامت باشید
    #در_خانه_بمانیم

   • 5red16

    1

    0

    Mohammad44
    سلام دوست عزیز
    ببین منظورم از کم شدن اختلاف صرفا نزدیک شدن خودروها نیست
    مجموعه ای از عوامل هست
    حالا این میتونه شامل شرایط آب و هوایی، ارتفاع، سیفی کار، نقصهای فنی مقطعی یا هرچیز دیگه ای باشه
    حتما که نیاید از لحاظ فنی این اختلاف کم شده باشه
    درضمن درمورد تمام اون گرندپری ها مرسدس از سرعت مسابقه ای بالاتری برخوردار بوده
    شاید در یکی دو مورد این اختلاف زیر یک دهم ثانیه بوده
    دقیقا نکته منم اینجاست
    حرفم اینه که اگه از لحاظ فنی و خودرویی هم اختلافها کم بشه یک چالش اساسی برای تیم برتر به وجود میاد

   • Mohammad44

    0

    0

    دوست عزیز شما بهتر از بنده می دونی سرعت مسابقه ای زمانی قابل اتکا هست که تیم برتر از این نظر(سرعت مسابقه ای) جلوی بقیه باشه.
    مثلا اتریش که امارها نشون نمی داد ردبول این قدر خوبه ولی با هارد همه رو ترکوند
    در ضمن شما گفتی نه اینکه جلوتر باشند بلکه اختلافشون کم شده که تو برزیل ردبول به معنای واقعی حتی از نظر فنی هم جلوتر بود وهمینطور می شه گفت اتریش

  • ALEX-ALBON

   1

   0

   درسته _مدیریت فراری یکی از ضعیف ترین افراد تاریخ مدیریتش و روی رکار آورده..تا الان بینتو هر تصمیمی که گرفته به ضررشون تموم شده..من طرفدار فراری بودم اما تا2 سال پیش -بعداز روی کار اومدن بینتو دیگه برام جذابیتی نداره..فراری درکل دوران آریوابنه تنها 6 تا پیت بالای 5 ثانیه داشت یاحداکثر7تا
   اما تو دوره بینتوفقط توی یکسال( 2019 )4تا پیت بالای6ثانیه ویکی هم بالای 5 ثانیه برای فتل و یکی هم بالای 5 ثانیه برای لکلرک..روی هم میشه 6 تا
   اقعا ادم نمیدونه هدف فراری از نگه داشتن این اعجوبه تو پست مدیریت چیه
   راجع به ردبولم تکلیف مکس که روشنه ولی
   من از بعد از دیدن عملکرد آلبون درتورو روسو واقعا شگفت زده شدم وطرفدار آلبون شدم وامیدوارم امسال بتونه درس خوبی نه به فراری _بلکه به اون بینتوی—- بده.چون آلبون پتانسیلش و واقعا داره.
   متاسفم که فراری به راحتی داره پاشو توتله ای که مرسدس براشون گذاشته میگذاره.

 5. SADEGH 16

  1

  4

  فقط میتونم بگم اوضاع پشت پرده میتونه خیلی پیچیده تر از این حرفا باشه.ولی دوس دارم حاصلش یه رقابت نزدیک با قهرمانی فراری باشه ترجیها لکلرک.

 6. pejman

  3

  1

  همیشه میشنیدم فرمول یک سیاسیه یه چیزایی هم حس میکردم اما الان با گوشت و پوستم سیاست رو تو فرمول یک حس میکنم اما با اینکه سیاست بخشی از مدیریت هست اما حس میکنم این رقابت ها بی سیاست خیلی قشنگ تر باشه

  حالا حتی اگه مرسدس با اختلاف هم قهرمان بشه قهرمانیش زیر سوال میره توسط دیگران
  دوست داشتم ردبول رو با تمتم توان شکست بدن بی سیاست اما اینکه با یه سیاست دارن به جنگ ردبول میرن هم در نوع خودش جالب و نشون از هوشمندی مرسدس هست

  ناگفته نمونه ردبولم دیگه کاراش خسته کننده شده و جای نواوری همش در تلاش برای زیر سوال بردن پیشرفت دیگران و نو اوری هاشونه و هم خودش هم راننده مغرورش درگیر جنگ و بازی روانی هستن
  کاش همه تیم ها جای این حواشی حرفاشونو تو پیست میزدن و قهرمان مشخص میشد

 7. امید نورمحمدی

  1

  0

  این تیپ خبرها و تحلیل ها که حالت گمانه زنی داره و هزارتا اما و اگر توشه مخصوص اینجور زمانهاییه که همه از بیخبری در رنج و عذاب هستند!
  اگر فصل طبق روال شروع شده بود الان هیچ اثری از این حرفها و خبرها نبود و همه داشتیم بهم بد و بیراه میگفتیم و از عملکرد راننده هایی که دوست داریم دفاع میکردیم و خلاصه سرمون حسابی گرم بود!
  اما این به این معنی نیست که پشت پرده این اتفاقات نمیوفته. اتفاقا بنظر من پشت پرده فرمول 1 یکی از پر حاشیه ترین و ناجوانمردانه ترین و سرمایه محور ترین پشت پرده تمام رشته های ورزشی و غیر ورزشیه. تاریخ فرمول 1 نشون میده عملکرد مدیران تیمها در طی این چند دهه چه سمت و سویی داشته.
  نزدیک به نصف راننده های نخبه در طی 60 سال اخیر کشته شدند یا تا نزدیک مرگ رفته اند. قراردادهای اسپانسرینگ و حق پخش و قراردادها با راننده ها و تبلیغات باربط و بیربط اولویت اول همه مدیران در تاریخ این رشته بخصوص از اوایل دهه 60 تا به امروز بوده.
  راننده حکم برده را برای مدیران داشته و با یک نگاه سطحی متوجه میشیم هرچه یک راننده نخبه تر و برتر و بهتر بوده بیشتر در خطر قرار داشته و این خطر مثل یک چماق همیشه بالای سر راننده ها قرار داشته و داره. بقول یکی از مدیران قدیمی (اسمش یادم نیست) : اگر به یک راننده فرمول 1 دو ماشین پیشنهاد بشه که یکیش کاملا امنه و جونشو حفظ میکنه و دیگری خطرناک باشه ولی در هر دور یکی دو ثانیه سریعتر باشه شک نکنید راننده فرمول 1 ماشین سریعتر را انتخاب میکنه!
  همین نظر نشون میده که مدیران با سو استفاده از این روحیه چگونه میتونن برای حفظ منافع خودشون راننده هارو بخطر بندازن و آخرشم بگن : این ورزش! خطرناکه و همه راننده ها به خطری که وجود داره واقف هستند!
  آیا بنظر شما این دلیل محکمیه؟! مطالب گفته شده صرفا یک نمونه از سرمایه محوری و منفعت گرایی این قوم بود و جنبه ها و زوایای بسیاری وجود داره که از حوصله همه ما خارجه…

دیدگاه خود را بیان کنید