Register

2 × یک =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران:

مسابقه ی مجارستان هم تمام شد. جایی که لوئیس همیلتون پیروزی قاطع خود را جشن گرفت. فراری ها ناکام ماندند و دنیل ریکاردو هم به سومی رسید. اما مثل هر مسابقه ی دیگری، برندگان و بازندگان دیگری نیز داشت. این شما و این تحلیل مسابقه ی مجارستان.

  برندگان

 

لوئیس همیلتون

مرد بریتانیایی اصلا از اتفاقات تعیین خط خوشحال نبود. جایی که دور فوق العاده ی او توسط فرناندو آلونسوی اسپین شده نابود شد و همتیمی او نیکو روزبرگ از این اتفاق بیشترین سود را برد و خط یک را گرفت.

اما مسابقه کاملا متفاوت بود. استارت خوبی داشت و از ابتدا تا انتها، مسابقه را مدیریت کرد. سلطه ی او حتی در لحظاتی که نیکو روزبرگ در حال نزدیکتر شدن بود، حس میشد.

در اواسط مسابقه مرد بریتانیایی سرعت خود را کاست. تیم لوئیس را تهدید کرد که اگر سرعت را بالا نبرد روزبرگ زودتر به پیت لین فراخوانده میشود. با توجه به سرعت بالای ردبول ریکاردو حدس می زدند که بعد از چرخه ی پیت استاپ ها ریکاردو جلوی مرسدس ها به پیست برگردد اما این اتفاق نیوفتاد و لوئیس با افزایش سرعت ردبول را ناکام گذاشت

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

حقیقت هر چه بود، لوئیس به پنجمین برد خود رسید و به تنهایی به موفق ترین راننده ی هانگارورینگ تبدیل شد. مهمتر از آن با چهل و هشتمین برد خود برای اولین بار به صدر جدول رده بندی بازگشت. حالا او سه برد تا رکورد الین پراست در رده بندی بیشترین برد های فرمول یک فاصله دارد.

 

دنیل ریکاردو

بعد از موفقیت های پی در پی مکس ورشتپن این نوبت پسر استرالیایی بود که دوباره ی نگاه ها را به خود معطوف کند و اعتبار از دست رفته ی خود را باز یابد.

او با این باور به مجارستان رفته بود که میتواند مرسدس ها را شکست دهد و انتقام موناکو را از آنان بگیرد. حتی در پیچ اول با سبقت از روزبرگ کاملا به لوئیس نزدیک شد اما نتوانست رهبری را از آن خود کند.

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

سومی او را به یک بازنده تبدیل نمیکند. دنیل توانایی های خود را به همه یادآوری کرد و از خودروی ردبول بیشترین کارایی را گرفت و سباستین فتل که ماشین سریعتری داشت را در طول مسابقه پشت خود نگه داشت.

گورکن بالاخره  به فرم خوب خودش برگشته! ( اشاره به طرح کلاه ایمنی ریکاردو)

 

فرناندو آلونسو و مکلارن

فرناندو آلونسو با هفتمی خود در تمرین اول ، دوم، سوم، تعیین خط و مسابقه نشان این عدد واقعا خوش یمن است. چند سال پیش هفتمی برای مکلارن یک فاجعه بود اما اکنون نشان از پیشرفت این تیم دارد. چیزی مثل یک تولد دوباره.

با این نتایج شاید فکر کنید مکلارن ها از یک موتور مرسدس استفاده میکنند اما این طور نیست. هوندا پس از نتایج بسیار ناامید کننده ی پارسال در مسیر پیشرفت قرار گرفته و با برنامه ی منسجم و منظم به پایداری و ثبات رسیده است

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

حیف شد که نتونستیم نتیجه ی بهتری بگیریم اما از بقیه بهتر بودیم. مرسدس و ردبول و فراری خارج از دسترس هستند. اون ها یه سطح از بقیه بالاتر هستند و ما هم میانه ی جدول یه جنگ نصفه و نیمه ای برای بهترین بودن داریم.

تقریبا رقابتی بودیم و من هم بهترین نتیجه ای که میتونستم رو گرفتم.

حق با مرد اسپانیایی است و مکلارن در حال بازیابی شکوه از دست رفته ی خود است.

 

جولین پالمر

تازه کار انگلیسی با وجود اسپین دیر هنگام خود -که به قیمت اولین امتیاز فصلش تمام شد- باز هم میتواند در لیست برندگان ما قرار بگیرد. در اولین سال حضورش در فرمول یک فصل کابوسواری را پشت سر میگذارد. ایراد های متعدد خودرو  در اوایل فصل و نتایج ضعیف، به شایعات جایگزینی او در سال آینده قوت بخشید.

البته پسر انگلیسی هم کم از تیم انتقاد نمیکرد با همه ی این ماجرا ها مسابقه ی مجارستان یک نقطه ی عطف برای او بود.

هم در تعیین خط و هم مسابقه همتیمی خود را شکست داد ، در مسابقه هم برای رومن گروژان و نیکو هالکنبرگ خطرساز شد. همین رقابتی راندن او در مجارستان قابل تقدیر بود.

پالمر هنوز از اسپین خود شوکه است

جولین پالمر

جولین پالمر

هیچ کار اشتباهی نکردم. خودرو کاملا در اختیارم بود. یک دفعه کنترل خودرو تو پیچ چهار از دست رفت. هنوز هم نمیدونم چرا. هیچ تفاوتی در ماشین و تنظیمات انجام ندادم. تنظیمات موتور رو هم عوض نکردم. حتی ریسینگ لاین خودم رو تغییر ندادم. در طول مسابقه هیچ وقت تو پیچ چهار بیش فرمانی نداشتم اما یک دفعه اسپین ناگهانی شدم و عقب افتادم.

نتیجه ی نهایی برای او ناامید کننده بود اما در کل مسابقه ی خوبی داشت و از مجارستان به عنوان یکی از نقاط عطف کارنامه ی خود یاد میکند. مهمتر از امتیازی که نگرفت این بود که توانایی اش را به همه ثابت کرد و نشان داد که در حال پیشرفت در فرمول یک است.

و اما بازندگان

 

فراری

سباستین فتل بعد از مسابقه اعلام کرد که فراری سرعت کافی را داشت تا به سکو برسد. این جمله ی مرد آلمانی تا حدی قابل دفاع است. در برخی از لحظلت مسابقه سرعت فراری بیشتر از ردبول و مرسدس بود اما این سرعت در طول مسابقه وجود نداشت و فتل در آخر با اختلافی 28 ثانیه ای نسبت به همیلتون در جایگاه چهارم قرار گرفت.

ما خیلی سریع بودیم. اما خب اینجا مجارستانه و فقط سریع بودن کافی نیست. آخر مسابقه نیم ثانیه تا یک ثانیه از  ردبول ها سریعتر بودیم اما برای پشت سر گذاشتن اون ها کافی نبود.

در هفته ی منتهی به مسابقه آریوابنه اعلام کرد فراری محکوم به برد است. از سوی دیگر سرجیو مارکیونه سفری به مارانلو داشت تا از توان حقیقی ماشین این فصل با خبر شود.

سباستین فتل

سباستین فتل

چند هفته پیش فراری اعلام کرد که پیروزی نزدیک است اما حالا دستیابی به پیروزی از هر زمان دیگری سخت تر به نظر میاید. حرف های کیمی رایکونن با وجود اینکه عین حقیقت هستند به مذاق آقای رئیس خوش نمی آید.

از لحاظ سرعت ماشین خوب بود. اما در سطح مرسدس نیستیم. اونا برای خودشون رانندگی میکنن!

 

مکس ورشتپن

تکلیف مکس همان دور اول مشخص شد. جایی که لوئیس او را در تنگنا قرار داد و او جایی برای رفتن نداشت. بعد از تعقیب بی ثمر همتیمی خود دنیل ریکاردو به تیمش گفت مثل یک مادربزرگ رانندگی میکند! اما بدشانسی ها هنوز تمام نشده بود. مکس به پیت لین رفت و پشت مرد یخی خارج شد. راننده ای که با لاستیک های سافت استارت زده بود و خیال تعویض آن ها را هم نداشت.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

هر دور مکس از سکو دور تر میشد و زمان از دست میداد. اما در پایان مسابقه نبرد کیمی و جوان هلندی جذابیتی به مسابقه ی مجارستان داد. جدال آن ها نزدیک و نفسگیر بود. مکس توانست فنلاندی بدقلق را شکست دهد اما پنجمی در پیستی مثل هانگارورینگ و ماشین مناسب او یک شکست بود.

 

فورس ایندیا

نبرد برای چهارمی در جدول سازندگان بین فورس ایندیا و ویلیامز در جریان است. فورس ایندیا اصلا مسابقه خوبی نداشت.

نیکو هالکنبرگ در ابتدای مسابقه رده از دست داد و باعث شد فرسودگی لاستیک هایش بیشتر شوند. دومین اشتباه او در زمان پیت استاب بود زمانی که لاستیک ها در حال تعویض شدن بودند کلاچ گرفت و باعث شد تا راننده ی رنو از او جلو بزند اگر پالمر اسپین نمیشد آخرین امتیاز هم به آن ها نمیرسید.

سرجیو پرز

سرجیو پرز

زمانی هم که تیم تصمیم گرفت یک توقف سرجیو پرز را به دو توقف افزایش دهد مکانیک ها حاضر نبودند و باز هم زمان از دست دادند. جدال نزدیکی بود. در مسابقه ای که رقیب آن ها تنها دو امتیاز آورد آن ها فرصت خوبی را برای کاهش فاصله ی خود را با ویلیامز از دست دادند.

چمدان ها را برای سفر به آلمان ببندید.

4 دیدگاه

 1. هومن

  0

  0

  المان. اخرش گفت المان. وای که چقد دل من از اون صحنه اسپین شدن سوتیل وسط پیست و نیومدن سیفتی پره.(2014)همه یادشونه چه افتضاحی بود.خخخخخخخخخخخخخخخخخخخب اون بازی رو نیکو برد بی صبرانه منتظر المانم.

 2. سعید

  0

  0

  چرا خیلی کم یا بهتر بگم اصن هیچی درباره تیم تورو روسو وراننده جوونش کارلوس ساینز صحبت نمیکنید؟
  به نظر من راننده قابل و توانایی هستش نسبت به سن کمش

  • هومن

   0

   0

   اینقد تا چند وقت پیش زیر سایه مکس بوده که همه یادشون رفته. حق با شماست اتفاقا چند وقت پیش منم مث شما ذهنم یه مرتبه معطوف شد روی ساینز. اگه اشتباه نکنم از وقتی که حکییییم کویات اومده تورو روسو تمام بتل های ریس رو جلوی کویات تموم کرده . به نظر من از قهرمانان ایندس فقط الان کسی زیاد توجه نمیکنه.از بس که مکس تو چشمه.

   • saeed

    0

    0

    من خیلی از کویات خوشم میاد.انصافا باید ب جا کویات،ریکاردو رو میفرسادن تورو روسو.
    ولی انصافا موتور فراری 2015 خیلی ب این تیم ضربه زده مثل ساوبر
    سال آینده اگ موتور تورورسو رنو باش اون موقع میفمین چی گفتم الان.
    شاید هم اگ اینطور شه بتونه 2018 بیاد فراری.