فرمول یک ایران – بالاخره تست های پیش فصل فرمول یک 2020 هم به پایان رسید. 6 روز هیجان انگیز که با نوآوری ها، حواشی و مخفی کاری های فراوانی همراه بود. هنگامی که در اولین روز از اولین هفته تست ها، والتری بوتاس با خودروی مرسدس از پیت بیرون آمد و اولین دور را در تست های پیش فصل ثبت کرد در حالی که بقیه هنوز در حال آماده سازی خودرو های خود بودند، از همان ابتدا به نظر می رسید که مرسدس از اعتماد به نفس فوق العاده بالایی برخوردار است. اما فراری در تمام این مدت حواشی بسیار زیادی از جمله متهم شدن به مخفی کاری را تجربه کرد و عملکرد پر فراز و نشیبی نیز در تست های پیش فصل داشت چنانکه نگرانی ها از زمانی افزایش یافت که متیا بینوتو در مصاحبه ای تیم ریسینگ پوینت را یکی از خطراتی بر شمرد که ممکن است این فصل فراری را اذیت کند. پس شاید شما هم به این فکر افتاده اید که فراری ممکن است این فصل را در جنگ با تیم های میان رده به سر ببرد. اگرچه نکته دیگری که ما را به یک فراری خوب در این فصل امیدوار می کند همین قضیه مخفی کاری و استفاده نکردن از حداکثر توان پاوریونیت می باشد. در قسمت اول می خواهیم نگاهی به شرایط تیم ها در تست ها بپردازیم:

مرسدس: پر قدرت اما آسیب پذیر

ماشین فرمول یک مرسدس 2020

ماشین فرمول یک مرسدس 2020

روی کاغذ، مرسدسِ تست های پیش فصل تیمی پر قدرت به نظر می رسد. آن ها از خودرویی سریع برخوردار هستند و دور های بسیار زیادی را نیز در تست ها ثبت کردند. نکته مثبت دیگری که راجع به W11 مرسدس می توان بیان کرد این است که این خودرو کاملا قابل اتکاست، در تک دور ها و تست های مسابقه ای از سرعت خوبی برخوردار است و هر دو راننده این تیم نیز احساس خوبی از رانندگی با این خودرو دارند. خودروی مرسدس در پیچ 1 پیست کاتولونیا قوی به نظر می رسید و رانندگان نیز درباره قسمت عقب خودرو از اطمینان خاطر بالایی برخوردار بودند و این دقیقا همان چیزی است که راننده نیاز دارد تا در پیچ ها تهاجمی تر عمل کند. خودرو در پیچ های سرعت پایین سکتور آخر، سرعت و چسبندگی خوبی داشت و به طور کلی می توان اینگونه بیان کرد که مرسدس با برطرف کردن مشکلات W10 در تست های این فصل بهتر از فصل پیش ظاهر شد. مرسدس همچنین از نوآوری جدید خود، سیستم فرمان دو محوره (DAS) در هفته اول تست ها رونمایی کرد و تمام ذهن ها و نگاه ها را مشغول این سیستم جدید خود نمود.

لوییس همیلتون گفت:

من خودرو را به خوبی درک می کنم. بنابراین از این نظر که در استرالیا بتوانیم مسابقه خوبی داشته باشیم و قدرت زیادی را از خودرو استخراج کنیم کاملا مطمئن هستم.

اگر چه مرسدس از یک نقطه ضعف اساسی که بارها در تست های پیش فصل نمایان شد رنج می برد و آن قابلیت اطمینان پاوریونیت این تیم می باشد. با توجه به گفته های مدیر فنی این تیم جیمز آلیسون، مرسدس در این فصل سعی کرده تا علاوه بر افزایش قدرت خروجی پاوریونیت، قابلیت اطمینان و دمای عملکردی آن را را نیز افزایش دهد اما آنچه که تست ها به ما نشان داد خلاف این امر را ثابت می کند. تیم در طول تست ها مجبور شد تا از 3 موتور مختلف استفاده کند و در روز پایانی نیز لوییس همیلتون و والتری بوتاس مجبور شدند تا جانب احتیاط را رعایت کرده و از قدرت کمتری در موتور خودروی خود بهره مند شوند. این مشکلات فقط گریبان گیر تیم مرسدس نشدند بلکه تیم ویلیامز که از موتور مرسدس استفاده می کند نیز دچار مشکلات موتوری شد و در هفته اول مجبور به تعویض MGU-H در خودروی خود شد.

سرعت فوق العاده مرسدس در هفته اول تحسین دیگران را برانگیخت اما با شروع خرابی های موتوری به ویژه در هفته دوم زنگ خطر برای این تیم به صدا درآمد. با اینکه مرسدس در جنگ تست های پیش فصل پر قدرت و به نوعی پیروز ظاهر شد اما این پیروزی و قهرمانی در مسابقات فصل است که از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است.

بهترین زمان: والتری بوتاس 1.15.732 (سریع ترین دور تست ها)

مسافت طی شده: 903 دور (بیشترین دور در بین تیم ها)

فراری: مخفی کاری یا ….؟

فراری SF1000

فراری SF1000

فراری بیشتر وقت خود در تست های پیش فصل را معطوف به این موضوع کرد که به همه ثابت کند خودروهای این تیم از سرعت بالایی برخوردار نیستند. حال سوال اصلی اینجاست که آیا فراری واقعا کند است یا اینکه بنابر اعتقاد دیگر تیم ها، فراری استراتژی ای اتخاذ کرده تا از طریق مخفی کاری هیچ گونه فشاری تا مسابقه استرالیا روی تیم و اعضای آن نباشد تا این تیم بدون هیچ گونه حاشیه ای کار خود را کرده و به یکباره در استرالیا همه را شگفت زده کند، درست بر خلاف رویه سال گذشته.

مدیر تیم متیا بینوتو بیان کرد که اهل این کارها نیست و تیم او هیچ گونه مخفی کاری انجام نداده بلکه آن ها به اندازه ای که می خواستند سریع نیستند. اگرچه همه ما می دانیم که آن ها در تست ها از موتور در شرایط عملکردی پایین استفاده می کردند و در مسابقات مطمئنا بالاتر از آنچه که در تست ها بودند، قرار خواهند گرفت.

خودرو همان طور که انتظار می رفت به دلیل تولید داون فورس زیاد از درگ بیش از حدی برخوردار است و از الان قضاوت در این رابطه که آیا ارزشش را داشت که فراری به دلیل عملکرد بهتر خودرو در پیچ ها، برتری سرعت خود در مستقیمی ها را از بین ببرد سخت است. بینوتو در مصاحبه ای دیگر نیز اذعان کرد که موتور این فصل به اندازه فصل پیش قوی نمی باشد. گرچه در مقایسه با تیم های مشتری فراری یعنی هاس و آلفارومئو پر واضح بود که فراری با دستکاری مود های موتور عملا از تولید قدرت بیشتر توسط آن جلوگیری می کرد.

اما به طور کلی می توان گفت که قضاوت درباره فرم فراری در تست های پیش فصل قطعا سخت ترین در میان تیم های بالا رده می باشد چرا که فراری حتی یک دور خیره کننده نیز در طول تست ها نداشت یا حتی یک گوشه از توانایی های بالقوه خود را نیز بروز نداد تا دیگران چنین فکر کنند که فراری قادر به انجام فلان کار است (مثلا سرعت در تک دور ها یا سرعت در مسابقه). این شاید همان چیزی است که فراری دوست دارد بقیه درباره آن فکر کنند. اگر چنین است که همه چیز بر وفق مراد فراری پیش رفته اما همین که مسابقه استرالیا شروع شد فراری از همان ابتدا تحت فشار خواهد بود چرا که در هر صورت اگر مخفی کاری می کرده باید نشان دهد که چنین بوده یا اگر واقعا کند بوده باید عملکرد خود را بهبود بخشد. در هر صورت هر دو سناریو به یک پایان خوش در ملبورن احتیاج دارند.

بهترین زمان: چارلز لکلرک 1.16.360

مسافت طی شده: 844 دور، 59 دور کمتر از مرسدس

ردبول: امید اصلی برای رقابت با مرسدس

ردبول RB16

ردبول RB16

بعد از یک هفته فوق العاده برای تیم ردبول در تست ها، در هفته دوم تعداد دور های ثبت شده این تیم کاهش یافت و رانندگان این تیم نسبت به سایرین زمان بیشتری را در خارج از پیست تجربه کردند. اگرچه راننده اصلی این تیم یعنی مکس ورشتپن و تامین کننده پاوریونیت آن ها یعنی هوندا از اطمینان خاطر کافی برخوردار هستند چرا که معتقدند هر آن چه را که نیاز بوده آن ها در تست ها آزمایش کرده اند. نکته قابل ذکر اینجاست که ردبول در هفته دوم تست ها بروز رسانی هایی را نیز برای بارج بوردها و بال جلوی خود فراهم کرده بود. پس به نظر می رسد واقعا هر آن چه که نیاز بوده را آماده کرده اند.

ورشتپن راجع به دورهای کم این تیم در هفته دوم گفت:

هدف ثبت دور به اندازه هفته قبل نبود. من فکر می کنم که ما شبیه سازی های مسابقه ای و هر آنچه که نیاز بوده را انجام داده ایم که البته این مورد (شبیه سازی مسابقه) کمی خسته کننده به نظر می رسد پس من خودرو را بررسی می کردم و گاهی اوقات نیز کار های دیگری را انجام می دادم.

تیم ردبول در هفته دوم بیشتر سعی کرد تا روی ستاپ کردن خودرو و رساندن آن به بهترین عملکرد وقت بگذارد و در این هفته زمان به خصوص و خیره کننده ای را ثبت نکردند.

به همین دلیل ما عملا شاخص واقعی ای از سرعت ردبول نداریم جز اینکه مکس ورشتپن در یکی از دور های خود در حال ثبت زمان فوق العاده ای بود که به دلایلی اضطراری در نزدیکی خط شروع پایان مجبور شد تا سرعت خود کم کند. او با اینحال پس از ثبت این دور فقط 0.5 ثانیه با سریعترین زمان پیست فاصله داشت.

ورشتپن راجع به این مورد گفت:

به نظر من اینگونه رانندگی کردن بهتر از ثبت تعداد دور های زیاد است. به نظر می رسید که همه چیز به خوبی پیش می رود و ما با اینکه روی نرم ترین ترکیب لاستیک نبودیم اما فکر می کنم که تعادل خودرو خیلی خوب بود.

با تمام صحبت های گفته شده می توان اینگونه گفت که ردبول در برخی اوقات استثنایی به نظر می رسید اما متاسفانه شک ما به ردبول آن جایی افزایش یافت که آن ها در روز های آخر خیلی خوب و قدرتمند به نظر نمی رسیدند. در مواقعی برخی ناپایداری هایی در خودرو مشاهده می شد. به طور مثال اسپین ورشتپن یا این که چه ورشتپن و چه آلبون گاهی اوقات از مسیر پیست خارج می شدند اما ردبول خودرویی با زاویه Rake بالا دارد و پایداری خودرو در چنین شرایطی تلاش های زیادی را می طلبد. خودروی ردبول در پیچ های سرعت پایین خوب بود اما نه به اندازه مرسدس و ردبول باید روی این مسئله به طور اساسی کار کند.

به طور کلی می توان گفت ثبت آن زمان، تعریف و تمجید ورشتپن از خودرو، حالت مثبت انگارانه کریستین هورنر و خرسندی متواضعانه مدیر فنی هوندا، تویوهارو تانابه همگی نشان دهنده این موضوع بودند که تیم در اسپانیا شرایط خوبی دارد. اگر چه ردبول و هوندا نوعی رفتار کرده اند که توقعات زیادی از آن ها ایجاد نشود اما بعد از این تست ها هر نتیجه ای کمتر از رقابت با مرسدس در استرالیا، به نظر نوعی شکست برای ردبول محسوب می شود.

بهترین زمان: مکس ورشتپن 1.16.269

مسافت طی شده: 780 دور، 123 دور کمتر از مرسدس

ریسینگ پوینت: آیا RP20 در صدر تیم های میان رده خواهد بود؟

سرجیو پرز - ریسینگ پوینت 2020 در تست بارسلونا

سرجیو پرز – ریسینگ پوینت 2020 در تست بارسلونا

از زمانی که این تیم مرسدس صورتی لقب گرفت، به نظر می رسید که ریسینگ پوینت برای فصل 2020 قرار است سرآمد و تهدیدی جدی برای تیم های میانه جدول باشد. اگر چه در روز آخر و در آخرین شبیه سازی مسابقه آن ها، اینگونه به نظر رسید که قرار است جنگی برابر با مکلارن ها داشته باشند. اما نظریه دیگر اینگونه می گوید که ممکن است آن ها در روز آخر کمی از قدرت موتور خود را کم کرده بودند. اگر اینگونه باشد پس این احساس وجود دارد که در فصل 2020 آن ها صدرنشین جدول تیم های میان رده خواهند بود. این خودرو مشخصا یک کپی پِیست از خودروی مرسدس 2019 می باشد و با خودروی قبلی این تیم تفاوت های بسیاری دارد، پس تیم در تست ها زمان بسیاری را صرف درک کردن خودرو کرده است.

مدیر فنی این تیم، اندرو گرین بیان کرد:

ما هنوز در مرحله ای آزمایشی هستیم و باید ستاپ های مختلفی را امتحان کنیم. این خودرو متفاوت از هر خودرویی است که پیش از این داشته ایم بنابراین کمی زمان می برد تا به ایجاد تعادل در خودرو بنابر شرایط مختلف عادت کنیم.

خودروی قبلی این تیم به طور ذاتی از مشکل عدم پایداری رنج می بُرد اما با خودروی جدید به نظر می رسد که آن ها این محدودیت را از بین برده اند:

پاسخ دهی خودرو فوق العاده است و ما قادر هستیم تا تعادل را در همه بخش های خودرو ایجاد کنیم تا اطمینان خاطر راننده افزایش یابد.

پس به طور کلی می توانیم بگوییم که با وجود این خودرو در پیست گویی نسخه دوم مرسدس در پیست قرار دارد. پس خودرو تعادل فوق العاده خودروی سال گذشته مرسدس را دارد، در میانه پیچ ها فوق العاده عمل می کند و کم فرمانی خاصی نیز در آن مشاهده نمی شود. خودروی این فصل ریسینگ پوینت خودروی خوبی است اما در نهایت این رانندگان هستند که باید از اطمینان خاطر کافی برای حمله برخوردار باشند چیزی که در خودروی های قبلی از آن محروم بودند.

بهترین زمان: سرجیو پرز 1.16.634

مسافت طی شده: 782 دور، 121 دور کمتر از مرسدس

مکلارن: پیشرفت یا درجا زدن…؟

مکلارن MCL35

مک لارن MCL35

خودروی MCL35 مکلارن برای فصل 2020 موجبات رضایت کارلوس ساینز را فراهم کرد اما لندو نوریس در طی تست های پیش فصل کمی از این خودرو احساس ناامیدی کرد. اگرچه اظهارات آن ها ممکن است از دیدگاه های متفاوت باشد اما هر دوی آن ها نظری یکسان دارند. این خودرو نسبت به مدل پیشین خود در همه نواحی پیشرفت داشته اما برای لندو نوریس هنوز جای پیشرفت در برخی نقاط خودرو وجود دارد.

در روز نخست هفته دوم تست ها، سینی کف جدیدی در خودرو مکلارن دیده شد که چند دهم ثانیه به نفع رانندگان مکلارن شد. بنابر نظر مدیر فنی تیم، جیمز کی دیگر تغییرات در خودرو باعث بهبود عملکرد آن در پیچ های سرعت پایین شده اند. بنا به دلایلی به نظر می رسد که خودروی مکلارن روی ترکیب لاستیک های C3 و C5 نسبت به C4 رقابتی تر است. مکلارن اذعان دارد که قرار است بروز رسانی هایی را برای استرالیا معرفی کند که موجب افزایش هر چه بیشتر عملکرد خودرو می شوند و خودرویی که در تست ها استفاده شد طرحی پایه ایست و طرح نهایی خودرو بسیار زود آماده خواهد شد. مکلارن در تست ها 804 دور را در مجموع 6 روز ثبت کرد تا پس از مرسدس و فراری سومین تیمی باشند که بیشترین تعداد دور هارا ثبت کرده است.

ساینز در شبیه سازی مسابقه در روز آخر تست ها، موفق شد تا زمان مسابقه ای بهتری نسبت به سرجیو پرز ثبت کند. او همچنین بیان کرد که پیشرفت خودرو از ابتدای تست ها تا انتهای آن به گونه ای بوده که او می تواند برای فصل پیش رو احساس خوشبینی کند.

پس به طور کلی می توان گفت که خودرو در تست های پیش فصل امسال نسبت به سال گذشته بسیار بهتر ظاهر شده و این مورد به رانندگان اطمینان خاطر بالایی را بخشیده است.

بهترین زمان: کارلوس ساینز 1.16.820

مسافت طی شده: 802 دور، 101 دور کمتر از مرسدس

رنو: شروعی آرام برای فصلی دشوار

استبان اکون - تست های پیش فصل بارسلونا 2020

استبان اکون – تست های پیش فصل بارسلونا 2020

رنو بالاترین قابلیت اطمینان در بخش پاوریونیت را در میان تمام تامین کننده های پاوریونیت حال حاضر فرمول یک دارا می باشد و به نظر می رسد تلاش های آن ها برای افزایش این مورد در تعطیلات زمستانی جواب داده چرا که همین مورد موجب شد تا دو هفته بدون دردسر و نگرانی از خرابی پاوریونیت را در بارسلونا بگذرانند. همچنین آن ها موفق شدند تا سریع ترین زمان را در تست ها در میان تیم های میان رده ثبت کنند.

این فصل، فصل فوق العاده مهمی برای رنو محسوب می شود. 2019 به هیج وجه سال خوبی برای آن ها نبود و آن ها هنوز با ادعای پیشرفت در حال متقاعد کردن دنیل ریکاردو هستند. کسی که با امید های بسیاری از ردبول راهی رنو شد تا بدین وسیله شانسی برای کسب پیروزی در مسابقات و در نهایت قهرمانی داشته باشد.

رنو بیان کرده که اولین قدم برای رسیدن به این هدف، نشان دادن پیشرفت در تست ها می باشد. حال و هوای ریکاردو در تست ها ناامید کننده نبود و مدیر تیم سایریل آبیتبول نیز اذعان داشته که رنو از تلاش های آن ها در تعطیلات زمستانی راضی و خشنود بوده است. اما از آن جایی که رقابت در میانه جدول وارد سطح جدیدی شده، باید تا تعیین خط استرالیا صبر کنیم تا عیار واقعی تیم ها مشخص شود.

بهترین زمان: دنیل ریکاردو 1.16.276

مسافت طی شده: 743 دور، 160 دور کمتر از مرسدس

باقی تیم ها: هاس، آلفارومئو، آلفاتائوری و ویلیامز

هاس VF20

هاس VF20

در مورد هاس سوال اصلی اینجاست که آیا آن ها عقب تر و کند تر از ویلیامز هستند؟ هدف اصلی آن ها برای این فصل مشخصا برطرف کردن مشکلات آیرودینامیکی خودروی فصل پیشین آن ها بوده است. بنابراین آن ها از باقی تیم ها کمی عقب تر هستند و شبیه سازی های مسابقه ای را در دو روز آخر تست ها انجام دادند که نتیجه آن هم ثبت سریع ترین زمان هاس اما کندترین در میان تمام تیم های فرمول یک توسط رومن گروژان بود. پس هدف آن ها در تست ها بیشتر اطمینان خاطر از درست بودن آیرودینامیک خودرو بوده است. این رویکرد سخت گیرانه هم با توجه مشکل اساسی خودروی فصل 2019 آن ها در گرم کردن تایر ها و رساندن آن ها به دمای عملیاتی مورد نیاز گرفته شده است. ثبت کمترین تعداد دور و کندترین در میان تیم ها مسلما شروع دلگرم کننده ای برای آن ها نیست و حتی اگر خودرو در رقابت میانه جدول قرار گیرد، اولویت های مهم تری نسبت به درست ستاپ کردن خودرو برای پیست کاتولونیا و ثبت دور سریع وجود دارد. تیم هاس در تست های پیش فصل در مجموع 649 دور را ثبت کرد که 254 دور کمتر از مرسدس است و سریع ترین زمان آن ها را نیز رومن گروژان با زمان 1.17.037 ثانیه ثبت کرد.

در مورد آلفارومئو اینکه تست های پیش فصل 2020، تست های خوبی برای این تیم و خودروی جدیدشان C39 نبود. به نظر می رسد که آن ها حدود 0.5 ثانیه از مکلارن، رنو و ریسینگ پوینت کندتر هستند و ثبت مجموعا 735 دور در 6 روز تست ها فاجعه بار نیست اما آن ها با دو دور کمتر نسبت به ویلیامز در رده یکی مانده به آخر قرار دارند. بال جلوی جدیدی که آن ها برای هفته دوم تست ها معرفی کردند تعادل متفاوتی را از لحاظ اوت واش (هوایی که توسط بال جلو به اطراف تایر های جلو روانه می شود) و تولید داون فورس در اختیار آنان قرار می داد. تغییرات دیگری نیز در باقی بخش های خودروی آن ها صورت گرفت اما در نهایت به نظر می رسد که خودرو به خصوص در شرایط پر باد هنوز سواری فریبنده ای را به راننده ارائه می دهد چرا که هم کیمی رایکونن و هم آنتونیو جیویناتزی در دو روز آخر تست ها دچار اسپین شدند. راننده سوم آن ها، رابرت کوبیتسا در روز اول هفته دوم تست ها موفق شد تا سریع ترین زمان این تیم و همچنین سریع ترین زمان روز را ثبت کند اما عدم پیشرفت کافی در مسئله تعادل و پایداری خودرو موجب شد تا آن ها موفق به شبیه سازی کامل مسابقه نشوند و باید با سوالات پاسخ داده نشده زیادی راهی استرالیا شوند. در مقایسه با دیگر تیم های میان رده به نظر می رسد که آن ها فعلا در شرایط آماده سازی ابتدایی (یعنی اول پیدا کردن ستاپ متعادل در خودرو و بعد باقی کارها) قرار دارند. 735 دور (168 دور کمتر از مرسدس) ماحصل آن ها در این دوره از تست های پیش فصل بود و سریع ترین زمان آن ها را نیز رابرت کوبیتسا با زمان 1.16.942 ثبت کرد.

آلفاتاوری

آلفاتاوری

تیم تازه اسم عوض کرده آلفاتائوری، تست های سر راستی را سپری کرد و با اینکه از نظر زمان ثبت شده میان 10 تیم در رتبه هشتم قرار گرفتند اما علکرد آن ها نشان داد که خیلی دور از رقابت در میانه جدول نیستند. کارلوس ساینز اذعان داشته که ریسینگ پوینت به همراه آلفاتائوری مهم ترین رقیب آنان در این فصل می باشند. پس از سپری کردن تست های آرام و سر راست و با داشتن خودرویی که به لطف قطعات فصل 2019 تیم ردبول که در اختیار آنان قرار داده شده و از قابلیت اطمینان بالایی نیز برخوردار است، آلفاتائوری با شکلی درست و حسابی وارد مسابقات این فصل شده است. اگرچه چند دهم سریع یا کند بودن تفاوت بسیار زیادی ایجاد می کند. پس باید ببینیم آیا آن ها طبق گفته کارلوس ساینز در رقابت با تیم های بالایی میان رده ها قرار خواهند گرفت و یا تلاش آن ها بیشتر معطوف به رسیدن به مرحله سوم تعیین خط (Q3) خواهد شد. آلفاتائوری مجموعا موفق به ثبت 769 دور (134 دور کمتر از مرسدس) شد و سریع ترین زمان آن ها را نیز دنیل کویات با زمان 1.16.914 ثبت کرد.

ویلیامز FW43 - جورج رسل

ویلیامز FW43 – جورج رسل

و در نهایت به تیم همیشه آخر چندین فصل گذشته فرمول یک یعنی ویلیامز می رسیم. در تمام طول تست ها احساسات خوش بینانه اما نه آن قدر زیاد راجع به ویلیامز وجود داشت اگر چه جورج راسل با قاطعیت FW43 ویلیامز را کندترین خودرو نامید. تست ها برای ویلیامز آن چنان خوب نگذشت ولی هر چه که بود از فصل گذشته خیلی بهتر بود. اما آن ها پس از روز دوم مجبور شدند تا از دومین پاوریونیت مرسدسشان استفاده کنند و همچنین مشکل در MGU-H موتور خودرو نیز باعث شد تا مرسدس در این رابطه نیز اقدامات لازم را در قبال تمام خودرو هایی که از این پاوریونیت استفاده می کنند انجام دهد. آنگاه مشکل دیگری در اولین روز از هفته دوم تست ها برای آن ها اتفاق افتاد و مجبور به استفاده از موتور سوم شدند. در نهایت مشکل دیگری در شبیه سازی مسابقه روز آخر برای آن ها اتفاق افتاد که جورج راسل اذعان داشت که موتور صدای عجیبی میداد و کمی از قدرت آن را نیز از دست داده بود. خودرو اما نسبت به سال گذشته پیشرفت بسیار قابل توجهی کرده و فلسفه آیرودینامیکی جدیدی که ویلیامز از آن به عنوان الزامات خود معرفی کرده یک قدم رو به جلو محسوب می شود. مسلما اگر مشکلات موتوری به این اندازه گریبان گیر این تیم نمی شد می توانستیم چیز های بیشتری از ویلیامز ببینیم اما این برای آن ها شروع و پایانی کاملا متفاوت نسبت به یکسال گذشته محسوب می شود. 737 دور تعداد دور های ثبت شده ویلیامز و 1.16.871 جورج راسل نیز سریع ترین زمان آن ها در تست های پیش فصل 2020 می باشد.

21 دیدگاه

 1. 33🦁Ali

  1

  6

  فقط Q3 ملبورن همه این حرفا ثابت خواهد کرد@
  هر چند هیچکدوم از سکتورای پیست ملبورن به اندازه سکتور سوم بارسلونا زیاد تکنیکی نیستن که خوب محک بزنه مهارت راننده، قدرت موتور و دانفورس ماشین که چه تایمی میزنن

   • 33🦁Ali

    3

    3

    بیشتر منظورم دانفورس بودش و مهارت راننده و قدرت موتور هم می خواد تو سکتور سوم ،،
    استاد بزرگ مگه اگر موتور قدرت نداشته باشه چطور باید حرکت کنه تو پیچ تاثیری نداره مگه.؟؟

   • 33🦁Ali

    3

    2

    اینقد علامت سوال نشونه اینکه حتما ماشین هیچ قدرتی از موتور نمی خواد تو پیچ.؟!!!! نمی دونستم

   • THE MINDBLOWER

    4

    1

    بزرگوار فرمودین محک موتور توی سکتور سه اسپانیا. این سکتور بیشتر روی قدرت ایرودینامکی ماشین تمرکز داره تا قدرت موتور(برتری فراری توی این سکتور در 2017 و مرسدس در 2019) برای همینه میگن بهترین شرط واسه موناکو توی سکتور سه اسپانیا مشخض میشه. ولی برای محک سبکهای رانندگی سکتور خوبی میتونه باشه.

   • mazroid7

    3

    1

    قدرت موتور تو سکتور 3 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    البته از مکس بعید نیست 😂 😂 😂

   • 33🦁Ali

    2

    3

    Mazroid7
    تو می تونی بری از راننده لقب (خوش شانس داره طرفداری کنی..شماها انگار دوس دارین رانندتون مورد تمسخر قرار بدن

 2. علیرضا

  4

  1

  درود به همه
  اینکه فراری در تمرینات پیش فصل از تمام توان موتوری خودش استفاده نکرده،امری کاملا مشهود بوده
  اما تصور اینکه فراری بتونه در ملبورن مرسدس رو تحت تاثیر خودش قرار بده و به نوعی پیشی بگیره به عقیده من تا حدودی به واقعیت نزدیک هست

  البته باز هم جنگ روانی تیم های فرمول یک علیه فراری و مسائل مربوط به موتور این تیم در فصل گذشته آغاز شده و این میتونه در برهم زدن تمرکز این تیم فوق العاده موثر باشه
  به نظر من سردسته این تحریکات هم تیم انگلیسی ردبول هست چون تنها تیمی هستند که به یک فراری کاملا سردرگم در شروع گرندپری ها احتیاج دارند
  هرچند میشه گفت مرسدس هم امسال احساس خطر کرده و بازی پشت پرده خودش رو برای برهم زدن آرامش فراری آغاز کرده(با اعتراض به رای فیا)
  باید صبر کرد و استارت تیم ها رو در مرحله تعیین خط یا شاید یک روز زودتر در تمرین سوم البرت پارک مشاهده کرد

  • پویا اردلان

   3

   3

   ردبول انگلیسی هستش؟؟؟
   جدیدا انگلیسی شده؟؟؟

   تیم ردبول یک تیم اتریشی است، دوست گرامی.
   اینقدر در فکر و خیال، دشمن، و مافیا هستید و فکر انگلیسی میکنید که کلا همه را انگلیسی میبینید.

   جنگ روانی یکی از مهارتهای لازمه یک قهرمان در فرمول 1 است.
   که نداشتنش نشان از نقص یک تیم و راننده دارد.

   • THE MINDBLOWER

    3

    1

    دکتر عزیز.
    مقر تیم ردبول و بیشتر کارکنان این تیم توی انگلستان هست و چن سال پیش توی یه برنامه ایبه اسم تختگاز(top gea) جرمی گفت اونا بیشتر انگلیسین

 3. Amin

  1

  1

  سال های پیش رو تیم های میان رده توجه زیادی نداشتم ولی از امسال تصمیم گرفتم میان رده ها رو هم ب طور جدی دنبال کنم
  خصوصا اینکه تو فرمول یک فانتزی رو راننده های ریسینگ پوینت سرمایه گذاری زیادی کردم خخخخ
  راستی ادمین های گرامی ب سایت اف وان فانتزی سر زدین و بررسی کردین لیگ رو؟

   • Amin

    1

    1

    تیم اول :مرسدس.لوییز.نوریس.استرول.پرز.
    راسل(توربو)
    تیم دوم:ردبول.لوییز.مکس.لطیفی.راسل.گروژان(توربو)
    تیم امسال اصلا ب دلم ننشست
    پارسال میشد دو تا راننده از تاپ سیکس آورد و راننده های خوب دیگه هم برداشت(خصوصا اونجا ک آلبون اومد ردبول)
    اما امسال قیمت راننده ها یکم ب هم ریخته

   • Amin

    1

    0

    خواهش میکنم
    آخه باز احتمال امتیاز گیری توسط گروژان هرچند کمه ولی از ویلیامز ها بیشتره

   • Mahmood.gh

    0

    0

    امین
    تیم ریسینگ
    راننده نوریس اکون پرز کیمی کارلوس ساینز(توربو)
    کلا میان جدولی
    اخه 3 تیم بالا مشخصا دیگه

 4. ESI

  4

  1

  تعیین خط استرالیا اگر فاصله فراری نسبت به مرسدس بیشتر از ۰/۳۵ثانیه باشه باید این فصل رو هم برای مرسدس بدونیم ،کمتر از این زمان می‌تونه همه رو امیدوار نگه داره

دیدگاه خود را بیان کنید