فرمول یک ایران: بدون شک فصل 2008 یکی از رقابتی‌ترین سال‌های فرمول یک بود. جایی که فیلیپه ماسا از تیم فراری و لوئیس همیلتون از تیم مکلارن مرسدس، برای قهرمانی میجنگیدند. بعد از گرندپری تاریخی ایتالیا که سباستین فتل نام خود را به عنوان جوان ترین برنده‌ی فرمول یک ثبت کرد -قبل از مکس ورشتپن- نوبت جایزه بزرگ سنگاپور بود. جایی که همیلتون با برتری یک امتیازی از مرد برزیلی پا به بندر مارینا میگذاشت.

فرمول یک، متفاوت‌تر از همیشه به آسیا آمده بود. برای اولین بار یک مسابقه زیر نور مصنوعی برگزار میشد. این اتفاق هم یک نوآوری بود و هم کمک میکرد تا اروپایی‌ها در وقت استراحت خود شاهد یک مسابقه‌ی شبانه باشند.

استارت مسابقه ی گرندپری سنگاپور

استارت مسابقه ی گرندپری سنگاپور

نظر فرانک ویلیامز در مورد برگزاری اولین مسابقه‌ی فرمول یک در شب:

به نظر من سنگاپور میتواند موناکو را به چالش بکشد. موناکویی که سال‌ها الماس تاج فرمول یک بوده. آب و هوا عالی است. پیست به خوبی آماده شده و جایگاه تماشاگران هم در بهترین وضعیت قرار گرفته. مردم سنگاپور اشتیاق بالایی برای برگزاری مسابقه دارند.

همه آماده‌ی شروع رقابت بودند بدون آن که بدانند این مسابقه به عنوان صفحه‌ای سیاه در تاریخ فرمول یک ثبت میشود.

این رسوایی مثل تیری در قلب فرمول یک بود. در دوران من هیچ اتفاقی مثل این نبود. میلیون‌ها طرفدار، این ورزش را دوست دارند اما با این شرایط از فرمول یک متنفر میشوند. بحران بعد از بحران و همه در حال سرزنش یکدیگر.(جکی استوارت)

 

تعیین خط گرندپری سنگاپور

ماسا توانست با عملکرد خیره‌کننده‌ی خود، خط یک را در اختیار بگیرد. لوئیس جایگاه دوم را کسب کرد و کیمی رایکونن (مدافع عنوان قهرمانی) در رده‌ی سوم تعیین خط قرار گرفت. اما بازیگران اصلی این نمایش یعنی فرناندو آلونسو و نلسون پیکه جونیور هر دو از تیم رنو به ترتیب، پانزدهم و شانزدهم شدند.

فیلیپه ماسا

و اما مسابقه…

مسابقه آغاز شد. ماسا و همیلتون موفق به حفظ جایگاه خود شدند. سیزده دور از مسابقه گذشت. فرناندو آلونسو  به عنوان اولین راننده به خط تعویض آمد. لاستیک‌های سوپرسافت خود را به سافت تغییر داد و با تزریق کامل سوخت (که در گذشته مجاز بود) به پیست بازگشت.

دقیقا 2 دور بعد، ناگهان نلسون پیکه جونیور در پیچ 17 کنترل خودروی خود را از دست داد و به دیواره‌ی پیست برخورد کرد. همان طور که میدانید بهترین اتفاق برای رانندگانی که زودتر از بقیه به پیت لین میروند همین تصادف‌هاست زیرا میتوانند بدون درگیری چند رتبه کسب کنند و عملکرد بهتری داشته باشند. زیرا دیگر نیازی ندارند تا برای سوخت‌گیری و تعویض لاستیک ها به پیت لین بروند.

تصادف نلسون پیکه جونیور

تصادف نلسون پیکه جونیور

ماسا هم به عنوان رهبر مسابقه به خط تعویض رفت، درست جلوی همتیمی خود. اما فاجعه از همین جا آغاز شد. زمانی که نازل سوخت هنوز به خودروی ماسا متصل بود، چراغ پیت استاپ او (به دلیل  نقص فنی) سبز شد و به او دستور حرکت داد.

او با سرعت از پیت باکس خارج شد و یکی از مکانیک ها آسیب دید. فراری او در وضعیت بدی قرار گرفت. مکانیک ها، پیت استاپ مرد یخی را انجام دادند و به طرف خودروی ماسا دویدند تا نازل سوخت را از خودروی او جدا کنند. بالاخره این اتفاق افتاد اما مرد برزیلی که هم عقب افتاده بود و هم جریمه‌ی درایو ترو دریافت کرده بود، شانس برد و قهرمانی خود را از دست رفته میدید.

پیت استاپ فیلیپه ماسا

پیت استاپ فیلیپه ماسا

حالا دیگر همیلتون، نیکو روزبرگ و فرناندو آلونسو که یک سالی از آخرین بردش میگذشت، برای پیروزی میجنگیدند. رقابت در جدول سازندگان هم بین فراری و مکلارن برای مقام اول و تویوتا و رنو برای مقام چهارم نفسگیر بود.

در دور چهل و نهم، آدرین سوتیل دچار سانحه میشود. خودروی ایمنی به پیست می آید.حالا آلونسو، روزبرگ و همیلتون رهبران مسابقه هستند. مسابقه ادامه پیدا میکند. در اواخر مسابقه رایکونن، تصادف میکند ولی چون نیازی به سیفتی کار نیست، مسابقه در شرایط پرچم سبز پیگیری میشود.

فرناندو آلونسو بعد از یکسال به پیروزی میرسد. این برد رنو را به جایگاه چهارم سازندگان می رساند. مسابقه بدون هیچ تنشی به پایان میرسد و همیلتون با هفت امتیاز اختلاف با ماسا، خود را به اولین قهرمانی‌اش در فرمول یک نزدیک‌تر میکند…

فصل 2009 و ادامه‌ی ماجرا

در بیست و ششم جولای، درست بعد از گرندپری مجارستان، تیم رنو، نلسون پیکه جونیور را  اخراج میکند. دلیل این تصمیم، عملکرد ضعیف وی اعلام میشود.

چند روز بعد، جوان برزیلی اعلام میکند که تیم در گرندپری سنگاپور به او دستور داده بود که تصادف کند تا شانس آلونسو برای برد مسابقه بالاتر برود. همان هنگام تیم رنو این اتفاق را انکار کرد و این ادعا را تلاش خانواده‌ی پیکه برای ماندن این راننده ی برزیلی در فرمول یک دانست.

چون حقیقت را میگویم از کسی نمیترسم. از نفوذ بریاتوره در این ورزش خبر دارم.(نلسون پیکه جونیور)

تیم رنو خیلی زود دست به کار شد. فلاویو بریاتوره و پت سیمندز (یکی از مهندسان که گفته میشد با نلسون پیکه هماهنگ کرده بود) را کنار گذاشت.

دادگاه عالی موتوراسپورت، تیم رنو را برای دو سال از شرکت در فرمول یک و فلاویو بریاتوره را به صورت مادام العمر از هرگونه فعالیت مرتبط با فیا ( فدراسیون جهانی اتومبیلرانی)  منع کرد. پت سیمندز هم به دو سال عدم فعالیت در فرمول یک محکوم شد. البته این انتهای کار نبود.

بریاتوره پرونده را به دادگاهی در فرانسه ارجاع داد. در آن دادگاه این مجازات برخلاف قوانین خود فرمول یک خوانده شد.کل این ماجرا تا سال 2011 ادامه داشت. محکومیت تاجر ایتالیایی و مهندس نه چندان خوش شانس ماجرا، ملغی اعلام شد.

با این وجود هر دو نفر تصمیم گرفتند تا انتهای فصل 2011 در فرمول یک شرکت نکنند. البته رنو به عنوان تامین‌کننده‌ی موتور برای تیم لوتوس در مسابقات حضور داشت اما در فصل 2016 به عنوان تیم مستقل فرمول یک رنو به مسابقات برگشت.

فلاویو براتوره و پت سایموندز

فلاویو بریاتوره و پت سیمندز

پت سیمندز، در ابتدا با تیم فرمول یک ویرجین کار خود را از سر گرفت. او تا سال 2016 در تیم ویلیامز به عنوان مدیر بخش فناوری، در کنار راب اسمدلی فعالیت کرد اما بریاتوره که حقیقت را بهتر از هر کسی میدانست دیگر به فرمول یک بازنگشت.

او در سال 2014 طی مصاحبه‌ای گفت:

من فرمول یک جدید را دوست ندارم. ماشین‌ها کم صدا شده‌اند و سبقت‌ها تقلبی. رانندگان باید سوخت ذخیره کنند. این دیگر ورزش گلادیاتورها نیست. ورزش حسابدارهاست!

فرناندو آلونسو هم بی‌تقصیر شناخته شد. حتی نسلون پیکه جونیور هم مجوز ادامه‌ی فعالیت در فرمول یک را گرفت. مارتین براندل گزارشگر با سابقه‌ی فرمول یک به آلونسو لقب تفلونسو را داد. از نظر او عجیب بود که در هر دو پرونده‌ی (افشای اطلاعات فراری در سال 2007 و رسوایی تیم رنو در سال 2008) فرناندو آلونسو که بیشترین نفع را برده هیچگاه مواخذه نشده. از نظر او آلونسو مثل تفلونی بود که هیچ اتهامی نمیتوانست به او بچسبد!

این پروند به رسوایی تیم رنو یا  کرش گیت معروف شد. اتفاقی که نشان داد در ورزشی که بیشترین نظارت بر رانندگان و تیم‌ها وجود دارد، بزرگ‌ترین رسوایی‌ها هم رخ میدهد. به مدیران تیم‌های فرمول یک هم آموخت که اگر به فکر تبانی هستند باید با رانندگانی وارد مذاکره شوند که رازهایشان را نگه میدارند!

فول ریس این مسابقه جنجالی را میتوانید در لینک زیر تماشا کنید

فول ریس سنگاپور 2008

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

17 دیدگاه

 1. مهرداد

  2

  0

  اون پیت استاپ فاجعه بار فراری هنوز جلو چشممه
  ماسا حرکت میکنه چند متر بعد وامیسته و همه چیز واسش تموم میشه
  ولی از این ماجرای رنو خبر نداشتم چکار کردن اینا 😐

 2. saeed

  1

  11

  حال و حوصله حرف زدن ندارم ولی حالم از آدمای بی منطق بهم میخوره
  ینی چی مینویسیم قدر امنیت رو بدونید دیس میکنین؟
  حرف حسابتون چیه؟؟؟؟؟؟؟!؟بگید ما هم بدونیم!!!!!!
  با چ منطقی دیس میکنین!؟!!؟؟؟!!؟!؟!؟پایین جواب بدین!!!!!!
  ینی فک میکنین جای دیگ مث اینجا نیس یا امنیت چیز بدرد نخوریه!؟
  میدونم هیچ ربطی ب مطلب نداره اینایی هم ک دیس کردن هیچ جوابی ندارن ک بدن ولی خب یا قانع میشن یا منو قانع میکنن!!!

  مخلص کلام:قبل از دیس کردن کمی فک کنید!!!!!!!!

 3. J.B

  6

  3

  اون از رسوایی های 2007 برا مک لارن. اینم از رسوایی 2008 رنو. البته اگر خراب کاری های دیگه که رسانه ای نشده باشه انجام نداده باشن( که با توجه به سابقه شون قطعا خراب کاری های دیگه داشتن.) ظاهرا تا 2008 به هر دری زدن تا همیلتون و الونسو رو قهرمان کنن. وقتی خبرهای این رسوایی ها رو مرور می کنیم در مورد توانایی های الونسو و همیلتون به شک می افتیم. این چهار پنج سال اخیر رو ول کنید همه چی شده مهندسی برتر راننده تاثیرش کمتر از همیشه است. وقتی به جدول نهایی راننده ها تو 2008 نگاه می کنیم همین گرندپری سنگاپور 2008 باعث شده همیلتون قهرمان بشه و ماسا قهرمانی رو از دست بده. حالا اتفاقات برزیل 2008 به کنار. الان یه فرد خاصی میاد میگه الونسو و همیلتون هم 2007 که تو مک لارن هم تیمی بودن سر یک امتیاز قهرمانی رو به رایکونن باختن اما در نظر نمی گیره که امتیازاتی که اون فصل مک لارن با دو راننده اش الونسو و همیلتون جمع کرد خصوصا امتیازات نیم فصل اول 2007 همش از جاسوسی از فراری بود( و همش هم تو دادگاه اثبات شد و اعتراف کردند) و اگر به خاطر از دست رفتن جذابیت ادامه فصل و مسائل مالی نبود باید الونسو و همیلتون هم مثل تیم شون مک لارن که از جدول رانندگان دیسکوالیفه شد اونها هم از جدول رانندگان دیسکوالیفه می شدن. چون هر دو تا هم با ایمیل هایی رد و بدل می شد در ارتباط بودن و رابط هاشون اطلاعات فراری و راننده هاش رو براشون ایمیل می کردن و تو مسابقه و تعیین خط ازش استفاده می کردن.( طبق مقاله هایی تو همین سایت منتشر شد در مورد قضایای این رسوایی) . با این وضعیتی که می بینیم مک لارن 2007 رسوایی داشت و رنو 2008 و الونسو هم تو هر دو ماجرا دخیل بوده ، قهرمانی های 2006 و 2005 رنو و الونسو هم مشکوک می زنه. تو گرندپری های اون دو سال هم قطعا چیزهایی مشکوک و تصادفاتی که به نفع راننده هایی خاص تموم شده هست. جا داره یادی کنیم از استاد لرد پاستور مالدونادو که یه بنده خدایی سال 2014 و 2015 استفاده های به موقع و بهینه از تصادفات و خراب کاری های لرد برد. خصوصا وقتی اون بنده خدا سیفتی کار لازم بود و بعد از سیفتی کارها با اون هیولا مثل اب نبات سبقت می گرفت. امسال تا قبل از ورود لرد ورشتپن ( مالدونادو 18 ساله) به ردبول اون بنده خدا امتیاز زیاد عقب بود و این مالدونادو 18 ساله ی ما بعد از اومدن به ردبول زیاد به درد این بنده خدا خورده و الان هم این بنده ی خدا جز معدود حامیان ه لرد ورشتپن هست!!! هنوز صابون مالدونادو 18 ساله به تنش نخورده. شاید سنگاپور… خصوصا که مالدونادو 18 ساله ی ما گفته قهرمانی تو سنگاپور رو می خواد و از شباهات هاش با مالدونادو ی اورژینال هم اینه که هر دو اولین بار تو اسپانیا قهرمان شدن!

  • Ali n

   5

   1

   با توجه به اینکه وشتپن رو با مالدونادو مقایسه کردی باید بگم ادعاهای جنابعالی اصلا ارزش بحث کردن نداره ،
   تو قضیه سال 2007 تو همین سایت هم نوشته شد که یه خرابکار تو فراری بدلیل شرایط بد پستش خودش داوطلبانه با یه مهندس مک لارن رابطه داشته و درسته که آلونزو و همیلتون اطلاع داشتن ولی خود آلونزو تو مجارستان مک لارن و ران دنیس رو به افشا این موضوع تهدید کرد ( اگه میدونس که افشا به ضررش تموم میشه مگه مرض داشت اینکارو بکنه )
   قضیه 2008 هم هیچ وقت اثبات نشد
   در ضمن قهرمانی ماسا با پیت استاپ بد مسا از دست رفت اگه اون پیت استاپ درست انجام میشد جلوی همیلتون درمیومد
   اینکه مکس تو جبران 50 امتیاز عقب موندگی همیلتون موثر بوده هم جای خنده داره.

   • حامدHJ2228

    3

    0

    با توجه به این حرفتون: (با توجه به اینکه وشتپن رو با مالدونادو مقایسه کردی باید بگم ادعاهای جنابعالی اصلا ارزش بحث کردن نداره)…
    میتونید یه سری به اینستاگرام رایکونن بزنید و ببینید اونجا وشتپن رو با چه کسی مقایسه کرده خخخخخ
    فکر نمیکنم لرد مالدونادو باشه فقط میدونم یه دونه قهرمانی تو فرمول یک داره اونم تو اسپانیاس!!!!خخخخ

  • هومن

   4

   1

   خخخخخخخخخخخخخخخخبب اگه اشتباه نکنم منظورت با حاجی ما هستش.استاد J.B توجه شما رو به یه سری مطلب مستنند جلب میکنم: اول اینکه همیلتون در 2014 در فقط دو گرند پریکس المان و مجارستان نیاز شدید به سیفتی کار داشت که اگر در خاطر مبارکتون باشه در المان کوین و ماسا در دور اول و در پیچ اول به هم خوردن سیفتی کار بدرد خورد نه انچنان وحشتناک!!!!!!!!!!!!! بقیه مسابقه المان رو خودش سبقت میگرفت البته اگه در خاطرتون باشه.فعلا تا اینجا لررررررررررررررردی من نمیبینم به نام مالدونادو.دوم:مجارستان همون سال که سیفتی کار پیش اومد خیلی به درد همیلتون خورد ولییییییییییییییییییییییییی من بازم لرررردی نمیبینم تازه کم مونده بود مالدونادو امتیاز هم بگیره.در ضمن اگه میخای بگی که پرز و اریکسونو گروژانو هالکنبرگ و….. تو مجارستان 2014 کمک همیلتون کردن بهتون پیشنهاد میکنم فیلمای پلیسی کمتر ببینید.2015 کلا همیلتون محتاج سیفتی کار کسی نبود واز اول فصل تا اخرش لیدر بود.2016: واقعا هنوز من نتونستم واسه خودم جا بندازم که فرشتاپن چه سودی بعد از اومدن به ردبول برا همیلتون داشته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اینا همه حرفه استاد. خواهشا با مدرک درست حسابی حرف بزنید.اگه قرار بود یه تیتر برا کامنتتون انتخاب کنم حتما ترو د دکتیو رو انتخاب میکردم.

   • حامدHJ2228

    2

    2

    آره خب ایشون (بنده خدا) دکترای استفاده از سیفتی کار رو دارن اونم از دانشگاه سوربن!!!! نمیدونم چه حکمتیه که هر وقت این بنده خدا سیفتی کار لازم داره دو تا خر پیدا میشن میزنن به هم و ایشون از رده ماقبل آخر میاد و سوم میشه(2016 Formula 1 Belgian Grand Prix) منم اعتقاد دارم این اتفاقات همش تصادفیه، شماهم اعتقاد داشته باش…خخخخخخخخخ
    ولی جدا محض خنده میگم تو بلژیکم به خاطر راننده رنو رد فلگ دادن…خخخخخ

  • Sina j.v.n

   1

   2

   داداش امروز خیلی خوش هستی ها ? ?.
   تو با آلونسو و همیلتون مشکل داری حتما.
   معلومه که طرفدار کی هستی.
   آلونسو همون کسی هس که شوماخر رو شکست داده.
   آلونسو 2010 رو بخاطر استراتژی اشتباه فراری توی آخرین مسابقه قهرمانی رو از دست داد. 2012 بخاطر گروژان که توی بلژیک از عقب اومد زد قهرمانی رو از دست داد. با اون ماشینی که برابر با ماشین ردبول نبود برای قهرمانی رقابت میکرد.

   • Navid

    2

    1

    اقایی الونسو راننده خوبی هست ولی خیلی رسوایی داره

   • Sina j.v.n

    4

    1

    تا حالا که نتونستن ثابت کنن آلونسو چیزی کرده پس یعنی رسوایی نداره.
    FA14 ?.

 4. همایون

  0

  0

  دیدی دیس شدن بی منطق چقد زور داره!من که از اون حرفت خوشم اومد اما بگذریم.خوشم میاد از شدت علاقه هومن و دقت به کلیه جزییات.باریکلا.یاد جوونیا خودم افتادم چقد شبیه جوونیا خودمه….

 5. Hamed

  0

  0

  2007 آلونسو و همیلتون به شرط همکاری با دادگاه و افشای کامل وقایع جاسوسی مک لارن بهشون این فرصت رو دادن که از ادامه فصل دیس کوالیفای نشن (طبق یه بند قانونی تو دادگاه های اروپا ) وگرنه اگر حرفی نمیزدن محروم میشدن

  و در مورد گرش گیت 2008 من خودم به شدت رانندگی آلونسو رو دوس دارم و تو تیم محبوبمم تمام استعداد وتلاششو خرج کرد درسته چیزی علیهش ثابت نشد ولی یکم بعید میدونم کلاً از اصل قضیه بی خبر بوده باشه دیگه بعد اون همه سال بودن و رفاقت با بریاتوره اینکه خبر دار نبوده یکم عجیب میزنه
  ولی خب دیگه گذشته ها گذشته مقصرین محکومیتشون رو کشیدن ماسا هم سر همین حرکت قهرمانی 2008 رو از دست داد انصافاً
  ولی باز با این حال تو فراری یه هم تیمی خوب کنار آلونسو بود و خیلی مواقع هم کمک کرد برای قهرمان شدن ناندو

دیدگاه خود را بیان کنید