فرمول یک ایرانسباستین فتل، راننده آلمانی تیم فراری پس از گرندپری آلمان عنوان کرد که در طی مسابقه حس می کرده که این رقابت تمام نخواهد شد.

بعد از مشکل توربو که در مرحله اول تعیین خط (Q1) برای سب پیش آمد، وی موفق به ثبت زمان نشد و از رده آخر مسابقه را آغاز کرد. سباستین استارت خیلی خوبی داشت و در اوایل مسابقه افراد را یکی پس از دیگری پشت سر می گذاشت تا اینکه به پشت کیمی رایکونن رسید و بعد از آن بود که دیگر نتوانست کاری از پیش ببرد و دائما در تقلا بود. بعد از برخورد والتری بوتاس به دیواره پیست، ماشین ایمنی برای بار آخر در این مسابقه به پیست آمد و این فرصت را به فتل داد که به دنیل کویات، لنس استرول و کارلوس ساینز حمله کند و با عبور از آنها به رده دوم برسد.

روز خوبی برای فراری نبود چراکه چارلز لکلرک می توانست پیشتاز و به تبع آن پیروز مسابقه باشد اما اشتباه او در پیچ آخر باعث شد به دیواره پیست برخورد کرده و از مسابقه خارج شود اما راننده آلمانی توانست لبخند را به لب تیم خود بیاورد. او گفت:

مسابقه بسیار طولانی بود. در بعضی مواقع حس می کردم هیچوقت تمام نمی شود. شرایط آب و هوایی آنرا سخت کرده بود اما اکنون خوشحالم و از این رقابت لذت بردم.

مدتی زمان برد تا عملکرد مناسب ماشین را به کار بگیرم. در اوایل مسابقه با لاستیک های اینترمدیت مشکل داشتم اما در نهایت از آن راضیم و در اکثر دقایق مسابقه بدون نقص بودم.

سباستین فتل - کانادا 2019

سباستین فتل

سب بعد از آخرین ماشین انگار زنده شد اما خود او معتقد است قبل از آن هم احساس سرعت بیشتر نسبت به نفرات جلویی را داشته است. مرد انگشتی گفت:

قبل از ماشین ایمنی پایانی این را کاملا حس کرده بودم که از جلویی های خود سریع ترم و می توانم از آنها عبور کنم. در زمان مناسب سریع تر بودم.

می دیدم که رانندگان در پیچ یک که منتهی به دی آر اس می شود، مشکل داشتند و من سعی کردم در آنجا بهتر و سریع تر باشم و در مستقیمی ها سبقت بگیرم. عجب مسابقه طولانی بود.

36 دیدگاه

 1. ARA$H

  71

  1

  واقعا هم مسابقه خارق العاده ای بود عالی برای سب امیدوارم بتونی روحیه جنگنده خودتو دوباره برگردونی به فرمول یک تا همه بدونن ارزشتو به امید پیروزی در مسابقه مجارستان
  سب عالی مثل همیشه برای فراری

  • ايزديار

   36

   3

   در مسابقه آلمان چه راننده اي اشتباه نكرد؟
   مكس كه اسپين شد
   لكرك و هميل و بوتاس و گسلي، رنوها و مكلارن و بقيه هم كم اشتباه نداشتن
   حتي كيمي هم از پيست خارج شد

   خداييش فتل توي كلاس ديگه اي رانندگي ميكرد
   مدام ميومد تا رده ششم هفتم
   اما تيم ميبردش پيت و دهم دوازدهم مياوردش بيرون و روز از نو روزي از نو

   كلا فارغ از اينكه امسال فتل كجاي جدول قهرماني قرار ميگيره
   اين مسابقه عيار خودشو مشخص كرد و دهان خيلي ها رو محترمانه بست

 2. Farid_Lambo

  37

  4

  به نظرم تو پیچ یک خیلی ریسک می‌کرد که می‌خواست از بقیه اونجا سریعتر باشه. در واقع وقتی بقیه ترمز میکردن این گاز میداده😉

 3. INDECENT

  48

  0

  کلا روز روزه فتل بود
  ناتوانیه راننده ها در کنترل ماشینشون و برخوردهاشون
  سیفتی کارهای متعدد
  و در نهایت و مهمترین علت رانندگیه کم نقص ( حتی بی نقص ) و با آرامش و با حوصله ی فتل .

  فتل نشون داد وقتی فشار روانی بالا روش نباشه و بتونه روحی خودشو ریکاوری کنه حتی تو بدترین شرایط هم بهترین عملکرد رو بجا میزاره .

  • محمد.ج

   25

   1

   خیلیا به فتل ایراد میگرفتند که وقتی به پشت کیمی رسید دیگه خبری از سبقت های قبلی نبود.
   حتی توی همین متن خبر بالا هم تلویحا بهش اشاره شد.
   اما خب شما نگاه کنید کیمی خیلی قویتر از بقیه دفاع میکرد و توی اون آب و هوا اگه فتل محکم تر و جسورتر عمل میکرد شاید برخورد یا اسپین رخ میداد. حتی یکی دو جا توی پیچ ها اگه یخورده محکم تر عمل میکرد شاید میتونست از کیمی سبقت بگیره اما چون احتمال برخورد بالا میرفت اونم توی اون شرایط اینکار رو نکرد. مخصوصا سر یک پیچ که گزارشگر هم گفت کیمی در رو روی فتل میبنده. برعکس توی طول مسابقه ترجیح میداد توی خروج از پیچ ها بهتر عمل کنه تا توی کفی و در شرایط ایمن تر سبقت بگیره که موفق هم شد.
   واقعا به نظر میرسید که بهترین راننده فتل باشه. کلی سبقت بی نقص جتی توی خیس ترین شرایط پیست هم توی پیچها سبقت گرفت. بدون اشتباه خاص. در صورتی که ورشتپن یه اسپین 180 درجه داشت و چندین اشتباه و تقریبا بدون سبقت. (البته من برخلاف خیلیا اینجا که تازه داره از ورشتپن خوششون میاد حداقل دوساله طرفدارم)

   • INDECENT

    23

    0

    اصلی ترین چیز تو هوای بارونی بنظره من صبرو حوصله ی راننده س . چون خیلیا میرن تو دیوار که ممکنه از رقبا باشن ، که همون باعث میشه سیفتی کار بیاد و بازم به نفعت باشه ، راننده ی عاقلو باهوش تا بخش قابل توجه ای از مسابقه سعی میکنه مدیریت کنه تا حادثه های احتمالی رخ بده ، اگر داد که چه بهتر و اگر نداد خودش وارد عمل شه .
    سب تو مسابقه ای که گذشت خیلی صبر کرد ، وقتی دید کیمی سخت دفاع میکنه جای اینکه ریسک کنه صبر کردو منتظره اتفاقات مسابقه ای شد ، برعکسش مکس صبر نکردو اسپین شد تو سبقت گرفتن از بوتاس .
    فتل مزد صبر و هوشش رو گرفت .

   • ....kh:n....

    18

    2

    اتفاقا بنظرم دور آخر سکتور آخر یه اشتباه کرد ولی خودشو زود جمع کرد چون یه فاصله ۲ثانیه ای با کویات داشت ولی موقع عبور از خط پایان رانندهای پشت سری رسیده بودن بهش.
    به امید برد سباستین توی هانگارورینگ.

 4. محمد.ج

  42

  0

  خیلیا میگن شانس. اما چرا این شانس برای لکلرک نبود و برای فتل بود؟چون فتل کمترین اشتباه رو داشت و لکلرک درسته یک اشتباه داشت اما یک اشتباه بزرگ رو داشت.

  سعی کردم توی مقایسه از راننده های فراری استفاده کنم تا طرفدارای یه راننده ی خاص به دل نگیرند چون منظورم فرد خاصی نبود.

  اما در کل به نظر میرسید که فراری ها توان رقابتی قبلشون رو توی این مسابقه به دست آوردند. نمیدونم این موضوع به خاطر خصوصیات این پیست بود یا اینکه یه تغییراتی توی ماشین به وجود آوردند که باعث این موضوع شده.

  البته توی پستهای قبلی دیدم که یه سریا به گاراژ مرسدس ایراد گرفتند. در صورتی که برخورد همیلتون درست جلوی پیت لاین اتفاق افتاد و اینکهتوی اون فاصله ی کم گاراژ بتونه لاستیک مناسب رو انتخاب کنه و بال جلو رو تعویض کنه و کل پیت استاپ هم زیر 5 ثانیه اتفاق بیفته یه انتظار عجیب و غریبه که قابل درک نیست.

  یه سریا هم به استراتژی فراری برای فتل ایراد گرفتند و حتی یکی میگفت میتونستند برای فتل کلا 3 تا پیت استاپ برند. بله، اگر استراتژیست های فراری میتونستند توی زمان سفر کنند مسابقه ببینند و برگردند به زمان حال میتونستند به لکلرک بگند فلان دور توی فلان پیچ بیشتر حواست رو جمع کن تا نخوری به دیوار. این خیلی حرف خنده داریه که بعد از اتمام مسابقه بگی ای کاش فلان کار میشد یا فلان کار نمیشد…

  • INDECENT

   34

   2

   شانس یعنی اینکه رقیبات یکی یکی موتور بسوزونن و حذف شن ، نه اینکه با اشتباهشون برن تو دیوارو ماشینشون به فنا بره .
   اینکه لکلرک و بوتاسو همیلتون میرن دیوارو بغل میکنن مشکله خودشونه نه خوش شانسیه فتل .

   • محمد.ج

    7

    0

    خب منم همین رو گفتم دیگه. البته باید در نظر گرفت که از کدوم دیدگاه به موضوع نگاه میکنی:
    اگر از دیدگاه فقط راننده نگاه کنی اینکه رقیبت موتور بسوزونه شانس هست . مثلا اینکه توی مسابقه ای که لکلرک چند دور تا برنده شدن فاصله داره قدرت موتور رو از دست میده تا ببقیه بیان و ازش سبقت بگیرن بد شانسیه.
    اما اگر از نگاه یک پکیج از راننده و خودرو و گاراژ به قضیه نگاه کنی که البته مسابقات فرمول یک پکیجی از هر سه مورد هست و نه یک مورد به تنهایی اونوقت اینکه موتور رقیبت بسوزه شانس تو به حیاب نمیاد، چون موتور و خودرو هم بخشی از رقابت هستند و حتما اون تیمی که موتورش آسیب ندیده بهتر طراحی کرده که به این مشکل بر نخورده و اون موقع به این شانس نمیگن.

    البته نمیگم شانس اصلا وجود نداره. مثل موقعی که همه کارشون رو درست دارن انجام میدن اما یه راننده ی کله شق میاد و میزنه بهت.وگرنه اکثر مواقع چیزی که ما یهش میگیم خوش شانسی در اصل دقیق تر بودن و بهتر بودن توی برخی آیتم ها از دیگران هست و چیزی که بهش میگیم بد شانسی کم دقت تر بودن از دیگرانه

   • INDECENT

    6

    0

    منم تایید کردم حرفتو در واقع .
    ببین حرفت در مورد پکیج درسته ، ولی راننده تو مسابقه فقط فکر رانندگیشه و چیزایی که در اختیار خودشه مثه مدیریت لاستیکو بنزینو اینجور چیزا ، پس وقتی صرفا سر نقص های خودرو که دست خودش نبوده مسابقه رو از دست میده من شخصا بهش میگم بدشانسیه خودش و خوش شانسیه رقیباش ( از دیدگاه خود راننده فقط نه دیدگاه گاراژو اینجور چیزا )

 5. mehdi vettel

  35

  1

  یه اتفاق عجیب تو مسابقه آلمان اتفاق افتاد که واقعا تحسین برانگیزه

  بین شش راننده برتر پنج نفر تو آکادمی ردبول پرورش پیدا کردن که نشون میده که چقدر این آکادمی ردبول راننده های خوبی پرورش میده که حتی اگه تو تیم های خودش نباشه، سایر تیم ها خواهانشون هستن
  مکس، سب، دنیل، کارلوس، الکس

  تازه اگه گسلی خراب نمی‌کرد بین هفت نفر، شش نفر راننده های ردبول بودن

   • Mjyz

    7

    0

    نه از لاستیکش نبود یه بخشی از فیبر کربن خودرو‌ش آسیب دیده بود بعد اون الیاف از درون فیبر کربن بیرون زده بود

   • JJ_Formula1

    20

    0

    خب همین که یک مسابقه غیر قابل پیش بینی دیدیم واقعا برام جذاب بود … وگرنه در حالت عادی 1-2 مرسدس رو احتمالا شاهد بودیم.
    همین که مرسدسی ها به راحتی پیروز مسابقه نباشن و تا لحظه آخر رقابت باشه مسابقه جذاب میشه 😉
    همین که دنیل کویات رو سکو میره …
    همین که این همه حادثه دیدیم …
    و بالاخره همین که فتل از بیستم، دوم شد 🙂

 6. ....kh:n....

  30

  0

  تو یه دونه ای پسر♥️
  خوب شد مرسدس امتیاز زیادی نگرفت.
  فاصله شون داشت خیلی زیاد میشد.
  بنظرم مجارستان سه تیم فراری ردبول ومرسدس رقابت نزدیکی داشته باشن.
  اون همه پیت برای وتل انجام دادن یه رده کسب نکرد هرچی بود خودش رده کسب کرد.
  ریسینگ پوینت با یه پیت استاپ استرول رو از آخر به اول پرتاب کرد.
  نمیدونم چی میزنه استراتژیست فراری روز مسابقه.😅

  • Mohsen.t

   20

   0

   پیت های فتل مثل خیلیا دیگه ۶ تا بود فک کنم. مکسم همینقدر بود. اشتباه فراری تو زمان هدر دادن تو پیت ها بود و دیر اوردن فتل تو پیت اخر. اگه زودتر از بقیه یا همزمان میومد میتونست با مکس برا سکو اول رقابت کنه ک ای کاش میشد. خیلی دلم می خواست دفاع مکس جلو فتل با این سرایط جوی ببینم.

   • Mohammad.gh

    12

    0

    مکس و سب 5 تا پیت داشتن، کویات 4 تا

 7. NavasaN

  22

  2

  خیلی باحال بود.توی مغازم بودم.سبقت های آخر فتل رو رفتم رو میز سوت میزدم.مشتریام همه فک کردم دیوانه شدم…روز عالی ای بود

 8. Mohsen.t

  18

  0

  دقیقا منم همین حسو داشتم چرا تمام نمیشه مسابقه. وسطا فشارم افتاده بود. کاش میشد اتومبیل های فرمول یکو امتحان کرد

 9. جنون سرعت

  19

  1

  سلام سید جان ببخشید این خبر راسته که بینوتو قبل از هوکنهایم از فتل انتقاد کرده و گفته ماانتظار بیشتری از فتل داریم؟؟؟؟
  خواهش میکنم چک کنید من ندیدم ولی توکامنای بچه ها زیر یکی از پستا دیدم
  اگه این خبر صحت داشته باشه خیلی حرف و معنی پشتشه😡😡😠😠🤬🤬

   • ARA$H

    13

    0

    سید دیرترم بزاری هیچ مشکلی نداره فقط فقط از تو درخواست دارم کامل بزار متن زیاد باشه مهم نیست فقط کامل باشه
    خیلی ممنون سیدجان بازم بابت زحمتا

 10. جنون سرعت

  23

  1

  یعنی شن بر سر فتل اگه دیگه بمونه تو این تیم یعنی چی خدایی اینکه الان با هوکنهایم شده 4 مسابقه که ماشین سالم برا تعیین خط و مسابقه به فتل نداده بعد چه انتظاری داره من نمیفهمم،بعدیه عده هی بیان بگن لکلرک از فتل بهتره وقتی همچین حرفی رو بینوتو به خبرنگارها گفته دیگه خدا میدونه داخل تیم چه خبره و فتل دیگه با چه چیزهایی داره سر و کله میزنه ولی بازم تو عملکرد یه سروگردن از لکلرک بهتره
  خدایی قصد مسخره کردن ندارم ولی شاید این بینوتو پشت سرش که اونطوری باد کرده ضایعه مغزی چیزی داشته باشه
  مگه میشه همچین چیزی الان چند مسابقه اس به گندکشیدن وضعیت فتل رو بعد این فتله که باید گله کنه که بزرگی میکنه و چیزی نمیگه اونوقت تازه این میاد از عملکرد فتل انتقاد میکنه
  خدا میدونه دارم منفجر میشم
  یعنی دم همیلتون گرم معلومه خوب میشناسه این ریس تیمها رو که تا تیم اشتباهی میکنه میبافونشون تو هم،هروقت هم خوب عمل کردن ازشون حسابی تشکر میکنه،یعنی چی فتل هر چی میشه بازم پشت تیم در میاد
  اه اه اه اههههه😠😠😠😠😠😡😡😡😡🤬🤬🤬🤬🤯🤯🤯🤮🤮🤮🙅‍♂️🙅‍♂️🙅‍♂️

  • محمدرضا

   0

   0

   سلام سید جان قبلا هم ازتون درخاست کردم اگه میشه یه مطلب از تاثیر هوایه بارونی و پیست خیس در (کم،بیش)فرمانی و همچنین دانفورس ماشینا تویه پیست خیس اینجاقراربدین . ممنون

  • ARA$H

   5

   0

   نگاه عزیز از منو همین سایت برو بزن روی خانه بعد از نوار کنار در قسمت توییت نگاه اولین خبر نوشته دلیلشو من دیگه توضیح نمیدم چون سیدجان و دیگران عوامل تهیه کننده عزیز زحماتشو کشیدن

   • محمد.ج

    4

    0

    درسته اون رو خوندم. و ممنون از توجهت. اما میخوام بدونم قوانین چه محدودیت هایی برای کلاچ ایجاد کرده که اینها به عمد یا به شهو از اون قوانین تخطی کردند.

 11. جنون سرعت

  12

  0

  مثل اینکه تو تنظیمات کلاچ هر دو ماشین یه شیطنت یا شایدم اشتباهی کردن جوری تنظیم کردن که به کنترل کشش ماشین کمک خیلی زیادی کرده
  البته برا منم خیلی جای سواله مگه نه اگه تنظیمات کلاچ خیلی دقیق و بی نقص باشن یه همچین اتفاقی شبیه کنترل کشش اتفاق میفته و ماشین بهترین کندن رو موقع استارت به راننده میده البته به مهارت راننده هم ربط داره که انصافا همه میدونیم که کیمی استارتای خوبی میزنه همیشه و از اونجایی فتل یه استارتر فوق العاداس پارسال اغلب اوقات میدیدیم که کیمی استارتاش تقریبا با فتل یکی بود به جز بعضی مواقع
  بازم جا داره کسی اطلاعات بیشتری داره یه توضیحی بده ماهم بیشتر سر در بیاریم البته اگه سایت یه توضیح مختصری بده که عالیه
  مرسی

 12. NavasaN

  14

  0

  راضی ام از فتل…اونقدر بزرگه که خیلی عادی با سکو برخورد میکنه.نه تو مصاحبه ها نه آخر مسابقه جوگیر بازی در نیاورد.

 13. Mohammad.gh

  13

  0

  به نظرم فتل بهترین و بی اشتباه ترین راننده روز بود، جدا از بی اشتباه بودنش، یه سری سبقتاش مثه ساینز عالی بود، کاری که بوتاس نتونست رو تو 2 دور انجام داد،
  مکس و ردبول هم خیلی خوب بودن، بجز اسپین مکس که اونم با خوش شانسیش چیزی نشد، تو بقیه مسابقه بهترین زوج بودن
  نکته جالب اشتباهات همیلتون بود، و اتفاقی که پارسال واسه فتل افتاد امسال تقریبا بدترش واسه همیلتون رخ داد، 2 بار اشتباه کردن تو یه مسابقه از راننده های معمولی هم بعیده دیگه چه برسه به لوئیس،
  اگه اشتباه نکنم پارسال لوئیس از 14 شروع کرد و برد، امسال سب 20 شروع کرد دوم شد، مثه خوان پابلو مونتویا که اونم 2005 از آخر تو هاکنهایم دوم شد، البته اون پیست قدیمی
  و نکته آخر! سلامی عرض میکنم خدمت دوستانی که میگن بوتاس بخاطر لوئیس و ظلم و ستم مرسدس نمیتونه خودشو نشون بده!
  بخدا به پیر به پیغمبر بوتاس اینکاره نیست، شما ببین چند دور پشت استرول بود، یه سبقت ساده نتونست بگیره، بعد پیت استاپی که هالکنبرگ دوم بود شما ببین چقدر طول کشید سبقت بگیره، لوئیس چقدر طول کشید. امیدوارم فصل بعد اکون رو رو صندلیش ببینیم و کویات رو صندلی گسلی

  • NavasaN

   5

   0

   David7 داداش در تایید حرفت بعضیا ذاتا نفر دومن.و نکته اصلیش اینه که شاید هیچ یک از راننده های نفر اول فرمول یک نتونن کار بوتاس رو تو مرسدس انجام بدن.کار هر کسی نیست که فشار راننده ۲ بودن رو تحمل کنه و بازم خوب باشه.البته همه ی اینا تا وقتیه که بوتاس اولین قهرمانیشو بیاره.احتمالا اون موقع یه دفه خیلی چیزا عوض میشه.

دیدگاه خود را بیان کنید