فرمول یک ایران – هفته گذشته، هفته شکستن طلسم ها در موتوراسپورت بود، از شکست طلسم پیروزی های پیاپی مرسدس در فصل 2019 فرمول یک و همچنین طلسم نبردن یاماها در موتوجی پی که در این تحلیل ما فقط به مورد اول می پردازیم.

گرندپری اتریش بدون شک یکی از جذاب ترین گرندپری های دوران هایبرید بوده و نشان دهنده این مسئله بود که چه میزان فرمول یک در دستان امنی برای آیندگان قرار دارد.

پیست اتریش یک پیست کوتاه بوده و که اصولا دمای هوای بالا و ارتفاع بالای آن دو متغییری هستند که برای تیم ها دردسر ساز می شوند.

تمرین ها

کلا تمرین ها خیلی شلخته بود و حتی تفاوت سرعت های مسابقه ای که توسط تیم ها در روز جمعه ثبت شده بود هم میزان دقیق و درستی را نداشت. هم وزش باد و هم کرب های پیست اتریش کار رو برای تیم ها سخت کرده بود و هزینه های زیادی روی دست تیم ها گذاشت. (البته هر سال شاهد این موضوع هستیم)

مرحله تعیین خط

به نظر می رسید فراری می تونه خط یک رو برای خودش کنه که باز هم مشکل فنی دست این تیم رو از این مسئله دور نگه داره، یک استراتژی نسبتا ریسکی تایرها هم مارو یاد گرندپری باکو انداخت که نیاز داشتند دو راننده در کنار هم مسابقه رو شروع کنند تا اون استراتژیشون کار کنه ولی با مشکل فنی که برای خودروی سباستین فتل پیش اومد و مرحله سوم تعیین خط رو از دست داد و مسابقه رو با فاصله نسبتا زیادی از همتیمی خودش شروع کرد این استراتژی میزان ریسکش رفت بالا و بالاتر. حالا تمام چشم ها به چارلزی بود که به نظر می رسید که مصمم تر از همه شده و به هیچ عنوان نمی خواد اگر شانسی برای بدست اوردن اولین بردش با لباس روسو مارس وجود داره اون شانس رو از دست بده. یک آخر هفته عالی برای چارلز و یک دور بی نقص تونست براش جایگاه اول تعیین خط رو بیاره.

آلفارومئویی ها بهتر و بهتر شدند، کیمی و مخصوصا آنتونیو تونستند سنگ تموم بزارن.

مرسدسی ها هم بی اشتباه نبودند و یک “تقریبا” اشتباه استراتژیک در تعیین خط براشون نسبتا گرون تموم شد با توجه به دانش این موضوع که اگر عقب تر مسابقه رو شروع کنند وقتی در هوای کثیف قرار می گیرند شرایط براشون سخت تر و سخت تر میشه. اشتباهشون هم این بود که بین دوتا راننده عدم هماهنگی داشتن و لوییس تونست از اسلیپ استریم لندو نوریس استفاده کنه و خودشو در رده دوم قرار بده ولی والتری کسیو نتونست پیدا کنه که این کار رو براش انجام بده و اون عقب موند.

مکس هم مثل همیشه تونست بیشترین نتیجه ممکن و مورد انتظار رو برای ردبول بدست بیاره و گسلی هم داشت برای خودش دور میزد.(البته با مهندسین ردبول مکاتبه ای داشتم نسبت به وضعیت گسلی، گفتند ما در گرندپری اتریش ماشین گسلی رو عینا به شکل ماشین مکس تنظیماتش رو انجام دادیم و صرفا پیر با مشکل کمبود اعتماد به نفس روبرو هستش(از زود ترمز کردنش هم میشه اینو گفت))

کوین مگنوسن با یک دور عالی تونست یکی از پر نوسان ترین خودروهای فصل رو داخل جایگاه پنجم قرار بده.

لندو نوریس هم با عملکرد خارق العاده خودش تونست پشت مدعی ها و در جایگاه پنجم قرار بگیره.

البته لوییس و کوین جریمه داشتند که جایگاه هاشون تغییر کرد.(ویدئو جریمه لوییس و کوین که در اینستاگرام ما قرار گرفت)

دنیل کویات و جورج راسل هم یه صحنه فوق خطرناک داشتن که کویات میتونست مثل موشک شلیک بشه سمت تماشاگرا ولی شانس اورد ماشین رو جمع کرد.

مسابقه فرمول یک اتریش 2019

مکس و چارلز در خط یک قرار دارند. مکس یک اشتباه مرگبار میکنه و عدم توازن دور موتور رو داره و دور موتورش از یه حد مجازی میاد پایینتر و خودرو داخل حالت آنتی استال قرار می گیره و دوباره کلاچ رو درگیر میکنه و یه کابوسی برای مکس شکل میگیره از رده دوم میره تا هشتم.(البته اگر مکس سریع ماشین رو جمع نمی کرد باید با یه دست علامت میداد به بقیه تا مسائل ایمنی رعایت بشه)

شروع مسابقه اتریش 2019

استارت اتریش 2019 – چارلز لکلرک، والتری بوتاس، لندو نوریس و لوئیس همیلتون

کوین مگنوسن و مکس ورشتپن و کارلوس ساینز کمی خارج از جایگاه هاشون به نظر می رسیدند در لحظه شروع. در واقع باید فاصله 26 سانتی متری رو نسبت به خط زرد رعایت کنند و اگر بیشتر از اون فاصله خودرو رو قرار بدند یک جریمه مثل عبور از پیت لین بهشون داده میشه که کوین مگنوسن این جریمه رو گرفت.

لندو نوریس و سباستین فتل استارت خوبی رو داشتند و فتل سریع خودش رو به دسته اصلی رسوند. لندو هم تونست یه خودی نشون بده از هموطن خودش سبقت بگیره ولی خب لوییس سریع جایگاه رو پس گرفت. چارلز هم رفت برای دور دست ها تا چند دور اول خوب فاصله باز کرد ولی مجبور بود که برای مصلحت تایرهایی که داره کار رو آروم تر دنبال کنه.

کیمی و سب وقتی داشتن از لندو عبور می کردن کمی زیاده روی کردند و یجورایی خیلی فشارش دادن که سر قضیه کیمی لندو حتی داخل رادیو اعتراض کرد ولی Squeezing موردی نداره میتونند راننده ها این کار رو تا یه حد و مرزی انجام بدند.(البته سب به نظرم یخورده زیاده روی کرد واقعا لازم نبود تا این حد پیش بره)

لندو نوریس، سباستین فتل و مکس ورشتپن - اتریش 2019

لندو نوریس، سباستین فتل و مکس ورشتپن – اتریش 2019

چارلز که روی بالاترین مود موتور فراری(Engine 1) بود، تونست تا قبل از فعال شدن دی ار اس، با یک عملکرد عالی، فاصله خوبی با پشت سری ها بسازه و دور به دور فاصلشو زیاد کنه. در دور 7، او با تنظیمات دیفرانسیل که در دسترس داشت باید از تایرهایش مراقبت می کرد. در دور دوازده هم به او گفته می شود که Plan A یعنی تو روی استراتژی سریعتر قرار داری و نگران نباش.

در دور 10 چارلز روی حالت مدیریت سوخت می رود و اما هدف مدیریت سوخت نبود و هدف مدیریت تایر بود، چارلز در پیچ های شماره 1،3 و 9 باید عملیات لیفت اند کاوست رو انجام می داد، یعنی با رها کردن پدال گاز و دیرترمز گرفتن هنگام ورود به پیچ، فشار کمتری را روی ترمز ها و در نهایت به تایرها بیاورد.

حالا همتیمی او که در حال زدن سریعترین دورها می باشد به پیت فراخوانده می شود تا تیم فراری بتواند استراتژی مرسدس را از کار بیاندازد ولی مشکل ارتباط رادیویی تیم فراری با مکانیک هایشان یک پیت استاپ 6.1 ثانیه ای را به فتل هدیه داد و مجددا در استراتژی شکست خوردند.

در دور بعد(22)، چارلز نیز به پیت میاید تا برای ادامه مسابقه به تایر هارد مسلح شود. تمیزی می بیند شروع می کند به زدن سریعترین دورها یکی پس از دیگری، اما با رفتن روی کرب های پیست، تنظیم کننده فلپ بال جلوی او آسیب می بیند و میزان زیادی از داون فورس خود را از دست می دهد و حال دیگر آن برتری و فاصله ای که ایجاد کرده بود با کند شدن وی در حال ناپدید شدن بود. تیم مرسدس در یک دوراهی تعویض بال و یک پیت استاپ طولانی یا تنظیم مجدد بال جلو در یک پیت استاپ کوتاه مانده بود. سرانجام مجبور به تعویض بال جلو شدند چونکه اطلاعات کافی از عملکرد بال جلو رو نتونستند پیدا کنند و یه مرحمی رو براش درست کنند.( پیت استاپ هم یکی از عزیزان پرسیده بود که چرا پیت استاپ لوییس عجیب بود، ببین چون قرار بود بال جلو و تایر عوض بشه، جک هایی که ماشین رو میبرن بالا به جای اینکه در جلوی خودرو زده بشه و در کنار خودرو زده میشه که یک خورده داستان رو عجیب کرده بود.)

حالا که راننده های مرسدس تقریبا در پیست دیگر دست برتر را نداشتند و در جایگاه های جلویی قرار ندارند، با بیشتر شدن هوای کثیف، مجبور هستند که پاوریونیت خودشون را برای زنده نگه داشتن در مودهای پایین تری قرار بدن تا از آسیب رسوندن بهشون تا حد امکان جلوگیری کنند. بیشتر بخوانید از دلایل ضعف مرسدس

تا به اینجای کار ما، مکس ورشتپن را می بینیم که دیرتر از همه به پیت رفته است و تایرهای تازه تری دارد و ردبول تازه نفس تر از همه به نظر می رسد و در حال سبقت گرفتن از همه می باشد. او در سر راه خود به سباستین فتلی می رسد که به نظر می رسید در تقلای سنگینی با تایر هارد می باشد و دیگر آن سرعت قبلی را ندارد.

سباستین که هدف مکس برای سبقت می باشد، به همان سرنوشت هم تیمی خودش دچار می شود و خودروی خود را برای حفظ تایر روی مود FS2 قرار می دهد در دور 34 و در دور 36 روی مود FS4 قرار می گیرد حالتی به شدت محافظه کارانه تر برای مدیریت تایر! با نزدیک شدن ورشتپن به او و درگیر شدن فتل در ترافیک، فتل به شکل مستقلانه ای خودروی خودش را روی مود مسابقه ای قرار می دهد و از حالت مدیریت مصرف سوخت بیرون میاورد. در دور 45 نیز مهندسش از او می خواهد که خودرو را روی حالت Race Mode + Engine1 قرار دهد. بعد از چندین دور مقاومت در برابر مکس، در دور 48، مهندسش سب دوباره در رادیو بیان می کند که مکس در فاصله نیم ثانیه ای تو و دی ار اس قرار دارد، سباستین به او میگوید بله میدونم، اون چیزی که برات فرستادم رو بخون!

سباستین فتل و مکس ورشتپن - اتریش 2019

سباستین فتل و مکس ورشتپن – اتریش 2019

پیامی که بود خب کدگذاری شده بود ولی به نظرم با توجه به اینکه سب این صحنه رفت روی حالت مدیریت مصرف سوخت تا حواسش به تایرهاش باشه، به نظرم از تیم خواست که برای پیت استاپ آماده بشن (یعنی پیت استاپ دوم، خواست فتل از تیم بود).

در دور 49 که به نظر می رسید مهندس سب جواب درستی را به او نداده است، فتل از او می پرسد که “پیامی که بهت دادم رو خوندی یا نه”، مهندسش گفت ” آره خوندم ” سب هم بهش میگه” خب سریع یه حرکتی بزن، اگر آماده بودین بهم خبر بدین” مهندسش گفت ” هماهنگه ولی الان وقتش نیست”.

دور 50 که میشه، سباستین داخل رادیو میگه” میزارم بره، حالا منو بیارین پیت، الان بهترین موقع هستش برای اینکار و وقت تلف نکنیم” که مهندسش میگه بیا پیت.

سباستین بعد از برگشت از پیت خودروی خودش رو روی حالت Engine 2 قرار میده و به مهندسش میگه که فقط بهم بگو جلویی ها چقدر با من فاصله دارن تا نابود کنم این فاصله رو!

“Tell me the gap that I destroy (kill it) “

بالاخر به لوییسی رسید که لحظه به لحظه دردسر های W10 براش بزرگتر می شد وقتی هم که از طرف سب تحت فشار قرار گرفت، با قفل کردن های پیاپی راه سباستین رو هموار تر کرد برای سبقت. (به شخصه احساس می کنم که فتل میتونه این مسئله رو به عنوان یه دلیل برای افزایش اعتماد به نفسش قرار بده که این دفعه این بود که لوییس رو مجبور به اشتباه کرد نه برعکس). بالاخره سب ازش رد میشه و بعد هم به بوتاس میرسه که فرصت کافی براش نداشت بگیرتش. میتونم بیشتر راجب مودهایی که استفاده کرد حرف بزنم ولی گرندپری اتریش راجب این دونفر نبود.

اما نکته طنزی از گاراژ فراری برای سب:

وقتی که مسابقه تموم شد بهش گفت تو سوم شدی، سب میگه من خدایی سوم نشدمااا، مهندسش میگه ع آره چهارم شدی!

اینطوری شد که برای دومین بار در دو مسابقه اخیر والتری از دست پسرای روسو مارس جون سالم به در برد.

اما چارلز و مکس، یه سری اتفاق هایی افتاد که به نظرم بهتره یخورده وارد جزییات بشیم:

خیلی ها پیام دادند که چرا چارلز اینقدر فضا داد و اشتباه کرد که مکس ازش سبقت گرفت ولی به نظرم “تنها” اشتباه اصلی چارلز در دور 42 رخ داد!

در دور 36 از چارلز خواسته میشه که بره روی مود FS4، یه مود خیلی سنگین برای مدیریت مصرف سوخت که در واقع هدف سوخت نبود هدف حفظ تایر بود. یک مکالمه ای در دور 42 برای همین مود ها بین لکلرک و مهندسش صورت میگیره که لکلرک در آخر میگه که : این چیزایی که گفتی معنیش این میشه که من میتونم دیگه لیفت اند کاوست نکنم؟” مهندسش میگه” مهم اینه که حواست به تایرها باشه(یعنی باید لیفت اند کاوس رو ادامه بدی)”

بعد ظاهرا اینجا لکلرک اصلا منظور رو متوجه نمیشه و مهندسش دیگه دور 45 میگه بیخیال برو روی Race Mode، طبیعی هم هستش که متوجه نشه، این فرمون ها خیلی پیچیده هستند و لکلرک هم زمان کمی هستش که روی فراری سوار شده و این مشکل جای انتقاد به اون شکل نداره.

از دور 57 به بعد هم لکلرک روی مود Engine 1 بود ولی دیگه تایرهاش داشت فرسایش زیادی رو دور به دور از خودش نشون میداد. اما مکس روی مود 11 موتور هوندا و عملکرد عالی ردبول روی تایر هارد و گیر نکردن داخل ترافیک براش خیلی مفید بود. البته مکس به نظرم داشت یه جورایی روح فرناندو آلونسو رو با رانندگیش زنده می کرد. وقتیکه ترافیک رو میدید سعی نمی کرد پشتشون باشه، سعی می کرد یه مسیری رو انتخاب کنه که هوای تمیز بیشتری رو دریافت کنه+ اینکه موقع عبور از همه رقبایی که داشت مخصوصا والتری و چارلز، خیلی هوشمندانه قبل از مسیر های فعال شدن دی ار اس رانندگی می کرد تا بتونه حتما دی ار اس فعال رو داشته باشه و بتونه بچسبونه قشنگ به ماشین جلویی
بعد از حرف هایی زیادی که بین لکلرک و مهندسش زده شده بود(مهندسش حالا طبق وظیفش باید فاصله ماشین لکلرک رو با ماشین عقبی هی بگه تا رانندش بتونه تصمیم درست بگیره)، لکلرک دیگه خسته میشه یجورایی میگه “تنهام بزار”، به نظرم بهتر بود که لکلرک این جمله رو نمی گفت و از راهنمایی های مهندسش استفاده می کرد. دور 67 دیگه مهندسش نتونست ساکت بمونه بهش گفت که چارلز ببین اصلا نیازی نیست که اینطوری باشی، برو روی مپینگ SOC8، سید: یعنی چی این مپینگ!؟ یعنی که شما سعی می کنین بیشترین حد ذخیره سازی انرژی الکتریکی رو داشته باشین با کمترین حد انتقال توان. با این کار لکلرک میتونست شارژ ماشینش رو خیلی بهتر تامین کنه در جاهایی که لازمه تا بتونه از مود K1 و K1Plus استفاده کنه، این عقلانی ترین کار برای یک خودرویی که قراره دفاع بکنه داخل پیست اتریشه چون کلا اتریش دو نقطه سبقت گیری به طور کل بیشتر نداره( معمولا این دو نقطه ” مستقیمی بین پیچ شماره 1 و 3 و همینطور فضای بین پیچ شماره 3 و چهار”) برای همین نیازی نیست که الکی در همه جا قدرت ماشین استفاده بشه و ماشین کم بیاره

دور 68 که چارلز لکلرک یه دفاع فوق العاده ای رو داشت یعنی واقعا عالی که البته مهندسش هم نقش بزرگی رو داشت وقتیکه با دستور مستقیم خودش به چارلز گفت از K1 Plus استفاده کن، باز میخوام بگم کاشکی به مهندسش نمیگفت تنهام بزار

دور 69 میرسیم و اون اتفاق، مکس بازهم سعی میکنه از قدرت دی ار اس استفاده کنه و قشنگ بچسبونه به لکلرک، حالا لکلرک خیلی فضا میده بهش که تنها توجیهی که میتونم براش بیارم اگر نخوام بگم زیر بار فشار اشتباه کرده این بوده که ترس این داشته که تایرهای کهنه ای که داره مثلا ترکشن خوبی یا خروج خوبی از پیچ بهش نده و عقب بمونه ولی دور های آخر بود کاشکی “یا همه یا هیچی” عمل می کرد. مکس یه شیرجه خیلی سنگین داره و خیلی دیرتر ترمز میکنه، این عامل رو هم چارلز میتونست در نظر بگیره که راننده ای که پشت سرشه تایرهای تازه تری داره و میتونه دیرتر ترمز کنه و کار درستی نیست که بهش فضا بده. خلاصه مکس شیرجه رو میزنه و داخل پیچ رو برای خودش میکنه، چارلز هم سریع ماشین رو افقی می کنه، حالا!
ببینید کسی نمیتونه کامل قانع کنه که حتما خطا بوده یا نبوده ولی میریم باهم بررسی کنیم:

ببینید ما Wheel Banging داریم یعنی چرخ به چرخ شدن، که همون Contact هستش، یعنی الزاما تصادف حساب نمیشه یعنی Collision نیست! این یه عامل برای جریمه ندادن، اما در جلوتر وقتیکه آنبورد ها رو میدیدم یه قطعه خیلی کوچیکی از ماشین چارلز پرواز کرد، حالا این قطعه مال کجا بود یا اصلا مال تایر بود خدا میدونه چون هیچ چیزی واقعا مشخص نبود.

قطعه جدا شده از خودروی چارلز لکلرک - اتریش 2019

قطعه جدا شده از خودروی چارلز لکلرک – اتریش 2019

مکس و چارلز در شرایط برابر باهم جنگیدن و مکس هیچ برتری عجیب و غریبی نداشت یعنی مثلا بره بیرون پیست و برگرده و یا چنین رفتارهایی نبود، همه چیز در کنترل هر چه تمام تر شکل گرفت و داخل پیچ رو بدست آورد.

چارلز در شعاع خارجی قرار داشت اونم در پیچی که شیب به سمت بالا بود، باید تسلیم می شد که نشد و این هیجان کار رو صد برابر کرد که خودم خیلی حال کردم. ولی اگر دیوار یا چمن یا سنگلاخ بود چارلز حتما عقب می کشید و اجازه میداد که مکس بره، ولی چون راه فرار داشت کنار پیچ، یه ریسک نسبتا معقول رو انجام میده و کم نمیاره و پدال گاز رو میچسبونه به کف.

جمع بندی:

آیا چارلز فضای زیادی برای سبقت مکس گذاشت!؟ صد در صد

آیا مکس یخورده عمیق تر پیچ رو طی کرد؟ البته که این کارو کرد ولی نه اونقدر!

آیا چارلز باید سر پیچی که به مکس باخت عقب می کشید و جنگ رو به پیچ بعدی یا دور بعدی انتقال می داد؟ شاید

آیا مکس واقعا نیاز داشت که اینطوری سبقت بگیره؟ احتمالا نه

به نظرم ندادن جریمه اتفاق درستی بود و اگر بر فرض مثال این رو بخوان جریمه بدن دقیقا مسابقه دادن رو چطور میخوایم تعریف کنیم! دیوید کولتارد همون لحظه داخل چنل 4 اومده بود گفت که اگر به مکس جریمه بدن من دیگه فرمول یک نمی بینم. داور هم تام کریستینسن بود که یکی از اساطیر موتور اسپورت بود.

 

[videojs_video url=”https://hw3.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/a0075a082b993f6eddeed05e2e1904ce15787803-360p__41011.mp4″ width=”752]

  دانلود فایل ویدیویی

51 دیدگاه

 1. آرشا

  26

  5

  خدای من ببین گاراژ فراری چقدر خنگن به وتل میگن تو سوم شدی…
  دلم میخواد سرم رو بکبوم به دیوار وتل توی جریان مسابقه تحت اون همه فشار میدونه چهارم شده مهندسش میگه سوم شدی??
  لکلرک مغروره واین غرورش هرجایی باشه مانع موفقیتش میشه میخواد ثابت کنه از وتل بهتروسریعتره.
  غافل از اینکه وتل با این تیم پیر شده.باید از وتل کسب تجربه کنه چه بسا اگر به حرف مهندساش گوش میکرد میتونس اولی رو نگه داره.
  قطعا اگر وتل جای لکلرک بود الان فراری اولین بردش را دشت میکرد.باتجربه ای که از ماشین فراری وتنظیماتش داره.

  • سید علی حسینی

   20

   1

   ادی جردن: یک راننده فرمول یک نیاز به سه تا چیز داره: غرور و خودخواهی، سرعت، باور . ممکنه کاراکتر خوبی یه نفر با داشتن این سه تا ویژگی نداشته باشه ولی اگر این سه تا ویژگی رو نداشته باشه دلیلی هم نداره داخل فرمول یک باشه

   • Seb the great

    15

    0

    سید دادا دمت گرم عالی بود
    ——————————
    ولی یه چیزی رو توضیح ندادی چطور مکس با هارد کهنه سریعترین تایم رو زد در حالی که سب سافت نو داشت

   • سید علی حسینی

    13

    2

    ارادت | سب روی مود پایینتر موتور + داخل ترافیک بود، مکس جلو و داخل هوای تمیز و مود آخر موتور هم بود

 2. lewis.44

  11

  41

  به شخصه احساس می کنم که فتل میتونه این مسئله رو به عنوان یه دلیل برای افزایش اعتماد به نفسش قرار بده که این دفعه این بود که لوییس رو مجبور به اشتباه کرد نه برعکس)فتل کارش ب کجا رسیده که برا روحیه دادن ب خودش و جمع کردن اعتماد ب نفسش از همیلتونی سبقت گرفته که با ماشینش مشکل داره و تونسته همیلتونو ب اشتباه بندازه ……

  • سید علی حسینی

   36

   1

   زمان هایی که فتل اشتباه کرد ماشینش هم بی نقص نبود :)) من داخل تحلیل های قبلی هم گفتم که نه اسپین شدن های فتل و نه قفل کردن های پیاپی همیلتون رو مقصر خودشون نمیدونم از دید فنی ولی از دید رسانه ای مقصر اعلام میشن

   • Saeed

    19

    2

    تعلیق سفتی فراری داره ک هیچ همخونی با سبک سب نداره

    برعکس فصل های ۲۰۱۵ و ۱۷ ک نرمتر بود سباستین خیلی عالی عمل میکرد

   • Seb the great

    10

    0

    سید داداش حرف بدی زدم سانسور کردی

   • سید علی حسینی

    15

    0

    نه اصلا، تو هم نظر خودت رو دادی که دمت گرمه بابت این کار، ولی یه سری مسائلی هست که جدیدنا دستمون رو بسته :))) بیشتر از این نمیتونم باز کنم موضوع رو، شرمندتم❤️?

  • miladhammer44

   1

   2

   اره داداش سباستین که مکس ازش ردشدبه خودش میگه من که نتونستم جلوش دفاع کنم پس برم تایرام وعوض کنم وبعدهمیلتونوردکنم ….ببین چقدرطرف روفشاربوده که میخوادبه لوییزی که40دوربالاستیک هاردزده روی مودهای پایین موتورش بوده ولی سب رومودهای بالای موتورش بود

 3. lewis.44

  12

  48

  سباستین فتل:من تونستم همیلتونو شکست بدم و ازش سبقت بگیرم و ب اشتباه بندازمش…..
  بینتو:ای شیطون تو بهترین راننده جهانی

 4. McLaren F1

  23

  4

  به نظرم چارلز کارش عالی بود سید جان
  حتی اگه اون اشتباهاتیم که گفتی انجام نمیداد بازم نمیتونست جلوی مکس بگیره چون ردبول تو اتریش با لاستیک های هارد انگار پرواز میکرد برعکس فراری که با هارد همیشه مشکل داره

  • سید علی حسینی

   25

   1

   آره چارلز عالی بود، بدبختی اینجاست که چارلز داره بی رحمانه تجربه کسب میکنه، می ترسم این چیزا رووش تاثیر بدی بزاره ولی امیدوارم کامبک های خوبی بزنه

 5. dortyyy

  14

  0

  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از تحلیل عالی
  دیگه مثل قبل ویدئوی تحلیلی نمیسازید؟ برای تنبلهایی مثل من دیدن ویدئو راحت تر و لذت بخش تر بود.

  • سید علی حسینی

   22

   0

   ویدئو میسازم، الان مسئله فنی برخوردم لپتاپم سوخته، اینارو هم با موبایل نوشتم براتون، شاید اینطوری واسه مخاطبای خارجی خوب باشه ولی هدف ما هموطنای ماست. لپتاپم راه بیفته ویدئو اکی می کنم براتون و بعد دوباره برای خارجی ها مقاله میدم. از این بابت عذر می خوام❤️

   • dortyyy

    22

    0

    پس تشکر دو چندان که با وجود مشکلات فراوان این زحمت رو کشیدید.
    ضمن اینکه من همیشه بعد از اتمام مسابقه به اولین چیزی که فکر میکنم اینه که کی شما ویدئو تحلیل رو میزاری که لذت مسابقه تموم نشه و بچسبه به ریس دو هفته بعد.
    پ.ن: در این گرونی بازار، هیچی بدتر از سوختن لپتاپ نیست، درکت میکنم.

 6. Mehrdad

  8

  3

  لکلرک به هر شکلی شده میخواد بره روی سکوی اولی
  این عجله کار دستش داده و میده
  غرور زیادی داره این غرور فقط زمینش میزنه

  • Seb the great

   3

   1

   سید داداش حرف بدی زدم سانسور کرد

 7. INDECENT

  13

  1

  بی شک بهترین مسابقه ی این فصل بود ، همه چی داشت ، هر چیزی که یه بیننده و طرفدار بهش احتاج داره .
  ولی متاسفانه مثل اینکه همیشه یچیزی باید باشه تا طرفدارهای جای بحث در مورد خود مسابقه زوم شن روی اون اتفاق .
  شروع افتضاح مکس ، اشتباه عجیب گاراژ فراری ، مشکلات مرسدس ، رانندگی بی نظیر مکس با سرعت بالای ماشینش ، قربانی گرفتنای مکس یکی پس از دیگری ، دفاع جانانه ی فتل در مقابل مکس که واقعا اذییتش کرد ، سبقت فتل از همیلتون ، رانندگیه عالیه لکلرک ، سریعترین دور توسط پیشتاز ، همه و همه ( تازه فقط اتفاقات بین پیشتازارو گفتم ) پشت برخورد مکس با لکلرک کم رنگ شد ، اونم سر چی ؟ چون طرفدارا دنبال تصویه حساب بخاطره رای های نامناسب داوران در مسابقات قبل بودن و البته یه راننده نه چندان محبوب ( از دید خیلی از طرفدارها ) یه طرف اون برخورد بود .

  امیدوارم تعداد بیشتری از این مسابقات تکرار شه .

 8. Mahmoud

  12

  0

  آقا سید بازم گل کاشتی. دمت گرم.
  یه چند تا سوال:
  اینکه چطور میشه فراری با لاستیک دو درجه نرم تر و با وجو اینکه کاشین فراری اونقدرم کند نبوده فتل نتونه سریعترین دور بزنه و مکس میاد میزنه؟؟
  بعد مگه قانون نداریم که باید برای ماشین کناری جا بزاری؟؟ اونجا مکس برای لکلرک جا نذاشت مگرنه میتونست مثل دور قبلش جایگاهشو پس بگیره. ولی در کل منم موافقم که اینجور چیزا رو نباید جریمه بدن ولی این باید برای همه باشه در همه ی گرندپری ها.
  آپدیتایی که من از فراری دیدم یکی بال جلو فراری بود که یه شیارایی قسمت بیرونی بال داشت و قسمت L شکل گوشه بال و اینا چقدر تاثیر داشت اصلا موثر واقع شد؟؟
  فراری آیا بازم مشکل مصرف سوخت دا‌شت؟؟
  مرسدس با لاستیکاشم مشکل داشت یا نه فقط موشکل گرم شدن موتور رو داشتن؟؟
  اینکه گفتین یه مشکل رادیویی بین مکانیکای فراری برای پیت استاب فتل یعنی چی؟؟ اونجور که من دیدم اینا احتمالا یهویی دیدن بوتاس اومده پیت سریع فتلو آوردن پیست و چون سریع بوده هنوز لاستیکا رو نیاورده بودن. ولی خیلی جالب بود اینکه همین پیت فتل باعث شد بوتاس یه خرده معتل بشه.
  بعد همون موقعی که لکلرک دورای 10 20 بود گفت میتونم فشار بیارم بهم بگین کی فشار بیارم اگه فراری زودتر میگفت فشار بیار مشکل ایجاد میشد؟ اگه زودتر فشار میاورد توی این آخر مسابقه میتونست کمکش کنه؟؟
  خیلی ممنون سید جان ببخشید دیگه طولانی شد.

  • سید علی حسینی

   13

   0

   ارادت |
   1 – سب روی مود پایینتر موتور(کلا سب از طرف تیم اجازه آنچنانی نداشت که خودرو رو ببره روی مود Engine1، به جز چند دور محدود که این کار رو کرد و سریع مود رو آورد پایین) + داخل ترافیک بود، مکس جلو و داخل هوای تمیز و مود آخر موتورش بود
   2- متاسفانه قانون بیشتر به ماشینی می پردازه که داره دفاع میکنه نه حمله، خیلی قوانین ناقصه، این دفعه هم فتل و همیلتون اینا که مصاحبه کرده بودن گفتن که کل قوانین رو بجای اینکه یه کتاب کنین روی دوتا برگه آ4 بنویسین بره تا همه بفهمن داستان چیه، اینطوری الکی برای همه شبهه ایجاد می کنین
   3- تاثیر داشت بروزرسانی ها ولی نه اونقدر چون پیست اتریش داستانش کلا متفاوته با بقیه، اون تاثیرات شاید ما داخل سیلورستون ببینیم تا اتریش
   4- نه پیست اتریش کوتاه تر از اون بود که مشکل مصرف سوخت پیدا کنن، مود مدیریت مصرف سوخت می رفتن تا فشار کمتری ماشین به تایرهاش بیاره و تا به این شکل بتونن تایرهاشون رو مدیریت کنن
   5- مرسدس بخاطر طراحی ایرودینامیکی که داره سخت ماشینش نفس میکشه، رادیاتور های کوچیکی هم داره، ربطی به تایر نداشت این مسابقه براش
   6 – فک کن تو اگر فتل باشی و من مهندسش، من با تو هماهنگ کردم ولی وقتی خواستم به مکانیکای پیت خبر بدم گوشیم شارژ تموم کرد نتونستم خبر بدم مثلا اینطوری، یعنی فتل و مهندسش هماهنگ بودن، ولی مهندس به دلیل مشکل ارتباطاتی، نتونست تماس برقرار کنه با مکانیکای پیت
   7- اگر لکلرک زودتر فشار میاورد چون تایر سافت داشت به مشکل برمیخورد خیلی، باید زودتر میومد پیت و با اون تایرهارد باید تا اخر مسابقه می رفت و ضعف سرعتش زودتر پدیدار می شد.

   • Mahmoud

    9

    0

    دمت گرم ممنون سید جان.

 9. مهدی

  10

  1

  سلام سید جون
  واسه همه تحلیل کردنات مرسیییی

  بنظر من لکرک میتونست مکس رو تا آخر مسابقه پشت سرش نگه داره چیز بعیدی نبود،باید بحرف مهندسش گوش میکرد اگه بخاد اینطوری احساسی تصمیم بگیره راه بجایی نمیبره،احساس و غرور و جاه طلبی خوبه ولی باید با سیاست مخلوطش کنی تا چیز خوبی درست بشه،قطعا قهرمانایی که world title رو بردن آدمای سیاست مداری هم بودن،هنوزم معتقدم که لکرک میتونست مسابقه رو ببره ولی بلد نبود

  وتل هم بار دیگه نشون داد آدم بافکریه

  همه مسابقه قشنگ بود مخصوصا اون تیکه ای که لندو میگه forever

  سید برنامه فراری برای بریتانیا چیه ؟
  و اینکه شایعات جابجایی رانندها چقدرش راسته چقدرش دروغه ؟

  • سید علی حسینی

   11

   0

   ارادت | برای بریتانیا بازم میخوان داون فورس ظاهرا بیارن و از سرعت مستقیمی ماشین کم کنن ولی در کل نمیدونم هنوز بروز رسانی ها نیومده که ببینیم چه میخوان بکنن. هر دو راننده فراری موندگار هستند برای فصل 2020.

 10. Ali.M

  9

  0

  سید جان مثل همیشه عالی بود
  ولی یه سوالی، فراری واقعا سرعت مسابقش روی مدیوم از سافت بهتره
  چرا مسابقه رو با سافتی که میدونستن باش مشکل دارن مسابقه رو شروع کردن؟

  • سید علی حسینی

   9

   0

   ارادت | ببین قصدشون به نظرم میخواستن یه اتفاقی مثل باکو رو رقم بزنن، باکو میخواستن جفت راننده هارو با مدیوم براشون مسابقه رو شروع کنن که لکلرک که میره توی دیوار کلا برنامه بهم میریزه و مجبورن برای اینکه فتل جلو با مرسدسی ها بره برای شروع مسابقه طوری برنامه ریزی میکنن که سافت داشته باشه، داخل باکو خیلی شیک میتونستن با مدیوم مسابقه رو شروع کنن و دوتایی پیش برن و بعد هر کدوم که میره پی، اونیکه بیرون میمونه بتونه ترافیک رو پشت سرش نگه داره تا همتیمیش برگرده به پیست. داخل اتریش هم برنامه همین بود به نظرم. میخواستن با سافت کار رو شروع کنن چون سریعترین ماشین پیست بودند، میخواستن جفتشون با سافت اول مسابقه نقطه بشن برای بقیه ماشینا بعد همو کاور کنن موقعی که یکی میره پیت و یکی دیگه میمونه بیرون. ولی بازم یه راننده نتونست تعیین خط خودشو برسونه ولی بد داستان اتریش اینجا بود که هم راننده ای جا میمونه و هم راننده ای که جا نمیمونه از تعیین خط جفتشون با یه نوع تایر مسابقه رو شروع می کنن. به نظر خودم ریسک کار براشون بالا بود ولی فراری خیلی امید نداره به خیلی چیزای ماشینش، تصمیماتش هم درصد ریسک بالایی داره که خطا هم میاره

 11. Mehdi mozafari

  7

  0

  درودجناب حسینی.تحلیل عالی بود.دوتانکته:باتوجه به رقابت خیلی نزدیک،اگرفراری همون استراتژی تایرمدیوم-هاردرااستفاده میکردموفقترنبود؟دوم اینکه به نظرم اگرکسی اون مقاله علل موفق نشدن مرسدس رانخونده باشه وبیادسراغ این مطلب یه کم به نظرتحلیل فراری میادتاکل مسابقه.تقریبامرسدس راحذف کردید.

  • سید علی حسینی

   8

   0

   ارادت – اره اون استراتژی ریسک کمتری داشت، برای مرسدس مقاله جدا گذاشته بودیم، لینک هم کردم داخل همین مطلب، چون تحلیل شکل مقاله شد نه ویدئو تحلیلی دیگه واقعا نمیتونستم اینقدر تایپ کنم، همین الان هم کلی از مردم از این موضوع منتقدن که چرا اینقدر کلمه هست داخل این مقاله، واسه همین برای مرسدس سعی کردیم پست جداگانه بریم و اینجا لینک کنیم فقط

 12. مهدی کوپایی

  8

  0

  جناب حسینی عالی مثل همیشه
  فقط یک سوال
  اگر شرایط بین مکس و پی یر برابر بوده
  چرا از وقتی اومد تو ردبول حتی تو چند مورد تورو روسو هم موتور سوزی داشت
  گیربکس از دست می رفت
  اما ماشین این مکس سالم سالم

  • سید علی حسینی

   9

   0

   ارادت

   ببین راجب این مسئله که چرا ماشین این خراب میشه و ماشین اون دیرتر خراب میشه یا خراب نمیشه یا این تفاوت ها، هیچ دلیل روشن و واضحی به اون شکل نمیتونم بیارم برات که قانعت کنه چون تعداد فوق العاده زیادی متغیر هستند که درگیرن، واقعا نمیتونم چیزی بگم که قانع کننده باشه

 13. H/K

  7

  1

  به به تحليل يني اين
  فقط اونجاش ك مكس برتري نداشت، فقط ي تير زد تو تاريكي

  • H.farahani

   4

   0

   اون جمله در مورد صحنه سبقتِ نه کل ریس.تواون صحنه برتری مکس داخل بودنشه که اونم لکلرک خودش بهش داده.

 14. H.farahani

  10

  0

  جناب حسینی
  عرض تشکر و خدا قوت??
  در پاسخ به am phd نکاتی در مورد علل استفاده فراری از تایر سافت مطرح کردید که مبهمه.اگه قراره دو هم تیمی با تایر سافت نقطه بشن دیگه ماجرای کاور کردن پیش نمیاد.یه اندازه کافی فاصله باز میکنن و دیگه نزدیک کسی نیستن که بخوان کاور کنن.چیزی که تو باکو پیش اومد به دلیل سرعت عالی رو مدیوم بود.دیدیم که لکلرک تو چند دور به گروه پیشتاز رسید.رو سافت سریع نبودن پس اون ریسک دلیل منطقی داشت اگرچه تو اجرا درست پیش نرفت.اما اتریش هم تو تمرین و هم تایم گیری دیدیم که فراری رو مدیوم از همه سریعتر بود.اتفاقا اگر بحث کاور کردن مطرح باشه مدیوم انتخاب بهتری بود.چون با دوام بیشتر مدیوم اختلاف زمان پیت فراری با رقبا از بین میرفت.
  ولی رو سافت مجبور به پیت زودتر بودن و امکان اور کات دادن به رقبا.اگر میخواستن کاور کنن هم یه راننده فدا میشد.
  شاید اشتباه کنم ولی فکر میکنم فراری زیادی به سرعتش خوشبین بود(شایدم به کندتر بودن رقبا)مطمئن بودن خط اول رو دارن و با سافت-هارد هم ریس رو میبرن.با سافت شروع کردن که بتونن تا تو مسابقه اطلاعات از سافت جمع کنن.که با مشکل برای سب همه چی به هم ریخت.
  در مورد لکلرک هم واقعا باید تحسینش کرد.عالی بود ولی یه نکته مهم رو به قیمت یه برد یاد گرفت.قابل پیش بینی بودن.اینکه میخواست همون کاری رو انجام بده که یه دور قبل انجام داده بود.به نظرم لکلرک و خیلی از راننده های الان باید یه دوره فیلم های دفاع کردن امثال الونسو و شوماخر و سنا رو نگاه کنن.به نظرم کیمی خیلی بهتر از بقیه دفاع میکنه.

  • سید علی حسینی

   9

   0

   ارادت| دقیقا همون حرفی که زدی درست بود، فراری در اجرا نتونست درست عمل کنه و شرایط بر وفق مرادش پیش نرفت.

  • Mehdi mozafari

   5

   0

   به نکته خوبی اشاره کردید.
   فراری احتمالا روی مشکل خنک کنندگی مرسدس و ارتفاع پیست اطریش حساب کرده بود.ولی یک پارامتر را فراموش کردند :مکس و موتور هوندا!
   به نظرم فراتر از تصور بودند هردو.
   اماهمچنان معتقدم اگربامدیوم شروع میکردوطبیعتا دیرتربه پیت میرفت،تایرهای هاردش مثل تایرهای مکس سرحال بودومیتونست فشاربیشتری بیاره.فکرکنم درشرایط مشابه میتونست ازپس مکس بربیاد،باوجودجوانی و کم تجربگی

 15. Hesam

  6

  0

  خسته نباشی سید. خیلی خوب بود.
  یه سوال. چرا مکس در حین سبقتش توی پیچ فرمان رو برای یک لحظه میگیره به طرف چارلز؟ همان لحظه ای که چارلز پرت شد بیرون پیچ.

  • سید علی حسینی

   9

   1

   ارادت|

   یکی از نقاط قابل بحث که تصمیم گیری رو سخت کرده بود هم این چیزی که تو میگی بود، یه عده میگن فرمون رو به سمت چارلز نبرد به این نیت که چارلز رو بیرون کنه بلکه فقط فرمون رو صاف کرد تا خروجی خوبش تکمیل بشه و ادامه بده به مسیرش، این مسئله عمدی بودن یا نبودن یه مسئله ای هست که خیلی سخت هستش تعیین کردنش، منم احساس نمی کنم که با این نیت برد که چارلز رو بزنه، اگر دوباره ببینی می بینی که به محض اینکه مکس داخل پیچ رو میگیره، چارلز ماشین رو افقی میکنه به سمت مکس، این خیلی تهاجمی تر بود و مکس هم احساس می کرد که چارلز تسلیم میشه و تسلیم نشد. هر دو نفر در چیزی که اتفاق افتاد سهیم بودن به یه میزان به نظرم، هر کدوم هم جای هم بودن همین رادیو ها رو سریع میزدن و میگفتن اون چرخید سمت من یکی دیگه میگفت این دیگه چه حرکتی بود!

 16. mohammad-shumi

  6

  5

  به نظرم لکرلک خیلی جا داره تا راننده درجه 1 بشه. مثل موم تو دست مکس بود و اگر هم این پیچ نمیگرفتش تو بعدی ها میگرفت. و به نظر خطا هم نمیومد چون خود فراری هم رای رو قبول کردن.

  • THE MINDBLOWER

   6

   1

   لکرک باید بپزه همین.این رقابت‌ها رو باید تو آلفا یا هاس تجربه میکرد که تهش برای امتیاز هست نه فراری که به برد بیشتر از هرچیزی احتیاج داره.فعلا دوتا فرصت برو رو به قیمت تجربه از دست داده کاش در آینده خوب بترکونه واسه قرمزا.

 17. Hassan Mohebbi

  8

  0

  دمتون گرم
  تحلیلتون که درجه یک بود از اون درجه یک‌تر اون تصویری هست که لکلرک داره به مکس نگاه میکنه تو اینستا هم زیاد منتشر شده، اوج حسرت و کینه رو میشه دید (خلاصه‌اش از اون نگاه میشه فهمید، میخواد سر به تن مکس نباشه).

 18. Amir5

  2

  0

  سلام و خسته نباشید به سید عزیز مثل همیشه عالی بود فقط یه نکته اگر چارلز نمی گفت که تنهام بزاریم چه اتفاقی می افتاد

  • سید علی حسینی

   1

   0

   ببین تضمینی نمیشه گفتکه بهتر میشد ولی امکانش بود که راهنمایی ها به وجود میومد تا چارلز بتونه قدرت ماشین رو بهتر حفظ کنه و بخواد تهاجمی تر باشه هم داخل دفاع و هم داخل حمله، ولی خب اتفاقی بود که نیفتاد…

 19. الف ی برگشت خورده

  1

  0

  آقای حسینی
  من بند آخر مطلب بحثمه
  چرا مسابقه دادن رو در برخورد داشتن می بینید؟
  یعنی سبقت تمیز گرفتن مسابقه دادن نیست؟
  من نمیگم لکلرک باید عقب می کشید
  مکس نباید فرمونش رو زود باز میکرد
  به نظر من مسابقه دادن به معنی برخورد و بیرون انداختن رقبا در رقابت چرخ به چرخ نیست!

  • سید علی حسینی

   1

   0

   من چنین حرفی نزدم، من فقط گفتم چرخ به چرخ در خیلی از مواقع موردی نداره در مسابقات گذشته هم ببینی خیلی وقتا راننده ها چرخ به چرخ شدن موقع دفاع و حمله و موردی هم براش نبود. مسابقه کثیف و خطرناک با مسابقه سخت فرق داره و من فقط دوست داره مسابقه سختم همین. سبقت سر پیچ هم همیشه امکان حاشیه سازی رو داره، قوانین باید مشخص تر و واضح تر باشن

   • الف ی برگشت خورده

    1

    0

    بله
    مشخصا قوانین نیاز به اصلاح گسترده دارن
    چرخ به چرخ شدن هم مشکلی نداره به اون صورت
    ولی بیرون انداختن در رقابت چرخ به چرخ، اصلا برای من قابل هضم نیست

 20. Ali.M

  2

  0

  سید یه سوالی،به مسابقه اتریش هم زیاد ارتباطی نداره.
  اما از بارسلونا تا الان داونفورس فراری افزایش داشته یا نه؟

  • سید علی حسینی

   2

   0

   یه کوچیک :))) فعلا فقط میتونن از عمق فاجعه کم کنن، باید تا آلمان صبر کرد برای یه نتیجه درست و حسابی

 21. akrh78

  2

  0

  در مورد جریمه
  جریمه نداشت واقعا
  ولی انگار فقط مال فتل باید حتما اعمال می شد
  توی کانادا اینکه یه طرف قضیه مرسدس و همیلتون بود هم بی تاثیر نبود

 22. Sajadi

  2

  0

  دمتون گرم واقعا کار بزرگی رو دارید انجام میدید خسته نباشید. عالی