فرمول یک ایران – مدیر تیم فرمول یک مرسدس، توتو ولف گفت که تماشای ناتوانی ماشین های والتری بوتاس و لوییس همیلتون در کنترل دما برایش دردناک بود.

هر دو ماشین مرسدس برای گرند پری اتریش در بالاترین سطح ممکن برای خنک سازی موتور بودند اما این کافی نبود و تیم مجبور شد قدرت موتور را محدود کند.

بوتاس و همیلتون به تریتیب در جایگاه سوم و پنجم قرار گرفتند اما هردو برای کنترل دمای موتور با شرایط بسیار دشواری مواجه بودند. اشتباه در محاسبه زمان دور های عادی هم به حل مشکل کمکی نکرد.

توتو اعلام کرده که در تمام طول فصل با کنترل دما مشکل داشتند اما این بار شرایط متفاوت بوده و آن ها در ارتفاع 660 متری، با دمای 34 تا 35 درجه سانتیگراد دست و پنجه نرم می‌کردند و این فراتر از توانایی های موتورشان بوده است:

 ما می دانستیم اینجا ضعیف خواهیم بود و از آغاز فصل با این مشکل مواجه بودیم. ما سعی کردیم مقداری از قدرت را حفظ کنیم اما در نهایت تماشای ماشین و ناتوانی آن در دفاع یا حمله دردناک بود.

ما دقیقا روی خط قرمز بودیم. هیچ کار دیگری برای انجام دادن نبود. با همین شرایط هم به موتور آسیب زیادی وارد شد.

والتری بوتاس - اتریش 2019

والتری بوتاس – اتریش 2019

والتری بوتاس معتقد بود که گرندپری اتریش سخت ترین رقابت از لحاظ کنترل موتور بود و توضیح داد که در محاسبات تیم اشتباهات کوچکی وجود داشت که مشکلات خنک سازی موتور را تشدید کرد:

ما برای ذخیره به میزان قابل توجهی آماده بودیم اما نه تا این حد.  می دانستیم که قرار است دمای بالایی را تجربه کنیم اما در محاسباتمان اشتباهات کوچکی هم وجود داشت.

فکر می کنم در محاسبه دور های عادی هم اشتباه کردیم. هرچه بیشتر دور می زدیم میزان بیشتری زمان از دست می دادیم، بیشتر از چیزی که انتظار داشتیم. برای من این سخت ترین رقابت از لحاظ کنترل موتور بود، کنترل دما، هیچوقت مجبور نبودم تا این حد آن ها را کنترل کنم.

زمانی که از میزان مشخصی عبور می کرد، دور زدن و کنترل پدال گاز سخت تر می شد و در نتیجه پیدا کردن زمان مناسب برای ترمز هم سخت تر می شد.

گاهی اوقات مجبور بودیم برای مسافت بیشتری پدال گاز را کنترل کنیم و زمان از دست رفته را در ترمز گرفتن جبران می کردیم. همچنین نمی توانستیم از تمام قدرت موتور استفاده کنیم و این هم زمان قابل توجهی را از ما گرفت.

پس شرایط دشوار بود و حمله یا دفاع تقریبا غیر ممکن بود و هر دفعه که ماشینی مقابلم بود، چراغ های هشدار روشن تر و بزرگ تری دریافت می کردم.

ولف در نهایت گفت که مرسدس باید هرچه سریع تر مشکلات مربوط به دما را قبل از تعطیلات تابستانی حل کند:

جای سوال نیست که چاره ای نداریم جز حل مشکل و آماده شدن برای رقابت های اروپایی، هوکنهایم و بوداپست. سوال چگونه یا اگر نیست، هیچ راه حل دیگری نداریم.

30 دیدگاه

  • Mahmood.gh

   18

   10

   کنترل دمای لاستیک نگفت
   البته شاید مافیا و پیرلی بتونن کنترل دمای موتور هم کمک مرسدس کنن مثلا لاستیکی درست کنن ک موتور مرسدس خنک کنه😁

   • MERC

    14

    3

    فقط تیتر رو میخونن

 1. cfz

  43

  3

  سال هاست مرسدس این مشکلو داره عجیبه که تا حالا نتونستن کاملا رفعش کنن

  باید با ایران رادیاتور قرار داد امضا کنن :)))

 2. داریوش

  15

  10

  شما یا نمیدونی مشکل چیه ، یا نمیدونی دردناک چیه
  یکی دوتا مسابقه هم بقیه اول بشن به جایی بر نمیخوره ها
  شدیدا منتظر ویدیو تحلیلی هستم ، چی میشه که ناگهان بعد از اعتراض تیم ها ، مرسدس به مشکل بر میخوره ،
  ویدیویی که اینستاگرام گذاشته بودید گویای خیلی از مسایل هست

  • الف ی برگشت خورده

   21

   5

   مرسدس سه ساله پیاپی که تو اتریش عملکرد ضعیف داره
   این موضوع چه ربطی به جلسه تیم ها داره؟
   شما یا یادت رفته مسابقات رو
   یا اصلا نمی دیدی
   سه ساله پشت سر همه که مرسدس تو پیست اتریش مشکل لاستیک و هدایت پذیری داشته

   • H.farahani

    9

    0

    الف ی
    بعید میدونم مشکل مرسدس تایر بوده باشه.مشکل اصلی دمای بالای هوا و ارتفاع زیاد بود که هر دو واسه پاور یونیت مرسدس دردسر درست میکنه و برای اینکه از اسیب جلوگیری کنن مود موتور رو پایین میارن و بازم برای اینکه تایم خیلی از دست ندن تنظیمات دیفرانسیل و … رو جوری تنظیم میکنن که بیشترین فشار رو به تایرا میاره.وگرنه بعیده رو تایر مشکل داشته باشن تو ریس امسال.پارسال بله حق با شماست ولی 2017 اتفاقا مشکل تایر نداشتن.اگه یادتون باشه اون سال بوتاس 45 دور رو التراسافت زد.یه چیزی که خیلی ها فراموش میکنن مصلحت اندیشی راننده هاست.لوییز بعد از پیت استاپ که دید فاصله خیلی زیاده کلا رها کرد و فشار بی دلیل به ماشین نیاورد تا اینکه فتل پیت انجام داد و افتاد پشت همیلتون.همین انگیزه داد به لوییز که بیشتر فشار بیاره و فتل رو پشت نگه داره.امیدوار باشیم در ادامه فراری و مرسدس تو فرم خوبی باشن و مسابقات خوبی ببینیم.

   • الف ی برگشت خورده

    5

    2

    البته اون که من از 2017 یادمه بوتاس که برنده شد به کنار اما لوییس کلا مشکل بال جلو و اووراستیر داشت
    منظور شما رو متوجه شدم
    بله
    مشکل اصلی موتوره
    وقتی نتونن تو کفی زمان به دست بیارن، ستاپ رو طوری تنظیم میکنن که زمان کمتری تو کفی از دست بدن ( یعنی کاهش داون فورس ) و برای جبران این نیروی رو به پایین از دست رفته که سرعت پیچیدن رو کاهش میده، فنربندی و زوایای کمبر و تو طوری تنظیم میشه که فشار بیشتری به لاستیک ها بیاد و زود کارایی شون رو از دست بدن
    البته اینا اصلی ترین موارد بود که گفتم وگرنه ستاپ خیلی خیلی پیچیده تر از این حرفاس

   • H.farahani

    9

    0

    Mahmood.gh
    واقعا گل گفتید.
    نمیدونم چه گناهی به درگاه پروردگار مرتکب شدیم که گرفتار این شل مغزها شدیم.
    معلوم نیست با خودشون چند چند هستن.فراری تیمی بوده که بیشترین تایر مدیوم رو برده اتریش.چهار دست برای سب و پنج دست برای چارلز.بعد تو ریس اصلا سراغ مدیوم نرفتن.نمیدونم بعضی با چه انصافی انتظار دارن سب بهترین عملکرد رو داشته باشه.اینجا سنا هم که باشی کم کم تبدیل میشی به استرول.

 3. Mohsen.t

  17

  4

  خوبه دوستان طرفدار مرسدس ببینن وقتی ماشین مشکل داشته باشه رقابت با بقیه تیم ها سخت میشه و عملا امکان پذیر نیست حالا می خواد راننده بوتاس باشه یا همیلتون. ببینید فتل و بقیه راننده ها چ شرایط سختی برای رقابت داشتن. به شخصه امیدوارم فاصله ماشین ها در اینده بیشتر از ده درصد نباشه ک بشه رقابت جذابت تر بشه

  • بیژن

   11

   2

   توتو میگه از اول فصل این مشکل رو داریم ولی تو این پیست بیشتر .
   هیچ تیمی بدون مشکل نیست ولی چون مرسدس برده مسابقات رو همه فکر میکردن همه چی گل و بلبله ،مهم مدیریت مشکلاته که مرسدس یه مدیر فوق العاده و یه تیم فوق العاده تر دارن و همیشه با تمام توان کار میکنن

  • Amin

   1

   4

   هیچ تیمی بی نقص نیست فقط موضوع اینه که چ جوری بتونی با مشکلات مقابله کنی و از فرصت های ب وجود اومده استفاده کنی
   فراری هم اگه اشتباهات مختلف تو امسال رو نداشت(منظورم از همه جهاته) حداقل تو ۴ تا ریس برنده شده بود و الان هیچ کس نمیگف ک فاصله تیم ها زیاده
   #واقع_بین_باشیم

  • megatron

   4

   2

   ببخشید ولی حرفاتون داره از یه حدی میگذره رک جوابتونو میدم: همه تیم ها مشکل دارن ولی همه تیم ها عرضه مدیریت مشکلاتو ندارن :/

 4. آریو رابتسون

  3

  4

  دوستان به نظرتان وقتی مکس به گسلی رسید مه لپ کنه، چه چیزی پیش خودش بهش گفته.

  گسلی یکی از دوستان صمیمی لکلرک است که حتی رفت و امد خانوادگی دارنند، اما لکلرک به بهترین دوستش کنایه بدی زد.
  گفت مکس در ردبول خیلی سریع است.

  من شخصا اگر جای گسلی بودم، خیلی سنگین میرفتم و تقاضای خروج میکردم.

  گسلی یا واقعا همینه تمام داشته اش، یا هنوز نتونسته خود را وفق بده با ماشین.

  برای هورنر خیلی دردناک بوده.
  اگر دانیل در ردبول بود الان فراری اختلاف امتیازیش خیلی وخیم میشد با ردبول.

دیدگاه خود را بیان کنید