فرمول یک ایران – صبح جمعه در پیست اسپیلبرگ اتریش، تیم های فرمول یک با پیرلی و فدراسیون جهانی اتومبیلرانی دیداری را مبنی بر بازگشت به تایرهای سال قبل دارند زیرا بر این باورند که تایرهای حال حاضر به آنها امکان رقابت نمی دهد و تنها این مرسدس است که از این تایرها بهره می برد و این مسئله تبدیل به یک برتری مضاعف برای مرسدس شده است.

تیم ها می گویند این تغییرات برای مرسدس که همیشه با موضوع بیش گرمایش تایرها دست و پنجه نرم می کرد، مفید بوده است و به این تیم یک برتری اضافه تری را داده است. طبق قوانین باید 7 تیم از 10 تیم موافق به تغییر باشند تا این تغییر قطعی شود. فراری، ردبول، تورو روسو و هاس خواهان تغییر آنی اما آلفارومئو و رنو خواهان تغییر این تایرها در نیم فصل هستند. مرسدس و مکلارن مخالف این تغییر هستند و به نظر می رسد که ویلیامز نیز چاره ای به جز موافقت با مرسدس ندارد و کلر ویلیامز گفته است که خودروی آنها با تایرهای این فصل مشکلی ندارد!

حال همه چیز به ریسینگ پوینت بستگی دارد، این تیم که خود با این تایرها مشکلات زیادی دارد باید بداند که با رای خلاف میل مرسدس ممکن است دچار اتفاقاتی ناخوشایند شود. حال همه نگاه ها به این تیم و تصمیم سرنوشت ساز این تیم است.

والتری بوتاس، توتو ولف و لوئیس همیلتون

والتری بوتاس، توتو ولف و لوئیس همیلتون

اگر تغییرات تایید شود احتمالا پیرلی برای مسابقه فرمول یک بلژیک، تایرهای سال پیش را دوباره به تیم ها خواهد داد. توتو ولف بعد از جلسه خصوصی و محرمانه ای که در فرانسه مدیران با پیرلی و فیا داشتند در مصاحبه ای بیان کرد که:

این کاملا طبیعی است کسانی که نمی توانند با این تایرها نتیجه بگیرند، می خواهند به تایرهای سال پیش بازگردند.

من احساس می کنم که نباید قوانین فرمول یک بابت اینکه تیم های دیگر نمی توانند عملکرد بهتری را داشته باشند، تغییر کند. این را از روی پررویی نمی گویم ولی این ورزش، ورزشی فوق العاده وابسته به تکنولوژی می باشد.

ما در زمستان تلاش های زیادی کردیم تا بتوانیم در شرایط ایده آل قرار بگیریم.

32 دیدگاه

 1. aryan261

  42

  4

  حالا خوبه تایرها رو عوض کنن فراری یا ردبول امسال مرسدس هارو بگیرن! 🙂

  • HamidFTN

   27

   1

   بعید نیست که این اتفاق بیافته ولی اگه نوع تایرها رو عوض کنن

  • محمدرضا

   12

   0

   دراینکه مرسدس و مجموعش فوقالعاده هستن حرفی نیست.ولی واقعا تمامه این ده تیم و مهندساشون چجوره که تا الان نتونستن راه حلی پیداکنن!!؟؟دراینکه توهمه تیمها یه سری از بهترینها تودنیا اونجا کنار هم جمع شدن شکی نیست..ولی واقعا دوست دارم بفهمم که مرسدس چی از این تایرها بدست اورده که این همه مهندس و نابغه تو این هشت تا تیم نمیتونن بفهمن و عاجز موندن منهایه(مرسدس و الانم مک لارن).بنده نمیخوام تهمتی بزنم ولی واقعا بی صبرانه منتظرم که بدونم مرسدس چه نکته خاصی از این تایرها فهمیده که مابقی عاجز موندن…امیدوارم که دوستانه مرسدسی از حرفام ناراحت نشن . چون قصد برچسب زدن به مجموعه مرسدس رو ندارم،باور کنین که دونستنه اینکه مرسدس چه چیزه خاصی از لاستیکا فهمیده برام یه معمایه بزرگه

   • محمد.ج

    8

    0

    موضوع پیدا کردن چیزی نیست. موضوع اینه که تولید پلتفرم این خودروها از فصل قبل شروع میشه. این تیمها با توجه به داده هایی که درمورد لاستیک ها دارند تغییراتی رو توی طراحی در نظر میگیرند که سازگاری با لاستیک ها داشته باشند چون به هرحال لاستیک بحث مهمی از مسابقه هست. اما یهو میان میبینند تمام رشته ها پنبه شده چون لاستیک ها کلا خصوصیات متفاوتی رو نیست به اون چیزی که انتظار داشتند داره. مثلا الان بحث سر اینه که دانفورس بیشتری برای گرم موندن لاستیک ها نیاز هست. این داون فورس بیشتر یعنی بال جلو و بال عقب و شاید کلا طراحی خودرو باید تغییر کنه. و در این شرایط چنین تغییراتی ریسکش بیشتر از اینه که تیم ها با شرایط حاضر کنار بیان. البته این که داون فورس بیشتر لازمه رو من فقط یه جا خوندم و نمیدونم حرف درستیه یا نه. اما خب مرسدس پارسال تنها تیمی بود که مشکلی داشت. و امسال تنها تیمی هسشت که از روز اول مشکلی نداره. چه چیزی تغییر کرده؟ آیا مرسدس تغییر کرده؟ یا لاستیک ها؟؟؟؟؟؟؟؟

   • Behnam380

    4

    1

    خود مرسدس هم با آیت تایر مشکل داشته مثلا تو همین فرانسه تاول های روی تایرهاشون به معنای به دما نرسیدن اونهاست ولی این وضع برای بقیه خیلی بدتره ودر کل به نفع مرسدسه ،آش اونقدر شوره که با تایر هارد تو شرایطی میشه دوتا مسابقه داد و هیچیشونم نشه چون به دما نمیرسن وگریپ کافی ندارن نتیجتا کندگی اتفاق نمی‌افته.

 2. محمد.ج

  44

  10

  کاملا واضحه که تغییرات پیرلی فقط برای یک تیم سودمند بوده و برای هر نه تیم دیگه ضرر رسان. پس بنابراین منطقیه که لاستیک ها باید تغییر کنند. مرسدس میگه اونها نمیتونند خودشون رو وفق بدند درصورتی که پارسال هم مرسدس نتونست خودش رو تطبیق بده با این تفاوت که مرسدس یکی از ده تیم هست و تفاوت دیگه اینه که به نظر میرسه راهکار فرمول یک و پیرلی برای مشکل مرسدس این بوده که به جای تطبیق پیدا کردن مرسدس با لاستیک ها اومدن و لاستیک ها رو با مرسدس تطبیق دادند. این میشه یک فاجعه.

  • Silver Arrows

   13

   37

   تفاوت مرسدس با مابقی تیم‌ها این بود که وقتی سال گذشته با تایرهاش درگیر بود به جای غر زدن خودش رو به آب و آتش زد و انواع و اقسام تغییرات رو روی ماشینش به وضوح اعمال کرد و آخر هم قهرمان شد…

   • محمد.ج

    11

    0

    موضوع اینه که پارسال مرسدس تنها تیمی بود که مشکل داشت. اما امسال تنها تیمیه که از روز اول مشکلی نداره.
    البته من قبول دارم مرسدس بهترین تیم بود پارسال و قابل کتمان نیست. اما یکی از اون به آب و آتیش زدن ها مربوط به رینگ هایی بود که کلا چند مسابقه ورق رو برگردوند و آخرم معلوم نشد اگر غیر قانونی بود چرا فیا جریمه نکرد و اگرم قانونی بود چرا مرسدس بعد از چند مسابقه چراغ خاموش کنار گذاشتش.
    من حرف تو رو وقتی قبول میکردم که 2 یا 3 تیم با لاستیک ها مشکل داشتند.
    پارسال وولف غر میزد که قراره قوانین رو برای امسال تغییر بدند تا مرسدس رو از غله به زیر بکشند. اما نتیجه ی تغییر قوانین چی بود؟ تقریبا در دوران هیبرید ها هیچ قانونی تغییر نکرده مگر اینکه به سود مرسدس تموم شده باشه. یه جورایی مشکوکم. اما دوست دارم اشتباه کنم چون دوست دارم این ورزش یک رقابت واقعی باشه.

   • Silver Arrows

    2

    8

    تغییرات در بدنه بیشتر از رینگ بود. در رابطه با اتفاقات رینگ، این که مرسدس اون رینگ ها رو کنار گذاشت احتمالا علتش این بود که مشکل مربوطه رو حل کرد در غیر این صورت وقتی که فیا باهاش مشکل نداشت، تیم اونها رو کنار نمی‌گداشت. این رو باید از خود مرسدس پرسید.
    صحبت ولف هم درست بوده و هست. می‌بینید که همین حالا خیلی ها چشمشون رو روی تمام تلاش مرسدس در پیش فصل و طی فصل می‌بندند و اون رو متهم به تبانی میکنند. لاستیک ها هم که به نظر میاد میخوان عوض کنن. خب این الان به نفع مرسدسه؟؟؟
    یک جمله و ختم کلام: تیمی که به فکر کم کردن حتی چند گرم از وزن پیراهن راننده‌شه، تبانی براش وصله دور از انتظاریه!

   • josef6565

    4

    0

    آقای Silver Arrows :
    اگه رقابت و هیجان دوست نداشتی که طرفدار فرمول نمی شدی. من نمی دونم چند ساله این مسابقات رو تماشا می کنی ولی کلاه خودت رو قاضی کن و از 2015 به این ور دیدی تیم ها این طوری در این سطح و وسعت با تایر مشکل داشته باشند. شما فقط یه سال نام ببر من خودم ازت معذرت خواهی میکنم. تو کدوم فصل از دوران هایبرید مرسدس این همه دست بالاتر رو داشته و یک- دو کرده انصفا. یک طرفه ترین فصل 2014 بود که خیلی از الان بهتر بود. یعنی بعد از 5 سال تیم ها همه بدتر شدند و فقط نقره ای بهتر شده.
    در مورد اتهام به همکاری غیر قانونی با پیرلی هم سال 2013 اتفاق افتاده و مرسدس جریمه شده.

   • Silver Arrows

    0

    0

    Josef
    دوست عزیزم
    چرا من نباید طالب هیجان باشم؟
    کل صحبت من توی گزارش گرندپری فرانسه این بود که فیا باید فکری به حال وضعیت کسل‌کننده فرمول یک کنه.
    من هم به اندازه شما دوست دارم فراری و تیم‌های دیگه پیشرفت کنند و رقابت‌ها جذاب بشه. اما حرف من اینه که تیم‌ها درگیر حواشی شدند و اتهاماتی رو مطرح می‌کنند که هنوز اثباتش نکردند.
    اگر این فصل این اتفاقات داره میافته به جای این که صرفا از روی احتمال، نوک پیکان تقصیرات رو طرف مرسدس بگیریم واقعا بیاییم و ثابتش کنیم. شاید واقعا چنین کاری کرده! اگر چنین کرده واقعا عمل زشتی رو مرتکب شده و باید جریمه بشه. مرسدس که برای من نیست اما حتی اگر برای من هم بود ازش دفاع بی مورد نمی‌کردم.
    این صحبت‌های شما هم ناشی از اینه که از این وضعیت بی هیجان ناراضی هستید و حق هم دارید اما اگر مرسدس سالهاست داره قهرمان میشه تقصیر این تیم نیست؛ تقصیر تیم‌های دیگه‌ست. این فصل رو به خاطر تایر فاکتور بگیرید. فصل ۲۰۱۸ چرا فراری نتونست قهرمان شه؟ ۲۰۱۷؟

 3. lewis.44

  10

  52

  با این ماشین فراری لاستیک هم عوض کنن نتیجه نمیگیرن …..تمبلی و کم کاری تیم فراری و ردبول رو مافیا نزاریم فراری داره بجای قبول اشتباهات و گند زدن تو ماشین امسال داره ب همه حمله میکنه ب فیا پیرلی و مرسدس چند وقت دیگه مدیر فراری میاد میگه نتیجه نگرفتن ما مربوط ب تحریم نفت ایرانه …..

  • H.farahani

   36

   3

   دوست عزیز بهتره تو نظر دادن یه کم منصف باشیم.شما مصاحبه های مدیرای تیما رو در مورد تایرها نگاه کن.مسئولان ردبول و رنو خیلی بیشتر از فراری از تایر انتقاد کردن.بینوتو از اوایل فصل گفت که ما مشکل طراحی داریم و تایر مشکل اصلی نیست ولی اختلاف رو بیشتر کرده.
   مورد دیگه اینکه سال پیش مشکل تاول تایر رو فراری نداشت ولی چون اکثر تیمها از جمله ردبول و مرسدس خواستار تغییرات تایر بودن پذیرفت و نتیجه هم کاملا به ضررش شد.

 4. Hassan Mohebbi

  40

  11

  “ما در زمستان تلاش های زیادی کردیم تا بتوانیم در شرایط ایده آل قرار بگیریم.”
  مگه لاستیکارو اول فصل نمیدن؟
  اون شرایط ایده‌آل چه ربطی به لاستیکا داره؟
  پس یه ریگی به کفشش هست. اگه نیست بگذاره عوضشه.
  اگه یه تیم واقعا برتره نباید برتریش به واسطه لاستیکی باشه که یه متغیر برون‌زاست، اگه تلاش کردن نباید تلاششون به واسطه یه تغییر لاستیک از بین بره.
  بعد دوستانی که میگن فراری حق وتو داره و این یعنی مافیا، خب کو این وتو؟ چرا وتو نمیکنه؟ اگه این حق رو داره پس باید بزنه زیر همه چیز؟ اصلا تنهایی وتو میکرد. نیازی به شش تا دیگه تیم نبود. یا وتو فراری وتو نیست یا دوستان حق وتو نمیدونن چیه. وتو یعنی اگه ۹ تا تیم بگن باشه ولی فراری بگه نه حرف فراری رو گوش کنن.

  • H.farahani

   17

   0

   جناب محبی
   درست بعد از مسابقه ابوظبی دو روز(شاید سه روز مطمئن نیستم)تیما رو ماشین های پارسال تایرهای امسال رو تست کردن.دقیق یادم نیست ولی فکر کنم تایرهای امسال تو تستای نیم فصل تو مجارستان هم در اختیار تیما بود.
   کلا مشکل از تست شروع شده.چون هم تغییر تایر بوده و هم تغییرات ایرودینامیکی که کلا همه چی رو عوض کرده.به نظر میاد غیر از مرسدس بقیه هر چی دور زدن و اطلاعات گرفتن اشتباه بوده چون رو ماشینای سال قبل بوده و ماشینا عوض شدن.
   اما در مورد وتو باید بگم که این مدلی که میفرمایید نیست.در این موارد هیچ جایی نداره و اگه داشت خیلی مضحک بود.حق وتو مربوط به تصمیم گیریهای کلی که هر چند سال یه بار رخ میده میشه.مثلا در مورد تغییرات امسال وجود نداشته.الان که در مورد قوانین کلی سال 2021 تا 2025 بحث میکنن فراری حق وتو داره.مرسدس نداره ولی اینقدر قدرتمند هست که با تحدید به خروج مجبور به حرف شنوی میکنه.
   سال 2015 میخواستن برای 2017 قوانین رو کلا عوض کنن.تغییرات ایرودینامیکی همین بود که 2017. اعمال شد.میخواستن برای اینکه جلوی مرسدس و موتور قدرتمندش رو بگیرن کلا موتور از پایه عوض بشه و چهار سیلندر باشه که فراری تغییرات موتور رو وتو کرد.

   • Hassan Mohebbi

    13

    2

    دوست عزیز فراهانی خیلی ممنون از توضیحاتت
    من در مورد وتو فکر میکردم در همه چیز حق وتو داره.
    در مورد لاستیکا هم باید دو سه گرندپری عوض کنن تا مشخص بشه ایراد از کیه.

   • BEHROOZ

    3

    0

    جناب فراهانی
    اطلاعات جنابعالی کامل و دقیق بود متشکرم.

  • Ali71

   8

   1

   لاستیک در سه مسابقه فصل قبل(اسپانیا،فرانسه،انگلیس)وپس از پایان مسابقه آخر یک تست لاستیک تیم ها داشتند

 5. iman88

  13

  3

  اقای حسینی یه چیزی که برایه من سواله اینه که شما گفتید بخش زیادی از فاصله بین فراری و مرسدس بخاطر لاستیکهاست و اگر درست متوجه شده باشم مشکل اصلی که با تایرها وجود داره به دما رسوندن و حفظ اون و کلا عدم ثباتیه که این لاستیکا دارنه.اما اگر مسئله همینه این مشکل باید خودشو تو شرایطه مسابقه ای نشون بده و تو تایم گیری نباید تاثیر زیادی داشته باشه ،حداقل نه به اندازه ریس.اگر تا اینجا اشتباه نکرده باشم پس بازم اختلاف زیادی بینه فراری و مرسدس باقی میمونه.مثلا پارسال فراری ماشینه خوبی رو ساخته بود و سازگاریش با لاستیکها هم خوب بود.اما تو نیم فصل دوم با وجود مشکلاتی که مرسدس با لاستیکها داشت نتونست برتریرو تو اکثر پیستها بدست بیاره.من فکر میکنم شاید بزرگترین مشکل فراری لاستیکها باشه اما مهم ترین عامله اختلافش با مرسدس نیست.اگر میشه میخواستم نظر شما رو بخصوص در مورد میزانه تاثیره مشکله فراری با لاستیکها تو تایم گیری بدونم؟

  • داریوش

   8

   3

   قبلا توضیح دادن که در صورت حل شدن مشکل لاستیک ، حدود ۰.۲ تا ۰.۳ فاصله هست

   • iman88

    10

    1

    داریوش جان یادم هست که اینو گفتن.اما بین شرایط مسابقه ای و تعیین خط تفاوت هست.معمولا سطح پایه اختلاف دو تیم تویه تعیین خط مشخص میشه.اما عواملی مثل تفاوت عملکرد لاستیکها مثله مثلا میزان مدریت مصرف سوخت یا حتی کنترل دمایه ترمزها عواملی هستن که بیشتر تو شرایطه مسابقه ای تاثیر خودشون رو نشون میدن و میتونن اختلاف بین دوتیم رو بیشتر یا کمتر بکنن.البته این نظر شخصیه بنده است و اگر اشتباه میکنم لطفا دوستان تصیح کنن تا ذهن من هم روشن تر بشه

 6. آرشا

  20

  4

  قشنگ معلومه ترسیده توتو.
  اگر تایرها عوض بشن هر اتفاقی ممکنه بیفته مسابقه پارسال مکزیگ وآمریکا پارسال گویای همه چیز بود.

 7. ostad

  14

  4

  به نظر من اگه این اتفاق بیوفته و تایرهای پارسال رو برگردونن رقابت ها خیلی خیلی جذاب میشه
  مهمترین عامل افت جذابیت مسابقات امسال به نظرم اول لاستیک هان بعد داوری
  از اینم که اسم های هایپر،الترا و سوپر سافت برمیگردن خوشحالم

 8. iman88

  9

  2

  بعضی وقتها نظر دادن بدون اطلاع کافی از یک موضوع عملا تبدیل به تحریف تاریخ میشه.
  وقتی در مورد مسائله ای صحبت میکنیم که نیاز به یه حداقل اطلاعات تاریخی در اون زمینه داره،نمیشه همینطور سلیقه ای بخشی از صحبتهایه دیگران رو که باب میلمونه رو به عنوان یک حقیقت مسلم پیش فرض قرار داد و نظراتمون رو براساس این اطلاعاته بعضا کاملا غلط به خورد دیگران بدیم.مثلا بارها دیدم در مورد تغییر تایرها جوری صحبت میشه که انگار سال قبل بعد از مشکل پیدا کردن مرسدس با تایرها این موضوع باز و بلافاصله در این فصل پیاده شده.در صورتی که این پروسه طولانی تر از اون چیزی بوده که بعضی ها سعی در جا انداختنش هستن.این اتفاق برایه خودمم افتاده که سره موضوعی که ازش اطلاع کافی نداشتم حرفهایه دیگران رو که بیشتر بابه میلم بوده و برام منطقی میومده قبول کردم و براساس اونها جایی نظر دادم در صورتی که بعدا فهمیدم کاملا اشتباه میکردم.و جالبه که تعداد کسایی که باهام موافق بودن و نظرم رو تایید کردن بیشتراز اونایی بوده که مخالف بودن.نمیخوام درس اخلاق به کسی بدم اما رعایت کردن یه اصله کوچیک مثله این که تا وقتی اطلاعات کافی در مورد یه موضوع نداریم یا در موردش نظر ندیم یا حداقل نظراتمون رو به عنوان یه سری حقایق تاریخیه اثبات شده بیان نکنیم

  • داریوش

   11

   2

   من یک فراری فن هستم و البته سباستین ، اما الان و توی این شرایط فقط برام مهم هست که هیجان این ورزش حفظ بشه
   از اینکه لذتی از تماشای گرندپری ها نمیبرم ، عذاب میکشم
   الان همه فقط دنبال دیدن رقابت هستن ، بدون توجه به نتیجه

   • iman88

    10

    0

    هیچی به اندازه اینکه فردا اعلام کنن لاستیکا تغییر میکنه نمیتونه خوشحالم کنه.شاید باز اختلاف زیادی باقی بمونه اما مطمئنا شرایط رو برای تمرکز روی باقی مشکلات و توسعه راحتتر ماشین فراهم میکنه. تا وقتی این مشکل با لاستیکها هست نمیتونن درک درستی از قدرت و ضعفهایه ماشین پیدا کنن.هرچند بعضی جاها این قضیه رو بهونه کم کاریها و اشتباهاته خودشون میکنن.
    تازه فکر میکنم مشکل ردبول با لاستیکها بیشتر هم هست و این تصمیم میتونه رقابت فراری و ردبول رو هم بیشتر بکنه.هرجور نگاه کنی تغییر لاستیکها جذابیت مسابقات رو بیشتر میکنه.هرچند تو این چند ساله هر تغییری نتیجه ای عکس با هدف اصلیش داشته

   • soroush_sh_11

    4

    1

    بنظرم بحث لاستیک از امسال جدا کنیم
    نمیدونم چرا اینقدر باله عقب بزرگه درسته خلا بیشتری درست میکنه و تو رو میبره بالا و drs قدرتمندتر
    اما به این فکر نکردن که توی این خلا چه پدری از ماشین پشتی در میاد واسه خنک کردن تایر و ترمز و موتورش
    من قبل ۲۰۱۴ ندیده بودم راننده خر دور توی کفی ریسینگ لاین تغییر بده برای خنک کاری اکثرا قبل حمله خنک میکردن و بعدش حمله برای رده
    امسال کانادا همیلتون هر دور از ریسینگ لاین خارج میشد تا پشت خلا قرار نگیره
    انگار دیبی کلاه قرمزی شده مسئول تعیین تغییرات فصل بعد همش برعکس کاراشو انجام میده بی صاحاب این باله رو کوچیک کنید بزارید راننده ها لذت ببرن از رقابت
    خدایی همیلتون قهرمانی مویی ۲۰۰۸ رو که به سختی بدست آورده براش لذت بخشه
    همینطور فتل و رایکونن ناندو
    مسئله اینه به چالش کشیده بشی و برنده بشی
    بعد موناکو همیلتون خر کیف بود چون ۳۰ دور تحت چالش و فشار از سمت مکس بود
    همه میخوان وقتی برنده میشن بالاترین فاکتور و علت برنده بودن باشن . نه با هل دادن بقیه

 9. soroush_sh_11

  0

  2

  بنظرم بحث لاستیک از امسال جدا کنیم
  نمیدونم چرا اینقدر باله عقب بزرگه درسته خلا بیشتری درست میکنه و تو رو میبره بالا و drs قدرتمندتر
  اما به این فکر نکردن که توی این خلا چه پدری از ماشین پشتی در میاد واسه خنک کردن تایر و ترمز و موتورش
  من قبل ۲۰۱۴ ندیده بودم راننده خر دور توی کفی ریسینگ لاین تغییر بده برای خنک کاری اکثرا قبل حمله خنک میکردن و بعدش حمله برای رده
  امسال کانادا همیلتون هر دور از ریسینگ لاین خارج میشد تا پشت خلا قرار نگیره
  انگار دیبی کلاه قرمزی شده مسئول تعیین تغییرات فصل بعد همش برعکس کاراشو انجام میده بی صاحاب این باله رو کوچیک کنید بزارید راننده ها لذت ببرن از رقابت
  خدایی همیلتون قهرمانی مویی ۲۰۰۸ رو که به سختی بدست آورده براش لذت بخشه
  همینطور فتل و رایکونن ناندو
  مسئله اینه به چالش کشیده بشی و برنده بشی
  بعد موناکو همیلتون خر کیف بود چون ۳۰ دور تحت چالش و فشار از سمت مکس بود
  همه میخوان وقتی برنده میشن بالاترین فاکتور و علت برنده بودن باشن . نه با هل دادن بقیه

 10. Amir44

  3

  5

  اگه وسط فصل بخوان اینکارو بکنن واقعا خیلی عجیب و مسخرس!
  شما حساب کن قوانین از یک سال قبل به تیما داده شده که لاستیکا اینجورین حالا یه تیم میاد محاسبه میکنه برنامه ریزی میکنه ماشین طراحی میکنه که با قوانین جدید کنار بیاد. همه هم دیدن که تو تست‌های پیش فصل بارسلونا مرسدس دو تاماشین کاملا متفاوت و مختلف و تست کرد.
  یا اصلا یه تیم مثل مک‌لارن برای چی باید مخالف باشه؟ چون اومدن کلی تست گرفتن دیتا برداری کردن آپدیت دادن کلی کار و هزینه کردن تا بالاخره به یه سرعت خوب و شرایط خوبی رسیدن بعد حالا یه سری که نمیتونن یا نتونستن یا هزار مشکل دیگشونو پشت تایر قایم میکنن بخوان بزنن زیر همه چی!
  دقیقا مثل اینه تو یه مدرسه اعلم کنن هفته بعد امتحان ریاضی میگیریم بعد وسط امتحان نصف کلاس پا شن داد بیداد کنن که ما ریاضی بلد نیستیم باید از کلاس امتحان شیمی بگیرید!!! خب تکلیف اون ۲-۳ نفری که ریاضی خوندن چی میشه این وسط؟

  • Hassan Mohebbi

   5

   0

   دکست عزیز این مثالت آخر خیلی مثال خوبی بود. چون من تو دبیرستان و دانشگاه زیاد برامون پیش اومده (البته تو میانترم‌ها) میدونی استاد گفته شما دو سه نفر که خوندین و با سوالاتم که آشنا شدین و حالا این ۷ نفر که خوندن ولی درست نفهمیدن و یا متوجه نشدن. پس بیاین یه فرصت بهشون بدیم.

 11. Ferrari7

  5

  0

  دقیقا به نکته خوبی اشاره کرده پررویی ?
  تلاش پیرلی رو برای تولید لاستیک مناسب برای مرسدس رو، تلاش خودشون در نظر گرفته، البته که مذاکره بر سر این مسئله خودش یک جور تلاش حساب میشه
  پررو تر از اینم مگه میشه

 12. EnzO

  2

  3

  خاک تو سر فراری ک نتوسته زیر مجموعه خودشه هم نظر کنه آلفا میگم.
  بقیه تیما ک‌ معلومه.
  همین لاستیک تا پایان فصل باقی موندن. پس قهرمانی زود رستر مرسدس تبریک میگیم !!!!!!!!!!! اگه اتفاق فوق عجیبی نیوفته
  صبر ایوب ما هم ایوب تر میشه