فرمول یک ایران – سوالات زیادی از شما عزیزان به سمت ما آمد که بیشتر آنها به این مضمون بود که اصلا نیازی به ساخت ویدئو تحلیلی برای گرندپری فرانسه نیست؛ ولی ما برای احترام به کسانی که خواهان دریافت پاسخ به پرسش خود بودند این مقاله را آماده کردیم.

زود بریم سر اصل مطلب:

نکات مرتبط با پیست:

– پیست یک پیست تست بوده و برای همین پر از راه های فرعی و نشان های مختلف هستش که گاهی اوقات منجر به سر درگمی راننده ها میشه.
– مسئله مهم داخل این پیست اینه که با توجه به وجود پیچ های طولانی، تایرهایی که در شعاع خارجی پیچ قرار می گیرند فشار زیادی روشون میاد و خیلی مهمه که تیم ها حواسشون به این باشه+ دمای بالای پیست به فرسایش این موضوع کمک بیشتری میکنه. (دلیلی که باعث شد در تمرین ها متوجه بشند که نباید از تایر سافت داخل مسابقه استفاده کنند).
– آسفالت جدید پیست که خیلی از راننده ها نسبت بهش ناراضی بودند و میگفتند چسبندگی کمتری رو داره نسبت به قبل.

نکات مرتبط با تمرین:

– خودرو ها باید در سکتور یک و دو تایرهاشون رو در دمای عملیاتی قرار بدن تا در سکتور سوم بتونن عملکرد خیلی خوبی رو داشته باشند.
– سرعت مسابقه ای مرسدس => بیش از 0.7 ثانیه با فراری، بیش از 1.1 ثانیه با ردبول و … بقیه در ویدئو
– تکرار ماجرای عدم چسبندگی مناسب در قسمت عقب خودروهای ردبول و فراری
– ماجرای لوییس و مکس، از لحاظ قانونی طبق قانون 31.5 باید جریمه ای به لوییس همیلتون داده می شد. (این جریمه می تونست حذف زمان یا جریمه جایگاه باشه)، از اونجایی هم که مرتبط با تمرین هستش باید بعد از تمرین بررسی بشه. ( به شخصه با هیچکدوم از این جریمه ها حال نمی کنم و صرفا این جریمه ها باعث نابودی ورزش هستند) اما با بررسی های به عمل اومده متوجه شدند که لوییس در کارش عمدی نبوده و نباید جریمه میشد.

نکات مرتبط با تعیین خط:

وزش باد:
به گفته جیمز وولز:
در نظر داشته باشید که سرعت 40 کیلومتر بر ساعت باد اونم سر پیچ، که خودرو قراره مثلا با سرعت 300 کیلومتر واردش  بشه با توجه به اینکه جهت وزش داره هی تغییر میکنه روی داون فورس خودرو تاثیر فوق العاده ای داره و میتونه به دوتا عامل ختم بشه:
1 – اسپین خودرو
2- افزایش داون فورس

ولی از اونجایی که خودرو های فرمول یک، ایرودینامیکشون طوری در نظر گرفته میشه که برای شرایط قابل پیش بینی هستند نه شرایط غیرقابل پیش بینی برای همین کار برای همه راننده ها سخت شده بود خود لوییس هم می گفت من به خاطر همین مسئله نتونستم قدرت کامل خودرو رو بکشونم بیرون و زمان بهتر رو ثبت کنم.

– عملکرد فوق العاده خوب جیوویناتزی و شکست دادن مجدد کیمی رایکونن در آلفارومئو ولی استراتژی بد داخل مسابقه باعث شد که نابود بشه مسابقش به گفته خود مدیر تیم الفارومئو( جیوویناتزی اگر 3 4 تا تعیین خط دیگه کیمی رو شکست بده قشنگ صندلیش رو حفظ می کنه)
– عملکرد ضعیف گسلی، گسلی اگر میخواد بمونه باید حتما بتونه داخل تعیین خط ها مکس رو شکست بده. (گسلی و جیوویناتزی هر دو از تایر سافت استفاده کرده بودند در مرحله دوم تعیین خط، البته میشه گفت گسلی برای جبران ضعف سرعتش استفاده کرد و این مسئله باعث شد مسابقه جفتشون هم خراب بشه چون زود رفتند پیت. به شخصه معتقدم که باید این قانون مرتبط با پیرلی که مرحله دوم تعیین خط رو داخل مسابقه پیاده میکنه اگر حذف بشه خیلی به جذابیت مسابقه کمک بیشتری میکنه، این سبک الان فقط باعث قابل پیش بینی تر شدن مسابقه میشه)
– عملکرد فوق العاده بچه های مکلارن( براشون حتما یه ویدئو تحلیلی میگیرم که جداگانه بحث کنیم حتما راجبشون)
– عملکرد بی نقص چارلز لکلرک در برابر عملکرد نسبتا ناامید کننده سباستین فتل( مسئله مرتبط با دنده چهار نهایت 0.1 0.2) اما مسئله مرتبط با نقص فنی پاوریونیت که خبرشو براتون رفتیم مرتبط با مصاحبه فتل با موتوراسپورت ایتالیا بود ولی چندساعت بعد بینوتو میاد میگه این به خاطر اون نبود و داستان چیز دیگه ای بود و توضیح بیشتر رو نداد و همچنان برای ما معماست این همه فاصله. شاید هم بهتر باشه به حرف دیمن هیل گوش بدیم که گفته که این ماشین فراری به قدری حساسه که اگر کوچکترین دلیلی برای ضعف تمرکز داشته باشیم ممکنه خیلی گرون برامون تمام شه. شاید سباستین درگیر گرندپری کانادا بود ولی به شخصه احساس این مسئله رو ندارم چون سب اصولا به قول هورنر ادمیه که اینقدر اعتماد به نفسش بالاست که فقط جلو و آینده رو میبینه

– عملکرد پر اشتباه والتری که حتی نتونست درست باماشینش به ستاپ و تنظیمات ایده آل برسه، والتری باید بدونه که لوییس بی اشتباه نیست، داخل همین تعیین خط هم اشتباهاتی رو داشت و باید از این فرصت ها استفاده کنه تا بتونه خودش رو بالاتر از لوییس بزاره ولی عملکردش آنچنان خوب نیست و داخل مستقیمی بابت اینکه ورود به مستقیمی درستی نداره نزدیک به 0.262 ثانیه از دست میده در ماشین برابر که اصلا منطقی نیست و این فقط به تنظیمات ماشین و خود والتری برمیگرده که چطور داخل مستقیمی ورود میکنه

– یک مسئله ای هم مرتبط با لندو نوریس و مکس ورشتپن بود که مکس ظاهرا چهارتا چرخش از پیست خارج شدند در مرحله تعیین خط!

نکات مرتبط با مسابقه:

– راننده های زیادی نسبت به وضعیت سبز شدن چراغ ها در لحظه شروع مسابقه اعتراض داشتند که فیا گفت موردی نیست طبق قوانین انجام دادیم شما هم باید حرف گوش کنید.
– انتقاد زیادی به عملکرد فیلمبردار های مسابقات بوده که عموما از گرندپری چین شروع و در بارسلونا شدت گرفت و الان دوباره در این گرندپری شدت بیشتری گرفت این انتقادات. (کاشکی حداقل روی تیم هایی که باهم رقابت دارن بیشتر تمرکز کنه و سبقت گیری هایی که انجام میشه رو نشون بدن)

– سرجیو پرز که مطابق قانون وقتی وارد راه فرار میشه و به پیست بر می گرده برخلاف قانون و ناخواسته جلوتر از خودروهای دیگه بیرون میاد که این مرتبط با پیست و قوانین هست و ربطی به پرز نداره و جریمه پرز اینقدر تلخ بود که الان مسئولین فیا اومدن گفتند که ما باید این قوانین بازگشت خطرناک و این حرفا رو باید برای سال 2020 دوباره بررسی و تنظیم کنیم.
– سباستین بعد از پیت بابت عدم بالانس مناسب روی تایرهای هارد و همینطور به گفته خودش عدم اطمینان به قسمت عقب خودرو بعد از چندین دور فشار اوردن دیگه ریسک سریع بودن رو قبول نکرد و سعی کرد ملایم تر پیش بره. تیم بهش دستور میده که زودتر بیا پیت تا تایرسافت ببندی ولی مخالفت میکنه میگه بزار آخر کار(ترس از فرسودگی زود تایرسافت که میتونست به کاهش چسبندگی و سرعتش بشه و اتفاقای جبران ناپذیری براش بیفته) برای همین در لحظات آخر میاد پیت تا تایرسافت ببنده و عدم دمای عملیاتی + عدم شارژ کافی + رعایت دستور تیم که محدوده زمانی مشخصی رو براش در نظر گرفتند باعث شد تا چنین دوری رو بزنه و نسبت به لوییس فاصله کمی رو داشته باشه.

پ.ن1 : یک نکته جالب و خوشایند این بود که بعد از پیت رفتن مکس و موندن بیشتر سب، وقتی سب تایرهاش قفل کرد به تیم اطمینان داد که هیچگونه ارتعاشی نیست.

پ.ن: البته در سریعترین دور که به نام سب ثبت شد، در یک لحظه در سکتور سوم 4 چرخ سباستین از پیست خارج میشه!

– چارلز بعد از پیت خیلی عاقلانه مدیریت میکنه کار رو و سعی نمیکنه فشار اضافه ای به ماشین بیاره با توجه به تایرهارد و سرعت بالای مرسدسی ها+ خیالش هم از بابت مکس پشت سر تخت هستش که بهش نمیرسه ولی بعد از فعال شدن خودروی ایمنی مجازی و از دست رفتن دمای تایر والتری، چارلز سعی کرد از آسیب پذیر بودن والتری استفاده کنه و خودرو رو در حالت تهاجمی تر قرار داد تا بهش برسه ولی بهش نتونست برسه اما تلاش و مدیریتش ستودنی بود.
(باید در نظر داشت که عمده فاصله ردبول و فراری با مرسدس، تایر ها هستش، اگر تایر های مرسدس خوب نباشن آسیب پذیر میشه مرسدس)

بعد از اینکه چارلز به مهندسش گفت که برای اینکه تایرها نابود نشن فشار نمیارم، مهندسش چند دور بعد بهش اطمینان میده که اون قسمتی که حساس تر هست امن و امان میمونه و سعی کن با دقت در قسمتی که پیست مسیر های منحنی پشت سرهم داره برون، فقط همونجا رو حواست باشه و بعدش رو فشار بیار موردی نیست. چارلز هم خیلی خوب به دستورات و راهنمایی های مهندسش گوش کرد و همه چیز رو دقیق اجرا کرد که نتیجه خوبی داشت براش

———————-مود موتور و مپینگ خودروهای چارلز و سباستین در شرایط کاملا متفاوت بود—————–در کامنت اول توضیحات کاملش رو بخونید لطفا.

– لوییس همیلتون یک مسابقه بی نقصی رو داشت و فوق العاده بود در مسابقش.

– لندو نوریس که یک آخر هفته عالی رو داشت و بهترین راننده روز هم شد از بد روزگار دچار مشکل هیدرولیک شد که استفاده از دی ار اس رو براش ممنوع کرده بود همینطور فرمان دادن رو براش سخت کرده بود.
آخر کار هم برسیم به دنیل ریکاردو!
به نظر خودم جریمه ای نداشت حرکاتش چون باز هم قوانین ناکافی و درگیر معضلات کلی بودنش هستیم و اگر بابت اتفاقش با نوریس جریمه گرفت باید بابت اتفاقش با گروژان هم جریمه می گرفت ولی با کیمی نه و این کیمی بود که باید جریمه می شد.

1 – دنیل از گروژان عبور میکنه و خیلی دیرتر ترمز میکنه اما برای لحظه ای از پیست خارج میشه و گروژان که سرش به سمت مخالف هم هست با این حال میبینه که ریکاردو از پیست خارج میشه و برمیگرده کنارش قرار میگیره که همون هول دادن به بیرون از پیست میشه. ( این خودش نشون میده راننده های فرمول یک چقدر خاص هستند) اما جریمه ای برای دنیل نیست.

2 – زمان عبور از نوریس هم دقیقا چنین اتفاقی افتاد، نوریس هم که با مشکل فرمان دادن مواجه بود نتونست خودش رو کنار ریکاردو قرار بده و وقتیکه فرمونش صاف شد بعد سمت دیگه ای فرمان گرفت تا به ریکاردو نخوره! اینکه بابت مشکل فنی خودرو خودش نتونست کنار ریکاردو بمونه این ربطی به ریکاردو نداره! نکته بعدی هم اینکه پیست شرایطش طوری نیست که سبقت گیری رو در پیچ ها با این خودروهای عریض فراهم کنه و به قول ریکاردو  باید ازش ممنون باشیم که چنین نمایشی رو به اجرا گذاشت. (میتونست عین قضیه 2017 اسپانیا لوییس و سب چشم پوشی بشه) ولی این مسئله منجر به جریمه ریکاردو شد و به نظرم اگر این مسئله شایسته جریمه بود باید بابت ریکاردو و گروژان هم بهش جریمه ای داده می شد.

3 – کیمی رایکونن پیچ رو میبره و زمان بدست میاره و زمانی رو که به دست میاره برای دفاع از ریکاردو میزاره و صفر سانتی متر هم بهش فضا نمیده، ریکاردو با خارج شدن از پیست زمانی رو بدست نمیاره و از کیمی عبور میکنه! قوانین ناکافی و غیرقانع کننده هستش برای من حداقل.

امیدوارم که به سوالات اکثر مردم عزیزمون پاسخ داده باشم، فقط یک چندتا سوال میمونه:

– آینده گسلی فعلا در یک هاله ای از ابهام هستش چون مارکو هم تایید کرده که گسلی میمونه و هم تهدیدش کرده که باید سرعتش رو ببره بالاتر

– فراری بهترین نتیجه ای که میتونست داخل این پیست بگیره یک نتیجه 3 و 4 بود که با تعیین خط ضعیف خودروی شماره پنج بهترین نتیجه یک نتیجه 3 و 5 شد.

– انتقادات زیادی نسبت به کسل کنندگی فرمول یک شده بود که باید بگم داخل یکی از پست های قبلی یک سری از راه ها رو باهم مرور کردیم برای رفع این کسل کنندگی ولی خیلی هاشون غیر عملی هستند و علاوه بر اون هزینه های سنگین دارند. اما حذف یک سری از قانون های دست و پا گیر میتونه خیلی خوب باشه، حذف همین قانون مرحله دوم تعیین خط و تایر شروع مسابقه خیلی خوب میتونه باشه. علاوه بر اون لیبرتی مدیا باید در سال 2021 طوری رفتار کنه که سازنده ها دیگه اهرم نداشته باشند. حتی اگر شده مرسدس و فراری این ورزش رو ترک کنند هم ترک کنند. بیش از اندازه این شرکت ها اهرم فشار دارند و فرمول یک داره میمیره زیر این اهرم ها. 2021 آخرین شانس فرمول یک برای برگردوندن هیجان هستش.

خلاصه ای از نکات ذکر شده به روایت تصویر:

[videojs_video url=”https://hw1.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/0885c9705e74b3bf002ebf5b55f6c6b715615109-360p__29896.mp4″ width=”752]

  دانلود فایل ویدیویی

35 دیدگاه

 1. سید علی حسینی

  25

  0

  لکلرک عملکرد خوبی رو روی تایر های مدیوم داشت، در دور 8 قرار بر این شد که نقشه اول یا همون Plan A رو اجرا کنه با این مسئله که فقط حواسش باشه که هر کاری میکنه فاصله 2.2 ثانیه ای با مکس رو حفظ کنه تا امکان اینکه مکس آندرکات کنه رو غیر ممکن کنه

  طبق دستوراتی که در دورهای ابتدایی به لکلرک داده می شد می تونستیم به این درک برسیم که فراری مطمئنه که قادر به رسیدن به مرسدس ها نیست ولی میخواد که از رتبه سوم خودش مطمئن بشه.

  قبل از پیت استاپ، لکلرک تنظیمات مپینگش روی SoC5 بود، بعد از پیت چندین بار تغییرات مپینگ داشت تا بتونه یک فاصله مطمئنی رو با مکس باز کنه و بعدش از دور 25 رفت روی مود Engine 2

  عملکرد جفت فراری ها روی تایر هارد به اندازه مدیومشون خوب نبود. مکالمه ای بین چارلز و مهندسش رد و بدل میشه که ازش میپرسه میتونی بیشتر فشار بیاری میگه اره میتونم ولی واسه تایرها خوب نیست پس نمیتونم. ولی بعدش مهندسش بهش اطمینان میده که فقط مراقب پیچ های پیچ در پیچ باش و اونارو با دقت و ملایمت بیشتری برو بعد در بقیه جاهای پیست فشار بیار موردی نداره، چارلز وقتی چنین اطمینانی رو از طرف تیم پیدا می کنه سرعتش رو میبره بالا که تا دور 46 چارلز یخورده تهاجمی تره ولی سر پیچ 11 که یخورده باید بیشتر مراقبت کنه یخورده کم کاری میکنه چارلز و نشانه های فرسایش روی تایر ها دیده میشه حالا چارلز با این کم فرمونی ماشین کافی بود یه اشتباه کنه و اسپین بشه و مسابقش خراب بشه ولی سعی کرد سرعتش رو کنترل کنه و از این قضیه جلوگیری کنه. در واقع چارلز خیلی سعی کرد جایی که تایرها آسیب دیدن بتونه سرعتش رو کنترل کنه و فشار الکی بهشون نیاره و از این بابت هم در طول مسابقه از طرف تیم تشویق شد.

  در دور 48 که بوتاس کند میشه، به چارلز خبرداده میشه که بوتاس مشکل پیدا کرده با تایرهاش(یعنی گاز بده وقته ریسکه). بعد از دور 50 و اون وقفه کوتاهی که توسط VSC به وجود اومد، والتری خیلی کندتر شد نتونست خودش رو دوباره توو شرایط تهاجمی قرار بده، فراری هم به چارلز گفت هر بلایی سر ماشین میاری آزادی، چارلز ماشین رو روی حالت Engine1 (بالاترین مود موتور) و مپینگ رو روی SoC4 قرار میده. اما همه این تلاش ها نتونست به چارلز کمک کنه که بره از والتری سبقت بگیره.

  حالا راجب سب:

  سب شروع خطرناکی رو داشت، گسلی خیلی بهش نزدیک کرده بود و ممکن بود دوتا راننده برخوردی رو باهم داشته باشند.

  سباستین از مودهای پایینتری نسبت به لکلرک استفاده کرده بود و تقریبا میدونست که کجا مسابقه رو تموم میکنه و قصد وارد کردن فشار اضافه ای نداشت. تنظیمات مپینگش روی SoC5 بود، از دور 13 به بعد هم تایر سمت چپ جلوش کمی آسیب دیده بود و قسمت جلوی خودروش اون پایداری لازم رو نداشت. بعد از دور 13 تیم تصمیم گرفت تا مپینگ خودروی سب رو بیاره حتی پایینتر تا قبل از پیت یعنی خودرو از حالت تهاجمیش کم شد حتی! اومد روی مود SoC6، بعد از اینکه مکس از پیت میاد بیرون، مهندس سب بهش میگه که سب، مکس الان دورهای اولش با تایرهارد هستش هنوز سرعت خوبی رو نداره، بیشتر بمون توو پیست! دور 24 دیگه فتل به تیم میگه که تایرها دیگه تموم شدن رووشون حسابی نباید باز کرد. دور 25 سب یه قفل کردنی رو داره روی همون تایر سمت چپ جلو، سب به گاراژ میگه که ارتعاشاتی در کار نیست، ماشین نمیلرزه نگران نباشین. سب حالا برای اینکه بتونه توو پیست بمونه بیشتر، خودرو رو دوباره در حالت ارومتری قرار میده و تنظیمات مپینگ رو باز هم پایین تر میاره! SoC7 و بعدش میگه که دیگه این ماشین اون احساس اول رو نداره

  بعد از پیت، سب از مهندساش میپرسه که وضعیت تایرهایی که از ماشین برداشتین چطوره!(نباید یه راننده به این مسئله دقت کنه و حواسش باید به رانندگیش باشه ولی فعلا وضعیت داخل فراری آشفته هستش)

  داخل دور 34 سب ماشین رو یخورده در حالت تهاجمی تر قرار میده و SoC6 رو انتخاب میکنه و سرعتش میره بالاتر، در دور 43 بهش تذکری رو بابت تایرها و همینطور نقشه سریعترین دور رو میگن

  حالا فتل تنظیمات موتور خودش رو روی حالت Engine3 میزاره و در دور 49 سب به تیم میگه که من برای سریعترین دور اگر قراره بهم سافت بدین لحظه آخری بدین همین الان منو نیارین پیت.(ترس از مکلارن اینجا تیم بهش هشداری رو داد که باعث شد چنین حرفی رو بزنه)

  سب بالاخره دور 52 میره پیت، با تنظیمات مپینگ SoC8 به این دور بعد پیت رو طی میکنه و بعدش خودرو رو میزاره روو حالت تعیین خط! Engine1 و SoC3 ، بهش گفتن که زمان 1.33.5 هدفت باشه بعد با توجه به زمان لوییس دوباره بهش یه هدف دیگه دادن وسط کار، گفتن زمانت باید بیاد روی 1.32.7 ، سباستین وقتیکه وسط کار اینو فهمید متوجه شد که سریعترین دور هم امتیازش دستش نمیاد، ولی داخل سکتور سوم هر کاری کرد اون قطره آخر SF90 رو کشید بیرون و مودهای K1 و K1Plus رو باهم ترکیب کردش که همین بود اون چند هزارم ثانیه رو بهش داد وگرنه امتیاز سریعترین دور هم بهش نمیرسید با توجه به اینکه نه فرصت برای گرم کردن به اندازه کافی داشت نه فرصت برای شارژ کافی و همینطور هدف گذاری دلتا اشتباه از طرف تیم

  • AM PHD

   16

   0

   کارتون عالیه
   ممنون??

  • Akbar (Ghasemi)

   23

   1

   سید ادم حس میکنه تو کاکپیت رانندها هم هستی همچین دقیق گفتی…
   فرمول یک تو ایران امثال تورو لازم داره تا جذاب تر شه ♥

  • دوستدار F1 و Moto GP

   14

   0

   واقعا دمتون گرم حرفی واسه گفتن باقی نذاشتین اونم بدون لپ تاب . خیلی مردین خیللللللللللللللللللللی

  • Nohed81

   12

   1

   واقعا سید دمت گرم، و همچنین دم فتل هم گرم، که با این همه اشتباهات تیم تونست تو لحظه آخر فست لپ بزنه، ایول

  • Mr.FoX

   2

   0

   با توجه به توضیحاتتون در مورد عملکرد لکراک خراب اون دسته از عزیزانی هستم که بعد مسابقه بحرین به هر آب و آتیشی میزدن که بگن لکراک تجربه اش کمه و بچه است و از روی بچه بودنش به ماشین فشار زیادی آورد که باعث بشه ماشینش خراب بشه دوستان عزیز یا فرمول یک رو علمی ببینید یا اگه علمی نگاه نمیکنید اظهار نظر علمی نکنید ممنون ازتون آقای حسینی عزیز فقط میشه بپرسم این اطلاعات استراتژیک رو از کجا میارید؟ اگه نمیتونین اینجا بگین لااقل بهم ایمیل کنید ممنون از تحلیل عالیتون

   • سید علی حسینی

    2

    0

    طی این چهار سال فعالیت حرفه ای دوستان زیادی دارم که دسترسی به اطلاعات بالایی داشته باشند. خیلی از خبرگزاری های دیگه باهامون تعامل و همکاری دارند و اطلاعات رد و بدل می کنیم و رابطه خوبی باهم داریم. خیلی از افراد دیگه هم هستند که به تیم ها و پیست نزدیکند و دوره های کاراموزی رو میگذرونند که با اونا هم نزدیکیم. الان خوشبختانه تقریبا از داخل گاراژ فراری اطلاعات زیادی میرسه بهمون، ردبول هم کم و بیش، ولی منتظرم بتونم روابط مرتبط به مرسدس رو بیشتر کنم و بتونم اطلاعات بهتری رو داشته باشم. با مکلارن هم که داداشیمونه به قول معروف :))) من این اطلاعات رو در این دوتا گرندپری براتون منتشر کردم چون خیلی ها فکر می کردند که اشتباه استراتژیک بوده یا لکلرک رو برای فتل قربانی کردن یا فتل رو برای لکلرک و از این حرفا، خواستم فقط یخورده از پشت پرده داستان رو بگم و همین.

 2. Seyed Nima

  15

  1

  با سلام
  تو قضیه کیمی و دنیل ، شما فرمودید که کیمی بهش جا نمیده ، در صورتی که تو قانون اومده ، وقتی نصف طول ماشین پشتی کنار ماشین جلویی میرسه، اون موقع وظیفه داره به اندازه یک ماشین جا بذاره …
  ولی موقع سبقت دنیل ، از همون اول کاملاً کل ماشین میریه بیرون . و به نظرم کاملاً درسته
  ولی در رابطه با جنگش با نوریس موافقم

  • Seyed Nima

   11

   1

   پس به نظر بنده جریمه اش با کیمی درست بود
   و با نوریس غلط
   از شما هم بابت اطلاعات خوبی که از مسابقات استخراج میفرمایید متشکرم…

   • سید علی حسینی

    13

    1

    سلام سید عزیز، ارادت

    ببین بحث کیمی و دنیل من صحبتم سر قبلشه، کیمی پیچ رو برید و زمان بدست آورد، این یه مسئله ای هست که اشکال به وجود آورد. کیمی با این زمانی که بدست اورد برای دفاع جلوی دنیل استفاده کرد. متاسفانه این قانونا دقیق مشخص نمیکنن که از چه زمانی دارن بررسی میکنند. بعد از اون قضیه اره حرفت درسته، دنیل و کیمی، دنیل رفت بیرون پیست طبق قانون خطا بود. ولی باز هم با این بیرون رفتن از پیست زمانی بدست نمی آورد اخه :((

 3. josef6565

  7

  1

  عملکرد آلفا چطور بود؟ منظور از بابت هندلینگ – آیرو- و تایر و اگه خوب بوده آیا فراری می تونه کپی برداری کنه یا حداقل از دیتا و مهندس هاش استفاده کنه تا در واقع یه جور میان بر رو رفته باشه و اگه جواب گرفت میتونه در اختیار هاس نگون بخت قرار بده؟ . اگر مقدور هست پاسخ بدید.
  تشکر.

  • سید علی حسینی

   12

   0

   آلفا هم فعلا مشکل اصلیش تایرها هستش و این گرندپری صرفا تایرهاش داخل دمای عملیاتی بوده. از جیوویناتزی پرسیدن که چطور اینقدر خوب شدین یه دفعه ای، گفت هیچی فقط تایرهامون داره کار میکنه

   استفاده آره میتونه کنه ولی تفاوت های زیادی رو دو خودرو دارن که صرفا خیلی از اوقات اطلاعات نمیتونه مفید واقع بشه، ببین هاس فراری آلفا یا هر تیمی که توسط سازنده ها ساپورت میشه خیلی راحت نیست که همه چیز رو بتونن با هم به اشتراک بزارن، ببین یه ماشین فرمول یک، نزدیک به 80 هزار تا قطعه داره، پاوریونیت فقط بخشی از این هاست. بقیه همه چیز کم و بیش مستقل هستش و همونطور هم که گفتم خیلی از اطلاعات اشتراکی فایده ای نمیتونه داشته باشه

  • AM PHD

   7

   0

   هاس نگون بخت?

 4. lewis.44

  10

  34

  قوانیم باید طوری باشه که ب فتل اجازه بده پیچ هارو ببره و از هر کجای پیست خواست بره ….

 5. Mekaeel

  7

  0

  آقای حسینی مود های موتوری ماشین های یک تیم (همیلتون و بوتاس) باهم دیگه برابر هستن؟
  چون لویس از بعد مسابقه باکو به شدت سریعتر شده و آیا این مربوط به راننده میشه یا تنظیمات ماشین؟

  • سید علی حسینی

   9

   0

   یه تیم هایی داخل خیلی از مسائل دیگه بهتر هستند مثلا مرسدس بالاترین میزارن داون فورس رو میون همه تیم های دیگه داره، برای همین اصلا خیلی از اوقات نیاز نداره که بالاترین مود رو در اختیار بگیره چون در کل مسیر پیست میتونه دور بهینه تری رو داشته باشه.

   بین دو تا راننده ببین داخل تعیین خط باید هر دوتاشون در بالاترین حد کار کنن تا بتونن دور فوق سریع بزنن. ولی این اشتباهی که والتری داشت نسبت به لوییس و داخل مستقیمی 0.262 ثانیه از دست داد میتونه مرتبط با تنظیمات دیفرانسیل باشه که بتونه چطوری وارد پیچ بشه و خروجی بهتری بگیره، تنظیمات دیفرانسیل خیلی حیاتیه و راننده باید خودش تشخیص بده که چه تنظیم دیفرانسیلی براش خوبه. یه سری مسائل مرتبط با تنظیمات ارتفاع خودرو و متغیر های دیگه وجود داره که اون رو داخل تمرین ها باید متوجه بشه تیم والتری و لوییس که چطوری کار کنیم بهتره و میتونیم بیشترین قدرت ماشین رو بکشیم بیرون. وضعیت مودهای موتور و پاوریونیت بسته به موقعیت های مختلف تغییر میکنه و راننده ها اجازه استفاده دارن ولی نه هر لحظه ای، اگر خیلی فاصله افتاد مود رو میبرن بالا تا بتونن جبران کنن، اگر خیلی فاصله انداختن با ماشین پشت سری مود رو میارن پایین. کلا چه لوییس و چه والتری چه هر کس دیگه شرایط متفاوتی رو میتونه بسته به صلاحیتش داشته باشه

   والتری صرفا الان تعیین خط ها و لحظه شروع میبازه، بعدش یخورده فشار میاره نمیتونه رد شه فاصله میگیره و توو هوای کثیف نباشه، بعد وقتی میرسه به پنجره پیت استاپ سعی میکنه فشار بیاره جبران کنه بعد پیت. بعد هم بعد پیت باید ببینه چطور میشه داستان.
   لوییس هم برای شروع گرندپری ها امسال، یه سیستم کلاچی رو با مهندساش توسعه داده که خیلی بهش کمک میکنه فک کنم داخل گرندپری چین توضیح دادم راجبش

 6. iman88

  8

  6

  عالی بود.خیلی حال کردم انصافا.
  ولی هنوز باهاتون سر اجرای قوانین اختلاف نظر دارم.قوانین تا وقتی وجود دارن باید ازشون پیروی کرد.19 راننده 100 درصد مسابقه اینکارو کردن انصاف نیست که یک راننده با نادیده گرفتنشون در یک لحضه از مسابقه برتری کسب کنه.اگر قبل مسابقه یه همه بگن اقا شما میتونید برا سبقت تو مستقیمی از بیرون پیست استفاده کنه یا وقتی از پیست بیرون رفتید سر پیچ برگردید به ریسینگ لاین و ماشینای دیگرو پرت کنید بیرون اونوقت اگر کسی اینجور موقع ها از موقعیتش استفاده نمیکرد دیگه مشکله خودش بود و شانسشو حروم کرده.اما تاوقتی این قوانین وجود داره و همه رعایت میکنن و اون یه نفر رعایت نمیکنه میشه قبول شدن تو کنکور با تقلب

  • سید علی حسینی

   9

   1

   ببین مشکلات قوانین رو داخل ویدئو تحلیلی قبلی گفتم، متاسفانه فقط ذکر میشه که دوتا شرط بازگشت خطرناک و هول دادن اجرا شده، ولی هیچ جزییات دیگه ای بررسی نمیشه که این خوب نیست. اینکه زمان بدست میاد از انحراف از مسیر اصلی یا نه یه مسئله، اینکه خطرساز هست یا نه یه مسئله، اینکه راه فرار دارن یا نه یه مسئله، اینکه خیلی چیزای دیگه هست و در نظر گرفته نمیشه یه مسئله دیگه ای هست. من موردی با اجرای قوانین ندارم ولی قوانین خیلی کلی هستند که الان دیگه خودشون اومدن گفتن که ما برای 2020 قوانین مرتبط به این چیزا رو اصلاح می کنیم.

 7. soroush_sh_11

  10

  0

  ممنون آقای حسینی کلا تیم سایت خوبه . به جز بخش معرفی پیست ها که اطلاعات کم داره و تحلیل جز به جز نشده
  اتریش ببینیم چی میشه اینجور که بوش میاد فک کنم نفر سوم لپ شه

  • سید علی حسینی

   10

   0

   ارادت
   آره راست میگی اون یخورده نیاز داره به کامل تر شدن، ایشالا از فصل بعد

 8. Hassan Mohebbi

  8

  1

  این‌طور که از شواهد پیداست نصف بیشتر اختلاف ماشینا به خاطر این لاستکاست.
  ببخشید هیچ خبری از اون نشست مدیرای تیما با پیرلی بیرون نیومد؟
  یه چیزی دیگه که خیلی برام سوال بود این بود که پیرلی مگه تامین کننده لاستیک نیست، پس چی کار به قوانین تعیین خط و اون ماجرای کیو داره؟ بره لاستیکش رو بسازه چیکار به قوانین داره.

  • سید علی حسینی

   6

   0

   نه هنوز خبری به بیرون منتشر نشده از جلسه مدیران و پیرلی و فیا و بچه های درگیر دیگه…

   اینو خودم دقیق خاطرم نیست ولی فکر کنم مرتبط با یه قضیه دیگه بود و ربطی به پیرلی نداشت

   • Hassan Mohebbi

    4

    0

    خیلی ممنون بابت همه چیز
    دم شما و همه بچه‌های سایت گرم. خدا قوت

 9. Mahmoud

  8

  1

  آقای حسینی دمت گرم.جداً چرا اینقدر زحمت میکشی؟دمت گرم.
  یه چندتا سوالم بی زحمت داشتم:
  اول اینکه این مپینگ چی هست؟؟
  بعد توی فرانسه فراری توی کفی سریع تر بود یا مرسدس؟؟
  چرا فراری باید یه تایم مشخص بکنه برای فتل که توی اون بازه دور بزنه؟؟فتل که اصلا به ماشینش فشار نیاورده بود لاستیکشم که نو بود اون یه دور دیگه؟…
  کلا من فکر میکنم فراری از لحاظ استراتژی بهتر شده توی این گرندپری و قبلی اینطور نیست؟؟

  الان شما گفتین خوب بودن الفارومئو بخاطر لاستیک بود مکلارنم بخاطر لاستیک بود که سریع شده بود؟؟
  یه سوالم جدا از فرمول یک اینکه این اطلاعات و از کجا میارید؟؟ از تیما میگیرید؟؟
  با راننده ها هم ارتباط دارین؟؟
  بازم دمتون گرم.

  • سید علی حسینی

   6

   0

   ارادت
   من عاشق فرمول یکم همین

   ببین راجب مپینگ و مود های موتور و اینجور چیزا قصد دارم آخر فصل یه مقاله یا یه ویدئو براتون بزارم که اونجا قشنگ همه باهم بحث کنیم، توضیحش هم انصافا داخل یه کامنت همچین دم دستی فک نکنم باشه، ولی فعلا برای مقاله ها و ویدئو های تحلیلی همینقدر رو بدون که هر چقدر این عدد بالاتر میره خودرو از حالت تهاجمی دور تر میشه و هرچقدر عدد میاد پایین خودرو تهاجمی تر میشه

   داخل کفی، ببین لوییس داخل هر 3 تا سکتور توی تعیین خط سریعتر از بقیه بود. پیست فرانسه طوری نیست که کلا خودرو روی تنظیماتی باشه که تمرکز روی کفی باشه، مخصوصا وقتی پیچ های بلند داره، برای همین فراری برتری خودش رو از دست میده. فراری ها هم میدونستن که به مرسدسی ها نمیرسن مود های خودشون رو اونقدر بالا نبردن که الکی فشار بیارن، نهایت مثلا فاصله 0.8 ثانیه ایشون میشد 0.6 ثانیه، فایده ای نداشت که بخوان الکی فشار بیارن

   دور آخر بود، ماشین خوب شارژ نشده بود، تایر خوب گرم نشده بود. ماشین فراری هم کم فرمونی داره با این تایری که چسبندگی کافی نداره، یه فشار اضافه کار رو به اسپین میکشونه، راننده ها داخل تمرینات دور های هدف داری رو میزنن بعد از یکی دو دوری که شبیه حالت تعیین خط میزنن، میرن ببینن سریعترین حالت های میانگین چقدر هست و چطور میتونن برن سراغش، به راننده با توجه به سریعترین دوری که قبلا ثبت شده بود یه دور هدف گفتن، راننده میدونست که چطور باید وارد پیچ ها بشه تا اون دور هدف رو براورده کنه(چون داخل تمرین ها فهمیده بود که چیکار کنه) حتی داخل همین دور هم یه لحظه بیشتر فرمون میداد قشنگ میرفت برای اسپین ولی سریع جمع کرد. ولی وقتیکه وسط کار به فتل گفتن هدف تغییر کرده این بشر فک کنم تو فکر خودکشی بود از دست اینا

   ببین گرندپری های قبلی هم زیاد خبر خاصی نبود، من داخل ویدئو های تحلیلی دلایلی رو گفتم. الان دوتا گرندپری هستش که دارم راجبه مودهای راننده هاشون صحبت می کنم مردم تازه میگن اره اشتباه استراتژیکی در کار نیست. ما فقط تصویر رو می بینیم و نمیدونیم راننده ها چه دردسری داخل اون ماشین دارن میکشن. تعداد فوق العاده زیادی متغیر هست. استراتژیست ها آخر فرایند قرار دارند، این بیچاره ها خیلی وقت ها تصمیماتی که میگیرن میتونه ناشی از اطلاعات نامطمئن و یا اشتباه باشه، تقصیر اینا نیست اکثر اوقات

   مکلارن سیستم تعلیق جالبی رو ساخته و اونقدر با تایرها موردی نداره

   من دوستانی دارم در خبرگزاری های متفاوت که در پیست حضور پیدا می کنن یا داخل تیم ها به عنوان کاراموز هستند و اطلاعات میدن، الان منتظرم داخل ردبول و مرسدس هم چندتایی ارتباط بگیرم خوب میشه، ولی خبرگزاری ها اکی هستند با خیلی هاشون رابطه خوبی دارم.

   با راننده های فرمول 2 و 3 دارم راننده های فرمول یک با بچه های مکلارن اکی ام، مکلارن کلا هوای تیم مارو خیلی خوب داره از لحاظ معنوی، مجوز مصاحبه با راننده هاشو هر وقت شده داریم ولی باید حضوری باشه …

 10. AM PHD

  6

  0

  جناب حسینی با تاپ اسپید مرسدس داخل فرانسه،تو اتریش فراری میتونه پیروز بشه یا خیر؟

  • سید علی حسینی

   3

   1

   ببین فرانسه ستاپ یا همون تنظیمات ماشین طوری نبود که صرفا نیازمند تاپ اسپید باشه، میزان داون فورس قابل توجهی هم نیاز بود که فراری نمیتونست اونو براورده کنه، فرانسه رو بیشتر شبیه بارسلونا در نظر بگیر. فراری تنظیماتی که داشت زیاد بهش داخل تاپ اسپید کمک نمی کرد ولی اتریش فراری می تونه کارای خوبی کنه اما با توجه به اینکه گفته قطعات جدید برای تست میاره امیدوارم که زمان کافی برای رسیدن به یه ستاپ ایده آل داشته باشه. پیست هم پیست کوتاهی هست و ممکنه اون مسئله مصرف سوخت گریبان گیرشون نشه. ولی ماشین سب و چارلز مخصوصا سب خیلی داخل کانادا تحت فشار بود، یه سری ترکش هم داخل تعیین خط فرانسه از خودش نشون داد و تعیین خط سب رو خراب کرد، امیدوارم همه چی خوب باشه، یخورده رقابت داخل اتریش ببینیم

 11. mahdi arabi

  4

  1

  سید جان خدا قوت ، دمت گرم عالی بود

  حیف که همچین بخشی رو پارسال نداشتیم
  قطعا خیلی از شبهاتی که راجب عملکرد سب برا رقابت های پارسال مطرح میشد رو اینجا جواب میدادی
  واقعا حیف
  برا خود من سوال بود که چرا تایم فتل با سافت خیلی خوب نبود که اینجا خیلی خوب توضیح دادی و مشخص شد بازم تیم داشته به اعتبار سب لطمه میزده

 12. Shitil

  2

  1

  چجوری جیوویناتزی که بجای امتیازش یه تخم غاز هست رو راننده بهتری نسبت به کیمی می دونید؟
  عملکرد بهتر در تعیین خط نشونه راننده بهتری بودن در مسابقه نیست!

  • سید علی حسینی

   2

   0

   صد در صد کیمی راننده بهتریه، بحث تعیین خط صرفا بحث حفظ صندلی هستش، خیلی مهمه برای یه راننده داخل تیم که بتونه همتیمی خودش رو شکست بده، مسابقه خیلی متغیرهای دیگه هستند و اون افرادی مثل کیمی خیلی بهتر میتونن اون متغیرها رو کنترل کنن تا فردی مثل جیوویناتزی که به قول خودت کل دستاوردش یه تخم غازِ :))) این مسابقه هم حالا از حق نگذریم، اشتباه استراتژیک آلفارومئو باعث شد که آنتونیو مسابقش خراب بشه، خود فردریک واسر مدیر الفا هم از این مسئله خیلی عصبانی بود که استراتژیشون مسابقه آنتونیو رو خراب کرد.