فرمول یک ایرانکارلوس ساینز و نیکو هالکنبرگ هر کدام به نوبه خود با پنالتی سباستین فتل مخالفت کردند و علاوه بر این دو، لندو نوریس هم حرکت ماشین شماره 5 در گرند پری کانادا را شایسته پنالتی ندانست.

عصبانیت سباستین فتل از جریمه پنج ثانیه ای و از دست رفتن پیروزی در گرند پری کانادا برای مدتی مهم ترین خبر مربوط به فرمول یک بوده است. راننده فراری از نظر داوران فیا لایق جریمه بود چراکه ورود خطرناکی به پیست داشته و مسیر لوییس همیلتون را بست.

این تصمیم داوران تا به امروز منتقدان بسیار زیادی داشته و بحث های زیادی پیرامون این موضوع شکل گرفت. در کنفرانس پنجشنبه این هفته، نظر رانندگان حال حاضر فرمول یک هم مطرح شد و به نظر می رسد که آن ها هم از تصمیم فیا راضی نیستند.

نیکو هالکنبرگ در این باره گفت:

کسی پنالتی گرفت؟ من اصلا چنین چیزی را در اخبار نشنیدم.

به نظرم این فقط رقابت است. به سختی می توان ماشینی که روی چمن ها حرکت کرده را کنترل کرد و به پیست برگرداند چون بر روی ماشین کنترل کامل نداشته و چسبندگی همیشگی را در اختیار ندارید.

از  نظر من این فقط یک حادثه مسابقه ای است. هر هفته از طرف داوران تصمیمات مختلفی می بینیم و قضاوت ها متفاوت است. من در حال حاضر دلیلی برای این قوانین پیچیده نمی بینم.

سباستین فتل و لوئیس همیلتون - کانادا 2019

سباستین فتل و لوئیس همیلتون – کانادا 2019

کارلوس ساینز هم با هالک هم نظر بود اما کمی محافظه کارانه عمل کرد و در نهایت از داوران هم دفاع کرد:

مثل هر طرفدار دیگری من هم از دیدن پنالتی ناراحت شدم. در مرحله اول باید بگویم که من هم مثل هر راننده دیگری، دقیقا همان کاری را می کردم که سباستین فتل انجام داد. ما بدون در نظر گرفتن ماشین رقیب به پیست بر می گشتیم و سعی می کردیم جایگاه اول را حفظ کنیم.

این کار خطرناکی بود؟ احتمالا. اما چه قسمتی از فرمول یک خطرناک نیست؟

همیشه کمی خطر در کمین است، همیشه نزدیک به دیوار هستی و من فکر نمی کنم که لوییس به خاطر این حرکت دچار حادثه سنگینی می شد.

من دلیلی برای پنالتی دادن نمی بینم اما قوانین وجود دارند و داوران هم آن ها را اجرا می کنند. من دقیقا نمی دانم که چرا از داوران انتقاد می کنند چون آن ها فقط کارشان را انجام می دهند.

آن ها قوانینی دارند که باید اجرا کنند و این همان کاری است که انجام دادند.

پس اتفاقی که افتاد نه به خاطر سباستین بود و نه لوییس، این فقط به خاطر قانونی است که نباید وجود داشته باشد. این قانون سختگیرانه است و دو دستگی ایجاد کرده.

لندو نوریس 

در ادامه علاوه بر ساینز و هالکنبرگ ، راننده جوان مکلارن هم از حرکت فتل دفاع کرد. لندو نوریس معتقد است که این حادثه کانادا صرفا اشتباه فتل بوده و نیازی به جریمه نبود:

او تصادفی به وجود نیاورد. او فقط مرتکب یک اشتباه شد و زمان از دست داد، همین. او نباید پنالتی دریافت می کرد.

29 دیدگاه

 1. E46-M3

  53

  4

  فرمول ۱ را با این قوانین و تصمیمات سلیقله ای و همچنین تغییرات اشتباه دارن از بین میبرن،فرمول ۱ دیگه اون جذابیت قبل را نداره،قبلا هم گفتم مثلا چی میشد هر تیم برند لاستیکو خودش انتخاب کنه،البته این نظر شخصی منه و نظر دوستان قابل احترام

  • josef6565

   19

   3

   اینکه جذابیت نداره آره کاملا ولی اهمیت هم معنی جذابیت نیست. تقریبا تمام مسابقات موتو جی پی جذاب بوده ولی فرمول کاملا برعکس اما چی شد که یک دفعه یه حادثه تمام دنیا رو به یک طرف جلب کرد؟ این سوال خیلی مهمی که چطور تو فصلی که یخ های قطب شمال هم آب نمی شدند یه دفعه یه حادثه مثل بمب صدا کرد و هنوز هم پس لرزه هاش داره دامن فیا رو می گیره.
   جواب دادن به این سوال کار سختیه و نیاز به تحقیق و بررسی داره و یافتن پاسخ به قول فامیل دور می تونه افق های روشنی رو در برابر فرمول قرار بده.

 2. ....kh:n....

  49

  21

  حق راننده فراری رو خوردن یه لیوان آب هم روش.
  عیبی نداره سباستین. فدای سرت برنده واقعی توبودی.مردم واینهمه راننده حرفه ای هم تاییدش کردن.
  دقیقا همین اتفاق برای راننده مرسدس توموناکو اتفاق میافته ولی داورا چشمشون را میبندن.
  ولی بخاطر یه نیش ترمز راننده مرسدس باید راننده فراری۵ثانیه جریمه بشه.
  اصلا کس حق نداره جلوی راه راننده مرسدس رو بگیره باید همیشه او جلو باشن.

   • مهدی کوپایی

    10

    19

    همیشه برا قهرمان حرف می سازن
    همه مثال هام فوتبالی
    یوونتوس رئال برگشت که بوفون اخراج شد
    سیمئونه هم گفت رئال تیم یوفا س

   • REZA.M

    36

    9

    اره موناکو خیلی متفاوت بود.توی موناکو لوییس عمدا دنی ریک رو بست.ولی عمو چارلی…………

   • Amin

    3

    30

    رضا ام:تو موناکو لوئیز بعد از اینکه داخل پیست اومده بود شروع کرد ب بستن دنی و یکبار دفاع همیشه قانونیه!
    برا همین هم گفتن مشکلی نبوده
    اما فتل شما مستقیم از رو چمن اومد و ریسینگ لاین رو بست
    نمیدونم چرا می پیچونید خیلی واضحه!

   • Seb the great

    23

    4

    اصلا همیلتون عمدا اونجا اومد اگه داخل میرفت رد میشد

  • Amin

   6

   32

   هیچ راننده ای نمیاد بگه این پنالتی درست بوده مگر این که بخواد احساس رو کنار بذاره و منطقی حرف بزنه
   احمقانس ک انتظار داشته باشیم بیان بگن:پنالتی درست بوده،چون اشتباه کرد و از پیست رفت بیرون و موقع برگشت تو ریسینگ لاین خطر ایجاد کرد!
   چون خودش هم ممکنه همون کارو تکرار کنه و اون وقته که مشخص میشه رو حرفش هست یا نه،مصداق بارزش همین راننده فراری که پارسال در مورد حرکت مکس تو سوزوکا چی گفته بود ولی امسال حرف خودش رو هم فراموش کرد!
   ی جمله هم درمورد گفته نوریس!
   تو همون سکتور لوئیز ۴ دهم تایم از دست داد(یعنی ۴ دهم ب تفع فتل)چون ترمز کرد و نتونس ب سرعت مسابقه ایش برسه

   • Seb the great

    21

    2

    4 دهم ثانیه مگه برای مرسدس فرقی میکنه
    مرد حسابی 20 دور رقابت مونده بود فتل 160 اسب کم تر داشت
    ضمنا راننده اف1 هیچ وقت منطقی نیست اگه بود راننده اف 1 نبود

   • Seb the great

    26

    2

    اقا یعنی شما اندازه مکس هالک ساینز هکنین
    ریکاردو. و و و اطلاعات فرمول1 داری و حتی بیشتر

   • Mahmoud

    16

    2

    چرا هیچ راننده ای نمیگه؟ این همه پنالتی داشتیم ولی کسی چیزی نگفت.
    این یعنی شما یه میخوای بزور یه چیزیو ثابت کنی.
    اگه توی همون پیچ فتل میخورد به دیوار و همیلتون هم بهش میخورد و کلا مسابقه به هم میریخت اونوقت پنالتی میدادن به فتل؟؟؟ اینجا هم فتل کنترلشو از دست داد و نتونست جوری باشه که جلوی همیلتون گرفته نشه ولی اونا پنالتی دادن. این یعنی دیگه مثل همون حادثه کیمی و مکس نبود که مکس از قصد بیاد کیمی رو ببنده.
    به هرحال اتفاقیه که افتاده و امیدوارم فرانسه هم حداقل جذاب باشه.

   • Amin

    2

    16

    جناب ادمین وقتی کامنت رو سانسور میکنید نتیجه میشه این!
    اولا من گفتم حرف نوریس کلا و از پایه اشتباهه اینکه میگه فتل تایم از دست داد
    دوما ۱۶۰ اسب رو از کجا اوردی؟؟🤔
    مگه ماشین فتل و لکلرک با هم فرق میکنه؟
    بعد میگی راننده فرمول یک منطق نباید داشته باشه؟؟؟اگه این طور ک تو میگی بود الان هیچ راننده فرمول یکی زنده نمیموند
    فقط حیف،حیف که کامنت ها رو سانسور میکنن وگرنه….
    اما در مورد کامنت دوم ن خیر من بیشتر از اونا نمیفهمم اما قانون رو بدون تعصب خودم در نظر میگیرم و این موضوع از همه چی بالاتره!

  • HAMSI.RSTRT

   3

   11

   من یک سوالی از شما دارم، اصولا زمانی دو اتفاق را با هم مقایسه میکنند که هز همه لحاظ یکی باشند.

   چند سوال، شما قطعا هوادار فراری هم هستید، چرا سال قبل که به مکس پنالتی دادن، شما نیامدید، و این حرفها نبود؟ میدانید چرا چون رایکونن این اعمال و رفتار را انجان نداد، جتی در مو د مکس گفت اون کنترلی نداشته، دیگه این کارهای عجیب را انجام نداد.
   مورد بعدی بفرمایید اگر این پنالتی نداشته، ورود خطرناک چطوری است به پیست؟ الان چطور فتل وارد میشد بعنوان خطرناک بحساب می امد.

   • Seb the great

    15

    1

    ببین امین تو ویدیو تحلیلی اقای حسینی گفت که لوییس دید چراغ چشمک زن فتل رو چون داشت باطری شارژ میکرد و میدونست نمیتونه جدا شه

   • Amin

    1

    14

    وقتی تو یه لیمیت خاص حرکت میکنی دیگه اون ۱۶۰ اسب تاثیری نداره
    جهت اطلاعت اون ۱۶۰ اسب رو نگه میدارن برا اول کفی ک میخوان شتاب بگیرن نه پیچ ۳و۴ که با ۱۷۰ وارد میشن و آخر کفی بعد از پیچ ۴ ب ۲۸۰ میرسن
    فتل داشت باتری ذخیره میکرد که تو کفی آخر استفاده کنه چون میدونه عملا دنبال کردن ماشین جلویی تو پیچ ۳و ۴ و سبقت بعد از پیچ ۴ نشدنیه!
    بهتره ی ویدیوی تحلیلی در مورد اعمال سرعت راننده ها تو پیچ و اول و آخر کفی تدارک دیده بشه!البته مقاله تحلیلیش هست بهتره بخونی

   • Nohed81

    12

    0

    تمام دنیا هم بگن پنالتی نبوده، این آقا Amin میگه نه، اونا اشتباه میکنن، حتما پنالتی بوده، فکر کنم شما جز داوران قیا هستی، و نسبت نزدیکی با لویس داری، باشه Amin تو درست میگی، بیخیال، دوستان با این برادرمون زیاد در مورد پنالتی بحث کنید شما رو هم جریمه میکنه، به ما پنالتی نده شانس اوردیم

 3. EnzO

  18

  1

  بطور کلی این ماجرا رو میشه با این شعر به پایان رساند:
  دشت باور داشت گرگی در میان گله بود گله باور داشت اما من نمیدانم چرا باور نداشت سگ چوپان نداشت:؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  حالا ماجرایه همه یه طرف (بجز تیم مرسدس) طرف دیه داوران سلیقه ای رفتار کردن
  خدا صبری به ما فراری دوست ها بده از همه طرف داره میباره یه طرف تیم خسته فرمول یک فراری یه طرف داوران …..

  • Amin

   3

   13

   داش مهدی
   همیشه همین بوده،مرغ همسایه رو میگن غازه
   فراری حق وتو داره حقی که هیچ تیمی نداره
   این یعنی دیکتاتور ترین حالت ممکن حداقل دو تیم باید این حق رو داشته باشن اما فقط فراری داره!ب قول ویلیامز خنده داره واقعا😂😂😂

 4. امید نورمحمدی

  8

  0

  چقدر دوستان همیل فن در حال اثبات چیزی هستند که اکثریت افراد متخصص میگن پنالتی نداشته. اینکه داشته یا نداشته انقدر مهم نیست که من برای اولین بار دیدم قهرمان 5 دوره که 4 قهرمانیش از 5 دوره اخیره را اینجوری هو بکنن و بقیه راننده ها هم موضع بگیرند. اینهمه پنالتی نا حق از 2014 تا امروز داده شده و قوانین عوض شده و نفعش فقط برای یک کمپانی و یک فرد خاص بوده ولی تا این اتفاق هیچکس هیچی نمیگفت.
  یکی از همیل فنها از کلمه احمقانه استفاده کرد و دیگرانو به احمق بودن متهم کرد. وقتی 95 درصد دوست و دشمن فتل میگن پنالتی نداشته دیگه چه میشه گفت؟ حتی 80 به 20 هم نیست و حتی 90 به 10 هم نیست!!! 95 به 5 از شاغل و بازنشسته و راننده تا مدیر تیم و …
  نمیدونم احمقانه چیه؟! دوستان همیل فن از منظر روانشناسی!!! هم دیگرانو آنالیز میکنند ولی حتی برای کلمه احمقانه نمیتونن یک جایگزین غیر احمقانه پیدا کنند!!!

  • Amin

   0

   7

   “احمقانس ک انتظار داشته باشیم بیان بگن:پنالتی درست بوده،چون اشتباه کرد و از پیست رفت بیرون و موقع برگشت تو ریسینگ لاین خطر ایجاد کرد!
   چون خودش هم ممکنه همون کارو تکرار کنه و اون وقته که مشخص میشه رو حرفش هست یا نه،مصداق بارزش همین راننده فراری که پارسال در مورد حرکت مکس تو سوزوکا چی گفته بود ولی امسال حرف خودش رو هم فراموش کرد!”
   اینو خوب بخون
   در ضمن من اینجا کلمات زشت تر از احمقانه دیدم پس بهتره سعی نکنیم ادب رو ب رخ بکشیم!اونجا ک یکی بی شخصیت اومد شعر گفت و سایت هم جواب مودبانه من رو نپذیرفت باید حدس میزدم ک ی روز یکی بخواد کلاس ادب بذاره
   آقایون ادمین تحویل بگیرین
   با عرض پوزش ولی خیلی خوب میشد نگاهتون یکسان میبود

 5. Ferrari7

  3

  0

  سلام
  اینکه خیلی از راننده ها از سباستین حمایت کردن دلایل مختلفی داره از اصلی ترین ومهم ترینشون اینه که به ناحق بوده از این که بگذریم از طرفی اونا در داخل ماجراهای فرمول یک هستن ومیدونن چه خبره و معمولا بشر ذاتا دوست داره مقابل ظلم وحق کشی ایستادگی کنه
  یکی دیگه از دلایل می‌تونه این باشه که سباستین و خیلی‌ها دوست دارن وازش طرفداری میکنن
  یه سوال الان بوجود اومد طرفداران همیلتون چی شد که طرفدارش شدن؟

دیدگاه خود را بیان کنید