Register

پانزده + 7 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – یک نتیجه قوی در گرندپری مجارستان می تواند تعطیلات تابستانی پیش رو را آرامش بخش تر کند. اما در حالی که امثال لوئیس همیلتون، پیر گسلی و تیم هاس با شعف بسیار راهی سواحل می شوند، هستند کسانی که آنچه را از دست داده اند با غم و اندوه یاد خواهند کرد. ما برندگان و بازندگان گرندپری مجارستان را برای شما گلچین کردیم…

برندگان

کنترل همیلتون در مبارزه قهرمانی

همیلتون پس از دریافت جام پیروزی - مجارستان 2018

همیلتون پس از دریافت جام پیروزی – مجارستان 2018

برای دومین آخر هفته پیاپی، باران برای نجات لوئیس همیلتون نازل شد. در آلمان این باران بود که به او کمک کرد تا از رده 14 ام به پیروزی برسد. سپس در آخر هفته گرندپری مجارستان این شرایط متغیر ناشی از باران بود که برای او پول پوزیشن را به ارمغان آورد و در روز یکشنبه او با کنترل مسابقه در جلو علارغم نداشتن سریع ترین خودرو، پیروز مبارزه شد.

همیلتون هیچ حرکت اشتباهی انجام نداد. در ابتدا استارت خوبی داشت، چیزی که در این فصل در انجامش مشکل داشته است. سپس در حالی که تایرهایش را محافظت می کرد، فاصله اش را زیاد کرد.

او از والتری بوتاس که برای مدت طولانی در مسابقه به عنوان یک بازدارنده رانندگی می کرد، سود برد و خوش شانس بود که فتل یک پیت استاپ کند داشت و پشت سر بوتاس به پیست بازگشت. همیلتون اعتراف کرد که اگر این قضیه اتفاق نمی افتاد، فتل تهدیدی جدی برای پیروزی بود.

با گذشت زمان فتل از بوتاس سبقت گرفت، اما پیشتر همیلتون فاصله لازم را باز کرده بود و تمام تلاشش برای محافظت از تایرهایش بود. او حالا با 24 امتیاز اختلاف و در حالی که 9 مسابقه تا پایان فصل باقی مانده، صدر نشین جدول قهرمانی است.

تجربه ثابت کرده است که همیلتون و مرسدس در  نیمه دوم فصل قوی تر بوده اند. سال پیش، برای مثال، او در 9 مسابقه پایانی، 5 بار اول شد و 2 بار جایگاه دوم را کسب کرد.

تعجبی ندارد که همیلتون چرا این قدر خوشحال است. او 2 پیروزی غیر منتظره کسب کرده است. حالا ضرب آهنگ در اختیار اوست. شکست او آسان نخواهد بود.

سهام گسلی دوباره ارزشمند شد

پیر گسلی - مجارستان 2018

پیر گسلی – مجارستان 2018

درباره شروع فوق العاده چارلز لکلرک به مسابقات فرمول یک زیاد گفته شده است، اما زمانی که صحبت از ظهور استعداد می شود، پیر گسلی آنجاست. جوان فرانسوی یک بار دیگر شایستگی خودش را با یک رانندگی خیره کننده در گرندپری مجارستان ثابت کرد.

او در شرایط متغیر روز تایم گیری عملکرد محشری داشت و حتی بالاتر از ردبول مکس ورشتپن، جایگاه 6 ام را برای توروروسو کسب کرد، ، و سپس آن را در روز مسابقه تبدیل به امتیاز کرد.

او استارت قوی داشت، و رئیس تیم فرانس توست روش او در مدیریت تایرها و مصرف سوخت را ستایش کرد. زمانی که او از طرف کوین مگنوسن با یک خودرو سریعتر مورد تهدید قرار گرفت، گسلی با افزایش سرعت اش پاسخ داد و به راحتی موقعیت اش را حفظ کرد.

این دومین مسابقه فصل است که او در بین 6 راننده برتر قرار دارد؛ فراهم کننده موتور، هوندا، فصل پیش فقط توانست یک بار چنین نتیجه ای را کسب کند؛ و این او را در رده بالاتر از رومن گروژان در جدول رانندگان قرار می دهد. آفرین.

بازگشت آلونسو با امتیاز

فرناندو آلونسو - مجارستان 2018

فرناندو آلونسو – مجارستان 2018

“یک روز خوشحال کننده بود” اینها کلماتی نیستند که ما این روزها زیاد از زبان فرناندو آلونسو بشنویم، دلیل اش هم مشکلات و سختی هایی است که او و تیم اش مکلارن در خودرو MCL33 با آن مواجه هستند.

اما در روز یکشنبه، مکلارن به همراه آلونسو یک استراتژی استادانه ای را به نمایش گذاشت و با طولانی تر کردن بخش اول مسابقه توانستند 4 خودرو را پشت سر بگذارند و وارد محدوده کسب امتیاز شوند.

سپس او موقعیت اش بر روی پیست را حفظ کرد و در 37 امین سالگرد تولدش امتیازات ارزشمندی را از آن خود کرد. به طور تصادفی، آلونسو هر سه مسابقه برگزار شده در روز تولدش را، در بین 10 راننده برتر تمام کرده است.

در این شکی نیست که او بیشتر از این می خواهد، اما با عملکرد موجود خودرواش این یک رانندگی تأثیرگذاری است.

ریکاردو از تصادفات جان سالم به در می برد

دنیل ریکاردو - مجارستان 2018

دنیل ریکاردو – مجارستان 2018

مشتاق. این می تواند بهترین توصیف برای مسابقه ریکاردو باشد. گورکن عسل خوار در حالی وارد مجارستان شد که گوشه چشمی به پیروزی داشت، با این امید که پیست هانگارورینگ مناسب خودرو RB14 او است.

اما در روز تایم گیری و در Q2 باران زده به طور شوک آوری از دور خارج شد و به 12 امی رضایت داد. اما در آغاز مسابقه و در پیچ شماره 1 در نتیجه برخورد مارکوس اریکسون با او تا رده 16 ام پایین آمد.

او تسلیم نشد و ریتم خودش را پیدا کرد. سپس شروع کرد به سبقت های قاطع و مؤثر تا این که کمی بعد و در مرحله پایانی مسابقه، خود را در جایگاه 5 ام و در تعقیب والتری بوتاس یافت.

او از بیرون پیچ شماره 1 در حال سبقت از بوتاس بود که راننده فنلاندی چرخ هایش را قفل و با او برخورد کرد. ریکاردو مجدداً اوضاع را جمع و جور کرد و سپس با یک آندرکات در خروجی پیچ شماره 1 و در دور آخر، جایگاهش را پس گرفت.

این، پیروزی و یا سکوی نبود که به آن دل بسته بود، اما با این وجود یک رانندگی خیره کننده بود.

هاس سرعتش را افزایش می دهد

کوین مگنوسن - مجارستان 2018

کوین مگنوسن – مجارستان 2018

این فوق العاده است که گرندپری مجارستان دومین کسب امتیاز دوبل در این فصل را برای تیم هاس به ارمغان آورد، با در نظر گرفتن این که آنها 4 امین پکیج سریع در گرید را دارند.

پایداری خودرو یک مشکل بوده است، اما شواهد نشان می دهد که تیم آمریکایی در حال پیشرفت است. در تایم گیری، حالا آنها به طور مرتب با هر دو خودرو خود در بین 10 تای برتر قرار دارند.

هنوز کارهای زیادی برای بیشینه کردن سرعت مسابقه ای خود دارند، اما با یک موتور به روز شده فراری، قرار دادن هر دو خودرو در 10 تای برتر حداقل کاری بود که این پکیج شایستگی آن را در مجارستان داشت.

این یعنی حالا هاس با 7 امتیاز بیشتر از فورس ایندیا و 16 امتیاز پشت رنو در جایگاه 5 ام جدول سازندگان قرار دارد.

با آپدیت های آیرودینامیکی بیشتر، آینده روشنی در انتظار مردان و زنان قرمز و خاکستری است.

بازندگان

امیدهای قهرمانی فتل سخت تر می شود

پیت استاپ فتل - مجارستان 2018

پیت استاپ فتل – مجارستان 2018

در حالی باران در آلمان و مجارستان به کمک همیلتون آمد که برای مبارزه قهرمانی سباستین فتل یک فاجعه بود. راننده آلمانی می بایست با یک صدرنشینی راحت وارد تعطیلات تابستانی می شد.

در این موقع از فصل پیش او با 14 امتیاز برتری جلوتر از همیلتون بود. حالا او با 24 امتیاز کمتر؛ تقریباً به اندازه پیروزی در یک مسابقه؛ در تعقیب رقیبش است و از این موضوع آگاه است که چطور مرسدس و رقیب اش بعد از تعطیلات قوی تر به صحنه باز خواهند گشت.

فراری فتل در شرایط خشک سریعترین خودرو بود اما آنها نتوانستد این سرعت را در زمان باران در تایم گیری حفظ کنند. این موضوع او را در مبارزه عقب انداخت و زمانی که با مدیریت تایرها یک قسمت اول طولانی تر را سپری کرد، برتری زمانی کافی برای جلوتر درآمدن مقابل بوتاس را داشت.

اما زمان انجام پیت استاپ، لب مرزی بود و یک مشکل در لاستیک جلو-سمت چپ باعث شد که او پشت بوتاس به پیست برگردد. او در نهایت از بوتاس سبقت گرفت اما دیگر زمان کافی برای رسیدن و حمله به همیلتون را نداشت.

نبردهای بوتاس امیدهای قهرمانی اش را کم رنگ کرد

والتری بوتاس - مجارستان 2018

والتری بوتاس – مجارستان 2018

مدیر تیم مرسدس توتو ولف رانندگی بوتاس در مجارستان را با عبارت “بهترین مسابقه تاکنون” از زمان الحاق راننده فنلاندی در فصل پیش به این تیم، توصیف کرد. از منظری حق با او بود. بعد از انجام پیت استاپ در پاسخ به پیت استاپ رایکونن، بوتاس در نگه داشتن فراری ها در پشت سرش آن هم در حالی که همیلتون در جلو یکه تازی می کرد، کار فوق العاده ای انجام داد.

در بخش پایانی مسابقه لاستیک هایش از بین رفتند. حتی همیلتون استراتژی 50 دور با لاستیک های سافت را “خوش بینانه” عنوان کرد. او زمانی که در تلاش برای دفاع بود با فتل تصادف کرد. و همین اتفاق با ریکاردو نیز رخ داد. و در نهایت 5 ام شد.

توتو ولف در مصاحبه با اسکای اسپرت از او به عنوان “حامی فوق العاده” یاد کرد. و سپس در شفاف سازی این بیانش گفت:

مسابقه والتری به عنوان حامی یک مسابقه فوق العاده بود و نه از لحاظ رقابت قهرمانی، چون ما راننده شماره 1 و یا 2 نداریم.

بوتاس حالا با 81 امتیاز اختلاف پشت همیلتون قرار دارد؛ بیشتر از برد در سه مسابقه؛ و 9 مسابقه تا پایان فصل باقی است. او ممکن است یک حامی نباشد اما شانس پیروزی او در رقابت قهرمانی امسال به سرعت در حال محو شدن است.

سائوبر نیمه اول را با امتیاز پایین تمام کرد

مارکوس اریکسون - مجارستان 2018

مارکوس اریکسون – مجارستان 2018

سائوبر در این فصل الهام بخش بوده است. شاسی تیم سوئیسی یک گام بزرگ رو به جلو است و آنها از آخرین نسخه موتور فراری که احتمالاً پیشرو جدید این کلاس است، سود می برند.

اگر چه، مجارستان جزء لحظات خوب آنها نبود. مسابقه آنها تقریباً در همان استارت تمام شد.

چارلز لکلرک با یک فورس ایندیا تصادف کرد و از دور رقابت کنار رفت. مارکوس اریکسون نیز با ریکاردو برخورد کرد و به انتهای رقابت افتاد.

راننده سوئدی در زمان سیفتی کار مجازی پیت استاپ انجام داد، که به او کمک کرد یک جفت رده اخذ کند، اما در پیستی که سبقت چنان چالش برانگیز است، کسب امتیاز غیرممکن بود.

یک روز مأیوس کننده بود، خصوصاً وقتی نزدیکترین رقیب آنها توروروسو با برتری گسلی توانست اختلافش با تیم سوئیسی را به 10 امتیاز افزایش دهد.

رنجش بیشتر ورشتپن از عدم پایداری

ورشتپن پس از خرابی خودرو اش - مجارستان 2018

ورشتپن پس از خرابی خودرو اش – مجارستان 2018

گفتن این که مکس ورشتپن بعد از کناره گیری از گرندپری مجارستان ناراحت بود کوچک نمایی خواهد بود. او عصبانی بود. خودرو مرد هلندی توانای کسب امتیازات قوی را داشت اما موتور رنو او را در نیمه راه رها کرد.

زمانی که ورشتپن شلیک ناسزاها را مسلسل وار در رادیو تیم شروع کرد، خوش شانس بودیم که ماشین بیب کن روشن بود. او در استارت دو رده قاپید و تا جایگاه 5 ام رسید و گفت که در خودرو احساس راحتی دارد.

در گرندپری مجارستان که کفی زیادی ندارد، اختلاف توان موتور رنو در مستقیمی آنچنان مشهود نبود، و خودرو RB14 به نظر سریع می آمد، بنابراین عصبانیت او قابل درک است.

این 4 امین بار در این فصل است که او از دیدن پرچم شطرنجی بازماند، و حالا 13 امتیاز پشت هم تیمی اش دنیل ریکاردو قرار دارد، ریکاردو که از رده 12 ام شروع کرد و 4 ام شد.

ورشتپن گفت که احساس نمی کند که در حال و هوای تعطیلات باشد. اما پس از چند روز که آرام شد و زمان برای استراحت داشت، برای شروع مجدد آماده خواهد بود.

او پارسال در نیمه دوم فصل رانندگی چشمگیری داشت و در 6 مسابقه آخر به اندازه لوئیس همیلتون امتیاز کسب کرد، که این خبر خوبی برای او است.

دل شکستگی وندورن

خودرو وندورن پس از کناره گیری از مسابقه - مجارستان 2018

خودرو وندورن پس از کناره گیری از مسابقه – مجارستان 2018

استافل وندورن فقط چند دور با کسب امتیاز فاصله داشت اما یک مشکل غیرمنتظره در گیربکس، امتیازاتی را که به شدت مستحق آن بود، را از او گرفت.

از زمان سیلوراستون او نتوانسته است هم تیمی اش فرناندو آلونسو را شکست دهد، بنابراین فشار بر روی او در بلژیک زیاد خواهد بود. نه او و نه تیم به نظر می رسد که علت آن را نمی دانند.

اما تغییر شاسی برای گرندپری مجارستان به نظر مشکلات را حل کرده بود و او در تمام آخر هفته سرعت خوبی داشت و در مسابقه نیز قبل از آن اتفاق مصیبت بار فاصله اش با آلونسو کم بود.

او گفت:

از دید شخصی، آخر هفته خوبی بود. ما نشان دادیم که سرعت به جایی که همیشه بوده، بازگشته است. من می توانم خوشحال باشم. فقط شرمساری از این موضوع وجود دارد که ما نتوانستیم با هر دو خودرو امتیاز کسب کنیم.

 

 

 

 

8 دیدگاه

 1. McLaren F1

  10

  4

  دوباره یاد رانندگی اعصاب خورد کن بوتاس افتادم.
  یه مدت تو حال و هوای موتو جی پی بودم یادم رفته بود
  راستی توتو راست گفته که راننده ی یک و دو نداریم در اصل راننده ی صفر و یک دارن

  • F1.MSDS.T.L.F1

   1

   3

   شما حرص نخور.
   بجاش پاسخ بده.
   چرا باید بوتاس براحتی اجازه عبور فتل را میداد.؟
   اگر پاسخی ندارید لطفا دیگه اینقدر صحبت از اعصاب خورد شدن نکنید.
   یک سوال خیلی ساده پرسیدم.

 2. Saeed

  6

  1

  چقد به موقع!!!!!!!!!

 3. cfz

  4

  5

  #TEAM_LH

 4. EnzO

  6

  3

  ای خدا آدم زورش میگیره بره یه کاریش بکنه
  ما راننده 1 و 2 نداریم
  اصلا کسی گفته مرسدس راننده 1 و 2 داره همشون 1 هستن پس

  • F1.MSDS.T.L.F1

   1

   2

   شما زورت نگیرد.
   بگو چرا باید بوتاس اجازه میداد فتل سبقت بگیرد. چرا؟
   این هنر راننده بود که نگذارد تا اخرین لحظه بدون خطا ماشینی سبقت بگیرد. بغیر از لحظه اخر که لاستیکش تمام شد و قفل کرد. فتل شما چرا هنرش را نداشت با اینکه اینهمه هم از DRS استفاده میکرد از والتری رد ‌‌شود.
   جالبه فتل در موناکو هم که شبیه ترین پیست به مجارستان است، هم نتوانست در اکثر زمان مسابقه دانیل را که 25 % قدرت موتورش را از دست داده بود را هم ازش سبقت بگیرد.
   اسپانیارا هم نمیگویم.
   شما اگر پاسخی برای سوال اولم داری بفرمایید.

 5. F1.MSDS.T.L.F1

  1

  2

  مرسدس یادش نبود برای تسکین درد هواداران فتل، نه فراری، فقط فتل باید بگوید ماهم راننده 1 و 2 داریم.
  یک سوال از هواداران فتل دارم، برای بار دهم میپرسم، شاید یکنفر جوابی داشته باشد.

  چرا باید بوتاس اجازه سبقت به فتل میداد؟
  دلیلش چیست؟
  متن فوق العاده ای داشت، لوییَس اول شد با اینکه سریعترین خودرو را نداشت.
  حالا چرا باید بوتاس اجازه میداد فتل سبقت بگیرد؟
  (( البته کاسه اب همراهش نبود تا بعد از سبقتش پشت سرش اب هم بریزد.))
  سوال دوم :
  فتل با نرم ترین لاستیک مسابقه انهم لاسایک هایی کاملا نو، در مقابل والتری با سخت ترین لاستیک مسابقه اما لاستیکهایی که چندین دور زده بودند. چرا فتل نمیتوانست سبقت بگیرد با ماشینی که کاملا برای این پیست بود و طبق گفته خوده تیم و این مقاله از مرسدس هم سریعتر بودن. چرا نمیتوانست سبقت بگیرد.؟ در حالی که دانیل چنذین مرتبه سبقت گرفته بود. فتل کلا چند تا سبقت گرفت؟
  من سه تا سوال پرسیدم.
  اگر سوال اول را مخصوصا جواب منطقی ندارید، بهتان حق میدهم با جملاتی که میگین به خودتان تسکین و ارامش دهید.
  والتری عالی بود. این حق اوست که نگذارد کسی سبقت بگیرد در حالی که کوچکترین خطایی هم مرتکب نشد، و فقط در زمانی که لاستیکهایش تمام شد قفل کرد و برخورد کرد. که البته داریم در همان دور اول با لاستیکهای کاملا سالم قفل میکنن و طرف را به اخر میفرستند.
  امیدوارم جواب سوال داستانهای همیشگی نباشد.
  سوال خیلی ساده پرسیدم، چرا والتری باید اجازه میداد فتل ازش رد شود،؟ چرا نباید جلویش را میگرفت؟
  از نظر منطقی این سوال پاسخی ندارد اما برای هواداران فتل، امکان دارد…..

 6. F1.MSDS.T.L.F1

  1

  2

  راستی چرا باران که می اید برای لوییس خوب است. نکنه چون رقیبش با باران خیلی مشکل دارد؟
  میشائیل شوماخر :
  باران تا 90% درصد ماشینها را برابر میکند، و اینجاست که هنر رانندگی و تسلط و مهارت راننده ها هستش که جایگاه انان را تعیین میکند.

  چقدر این حرف زیباست، و چقدر مفهوم زیاد و زیبایی دارد…
  نکنه بنظر دوستان شوماخر هم برای خودش گفته.
  جالبه خیلی از هواداران فراری یک زمانی همین جمله شوماخر را ازش استفاده میکردند…

  اسپا زیباست، همانطور که فصل قبل لوییس کاملا اون زیبایی را نشان داد. که لازم نیست دیگه شرح دهم. با لاستیک سافت، در مقابل التراسافت.

  مونزا هم زیباست. بغیر از اینکه دیدیم هواداران فراری در زمان جشن قهرمانی صدای گاو در اوردن، در حالیکه در انگلستان ندیدیم در زمان پیروزی فتل کسی اینکار را بکند.