فرمول یک ایران – هفته ی آینده گرندپری اروپایی فصل 2017 فرمول یک در شهر باکو آذربایجان برگزار خواهد شد، جایزه بزرگی که شاید برای مردمان کشورهای دیگر اهمیتی نداشته باشد ولی برای ایرانیان که راحت تر می توانند به آذربایجان سفر کنند بسیار مهم است.

برای شناخت بهتر پیست آذربایجان با ما باشید.

نگاهی بر پیست شهر باکو آذربایجان ؛

این پیست در شهر باکوی آذربایجان واقع شده است، نزدیک بلوار باکو قرار دارد و هرمان تیلکه ی معروف طراحی آن را برعهده داشته است، آدم بعضی مواقع فکر می کند که جز تیلکه کسی نمی تواند پیستی طراحی کند.

سعی در این بوده است که این پیست تک باشد و زیبایی های شهر را نمایان سازد، همین‌طور نیز می‌باشد و پیست زیبایی های شهرش را به بهترین نحو به رخ همگان می‌کشد.

این پیست 6.003 کیلومتر طول دارد و راننده ها مسافت 306.049 کیلومتری را در 51 دور می پیمایند، رکورد پیست هم با زمان 1:46.485 در اختیار نیکو روزبرگ، تنها برنده ی باکو است.

 

نقشه ی پیست باکوی آذربایجان همراه با نمودار تغییرات ارتفاع آن

نقشه ی پیست باکوی آذربایجان همراه با نمودار تغییرات ارتفاع آن

مسیر از میدان آزادی باکو شروع شده، از ساختمان دولتی می‌گذرد و سپس در قسمت غربی به یک منطقه تاریخی می‌رسد (پیچ ۱۸) که برج تاریخی در آنجا قرار دارد.

همانند بسیاری از پیست های خیابانی، مسیری باریک دارد، اما به لطف مستقیمی‌هایی که برای آن تعبیه شده است، پیستی بسیار سریع می باشد. بیشترین سرعت در پیست به ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که بین پیچ های ۲۰ و ۱ است.

در سمت چپ مسیر نیز پیت‌لین در مقابل ساختمان دولت قرار گرفته است.

پیت لین پیست باکو

پیت لین پیست باکو

یکی از قسمت‌های جالب پیست، مسیر باریک بین پیچ‌های ۷ تا ۱۲ است که تنها ۷.۶ متر عرض دارد، این مسیر همان‌قدر که برای ما دوست‌داشتنی است، برای یک راننده سخت است و سبقت گرفتن در آن تقریبا غیرممکن است.

این فصل با پهن تر شدن ماشین های فرمول یک کار از قبل هم سخت تر می شود.

پیست باکو آذربایجان

مسیر باریک بین پیچ های 8 تا 11 پیست باکو

سبقت‌گیری در قسمت‌های سریع پیست و در پیچ‌های ۹۰ درجه ای ممکن است، یکی از قسمت‌هایی که به آن اشاره کردیم، مسیر بین پیچ های ۲۰ و ۱ می‌باشد که سریع بودنش سبقت‌گیری در پیچ ۱ را ممکن می‌سازد.

البته باید اشاره بکنیم که این مستقیمی ها چالشی برای تیم ها است، چون در پیست خیابانی شما به داونفورس زیادی نیاز دارید که مستقیمی های طولانی رسیدن به این داونفورس را سخت‌تر می‌کند، اینجاست که تیم‌ها باید تنظیمات درستی را بر روی ماشین‌های خودشان اعمال بکنند.

پیچ ۱۵ هم کمی به خاطر ترمزگیری چالش‌برانگیز است، دنیل کویات و کارلوس ساینز نیز همین مسئله را بیان کرده اند.

پیست باکو آذربایجان

پیچ 15 پیست باکو آذربایجان

پس از پیچ ۱۶ نیز وارد یک مسیر سرپایینی می‌شوید تا این گونه وارد مستقیمی اصلی بشوید.

برای آشنایی بیشتر با پیست می توانید ویدئوی زیر را تماشا کنید:
[videojs_video url=”http://hw15.asset.aparat.com/aparat-video/eb20c1a18be314a0a696da9df8a129b77432350-360p__57908.mp4″ width=”752″]

خوب بهتر است یک جمع بندی بکنیم، پیستی‌ خیابانی و تاریخی، هرمان تیلکه‌ای، دارای قسمت‌های سریع و پیچ های ۹۰درجه، باریک و زیبا که ترکیب سنت و مدرنیته است‌.

حال به نظرهای فرمول یکی ها پیرامون گرندپری و پیست آن می‌پردازیم:

اول از همه طراح پیست، هرمان تیلکه:

باکو قابل‌ مقایسه با پیست‌های دیگر نیست، یک مسیر خیابانی دارد که با مسیرهای مسابقه ای متفاوت است، از طرفی شبیه پیست های خیابانی دیگر نیست. این پیست تک است و سریع ترین پیست خیابانی فرمول یک است.

فرناندو آلونسو که سفیر مسابقه‌ی آذربایجان نیز می‌باشد:

خاص است، شما نمی‌توانید با پیست های دیگر مقایسه‌اش کنید. هم برای راننده‌ها و هم برای مردم دوست‌داشتنی خواهد بود.

اینجا شما شانس سبقت‌گیری دارید، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید، حداکثر سرعت در آن به چیزی حدود ۳۴۰ کیلومتر ‌بر ساعت می‌رسد، برای اولین بار در تاریخ یک پیست خیابانی به این سرعت می‌رسد. مسابقه نمایشی باورنکردنی خواهد شد.

فرناندو آلونسو سفیر مسابقه‌

جنسن باتن:

با توجه به چیزی که دیدم، پیست باکو باید فوق‌العاده جالب باشد، به خصوص قسمت‌هایی از پیست که مکان‌های تاریخی در آنجا قرار دارند. چیزهای جالبی از فرناندو درباره‌ی آن شنیده ام، قسمت‌هایی باریک و همچنین عریض‌تر دارد که سبقت‌گیری در آن ها ممکن است.

مستقیمی های بلند و طولانی آن در مصرف سوخت چالشی برای ما ایجاد می‌کند، پس باید هر چه سریع‌تر به تنظیمات مورد‌نظر خود برسیم.

رومن گروژان:

به کمک شبیه‌ساز با پیست باکو آشنا شده ام، با وجود اینکه شبیه‌ساز ها هر سال بهتر می‌شوند اما هنوز هم با واقعیت خیلی متفاوتند.

پیست با چیزی که به آن عادت داریم کمی متفاوت است. مستقیمی‌های بلند و پیچ‌های ۹۰ درجه‌ی زیادی که خیلی خمیده نیستند دارد.

فیلیپه ماسا:

من هنوز نمی‌دانم که این پیست بیشتر شبیه به موناکو است یا ترکیبی از موناکو و سنگاپور است، باید منتظر بمانیم تا بفهمیم. شنیده ام که مستقیمی‌های بلندی دارد که شاید برخلاف پیست‌های خیابانی دیگر فرصت سبقت‌گیری‌ را فراهم بکنند‌.

فرمول یک اروپایی 2017

سال گذشته در مسابقه ای آرام و بدون جذابیت آن چنانی نیکو روزبرگ برنده شد، سباستین فتل و سرجیو پرز هم به روی سکو رفتند. بیایید صادق باشیم، بردن فرمول یک به کشوری که سابقه ای در این ورزش نداشته است بسیار عجیب است، البته نه در دنیای امروز که جام جهانی فوتبال را به روسیه و قطر می برند.

فرمول یک باکو نتوانست همانند سنگاپور و ابوظبی رضایت بقیه را جلب کند و جایگاه این گرندپری به شدت در خطر است.

گرگ مافی رئیس لیبرتی مدیا در این باره می گوید:

ما باید به دنبال راهکار های جدید برای رونق بیشتر این ورزش باشیم. بردن مسابقات به تمام نقاط جهان هدف ماست اما برگزاری این مسابقات در باکو در دراز مدت کمک چندانی نمی کند.

کار ما پیدا کردن شرکای تجاری خوب است. سنگاپور و ابوظبی انتخاب های بسیار خوبی برای مسابقات بودند و مسابقات شبانه بسیار جذابی را در این دو شاهد بودیم. در مکزیک نیز همین موضوع صدق می کند اما بردن مسابقات در جایی که کمتر شناخته شده اشتباه است.

پس مدیران آذربایجانی می دانند که با پول نمی توانند تا ابد مدیران فرمول یک را راضی نگه دارند و قرارداد سه ساله ای که دارند را تمدید کنند، گرندپری آذربایجان باید جذابیتی داشته باشد تا جای پایش را محکم کند.

پس ما هم امیدواریم که مسابقه ی جذابی را ببینیم.

تصاویری مربوط به پیست باکو:

8 دیدگاه

 1. hamilton cfz

  6

  0

  بسیار زیبا و جالب

 2. mahmood

  2

  1

  sepas az babate moarefii, moafagh bashid.

 3. Ali n

  9

  0

  سرهنگ علیفر : “این پیست در شهر باکوی آذربایجان واقع شده است، نزدیک بلوار باکو قرار دارد و ‘دولاب امیر ‘ طراحی آن را برعهده داشته است.”
  :-):-):-):-):-):-);-);-);-);-)

 4. Erfan

  1

  2

  جالبه پارسال بيشترين پرچم طرفدارها نشان فراري به خودش داشت،به نسبت پيست ايمني هست اما باعث نميشه بدون هيجان باشه

 5. dr_f1

  3

  2

  پیست از لحاظ فیزیکی کاملا مناسب اتوموبیل فراری پس منتظر درخشش سب باشید البته لوییس نم بیکار نمیشینه

  • Aidin

   2

   0

   این پیست با این مستقیمیای بلند کاملا کاملا متناسب مرسدسه نه فراری

 6. Shayan

  2

  13

  لطفا وقتی میخواید کپی کنید یه نگاه رو متن بندازید
  2016 اول رو اصلاح کنید به 2017
  باتشکر از زحماتتون

  • رضا عظیم

   13

   1

   کپی نشده پست سال قبل هست که بروز شده، وقتی میخوایید نظر بدید بهتره یه بررسی کنید