فرمول یک ایران – سری مقالات مرور فصل ما با تیم مرسدس به پایان می رسد، تیمی که از آغاز دوران موتور های هایبریدی حرف اول و آخر را می زند، شاید امسال در زدن حرف اول جا ماند، اما حرف آخر را بسیار مقتدرانه زد! آن هم با کسب قهرمانی تیمی و راننده.

تیم مرسدس در حالی وارد سال 2017 شد که پدی لو و نیکو رزبرگ را از دست داد؛ و باید گفت که آنها با کسب تنها(!) 12 پیروزی، کمترین اقتدار را در دوران طلایی خود نشان دادند. خودروی W08 مرسدس با بیشترین فاصله محوری، رقابت بسیار نزدیکی با رقیب سرخ رنگ خود داشت که از داون فورس بالاتر و سازگاری بیشتر با تایر های نرم بهره می برد.

اما مرسدس پس از موناکو شروع به پوشش دادن ضعف های خود کرد، آنها با وجود بیشترین قدرت موتور، هنوز در دوام حرف اول را می زدند و به جز یک بار پایان زود هنگام والتری بوتاس در اسپانیا به علت مشکل پاوریونیت، دیگر هیچ گاه مسابقه ای را ناتمام رها نکردند.

با اینکه نمی توان با اطمینان گفت مرسدس امسال هم مانند سال های گذشته قدرتمند ترین خودرو را داشت، اما شکی نیست که آنها بهترین و کامل ترین تیم سال بودند.

 عملکرد تیم مرسدس در سال 2017
نمره9.5/10
رتبه1
امتیاز668
بهترین رتبه در مسابقهاول(همیلتون 9 x ، بوتاس 3 x)
بهترین رتبه در تعیین خطاول(همیلتون 11 x ، بوتاس 4 x)
تعداد سریعترین دور9(همیلتون 7 x ، بوتاس 2 x)
نتایج تعیین خط رانندگانهمیلتون 13-7 بوتاس
میانگین اختلاف نتایج تعیین خط رانندگان0.284 به نفع همیلتون
بیشترین اختلاف در تعیین خط2.279 در ایتالیا به نفع همیلتون
کمترین اختلاف در تعیین خط0.023 در بحرین به نفع بوتاس
نتایج مسابقه رانندگانهمیلتون 11-8 بوتاس

لوییس همیلتون:

لوییس همیلتون - گرندپری مکزیک 2017

لوییس همیلتون – گرندپری مکزیک 2017

لوییس همیلتون در حالی وارد دوران جدید موتور های هایبرید می شد که سال قبل، قهرمانی را با اختلاف اندکی به هم تیمی اش نیکو رزبرگ واگذار کرده بود و عطش مضاعفی برای کسب قهرمانی داشت.

در ابتدا او زیر سایه رقیب اصلی خود، سباستین فتل به سر می برد و نمایش های او در مسابقات روسیه و موناکو انتظارات را بر آورده نکرد. اما می توان گفت هر زمان که مرسدس سر حال بود، همیلتون هم دست نیافتنی نشان می داد. نمایش او در تعیین خط ها نظیر نداشت، و در مسابقاتی مانند سیلوراستون و مونزا مقتدرانه قهرمان شد.

درست پس از گرندپری ایتالیا بود که فتل و فراری شروع به از دست دادن امتیازات فراوان کردند و کسی که بیشترین استفاده را از این موضوع کرد، قطعاً همیلتون بود. او تا توانست امتیاز جمع آوری کرد و همیشه هم آرام و صبور نشان داد تا در نهایت پاداش احساساتی نشدن و صبرش را در مکزیک دریافت کند.

مهم ترین نکته مثبت: پیروزی مقتدرانه در مسابقه خانگی

مهم ترین نکته منفی: از دست دادن Q3 در موناکو

 عملکرد لوییس همیلتون در سال 2017
نمره9.5/10
رتبه1
امتیاز363
بهترین رتبه در مسابقهاول(9 x)
بهترین رتبه در تعیین خطاول(11 x)
میانگین رتبه در تعیین خط3.4
تعداد DNF0

والتری بوتاس:

والتری بوتاس - گرندپری ژاپن 2017

والتری بوتاس – گرندپری ژاپن 2017

بوتاس فصلی چالش برانگیز را آغاز کرد؛ او علاوه بر سازگاری با قوانین جدید، می بایست با تیم و افراد جدید هم آشنا می شد و در عین حال رقیبی به نام لوییس همیلتون هم تیمی اش بود.

اما او نمی خواست تسلیم شود. او تمام توانش را با W08 به نمایش گذاشت، در تعیین خط موناکو عملکرد قابل ملاحظه ای داشت و در روسیه و اتریش فتل را مغلوب کرد. اما، این واقعیت قابل کتمان کردن نیست که هر وقت مرسدس دم سازگاری می زد، همیلتون رام کننده بهتری بود تا بوتاس.

او تا نیم فصل همیلتون را به خوبی تعقیب کرد و پس از مجارستان تنها 19 امتیاز با او اختلاف داشت، اما این اختلاف در آستین به 87 امتیاز رسید! قطعاً اگر زمان به عقب بر می گشت، بوتاس هم در استارت پس از سیفتی کار بلژیک، مسابقه مالزی و استارت برزیل بهتر عمل می کرد، اما در کل نگوییم عالی، ولی خیلی خوب عمل کرد.

او یک سال دیگر با مرسدس قرارداد دارد و در این مدت باید ثابت کند راننده شماره 2 نیست و صندلی خود را حفظ کند.

مهم ترین نکته مثبت: برد مسابقه روسیه

مهم ترین نکته منفی: نمایش مالزی

 عملکرد والتری بوتاس در سال 2017
نمره8.5/10
رتبه3
امتیاز305
بهترین رتبه در مسابقهاول(3 x)
بهترین رتبه در تعیین خطاول(4 x)
میانگین رتبه در تعیین خط3.0
تعداد DNF1

2 دیدگاه

 1. akrh78

  0

  1

  می توان گفت هر زمان که مرسدس سر حال بود، همیلتون هم دست نیافتنی نشان می داد.

 2. Just Mercedes

  0

  0

  امسال هم منتظر غوغای مرسدس هستیم
  The best or nothing.