Register

هجده + دو =

A password will be e-mailed to you.

در اینجا می‌خواهیم به آنالیز کلی فن‌آوری ماشین‌های 2022 بپردازیم. در واقع بررسی تک تک این ماشین‌ها کمی ناشیانه است. چون بخشی از ماشین‌‎های هر تیمی مخفی شده است و در رندرهای نهایی و ارائه شده کامل نیستند و مخفی کاری زیادی در رونمایی‌ها وجود دارد. به همین دلیل نمی‌توان به صورت دقیق و با جزئیات بالا در مورد تک تک این ماشین‌ها صحبت کرد ولی می‌توان به بعضی از جزئیات دیده شده، اشاره کرد و مخاطبان را با آن‌ها آشنا نمود. معتبرترین تحلیل و بررسی در تست‌ها و اولین گرندپری‌های فصل شکل می‌گیرد و قابل اطمینان‌تر است. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

ماشین استون مارتین AMR22 و مکلارن MCL36

بدنه

بدنه ماشین‌های جدید شامل دو فلسفه کلی می‌شود. همانطور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، تیم‌ها از یک بدنه حجیم مثل استون مارتین  AMR22 یا یک بدنه باریک مثل مکلارن MCL36 استفاده می‌کنند. ولی نکته‌ای در این میان نهفته است. این نکته آن است که چرا این دو فلسفه محبوبیت دارد. البته باید به این نکته توجه کنیم که شبیه بودن هر دو فلسفه به شیشه نوشابه هدف اصلی تیم ها می‌باشد. یعنی در هر دو فلسفه چه حجیم و چه باریک، در انتها شما باید برای تامین هوای مورد نیاز دیفیوزر، به باریک شدن انتهای کاور اقدام نمایید.

فلسفه اول یعنی بدنه حجیم، به دلیل داشتن لوور (بازشوهای متعدد پشت سر هم بر روی کاور موتور) باعث ایجاد جریان هوای گرم موتور و رادیاتورها به بخش عقبی و المان‌های بال عقب و دیفیوزر می‌شود. این مساله باعث افزایش دانفورس در بخش‌های عقبی ماشین می‌گردد. همچینی خروجی انتهایی که اگزوز در آن  قرار دارد بسیار باریک است.

فلسفه دوم یعنی بدنه باریک، باعث ایجاد و شکل‌گیری بدنه به شیشه نوشابه می‌شود و بیشترین میزان هوای ممکن را به سمت دیفیوزر هدایت می‌کند. که در اینجا نیز باعث افزایش دانفورس در المان‌های عقبی ماشین بخصوص در بخش بالایی دیفیوزر می‌شود. اینجا تیمها می‌توانند انتهای خروجی بزرگتری داشته باشند و هوا گرم را به سمت المان های بالایی دیفیوزر هدایت کنند.

یعنی هر دو مساله به افزایش دانفورس می‌انجامد ولی تفاوت‌ها تنها به این نکته ختم نمی‌گردد. به همین دلیل باید بخش‌های دیگر را نیز بررسی کنیم.

ماشین استون مارتین AMR22

ماشین فراری F1-75

ماشین فراری F1-75

اتفاق دیگری که در ماشین‌ها به صورت عمده افتاده است. افزایش سطح ورودی رادیاتورها است که همین موضوع باعث شکل‌گیری یک سطح مناسب برای برقراری جریان به سمت دیفیوزر شود(همانطور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید). این اتفاق در تیم‌ها به دلیل نبود بارج بورد افتاده است که باعث به وجود آمدن روشی عاقلانه و حساب شده از طرف تیم‌ها شده است.

بال جلو

در اینجا نیز تیم‌ها روش‌های متفاوتی را در پیش گرفته‌اند. به طور کلی، روش اول استفاده از سه فلپ بال است. در روش دوم استفاده از چهار فلپ است، که فلپ چهارم یا به نوک ماشین متصل است و یا نیست.

بال جلو ماشین فراری F1-75

بال جلو ماشین فراری F1-75

بال جلو ماشین مکلارن MCL36

استفاده از فلپ چهارم باعث ایجاد جریان بهتر در زیر ماشین می‌شود و کنترل جریان‌های زیرین بال راحت‌تر است. در تصویر بالا، نوک فلب چهارم به سمت بالا رفته است تا جریان هوا را به سمت پایین هدایت کند.(فلش قرمز). برای کنترل توربولانس‌های سطح تایر و آسفالت، انتهای هر فلپ با ارتفاع نسبی از هم قرار گرفته‌اند که در سطوح مختلف جریان‌های یکسانی را ایجاد کنند.(فلش آبی) همچنین برای کنترل هوای بیرون تایر با استفاده از المان عمودی بال جلو( فلش سفیده) کنترل بیشتری در کانالیزه کردن هوای کثیف تایر ماشین خواهند داشت.

همچنین المان بالایی تایرها که به صورت یک شبهه مثلث است باعث کنترل هوای کثیف تایر در سطح مورد نظر می‌شود. فاصله تایر با بخش انتهایی داکت ترمز، باعث کنترل بهتر هوای تولید شده کثیف از طرف تایر می‌شود. که در ماشین فراری و مکلارن کاملا قابل مشاهده است.

بال جلو ماشین مرسدس W13

اتفاق دیگری که در تیم‌های دیگر نیز مثل مرسدس رخ داده است. عرض بیشتر المان‌های بال در قسمت خاصی از بال می‌باشد. در واقع تولید دانفورس در آن قسمت بیشتر است و تیم‌ها نسبت به استخراج آن اقدام کرده‌اند ولی در قسمت‌های دیگر بال این موضوع کمتر است و نیازی به عرض بیشتر نیست.

تنها تیمی که از ورودی هوای کوچک روی نوک دماغه استفاده کرده است، تیم فراری است. شکل این ورودی هوا مثلثی است.

همچنین بعضی از تیم‌ها از ارتفاع دهنده فلپ عقبی بال جلو مثل مرسدس استفاده نمی‌کنند. یعنی در اینجا نیازی به تنظیم فلپ در بال ندارند که کمی شبهه برانگیز است و می‌توان در نظر داشت که این بال جلو، بال اصلی ماشین نیست، یعنی چیزی را مخفی می‌کنند. یا اینکه به آن چیزی که نسبت به آن واقف هستند، کاملا اشراف دارند.

الکس آلبون ، ویلیامز

الکس آلبون ، ویلیامز

سیستم تعلیق ماشین

همه ماشین‌ها جز یکی از تیم‌ها تا الان از سیستم تعلیق PUSH-ROD در جلو و سیستم تعلیق PULL-ROD در عقب استفاده می‌کنند.  آن تیمی که خلاف جهت شنا کرده است، مکلارن می‌باشد. برای سیستم تعلیق جلو از PULL-ROD و برای عقب از PUSH-ROD استفاده کرده است.

PUSH-ROD یا سیستم تعلیق فشاری از سال‌های اول دوران هیبرید شروع شد و بین تیم‌ها گسترش یافت. سیستم تعلیق به صورت فشاری با استفاده از ترکیب یک فنر و یک سیستم هیدرولیکی کوچک که معمولا شامل چند سیلندر هیدرولیکی است، برای جذب نیرو برخورد لاستیک با موانع پیست کاربرد دارد. این سیستم معمولا در جلوی خودرو استفاده می‌شود و ماشین‌ها از سال 2014 از این روش بهره برده‌اند و بر روی این سیستم بسیار نوآوری و بروزرسانی صورت گرفته است. جز فراری که در سال 2014 و 2015 از روش PULL-ROD برای سیستم تعلیق جلو استفاده کرد. در حال حاضر اقدام عجیب مکلارن در تغییر سیستم تعلیق جلو به PULL-ROD است.

PULL-ROD یا سیستم تعلیق کششی که از سال‌های ابتدایی دوران هیبرید برای سیستم تعلیق عقب استفاده می‌شود. سیستم تعلیق کششی به صورت یک سیستم کامل که متشکل از دو سیندر هیدرولیکی در ترکیب با دو فنر فلزی، کار کنترل فشار های ناشی از موانع پیست را برعهده دارد. هر تیم روش مخصوص خود را برای آرایش این دو سیلندر و فنر دارد ولی در حالت کلی بروز رسانی‌های زیادی اتفاق افتاده است و تیم‌ها تاکنون از این روش برای سیستم تعلیق عقب استفاده می‌کنند. ولی تیم مکلارن در اقدامی دوباره عجیب سیستم تعلیق عقب را نیز به PUSH-ROD تغییر داده است.

ردبول RB18

ردبول RB18

داستان تغییر سیستم تعلیق جلو و عقب مکلارن، به آرایش بهتر و آیرودینامیکی مناسب سیستم تعلیق جلو و عقب کمک می‌کند. بهترین آرایش سیستم تعلیق جلو از نظر آیرودینامیکی، متعلق به مرسدس است. باید دید این آرایش از نظر عملکرد مکانیکی نیز مورد پسند راننده‌ها قرار می‌گیرد و کاربرد خود را نشان می‌دهد! ولی همانطور که سال پیش گفتیم در سیستم‌های تعلیق، برتری نسبی با ردبول است. دلیل این موضوع ارتقا زود هنگام ردبول در سال‌های گذشته و آزمودن روش‌های مطلوب از طرف این تیم بوده است که باعث می‌شود از نظر عملکرد بهتر از دیگر تیم‌ها باشد.

تونل ونتوری ماشین فراری F1-75

تونل ونتوری ماشین فراری F1-75

تونل ونتوری

تونل جدیدی که طبق مقررات به ماشین‌های امسال اضافه شده است ونتوری نام دارد. کاربرد این تونل هدایت هوا از زیر ماشین با سرعت بالا که باعث مکش بالا می‌شود و در نتیجه ماشین را به آسفالت می‌چسباند. همچنین کار آن انتقال هوای تمیز به  دیفیوزر است. همان طور که می‌دانید بارج بورد نیز پس از استفاده طولانی مدت در فرمول یک، در نتیجه تغییر و تحولات جدید این رقابت‌ها، حذف شده است. ولی یک المان از آن هنوز باقی است که در تصویر بالا با رنگ آبی بر روی ماشین فراری F1-75 مشاهده می‌کنید. این یک Vane یا صفحه هدایت جریان است.

البته دیگر تیم‌ها هم از این المان به روش‌ها و اندازه‌های مختلف استفاده کرده‌اند. ولی نکته اصلی ندیدن جزئیات زیاد از نحوه قرار‌گیری المان‌های ورودی تونل ونتوری می‌باشد. در بین تمامی تیم‌ها فقط مرسدس است که جزئیاتی را به ما نشان می‌دهد.

تونل ونتوری ماشین مرسدس W13

در تصویر بالا ما دو فلش مشاهده می‌کنیم. فلش آبی سطح بیرونی و بارج بورد مانند تونل است که در حداکثر میزان خود مشاهده می‌شود. دلیل استفاده حداکثری از این قسمت به دلیل هدایت و کنترل هوای مورد نظر جهت جلوگیری از ورود هوای آشفته تایرها به قسمت کف ماشین و تونل ونتوری می‌باشد. فلش قرمز، سطح بالایی تونل را نشان می‌دهد که چگونه تیم مرسدس هوا را از کنار و زیر ورودی‌های رادیاتورها به سمت دیفیوزر و کف ماشین هدایت می‌کند. همچنین ما حداکثر میزان تعداد VANES یا صفحه های هدایت کننده جریان تونل ونتوری را مشاهده می‌کنیم. این میزان 4 عدد است. علت استفاده از این صفحه‌های هدایت کننده به دلیل هدایت هوا در شدت(سرعت) جریان‌های مختلف برای کنترل بهتر و به حداکثر رساندن چسبندگی و کارکرد ایده‌آل‌تر دیفیوزر می‌باشد.

هالو ماشین مکلارن MCL36

هالو و باله‌های هدایت کننده

Halo یک قسمت حیاتی از هر ماشین فرمول یک است. این وسیله در چندین و چند برخورد جان بسیاری از راننده‌های حال حاضر را نجات داده است. ولی غیر از کاربرد ایمنی آن، کاربرد آیرودینامیکی نیز دارد. تیم‌های مختلف از جمله فراری و مکلارن از باله‌های هدایت کننده جهت تنظیم و هدایت جریان‌های هوا برای مقاصد خاص استفاده می‌کنند.(فلش آبی) همچنین برای کنترل بیشتر، تیم‌ها از اتصال‌دهنده‌های آینه به بدنه کاکپبت و بالای ورودی هوای رادیاتورها، جهت ایجاد و هدایت جریان هوا استفاده می‌کنند.(فلش قرمز) در نهایت برای تامین هوای بیشتر برای استفاده دیفیوزر و همچنین کنترل جریان‌های هوا برای کنترل آشفتگی‌های تایر عقب از آن بهره می‌برند.

کاور موتور ماشین فراری F1-75

کاور موتور و ورودی‌های رادیاتور

عجیب‌ترین فلسفه ماشین‌های فرمول یک مربوط به تیم فراری است. تصویر بالا شکل کمانی بدنه و همچنین حفره جالب این قسمت را نشان می‌دهد. ولی چرا فراری به این سمت رفته است.

کاور موتور ماشین فراری F1-75

کاور موتور ماشین فراری F1-75

کاور موتور ماشین فراری F1-75

کاور موتور ماشین فراری F1-75

همانطور که در تصاویر بالا می‌بینید، تیم فراری با خالی کردن این بخش سبز رنگ که با کمک پکیج جمع و جور خود به وجود آورده است، باعث ایجاد یک جبهه هوایی برای ارسال هوای گرم موتور و رادیاتورها به سمت بال و المان‌های بالایی دیفیوزر است. دو دایره سبز رنگ تصویر بالا مکان شروع و پایان این قسمت را نشان می‌دهد و مساحت برداشته شده را با رنگ سبز مشاهده می‌کنیم.

انتهای این قسمت سبز رنگ یک سطح رو به بالا وجود دارد که باعث ایجاد دانفورس از این هوای گرم می‌شود و هوا را نیز با سمت بالا و بال عقب هدایت می‌کند. شکل مارپیچی این بازشو‌های متعدد پشت سر هم بر روی کاور موتور، به هدایت و ایجاد جریان‌های مارپیچی، جهت افزایش دانفورس در المان‌های دیفیوزر و بال عقب کمک می‌کند. این تنها نکته عجیب ماشین فراری نیست، بلکه نسبت به دیگر تیم‌ها، ورودی‌های رادیاتور این تیم عریض‌تر است و کاملا فضای بیشتری را اشغال می‌کند. ولی در تیم‌های دیگر عرض ورودی های هوا کمتر است.

ورودی هوای ماشین آلفاتائوری AT03

البته باید عنوان کرد، تغییر اصلی امسال در ارتفاع گرفتن ورودی‌های رادیاتورها است، که به بیشترین میزان خود طی سالیان اخیر رسیده است. این مساله به صورت عمده جهت راحت‌تر رساندن هوای تمیز به سمت عقب و دیفوزر می‌باشد. که کارکرد دیفیوزر را افزایش می‌دهد. در تصویر بالا که از ماشین AT03 آلفاتائوری می‌بینیم این مساله کاملا قابل مشاهده است.

کاور موتور ماشین مرسدس W13

در ماشین مرسدس کمی تفاوت وجود دارد و آرایش ورودی‌های رادیاتورها و کوچک‌تر شدن پکیج موتور باعث به وجود آمدن یک سطح یک‌دست برای هدایت هوا شده است. ابتدا از روی ورودی هوا رادیاتورها، جریان هوا به سمت پایین حرکت می‌کند که به حالت S  انگلیسی باز شده، در می‌آید. سپس هوا بدون مشکل و توربولانس اضافی همراه با هوای زیر و کنار به سمت دیفیوزر هدایت می‌شود. تنها مورد عجیب کم حجم بودن انتهای کاور در جایگاه قرارگیری اگزوز است. این مورد در پیست‌های گرم حتما تغییر خواهد کرد. به دلیل اینکه تیم‌هایی که از بدنه باریک‌تر و کاور جمع و جورتر استفاده می‌کنند، حق استفاده از بازشو بر روی کاور را طبق مقررات ندارند. بلکه می‌تواند انتهای کاور موتور بزرگتر و حجیم‌تر باشد.(نظیر مکلارن)

کف ماشین مرسدس W13

کف ماشین

تا اینجای معرفی‌ها و رونمایی‌ها، کمتر تیمی را دیده‌ایم که نشان از تغییرات عمده نسبت به قوانین داشته باشد. تنها فراری و مرسدس بوده‌اند که گونه خاصی از کف را معرفی کرده‌اند. فراری با استفاده از یک المان اتصالی که حالتی بال شکل دارد و مرسدس که همان کف موج‌دار سال گذشته را استفاده کرده است. دلیل این موضوع ایجاد جریان هوای مارپیچی جهت افزایش دانفورس در المان‌های عقبی ماشین می‌باشد. تیم‌های دیگر چندان ویژگی‌های مشخصی از این قسمت رونمایی نکرده‌اند و یکی از مکان‌هایی است که برای آگاهی بیشتر باید منتظر تست‌های اول فصل باشیم.

سیستم تعلیق عقب ماشین فراری F1-75

سیستم تعلیق عقب ماشین فراری F1-75

سیستم تعلیق عقب

بین سه تیم برتر، فراری تنها تیمی هست که به تازگی نسبت به تغییرات سیستم تعلیق عقب دست زده است. سال پیش ردبول و مرسدس این کار را انجام دادند و امسال به بروزرسانی آن اقدام کرده‌اند. قسمت سبز روشن همان PULL-ROD است و قسمت سبز تیره که بالاتر قرار دارد دوشاخ بالایی سیستم تعلیق است. قسمت بنفش رنگ مربوط به شفت انتقال نیرو می‌باشد و قسمت آبی رنگ لگ پایینی سیستم تعلیق است که به جداره گیربکس متصل شده است.

ماشین مرسدس W13

بال عقب

در بین تمامی رونمایی‌ها فقط دو تیم فراری و مرسدس از دی آر اس رونمایی کرده‌اند و جای این المان بر روی بال در رونمایی دیگر تیم‌ها نبوده است و یا مخفی شده است. همچنین تفاوت بین تیم‌ها در نحوه شکل و خمش بال عقب متفاوت است. مرسدس از یک شکل W مانند استفاده کرده است ولی فراری از یک بال V شکل قاشقی استفاده نمود. همچنین در شکل باله‌های عمودی بال نیز، تیم‌ها روش‌های دیگری نیز اتخاذ کرده‌اند. مثلا بعضی تیم‌ها لبه‌های مستقیم‌تر و یا کمانی استفاده کرده‌اند و یا از بازشوهایی بر روی دیواره بال‌ها بهره برده‌اند. همچنین امسال از دو المان دو فلپی که در پایین بال‌ها در جلوی اگزوز استفاده می‌شود. این المان جزو دیفیوزر محسوب می‌گردد.

بال عقب ماشین فراری F1-75

تقریبا به تمامی قسمت‌های مهم اشاره کردیم ولی متاسفانه تنها بخشی که هیچ اطلاعاتی را نمی‌بینیم، دیفیوزر است. به همین دلیل اینجا به انتهای مطلب این مقاله می‌رسیم.

ممنون که با ما همراه بودید، در ادامه مقالات بیشتری در مورد بخش فنی و تحلیلی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

71 دیدگاه

 1. mrz_ir

  15

  3

  ممنون ، واقعا مقاله خوبی بود و تا حد مناسبی توصیف کرده بودید
  منتظر مقاله های بعدی و کاملتر هستیم.

   • armin

    5

    1

    به به
    عجب مقاله با حالي
    كيف كردم
    ممنون🙏

 2. Taha.mahdiloo

  8

  1

  با تشکر ویژه از آقای رحمت
  واقعا چنین تحلیل زیبایی از ماشین ها در نزدیکی تست های پیش فصل جای خالی داشت که نویسنده محترم جای اون رو پُر کردند.

  امیدوارم بازهم مقاله های زیبایی ، مثل این مقاله رو آقای رحمت تدوین نمایند.

  با تشکر از زحمات جنابعالی

  • بهادر رحمت

   7

   2

   ممنون از شما. ارائه یک مقاله کامل در این مقطه زمانی چندان ممکن نبود ولی سعی شد تقریبا تمامی مسائل منعکس شود.

 3. Siamak

  10

  1

  جناب آقای رحمت ، دستتون درد نکنه . درمقطع زمانی معرفی ماشینهای جدید تیمها ، تهیه و انتشار این اطلاعات بسیار ضروری و بجا بود . سپاس .

  • بهادر رحمت

   8

   2

   ممنون از شما. مقالات دیگری در زمینه تحلیلی و فنی تا شروع مسابقات خدمت شما ارائه خواهد شد. که به درک مناسب دوستان از سیر تحول و همچنین فرآیند های کنونی بیشتر آشنا شوند.
   این نکته رو خدمت شما عنوان کنم که یکی در میان سعی می کنیم مقالات تحلیلی و فنی برای شما ارائه کنیم.

   • Taha.mahdiloo

    9

    1

    واقعا خیلی عالی هست این کار
    این قول شما برای ما واقعا امیدوارکننده هست.
    به امید تحقق این قول ….

 4. AmirFrog 33[1]

  10

  1

  دستتون درد نکنه👏، آخر مطلب هم اشاره کردین که هیچ اطلاعاتی از دیفیوزر نیست، تو یکی از ویدیو هایی که ماشین فراری داشت از گاراژ میومد بیرون فیلمبردار تمام تلاشش رو می‌کرد تا عقب ماشین معلوم نشه

 5. mrz_ir

  9

  8

  لایک و دیسلایک اینجا خیلی مسموم شده
  اهمیتی نداره چه کامنتی باشه
  فقط طرف دیس میده و میره 😐
  الان همه هفت کامنت بالا یدونه دیسلایک خورده ، حتی پاسخ های نویسنده!

  • mmd CL16

   1

   1

   طبیعیه
   من حتی شوخی هم میکنم دیسلایک میگیرم چون یسری افراد بقول خودمون فشاری اینجان

 6. Siamak

  8

  6

  mrz-ir عزیز .
  این روال سابقه تاریخی داره ! یه بنده خدائی هست که اغلب وقتی به اینجا سرمیزنه ، صرفنظر از محتوای کامنتها از دم و بصورت فله ای همه رو به یک دیسلایک مهمون میکنه ! خیلی باحاله …!! شماهم به اینکارش توجهی نکنید . اگر قراره اینطوری خودشو تخلیه روحی بکنه و احساس رضایت کنه ، شما هم ازش راضی باشید :((

  • mrz_ir

   6

   7

   من وقتی یه حرفی که میزنم لایک و دیسلایکشو بررسی میکنم که ببینم چه حرفی خریدار داره و چه ری اکشنی میگیرم.
   اما وقتی برای نظرم که فقط یه تشکر ساده بوده دیسلایک میگیرم مغزم نمیتونه تحلیل کنه 😐
   ممنون که موضوع رو روشن کردید برام.

   • milad

    12

    1

    سخت نگیر منطقی پشت بیشتر این دیسلایکها نیست.همین کامنت هم الان دیس میزنه.اگر دیس زد مطمئن باش طرف با خودش هم مشکل داره.در کل با توجه به امار سایت بیشتر روی ریت تمرکز کن.یعنی یکی دوتا لایک و دیسلایک نشان دهنده کلیت نگرش نسبت به کامنت شما نیست.

   • mmd CL16

    1

    1

    شما کامنت بذار اصلا بنویس سلام
    دیسکلایک میگیری (:

 7. EnzO

  9

  1

  خدا قوت

  عالی بید

 8. Parsa911

  10

  1

  بسیار عالی بود فقط یک سوال برای من هست اینکه اون مثلثی که مثل کاور برای چرخ جلو اضافه شده تو یکی از عکسا ماشین ولیامز دیدم یک شکاف (بازشو) مثل کاور فراری داره این کار چقدر تاثیر داره؟

  • بهادر رحمت

   9

   1

   ممنون از شما. بله تقریبا این بازشو در دیگر تیم ها موجود است. بحث کنترل آشفتگی تایر هست که وقتی به سمت عقب حرکت می کنه. بشه از نظر ارتفاعی هم این توربولانس رو کنترل کرد تا وارد جریانات هوایی که شما خلق و ایجاد کردید نشه. یعنی وقتی شما در جریان هوایی که خودتون ایجاد کردید، آشفتگی بوجود بیاورید، این عمل باعث ازبین رفتن تاثیرات مختلف بر روی ماشین شما، مثل کاهش و یا افزایش درگ می شود. که شما اصلا نمی خواهید در این بخش ها مشکلی بوجود آورید چون کنترلی بر روی میزان پدیدهد ایجاد شده ندارید. به همین دلیل تیم ها هر بخشی که کمک به کنترل بهتر جریانات آشفته بخش های مختلف ماشین کند، استفاده حداکثری خود را انجام می دهند.

   • Parsa911

    4

    2

    مرسی از توضیح که دادید. بله تو فیلم لویس دیدم مرسدس هم اینکار کرده

 9. milad

  6

  5

  ممنون جناب رحمت بابت مقاله خوب شما.و اما همانطور که گفتین در انتهای مقاله و با توجه به مطالبی که تا الان منتشر شده به نظر می رسه مهمترین بخش ماشین های ۲۰۲۲ قسمت دیفیوزر است.هر تیمی که بتونه بیشترین بهره رو در قوانین جدید از این قسمت ببره دست بالاتر رو داره.فقط و فقط امیدوارم یک براون جی پی دیگه متولد نشه که با کمک یک نو آوری به تنهایی در پیست برای خودش دور بزنه.

  • بهادر رحمت

   8

   1

   ممنون از شما. باید نشست و دید که طی دو تست پیش فصل در بارسلونا و بحرین و بعد از آن شروع دو سه گرندپری اول فصل، جایگاهها و فاصله ها به چه میزان خواهد بود. ولی پیش بینی که بسیاری به صورت ابتدایی نظیر مدیران تیم ها داشتند، مسابقات نزدیکی رو پیش بینی کرده اند. البته عنوان شده که در که پیچ های سرعت بالا شاید رقابت کمی ناممکن باشه ولی نزدیک خواهد بود.

 10. ali..Ferrari

  6

  0

  به تازگی با توتو ولف مصاحبه ای در مورد خودروهای ۲۰۲۲ شد.در یکی از قسمتهای این مصاحبه در مورد فراری از توتو ولف سوال پرسیده شد که من به عنوان یه فراری فن،نمیتونم از لذتی که از جواب ولف بردم رو بازگو نکنم.توتو ولف نشون داد چقدر حرفه ای،انسان محترم و با اخلاقیه.
  حالا اگه بخاطر رقابت یا هر دلیلی قبلا صحبت هایی ضد فراری کرده،دلیل نمیشه این نوع احترام گذاشتن اون رو نادیده گرفت چون توی روزهای رقابت،یه مدیر باید همه جوره از تیمش حمایت کنه اما مهم زمانی هست که یک نفر فاقد از رقابت،نظرشو ایراز میکنه.در پایین این قسمت از مصاحبه رو بازگو میکنم.

  • Siamak

   2

   1

   منتظریم FERRARI LOVER عزیز.

   • ali..Ferrari

    2

    0

    دوست عزیزم جناب SIAMAK
    دیروز یه مطلب از توتو ولف تو مصاحبه اخیرش دیدم که خیلی به عنوان فراری فن ازش لذت بردم اما مورد تایید قرار نگرفت.
    من سه برابر بیشتر از مطالبی که دیدید تا حالا نوشتم که بنظر خودم انصافا جالب بودن ولی خب تایید نشدن اکثرشون.

   • Siamak

    2

    0

    باعث تاسف !
    جای تعجب داره که برخی کامنتهای توهین آمیز و تنش زا اجازه انتشار میگیرند ، ولی نظرات شما که عموما از نظر رعایت موازین سایت سالم و بدون اشکاله ، نه !
    فکر میکنم موقعش باشه که در هوش مصنوعی بکار گرفته شده در سیستم فیلترینگ سایت بازنگری بشه . یا حداقل عزیزان متولی سایت تعداد دفعات مراجعه ، ملاحظه و تائید و رد کامنتهای منتظر در پروسه تائید رو افزایش بدن .

 11. ali..Ferrari

  1

  0

  پیشنویسم در مورد مصاحبه توتو ولف تایید نشده بدون اون نمیشه خود مصاحبه رو نوشت.
  لطفا یه بازنگری در سیستم فیلترینگتون داشته باشید.کلمات عادی و تحسین از یه شخصیت باید فیلتر بشه

 12. Amir5

  6

  2

  ممنون جناب رحمت مقاله خیلی خوبی بود ومفید ممنون

 13. Amir-80

  6

  5

  سپاس از جناب آقای رحمت عزیز .
  امیدوارم دیگه سر این پست بین ما و ردبول فنا دعوا نشه.

 14. TRANS AM

  3

  7

  تشکر از مقاله خوب آقای رحمت بسیار عالی بود ولی هنگام صحبت در مورد منطقه کوکاکولا استفاده از واژه شیشه نوشابه قدری سطح کیفی مقاله زیبای شما را کاهش میدهد .
  با تشکر دوباره

  • بهادر رحمت

   12

   0

   ممنون از شما. اصطلاح مورد نظر به انگلیسی هست Cockbottle. یعنی شیشه نوشابه نه کوکاکولا. در کل یعنی شبیه به شیشه نوشابه و سطح کیفی مقاله بعید می دونم پایین اومده باشه 🙂

 15. Ham

  6

  1

  تست بحرین و بارسلونا کی شروع می شه ؟

  • بهادر رحمت

   10

   0

   23-25 فوریه تست بارسلونا. 10-12 مارچ تست بحرین.

   • Ham

    3

    1

    می شه تاریخ رو به شمسی بنویسید ؟

   • Ham

    1

    0

    می شه بگید ساعت چند و توی کدوم سایت پخش می شود؟

   • Ham

    1

    0

    می شه کامنتم رو تایید کنید

   • Ham

    1

    0

    می شه بگید ساعت چنده و توی کدوم سایت پخش می شه ؟

 16. Mr.zzh138

  1

  0

  ممنون از آقای رحمت بابت وقتی که گذاشتید. واقعا مقاله خوبی بود. فقط ای کاش به صورت ویدیویی هم درست می کردید.

 17. 44matin

  3

  6

  الفارمئو و الپین که ماشین رونمایی نکردن یعنی به تست نمی رسن

  • Ryaw

   9

   1

   آلپین امشب رونمایی میکنه
   آلفا هم ماشینش آمادس،27فوریه صرفا تاریخ رونمایی لیوریه
   بنابراین تو تست از لیوری اصلی استفاده نمیکنه،بقیه رو نمیدونم

  • Parsa911

   4

   2

   الفا ماشین برای تست 100 کیلومتری بیرون اورد ولی با رنگ امیزی کاملا مخفیانه کاری که چیز زیادی مشخص نشه و عکسا از فاصله دور بود

 18. LH44

  4

  1

  خیلی ممنون آقای رحمت
  نظر خاصی روی ماشین ردبول( همون عکس های بی کیفیتی که در پیست از ماشین گرفته شده) نمیشه داد؟ اتفاق خاصی در طراحیشون افتاده؟

  • Max33vr46

   7

   2

   هیچی فقط تو یک عکسی که لو رفته بود کاملا مشخصه که ردبول هم مثل مک‌لارن برای تعلیق جلوش از سیستم پول رود استفاده کرده که باید دید چه ایده ای تو ذهن نیوی و مهندسایه ردبوله ولی مطمعنم ردبول با این همه مخفی کاری یا خیلی قوی ظاهر خواهد شد یا خیلی گند خواهند زد

  • بهادر رحمت

   1

   2

   ممنون از شما. متاسفانه خیلی محدود هست و در مورد ردبول نکاتی که هم دراومده چندان زیاد نیست. عرض کردم در مقاله تا دو تست اول فصل و دو سه گرندپری فصل باید صبر کرد. هنوز نمیشه گمانه زنی کرد و نکته خاصی گفت.

 19. Amin

  2

  12

  كاش مرسدس خراب کنه اون راسل زشت منظر فشار بخوره

  • Morteza_1

   6

   2

   حالا چرا زشت منظر؟ به اون خوشگلی!
   چرا فشار؟

  • Siamak

   6

   4

   زشت منظر !!؟؟…
   اتفاقا راسل دربین رانندگان گرید قشنگترین چهره مردانه رو داره !
   ایکاش بعد از ایجاد اکانت ، اولین کامنتتونو با مطلب معقولتر و مقبولتری شروع میکردید .

   • Amin

    1

    2

    آه از اين زشتان

   • Amin

    1

    2

    فک کنم سه پیش اکانت ساختم

  • Parsa911

   2

   1

   از بیو که گذاشتید مشخصه لازم نیست هیچ جوابی بدیم

   • Amin

    1

    2

    برادر چرا قضاوت بی مورد میکنی از فرصت سود بجو و با عالمان به سخن بنشین

  • mmd CL16

   5

   3

   داش مث اینکه ت داری الآن فشار میخوری الآن مشکلت با راسل چیه؟
   چون ۲۰۲۰ راننده مورد علاقت نمیتونست ازش رد شه فشار میخوری؟
   بابا جدی آبروی فتل فنا رو نبرین من خیلی فتل فنای اینجا رو دوست دارم خیلی منطقین گند نزن تو آمار ک:/

 20. TRANS AM

  5

  0

  کارشناس بسیار خوبی هستید و در آینده مترجم بسیار خوبی خواهید شد

 21. mrz_ir

  2

  1

  ای کاش عکس واقعی هاس یکم زودتر میومد که یجایی داخل این مطلب پیدا میکرد

  فکر کنم سیستمی که باهاش رندر گرفتن خراب بوده که همچین رندری دادن بیرون و اینقدر با ماشین اصلی فرق میکرد 😅.

  هاس یه حرکتی زد که ادم بگه کار ردبولو کرده بود سنگینتر بود 😐
  اما چیزی که خیلی جلب توجه میکرد یسری شباهت هاش با فراری مقل بال تخت جلوش

  • Amin-sdg

   4

   1

   دقیقا:)
   اتفاقا به نظرم اومد که به جز بال جلوش، ساید پاد و کاور موتورش هم شبیه فراری هست و اون انحنا رو داره(البته نه به اون شدت)

 22. ali..Ferrari

  7

  1

  آقای رحمت که ظاهرا غیر از پیام تشکر بخاطر مطلبشون کامنت دیگه ای رو تایید نمیکنن.از جمله کامنتی که امروز صبح گذاشتن و الان که حدود هشت شب هست تایید نشده.

 23. ali..Ferrari

  6

  1

  فقط خدارو شکر یه پیش مقاله قبل از مطلبی که میخاستم ترجمه کنم نوشتم و وقتی تایید زحمت ترجمه متن اصلی از دوشم برداشته شد.
  نمیدونم دو یا سه نفر از کسایی که در این سایت مسئولیت دارن و معمولا از تایید نکردن کامنتها لذت میبرن،خودشون خوششون میاد کامنتشون بدون هیچ دلیلی و هیچ نقض قوانینی ،مورد تایید قرار نگیره؟

 24. ایرن

  5

  1

  راستی، مکلارن هم خودرویی که توی پیست آورده بال جلویی تقریبا شبیه فراری داشت.
  هاس هم که یجورایی کپی غیر برابر با اصل از فراری رو ساخته.
  پس فراری تنها تیمی نبوده که چنین بال جلویی استفاده کرده

  • Monster

   1

   2

   خب نوبت الپین رسید یه لیوری نچندان دلچسب با اون رنگ صورتی تو ذوق زن.
   بازم صورتی یک دستش از اون ابی و صورتیع بهتره

   • mrz_ir

    1

    2

    فعلا تنها چیزی که دربارش میشه گفت اینه که واقعا زشته (این bwt نمیخواد اسپانسر جای دیگه ای بشه ؟)
    و در نگاه اولیه : مشابه فراری بال جلو تخت و ورودی هوای کشیده به همراه خروجی کوسه ای هوای گرم اونم دو ردیف ! و بر خلاف استون اطراف اگزوز بسته نیست و انتهای کاور موتور هم هوا خارج میشه . یکی نیست بگه مگه چقدر هوا وارد میشه که اینهمه سوراخ داره برای خروج ؟!!! 😂(این جمله شوخیه و هیچگونه ارزش فنی نداره!)
    و به شکل عجیبی بال عقب تخت!

   • Parsa911

    1

    2

    حالا این هیچی دو مسابقه اول که کامل صورتی بگو

 25. Fahrenheit

  2

  2

  یه عکس از مرسدس اومد تو پیست بارونی
  اگه دوستان دیده باشند تغییر وضعیت هوای کثیف نسبت به سالهای گذشته کاملا مشهود و قابل دیدن بود

 26. Morteza_1

  1

  1

  پیرهن صورتی دل منو بردی😂😂😂
  دیدن آلونسو در آلپین صورتی یکم پارادوکسه
  تو سن ۴۰ باید تو ماشین صورتی مسابقه بده
  بازم خوبه دو مسابقه اوله بازم
  ولی جدا از این حرفا
  جدا دوست دارم ببینم آلپین فصل بعد میتونه جزو تیم های بالا باشه یا نه همون میدفیلد میمونه
  غیر از سه تیم ردبول و مرسدس و فراری
  دوست دارم استون و آلپین هم ماشین رقابتی داشته باشن تا دوباره بشه وتل و الونسو رو جلو دید
  کلا اگه تیم ها فصل بعد به هم نزدیک شده باشن که وتل و الونسو هم روی سکو داشته باشیم خیلی باحال میشه

 27. Ham

  2

  0

  می شه بگید تست ساعت چند و توی کدوم سایت پخش می شود؟