فرمول یک ایرانچارلز لکلرک در طول رقابت فرمول یک باکو 2021 مجبور شد برای رد کردن سنگ ریزه و خرده های پیست از ریسینگ لاین خارج شود و از آنجا به بعد بود که رقابت لکلرک خراب شد.

راننده فراری تا به اینجای کار دو بار پشت سر هم در تعیین خط جایگاه اول را به دست آورده است اما در دور های آغازین مسابقه چندین جایگاه از دست داد. با وجود اینکه لکلرک گفت سنگریزه ها علت از دست رفتن جایگاهش نبود، اما رد کردن آنها و جلوگیری از پنچر شدن، باعث از نزدیک شدن رقبا شد:

این خوب نبود. من هیچ ایده ای ندارم که آن خرده ها چه بودند.

من احساس کردم پیست در پیچ 15 چسبندگی ندارد و پس از آن هم خرده های چیزی روی پیست من را سوپرایز کرد و مجبور شدم از پیست خارج شوم و برای جلوگیری از جریمه شدن مجبور شدم سرعتم را کم کنم.

این کمی ناراحت کننده است اما علت تمام شدن رقابت در جایگاه چهارم نبود.

لکلرک در تمام طول رقابت توانست فاصله خودش را با ردبول و مرسدس حفظ کند اما در هر صورت او انتظار پیروزی در این رقابت را نداشت. به جای پیروزی او امیدوار بود که بتواند راننده استون مارتین، سباستین فتل را به چالش بکشد:

من واقعا از بخش آخر رقابت لذت بردم. بخش اول خیلی خوب نبود.

بهتر است بگوییم همان طور که انتظار داشتیم؛ این برای ما نا امیدکننده نبود. ما میدانستیم که ردبول و مرسدس در دور های بیشتر، سرعت بیشتری از ما دارند.

به همین دلیل من نمیخواستیم خیلی با آنها رقابت کنم و سعی کردم روی مسابقه خودم تمرکز کنم. اما فکر میکنم دو سوپرایز بزرگ امروز ماشین های استون مارتین بودند که سرعت خیلی بالایی داشتند.

این موضوع را باید بیشتر بررسی کنیم چراکه آنها امروز کار درستی انجام دادند.

در دورهای پایانی رقابت شانس رسیدن به سکو برای لکلرک فراهم شد و او در آستانه سبقت گرفتن از پیر گسلی بود اما راننده آلفا تائوری از این اتفاق جلوگیری کرد.

برخی از موضوع را مطرح کردند که لکلرک باید بیشتر صبر می‌کرد و دیرتر به گسلی حمله می‌کرد که البته لکلرک این را رد کرد:

خیر من یک فضای خالی دیدم و سعی کردم سبقت بگیرم اما در نهایت نتوانستم این کار را بکنم. من نمیخواستم خیلی ریسک کنم هرچند که در دورهای پایانی خیلی ریسک کردم.

همان طور که اول مسابقه گفتم، ما نباید فراموش کنیم رقابت اصلی با مک‌لارن است و در نهایت امتیاز های زیادی را کسب کردیم و جلوتر بودیم. من فرصت ها را دیدم و برایشان تلاش کردم اما نشد. اما شرایط به این گونه است و فکر میکنم من عملکرد خوبی داشتم.

‌‌امروز بهترین روز کارلوس ساینز نبود

هم تیمی چارلز لکلرک، کارلوس ساینز امروز اصلا رقابت خوبی نداشت و در حالی که می‌توانست چندین امتیاز مهم را برای تیم فراری کسب کند، در ترمزگیری به مشکل خورد و از پیست خارج شد.

اما در نهایت او بازگشت خوبی داشت و رقابت را در جایگاه هشتم به پایان رساند. اما در تمام طول رقابت با لاستیک های سرد دست و پنجه نرم کرد و به ترمز های فراری اعتراض داشت:

امروز بهترین روزم نبود.

هر دفعه که لاستیک های سردی روی ماشین قرار می‌گرفت، چه در شروع و چه پس از پیت استاپ ها و چه پس از ماشین سیفتی، من با قفل کردن لاستیک ها و حس ترمزهای جلو مشکل داشتم.

اشتباه امروز من هزینه زیادی داشت. چندین جایگاه را در آغاز رقابت از دست دادیم و جایگاه نهایی این رقابت به اندازه ای که میخواستیم خوب نبود.

اما این شرایط به من فرصت داد که چیزی را بهبود و بدهم و آن هم حس ماشین بود، آن لاستیک های جلو و ترمز ها در دورهای ابتدایی و زمانی که لاستیک ها سرد بودند.

47 دیدگاه

  • ایرن

   19

   1

   خودشم توضیح داد که : اما علت تمام شدن رقابت در جایگاه چهارم نبود.
   و در ادامه گفت میدونستیم مرسدس و ردبول بهتر از ما هستند و …

   • NICO ROSBERG-06

    0

    0

    چارلز میتونست پودیوم بگیره ولی گسلی واقعا تهاجمی عمل کرد. سکویی ک گسلی گرفت خیلی ریسکی بود اما نشون داد این پسر از ساینز و نوریس کمتر نیست

  • behzad

   7

   9

   چرا سکو ! چرا طرفدارای فراری دنباله سک. هستند! سکو برای مکلارن خوبه نه فراری . فراری نباید با 2-3 تا برد در سال هم دلشو خوش کنه چه برسه به سکو

   • Erfan

    10

    2

    در حال حاضر با توجه به ماشینی که داریم سکو میتونه نتیجه خوبی باشه. هر تیمی یا طرفداری با توجه به ماشینی که در حال حاضر دارن هدف میچینن.

   • Fastboy 44

    10

    8

    مکلارن تیم کمی نیست که میگی برای مکلارن خوبه!

   • Engineer

    10

    0

    فراری-ویلیامز-مکلارن

    پر افتخار ترین تیم های فرمول 1 هستن.

    پر افتخار تر از مرسدس و ردبول.

    اونوقت چرا باید مکلارن به سکو راضی بشه.

    سال 1989 تا 1990 با پروست و سنا تقریبا هر ریس رو مکلارن میبرد.

   • Engineer

    6

    0

    1989 و 1990 وگرنه بازم خوب بودن.

   • behzad

    5

    0

    وقتی که هشت ساله مسابقه نبردن . براشون سکو چیزه خاصیه ولی نه برای فراری

 1. علیرضا

  17

  2

  باید قبول کرد حتی اگه سنگریزه نبود و تو ریسینگ لاین میروندی باز هم سرعت مسابقه ای کافی برای بالاتر از این رده نداشتی و بهترین جایگاه واسه فراری تو این پیست تو ریس همین بود

 2. Mahmoud

  20

  2

  لکلرک راننده ی فوق العاده ای هست و من بهش ایمان دارم ولی توی باکو هم ماشین فراری سرعت خوبی نداشت و هم استراتژی خوبی نداشت و من نمیدونم لکلرک این سنگریزه ها رو از کجا آورد!
  ساینز هم که اصلا خوب نبود و اشتباه هم داشت!
  نباید با دوتا پول پوزیشن فراری که به نظر من پول باکو تحت تاثیر تصادف سونودا بود باعث بشه بگیم فراری ماشین برتر رو داره و لکلرک راست میگه و رقابت اصلی فراری با مکلارن هست…حالا این تک مسابقه خوب بودن آستون مارتین هم باعث نمیشه آستون بشه رقیب فراری و آستون هم درحال رقابت با آلپین و آلفاتاوری هست! امیدوارم فراری و آستون و مکلارن روز به روز سریع تر بشن و رقابت جذاب تر بشه!
  یه چیز جالب… کسی توجه کرده بود که سه نفری که باکو سکو گرفتن رنگ دوربینشون زرد فسفوری بوده! البته مهم نیستا ولی چیز جالبی بود به نظرم!

 3. SIAMAK

  17

  9

  فراری درحال حاضر بهترین لاینآپ رو در گرید داره و از نظر ترکیب ایده آل رانندگان تا مدتها خیالش راحته .
  اگرچه رشد و پیشرفت فراری طی فقط یک فصل بسیار چشمگیر بود ، ولی هنوز از نظر موتور جای کار بیشتری احساس میشه .
  رانندگان فراری بهترین پرفورمنس رو از ماشین استخراج میکنند ، ولی افسوس که فعلا بضاعت موتور فراری برای اینکه این تیم بیشتر از این مدعی باشه کافی نیست .
  اما اونچه که باعث امیدواری و خوشحالیه اینکه مدیریت تیم مشکلات رو بدرستی تشخیص داده و در مسیر صحیح رفع این مشکلات حرکت میکنه .
  هدف امسال فراری حضور در بین تاپ تری سازندگانه . اگرچه مکلارن هم امسال با موتور مرسدس بسیار قوی و آماده ظاهر شده ، ولی ترکیب عالی رانندگان و مسیر درست در پیش گرفته شده در فراری دستیابی به این هدف رو تسهیل میکنه .
  مطمئنا اگر اتومبیلی رقابتی در مقایسه با مرسدس و ردبول در اختیار چارلز و کارلوس بود فرصت زیادی برای سهم خواهی از پیروزی در اختیار مرسدس و ردبول قرار نمیدادند .

  • Siya

   14

   3

   سیامک خان فراری برای سال بعد قول یه موتور هیولا رو داده و با پیشرفت های آیرودینامیکی که کردن احتمالا سال بعد یه فراری جذاب خواهیم دید

   • SIAMAK

    13

    7

    فیل مرده و زنده اش یه قیمته !!
    فراری هم چه صدرنشین باشه و چه نه ، جذاب و دوستداشتنیه . ولی منهم همانطور که شما فرمودید سیاجان به آینده روشن و بسیار موفق فراری خیلی خوشبینم .

   • Mahmoud

    12

    2

    کاملا درسته آقا سیامک… وقتی فراری نیست تو مسابقات ( مثلا دی ان اف بشن یا اون پایینا باشه) انگار یه چیز فرمول یک کمه! اینقدر عشقه این تیم!
    ولی انصافا فراری وقتی اون بالا هست خیلی درخشانه!
    امید به فراری ای که اون بالاست!

 4. Engineer

  8

  6

  لکلرک و ساینز دو راننده خوب و جوان هستند.

  اگر جای هر مدیر تیمی بودم به بنیتو برای داشتن چنین راننده های خوب و کاملی حسودیم میشد.

  • مهدی

   6

   14

   ولا داداش اگه منم جای ساینز و لکلرک بودم تنها ی دور زیر نظر بینوتو مسابقه نمیدادم

   حیف نیست ک این راننده ها با این ماشین و این تیم مدیرش بینوتو باشه
   ن حیف نیست وژدانن
   الان ی سری میان طرفدار پینوکیو(بینوتو)

   • Engineer

    6

    0

    بنیتو نیاز به شناخت بیشتر حرف داره فقط وگرنه همه چی اوکیه.

    توی ریس ها بگیر نگیر داره یه ریس رو عالی مدیریت میکنه و یک ریس رو بد.

    در کل میشه بهش فرصت و زمان داد تا تجارب بیشتری به دست بیاره.

    ولی ولف و هورنر بسیار بهتر از حریف شناخت دارن تا بنیتو.

 5. farshad.b

  12

  2

  بنظر اشاره لکلرک به دور اوله , قبل از پیچ پانزده یک چیزی روی زمین باعث شد که حتی همیلتون یک مانور ناگهانی انجام میده و مکس هم مجبور شد پیچ رو ببره و از سمت چپ محدوده عبور کنه . هر چند خودش هم میگه دلیل اصلی سقوط جایگاهش نبوده ولی باعث افت عملکردش شده . شاید دلیل پیت استاپ زود هنگام فراری (دور دهم) همین آفت عملکرد بود و حتی بعدش پیت همیلتون (دور دوازده) و مکس و …. من نمیخوام زیاد به یک مورد گیر بدم ولی عملکرد لاستیک های پیرلی امسال مشکل داره (با یکبار خروج از ریسینگ لاین که نباید اینقدر لاستیک افت کنه ) . این مشکل ریس اول در بحرین هم بعد از اینکه مکس از ریسینگ لاین خارج شد تا رده رو به همیلتون پس بده , پیش اومد و مکس میگفت نمیدونم چرا دیگه چسبندگی نداشتم . (درسته کمی ضایعات به لاستیک میچسبه ولی نباید اینقدر افت کنه که حتی با دی ار اس هم نتونست نزدیک مرسدس بشه چه برسه به سبقت) ِِ همه میدانیم ماشین چارلز نمیتوانست لیدری رو حفظ کنه ولی دیگه اینطور هم نبود که هر دور یک رده تحویل دوستان بده !!!! . از گاف پیرلی باز هم خواهیم دید اگه تغییراتی در راه نباشه .

 6. محند امین

  5

  2

  به نظرم فراری در همین فصل فعلی خوب ظاهر شده ، مخصوصا این دو تا گرند پری قبلی که با توجه به مشکل لکلرک در موناکو باز هم امتیازش نسبت به پارسال خیلی بهتره و بهتر هم میشه
  و روحیه اشون هم بهتر شد
  به هر حال خوب است و خیر

  • آرشا

   1

   7

   خیال خامیست اگر بعضی از طرفداران اسب خسته فراری فکر کنن مرسدس ورنو وحتی هوندا دست روی دست گذاشتن وکاری برای ۲۰۲۲ نکردن وفقط فراریه که داره روی ماشین کار میکنه.

   • Farzad🏁

    6

    0

    اسب خسته ؟!
    اسب سرکش و رقصان مارانللو هیچ وقت خسته نیست و به مسابقات هویت و معنی میبخشه .

   • محند امین

    2

    1

    بله اونها هم دست روی دست نمیزارن ، اما فراری گفته که ماشین سال بعدش خیلی رقابتی تر هست ، دقیقا مثل ماشین سال‌ ۲۰۱۸ یا ۲۰۱۹ ، شاید هم بهتر

   • محند امین

    2

    1

    و اینکه هوندا اگر اشتباه نکنم ديگه با فورمول یک قرار داد نداره، و با ایندی ۵۰۰ قرار داد داره
    حالا ردبول یا باید به سمت مرسدس بره ، یا خودش موتور بسازه، که احتمال زیاد مرسدس رو انتخاب کنه

   • Mahmood.ghaedi

    2

    0

    محند امین
    کجایی شما
    پیش بینی میکنی ک مرسدس انتخاب کنه🤔🤔🤔🤔🤔🤔
    ب احتمال زیاد ک نه صد در صد خودش میسازه

 7. مهدی

  2

  6

  قطعا ی روز خوب خوب میاد ولی ن ب زودیا حداقل دو س سال دیگه
  ولی پیشرفتاشون خوبه 2023 فراری براقهرمانی رقابت میکنی…. یعنی امید اول قهرمانی میشه اینو قول میدم یادتونم بمونه ولی با داشتن مدیر خوب با استراتژیسهای خوب

  • masked driver

   3

   1

   سلام جناب صالحی
   چند جا گفته بودید که در فروم های خارجی مختلفی فعالیت دارید.
   اگه میشه لطفا چند تا از اونهارو اینجا معرفی کنید.

  • Engineer

   8

   0

   واقعا لکرک یه نابغست و دوست دارم که ادامه پیدا کنه پول پوزیشن هاش.

   ولی فکر نکنم تو فرانسه پول بگیره.

   فرانسه به نظرم ردبول و مرسدس کاملا برتر باشن و حتی یه حسی بهم میگه مرسدس بهتر از ردبول هم هست که امیدوارم اشتباه دربیاد حسم و ردبول هم قوی باشه.شایدم مکلارن بتونه به خوبی فراری باشه.

   • Farzad🏁

    3

    1

    بله دقیقا
    اما خیلی میچسبه وقتی با ماشین ضعیف پول من میشه

 8. Farid

  7

  3

  اون زمانی که پرچم فراری رو شوماخر بالا میبرد تمام عوامل تیم فرانسوی و انگلیسی و آلمانی بودن و عمله مهندسای ایتالیایی مثل بینوتو اون پایینا گوش به فرمان اینا ….. ولی الان ایتالیایی های مافیا و سنتی و احساساتی شدن همه کاره تیم و یه کادر پت و مت چیدن تو گاراژ که همینا با وجود داشتن ماشین رقابتی سباستین وتلو نابود کردن … بهتون قول میدم تا زمانی که ایتالیایی ها راس گاراژ فراری باشن حتی اگه ماشین خوب هم داشته باشن به هیچ جایی نمیرسن… اینو من نمیگم … سال 2018 کارشناس اسکای اف وان تو یه برنامه تحلیلی صحبت میکرد

  • محند امین

   2

   0

   فراری از گذشته تا الان هر ساله بهترین و زيباترين ماشین های جاده‌ ای رو میسازه(البته زیبایی سلیقه ای هست ) با مهندس های ایتالیایی
   نمیشه به خاطر ملیت این رو گفت
   یه نظر من خوب هم هست ، فراری يه تیم ایتالیایی هست پس خوبه که مهندس ها و پرسنل های ایتالیایی داشته باشه ، شاید تجربه اشون فعلا کم باشه ، ولی گذشت زمان همه چیز رو خوب میکنه

   • Nima

    2

    0

    سلام جناب محند
    با اين ديدگاهتون كه فراري زيبا ترين ماشين ها رو ميسازه كاملا موافقم ولي اين كه ميگين اين ماشين ها بهترين هستن يكم جاي بحث داره براي اين من دو مثال ميارم
    يادم مياد توي يكي از اپيزود هاي برنامه تاپ گير بود كه بين سه ماشين فراري 458 مكلارن mp4-12c و ائودي r8 كه در نهايت و توي جمع بندي نهايي ماشين بهتر ائودي بود
    و همينطوري اپيزود اول برنامه گرند تور بود كه باز هم مقايسه بين مكلارن p1 پورشه 918 و فراري لافراري بود كه توي دور هايي هم كه زدن هم در نهايت سريع ترين پورشه بود
    ولي به نظر من فراري اثر خدايانه و اگه اشغال ترين ماشين رو هم بسازه در نهايت همه اونو دوست دارن (ياد حرف فتل افتادم كه ميگفت همه فراري فن هستن )

 9. Lh44

  3

  2

  مرسدس اگه بتونه تو این وضعیتی که الان داره یه ماشین ضعیف نسبت به ردبول و راننده دوم بد شانس و نسبتا پر اشتباه بتونه قهرمانی رانندگان و قهرمانی سازندگان رو بگیره به نظر من کار محالی انجام داده.
  چون فکر میکنم چکو با ماشین هماهنگ شده که کار لوییس سخت تره
  شایدم چکو از مکسم بهتر باشه ولی چون دیر هماهنگ شده با دستور تیمی عقب نگهش دارن واسه قهرمانی مکس

دیدگاه خود را بیان کنید