Register

3 × چهار =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – فرمول یک این روزها با کم شدن علاقه ی طرفداران به این ورزش دست و پنجه نرم می کند ولی فرمول یک مکزیک مرهمی بر این درد فرمول یک خواهد بود. سال پیش 135,000 نفر برای تماشای مسابقه به اتودرومو هرموناس رودریگز آمدند، پیستی که این هفته نیز از طرفداران پرشور مکزیکی پر خواهد شد. برای شناخت بهتر این پیست با ما باشید.


نام: اتودرومو هرموناس رودریگز

مکان: مکزیکو سیتی، مکزیک

ظرفیت: 100,000 نفر

اولین گرندپری: 1963

طول: 4,304 کیلومتر

پیچ ها: 17 تا

مسافت مسابقه: 305.354 کیلومتر

دور ها: 53 تا

بهترین زمان: 1:20.521 در سال 2015 توسط نیکو روزبرگ


هرموناس در زبان اسپانیایی به معنای برادران است، پیست برادران رودریگز. پدرو و ریکاردو رودریگز دو برادری بودند که پیست به یاد آن ها نامگذاری شده است. ریکاردو در تمرین یک رقابت غیرقهرمانی در سال 1962 جانش را از دست داد و پدرو هم 9 سال بعد جان به جان آفرین تسلیم کرد.

پیست هرموناس رودریگز در جنوب شرقی مکزیکو سیتی قرار دارد و مالک آن دولت می باشد. این پیست در سال 1962 افتتاح شد و همان سال میزبان اولین گرندپری اش بود، البته مربوط به یک رقابت غیرقهرمانی بود و فرمول یک قهرمانی جهان یک سال بعد در این پیست برگزار شد.

در گرندپری سال 1970 جمعیتی 200 هزار نفری در ورزشگاه حاضر بود، این نگرانی ها را افزایش می داد، در زمان مسابقه هم یک سگ به داخل پیست آمد و جکی استوارت با آن برخورد کرد و از مسابقه کنار رفت، همین امر باعث شد تا مسابقه ی سال 1971 کنسل بشود.

تا سال 1970 این پیست در تقویم فرمول یک جای داشت ولی به دلایل ایمنی و مشکلاتی که ممکن بود برای جمعیت حاضر پیش بیاید فرمول یک به مدت 16 سال از این پیست رفت و در سال 1986 دوباره به رودریگز مکزیک برگشت. مشکلات آلودگی، سیاسی و خیلی مشکلات دیگر باعث شد تا مکزیک یک بار دیگر و این بار در سال 1992 از فرمول یک خارج شود.

هواداران مکزیکی تمام امیدشان به کارلوس اسلیم، میلیاردری که حامی سرجیو پرز و استبان گوتیرز نیز می باشد بود. او به بازسازی پیست کمک کرد و پیست هرموناس رودریگز دوباره یک پیست کلاس جهانی شد. از سال پیش هم دوباره میزبان رقابت های فرمول یک شده است و قرارداد آن ها با فرمول یک 5 ساله می باشد.

پیست هرموناس رودریگز در سال 2015 با شکلی مدرن و مطابق با استانداردهای روز به فرمول یک برگشت، ولی آن ویژگی حماسی ای که باعث موفقیتش شده بود را از دست نداد. این پیست یکی از سریع ترین های فرمول یک است و با نگاهی به نقشه ی آن متوجه شباهت هایش به مونزا خواهید شد.

نقشه ی پیست هرموناس رودریگز به همراه نمودار تغییرات ارتفاع آن

نقشه ی پیست هرموناس رودریگز به همراه نمودار تغییرات ارتفاع آن

پیچ 1 پس از یک مستقیمی بلند قرار دارد پس طبیعی است که یکی از بهترین موقعیت های سبقت گیری پیست باشد، پیچ های 4 و 12 در رده های بعدی برای سبقت گیری قرار دارند.

سال پیش در پیچ های 4 و 5 شاهد سبقت گیری هایی بودیم، همچنین تصادف کیمی رایکونن و والتری بوتاس نیز در همین قسمت رخ داد، تصادفی که باعث بیرون رفتن راننده ی فنلاندی فراری از مسابقه شد.

کیمی رایکونن و والتری بوتاس ، فرمول یک مکزیک 2015

کیمی رایکونن و والتری بوتاس ، فرمول یک مکزیک 2015

پس از آن به پیچ سنجاقی شماره ی 6 می رسیم که بنا بر صحبت های رومن گروژان پیچ عجیبی است و پیدا کردن مسیر مسابقه ای مناسب در آن دشوار می باشد.

مسیر بین پیچ های 7 تا 13 که esses نام دارد شامل پیچ های سریع و پشت سر هم می باشد که راننده ها با سرعت زیادی از آن ها می گذرند و این گونه پیچ ها معمولا برای رانندگان فرمول یک پیچ های دشواری نیستند ولی نیاز است که مسیر مسابقه ای خود را از دست ندهند.

زیاد بودن پیچ ها در قسمت دوم پیست می تواند باعث شنیدن این جمله شود:

پرچم آبی!!!!!

احتمال شنیدن این جمله از سباستین فتل 99.9 درصد برآورد شده است.

پیچ شماره ی 17 که قبل از مستقیمی پیت لین قرار دارد بسیار سریع می باشد، رودریگز جوان هم جانش را در همین پیچ از دست داد. البته مشخص نشد که دلیل تصادف او مشکل تعلیق ماشینش بود یا سرعت بیش از حدش. پس از سال 1992 هم یک استادیوم بیس بال در طرف داخلی این پیچ ساخته شد.

یکی دیگر از ویژگی های پیست پس از بازسازی سال 1986 که تغییر نکرده بود ناهمواری های آن بود، در نمودار نیز شاهد تغییرات ارتفاع زیادی از پیچ 12 به بعد هستیم. سال پیش تازه بودن پیست هم مشکلی بود، زیرا چسبندگی آن کم بود ولی از سال گذشته تا به این لحظه مسابقه هایی در هرموناس رودریگز برگزار شده است که این مشکل را تا حد زیادی برطرف کرده اند.

وجود پیچ هایی مانند پیچ های 1 ، 4 و 12 تیم ها را مجبور می کند تا حواسشان به ترمزهایشان هایشان باشد. هم چنین پیست برادران رودریگز 2,200 متر بالاتر از سطح دریا است و این امر باعث رقیق شدن هوا و ایجاد مشکلاتی برای موتورهای معمولی می شود ولی موتورهای هیبردی امروزی مشکل زیادی با این شرایط ندارند.

در نهایت این که طرفداران مکزیکی دست کمی از تیفوسی ها ندارند، به خصوص در مراسم سکوی پس از مسابقه، پارسال مشاهده کردیم که چه جو زیبایی در مقابل سکو ایجاد شد و امیدواریم که امسال هم شاهد چنین صحنه ای باشیم، اگر بعد از مسابقه ای جذاب و مهیج باشد که خیلی بهتر خواهد بود.

سکوی فرمول یک مکزیک 2015

سکوی فرمول یک مکزیک 2015

رقابت بین نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون بسیار نزدیک شده است، روزبرگ سال قبل فاتح گرندپری مکزیک شد و اگر بتواند یک بار دیگر به این مهم دست یابد شانس قهرمانی خود را بسیار بالا می برد، باید تا روز یکشنبه منتظر بمانیم و ببینیم که چه سرنوشتی رقم خواهد خورد.

 

تصاویری از پیست هرموناس رودریگز:

4 دیدگاه

 1. واروژ

  10

  1

  جامع و جالب

 2. علیرضا

  6

  1

  ” زیاد بودن پیچ ها در قسمت دوم پیست می تواند باعث شنیدن این جمله شود:

  پرچم آبی!!!!!

  احتمال شنیدن این جمله از سباستین فتل ۹۹٫۹ درصد برآورد شده است ”

  عالی بود :))))

  • اميرعلي

   3

   0

   با اينكه طرفدار فتل و فراري هستم ولي عالي بود ?

 3. اميرعلي

  3

  1

  مثل هميشه عااالي. اين ٣ تا مسابقه آمريكا. مكزيك. برزيل ساعتش براي ما خيلي خوبه ضمن اينكه صباغ هم برگشته و دوباره گزارش مسابقات لذت بخش شده