Register

8 − 8 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – برای کسی تعجب آور نخواهد بود که کیمی رایکونن عاشق مسابقه دادن است اما در صورتی که چیزهای حاشیه ای فرمول یک مزاحم او نشوند.

کیمی با 41 سال سن، مسن ترین راننده در سال 2021 است و هیچ نشانه ای از این موضوع وجود ندارد که فصل پیش رو، آخرین سال حضور مرد یخی در فرمول یک است. با 329 استارت در فرمول یک، راننده فنلاندی همه چیز را دیده و همه کارها را انجام داده است، از جمله کسب عنوان قهرمانی جهان با فراری در سال 2007.

کیمی می گوید:

زمان به سرعت می گذرد. واضح است که مدتها گذشته اما من در وسط آن چند سال از فرمول یک بیرون بودم، بنابراین 20 سال احساس نمی شود.

مسابقه دادن و رانندگی چیزی است که همچنان مرا هیجان زده می کند. من هرگز طرفدار بقیه چیزها نبودم. اما من از مسابقه دادن و چالشی که سعی در بهبود امور و بهتر شدن دارم، لذت می برم.

فرمول یک 2021 با آلفارومئو برای رایکونن…

ما برای فصل جدید هیجان زده هستیم اما بسیار ناشناخته ست زیرا ما ماشین را تست نکرده ایم. به وضوح تغییراتی در قانون وجود دارد.

قراره کجا باشیم؟ ما نمی دانیم، اما طی چند هفته مشخصاً با تست نحوه کارکرد و احساس ماشین خواهیم دید و تقریباً در مدت یک ماه، در اولین مسابقه، همه می بینند که همه کجا هستند.

84 دیدگاه

 1. @sebvr

  12

  2

  بررسی خودروی ردبول RB16.B : ردبول هم بالاخره از ماشین تیم خودش رونمایی کرد همونطور که هممون میدونیم ردبول پارسال سرعت توی مستقیمی خوبی رو نداشت ولی باید ببینیم اسمال چیکار کرده..!!!
  از جلو شروع میکنیم به عقب …
  بال جلو و دماغه : ردبول فلسفه ی بال جلو و دماغه ی فصل قبلش رو نگه داشته ولیکن یه تغییرات کوچیکی رو ایجاد کرده که بهش میپردازیم !! همونطور که سال قبل مشاهده کردیم در دماغه ی ردبول پارسال در بالای نوک دماغه یه قسمت خالی بود که به 3 قسمت خیلی کوچیک تقسیم شده بود که اسمال اون دو قسمت بلند تر شده و یه مقدار عریض تر شده که باعث بهتر انتقال دادن هوای وارد بر دماغه به ساید پاد و بارج بورد هستش ..!!! و همچنین یه مقداری بالاتر نسبت به بال جلو نصب شده تا دماغه یه حالت مرسدسی خاصی بگیره .
  و تغییر دیگه ای که واضحه قطعات کناری دماغه هستش که دو تا هستن اولی بعد از سیستم سیستم تعلیق که دقیقا مثل پارسال هست فقط یکم بهینه تر شده و دومی مقداری جلو تر از اون قطعه هست : خب قطعه اول که نزدیک سیستم تعلیق هستش بهینه سازی و مدیریت هوای ورودی سیستم تعلیق رو به عهده داره. و شکلش تقریبا سبک قطعه ی کنار ایر باکس فراری پاراسال هست فقط کوچکتر ..!!! و دومی که کمی جلو تر و نزدیک انتهای دماغه هست وظیفه ی هدایت بهتر هوا به دیفیوزر و سیستم تعلیق هست که شکشلش تقریبا نیم دایره ای هست که طولش خیلی بلنده و در واقع رو پایین قرار داره تا جریان هوا رو به زیر دماغه {{به سمت دیفیوزر و سیستم تعلیق }} هدایت کنه..!!!
  و در جلوی شماره ی ماشین ردبول {{رو دماغه}} همون قطعه ی هدایت کننده ی هوای فصل پیش رو بدون تغییر داره
  و میریم سراغ بال جلو … بال جلوی ردبول فصل قبل قطعه های کناریش یه ناهمواری خاصی داشت که ردبول این رو برداشت و یه قطعه ی بدون ناهمواری مستطیل شکل گذاشته به جای اون ..
  بارج بورد : بارج بورد ردبول اربی 17 همون فلسفه ی فصل قبل رو داره ولی یه اپدیتی داره …. این اپدیت چیه؟! این اپدیت روی قطعات بالایی بارج بورد هستش که پارسال 5 عدد بودند و جهتی نداشتند و ثابت بودند ولی امسال ردبوال تعداد این قطعات رو به 8 تا افزایش داده و جهت این قطعات در سمت چپ ماشین به سمت راست هست و در سمت راست به سمت چپ هست!!! که این تغییر باعث هدایت بهتر هوا به سمت سایدپاد هدایت میکنه که یه تاثیر مثبت به حساب میاد.
  ساید پاد : ساید پاد ردبول این فصل اصلا تغییر خاصی نکرده فقط قطعه ی بالایی ساید پاد انتهاش یه مقداری زاویه دار شده..!!!
  ایرباکس {{ورودی هوا}} : ایر باکس ردبول تغییر خاصی نکرده فقط اون قطعه ی سمت چپ ایر باکس حذف شده”
  ایینه های بغل : تغییری نکرده فقط مقداری بزگتر شده که باعث دید بیشتر راننده هستش .
  ناحیه ی کوکاکولایی : ناحیه ی کوکاکولایی ردبول اسمال یه مقدار تنگ تر و کوچک تر شده
  فلور : انتهای فلور به مانند الفارومئو باریک تر شده و در انتهای اون 4 تیغه ی خیلی کوچکی ایجاد شده که عملکرد ایرودینامیکی خودرو رو در عقب خودش بهبود میبخشه . و در نزدیکی بارج بورد هم این نوع تیغه ایجاد شده ..
  ناحیه ی کوسه ای : ناحیه ی کوسه ای ردبول هیچ تغییری نداشته
  بال عقب : یه تغییر جالبی که ردبول در بال عقب داشته اینه که ردبول اومده اون قطعه ی متصل کننده ی عقب ماشین به بال عقب به جای دو تا میله ی نسبتا کلفت به یه میله ی خیلی کلفت تغییر داده …
  در ادامه ی بال عقب خودرو هم شکاف های خیلی کوچک و متفاوتی ایجاد کرده که توی همه ی تیم ها هست و این باعث تاثیر مثبت روی چسبندگی عقب و تعادل عقب ماشین میشه ..!!!
  ُیستم تعلیق عقب : تقریبا بدون تغییر بوده و فقط میله ی بالایی مقداری نازک تر شده
  نتیجه گیری : ردبول میخواد این فصل برای قهرمانی بجنگه و برای این هدف باید از لحاظ ایرودینامیکی بهتر از مرسدس عمل کنه تا بتونه ضعف پاور یونیت رو جبران کنه دید مثبتی به این ماشین ندارم و مرسدس رو قهرمان این فصل میدونم!!! ممنون که خوندید…!

  • @sebvr

   4

   0

   لطفا کامنتمو تایید کن ادمین جان

  • محمد یاسین

   2

   4

   مثل هميشه عالي ؛‌فقط ايرباكس يك تغيير ديگه هم داشت وقتي كه ديروز داشتم خودم عكس هاي ماشين رو نگاه ميكردم كه الان يادم رفته دستت درد نكنه

  • Kamran

   7

   0

   ولی sebvr@ انصافا اینجوری که میگی اسمال تو این پروژه ردبول خیلی زحمت کش بوده، چندین جا بهش اشاره کردی. 😁😁😁
   عاشقتم seb
   مرسی برای این مقالات قشنگت، ممنون که وقت میزاری عالی بود.

   • @sebvr

    4

    0

    ممنون آقا کامران شما لطف داری …. ببخشید چون سریع نوشتم بعضی جاها اشتباه تایپی داشت …
    اسمال در اصل کلمه ی ((امسال )) هستش
    و در اخر یستم تعلیق میشه همون ((سیستم تعلیق )) معذرت میخوام بابت غلط املایی …

  • مَمَّدو

   3

   0

   ممنون. بسیار عالی بود و خیلی خوب بود. مرررررسی.

   • @sebvr

    4

    0

    ممنون ممدو همیشه به من لطف داشتی

   • Engineer

    3

    1

    همینم درسته من فکر میکنم که یک راننده فقط باید به مسابقه دادن و رقابت کردن اهمیت بده.
    و از هیچ چیزی نترسه و بهانه نیاره و با هر ماشینی توی هر پیستی فقط به بهتر مسابقه دادن نسبت به امکاناتش فکر بکنه.

    اینه که دکتر کیمی رایکونن رکورد دار مسابقه و با تجربه ترین راننده تاریخ رو از بقیه راننده ها متمایز میکنه.

  • Ali🦁33

   3

   1

   @Sebvr
   خسته نباشی مرسی از تحلیلت.
   به نکته خوبی اشاره کردین که ردبول باید تو آیرودینامیک خوب پیشه بگیره تا پاوریونیت جبران کنه ولی هنوز هیچی مشخص نیست تا زمانی که تو مرحله کوالی پیست صخیر که ترکیبی هستش از قدرت(پاوریونیت) + آیرودینامیکی محک نخوره مشخص نمیشه چقد با مرسدس فاصله داره واقعأ، چون همین ردبول یا هر تیمی دیگه حتی تو تست ها و تمرینات بحرین هم آپدیت و قدرت اصلی رونمائی
   نمی کنن مخفی کاری دارن، با این تفاصیل بازم مرسدس حرف اول خواهد زد یقینأ.
   آدرین نیوی قول داده بود که اشکالات پارسال برطرف کنه تو طراحی که چسبندگی بهتر و کم فرمانی کمتری داشته باشن بتونن بهترین ستاپ داشته باشن ولی اگه پاوریونیت نسبت به پارسال ارتقا خوبی نداشته باشه اینا هیچ به چشم نمیاد حتی بهترین آپدیت تو قطعات داشته باشن، شاید خیلی دوستان عکس و رنگ ماشین2021 می بینن و تغییری مشاهده
   نمی کنن ولی خیلی قطعات آیرودینامیکی تغییر کردن امسال، جالب اینجاست که آدرین هنوز که هنوز هست بیشتر داره با مداد و خط کش طراحی میکنه برعکس بعضیا که با تکنولوژی و فن آوری روز دنیا طراحی می کنن واقعأ عقیده خاصی داره برای خودش.

   • farshad

    1

    0

    سلام ali33 عزیز . بنظر بنده هم امسال مرسدس دست بالا را داره ولی فراموش نکنیم فصل قبل سیستم Das کمک بزرگی بود که امسال دیگه نیست و اگر مرسدس اپدیت چشمگیری ارائه نده (که البته فکر کنم ارائه میده !) شاید امسال شاهد رقابت جذابتری باشیم . البته دوستان وارد و استاد اگر اطلاعی از سیستم Das دارند توضیح بدهندکه چرا اینقدر قانونی بود که کل فصل مرسدس مجاز از استفاده بود ولی برای سال بعد غیر قانونی شد ؟ ممنون میشم .

   • @sebvr

    2

    0

    ممنون علی ۳۳ به نکته ی خوبی اشاره کردی

   • Mahmood.ghaedi

    3

    1

    farshad
    فکر نکنم کسی باشه بخصوص تو این جمع ک قانون دقیق بدونه
    ولی شخصا فکر میکنم ی دلیل بیشتر نداره
    مرسدس زمانی ک میخواست این سیستم و اوکی کنه و از اولش با fia هماهنگ بود و خبر داده بود و اجازش گرفته بود بعد از اینکه اجازش گرفتن شروع ب ساختن و هزینه کردن کردن و رفت تا روز تست پیش از فصل وقتی رونمایی شد دیدن بقیه تیمها اعتراض کردن و مرسدس گفت ک از روز اول ک طراحی شده بود با fia هماهنگ بود و چون مجوز گرفته بود و کلی هزینه کرد بود دیگه نتونستن بهش اجازه استفاده کردن ندن اونم بخاطر اینکه خودشون از اول بهش مجوز ساخت داده بودن
    و البته فقط پشت سیفتی کار و دور گرم کردن ازش استفاده میشد و البته تو ریس ترکیه ک شدیدا ب گرم کردن لاستیک نیاز داشتن das کمکی بهشون نکرد
    در کل همه فکرها رفت سمت این سیستم و حتی تا چندتا ریس اول بازهم همه فکرها سمت das بود تا اختلاف یک ثانییه ای با تیم دوم اونم فقط تو ی دور

   • farshad

    1

    0

    سلام اقا محمود قائدی . ممنون از توجه و توضیح شما .

  • farshad

   1

   0

   سلام serve . ممنون زحمت کشیدید . از اسمال که بگذریم که توضیح دادید بخاطر تایپ سریع بوده اربی 17 رو زود رونمایی کردید که فکر کنم منظورتان همون ار بی 16 بی هست دیگه . بازم ممنون از وقتی که گذاشتید . ایکاش sایت دو تا عکس هم میگذاشت تا مقایسه راحتتر باشه . بازم تشکر .

   • farshad

    0

    0

    ببخشید دوست عزیز sebvr . تصحیح اسم

   • @sebvr

    2

    0

    بله.. ممنونم نسخه ی ادیت شده ش رو گذاشتم ولیکن تایید نشد

 2. مَمَّدو

  9

  0

  گروژان در اولین حضورش در ایندی کار در پیچ شماره یک تصادف کرد!!!!!!!

 3. مَمَّدو

  0

  0

  ادمین محترم. لطفا فقط همین کامنت رو ثبت کن و تکراری هارو حذف بفرما.

 4. 🏁Parsa16

  4

  0

  وقتی اسم کیمی رایکونن میاد،یاد اراده،اعتماد به نفس،مهارت و خیلی چیزهای دیگه میفتم

  • مَمَّدو

   3

   1

   DR3 عزیز؛
   از درخواست دوستی شما بسیار ممنونم. امیدوارن امسال اون راننده ها و تیمی که طرفدارشونی (از پرچم هات معلومه کیان!) برنده بشن.

 5. @sebvr

  3

  0

  بررسی ردبول رو گذاشتم ولی فعلا تو ایست بازرسیه!!!

 6. Fastboy 44

  4

  4

  …..Leave me alone I know what to do

 7. Amir MH

  9

  1

  جونم عشقه این بشر ، انشالله امسال چند تا از اون سبقت های با وجودش ببنیم 😍😍

  • @sebvr

   4

   1

   به به اقا امیر … چه خبرا؟!

  • مَمَّدو

   6

   1

   سلام آقا امیر. ما براتون در پست های قبلی یه خیلی کامنت محبت آمیز گذاشته بودیم ولی هیچ کدوم رو جواب ندادین. ❤

  • 🏁Parsa16

   4

   0

   سلام آقا امیر،خوبید؟خبری ازتون نبود

  • Amir MH

   5

   0

   سلام دوستان فرمول یکی خوبم ، sebvr – ممدو – parsa 16 ، کامنت های محبت آمیز تون رو الان دیدم و عذر خواهی میکنم ازتون بابت تاخیر در جوابگویی ، در جواب باید بگم ممنون ازتون و امیدوارم در کنار هم اوقات فرمول یکی خوبی رو داشته باشیم.

   • @sebvr

    4

    0

    ممنون ازت اقا امیر موفق باشی در تمام مراحل زندگی

 8. Amir5

  3

  1

  ایشاالله ۴۰۰ امین استارتت

 9. مَمَّدو

  6

  1

  خانم همتی!
  مشکل این پست چیه که ساده ترین کامنت ها هم میرن تو ایست بازرسی؟ زشته به خدا. مردم احترام دارن. یه جور رفتار نکنین که انگار مادربزرگ نا هستین و فقط شما متوجه خوب و بد میشین. ممنونم.

  • مَمَّدو

   5

   1

   عذر میخوام، منظورم خانم علیزاده بود خخخخ

   • RADU

    7

    0

    همتی رو از کجا آوردی ممدو شیطون 😂😂

   • مَمَّدو

    5

    0

    پلنگ تویی که مطلبو اینجوری رو هوا میزنی!

  • @sebvr

   4

   0

   من بررسی ردبول رو 1 ساعت وقت گذاشتم نوشتم هنوز تایید نشده!!!

  • @sebvr

   4

   0

   من ۱ ساعت تحلیل کردم بعد تایید نمیشه!! سه بار تغییرش دادم ولی هیچی !! تا حالا سابقه نداشته انقدر طول بکشه … حیف

 10. mahdi.doroudi

  6

  0

  بچه ها چنتا عکس از گروژان هست تو ماشین ایندی کار ینی امسال برای ایندی ۵۰۰ میخواد مسابقه بده؟تو پیج اینستاشم هست!

  • مَمَّدو

   4

   0

   خخخخ تصادف کرررررد! تو پیچ اول ….. اَی خِدا!

  • Shumi1

   3

   0

   گروژان مسابقه داد و وظیفه اصلی و همیشگیشو انجام داد هیچی نشده تصادف کرد

 11. Hamoon

  4

  0

  عشق این بشر

 12. مَمَّدو

  6

  1

  تفسیر سینا :
  واکنش کیمی وقتی بهش گفتن که “آی فیلم” میخواد “دوباره “جومونگ” پخش کنه!

 13. @sebvr

  4

  1

  تفسیر سینا : من وقتی پشت ماشین سر میخوره ولی جمعش میکنم حس من اون لحظه : {{مثلا راننده ی فرمول یک}}

 14. yaghub

  5

  1

  دقیقا باید چه نظری بزاریم برای این خبر!!!
  فقط یه حال و احوال پرسی بکنیم والسلام
  سلام دوستان
  چخبر؟؟

   • yaghub

    4

    1

    ممِّدو خوبی مهندس

  • مَمَّدو

   2

   0

   خخخخخ . منم برات فرستاده بودم! مرررررسی.

 15. @sebvr

  4

  1

  روز مهندس مبارک‌ 💛

   • محمد یاسین

    4

    15

    روز مهندس مبارك باد ؛‌مخصوصا بر روح شهيد بزرگوار ابومهدي المهندس (‌لطفا اگر اين كامنت رو خوندين يك فاتحه و سه اخلاص و يك انا انزلنا براي شادي روحشون بخونيد )

   • Mahmood.ghaedi

    17

    1

    ما برا اونایی ک تو هواپیما مسافر بود و همون شب زدنشون فاتحه میدیم

 16. مَمَّدو

  5

  0

  چاکرم آقا یعقوب.
  ســــــــــــوال المپیاد فرمول یک ! :
  تو ماشین 2020 مکلارن هستین و در پیست اینترلاگوس برزیل. زمان پول پوزیشنه. لاستیک ها C3 و هوا کمی سرده. کم فرمونی داریم و نمیتونیم بهترین تایم رو بزنیم. چه راه حلی پیشنهاد میدین؟
  نکته : یادتون باشه که هر لاستیکی ببندین باید با همون مسابقه رو استارت بزنین.
  نکته : میتونین از قسمت جستجو، عبارت “معرفی پیست اینترلاگوس” رو سرچ کرده و با سکتورها آشنا بشین.

  • @sebvr

   3

   0

   Medium چرا ؟ چون مکلارن تو گرم کردن لاستیک بی نظیره ((مسابقه ی پرتغال امسال ۳ دور اول)) و به نظرم میتونه استراتژی بهتری نسبت به رقیبان توی مسابقه داشته باشه ..

   • @sebvr

    3

    0

    من مدیوم رو انتخاب میکنم بازم از این سوالا بزارین

  • 🏁Parsa16

   5

   0

   لاستیک مدیوم بهترین گزینس،چون مکلارن میتونه خیلی سریع لاستیک رو گرم کنه و میتونه تایم خوبی بزنه،در استراتژی هم به کمکشون میاد،به نظر من باید:
   مدیوم انداخته و آخر از همه. وارد پیست شود(به خاطر گرفتن تو از ماشین های جلویی)مشکلی هم از بابت گرم نشدن لاستیک ندارن چون سریع لاستیکو گرم میکنن

   • محمد یاسین

    3

    6

    اگر اخر از همه وارد پيست بشن باد كثيف ماشين جلويي مشكل براشون ايجاد ميكنه

  • محمد یاسین

   2

   6

   من اگه هنوز بود سافت دور زرد كه يكي چيزي بين مديوم و سافت الانه انتخاب ميكردم ؛‌ اگه موضوع بيش فرماني بود كه بايد سطح اصطكاك رو زياد ميكرديم ،‌قطعا مديوم ولي خودت ميگي كم فرموني يعني بايد قدرت و بازده لاستيك رو با فرمون در يك تعادل قرار بديم اگر مديوم انتخاب كنيم تا حدودي سطح اصطكاك از ايني كه هستم ميره بالاتر و تو پيچ ها خيلي تايم از دست ميديم در هر صورت خودم فكر ميكنم جوابم اشتباس اما همونطور كه SEBVR گفت لاستيك مكلارن خيلي زود گرم ميشه و هر چي لاستيك نرم تر باشه سريع تر گرم ميشه من ريسك ميكنم و ميخوام با يك تير دو نشون بزنم و سافت دور زرد انتخاب ميكنم . گرچه كه از خيلي لحاظ ها استدلال من اشتباس ولي من اهل ريسكم

  • مَمَّدو

   3

   0

   آخ آخ آخ ازتون انتظار بیشتری داشتم. خوب به سوال دقت نکردین. لاستیک C3 همون دور زرد هستش و نرمی مدیوم داره پس دقیقا در حد وسطیم. حالا چند نکته مهم رو باید در نظر بگیریم.
   1- ماشین مک لارنه و مرسدس نیست و موتورش رنو هست که زیاد قوی نیست پس باید از افزایش دانفورس جلوگیری کنیم (خودم بهش میگم راه حل توروروسوئی!) و اینکه با مک لارن در تایم گیری معمولا اون وسط مسطاییم و خیلی مهمه که تایممون بهتر بشه تا از عقب استارت نزده و در باد کثیف و پشت ماشین های کند نمونیم.
   2- کم فرمونی رو میشه با زاویه دادن به بال جلو بهبود داد ولی در پیستی سرعتی مثل اینترلاگوس و در ماشین مک لارن 2020 که قدرت مرسدس رو نداره اینکار باعث افزایش درگ میشه و خیلی بده ، پس به زاویه بال جلو دست نمیزنیم.
   3- میشه که بال عقب رو کمی منفعل تر کرد تا دانفورس عقب کمتر بشه و با جلو به تعادل برسیم ولی کم کردن دانفورس نهایی به تنهایی جالب نیست و باعث از دست دادن چسبندگی در پیچ ها (با توجه به پیچ های پرسرعت اینترلاگوس) و کاهش سرعت میشه.
   راه حل به نظر خودم : هوا خنکه و محافظت از لاستیک ها زیاد سخت نیست پس میشه که :
   الف : هوادهی به تایر جلو رو کم کرده و دمای اونو بالاتر ببریم تا چسبندگیش بیشتر بشه.
   ب : راه دیگه اینکه میتونیم بال عقب رو منفعل تر کرده و همزمان تایر هارو یه درجه نرمتر کنیم. اینجوری مجموع دانفورس و چسبندگی در حد قبلی باقی میمونه در حالیکه تعادل بهتر میشه.

  • 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

   3

   0

   اول رو ماشین سافت می بندم بعد رقیباش دورشو شروع کنه بعد که رقیبا با لاستیک سریع زمان ثبت کردن قبل پایان دور میاد تو پیت هارد و برو که رفتیم

   • مَمَّدو

    2

    0

    خیلی عالی بود … چه زیرکانه خخخخخخخ

 17. danialhatami

  6

  0

  روز مهندسو ب مهندسای فراری هم تبریک می گم دستتون درد نکنه

  • MH14

   1

   0

   مهندسای فراری😭😭😭😤

 18. محمد یاسین

  5

  6

  حالا كه اين روزا بحث خاطره گفتن تو سايت خيلي زياد شده منم ميخوام يك خاطره از بهترين گرندپري اين بشر تعريف كنم يعني ژاپن 2005 كه دردانه دكتر عزيز سايت هم هست . گرندپری ژاپن 2005 هجدهمین مسابقه فصل 2005 فرمول یک بود. یک تعيين خط مرطوب باعث شد تا رالف شوماخر از تویوتا بتواند پول پوزيشن را از آن خود كند . که این آخرین موقعیت پول پوزيشن او در دوران حرفه اي اش بود. جنسون باتن و جيانكارلو فيسشلا در رتبه هاي دوم و سوم تعيين خط قرار گرفتند. نكته اين تعيين خط عجيب اين بود كه سه نفر اول جدول قهرماني يعني الونسو و رايكونن و شوماخر به ترتيب در رده هاي 15-16-14 قرار گرفتند .
  مسابقه با برتری رالف شوماخر و پیشی گرفتن فیسیشلا از باتن در حالی آغاز شد که تاکوما ساتو و روبنس باریكلو از مسیر خارج شدند و با هم برخورد کردند و در نتیجه برزیلی دچار سوراخ شدن چرخ عقب چپ شد. در همین حال ، فرناندو آلونسو ، مایکل شوماخر و هر دو راننده مک لارن( رايكونن و مونتايا) در این مدت به سرعت سبقت ميگرفتند. در اواخر دور 1 ، هنگامی که ماشین خوان مونتویا در ابتدای سكتور3 مستقیم از مسیر خارج شد ، یک ماشین ایمنی مستقر شد. او تلاش کرد تا بیرون ژان ویلنو را دور بزند ، که او را هل داد و در پایان مسابقه راننده کانادایی یک پنالتی 25 ثانیه اي دریافت کرد. سقوط مونتویا بر مسابقات قهرمانی سازندگان تأثیر گذاشت زیرا این بدان معنا بود که فقط رایکونن می تواند برای مک لارن امتیاز کسب کند.
  پس از اتومبیل ایمنی ، راننده هايي كه مسابقه را از عقب شروع كرده بودند شروع به ادامه حركتشان كردند . آلونسو تلاش کرد تا از كيريستين كلين سبقت بگيرد اما از پيست مسابقه بیرون رفت و به پیست پیش روی خود برگشت( به اصطلاح پيچ رو بريد )‌. و خيلي سريع از كلين سبقت گرفت . ناظران مسابقه به رادیو آمدند و به تیم رنو گفتند كه كلین را دوباره به گذشته برگرداند ( يعني الونسو اجازه بده كلين رد بشه)‌ ، بنابراین آلونسو این كار را كرد. در این زمان او چهار و نیم ثانیه از مایکل شوماخر عقب بود ، اما او فاصله را با خیالی آسوده برطرف کرد ، در حالی که رايكونن نیز پشت سر آنها قرار گرفت.
  در دور 11ام رالف شوماخر در يك حركت عجيب به پيت استاپ رفت و به مقام هشتم سقوط کرد در حالی که جیانکارلو فیسیشلا برتری را به دست اورد . آلونسو و ریکونن پشت فیسیشلا ، مایکل شوماخر را تحت فشار قرار می دادند. آلونسو با لاستيك هاي رو به اتمام اش ، در دور 20 از گوشه 130R از شوماخر سبقت گرفت . و پس از اين سبقت بلا فاصله به پيت رفت . مایکل شوماخر و کیمی رایکونن دو دور ديگر صبر كردند و سپس با هم به پيت لين رفتند و هر دو از الونسو و ديويد كولتارد رد شدند. دورهای بعدی رایکونن از شوماخر گذشت . و باتن هم به مدت 8 دور مارك وبر را بست آلونسو برای دومین بار از شوماخر عبور کرد و در این مرحله شروع به بستن رايكونن کرد که پشت وبر و باتن گیر کرده بود. فیسیشلا هنوز نفر اول بود ( گفتم شايد يادتون رفته كي اوله ) ،همانطور که او 20 ثانیه جلوتر از گروه پشتي اش بود بالاخره به پيت لين رفت . آلونسو که دوباره لاستيك هايش در حال اتمام است ، در يك حركت اعجاب انگيز سريع ترين دور را ميزند . فیسشلا از پيت لين در اومد و درست پشت باتن ، وبر و رايكونن پیوست.
  باتن و وبر مقابل هم قرار گرفتند ( اين جدال 22 دور بود كه ادامه داشت ) ، وبر جلوتر از باتن پيچ را طي كرد و آنها هر دو از فرناندو آلونسو ( كه به پيت رفته بود ) رد شدند . رايكونن ، سرانجام با یک مسیر رانندگي بي نقص ، هر 3 سكتور خود را بنفش كرد ( يعني هم سريعترين سكتور 1 و هم سريعترين سكتور 2 و هم سريعترين سكتور 3 رو تو يك دور زد ) که نتيجه ان سريعترين دور 1:31:540 بود و سپس به فيسشلا نزديك شد . در آن زمان او فقط 5 ثانیه از فیسیشلا عقب بود و داشت روی رنو می بست. در همین حین ، آلونسو از کنار باتن عبور می کرد که به سمت کالتارد و مایکل شوماخر ميخواست حمله كند . سپس آلونسو برای سومین بار از وبر عبور کرد و بعد هم از شوماخر و كالتارد ( نكته جالب اينه همه اين كار ها رو تو 3 دور كرد ) . در جلو تر رايكونن در سمت راست نفر اول مسابقه فيسشلا قرار داشت. در حالی که 3 دور مانده بود ، فيسشلا در ترمز مثلث کاسیو به حالت دفاعی درآمد ، که به رايكونن اجازه داد از او عبور كند . فیسیشلا دفاع کرد اما ماجرا در دور بعدی تکرار شد و این بار رايكونن توانست از قسمت خارجي پيست در پيچ اول عبور كند.
  رایکونن در این مسابقه پیروز شد و پیروزی نهایی خود را برای مک لارن به دست آورد و ششمین برد پیاپی این تیم را پشت سر گذاشت ، پس از او فیسیشلا دوم ، آلونسو سوم ، وبر چهارم ، باتن پنجم ، کولتارد ششم ، مایکل شوماخر و رالف شوماخر هفتم و هشتم . كلين و ماسا نهم و دهم شدند .

  • @sebvr

   3

   1

   ممنون محمد یاسین خیلی زیبا بود … اگه وقتش رو داری بیشتر بنویس تا ما هم لذت ببریم..

  • مَمَّدو

   3

   0

   خیلی جالب بود …. چه تجدید خاطرات باحالی شده . من دوست دارم.

  • Hami

   1

   0

   درود . آقا خاطره جذابی و در عین حال تامل برانگیزی بود . تامل از این بایت که یادم آمد دارم چهل ساله میشم و عمر مثل برق و باد گذشت . انگار همین دیروز بود داشتم این مسابقه را زنده میدیدم و داشتم خودم را خفه میکردم آنقدر جوش خوردم

 19. @sebvr

  5

  0

  دوستان !!!!کامنت تحلیل ردبول اربی ۱۶ بی تایید شد!!!

 20. محمد یاسین

  3

  5

  سلام اقا بي زحمت اين كامنت من رو هم تاييد كن

 21. MERC

  4

  0

  این زیاد موندن راننده ها باعث کم شدن هیجان ورزش و هدر رفتن استعدادهای جوون میشه.
  و در بلند مدت باعث نا امیدی بقیه راننده ها و کنار گذاشتن رویای رسیدن به فرمول1

  • مَمَّدو

   5

   2

   آیا اینو میتونیم به مسئولین کشورمون هم بگیم؟

 22. yaghub

  4

  2

  میلاد امیرالمؤمنین امام علی(ع) را تبریک میگم به همه ی شما دوستان.

  • مَمَّدو

   9

   3

   سرور و سلطان نوابغ جهان بودن امیر المونین. به شخصه با توجه به دست آوردهایی که ازشون در تاریخ ذکر شده (آخه 99 درصد بزرگانمون رو فقط میتونیم از روی دست آوردهای تاریخی شون مقایسه و درک کنیم و در قید حبات نیستن) فکر میکنم که امام علی جزو بزرگترین نوابغ بشری بودن ولی فرصتی نبود که تجلیش رو در همه زمینه ها نشون بدن. البته این کمترین تعریفیه که میشه ازشون کرد و جنبه های دیگر شخصیتشون بسیار بالاتر از این حرفهاست. به قول خود امام علی : از من در مورد آسمان ها بپرسید که به مسیرهای آسمان آشناترم از راه های زمین.

   • Amir5

    8

    2

    میلاد حضرت علی (ع) مولای متقیان مبارک باشه وباحرف مممدو هم موافقم حضرت علی (ع) کاملا الگوی بشریته وجزو نوابغ بشریت هستن خدا کنه که بحق حضرت علی (ع) همه به رویاهاشون برسن و ازدست این کرونا لعنتی راحت شیم

   • yaghub

    7

    2

    احسنت ممدو
    جزو بزرگترین نه بلکه باید گفت بزرگترین(بعد از پیامبر) کسی در طول تاریخ نبوده(بجز 14معصوم)که حتی دشمنشون هم مدح و ثنای اون ها رو بگه و ما بارها دیدیم که دانشمندان ادیان دیگر حتی کتاب نوشتن در مورد امیرالمؤمنین و بزرگی ایشان را بیان کردن.

 23. Pouria

  5

  0

  Kimi 😁😁😁😁
  فقط چرا قیافَش چه ناراحت باشه چه خوشحال یکیه!

 24. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  4

  3

  رایکونن خیلی راننده خون سردی هست
  و خیلی کم میخنده ولی خیلی شوخ طبع واقعا نمیشه رایکونن رو دوست نداشت!

 25. امید نورمحمدی

  3

  0

  کیمی رایکونن از راننده هاییه که به حق واقعی خودش توی فرمول 1 نرسیده. این نظر شخصی منه. بعداز قهرمانی سال 2007 فراری با سیاسی کاری و فشار اسپانسر کاری کرد تا بعداز فصل 2009 این راننده دوست داشتنی حتی مدتی از فرمول 1 خارج بشه.
  کیمی حداقل لیاقت 3 قهرمانی جهان را داشته.

 26. S.v

  2

  0

  هر دفعه که از کیمی رایکونن می شنوم یاد مسابقه پرتغال امسال می رفتم
  واقعا فوق العاده بود
  بنظرم حقش نبود که در این جایگاه باشه و اخرین سکوش در امریکا توی سال 2018 که اول تموم کرد

 27. S.v

  1

  0

  بنظرم باید الان بجای الفا توی تیم های بهتری باشه (حداقل در تیمی مثلAlphaTauri) چون پتاسیلش را دارد واقعا