فرمول یک ایرانرومن گروژان اخیرا اعلام کرده است که با مرسدس تماس تلفنی داشته و احتمالا فرصتی برای خداحافظی از فرمول یک خواهد داشت.

رومن گروژان پس از تصادف وحشتناکش در فرمول یک بحرین 2020 نتوانست در رقابت ابوظبی شرکت کند و به این ترتیب، آخرین فصل حضور او در فرمول یک ناتمام ماند و با تجربه ناخوشایند تصادف و آتش سوزی به پایان رسید.

اما تیم فرمول یک مرسدس و توتو ولف در نظر دارند که یکبار دیگر به رومن گروژان شانس قرار گرفتن پشت فرمان را بدهند و ممکن است او در یکی از تمرین های فصل پشت فرمان بنشیند.

گروژان در مورد تماس تلفنی و برنامه های تیم مرسدس گفت:

بله بله او با من در ارتباط است. من با آنها تماس داشتم و ما در حال نهایی کردن برنامه هستیم. فکر می کنم قرار است اتفاق بزرگی باشد!

69 دیدگاه

 1. محمد یاسین

  13

  2

  سلام ؛‌همونطور كه ميدونين الفا روميو ماشينش C41 رو رونمايي كرد كه تغييراتي نسبت به قبل داشت . 1- بال جلو از حالت زاويه دار قبل به يك حالت خرطومي و يا به اصطلاح خودمون دايره اي تبديل شده . 2- بال عقب هم خيلي از اون حالت شيك و شكيل مستطيلي در اومده و يكم پهن تر شده . 3- قسمت جلوي ماشين با لاستيك هاي 18 ميلي متري همسان سازي شده. 4- جاي قسمت سفيد و قرمز رنگي ماشين پارسال امسال برعكس شده . 5- نام اسپانسر جديد تيم ORLEN تو 3 بخش از ماشين كه قبلا خالي بود نوشته شده . 6-بال عقب كه قبلا قرمز خالي بود الان قرمز و سفيد شده .
  7- نميدونم درست احساس كردم و يا نه ولي كاكيپت دراز تر شده .
  تغيير خاص ديگه اي نديدم . جز سيني پايين كه اصلا تغيير بزرگي نيست

  • مَمَّدو

   5

   2

   متشکرم دوست من. به نظرم اون فلسفه ای که در بال جلو و از سال 2019 (به سرکردگی فراری) دنبال میکردن رو هنوز به شکل اغراق آمیزی در دستور کار دارن و ازش کوتاه نمیان. علی رغم اینکه مرسدس نشون داد که فلسفه خودش در مورد بال جلو بسیار بهتره (رجوع کنید به مقاله “مقایسه بال جلو خودروهای فرمول یک 2019”) ولی برای من عجیبه که هوز آلفا داره روی فلسفه خودش پافشاری میکنه.

   • مَمَّدو

    3

    1

    خیلی منونم. بنده نوازی کردین که اینطور مستفیض فرمودین …. اییییییی اسسسسستتتتتتاد ….. اییییی پررررووفففففسسسوووررر …. خخخخخخخ عالی بود دمت گررررم.

 2. @sebvr

  9

  1

  خب دوستان از موتور هوندا با حضور پول اسپارگارو و مارک مارکز رونمایی شد رنگ بندی همون هست ولیکن وینگ های کناری تغییر کرده و دو تا قطعه متساوی الاضلع شکل اضافه شده …. و بدنه موتور هم ایرودینامیکی تر شده و و اگزوز هم بلند تر شده ممنونم

  • akbar

   15

   0

   اگه بره جای بوتاس نتیجه ی قهرمانی امسال عوض میشه
   نه به خاطر اینکه گروژان لوییس و شکست میده!!!!!
   به خاطر اینکه انقدر میزنه به همیلتون که جای زخمش واسه همیلتون تا چند فصل بمونه:)

   • علیرضا

    5

    0

    دقیقا 😂😂😂😂😂🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️

 3. مَمَّدو

  4

  1

  زنگ تفریح ؛ الیاف کربن :
  میخوایم راجع به الیاف کربن اطلاعاتی کسب کنیم. با کربن که آشنا هستین؟ زغال و دوده، آشناترین شکل های کربن در محیط ما هستن. اما متداول ترین روش تولید الیاف کربن، استفاده و فرآوری الیاف “اکریلیک” میباشد. حالا میپرسین الیاف اکریلیک چیست؟ خُب باید گفت که بسیار آشناست. به فرش زیر پایتان نگاه کنید! پُرز های فرش های ماشینی یکی از انواع الیاف اکریلیک هستند. یکی دیگه از الیاف های اکریلیک، نخ کاموا یا بافتنی هست. اگه یه تار نخ کاموا را از نزدیک نگاه کنید، میبینید که از هزاران رشته بسیار باریک و پُرز مانندی درست شده که به خوبی در هم تنیده شده و تشکیل نخ اصلی را داده اند. همه اینها از انواع الیاف نخ اکریلیک هستند. حالا ببینیم که چگونه یک نخ اکریلیک ارزان قیمت رو به الیاف کربن گرانقیمت تبدیل میکنند. برای اینکار میان تارهای بسیار بلند (ده ها متر طول) و باریک اکریلیک (جنس خوبش که 55 درصد کربن ساختاری داره) رو به حالت کشیده (از دوسر میکشن) نگه داشته و در حدود 300 درجه سانتیگراد حرارت میدن. اینکار باعث میشه که ساختار مولکولی الیاف به شکل مطلوب (شکل نردبانی یا حلقوی) تغییر کنه.
  در مرحله بعد باید کاری کنن که مواد غیر کربنی از ساختار مولکولی الیاف خارج بشه تا درصد عنصر کربن افزایش پیدا کنه. چراکه خواص استحکام و مقاومت این الیاف به شدت به خلوص کربنشون بستگی داره. بنابراین در محیطی که فاقد اکسیژن باشه (مثلا اتاق نیتروژن) و در حالیکه اون کشش از دوسر مرحله اول رو حذف کرده و رشته ها آزاد هستن، اونهارو تا 1000 درجه حرارت میدن. با اینکار عناصر غیر کربنی متصاعد شده و از ساختار الیاف خارج میشن. در نتیجه خلوص کربن از 55 به بیش 90 درصد میرسه (خیلی به جنس الیاف اولیه اکریلیک بستگی داره). در مرحله آخر که بیشترین افزایش خواص استحکامی و … الیاف شکل میگیره بایستی کاری کنن که پیوند بین مولکول های کربن از انواع پیوندهای سُست و نصف نیمه، به محکمترین شکلش در بیاد. معمولا استحکام پیوندهای مولکول های دوده و زغال خیلی سست هستند و پیوندهای گرافیت و الماس که شکل های دیگه کربن هستن خیلی محکم میباشد. در عمل رسیدن به پیوند سه گانه الماس بسیار مشکل هست و در نتیجه فقط پیوند گرافیتی یا به اصطلاح صفحه ای (یا پولکی) باقی میمونه که برای رسیدن به اون لازمه الیاف رو در دمای 1500 الی 3000 درجه در اتمسفر خنثی حرارت بدن تا مولکول های کربن در جهت محور الیاف جهت گیری کرده (راستای زنجیره واکنش در جهت طول الیاف بشه چون پیوند صفحه ای فقط در همون راستا استحکام داره و از جهت دیگه سست هست) و به بالاترین خواص فیزیکی و شیمیایی خودشون برسن. حالا یک رشته الیاف کربن بسیار محکم با قطر بسیار نازک (فقط 10 میکرومتر یعنی 100 تاش کنار هم میشه 1 میلیمتر) داریم که استحکام کششی اون چندین برابر فولاده. انشالله بعدا سعی میکنم در مورد محل های مصرف این الیاف کمی بنویسم.

 4. @sebvr

  8

  1

  تحلیل ماشین c41 الفارومئو : خب الفارومئو هم از ماشینش رونمایی کرد این ماشین یه سری تغییراتی رو داره که بهش می پردازیم :
  از عقب ماشین شروع میکینیم :
  1 . بال عقب : زیر بال عقب یه قطعه ی مستطیل مانند گذاشته شده که عرض مستطیل یه مقدار ادامه داره و نوکش تیز هستش که این قطعه باعث بهتر شدن تعادل عقب ماشین و چسبندگی بیشتر میشه چون جریان وارده به بال عقب رو بهینه سازی میکنه..و در مجاورت بال عقب لبه های تیغه ای ایجاد شده بود در فصل قبل که این فصل یه مقدار جهتش تغییر کرده
  پشت ماشین : در پشت ماشین پارسال کنار اون چراغ عقب 6 تا تیغه بود {{3 تا راست 3 تا چپ}} که امسال حذف شده..!!
  ناحیه کوسه ای : توی اون قسمت یه تغییرات قابل توجه ای وجود داره … پارسال اون قسمت با یه شیب ملایمی به سمت عقب ماشین میومد ولی امسال خیلی تغییر کرده …و امسال تقریبا نصف شده و لبه های تیزی داره از پشت ایر باکس شروع میشه و به نزدیک بال عقب خاتمه پیدا میکنه تا نرسیده به بال ناحیه بال عقب نازک هست ولی توی منطقه ی بال عقب تیز و بزرگ میشه {{مطمئنا اگه تصاویرش رو ببنید خیلی بهتر متوجه منظورم میشید}} و سه تیزی در پشت اون قطعه ی نزدیک بال عقب هستش که این به جریان ورودی به پایین بال عقب کمک خوبی میکنه
  ایر باکس : ایر باکس هم مثل همیشه مثلثی هستش {{انتظار میرفت دایره ای باشه }} و قطعات بالایی ایر باکس هم بدون تغییر بودند
  زاویه ی ریک : زاویه ی ریک نسبت به قبل بالاتر رفته و بنابراین عقب ماشین بالاتر رفته
  منطقه کوکاکولایی : منطقه ی کوکاکولایی بزگتر و پهن تر شده و انگار حجم موتور فراری بیشتر شده نسبت به قبل بازم باید دید….!
  دماغه : دماغه ی بال جلو کلا نسبت به فصل قبل تغییر کرده و جلوی دماغه حالت ایرودینامیکی تری به خودش گرفته و یه شباهت خیلی کمی به دماغه ی فصل قبل ردبول داره..!!!
  بال جلو : در قطعه ی زیرین بال جلو تغییرات جالبی داشتیم پارسال این قطعه توی الفارومئو صاف بود و فقط یه تغییر جهت هایی رو داشت که تاثیر انچنانی نداشت ولی امسال اومده چیکار کرده ؟ اومده علاوه بر اون تغییر جهت ها دو تا تغییر جهت زیاد در دو طرف این قطعه ایجاد کرده که عملکرد ایرودینامیکی خودرو رو بهبود میبخشه!!!!
  سیستم تعلیق جلو : اینها اومدن دو تا قطعه ی شبیه الفاتوری به این ماشین اضافه کردند که نرسیده به سیستم تعلیق قرار میگیره و جریان هوای ورودی به اون قسمت رو مدیریت میکنه ..!!!
  فلور : انتهای فلور جمع تر شده و کوچکتر شده و دیگه تغییر خاصی نداره ..
  بارج بورد : الفا اومده امسال هم از فلسفه ی بومرنگی استفاده کرده فقط با یه تغییر کوچیک پارسال یه بومرنگ روی فلو بود یکی دیگه بالا بود ولی امسال هیچکدوم روی فلور نیستن و هر دوتا نزدیک هم نصب شده..
  سیستم تعلیق : بدون تغییر بوده به جز دو تا قطعه ی جدید که بالا گفتم
  خب ممنون که خوندید چون زاویه های زیادی از ماشین نداشتم ساد پاد و بارج بورد نتونستم درست بررسی کنم شما به بزرگی خودتون ببخشید

  • MOHAMMADHOSSEIN

   6

   1

   خیلی ممنون خیلی تحلیل قشنگ و جالبی بود
   اگه من درست معنی کرده باشم که به احتمال زیاد درسته امروز ردبول از ماشینش رو نملیی میکنه ببینم تو تحلیل میکنی یا ممدو

   • @sebvr

    1

    2

    قطعا ممدو بهتر تحلیل میکنه ولی خب منم سعی خودمو میکنم

   • @sebvr

    3

    0

    یه عکس که نه چند تا بود ولی زاویه ی خوب نداشت ممنون ازت که خوندی

   • @sebvr

    3

    1

    ممنون ممدو منم منتظر تحلیل های حرفه ای شما هستم…

   • @sebvr

    0

    0

    نه بابا این چه حرفیه!!! شما خارق العاده این

   • @sebvr

    0

    0

    ممنون امیر علی منتظر تحلیل های بعدیت هستما..!!

   • AmirAli

    1

    0

    Sebvr امروز یکم سرم شلوغه راستش، وقت نکردم ادیتش کنم و شسته رفتش کنم
    چشم حتما پست بعدی میزارم

 5. مَمَّدو

  5

  1

  یه خاطره :
  وقتی در اواخر دهه 90 قوانین فیا، تیم هارو ملزم به استفاده از موتورهای 10 سیلندر 3 لیتری کرد (خخخ ده سیلندر هارو که میگم احساس پیری میکنم! آخه کی ده سیلندرهارو یادشه؟) ، رقابت انجین سازها یعنی بنز و فراری و ب ام و و رنو و کازورث وهوندا و تویوتا (چقدر موتور ساز داشتیم آیییی خدااااا) بر سر تولید نیروی بیشتر ، منجر به چند تحول جالب توجه شد. یکیش حضور فعال کمپانی های تامین کننده سوخت بود که با نوآوری شیمیایی در ساختار سوخت، سعی داشتن موتوری رو که تحت اسپانسرینگشون بود با تغذیه سوخت با انرژی نهفته بالاتر، قویتر کنن. در نتیجه نقش اسپانسرهای سوختی خیلی مهم شده بود و برند هایی مثل شل و پتروناس حسابی جولان میدادن. اما تغییر مهمتر شاید تکنیک افزایش دور موتور بود که باعث میشد یه موتور درونسوز در هر ثانیه تعداد دفعات بیشتری سیلندرهاشو از ترکیب قدرت ساز سوخت و هوا ، پُر و خالی بکنه. یادمه که مصرف سوخت از 155 لیتر هم فراتر رفته بود (فکر کن که وزن ماشین با باک پر و خالی چقدر فرق میکرد و دینامیک رانندگیش چقدر متغیر بود!). در اون زمان کاهش کورس پیستون و لنگ میل لنگ یکی از بهترین راه حل ها برای کمک به افزایش دور موتور بود. تقریبا میشه گفت که از 15000 دور بر دقیقه شروع کردن و تا آخرین سال به 19000 تا رسیده بودن و صدای اون موتورها یکی از جذابترین صداهای تاریخ فرمول یکه که شبیه به بال زنبور ویزویز میکردن! اما همه این حرفهارو گفتم تا به نقطه اوج خاطرم برسم …. انجین 19000 دور بر دقیقه ای ب ام و!!! همه میپرسیدن چطور ب ام و تونست اینکارو بکنه؟ آلیاژهای سبکتر؟ کورس پیستون کمتر؟ حذف اصطکاک ها؟ همه اینها جزوی از پاسخ کلی هستن. پاسخش این بود که ب ام و برخلاف مسیر متداول بهینه سازی موتورها که مثل الآن با تقویت توکنس ها و ارتقا قطعه به قطعه اجزا موتور صورت میپذیرفت، یه راه حل جدید زده بود. اونا اومدن و یه سری مهندس نابغه رو در یک آزمایشگاه گذاشتن و بدون ایجاد محدودیت های معمول موتوراسپرت، ازشون خواستن بهترین موتوری رو که میتونین ، تولید کنین. نتیجش یه چیزی خارق العاده شده بود (البته هزینش هم سرسام آور بود). در مرحله بعد اومدن و اون مخلوق فوق العاده رو به اصطلاح عادی سازی کردن تا در دل یک ماشین فرمول یک و تابع قوانین اون جای بگیره. این اثر هنری متاسفانه هرچند که به تاریخ سازی خیلی نزدیک شد، ولی حیف که نتونست با یک قهرمانی جهان در کارنامش به کار خودش پایان بده (مایکل شوماخر همه رو قورت داده بود!) و اونجور که شایستش بود موندگار نشد. ممنون از وقتی که گذاشتین.

 6. مَمَّدو

  4

  2

  Eliya عزیز؛
  از اینکه منو قابل دونستین خیلی ممنونم. کامنت های شما همواره مملو از ادب و متانت بوده و هستند و مایه افتخاره که منو دوست خودتون میدونید. متشکرم.

 7. arshia

  4

  0

  خبر اومده که تو قرارداد مکلارن با ریکاردو بند تشویقیی اموده که هر بار که تو محدوده امتیازی تموم کنه 400 هزار یورو دریافت می کنه و برای هر برد 1 میلیون یورو دریافت می کنه .

  شمارو یاد یه قراردادی نمی اندازه؟ یعنی اگه کل مسابقات بدون برد تو محدوده امتیازی تموم کنه8.4 میلیون می شه.

 8. مَمَّدو

  2

  1

  تفسیر سینا :
  طبق خبر ارسالی از یه منبع موثق که نخواست نامش فاش شود ، گروژان در حال مسابقه بود بود براش پیامک اومد “یارانه شما به یه علتی قطع شد!” واسه همین یهو قاط زد و رفت تو دیوار (الآن از ظلمات گمراهی در اومدین؟) الآن تو عکس میبینین که قلبش از این خبر گرفته و دونفر زیر بغلش رو دارن که نخوره زمین در حالیکه بد بخت نمیدونه واسه همین آمبولانس که خبر کردن براش ، باید 3 میلیون بپدازه!!

 9. @sebvr

  2

  1

  خب یه مقاله خیلی جذاب درباره ی یه پیست جذاب تر : لمانز !!! {{پارت اول }} امروز میخوایم مروری به3 تا از جذاب ترین لحظات این مسابقات کنیم :
  1 . فاجعه بار ترین تصادف موتور اسپرت : سال 1925 بود همه ی مردم با شوق و ذوق اومده بودند همه با چشمانشان ماشین هایی که یه لحظه از روبه روی همه رد میشدند اهمیتی نداشت بمیرند فقط بردن مسابقه مهم بود راننده ها کنار به کنار هم ایستاده بودند همه نگاهشان به ماشین هایشان بود هیچکس سرنوشت این مسابقه رو نمی دانست …!!! تیر به هوا شلیک شد رانندگان دیوانه وار به سمت ماشین هایشان دویدند در ماشین ها را باز کردند و درون یک بمب که هر لحظه احتمال انفجارش بود ماشین ها استارت خوردند رقابت شروع شد 24 ساعت تنش . هیجان . رقابت و… در راه بود چشمان مردم برق میزد هر کس میخواست نزدیکترین فرد به دیواره باشد تا بهتر و بیشتر به تماشای این هیولا های سرعتی {{در اون موقع }} بپردازند … ناگهان صدای انفجار امد ..!!! یه لحظه جهان به بهت فرو رفت اتش بالا گرفت مردم فرار میکردند هیچکس حتی فرصت فکر کردن به این اتفاق را هم نداشت همه فرار میکردند بعد از مدتی که گذشت اتش خاموش شد … تازه مه کم کم داشتند به عمق این فاجعه پی میبرند کسانی که عزیز هایشان را از دست داده بودند با چشمانی اشک بار نزدیک محل میشدند همه چیز در یک لحظه اتفاق افتاد انگار بمباران شده 130 تا ادم بی گناه جونشون رو از دست داده بودند … نباید نارحت بود همه در راه دیدن بزرگترین لذت زندگیشون مرده بودند …
  2 . تاریخسازی در سرزمین افتاب : وایدلر درون ماشین سبز نارنجی مزدا منتظر اغاز مسابقه بود 2 پژو خط جلو را گرفته بودند او باید خوب تمرکز میکرد ارام سرش را برگرداند به ایینه بغل نگاه کرد دیگه اماده شروع مسابقه بود…!!! 3 …. 2…..1 ……..وایدلر ارام پا رو ی کلاچ گذاشت دنده رو گرفت …..و مسابقه شروع شد استارت خوبی بود چند ماشین جلوی مزدا را گزفته بودند وایدلر خودش رو برای پیچ اول اماده میکرد ترمز کرد پا روی کلاچ گذاشت دنده رو پایین اورد و دوباره گاز داد از داخل ماشین جلویی یه سبقت رو گرفت …{{میریم رو نفر دوم پژو }} خشم داشت اما ارام بود میخواست از هم تیمش سبقت بگیره دنده رو پایین اورد و دوباره گاز داد ماشین غرش کرد بغل به بغل هم تیمش پیش میرفت یه نگاه به او انداخت نفرت در چشم هایش موج میزد انگار حاضر بود بمیره ولی ازش سبقت بگیره نوبت به پیچ بعد رسید میدانست باید دیر ترمز کند دست هایش عرق کرده بود زانو هایش درد میکرد ولی این کار را کرد پای راستش رو روی پدال ترمز فشار داد با پای چپ کلاچ رو گرفت و از بیرون هم تیمش رد شد یه لحظه ماشین سرعتش کم شد ولی موردی نبود حالا او پیشتاز مسابقه بود … داشت ادمه میداد که ناگهان….. سرعت اشین کم شد …فکر میکرد داره خواب میبینه ولی واقعیت داشت انگار ماشین داشت با او لج میکرد …کم کم حرارتی رو حس کرد ماشین رو به پیت برد مهندسان فهمیدند مشکل از سیستم احتراق بود … فریاد بلندی کشید نمی تونست چیزی که میبینه رو باور کنه به همین راحتی مسابقه براش تموم شد …..پژو ی دوم هم همین مشکل رو پیدا کرد …. مزدا خودش رو بالاتر و بالاتر میکشید…. شب شد تنها نوری که در اون اطراف بود نور ماشین جلویی و ماشیین خودش بود خودش رو به بیرون کشید یه برخورد کوچیک با خودروی کناری کرد عصبانی بود پاش رو روی گاز محکم فشار نور ماشین جلویی توی چشمش خورد انگار یکی چراغ قوه رو روی چشمش گرفته بود نمی خواست مشکلی پیش بیاد دنده رو پایین اورد خیلی دیر ترمز کرد و دوباره دیوانه وار گاز داد ماشین روی کرب رفت پرید بالا هر چچهار چرخ روی هوا بودند … نفس ها در سینه حبس شد ماشین اومد پایین….گزارشگر : اوه اون مزدا هست میپره بالا و میاد پاییییییییین!!!! جلوی ماشین ابی رنگ در میاد دددد چه حرکتی !!!! …………مزدا 4 ام بود پشت سر سائوبر ها و رتبه اش تضمین اونها 4 ثانیه از سائوبر کند تر بودند پس عملا امیدی برای سکو نبود ..مزدا حاضر بوود هر کاری بکنه که برنده مسابقه باشه … هر کاری !! نفر جلویی بدشانسی اورد و ماشینش خراب شد تا مزدا حالا خودش رو روی سکوی پر خاطره ی لمان ببینه گزارشگر : بله اون سائوبر هست…!!1 چیشده داره اروم به پیت میره مهندسا نمی دونن باید چیکار کنن چه پایان بدی برای این تیم …. 45 دقیقه بعد : بله مرسدس سائوبر بیرون میاد…. ولی مزدا ازش جلو زده جانی هربرت با سرعت دیوانه وار حرکت میکرد ماشین خوب کار میکرد ولی اون خسته بود …. پاهاش درد میکرد دستانش عرق کره بود انگشتانش از شدت عوض کردن دنده درد میکرد ولی حاضر بود برای قهرمانی هر کاری بکنه …!!! دور اخر بود یه لبخندی روی صورت او بود لبخندی که توش فقط خستگی بود وقتی از خط پایان رد شد هربرت حتی نای شادی کردن هم نداشت و روی سکو حاضر نشد انها قهرمان بودند قهرمان لی مانز !!!!!
  ممنون که خوندید خیلی طولانی شد معذرت میخوام

 10. Kamran

  10

  2

  یعنی فقط دلم میخواد فراری رونمایی کنه باز اون فرم احمقانه دماغه و بال ببینیم، شده باشه تا مارانلو سینه خیز میرم کاری با این خونه خراب کن میکن که دیده بشه پابرهنه سباستین سباستین کنان داشته به یه مسیر نا معلومی تو بیابان میدویده🤪😬

  • Reza.MC

   2

   0

   خیال کردی. دنیا زیر و رو بشه فراری به باله جلو با عرض نیم متر پایبنده.
   چقدر فصل پیش هر هفته منتشر بودیم اون باله رو لاغر کنند.

   • Reza.MC

    1

    0

    اصلاح می کنم: منتظر بودیم. همچنین بخونید دماغه جلو به جای باله جلو.

 11. @sebvr

  5

  1

  تفسیر سینا : تفسیر اول : حس من وقتی پام میخوره به لبه ی مبل !!!
  تفسیر دوم : حس من وقتی موتو جی پی و فرمول یک تموم میشه {{باید برنکارد یکی بیاد جمعم کنه….!!}}

 12. Kamran

  5

  1

  با وجود اینکه این تیم ردبول با رانندگی دوست عزیزمون جناب ورشتپن خاطرات خیلی وحشتناکی از شیرین کاری های ایشون دارم. اما حداقل گرافیست هاشونو دوست دارم، گرافیک ماشینو خیلی دوست دارم، مدل امسال اون رنگ دماغه نارنجی خیلی خوش رنگ. حتی طراحی و گرافیک دیواره کانکس تریلرهای حمل خودروشون خیلی قشنگ.

  کانکسو درست گفتم؟ یا اونجا اسمش یه چیز دیگه ست؟

  • رضا سلطانی

   2

   1

   من هم منتظر تحلیل بزرگانم ولی خیلی تغییر زیادی نکرده و این را حتی روی اسمش هم آورده اند که اسم ماشین پارسال rb16 بود و برای امسال هم همان است به علاوه ی یک بی آخرش!
   فقط دماغه جلو باریک تر شده که گویا همه ی تیم ها تا حالا دماغه جلو را باریک تر کرده اند حالا سرش چیست امسال منتظر تحلیل دوستانم!
   امیدوارم فراری دیگه امسال یک مقدار دماغه اش را تصحیح بکند!

 13. danialhatami

  3

  0

  بچه ها ی کلیپ از رد بول دیدم فوقالعاده حتم تو پیجشون ببینید عالیععععععععع مکس زنگ می زنه ب پرز و کلی ماجرا رو طی می کنه تهش می رسه ب نوشیدنی ردبول

 14. مَمَّدو

  6

  0

  تحلیل اولیه ردبول RB16B :
  اولین چیزی که در این خودرو جلب توجه میکند ، لاغر تر شدن دماغه جلوست که البته خیلی کم است. حفره روی نوک دماغه یه مقدار تغییر داشته و از سه سوراخ به دو سوراخ تبدیل شده. وظیفه این حفره این بود که بخشی از هوا را به زیر ماشین منتقل میکرد و کماکان همین وظیفه رو داره. اما در بال جلو شاهد این هستیم که پارسال دو تا از بالک ها (کلا 5 بالک در هر طرف بال جلو هستش) به سینی کف بال جلو چسبیده بودند که امسال فقط یکیشون وصله و دومی مثل بقیه مجزا از همند. در حقیقت میشه گفت که یه خورده بال جلو به بالا تمایل پیدا کرده و حالت قاشقی آن به نظر بیشتر شده.
  داکت ترمز بسیار بزرگ ردبول کاملا جلب توجه میکنه هرچند که به نظر نمیرسه همه فضای داکت کار انتقال هوا به سمت ترمز رو انجام بده و احتمالا تاثیر آیرودینامیکی خاصی ازشون در میاد. تغییرات بسیار چشمگیری در فضای جلوی دهانه رادیاتور یا همون باج بورد دیده میشه که به خصوص اضافه شدن تعداد زیادی پره های افقی در لبه پایینی و نزدیک به سطح زمین جلب توجه میکنن. تعداد این برش های روی لبه (همون پره ها) واقعا زیاده!
  به نظر میرسه که شکل دهانه رادیاتور هم کمی به سمت پایین متمایل شده است. گفته میشه که نقص آیرودینامیکی ای که در اوایل فصل گذشته گریبان راننده های ردبول رو گرفته بود و کنترل ماشین رو بسیار سخت کرده بود و باعث میشد نتونن حداکثر توان رو استخراج کنن، ناشی از اغتشاشی بود که از گردابه های بال جلو شروع شده و با گذشتن از روی باج بورد و رادیاتور به قسمت عقب میرسید و تاثیر بدی روی بال عقب و دیفیوزر میذاشت که در طراحی ماشین جدید عین عیب کاملا بر طرف شده.
  همه اینها به کنار، تاثیر اولیه ای که طراحی این خودرو بر روی من گذاشت خیلی چشمگیر بود. یه احساسی به من میگه این ماشین برای قهرمانی اومده و طرحش کاملا گویای روحیه متفاوت ردبول در سال جدیده. این یک خط و نشان جدی برای مرسدس خواهد بود و برخلاف سالهای گذشته ، من به این ماشین خیلی خوشبینم.

  • AM-PHD

   3

   0

   ممنون بابت تحلیل،
   با دیدن کامنت های یه بنده خدایی به اسم ارسبوق انقد حال آدم گرفته میشه که حوصله تبادل اطلاعات فنی هم نداره، البته شکرخدا خبری ازش نیست، باشد که همین باشد

   • @sebvr

    2

    0

    دوستان من هم ردبول رو کامل تحلیل کردم‌انشالله فردا اخرین خبر قرار میدم ممنون از همگی

 15. مَمَّدو

  2

  0

  سلام دوستان من،
  AM-PHD , Sya , sebvr , farshad , s.v
  من واقعا با دیدن کامنتهای شما انرژی میگیرم و حضور پیدا میکنم. از حمایتتون ممنونم.
  جای ایمان و ali n خالیه.

 16. امید نورمحمدی

  2

  0

  عجب! با گروژان هم صحبت شده و قرار است اتفاقات بزرگی بیوفتد! امیدوارم توی هیچ مسابقه ای ازش استفاده نشه چون با برد احتمالیش دوباره مرسدس و همیلتون نمایششون کمی دچار خدشه میشه!
  ماشین مرسدس انقدر دامینیت و برتره که بعنوان جایزه یک عمر فعالیت و یا کادو و هدیه به راننده اجازه داده میشه یکساعتی باهاش دور بزنه!!!
  واقعا باید به مهندسین و کادر فنی ساخت این ابر ماشین جایزه داده بشه و ازشون قدردانی بشه. مردان و زنانی که در کارخانه و تیم و … جوری کار کردند و ماشینی ساختند که دور زدن با آن هم برای همه یک فرصت محسوب میشه.

دیدگاه خود را بیان کنید