موتوجی پی ایران – مدیر برنامه آندره دویزیوسو می گوید که موتورسوارش آماده است تا در فصل 2021 موتوجی پی جانشین مارک مارکز مصدوم در رپسول هوندا شود.

مارک مارکز پس از ادامه مشکلات شانه خود که ناشی از تصادف وی در مسابقه موتوجی‌پی اسپانیا بود، مسابقات فصل 2020 را از دست داد و نتوانست امتیازی برای خود کسب کند.

هوندا در اواخر سال گذشته اعلام کرد که مارک مارکز پس از انتقال به شهر مادرید، توسط تیم جراحی مورد عمل جراحی سوم قرار گرفته است. این عمل جراحی هشت ساعت به طول انجامید و طبق اخبار منتشر شده نتیجه چندان مطلوبی نداشته است.

اکنون باید دید با توجه به احتمال غیبت ستاره تیم رپسول هوندا در اوایل فصل 2021، این تیم چه تدبیری برای پر کردن جای او دارد و گفته می شود که آندره دویزیوسو از گزینه های احتمالی برای جایگزینی این موتورسوار اسپانیایی در دوره غیبتش است.

سیمونه باتیستلا درباره این خبر گفت:

[هوندا] هنوز تماس نگرفته اما اگر آنها تماس بگیرند، آندره آماده است.

او در سطح آماتور شروع به تمرین موتور کراس کرده، اما این کار را با شدت و جدیتی انجام می دهد انگار خود را برای تست های پیش فصل موتوجی پی آماده کند.

ما امسال تلاش خواهیم کرد تا در 2022 به طور کامل برگردیم. با اینکه آندره و من نسبت به اتفاقاتی که برای مارک رخ داده ناراحتیم اما باید گفت که هوندا دقیقا می داند که در چه زمانی موتورسوارش می تواند به مسابقات برگردد.

به نظر من آنها به درستی از اشتباه در چنین شرایط حساسی می ترسند. ماه آینده برای تصمیم گیری آنها بسیار مهم خواهد بود و از طرف ما باید بگویم که تمامی پیشنهادات دیگر برای موتورسوار تست شدن و غیره را رد کرده ایم.

43 دیدگاه

 1. Eliya

  11

  0

  بچه ها فکر کنم تست کرونای گسلی مثبت شده!!!

  • @sebvr

   9

   0

   بله مثبت شد … متاسفانه ششمین راننده ی فرمول یک شد که مبتلا شده…

   • meraj

    7

    1

    امیدوارم زود خوب شه مثل بقیه راننده هایی که گرفتن و خوب شدن

   • مَمَّدو

    11

    5

    محمد یاسین برادر عزیزم. گذاشتن اسم ملت ها روی بلایا کار خوبی نیست. حالا این ویروس جهش کرده. ولی مگه مردم بریتانیا آرزو کردن که در اونجا جهش کنه؟ اگه تو ایران جهش کنه دوست داری جهانیان بگن کرونای ایرانی؟ مگه همین الآن میگی کرونای چینی؟

   • مَمَّدو

    7

    3

    البته من عذر میخواهم از شما چون شاید فقط ناخودآگاه، اسمی که در اخبار میشنوی رو تکرارکردی. ولی لطفا این کار رو نکن. ممنونم.

   • مَمَّدو

    6

    4

    چشمانت روشن؛ در دنیا و عقبی

 2. @sebvr

  7

  0

  بهترین انتخاب توی شرایط فعلی به نظرم اندرا هست و اگه هوندا دووی رو به خدمت نگیره و به جاش استفان بردل رو با دستمزد کمتر به خدمت بگیره اشتباه بزرگی کرده ..{{هر چند بردل هم تو 2 مسابقه ی اخر عملکرد قابل قبولی داشته و تو پرتغال هم 6 ام شد …}} ولیکن دووی همون موتور سوار سابق هست{{البته مصدومیت از ناحیه ی ترقوه تو تصادف موتو کراس بی تاثیر نیست..}} اینم در نظر بگیریم که اندرا هر سال هم تیمیش رو با اختلاف زیاد میبره و این یعنی مشکل از دووی نیست مشکل از موتور بود …. {{هر دو موتور سوار دوکاتی گفتند که مشکل از چسبندگی عقب موتور هست چون تایر های جدید پهن تر هستند دوکاتی نتونسته اون چسبندگی خوب رو از موتور بکشه بیرون …. در هر صورت ارزوی بهترین ها رو برای دووی دارم….

  • NavasaN

   7

   0

   کلیات حرفت و مشکل موتور دوکاتی رو قبول دارم.اما این فصل جک و پکو با همون موتور خیلی تهاجمی ظاهر شدن و از دووی بهتر بودن.مخصوصا پکو اگه مصدوم نمیشد خیلی ترسناک بود.

   • @sebvr

    7

    0

    پکو کلا موتور سوار با استعدادیه که اینو توی فصل 2018 به خوبی ثابت کرد که فوق العاده بود…. ولی به نظرم موتور الما پراما 2020 نسخه ی اپدیت شده ی دوکاتی 2019 بود و کلا موتور بالانس تری بود تا دوکاتی 2020 و مشکل چسبندگی عقب هم نداشت..{{البته هر موتور سوار موفقی استاد خوبی داشته ها…}}

   • @sebvr

    7

    0

    راستی اینم بگم ولنتینو روسی و تیمش توی مسابقات GT دوازده ساعته ی بحرین شرکت کردند که تیم روسی عبارت بود از : لوکا مارینی . مدیر برنامه ی روسی {{اسمش رو یادم رفت}}. خود ولنتینو }} این مسابقه توی 2 پارت 6 ساعته برگزار شد.که من هر دو رو براتون خلاصه گزارش میکنم …{{روز بعد از مسابقات 2 بار گزارش رو گزاشتم ولی قبول نشد شرمنده}} تمرینات روز های قبل از مسابقه ی برگزار شد که برای چیدن ست اپ بهتر بود {{تیم ولنتینو با فراری شرکت کرد }}
    خلاصه ی 6 ساعت اول : 6 ساعت اول مسابقات در روز برگزار شد و تیم VR46 عملکرد خوبی رو تعیین خط نداشت و 8 ام شد استارت روسی خوب بود و خودش رو به رده ی 6ام رسوند تا عملکرد خوب خودش رو تکمیل کنه…و در اخر هم با یه سبقت قشنگ به رتبه ی 5 ام رسید {{از 8 ام به 5ام … چه شروعی!!}} و پارت اول به همین ترتیب تموم شد..
    خلاصه ی پارت 2:اینجا لوکا مارینی شروع کنند بود و توی استارت عملکرد خوبی داشت و با دیر ترمز کردن تونست از بیرون پیچ به رده ی 4 برسه و تا اخر تیم این رده رو حفظ کرد .. و توی مسابقه ی کلی با اینکه تیم از هر دو فراری عقب تر استارت زد ولیکن تونست تو مسابقه ی اصلی از هردو بالاتر تموم کرد… البته توی اپشن های دیگه یه فراری ازشون بالاتر بود.. و ولنتینو هم توی یه اپشن دیگه سوم شد… رتبه بندی اصلی : مکلارن اول پورشه دوم مرسدس سوم و فراری {{VR46}} چهارم ممنونم

   • مَمَّدو

    6

    2

    sebvr
    کِیف کردم. معلومه خیلی خوب موتو جی پی رو دنبال میکنی. راستش اینکه کسی بتونه در سطح شاه مارکز برونه رو که در ذهنم نمیگنجه (استاد بزرگ همه است). البته دووی خیلی قابلیت زیادی داره و بین رقباش یه سر و گردن بالاتره ولی اگه هوندا میخواد برای قهرمانی گام برداره، گمون کنم حتی دووی هم کفایت نمیکنه!

  • @sebvr

   4

   0

   حالا که حرف دوکاتی شد یه داستانی از دوکاتی رو براتو ن بگم : دوکاتی از سال 2013 تازه روی زبون ها افتاد و از 2015 کم کم اوج گرفت و ایانونه و دووی اونموقع راننده های تیم بود {{2014 کل کراچلو و دووی بودن}} که دوکاتی سرعت مستقیمی خوبی داشت ولی تو پیچ ها تایم از دست میداد سال 2017 لورنزو رو به خدمت گرفتند تا فاصله شون رو با یاماها و هوندا کم کنن و یه راننده ی سطح برتر کنار دووی داشته باشن …سال 2017 اومد و رفت و لورنزو هیچ وقت اون لورنزو ی سابق نشد ولی دوکاتی یه موتور خوب با ایرودیننامیک و سرعت خوب ساخت تا کار دووی و مارکز به مسابقه ی اخر کشید و مارکز قهرمان شد…سال بعد دوکاتی باز هم یه موتور شگفت انگیز داد که تو کفی ها قوی و تو پیچ ها نسبتا ضعیف بود ولی توان رقابت با مارکز رو داشت ….خلاصه توی اون فصل هم دوئل های تکرار نشدنی دووی و مارکز ادامه داشت ولی دست دووی باز هم از قهرمانی کوتاه موند … لورنزو هم به فرم خوبش برگشت ولی توی نگهداری لاستیک ناتوان بود {{مثال مسابقات فرانسه 2018 و المان 2018}} ولی توی مسابقه ی اراگون 2018 در حالی که پول پوزیشن رو زده بود تو خروجی پیچ 1 های ساید کرد و انگشت پاش اسیب دید و تا اخر فصل خونه نشین شد ..}} ولنتینو هم توی اون فصل روی فرم بود و برنز گرفت {{با 7 تا سکو }} {{البته سپانگ 2018 از پیچ 1 اول شد و تا 5 دور مونده به پایان اول بود ولی لو ساید کرد و مارکز اون مسابقه رو برد… ولی با این حال خیلی چیز ها رو ثابت کرد..}} تعطیلات تموم شد و فصل 2019 هم خیلی زود اومد.. دوکاتی موتور خوبی داشت ولی توی قضیه ی شتاب خروج پیچ مثل یاماها ضعف داشت … و باز هم رقابت های مارکز دووی ادامه داشت تا ورق تقویم به اسپانیا رسید مارکز و دووی با هم درگیر شدند و 2 دور مونده به پایان دووی لو ساید کرد و مارکز باز هم قهرمان شد….و این شکست ها تا ادامه داشت ولی در کل دووی ادمیه که واقعا حقش 1 قهرمانی جهان بود … خیلی ممنون که خوندید

   • Ahmadreza

    6

    0

    دوکاتی از ۲۰۱۳ رو زبون ها افتاد؟؟😐
    دوکاتی سال ۲۰۰۷ با کیسی استونر قهرمان شد سال ۲۰۰۸ هم پاتا پای قهرمانی اومد ولی از روسی شکست خورد بعدش از سال ۲۰۰۹ به بعد افت کردن (همون دورانی که روسی اومد دوکاتی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱🤦‍♂️🤦‍♂️)
    و بعد دوباره از سال ۲۰۱۳یا ۲۰۱۵ رشد کردن

   • @sebvr

    5

    0

    اقای Ahmadreza من منظورم این بود که دوباره سر زبون ها افتاد با اون افتی که از 2009 کردن….وگرنه دوکاتی پیشینه ی خیلی خوبی داره…

  • آرشا

   7

   0

   برای مارکز واقعا ناراحتم بنظرم نباید برای برگشتن عجله میکرد بشدت طرفدارشم. اما بنظرم هوندا باید دویدزیوسو را برای یه فصل کامل جای مارک قرار بده که حداقل قهرمانی سازندگان رااز دست نده.من فکر میکنم مارکز۲۰۲۱هم نباید برگرده.تازه امیدوارم مجبور نشه موتوجی پی راکنار بزاره که من فقط به عشق مارکز موتوجی پی رانگاه کردم.اینجوری عیار دووی بهتر مشخص خواهد شد.

 3. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  7

  3

  یک سوال!
  بین نوع تایر ها(سافت و مدیوم…) و تعادل ماشین فرمول 1 ارتباطی وجود داره؟(ارتباط بین چسبندگی و تعادل)

  • مَمَّدو

   9

   2

   اوووف! سوالت در حد المپیاد فیزیکه داداش!
   اگه منظورت از تعادل همون بالانس باشه باید گفت که بالانس خودرو در سطحی که در فرمول یک انتظار میره مقوله بسیار حساسیه و بعله تایر به تایر توش تاثیر میذاره. اینطوری میشه توضیح داد که فرض کن با تایر مدیوم در جلو و عقب و تنظیمات اون مسابقه خاص، دمای تایر جلو و عقب در حد 105 درجه سانتیگراد باشه و مشخصا در این دما بالانس خودرو بسیار عالی هست. حالا تایر ها رو با نوع سافت عوض میکنیم. این تایر در همون تنظیمات تایر مدیوم داره کار میکنه و همون حجم خنک کنندگی رو از بال جلو دریافت میکنه ولی به علت چسبندگی بیشتر، دمای بالاتری تولید میکنه و ترمز شدیدتری میگیره پس ممکنه که دمای میانگین تایر سافت در جلو بشه 115 درجه و در عقب همون 105 درجه باقی بمونه. در این حال چسبندگی جلو بیشتر میشه و ماشین دچار بیش فرمانی خواهد بود …. خیلی پیچیده هست روندن ماشین اف 1

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    6

    3

    خیلی ممنون ممدو!
    تا قبل اینکه دوباره به سایت سر بزنم تو ذهنم بود که تو میای و جواب سوال منو میدی!

   • akbar

    2

    1

    البته فکر میکنم اگر دمای تایر های جلو از دمای عملیاتیش بیشتر بشه
    ماشین دچار کم فرمونی میشه
    باز هم دوستان باید نظر بدن
    این برداشت و تجربه ی من از رانندگی تو شبیه ساز هست.

   • مَمَّدو

    5

    3

    خیلی جالبه که شبیه ساز اینقدر دقیقه!
    از کجا بازی میکنی؟ و اینکه آنطور که مطالعه کردم، لاستیک فرمول یک در دمای عملیاتی ۱۰۰ الی ۱۲۰ درجه کار میکنه. در کمتر از ۱۰۰ درجه، میگن لاستیک سرده و چسبندگی نداره و لی بین ۱۰۰ الی ۱۲۰ چسبندگیش تقریبا ثابته و شاید کمی در ۱۲۰ درجه، چسبنده تر از ۱۰۰ درجه هست. اما در بیشتر از ۱۲۰ درجه، روکش جنس مرغوب روی لاستیک (که تا محفوظه، عملکرد بالای تایر رو شاهدیم) شروع میکنه به ذوب شدن و تاول زدن و از شدت نرمی به حالتی میرسه که راننده احساس لیزی میکنه ، مثل پاک کن نرم. اینجا میگن که لاستیک داغتر باعث کم فرمانی میشه. اما اگه در دمای عملیاتی بمونه، معمولا لاستیگ گرمتر، چسبنده تر هم هست.

   • akbar

    2

    0

    شبیه ساز LFS بازی میکنم
    به نظرم بهترینه موجود هست

   • مَمَّدو

    0

    3

    LFS؟ لازم شد امتحانش کنم.
    راستی عکس پروفایلت خیلی باحاله. شبیه تابلو های پیکاسو.مثل اون نقاشی هاش که یه چشمی بهت نگاه میکنن. فانتزی ولی ریشه دار.

 4. مَمَّدو

  6

  3

  تفسیر عکس روز :
  دووی در پاسخ به خبرنگار : اِاِاِ … خُب میدونین! من به مارک یاد دادم که چطوری برونه …
  مارک در پس زمینه : از اون نگاه ها!

 5. @sebvr

  4

  2

  تفسیر : همه میدونید که مارکز قهرمانی 2015 رو از روسی دزدید مارکز : بعد کنفرانس حالتو جا میارم…

  • @sebvr

   4

   2

   تفسیر عکس : دووی : همه میدونیم که مارکز قهرمانی 2015 رو از روسی دزدید مارکز : بعد کنفرانس حالتو جا میارم…

 6. alireza_h

  6

  0

  همه داشتن به این فکر می‌کردن کی می‌تونه بیاد و جلوی مارک مارکز رو بگیره!

  دووی با دوکاتیش که نتونست. کوارتارارو با یاماهاش؟ نه! آلکس رینز با سوزوکیش؟ نه!

  تا اینکه مصدومیت نا غافل از در پشتی وارد شد و همه رو غافلگیر کرد! امیدوارم دوباره مارک مارکز رو توو پیست ببینیم. این آرزوی همه علاقمندان موتو جی‌چی هست؛ حتا اونایی که همیشه دنبال این بودن یکی پیدا شه توو پیست حال مارک رو بگیره

  مارک مارکز نباید از مصدومیت شکست بخوره. باید بیاد توو پیست و توو پیچ آخر از یه موتورسوار از خودش بهتر، شکست بخوره؛ اگر قراره شکست بخوره

  • @sebvr

   2

   0

   درسته… بنده از مارکز متنفرم{{به خاطر اتفاقات 2015}} ولیکن اون کنترلی که رو موتور داره رو هیچکس نداره {{حتی روسسی و استونر}} بازم میگم هیچ چیز بدتر از این نیست چیزی که دوست داری رو به خاطر مصدومیت نتونی انجام بدی….به امید دیدن دوباره مارکز توی پیست ..!!

  • raha

   1

   1

   من فکر میکنم سال بعد با نبود مارکز به احتمال زیاد قهرمانی برای کوارتارارو باشه ، سال پیش خیلی خوب شروع کرد ولی آخرش به کل ول کرد
   امسال هم که به یاماها فکتوری رفته فکر کنم اوضاع براش بهتر شه ، البته جوان میر هم هست

   • مَمَّدو

    2

    3

    سال پیش، رقابت های کوارتارارو رو (عجب عبارتی! شده مثل بارپاپاپا!) با دقت دنبال کردم و به نظرم رسید علی رغم اینکه استعدادش فوق العاده هست ولی روحیه مسئولیت پذیری و تحمل فشار ذهنی قهرمانی رو نداره. شاید شبیه بوتاس باشه و اصلا نشه روی قهرمانیش حساب کرد. اگه مارکز نباشه، فکر کنم رقابت قهرمانی بسیار جذابی رو شاهد باشیم.

 7. مَمَّدو

  4

  3

  راستی sebvr
  عکس پروفایلمو به شما تقدیم میکنم :))

  • @sebvr

   2

   1

   عع اقای ممدو وقعا خوشم اومد … دمت گرم ..!! همه روسی فنا..!1

  • محمد یاسین

   3

   4

   سلام راستی ممدو عزیز ؛ یادت رفته که اون سالی که شما میگید مراکز قهرمانی رو از روسی گرفت روسی اشتباهات زیادی داشت؛ مثلا همون مسابقه بارونی که مثل خنگا گیر داده بود به لاستیک های بارونی در حالی که همه پیست خشک شده بود و هر دور سه ثانیه از مارکز کندتر بود در حالیکه 9 ثانیه جلوتر بود ولی آخرش مسابقه رو واگذار کرد.

   • مَمَّدو

    2

    2

    آخ آخ آخ یادم نیار 😪😪
    مرررررسی حافظه! کلمه به کلمه شو یادته ها! جالبه که نبوغش تو روندن در بارون کاملا مشهود بود چون در شرایط لغزنده از مارکز و لورنزو هم سربعتر میروند ولی هوش استراتژیکش واقعا اسفبار بود … 😭😭

   • Ahmadreza

    2

    1

    مثل خنگا؟؟؟!!!!

    عجب

   • مَمَّدو

    1

    3

    هیچی نمیتونم بگم جز اینکه فقط اون مسابقه رو ببینی. بارون تموم شده بود و سطح پیست خشک شده بود و لاستیک های بسیار نرم بارونی، اونقدر داغ شده بودن که تیکه تیکه ازشون کنده میشد و دیگه داشتن موقع ترمز گیری رسما له میشدن و تغییر شکل میدادن!
    از اون طرف بچه های پدوک با تابلو هایی در کنار پیست و از لای نرده ها مرتبا بهش اخطار میدادن که بیا موتورت رو عوض کن ولی هر دفعه فقط از کنارشون رد میشد و اعتنا نمیکرد و در آخر دیگه اون یارو تابلو به دسته از بس خودش رو از لای نرده ها آویزون کرده بود، داشت میفتاد تو پیست خخخخ اصن یه وضعی بودا

 8. AM-PHD

  3

  1

  من چیزی راجب به موتوجی پی نمیدونم ولی پارسال خبر تصادف مارک مارکزو خوندم و بعد هم که بعد از یه مدت کوتاهی برگشت و اوضاع خراب ترشد، الان فهمیدم که هنوز هم با اون مصدومیت درگیره، امیدوارم زودتر خوب بشه

 9. Mahmood.ghaedi

  5

  0

  هوندا هرکس دیگه ای هم بیار بازهم قهرمان نمیشه
  لامصب مارک ی چیزی دیگس عجیب غریب و ب شکل بسیار بدی خوبه

 10. Mahmood.ghaedi

  2

  2

  دوستان کسی امار رانندگی برای بقا فصل جدیدش داره ک کی منتشر میشه
  تو سایت نتفلیکس اورجینال وارد بشین فقط اسمش هست ولی لینک نداره

  • محمد

   1

   0

   یکی دو ماه بعد

 11. محمد

  0

  1

  آقا چجوری وسط مسابقه موتو جی پی خوابتون نمیگیره.فقط موتو ۳