Register

13 − 7 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – کم کم به پایان فصل فرمول یک نزدیک می شویم و حساسیت مسابقات بالاتر می رود، مخصوصا اینکه رقابت بین نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون خیلی نزدیک دنبال می شود. گرندپری حساس آمریکا را پیش رو داریم که در پیست آمریکا واقع در آستین برگزار می شود، برای شناخت بهتر این پیست با ما همراه باشید.

نام پیست: پیست آمریکا

مکان: آستین، تکزاس، ایالات متحده امریکا

ظرفیت: 120,000 نفر

اولین گرندپری: 2012

طول پیست: 5.513 کیلومتر

مسافت مسابقه: 308.405 کیلومتر

دورها: 56 تا

بهترین زمان: 1:39.347 توسط سباستین فتل در سال 2012
در سال 2012 شاهد بازگشت فرمول یک به آمریکا پس از گذشت پنج سال بودیم، این بار در پیستی تازه در آستین تکزاس. پیست COTA اولین پیست در ایالات متحده بود که مناسب برای فرمول یک ساخته شده بود و توانایی برگزاری تمام کلاس های مسابقه ای را داشت. این پیست در اکتبر سال 2012 با حضور سفیر پیست COTA و ماریو آندرتی، قهرمان سال 1978 فرمول یک افتتاح شد.

این پیست 5.5 کیلومتر طول دارد و در چند کیلومتری مرکز تکزاس قرار گرفته است. طراحی آن برعهده ی هرمان تیلکه و یک شرکت معماری آمریکایی به نام HKS بود.

پیستی پاد-ساعتگرد با 20 پیچ که ساخت و سازش در سال 2011 آغاز شد و از بهترین پیست های دنیا الهام گرفت. از ویژگی های جغرافیایی مکان احداث پیست نیز به بهترین شکل استفاده شد و شاهد تغییرات ارتفاع جالبی تا حد 40 متر می باشیم.

یک Steep و سپس سربالایی به سمت پیچ سنجاقی شماره ی 1 ، پیچی که خیلی سریع تبدیل به یکی از نمادهای پیست آستین شد. مسیر بین پیچ های 3 تا 6 بی شباهت به پیچ های مگوت و بگت پیست سیلوراستون نیست. مسیر بین پیچ های 12 تا 15 یادآور سکشن استادیوم پیست هوکنهایم است. پیچ های 16 تا 18 هم شبیه پیچ جذاب شماره ی 8 استانبول طراحی شده اند.

بیاید به نقشه ی پیست نگاهی کنیم…
پیچ 1 آستین یکی از بهترین پیچ های فرمول یک است، با خط استارت حدود 500 متری فاصله دارد و یک سربالایی است. خروجی این پیچ پهنای زیادی دارد که این امر به راننده ها اجازه می دهد تا خط مسابقه ای دلخواهشان را انتخاب کنند. راننده ها هنگام رسیدن به این پیچ به ترمزهایشان فشار زیادی وارد می کنند تا از بهترین نقطه ی پیست برای سبقت گیری استفاده کنند.

پیچ شماره یک پیست آمریکا

پیچ شماره یک پیست آمریکا

در مسیر بین پیچ های 2 تا 4 موتور باید آرامش و پایداری خوبی داشته باشد و گشتاور یکسانی در این مسیر به ما بدهد. این پیچ ها تقریبا مسیر مستقیمی دارند و راننده ها با دنده ی 7 و سرعت بالا از آن می گذرند.

پیچ شماره دو پیست فرمول یک آستین آمریکا

گر راننده ها هنگام رسیدن به پیچ شماره ی 5 مسیر مسابقه ای خود را گم کنند زمان زیادی از دست خواهند داد.

بلندترین مستقیمی پیست مسیر بین پیچ های 11 و 12 است که 1.016 کیلومتر طول دارد که راننده ها تخته گاز در آن می رانند. راننده ها وقتی به پیچ 12 می رسند می توانند از فرصت سبقت گیری فوق العاده شان استفاده کنند.

پیست آمریکا پیستی با پهنای نسبتا خوب که سبقت گیری در آن ممکن است، این پهنا به راننده ها هم کمک می کند که اگر هنگام سبقت گیری اشتباه کردند تصادف نکنند.

دنیل ریکاردو:

به عنوان یک پیست مدرن با حاشیه های زیاد آن ها کارشان فوق العاده بود. آن ها پیستی ایمن ساختند ولی حواسشان بوده است که قسمت هیجان انگیزش از بین نروند. بهترین پیست تقویم برای سبقت گیری است.

تیم گاس از مک لارن:

پیست آمریکا یک چالش مهندسی بزرگ است. ترکیبی از پیچ های سریع است، مستقیمی بلند و سکشنی کند، رسیدن به یک توازن بین همه ی این موارد کلید موفقیت است.

در آخر اینکه آستین پیستی است که از بهترین پیست های فرمول یک الهام گرفته است، در نتیجه فوق العاده دوست داشتنی است. سال پیش هم گرندپری جذابی داشتیم و امیدواریم امسال هم اینگونه باشد.

تصاویری از پیست آمریکا: