فرمول یک ایران – تیم فراری در راستای بهبود عملکرد خودروی فصل 2020 خود، در گرندپری روسیه بروز رسانی هایی را برای خودروی خود آماده کرد.

فراری بیان کرد که بروز رسانی های روسیه، فعلا اولین گام در جهت افزایش عملکرد خودرو و بهبود نتایج بد آن ها در این فصل می باشد. با توجه به روند در پیش گرفته شده توسط فراری، به نظر می رسد که در مسابقات پیش رو نیز فراری بروز رسانی های دیگری را نیز برای خودروی خود آماده کند. هدف از این بروز رسانی های کوچک، مسلما فصل 2020 نیست بلکه فراری در تلاش است تا با برطرف کردن برخی مشکلات آیرودینامیکی خودرو و استفاده از توکن های خود و همچنین ارتقای پاوریونیت برای فصل 2021، فصل آینده را با قدرت هر چه تمام تر آغاز کند. در این مقاله می خواهیم به دو مورد از بروز رسانی هایی که فراری برای گرندپری سوچی 2020 آماده کرده بود نگاهی داشته باشیم.

اند پلیت (صفحه انتهایی) جدید بال عقب

طرفداران و دنبال کنندگان بروز رسانی های خودرو ها با دیدن اندپلیت (صفحه انتهایی) جدید استفاده شده در گرندپری روسیه توسط فراری، بدون شک یاد طراحی استفاده شده از مرسدس در مسابقه آلمان فصل گذشته افتادند. این طراحی برای اولین بار توسط مرسدس در مسابقه مذکور استفاده شد و پس از آن تیم های دیگر همانند ردبول و ریسینگ پوینت نیز به این شیوه طراحی علاقه مند شدند.

بیشتر بخوانید؛ آیرودینامیک فرمول یک ؛ اصول پایه ای – قسمت دوم

بال عقب خودروی مرسدس

بال عقب خودروی مرسدس – آلمان 2019

در مقایسه با طراحی قبلی، اندپلیت جدید نازک تر بوده و این امکان را فراهم کرده تا پره های موسوم به Upwash Strikes (فلش آبی) با ضخامت بیشتری مورد استفاده قرار گیرند. در قسمت پایینی اندپلیت نیز به جای استفاده از 7 پره آویزان عمودی (فلش زرد)، از سه پره متصل به هم مشابه با طراحی مرسدس استفاده شده است. از دیگر تغییرات در این قسمت می توان به لبه انتهایی اندپلیت نیز اشاره کرد که همانند طرح مرسدس به شکلی دندانه دندانه پله ای (فلش قرمز) طراحی شده است. اما فایده طرح جدید چیست؟

اندپلیت جدید بال عقب فراری SF1000 در مقایسه با طراحی قبلی

اندپلیت جدید بال عقب فراری SF1000 در مقایسه با طراحی قبلی

از نظر تئوری، طراحی دندانه دندانه پله ای موجب تشکیل گردابه ای قدرتمندتر در جهت مخالف گردابه های لبه بال شده و با تقویت اثر آن توسط Upwash Strike های ضخیم تر مورد استفاده، با اثر گردابه های لبه بال مخالفت کرده و موجب عدم بهم ریختن دانفورس تولیدی و تعادل در قسمت انتهایی خودرو می شود. همچنین پره های آویزان متصل به هم در پایین اندپلیت نیز احتمالا تعامل بهتری با هوای خروجی از دیفیوزر دارند. البته این احتمال وجود دارد که فراری در مسابقات بعدی دیفیوزر جدیدی را نیز برای خودروی خود معرفی کند.

ارتقای کوچک در قسمت بال جلو

تصادف سباستین فتل در مرحله دوم تعیین خط گرندپری روسیه 2020 و جدا شدن قسمت جلویی بال از خودرو، این امکان را برای تماشاگران فراهم کرد تا برخی قسمت های جلویی خودرو که تا قبل از این اتفاق از نظر ها پنهان مانده بود آشکار شود.

همان طور که گفتیم و فراری هم گفته بود، بروز رسانی های روسیه قرار نبود خیلی بزرگ باشد و همچنین با این بروز رسانی ها مشکلات اساسی خودروی این فصل حل نخواهد شد. تغیرات سوچی بیشتر در مورد درک این موضوع بود که تیم در کدام قسمت ها مشکل دارد و در آینده برای اعمال تغییرات بیشتر باید به کدام جهت حرکت کند.

فراری در مسابقه روسیه نیز از بال جلوی همیشگی خود استفاده کرد و خبری از تغییرات ظاهری در بال نبود. بال جلو با پهنای زیاد و دماغه انگشتی که به جهت رفع محدودیت های ناشی از قوانین در فصل 2016 معرفی کرده بود.

در مقابل اما مرسدس در چند فصل اخیر رویه ای متفاوت با فراری را در پیش گرفته است. دماغه بال جلوی مرسدس همواره باریک تر بوده و با ستون های باریکی که به زیر دماغه متصل می شوند، فضای بیشتری را برای طرح ابداعی خود در زیر بال، موسوم به طرح Cape یا شنل ایجاد می کنند.

ابتدا توضیح دهیم که طرح Cape چیست؟

این طرح برای اولین بار توسط مرسدس در فصل 2017 به جهت کنترل بیشتر و بهتر جریان هوا در قسمت جلویی خودرو در خودرو های پهن پیکر جدید مورد استفاده قرار گرفت. اما از فصل 2019 که محدودیت های بیشتری در قوانین و آیرودینامیک خودرو ها اعمال شد و موجب حذف المان های اضافی از بال جلو و ساده سازی آن ها گردید، این طرح علاقه مندان بسیاری پیدا کرد و علاوه بر مرسدس، به مرور زمان تا این فصل تقریبا اکثر تیم ها به این طرح علاقه مند شده و از آن در طراحی بال جلوی خود استفاده کردند. این صفحه اضافی نصب شده در زیر و کناره های دماغه بال جلو در ناحیه خنثی بال (که از این قسمت از بال نباید به جهت تولید دانفورس مورد استفاده قرار گیرد اما Cape به طور کاملا غیر مستقیم موجب افزایش آن می شود) موجب تقویت گردابه موسوم به گردابه Y – 250 تولیدی توسط فلپ های بال جلو شده و علاوه بر آن با هدایت بهتر و بیشتر جریان هوا در زیر بال، علاوه بر افزایش دانفورس تولیدی در قسمت جلویی خودرو، موجب عملکرد بهتر بارج بورد ها و هوای ارسالی به سمت انتهایی خودرو می شود.

Cape مورد استفاده در کناره و زیر دماغه بال جلو – خودروی 2017 مرسدس

فراری پس از برد در دو مسابقه اسپا بلژیک و مونزا ایتالیا فصل گذشته، با آگاهی از ضعف در مسابقه سنگاپور و به جهت استفاده از ناحیه خنثی به شیوه مشابه با مرسدس، در سنگاپور ورقی را در زیر بال به منظور اصلاح و بهبود عملکرد خودرو در این ناحیه به آن متصل نمود. از نظر تئوری، این عمل می توانست جریان هوا در این ناحیه را اصلاح کرده و بار بیشتری را روی اکسل جلو ایجاد کند.

بال جلوی جدید فراری از نمای تحتانی

ورق متصل به قسمت تحتانی بال فراری در مسابقه سنگاپور 2019

برای روسیه امسال، فراری لبه جلویی یا لبه حمله این ورق را قدری پایین تر آورد تا جریان هوای عبوری از کناره بخش انگشتی جلوی دماغه را بهبود ببخشد. بدین ترتیب جریان هوا به طور موثر تری در زیر بال جریان یافته و در ایجاد اختلاف فشار به منظور تولید داونفورس تاثیر به سزایی دارد. از نظر تئوری طرح جدید موجب افزایش حجم هوا و کاهش سرعت آن در قسمت بالایی بال شده و موجب تشکیل اختلاف فشار بیشتری میان دو قسمت بالایی و پایینی بال شده و لذا باعث افزایش داونفورس می شود.

پایین آوردن لبه حمله ورق به منظور ایجاد مقطع بزرگ تر برای عبور هوای بیشتر

پایین آوردن لبه حمله ورق در بال جدید به منظور ایجاد مقطع بزرگ تر برای عبور هوای بیشتر

در همین حال استفاده از همین ترکیب فعلی بال، بدین معنا بود که فراری باید همچنان از پره های پیچیده خود در قسمت انتهایی زیر دماغه و همچنین زیر شاسی استفاده کند. به طور مقایسه ای در طرح مرسدس، به جای پره های استفاده شده توسط فراری (فلش مشکی)، این Cape است که به کناره دماغه متصل شده و تا همان ناحیه ای که توسط پره های فراری اِشغال شده است، کشیده می شود. علاوه بر مورد بالا، سه ردیف پره قائم (فلش سفید پایین) نیز به کناره پره های زیر بال متصل شده اند. از این طرح تیم هاس در گرندپری اسپانیا فصل 2019 در خودروی خود استفاده کرده بود.

پره های زیر دماغه بال فراری

پره های زیر دماغه بال فراری

کسب رده ششم توسط چارلز لکلرک در مسابقه روسیه تا حدودی نشان دهنده پیشرفت این تیم نسبت به مسابقه قبلی در موجلو ایتالیا بود که فراری در نهایت توسط چارلز لکلرک البته به لطف پنالتی کیمی رایکونن به رده هشتم بسنده کرد. البته نتیجه مسابقه سوچی به حدی نبود که بروز رسانی ها خیلی به چشم بیاید اما با این حال احتمالا بروز رسانی های بیشتری در مسابقات آینده در راه می باشد. مدیر تیم فراری متیا بینوتو نیز طی اظهار نظری نتیجه کسب شده در روسیه را جدا از بروز رسانی ها دانست:

فکر نمی کنم که خیلی مربوط به بروز رسانی ها باشد. فکر می کنم که با توجه به مشخصات پیست، بالانس بهتری داشتیم.

علاوه بر این ها، به نظر می رسد که راه نیافتن چارلز لکلرک به دور سوم تعیین خط مسابقه روسیه تا حدی به نفع او شد چرا که تایر های مدیومی که او برای استینت اول مسابقه استفاده کرد، استراتژی بهتری را به نسبت رانندگان جلویی او که از تایر های سافت با طول عمر پایین برای استینت اول استفاده کردند، در اختیار او قرار داد. با این وجود به نظر می رسد که این بروز رسانی ها در حد خودشان و مطابق با آنچه که شبیه سازی ها پیش بینی کرده بودند مفید واقع شده اند و بنابراین می توانند به بهبودی پکیج های بروز رسانی بعدی فراری در مسابقات آینده کمک شایانی کنند.

 

13 دیدگاه

 1. |ZXE-LECLERC16|

  5

  0

  بسیار ممنون
  باله عقب انصافا خیلی تغییر کرده بود
  توی سایت فرمول یک نقاشی اش هست

 2. محمد

  4

  0

  بلاخره مطلب فنی گذاشتید
  ممنون

  • Mekaeel

   2

   0

   سلام امیر جان پیشنهاد دوستی داده بودید یه مدت پیش تازه امروز دیدم شرمنده🙏
   پیشنهاد دوستی دادم اگه خواستید قبول کنید❤

   • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

    1

    0

    سلام آقا میکائیل عزیز.
    به روی چشم. با کمال میل.🌹
    ولی فک کنم من باید لغوش کنم درخواست دوستیم رو.

   • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

    1

    0

    البته فک کنم من باید درخواستم رو لغو کنم.
    در هر صورت اگر موفق نشدیم، دیگه رفیق شدیم.😅🌹❤

 3. #1

  1

  4

  ولی کلا تو فرمول 1 خیلی بزرگنمایی الکی میشه
  یه تیکه ورق کوچیک بزرگ میکنن میگن آپدیت!

  • داریوش

   3

   0

   آخه فرمول یک همیشه اینجور نبود ، قدیما بحث هزارم ثانیه بود ، نبوغ مرسدس کمی معیار ها عوض کرد
   امیدوارم ۲۰۲۲ دوباره عنصر گمشده فرمول یک ، جذابیت برگرده

  • سید حامد محمدی

   1

   1

   سلام
   در حال حاضر تیم ها به دلیل متوقف شدن توسعه برخی از قطعه های مهم و بازگشت به سیستم توکن برای کنترل هزینه ها نمیتونن آپدیت های بزرگی بیارن و البته هدف فراری هم اینه که فعلا مشکل رو بیابن و آپدیت بزرگ ولی بدون برنامه و فهم اینکه مشکل از کجاست و برای کدوم قسمت باید قطعه جدید طراحی بشه نه تنها تاثیری نداره بلکه ممکنه تیمی متضرر هم بشه. فراری برای فصل بعد با یک آپدیت موتوری خوب و استفاده از توکن هاشون البته با در نظر گرفتن اینکه تا الان یا آخر فصل ناحیه مشکل ساز رو فهمیده باشن برای فصل بعد احتمالا میتونن از این وضع نجات پیدا کنن.

 4. akrh78

  4

  2

  رده 6 لکلک نتیجه بروزرسانی فراری نبود، نتیجه فدا کردن سب برا نگه داشتن رنو ها و پنالتی ندادن فیا بود
  همین برخورد رو همیلتون توی اتریش و البون توی سیلوراستون پنالتی گرفتن

 5. Wwe.f1.77

  0

  0

  یکی ازبهترین شاسی های ممکن فراری هستش از لحاظ دانفورس

  • Hamed

   1

   0

   کپی کاری چیز عجیب و جدیدی نیست تو فرمول ۱ دوست عزیز مهندسای فرمول ۱ تابحال هزاران بار از ایده های همدیگه کپی کردن و در آینده هم خواهند کرد