فرمول یک ایران – لحظاتی پیش اعلام شد که کلر ویلیامز مدیر تیم فرمول یک ویلیامز، پس از گرندپری ایتالیا از سمت خودش در این تیم کناره گیری کرده و نقش خودش را ترک کرده است.

کلر ویلیامز در فصل 2002 در اداره ارتباطات تیم مشغول به کار شد. در سال 2012، کلر به عنوان مدیر بازاریابی به هیئت مدیره پیوست و در سال 2013 به مدیریت تیم رسید. کلر برای تیم ویلیامز دو رده سومی و دو رده پنجمی در جدول سازندگان را در هفت سال گذشته کسب کرده است.

کلر در سال 2016، در روز تولد ملکه بریتانیا به دلیل خدمات شایسته ای که به فرمول یک داشته مدال OBE امپراطوری بریتانیا را دریافت کرده است.

جورج راسل:

اگر به خاطر فرانک و کلر نبود، من الان امروز اینجا نبودم. آنها شانس حضور در فرمول یک را به من دادند به مانند همانطوری که به خیلی های دیگر از رانندگان، مهندسان و مکانیک ها در طول این سالها دادند. بابت همه چیز ممنونم. ما در رانندگی از جان مایه میذاریم تا افتخار را به نام ویلیامز بیاوریم.

کلر ویلیامز مدیر این تیم بیان کرد:

با قلبی اندوهگین دارم از سمت خودم از تیمم کناره گیری می کنم. خانواده من همیشه تیم مسابقه ای و افراد ما را در اولویت قرار دادند و این دقیقا یک تصمیم درست بود.

من می دانم که آنها(دوریلتون) افراد درستی هستند و ویلیامز را به رده های جلویی بر می گردانند و میراث ویلیامز را ادامه می دهند. من تصمیم گرفته ام که از تیم کناره گیری کنم تا به دوریلتون اجازه دهم که یک شروع جدیدی را با مالکین جدید داشته باشند.

این تصمیم آسانی برایم نبود اما تصمیمی است که من اعتقاد دارم برای همه طرفین درست بود. من فوق العاده مفتخرم که در این تیم و دنیای خارق العاده فرمول یک بزرگ شده ام.

من هر دقیقه آن را دوست داشتم و برای همیشه به خاطر فرصت هایی که نصیبم شده شکرگزارم. اما همینطور این یک ورزش چالش بر انگیز است و الان من می خواهم بدانم که دنیا چه چیزهایی دیگری را برای من دارد و مهم تر از همه می خواهم با خانواده خودم وقت بگذرانم.

من دوست دارم که از دوریلتون بابت حمایت هایشان و درک تصمیمی که گرفتم تشکر کنم. من همینطور می خواهم از طرفدارانمان که هم در اشک ها و هم در لبخند ها با ما بودند نیز تشکر کنم.

افراد ما در ویلیامز همیشه جزو خانواده ما بودند و همیشه در این دوران سخت به من انگیزه می دادند، این این افراد هستند که من بیشتر از همه دلم برایشان تنگ می شود.

کل خانواده ویلیامز تیم را ترک کرده اند. در طول 43 سال، 16 قهرمانی جهان و 114 پیروزی را از 739 مسابقه ای که در آن شرکت کرده اند به دست آوردند.

 

28 دیدگاه

 1. MERC

  7

  8

  به سلامتی
  تبریک میگم به طرفدارای ویلیامز
  زودتر میرفتی که کار به اینجا نمیرسید
  حتما باید نابودش میکردی تا دست از سرش برداری

 2. siamak

  8

  1

  به احتمال قوی خرید تیم توسط دوریلتون کپیتال باعث این امر شده . با انتقال مالکیت تیم ، تغیرات ساختاری در مدیریت سنتی خانوادگی این تیم قابل پیش بینی بود . فقط امیدوارم ادامه این روند به پاک شدن کامل نام پرافتخار ویلیامز از این تیم اصیل و ستاره ساز منجر نشه .

 3. JBjb

  7

  1

  مالکین جدید هر کاری میکنن هر تغییری میدن فقط اسم تیم رو عوض نکنن بزارن همیشه ویلیامز بمونه بخاطر تاریخچه غنی و پر افتخاری که پشت این اسمه.

 4. م.یوسفوند

  4

  0

  ورای مشکلات مالی تیم که مشخصات آشکار بود و باعث شد تیم به سمت راننده های با پشتوانه مالی قدرتمند(استرول و لطیفی)بره ضعف های مدیریتی هم بخصوص تو بدنه دپارتمان طراحی خودرو کاملا آشکار بود منتهی این تیم تا رسیدن به رده های جلویی خیلی کار داره

 5. بیژن

  6

  2

  به شخصه خیلی ناراحت شدم ،
  خانواده ویلیامز یه نام بزرگ تو فرمول وان بوده و خواهد ماند .
  امیدوارم این تغییرات برلی تیم ویلیامز مفید باشه لااقل ‌.
  تنها خوبیش اینه که اسم تیم تغییر نکرده بعد تغییر مالک .

 6. Mehryar Salehi

  12

  1

  واقعیتش اینه که از دست دادن تیم، کار کلر تنها نبوده.
  چیزی که برای طرفداران تیم بعنوان “حفظ کردن تیم خانوادگی” گفته میشد و لذت بخش بود، از بیرون شاید خیلی راحت میشد اسمش رو گذاشت “لجاجت”.لجاجتی که با مدل جدید فرمولا وان جور در نمیومد.

  بهرحال این تصمیم فرانک و پاتریک هد بود که پیشنهاد شراکت با رنو برای ساخت سوپر اسپرتهای خیابانی (مثل مدل کاری مک لارن) در قبال سهم توی تیم رو نپذیرن.شاید اگر اینکار انجام میشد، سال ۹۸ رنو از رقابتها نمیرفت، فرم ویلیامز تغییری نمیکرد و البته که تولید و فروش خودرو همیشه میتونست براشون سودآور باشه.

  شاید اگر سال ۹۷ که آدرین نیوی درخواست ۲۵٪ سهام کرد، باید میفروختن بهش با توجه به شرایط جسمانی فرانک و سن پاتریک هد.موندن نیوی، کل فرم سالهای بعد رو تغییر میداد.

  شاید شراکت با ب ام و، میتونست تیم رو خیلی بیشتر پیشرفت بده و اگر پیشنهاد خرید ۴۰٪ رو رد نمیکردن، تیم مدیریت مدرن تری رو پیدا میکرد و مطمئنا ب ام و هم اگر تو لاین موفقیت با فرمولا وان بود حتی با بحران مالی ۲۰۰۹ هم از این ورزش نمیرفت.کسی میره که توی صدر نباشه.

  شاید پیشنهاد فروش “بخشی” از سهام به لارنس استرول رو باید ویلیامز میپذیرفت.هم اسم تیم میموند، هم خانواده میموندن، هم یه آدمی که بلده چطور برندهای ضعیف رو متحول کنه، پشت پروژه قرار میگرفت.

  در کل…کلر شاید با پیگیر هوندا نشدن تو سال ۲۰۱۷، ناتوانیش تو عوض کردن شکل مدیریت تیم و یکی دوتا انتخاب اشتباه تو مدیران فنی، صرفا تکمیل کننده اشتباهی بود که فرانک و پاتریک برای چندین سال کردن.

  هرچند…بقول سب، اینا فقط Monday Engineering هست.

  • Mehryar Salehi

   12

   2

   اما در رابطه با صاحبان جدید، البته نمیدونم چقدر اینجا برای یوزرهاش اهمیتی داشته باشه، اما یکسری اطلاعات “غیر رسمی” هست که جالبن.

   وقتی اسم یک موسسه سرمایه گذاری امریکایی اومد، این تقریبا بدترین خبر ممکن بود.چون نه امریکایی ها سابقه ایی تو فرمولا وان دارن به اون صورت، نه یه شرکت سرمایه گذاری چیزی از یک تیم فرمولا وان سر در میاره و این موضوع کل ادعای ویلیامز که “فروش به افرادی که ریسینگ براشون اهمیت داره” رو مضحک جلوه میداد…اما خب ظاهرا اوضاع اونقدرا هم بد نیست.

   براساس چیزی که بصورت غیر رسمی از این موسسه دریافت شده، تامین بودجه خرید تیم توسط یک خانواده ثروتمند انگلیسی بوده که صرفا دنبال خرید یک تیم فرمولا وان نبوده.هدفشون خرید ویلیامز بوده با اینکه توی ۳ سال اخیر، فورس ایندیا، هاس، تورو روسو همگی برای فروش بودن یا صاحبانش راغب به فروش بودن.
   دو تا اسمی که صاحبان شرکتهای مشاور گروه دوریلتون بودن هم جالبن…اولی جیمز متئو، راننده حرفه ایی سابق، صاحب گروه مالی و هتل ادن راک، همسر پیپا میدلتون.
   یکی دیگه هم Lowdon، مدیر اسبق مانور.

   دیدن اسامی افرادی که هم جیب بزرگی دارن و هم کاملا موتوراسپرتی هستن، اطراف دوریلتون، یکم روحیه بخشه، مخصوصا اگر این لینک بخواد از طریق جیمز متئو باشه که هم خانواده کاملا موتور اسپرتی داره هم لینک به خانواده های مهم انگلیسی.

   حالا چقدر از این اخبار درسته و چقدرش خیالبافی نویسنده ها، باید منتظر بود و دید اما هرچی که هست، ظاهرا سرعت تغییرات توی ویلیامز سریعتر از اون چیزیه که اکثریت تصورش رو میکردن…خیلی زود احتمالا اسامی سرمایه گذارها مشخص میشه و در صورت درست بودن شایعات بالا، فقط امیدوارم پای این طراحها و مدیران فنی مانور، به تیم باز نشه.

   • AHMADREZA_F1

    7

    0

    جناب مهیار صالحی به نظرتون سهام توتو ولف تو ویلیامز از بین میره؟

   • THE MINDBLOWER

    6

    1

    جناب صالحی ببخشید شاید بد بنظر برسه ولی مرسی هستی

   • Ghombolfang

    8

    0

    جناب صالحی = دایره المعارف سخنگوی ویلیامز !!
    خداوکیلی مدیریت جدید این تیم ویلیامز باید جناب صالحی رو سخنگوی تیم یا قائم مقامی چیزی معرفی کنه !!
    ماشالا به این همه علاقه و استعداد 👏

   • Fastboy 44

    8

    0

    اره واقعا
    خیلی مطالب خوبی میذارن
    🙇🙏

   • Mehryar Salehi

    3

    0

    ممنون از کامنتهاتون دوستان،

    AHMADREZA_F1، وضعیت سهامداران تیم قبل فروش اینطور بود :

    فرانک ویلیامز ۵۱٪
    پاتریک هد ۸٪
    هولینگر ۱۲٪
    سهامی فروخته شده توی بورس : ۲۱٪
    توتو ولف : ۵٪
    سهام اعطایی به اعضای تیم (فکر کنم تعدادی از افراد بوردشون بوده) : ۳٪

    دوریلتون ۱۰۰٪ سهام رو خریداری کرده به این معنی که توتو هم دیگه سهمی نداره…حداقل الان نداره، تا در آینده ببینیم شاید بازهم سر و کله اش پیدا بشه.

    ————

    در ضمن بخشی از اون اخبار غیر رسمی هم تایید شده و اونم حضور جیمز متئو توی هیئت مدیره جدید تیم ویلیامز هست.
    خبر خوبی بود.

 7. benota

  4

  2

  خداروشکر که رفت ، واقعا اصلا قابل ‌درک نبود چرا با لجاجت سر‌ پست مونده بود ، و فقط پسرفت و پسرفت ، ضعف مدیریت بیش از همه ی ‌مسائل توی ویلیامز مشکل ایجاد کرده بود، امیدوارم اوضاع این تیم پر افتخار رو به بهبودی بره

  • محمد

   3

   0

   بنطر من که خیلی پیشرفت کرده الان داره با آلفا رومئو مسابقه میده.منتها رقابت خیلی سخته براشون چون حتی با این پیشرفت هم نمیتونن به آلفاتاوری برسن

   • محمد

    1

    0

    از 2018 آخر شدن اونجا اونو مدیر کردن پسرفت 2017 ربطی بهش نداشت

دیدگاه خود را بیان کنید