فرمول یک ایرانچارلز لکلرک راننده تیم فراری عنوان کرد که کسب رتبه چهارمی برای او حسی به مانند پیروزی داشته است.

راننده موناکویی تعیین خط را در رتبه هشتم به اتمام رساند و به نظر می رسید در مسابقه تاکتیک دفاعی داشته باشد. اما او با رانندگی فوق‌العاده خود توانست ماشین نه چندان قدرتمند فراری را به رتبه چهارم برساند. این اتفاق غافلگیر کننده باعث شد لکلرک احساس پیروزی داشته باشد. او گفت:

امروز بسیار خوشحالم. حسی به مانند پیروزی داشت. درست نیست اینطوری بگویم اما با توجه به ماشین و سریع نبودن آن این یک حقیقت است. امروز بسیار فوق العاده بودیم. نمی دانم این سرعت را از کجا یافتیم اما مخصوصا در قسمت آخر مسابقه و با لاستیک هارد بسیار بسیار سریع بودیم.

چارلز برای چندین دور بخاطر به پیت رفتن همیلتون حتی سوم بود و در برابر لوئیس مقاومت می کرد. او همچنین بیان کرد با وجود مناسب نبودن ماشینش برای مقابله با همیلتون، بیشترین تلاشش کرده است. او گفت :

خیلی با لوئیس نبرد نزدیکی داشتم. ترجیح دادم با او نبرد کنم چراکه بار قبلی که پشت سر من بود در استراتژی یکسانی قرار نداشتیم و فکر نمی کردم در انتهای مسابقه باز هم با هم روبرو شویم. وقتی این بار با او روبرو شدم سعی کردم به بهترین شکل دفاع کنم اما مشخصا از من سریع تر بود.

چارلز لکلرک - ایتالیا 2019

چارلز لکلرک

مشکل فراری و چارلز لکلرک در تعیین خط ها

به نظر می رسد فراری اکنون باید روی سرعت تعیین خط خود کار کند تا زحمت های آنها برای روزهای یکشنبه را کمتر کند. چارلز گفت:

باید اطلاعات را بررسی کنیم. شنبه خیلی مشکل داشتیم و در مسابقه خیلی سریع بودیم. فکر کنم استراتژی امروز به ما کمک کرد و هرچقدر توانستم تلاش کردم تا یک پیت استاپ انجام دهم. تیم ها از اتفاقات هفته پیش هراس داشتند اما فکر می کنم من خیلی خوب مدیریت لاستیک ها را انجام دادم و از این امر بسیار خوشحالم. طی مسابقه فشار زیاد می آوردم تا پلن c را که همان تک پیت استاپ بود، عملی کنم.

هوای گرم به نظر می رسد برای فراری خوب بوده و توانستند عملکرد بهتری نشان دهند. این می تواند حاکی از آن باشد که در مسابقه بارسلونا نیز شرایط مشابهی داشته باشند. لکلرک ادامه داد:

امروز خیلی سریع بودیم. حتی پارسال نیز در هوای گرم نسبت به مرسدس و بقیه رقبا بهتر بودیم. مطمئنم اگر هوا گرم تر باشد بهتر خواهیم بود

فراری و راننده موناکویی یک هدف دارند

وقتی درباره هدف خود و تیم از او سوال شد، جواب داد:

من و تیم یک هدف داریم. دوست دارم بعد از اتمام فصل وقتی آنرا مرور می کنم، متوجه شوم من و تیم از تمامی فرصت ها به بهترین شکل استفاده کرده ایم. وقتی به پنج مسابقه ابتدایی نگاه می کنم می بینم که به بهترین شکل ممکن عمل کرده ایم و بسیار خوشحالم.

هرچند رتبه هایی که می خواستیم نبوده اند. اما با توجه به شرایط ماشین، این بهترین کاری بود که می توانستیم بکنیم. اکنون هم نمی توانیم کار خیلی بزرگی صورت دهیم و باید تلاش کنیم بهترین نتایج ممکن را کسب کنیم. زمان آن است که عملکرد ماشین خود را بهتر کنیم.

چارلز لکلرک - روسیه 2019

چارلز لکلرک

قدرت موتور فراری در فصل پیش به نظر می آمد در نتایج آنها خیلی تاثیر داشت و موفقیت تیم صرفا بخاطر آن بود اما وقتی از چارلز درباره این موضوع پرسیده شد او مخالف بود و گفت :

نه. امسال ما تمرکز خود را بیشتر روی داون فورس گذاشتیم که متاسفانه نتیجه نداد. این کمتر شدن داون فورس به نظر تاثیر بیشتری در چنین پیست هایی دارد اما به نظر می آید در زمینه داون فورس پیشرفت کرده ایم و از این موضوع خوشحالم.

41 دیدگاه

  • siamak

   9

   8

   بزرگوار دروغ نگفته ! دقیقآ اونموقع که سب داشت تو رادیو تیمی به پوزیشنش و گیرکردن در ترافیک اعتراض میکرد ، چارلز داشت فستست لپ میزد .
   تموم کردن ریس جلو مکلارن ، ریسینگ پوینت و رنو هم دلیل دیگه برای اینکه در سیلوراستون2 وضعییت سرعت فراری بد نبوده .

   • NavasaN

    6

    4

    داداش آقای لکلرک با فستست لپی که زد بازم چهارم شده!اونم تو روزی که مرسدس ها مشکل داشتن.داداش اسم تیمو نگاه کن! Ferrari!!!واسه یه چهارمی باید اینقدر جشن بگیریم؟
    در ضمن اینم بگم که لکلرک رفتارش کاملا ریاکارانه هستش و داره از جایگاه متزلزل سب سو استفاده میکنه.وگرنه هیچ راننده ی فراری ای رو یادم نمیاد که واسه چهارمی اینجوری غش و ضعف کنه.

   • siamak

    2

    3

    فراری در اوج دوران افول چند سال اخیر خودش داره بسر میبره ، نکنه انتظار داشتید با ماشین امسالش لکلرک جلوی مرسدسها و ردبول تموم کنه ؟!
    کسب رده چهارمی با توجه به ضعفهای اساسی که ماشین داره ، اونهم در ریسی که نه سیفتی کار داشت ، نه بارون ، نه dnf ماشینهای جلو ، ونه حادثه و تصادف خودش غنیمته !
    البته منهم مثل شما از وضعییت تیم مورد علاقه ام خوشحال نیستم و معتقدم جایگاه فراری اینی نیست که فعلا هست .

  • Mekaeel

   2

   0

   فراری و بینوتو دارن خوب خودشونو پشت دوتا سکوی لکلرک پنهان میکنن و از فتل ایراد میگیرن ولی این شرایط باقی نمیمونه فتل که میره اما لکلرک به همچین ماشین هایی راضی نخواهد داد کسی که الان فقط پیروزی و قهرمانی میخواد به ماشینی که بهترین عملکردش چهارمیه راضی نخواهد بود و امیدوارم اون موقع زیر آب لکلرک رو برای یه راننده دیگه نزنید و اونو هم مثل فتل و آلونسو بیرون نکنید حداقل اونا قبل فراری خودشونو نشون دادن و قهرمانی هاشونم گواه ولی لکلرک قبل از این که بیاد قهرمانی نداره پس فکر نکنید همیشه ساکت خواهد موند و ازتون تعریف میکنه به جای توجیه ماشین فاجعتون و اشتباه رو گردن فتل انداختن یه ماشین خوب بسازید تا استعداد هایی مثل لکلرک و ساینز هدر نرن

 1. 33🦁Ali

  13

  0

  تبریک به چارلز و طرفداراش واقعأ عالی بودش. این دانفورس پایين خوب سرعت داده بود تو مستقیمی و پیچهای سرعت بالا براش خوب رانندگی کرد حقش هم گرفت.
  ولی پیست بارسا اینقد جای سرعت و فرصت سبقت گیری نداره و تکنیکی هست دانفورس باید بیاد بالا مخصوصأ واسه سکتور سوم ..

  • Kenzo

   0

   1

   فراری تو اسپانیا با ردبول رقابت می‌کنه
   ماشین امسال فراری نسبت ب فصل ۱۸ و۱۹ کاملا متفاوت شده
   هرجا ک اونموقع ضعیف بود الان قویه و بالعکس،اونم چون خاطر دونفورس خیلی بیشتر شده و موتورش خیلی ضعیف تر
   (با این ماشین اگر انجین همون قدرت قبلیو داشت فراری دومی جدول سازندگانو مث آب خوردن به دست می‌آورد،هیچ،مرسدسم کلی اذیت میکرد)

 2. Golpesar

  12

  4

  مشخصه که فراری دو فصل که ماشینو بر اساس چارلز میسازه. یجورایی درهای خروج رو از فصل قبل به فتل نشون دادن. این آخر ناجوانمردیه!! من طرفدار فراریم اما از خیلی سال دستهای پشت پرده فراری زیاد و قدرتمنده!!!

  • Leclerc

   5

   10

   فتل خودش خواسته تا ماشینش مطابق میل او ساخته شود نمیبینی ماشینش با لکلرک فرق داره چارلز و مکس با اختلاف بهترین راننده های فرمول یک ان کی میشه رقابت این دو تا رو برای قهرمانی جهان ببینیم یعنی سال بعد میشه؟

   • amir salar 5

    3

    0

    Leclerc
    ماشین فتل الان مطابق میلشه که تو اولین مسابقه اتریش اونقدر ماشینش مشکل داشت؟
    یا تو این دو مسابقه سیلورستون؟

   • REZA.M

    7

    5

    کاملا موافقم
    البته اگه فتل و همیلتون نباشن
    حتی شنیدن رقابت فتل و همیلتون از دیدن رقابت ورشتپن و لکلرک‌ جذاب تره.

   • Saeedreza

    5

    3

    چارلز راننده بدی نیست ولی در اندازه مکس نیست
    آینده این حرف منو ثابت میکنه

  • sina

   3

   1

   قبول دارم نامردیه
   ولی خوب فتل امسال میره و تیم دیگه اهمیتی براش قاعل نیست
   از ی طرفم لکلرک ی استعداد خاص و فراری سعی میکنه تا میتونه نظرشو جلب کنه که حالا حالاها تو تیم بمونه

   • amir salar 5

    2

    3

    لکلرک مگه از آسمون اومده؟
    یکسال تو ساوبر قدیم رانندگی کرده بود پس مهندسای فراری هم میتونستن راحت بفهمن لکلرک چه سبکی داره و چه ماشینی میخواد

   • BAHRAM

    1

    2

    هم ۲۰۱۹ و هم ۲۰۲۰ ماشبن مطابق نظرات سب ساخته شده این نکته اول نکته دوم این که پروژه ساخت ماشین ۲۰۱۹ از فصل ۲۰۱۸ استارت خورده و فتل راننده تیم بود نه لکلرک
    اینکه ماشین مطابق سبک رانندگی فتل نیست به این معنی نیست که مطابق سبک لکلرک ساخته شده‌. یعنی شما فکر میکنی لکلرک از تیم خواست یه ماشین ناپایدار و داونفورس پایین که مشکل مدیریت تایرهم داره بسازن؟

   • amir salar 5

    1

    0

    Bahram
    دوست عزیز حرفت خیلی متناقضه
    از یه طرف میگی ماشین مطابق نظر فتل ساخته شده ولی از طرفی هم قبول داری ماشین مطابق سبک فتل نیست
    حالا از این تناقض گذشته چطور ماشین این دوسال مطابق نظر فتل ساخته شده که کوچک ترین همخوانی با سبک رانندگیش نداره؟

 3. 33🦁Ali

  10

  1

  راستی دوستان قرار بود مادربزرگ👵🏻 مکس دعوت کنن به گرندپری بارسا یه دور افتخار با ماشین مکس بزنه ولی بخاطر این کرونا به تعویق أفتاده..
  «خودش گفته احتمالأ تو پیست زندورت میرم»

  • AHMADREZA_F1

   8

   2

   مثل دفاعت در فصل قبل تو همین پیست جلوی راننده هلندی_بلژیکی
   منتها این دفعه (در قیاس با ماشین مرسدس) با ماشینی ضعیفتر از SF90 بود!

   • 33🦁Ali

    8

    3

    دوست خوب ببخشید شما اون دفاع و چرخ تو چرخ2019 مکس و چارلز با این مسابقه مقایسه می کنی.؟!!!
    اینجا هیجانی نداشت مثل پارسال قابل قیاس نیست از نظر من.
    تازه اون بهترین حرکت هیجانی2019 انتخاب شد که مکس جایزش دریافت کرد.

   • AHMADREZA_F1

    3

    1

    نمیدونم ۲۰۱۹ ماشین کدوم برتر بود(ردبول یا فراری)ولی به اندازه فرغون فراری و W11 مرسدس
    اختلاف نداشتن!
    اینم هست که لکرک تمام تلاششو کرد!

 4. Ario

  10

  1

  خیلی دوس دارم فتل فصل بعد بره ردبول
  ترکیب مکس و فتل چه شود….
  فراری هم لکلرک و ساینز
  مک لارن هم ریکاردو و نوریس…
  واقعا سال بعد دیدن داره اونوقت..
  از الان مشتاقم ببینم چی میشه…

 5. Reza.MC

  6

  0

  «وقتی به پنج مسابقه ابتدایی نگاه می کنم می بینم که به بهترین شکل ممکن عمل کرده ایم و بسیار خوشحالم.»
  مخصوصا مسابقه دوم.
  واقعیت اینه که الان لکلرک با این ماشین دانفورس پایین بهتر کنار میاد. از سال دیگه فراری و لکلرک رقیب سب خواهند بود. رقیب هر چه قویتر رقابت جذابتر. امیدوارم موفق باشند.

 6. javad

  8

  0

  قشنگ معلومه فتل رو بخاطر لو نرفتن مسائل فنی دور از گود نگه داشتن، دارن با لکلرک رو توسعه ماشین کار میکنن. حق هم دارن الان سب براشون بزرگترین تهدید هست چون هرجا بره کلی اطلاعات فنی با خودش میبره.
  چه بسا نحوه دور زدن سنسور سوخت

  • Mehryar Salehi

   16

   0

   اینکه یه روال عادی هست که راننده ایی داره از تیم جدا میشه از آپدیتهای مربوط به ماشین جدید میزارنش کنار.
   اما فکر کنم فراری بزرگترین لطفی که میتونه بکنه اینه که اتفاقا سب رو توی تمام میتینگها بیاره و تمام اطلاعات رو هم بهش بده…اینجوری خیلی راحت میتونه با انتقال اطلاعات نحوه ساخت یک عدد گاری، تیمهای رقیبش رو بدبخت کنه!

 7. meraj

  1

  0

  راننده مورد علاقه لکلرک هست و دوست دارم بهترین نتیجه رو بگیره ولی با این وضعیت فکر نکنم فراری بتونه رنگه پیروزی داخل یک گرند پری رو ببینه

 8. Saeedreza

  2

  0

  فتل وقتی مسابقه ای رو برنده ميشد اینقدر خوشحالی نمیکرد که چارلز برای چهارم شدن اینقدر خوشحالی کرد آدم فکر میکنم قهرمان سال شده
  فراری برای اینکه بتونه جلوي ریسینگ و مک لارن و رنو قرار بگيره تا شاید يه چهارمی یا پنجمی بگیره لازم داشت فتل رو قربانی کنه
  دارن چی رو ازدست ميدن تا چی رو بدست بيارن
  تاسف داره برای تیمی مثل فراری

 9. Behzad

  4

  3

  این داستان سبک رانندگی سر درازی داره.
  یه موقعی پیشرفت های آیرودینامیکی و تونل باد و تحلیل کلان داده ها در کار نبود یا پیشرفت نکرده بود و مهندسین تیم ها با راننده هاشون در مورد رفتار خودرو جلسه میزاشتن که آخرش ماشین به اصطلاح تو دست راننده باشه اما الان قطعات آیرودینامیک از هفته ها قبل مناسب پیست ساخته میشه و یک ستاپ نهایی که از داده های تمرین بدست میاد برای روز مسابقه صورت میگیره.
  نیروی جوانی و استعداد همیشه بر سابقه چیرگی داشته البته در شرایط برابر و باور بفرمایید الان ورشتپن و لکرک با مابقی این 18 راننده هم تیمی بودن همین اختلاف رو ایجاد میکردن.
  هم اینک اگر ماشین مرسدس رو به دو راننده ی فراری بدیم باز لکرک براحتی فتل رو میبره و اگر فتل بره ردبول بدون هیچ شکی پشت ورشتپن قرار میگیره.
  خودم برای فتل احترام زیادی قائلم و روزگاری با همین جوانی و جنگندگیش وبر رو اوت کرد و حتی سایرین را اما قبول کنیم چرخه ی استعداد همواره در حال نو شدنه و در حال حاضر رانندگان مستعدتری وجود دارند که حتی تجربه هم نمیتونه شکستشون بده.
  استعداد و شوق در F1یعنی پیدا کردن یا به کار گیری حداکثر توان یک خودرو نه اینکه بگیم ماشین به سبک من نمیخوره.
  شاید این جمله درست نباشه اما در مورد فتل میشه گفت گرانترین ورزشکار شکست خورده و دست تقدیر که استعداد ناب فتل را در بدترین زمان ممکن سوزوند و نتونست به حقی که داشت برسه.

  • Mekaeel

   3

   1

   آقا بهزاد با نظرتون تقریبا موافقم و نظر درستی دارید ولی در مورد این که اگه ماشین الان مرسدس رو بدیم به دوتا راننده فراری فطعا فتل بالاتر قرار میگیره چون ماشین مرسدس داونفورس بالایی تولید میکنه و این کاملا برای فتل مناسبه و برعکس برای لکلرک بد، همه میدونیم که لکلرک با ماشینی که داون فورس کمی تولید کنه خیلی خوب رانندگی میکنه واقعا سریعه درست مثل عملکردش با اس اف نود ولی با این که گفتید اگه فتل با مکس هم تیمی بشه شکست میخوره موافقم مکس واقعا یه اعجوبس و از نظر من در حال حاضر بهترینه

   • BAHRAM

    2

    1

    با همون ماشبن داونفورس زیاد هم لکلرک فتل رو شکست میده راننده ای که میتونه با یک ماشین ناپایدار به این راحتی قهرمان سابق رو شکست بده با بهترین ماشین گرید هم همتیمیشو شکست میده اگر هم به داونفورس کمتر نیاز داشته باشه، ماشین رو مطابق سبکش تنظیم میکنه به همین سادگی بنابراین کامنت دوستمون اقا بهزاد کاملا درسته

   • Schwaben

    1

    0

    bahram
    چطور مجارستان اونم با ترافیک پیت که برای سب اتفاق افتاد لکلرک * توی ناکجا اباد بود ؟؟؟
    *
    البته نه برای انتی وتل ها !!
    ی روزی رقابت های قهرمانی بین لوییز و سب بود
    خب ولی فراری تبحر خاصی توی خراب کردن راننده هاش داره ، تیفوسی ها که هیچ …

   • amir salar 5

    1

    1

    Bahram
    این ماشین برای فتل ناپایدار هست نه برای لکلرک
    ماشین فراری از فصل پیش دانفورس جلو رو اضافه کرده و دانفورس عقب رو کم که سبک لکلرک همینه و مخالف سبک فتل هست
    اگر لکلرک و فتل تو مرسدس باشن که قطعا فتل لکلرک رو شکست میده چون ماشین مرسدس کاملا مطابق سبک فتل و مخالف سبک لکلرک
    رقابت فتل و لکلرک وقتی جالب میشه که هر دو ماشینی مطابق با سبک خودشون داشته باشن

   • siamak

    2

    1

    دیگه حالمون از این جمله تکراری ” ماشین موافق سبک رانندگی …. ” داره منقلب میشه ! پیشنهاد میکنم دنبال یک بهانه و مستمسک تازه باشیم ! انقدر که داره روی سبک رانندگی یک راننده تکیه میشه ، خدا وکیلی روی سبک کار لئوناردو داوینچی و ونگوگ تاکید نشده تا حالا !!

   • siamak

    0

    1

    میکائیل جان ،
    اونچه که در اینمورد کمتر مورد توجه قرار گرفته و یا اصلا بهش توجه نشده ، ویژگی flexibility راننده با ماشینه ، وگرنه انقدر روی این موضوع اصرار نمیشد .
    اینهمه تکیه بر سبک ماشین و رانندگی ، تلویحآ اینطور القاء میکنه که فتل فاقد این ویژگی مثبته ، درصورتیکه به شخصه فکر میکنم که اصلا اینطور نباشه .
    تصور میکنم اگر زمانی خود فتل محتوای کامنتهای دوستان رو در این سایت میخوند ، شاید باعث حیرت و تعجبش میشد که برخی دوستان کارشناس بدنبال حلقه های مفقوده ای هستند که چه بسا خود این طفلک اصلا تا بحال بفکرش هم نبوده !!

دیدگاه خود را بیان کنید