فرمول یک ایران – پس از تصمیم فیا در جریمه کردن ریسینگ پوینت، باز هم به مانند همیشه ابهامات بیشتری در مورد نحوه قانون گذاری مطرح شده و حال نه تنها رنو، بلکه فراری، الفارومئو، ویلیامز، مکلارن نیز خواهان شفاف سازی هستند.

تیم ریسینگ پوینت به دلیل چگونگی طراحی که روی داکت های ترمز عقبش داشت 400 هزار یورو جریمه و به ازای هر خودرو 7.5 امتیاز در جدول سازندگان جریمه شد. داکت های جلو قانونی تر به نظر می رسند به این دلیل که در سال 2019 نیز از آنها استفاده شده بود یعنی زمانی که این قطعه جز قطعه های لیست شده نبود و خریدن آن یک چیز قانونی به حساب می آمد. این فصل آنها به عنوان قطعه لیست شده به حساب می آیند و آنها از طراحی مرسدس برای داکت های ترمز عقب خودرویشان کپی برداری کردند.

داوران می گویند که جریمه اولیه ای که برای گرندپری اتریش به کار رفته یعنی جایی که برای اولین بار اعتراض صورت گرفت، این بود که ابتدا کل فرایند غیرقانونی طراحی و فایده هایی که نصیب ریسینگ پوینت بابت طراحی نکردن این قطعات توسط خودشان شده بود، بررسی گردد و با احتساب زمان و هزینه صرفه جویی شده این جریمه به عنوان جریمه ای برای کل فصل در نظر گرفته شود.

این به آن معناست که یعنی دو مسابقه بعدی، یعنی مجارستان و بریتانیا صرفا یک توبیخ دریافت کنند. مسابقاتی که این خودرو هنوز آن قطعات غیرقانونی را داشته به این خاطر که از لحاظ فنی قانونی بوده(از لحاظ ورزشی قانونی نبوده) و داوران احساس کردند که جریمه باید کل فصل را در نظر داشته باشد.

در سند ارائه شده فیا، تایید شده که داکت های ترمز با همین مشخصات می توانند برای ادامه فصل مورد استفاده قرار بگیرند و هر باری که باعث نقض قوانین ورزشی شوند مورد توبیخ قرار می گیرند.

نباید از ریسینگ پوینت انتظار داشته باشیم از صفر شروع کند

نیکولاس تومبازیاس مدیر فنی خودروهای تک صندلی فیا گفت:

این غیر منطقی خواهد بود كه انتظار داشته باشیم كه ریسینگ پوینت دانش خود را فراموش كند و مجدداً از صفر و از ابتدا طراحی كند زیرا طراحی هیچوقت اینگونه پیش نمی رود، آنها همیشه با دانشی که وجود دارد شروع می شوند.

بنابراین اینکه از آنها انتظار داشته باشیم که کاری کاملاً متفاوت انجام دهند بسیار غیر منطقی است. همچنین برای ما نیز بسیار دشوار خواهد بود تا دریابیم که آیا چیزی به اندازه کافی متفاوت است یا خیر، بنابراین این یک انتظار غیر منطقیست.

همانطوری که انتظارش می رفت خیلی از تیم ها از این حکم داده شده خوش حال نیستند. مخصوصا رنو که در گرندپری ژاپن سال قبل به دلیل نقض قوانین ورزشی از حفظ نتیجه کسب کرده خودشان محروم شدند و پس از اعتراض ریسینگ پوینت مجبور شدند که سیستم ترمز خودشان را تغییر دهند. اما سیریل ابیتبول کاملا واضح گفت که نیاز دارد گزینه های پیش رو برای هر گونه اعتراضی را ابتدا بررسی کند.

سیریل ابیتبول و فردریک واسر در مورد ناپیوستگی تصمیمات داوران اعتراض کردند و ادعا می کنند که خودشان در شرایط مشابه به دلیل عدم تطبیق از مسابقه کنار گذاشته شده اند. واسر می گوید:

شما نمی توانید به خاطر برتری نامنصفانه ورزشی خودتان، یک جریمه مالی دریافت کنید.

زک براون - مدیر مک لارن

زاک براون – مدیر مک لارن

ادعای ریسینگ پوینت چرت و پرتی بیش نیست

زک براون مدیر کمپانی مکلارن می گوید:

واکنش اولیه من این بود که ریسینگ پوینت گناه کار بوده است. من نگرانم که آنها هنوز چیزی که در اتریش روی خودرویشان غیرقانونی به نظر می رسید را روی خودرویشان دارند. فکر می کنم که این مسئله برای طرفداران گیج کننده است.

چطور چیزی که در اتریش روی خودرو قرار داشت و غیرقانونی بود هنوز روی خودرو قرار دارد. در مورد کل این فرایند کپی برداری، آنها ادعا می کنند که خودرو را براساس عکس هایی که تصویر برداری کرده بودند طراحی کرده اند اما پس از خواندن مستندات ارائه شده می توانید مشاهده کنید که این ادعا چرت و پرتی بیش نیست…بنابراین شما باید همه چیز این خودرو را زیر سوال ببرید.

این فقط شروع چیزی است که اینجا اتفاق افتاده! من فکر نمی کنم که این مسئله برای سلامت ورزش مفید باشد. سازنده جریمه دریافت می کند ولی راننده دریافت نمی کند. تیم ها همه باهم رقابت می کنند، اما از آن طرف رانندگان نیز با یک دیگر رقابت می کنند و قادر هستند که امتیازاتی را که در جدول قهرمانی رانندگان کسب کرده اند را نگه دارند.

من فکر می کنم که این مسئله سوالات بیشتری را برانگیخته است و الان شواهد بیشتری وجود دارد که ما می توانیم مشاهده کنیم. چیزی است که ما می خواهیم آنها را سریعتر بررسی کنیم تا فرایند را درک کنیم و دریابیم که این شاید چیزی باشد که ما نیز به خواهیم در آن نقشی داشته باشیم.

اوتمار نیز در پاسخ به زک براون گفت:

در نظر زک براون این چیز ها چرت و پرت است به این خاطر که او یک مهندس نیست. او هیچ ایده ای از چیزی که دارد صحبت می کند ندارد. صفر! من متعجب شدم که او چقدر کم در مورد قوانین فرمول یک می داند. به نظر می رسد که او در مورد مسابقات تاریخی بیشتر از مسابقات فرمول یک می داند.

فراری: این شروع ماجراست…

مدیر فراری متیا بینوتو نیز می گوید:

واضح است که این یک حکم 14 صفحه ای بود و من فکر می کنم که ما باید با دقت فوق العاده بالا آن را بررسی کنیم و نسبت به چیزهایی که نوشته شده توجه کنیم. مطمئنا یک چیزی که خیلی مهم است این می باشد که به گونه ای نقض قانون رخ داده است.

این شروع ماجراست. این به ماجرای داکت های ترمز ربط پیدا می کند اما مسئله کل طراحی خودرو مطرح می شود که این مسئله در مورد کپی برداری به میان می آید که آیا ما مجاز به کپی کردن هستیم یا خیر. دو نکته در مورد داکت ترمز وجود دارد یک اینکه نقض قانون بوده و آن به درستی شفاف سازی شده. آیا جریمه داده شده به اندازه لازم کافی می باشد؟

دوباره می گویم ما باید با دقت هر چه تمام تر این 14 صفحه را بررسی کنیم و تنها 24 ساعت فرصت داریم که اگر لازم باشد نسبت به این حکم اعتراض کنیم. به عنوان فراری، ما در درک ماجرا خیلی دقت خواهیم کرد و سپس برای قدم بعدی تصمیم گیری می کنیم.

توتو ولف - استرالیا 2019

توتو ولف

دوربین های سه بعدی روی خودروی مرسدس

توتو ولف می گوید:

ما دیدیدم که در سال قبل برای چندین بار یکی از رقبای اصلی ما با دوربین های سه بعدی خودروها، درون و بیرون گاراژ ما را اسکن و بررسی می کرد.

نمی توانم بگویم که چه کسی بود اما کاملا واضح است. ولی وقتیکه آن را به کامپیوتر متصل کنید، همه چیز را در اختیارتان قرار می دهد. این تکنولوژی وجود دارد و هیچ چیزی نیست که آن را ممنوع کند.

سیریل ابیتبول نیز می گوید که تیمش در نظر دارد که آیا می خواهند نسبت به رای صادر شده اعتراضی کنند یا خیر و همینطور آیا لازم است که در مورد ادامه دادن ریسینگ پوینت با این داکت های ترمز اعتراض کنند یا خیر:

سوال پیش آمده در مورد جریمه جای بسی بحث دارد.

از متیا بینوتو پرسیده شد که آیا امکان کپی کردن یک خودرو از روی تصاویر وجود دارد یا خیر، بیان کرد:

من فکر می کنم که این مسئله به احتمال خیلی زیاد غیر ممکن است. این مسئله هیچوقت در تاریخ فرمول یک رخ نداده است…فکر نمی کنم که رای داده شده، کافی باشد. این (رای) فقط در مورد داکت های ترمز بوده و در مورد کل کانسپت نبوده است.

ردبول و آلفاتاوری هم می توانند چنین کاری کنند…

کریستین هورنر نیز گفت که رنو می تواند مجددا اعتراض کند:

ما باید پیامدهای این ماجرا را بررسی کنیم به این خاطر که این مسئله به مراتب بزرگتر از صرفا یک داکت ترمز است. این مسئله در مورد اینکه آیا شما می توانید یک خودرو را کپی کنید و سپس دوباره بسازید می باشد. اگر که چنین باشد، چرا ما نیاییم سال بعد چنین کاری را با آلفاتاوری نکنیم؟

بنابراین این یک سوال به مراتب بزرگ تر است و ما باید این مسئله را خیلی شفاف دریابیم که آیا مجاز به چنین کاری هستیم یا خیر.

برای من همیشه، فروش خودروهای آماده یک گزینه روی میز بوده است اما تیم های دریافت کننده این خودروها دیگر نباید به عنوان سازنده باشند و نباید وقتی را در تونل باد بگذرانند و همینطور نباید از فواید مالی سازنده بودن بهره مند شوند.

ما الان این قانونگذاری را داریم و چندین وکیل نیاز است که آن را درک کند. ما شنیده ایم که رنو شاید مجدد اعتراض کند به این خاطر که آنها شاید احساس کنند که مجازات به اندازه لازم کافی نبوده است و بنابراین واضح است که ما این مسئله را با علاقه زیادی دنبال می کنیم.

من همیشه گفته ام که هیچ مشکلی با خودروهای اماده ندارم، برای یک تیم کوچک این سریعترین راه برای رقابتی شدن می باشد. همانطوری که گفتم اگر شما یک سازنده نیستید دیگر دردسرهای طراحی و تحقیق و توسعه ندارید و بنابراین شما یک مشتری هستید و حال دوباره قرارداد کنکورد مطرح می شود که در آن یک سازنده مجاز به دریافت سرمایه می باشد.

اگر شما به تیم های مشتری اجازه می دهید(که از این سرمایه استفاده کنند)، سپس نیاز است که این مسئله را دوباره بررسی کنید. این یک سوال بنیادی برای فرمول یک است که ما چه راهی را پیش خواهیم گرفت.

تمام تیم ها 24 ساعت وقت دارند که اگر قصدی بر اعتراض حکم داده شده دارند، اقدام کنند. سپس پس از آن 96 ساعت دیگر وجود دارد که ایا آنها می خواهند با اعتراضی که کرده اند کار را پیگیری کنند یا خیر.

25 دیدگاه

 1. ALEX-ALBON

  2

  2

  چ خبره تو این فیا
  خودشون مایه شرم هستن با این احکام آبکیشون و قوانین واقعا به درد نخور که نتیجش میشه اعتراض سال قبل ریسینگ ب ترمز رنو و اعتراض امسال رنو ب ترمز زیسینگ که هر دو هم شامل جریمه شدن
  واقعا ک فرمول1 با این سبک مدیریت فیا واقعا خز شده.
  هیچ هیجانی نیست.. هیچی.
  یادمه2016 و 2018 بعد از هر تمرین حداقل60تا کامنت داشتیم
  الان نهایتش بعد هر تمرین 20 تا یا26-7تا و نهایتا تعیین خط ب 80 تاکامنت میرسیم در حالی ک سالهایی ک ذکر شد بعد از تعیین خط فقط تا 130 تا کامنت اونم حد اقلش و داشتیم.

  • Kenzo

   1

   0

   این رای فیا دقیقا برای انجام معامله صادر شده
   میخوان فورس ایندیا بتونه با همین طراحی ادامه بده[که منصفانه س]
   این وسط ردبول استدلال و درواقع تهدید جالبی به کار برد(واقعا اگر توروروسو بیاد ماشین ردبول رو کپی کنه دوبرابر الانش امتیاز میگیره اون ۱۵امتیازی ک میخان کم کنن هم فدای سرشون)
   به نظرم تیما اعتراض میکنن برای رای منصفانه‌ ولی چیزی ک نصیبشون میشه یه رای منصفانه‌تر از رای قبلیه
   رای منصفانه از نظر من اینه:
   «فورس ایندیا ماشیناش تو ۴مسابقه قبلی دیسکوالیفای بشن ولی بتونه برای ادامه فصل از همین طراحی استفاده کنه»
   (این به نفع بقیه تیماست و شدیدا به ضرر مرسدس)
   ولی نتیجه نهایی احتمالا اینه ک
   همین «۱۵ امتیاز ازش کم بشه ولی طراحی رو تغییر بده»
   همه اینا درصورتی هست ک مدارکی از کمک مرسدس به دست نیارن(همه میدونن چنین اتفاقی افتاده ولی مدارکی در دست نیست و ثابت کردنش غیرممکنه)
   به فرض محال هم اگر(به قول معروف صدسال سیاه)چنین مدارکی به دست بیاد
   فورس ایندیا قطعا نقره داغ میشه(علاوه بر امتیازات جدول سازندگان کل امتیازات راننده هاش هم حذف میشه[دیسکوالیفای میشن ماشیناش])
   ولی مرسدس شاید نقدی محکوم شه شایدم از امتیازات جدول سازندگانش کسر کنن ولی امتیازات راننده هاشو نگه می‌داره

 2. Dr!fter

  11

  13

  ببین چه کسانی در مورد تقلب و جریمه اظهار نظر می‌کنند (واسر، ابیتبول، بینوتو) خودشون عین قمار بازای موناکو خدای تقلبن

 3. SKMZ

  7

  0

  وقتی FIA با عدم شفاف سازی به ریسینگ پوینت اجازه می دهد که W10 مرسدس را به اصطلاح از روی چند عکس کاملا کپی کند؛ دیگر چه انتظاری از رقابتی بودن و تقلب نکردن تیم ها در فرمول یک داریم؟! این ورزش زمانی جذابیت دارد که تیم ها خودشان رقابتی شوند؛ نه اینکه با یکدیگر در پشت پرده دست به یکی کنند! واضح است که مرسدس نقشه های W10 را به ریسینگ پوینت فروخته است؛ چرا که مطمئنا طراحی کامل یک خودرو فرمول یک از روی حتی هزاران عکس غیر ممکن است!

 4. Behzad

  2

  6

  نمیدونم درست یادم هست یا نه اما یکی از مدیران درباره ی کپی یا ارسال اطلاعات گفته بود این یک مدل تجارت هست!
  هر چیزی که حول محوریت یک تیم و مدیر هست برای یک دوره ای مجازه ولی برای بعد ممنوع.
  هر نوع باج و تخفیف و همکاری که تا به حال امکانش بوده برای نگهداشتن سوگولی داده شده تا مبادا این رشته را ترک کنه.
  مثلا اون سالی که تیم ها به میزان روغن سوزی یک تیم معترض شدن تشکیلات اومد گفت امسال که نمیشه از سال بعد یک مقدار روغن سوزی مجازه چون خدای نکرده داداشمون قهر میکنه و کلی هزینه کردن.
  توتو یک مقدار زود دوران گذار به استون مارتین رو شروع کردن و احتمالا به فکر سرمایشه که سال بعد ضرر نکنه.

  • Mahmood.gh

   2

   1

   بهزاد منظورت ماله کشیدن فیا درباره تقلب فراریه؟
   هنوز ی فصل از عدم شفاف سازی تقلب فراری نگذشته
   بعد الان انتظار شفاف سازی دارین

   • a Ferrari lover

    0

    2

    میدونی چون تقلبی نبود اصلا فراری اصلا موتور هاش رو در اختیار فیا نداد برای همین فیا گفت نتونسته ثابت کنه فراری تقلب کرده فراری نمیخولد تکنولوژی موتور هایی که هم
    از موتور مرسدس قوی ترن دسته بقیه بیفته

   • BAHRAM

    1

    1

    a ferrari lover
    فیا اجازه داره در هرزمان که دلش بخواد موتورهارو برسی کنه و هیچ تیمی نمتونه جلوشو بگیره
    موتور فراری غیر قانونی نبود بینوتو هم قبلا درموردش صحبت کرد و گفت اگر ثابت میشد موتور ما غیر قانونیه بدون درنگ دیس کوالیفای میشدیم ولی کسی نتونست چیزی ثابت کنه

   • Behzad

    0

    0

    به فرض تقلب بوده یا به یقین.
    میگن به صورت نرم افزاری کاری میکردن که تو مستقیمی ها سوخت اضافه تزریق میشده.
    این روش چون به صورت نرم افزاری بوده احتمالا پیدا کردنش توسط fia غیر ممکنه.
    نکته بسیار مهم اینجاست که ECU توسط مکلارن ساخته و به دست تیم ها میرسه و نمیدونم آیا امکان هک شدنش میسره یا نه چون در نهایت این امر با دور زدن ecu اتفاق میوفته.

   • Mahmood.gh

    0

    0

    اره میخواستن تکنولوژی ک از موتور مرسدس قوی تر قشنگ جوک گفتی
    بعد موتورشون قویتره ولی ازش استفاده نمیکنن ک تیم رقیب قهرمان بشه😂😂😂😂😂😂

   • Mahmood.gh

    0

    0

    بعد دوست عزیز فراری لاو
    اینجا اصلا بحث تیم خاصی نیست وقتی فیا سر ی پرونده شفاف سازی نکنه همین میشه تازه بدتر هم میشه
    فرقی نمیکنه فراری باشه مرسدس باشه ردبول باشه یا هر تیم دیگه وقتی تقلب بشه یا حتی شکایتی بشه و شفاف سازی نشه دیگه نباید سر پرونده بعدی انتظار شفاف سازی باشیم

 5. MERC

  3

  0

  فک کنم تازه شروع این قضیه اس, و این دراما مهم تر از خود مسابقه داخل پیست خواهد شد
  و تلفاتش نامعلومه
  بعید میدونم رقبا به این سادگی بیخیال بشن, و معلوم نیس که کمپانی مرسدس نسبت به شایعات و اتهامات چجوری واکنش نشون بده
  چیزی که مشخصه اینه که شاهد رخداد یه جنگ واقعی بین تیمها هستیم

 6. Amin

  2

  2

  و همه این داستان ها سر مهندسی شاسی سال قبل مرسدسه!!!
  ب نظر تیمای دیگه بیش از یکسال عقب تر از مرسدس هستن!
  و اما اونایی دارن از تقلب صحبت میکنن که هنوز تقلب قبلیشون پاک نشده
  فراری،رنو

  • bull vettel

   0

   0

   دوست عزیز اگر به شروع زمان هایبرید توجه کنید در سال 2014 در پیست spa بود که تو تعیین خط نیکو روزبرگ که پول گرفت زمانش 2:5:591 بود و نفر سوم که وتل بود حدود 2.2ثانیه از اون عقب بود

   فکرشو بکن از زمان شروع هایبرید اینقدر فاصله داشته با بقیه که هر سال هم فاصلش بیشتر شده تنها فراری در سال های 17 18 و 19 بهشون نزدیک بشه که به شخصه تنها سال 2017 رو سال تمیز فراری میدونم چون واقعا اون سال از نظر آیرودینامیک عالی بود ولی مشکل موتوری اش باعث شد از کورس عقب بمونه

 7. ALEX-ALBON

  0

  3

  سلام علی آقای حسینی عزیز محترم
  داداش من برادر من بزرگ من استاد من
  کامنتی من زدم آیا درونش بی احترامی ب کسی هستش؟
  اصلا تایید نمیخوام از شما.. دیگه انتظاری ندارم
  تصویه ما وش شما اگه اعتقادی داشته باشید ب اون دنیا
  فقط لطفا بمن بگید که دلیل اینکه این کامنت تایید نشده چیه؟ من از فرمول1 یه خاطره از سالهای نه چندان دور گفتم
  به خدا اعتقاد داری؟ ب حق الناس چی؟
  مراقبت کنین که حقهای زیادی ب گردنتون نیوفته.
  همه چی و آسون گرفتی برادر-آسون.
  با احترام دوست عزیز

  ——
  سلام … نظرتون در این پست تایید شده، برخی نظرات نیاز به بررسی بیشتر دارند و برای همین کمی ممکنه تاییدشون طول بکشه.

  • ALEX-ALBON

   0

   0

   باشه دوست عزیز ما گزدنمون از مو باریک تر-اما با اون کامنتهایی که از بعضیا میبینم ک تاییدم شده و توش ب زمین و زمان انتقادهای بدی هم شده موندم کامنتی ک من زدم کدوم قسمتش ب بررسی نیاز داشت
   واقعا از دست شما افسردگی مزمن گرفتم
   باید ب یک روان پزشک مراجعه کنم.

 8. ALEX-ALBON

  0

  1

  در ضمن کامنت بنده انتقادی ب فیا بود که با عملکرد ضعیفشون طرفداران فرمول1 و برای دنبال کردنش بی انگیزه کرده.. نه انتقاد ب سایت.

 9. get f... up SEB

  1

  0

  به شخصه کاری به این دعواها ندارم.فقط برای من باعث تاسفه که تمام فرمول یک شده سیاست و بیرون پیست کی بیشتر قدرت داره و فرمول یک و بیشتر فیا هر روز بیشتر از دیروز شرایطش داره شبیه به وضعیت کشور عزیییزمون میشه،مخصوصا شبیه فوتبالمون

 10. Mahmood.gh

  0

  0

  سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و بچه های و ادمین های سایت
  آقا ی سوال
  مگه همین داکت ترمز پارسال تیم ریسینگ پوینت پولش نداده خب پول داده خریده تا پارسال ازاد بود و امسال ممنوع شده
  خب این تیم پارسال پولش داده و خریده یعنی این طراحی قبل از ممنوع شدن داشته
  چرا جریمه باید بشه
  زمانی ک ازاد بود خریده الان چرا بهش میگن چیزی ک پارسال استفاده کردی نباید استفاده کنی

دیدگاه خود را بیان کنید